Landbouw. Binnenland. Gemengd Nieuws. Bel? De bekende schrijver Felix Timmermans heeft een opdracht aanvaard om het scenario te schrijven voor een nieuwe Vlaam- sche film onder den titel: „Een Engel van een Man". Deze film zal worden vervaardigd door Jan van den Heijden. Het voornemen bestaat om in de bezetting naas: artisten van reeds gevestigde reputatie eenige van de beste jonge tooneelkrachten van het land op te nemen. Taaiactie. Men schrijft uit Brussel (-g-): Florimond Grammens, de Vla ming, die ijvert voor de toepas sing der taalwetten, welke het Nederlandsch voorschrijven als de eenige taal, die in het Vlaam- sche land gebruikt mag worden, heeft een open brief aan de re- geering gericht, waarin hij mede deelt zijn actie te zullen hervatten indien geen grootere spoed wordt betracht bij de volledige tenuit voerlegging van de taalwet, die thans zes jaar geleden afgekon digd werd. Deze hernieuwde activiteit zal zich richten tegeu de half-offici- ëele instellingen, zooals electra gas- en waterleidingwerken en ook de radio. Evenals de be sturen van sommige gemeenten, zooals Tienen en Oostende, gaan deze maatschappijen voort met tweetaligheid. Ook de toestand te Brussel, waar het Fransch overheerscht, terwijl de wet daar tweetaligheid voorschrijft, zal de aandacht van Grammens hebben dit geldt eveneens voor de taal- g; en-gemeenten, waar onwettige toestanden gehandhaafd blijven. Veelal heerscht in Nederland de meening dat Brussel een stad is waar men uit den toon valt wanneer men geen Fransch praat Het gevolg van deze opvatting is dat vele Hollanders in Brussel hu- school-Fransch probeeren te luchten, meestal zeer tot ergernis van de tallooze Vlamingen, die in Brussel wonen. Dat de schij- dat Brussel een Fransch talige stad is, gelijk overal bedriegelijk is wordt wel het beste aange toond door het volgende. Van de Brusselsche dienstplichtigen, welke 12 maanden mo^n dienen, verzochten dit jaar 774 in het Nederlandsch te worden opgeleid tegen 637, die gevraagd hadden om een opleiding in het Fransch. Zoo ging het naar haar groot moeder te Reckenwalde, in het oosten van Duitschland. Prins A-chwin reed voorop om den weg te wijzen. Aan het station waren ook eenige beambten der geheime staatspo litie aanwezig om voor de veilig heid der vorsteiijke gasten zorg te dragen. De reis was overigens streng geheim gehouden, zoodat geen der vele in Berlijn wonende Nederlanders er iets van wist. November C N V.-maand Reeds jarenlang heeft het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Nederland de maand November j besteed aan de propaganda voor de christelijke vakbeweging. Ook dit jaar wordt zulks gedaan. Evenals voorheen wordt in de maand November in de meer dan 200 plaatsen, waar een chr. be sturenbond is gevestigd, een open- oare vergadering gehouden. Maar in onderscheiding van vorige jaren worden deze vergaderingen in de tweede, inplaats van in de eerste helft van de maand belegd. De eerste helft van de maand zal worden gebruikt voor lectuur- verspreiding op groote schaal en voor het doen van huisbezoek bij degenen, die voor het iidmaat- -chap in aanmerking komen. den slag bij Bloedrivier in Decem ber a.s, zal plaats vinden, mee maken. Uitgifte van kleine landbouwbedrijven. Naar wij vernemen zal de Wieringermeer-directie in de komende 2 jaren totaal een 50- tal kleine landbouwbedrijven van 8 tot 12 H A. in den Wieringer- meer uitgeven aan landarbeiders die aan het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder hebben meegewerkt ea die aan te stellen eischen voldoen. De gegadigden zullen met den akker bouw alsook met de veehouderij goed bekend moeten zijn. Ook zal eenig financieel weerstands vermogen niet mogen ontbreken. De eisch van een bedrijfskapitaal van 300 per H A, moet ook voor deze bedrijfjes worden vast gehouden. h'oni kH|K bezoek aan Groningen. Alvorens uit Groningen te ver trekken, heeft H M de Koningin Zaterdag 1.1. na afloop van Haar 2 daagsch bezoek, zoowel tegen over den Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, als den burgemeester van Gro ningen, uiting gegeven aan Haar voldoening over dit bezoek. Prinses Juliana op reis. Op de reis naar Reckenwalde is Prinses Juliana met Prinses Beatrix Vrijdagmiddag om 4 uur te Berlijn aangekomen. De Prinses reisde streng incognito, zoodat op het perron geen officieele perso nen aanwezig waren. Alleen Prins Aschwin begroette onze Prinses aan den trein en bood haar een grooten ruiker bloemen aan. Uit den eersten wagen, waar een eerste klasse coupé was ge reserveerd, stapte Prinses Juliana met klein gevolg, een pleegzuster en eenige heeren. In een rieten korfje werd Prinses Beatrix door een van de heeren der hofhouding gedragen. Geen van de vele reizigers op het perron en in de hal van het station, midden in Berlijn, had er eenig idee van, wie het kleine gezelschap was. dat zoo zonder eenigen ophef en plechtstatighe den was aangekomen. Na een korte begroeting op het perron, verlieten Prinses Juliana en Prins Aschwin, gevolgd door de ande ren, het station. Buiten werd het korfje met de Prinses in een auto neergezet. Prinses Juliana nam er naast plaats en de pleegzuster ging op ?en van de vóórbankje» gitten. J Nieuwe luchtdlenst in voor bereiding. De Lockheed Super Electra van de K.L M. heeft een proef vlucht ondernomen van Curasao over Trinidad naar Bardados, een afstand van ongeveer 1300 km, die in 4 uur werd afgelegd. Op leze vlucht werd 30 kg speciaie luchtpost vervoerd. De toestand der vliegvelden op Trinidad en Barbados is van dien aard, dat een geregelde dienst reeds omstreeks de a.s. jaars wisseling mag worden tegemoet- gezien. Het luchtnet dat gelei delijk vanuit Nederlandsch-West- Indië over het noordelijk deel van Zuid-Amerika wordt opgebouwd <al dus spoedig wederom een flinke uitbreiding ondergaan. 10 jaar Indtë-vlucht. M°n scnrijft ons uit Amsterdam: Op 1 November 1928 deed de burgerlucnivaart haar intrede in de Indische Archipel. Terugblik- kene op de verstreken 10 jaren, zien wij dat zich langzamerhand een luchtnet heeft ontwikkeld, dat in afstanden uitgedrukt voor het Europeesche net niet behoeft on der te doen. De K.N.I.L.M. (Kon. Ned. In dische Luchtvaart Mij.) die dit luchtnet exploiteert, kan met vol doening op haar prestaties terug zien. Van den vooruitgang ver geleken met 1928 kan men zich het beste een beeld vormen uit de volgende cijfers Tien jaar geleden legden de vliegtuigen der K.N.l L.M per jaar 489 000 km af, thans (de Australië- lijn nog niet meegerekend) is dat 1.537.000 km. In 1928 bezat de K.N.l L.M. slechts 5 vliegtuigen met een kruissnelheid van 160 km per uur, in 1938 16 vliegtuigen met een kruissnelheid van 320 km. Het aantal passagiers is in die 10 jaar verdubbeld, het vracht vervoer verviervoudigd, terwijl het vervoer van poststukken thans zelfs ca. 30 maal zooveel bedraagt als in 1928, De belangrijkste luchtlijnen uit het K.N.l.L.M.-net zijn Batavia Meda, Batavia--Singapore—Sai gon, Batavia—Soerabaia—Manila en Bandoeng—Sidney, terwijl de lijn Batavia—Nieuw-Guinea reeds geprojecteerd is. Tenslotte dient ook nog gewe zen te worden op het belangrijke aandeel, dat de K N I L M. in de luchtkarteering heeft gehad en nog heeft. Het zou practisch onmo gelijk geweest zijn in zoo'n korten tijd b.v. Nieuw-Guinea in kaart te brengen zonder hierbij van lucht foto's gebruik te maken. Naar Zuid-Afrik». Naar van gezaghebbende zijde vernomen wordt zal Jhr. Mr. F. Bselaerts van Blokland, vice-pre sident van den Raad van State, namens de Nederlandsche regee ring de K.L.M.-vlucht naar Zuid- Afrika, die ter gelegenheid van de honderdste herdenking van AXEL, 8 November 1938. De aangekondigde maansver duistering, die gisteravond van 10 tot 12 uur zou te zien zijn, was zoodanig door een dicht wolkendek verduisterd, dat het ons leeken duister is of de ver duistering wel plaats gehad heeft. Men zou zeggen, dat zelfs de maan met zijn tijd meeleeft en zich verscholen houdt, als men haar om bepaalde reden wenscht te bespioneeren. Geen vepmarkt. Schreven we de vorige week over de geslaagde paardenkeu- ringen, met het rundvee gaat het minder naar wensch. Behalve dat er van fokkerszijde weinig be langstelling bestaat voor een te houden toondag van rundvee en slachtvee, is daar ook nog de zoo gevreesde mond- en klauwzeer- ziekte een beletsel om dit jaar alhier een jaarmarkt te houden. Voer vreemdelingcnbezoek. We leven in een tijd, dat er veel internationaal verkeer is, d.w.z., dat ook ons land door veel vreemdelingen bezocht wordt. Nu is het bekend dat niet elke vreemdeling met eerlijke bedoe lingen in ons land vertoeft en omdat het moeilijk is om vast te steden wie wel of niet betrouw baar is, scheert de Regeering allen over ééi kam en heeft zij haar maatregelen genomen. Met andere woordenEr is op 14 October 1938 een Konink lijk Besluit uitgevaardigd, waarin een en ander is vastgesteld, niet alleen voor logementhouders, maar voor ieder hoofd van het gezin. Evenals elders het geval is wordt daarom ook door den Burgemeester van Axel de aandacht gevestigd op de na volgende bepalingen, die in het Kon. Besl. van 14 Oct. j.l,, Stbl. no. 252, voorkomen Ieder, die aan een vreem deling nachtverblijf verschaft, is verplicht daarvan, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk, kennis te geven aan het hoofd van politie der gemeente, waar het nacht verblijf verschaft wordt, of aan een door dat hoofd van politie aangewezen ambtenaar, onder op gave van den naam en voor naam, nationaliteit en woonplaats, datum en plaats van geboorte, zoomede voorzoover een Nederlandsch vi sum is verleend, van een korte omschrijving van het daarbij be paalde, alle welke gegevens moe ten worden ontleend aan het des betreffende paspoort. Wanneer de vreemdeling niet in het bezit is van een te zijnen name gesteld paspoort, is degene, die nacht verblijf verschaft, verpiicht daar van hetzij mondeling, hetzij s c h r i f t e 1 ij k, kennis te geven aan genoemd hoofd van politie of aan den door dezen aangewezen ambtenaar, onder opgave van de gegevens in den vorigen zin ver meld, zoo mogelijk ontleend aan andere identitiatspapieren van den vreemdeling. Hij, die er zijn beroep van maakt aan personen nachtverblijf te verschaffen, is bovendien ge houden in het register, bedoeld bij artikel 438 van het Wetboek van Strafrecht, ten aanzien van de vreemdelingen, wien hij een nacht onderdak heeft verschaft, de in het eerste lid genoemde gegevens aan te teekenen of te doen aan- teekenen. De kennisgeving, bedoeld in het eerste lid, behoort te geschieden door hen, die er hun beroep van maken aan personen nacht verblijf te verschaffenbinnen den termijn of voor de iijdstippen en op de wijze, door het hoofd van politie te bepalen, of, ont breekt zoodanige bepaling, binnen 24 uur door andere personen binnen 24 uur. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met hechteuis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Het vorenstaande, Hetwelk dus ook geldt voor particulieren, is met ingang van 7 November 1938 van kracht geworden. Voor Axel moet dus bedoelde kennisgeving geschieden ter Ge meente-Secretarie, thans tijdelijk gevestigd in de Openbare School. 1 Mej. J. Hermanides te Hulst is benoemd als onderwijzeres aan de o.l.s. te Krabbendijke. De rijkspolitie te Sint Jan steen heeft een te Terneuzen woonachtigen landbouwer aange houden, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. De man is ter beschikking der justitie gesteld. Mdb. Crt. Vrijstelling van wegenbelasting Van bevriende zijde uit België verneemt de A N. W.B., dat de uitvoeringsbepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tus- schen Nederland en België aan de Belgische douanebeambten zijn doorgezonden. Dit verdrag houdt o.a. in, dat Nederlandsche vervoerders uit de grensstrook, die goederen ver voeren voor eigen rekening in België, in een grensstrook van 10 kilometer op Belgisch grondge bied v r ij g e s t e 1 d zijn van het betalen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olie voortbewi gin 80 francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen ver krijgen bij den ontvanger der Directe Belastingen. Van deze gunstige regeling kun nen gebruik maken houders van motorrijtuigen uitgeheelZeeuwsch Vlaanderen, Walcheren en Zuid- Beveland, met bovendien grens plaatsen en grootere gemeenten in Limburg en Noord-Brabant. Tot nu toe was aan d :ze be paling van Belgische zijde nog geen uitvoering gegeven, zoodat de A N.W.B. meermalen op uit voering van het verdrag had aan gedrongen, opdat de betrokken vervoerders niet langer ten on rechte wegenbelasting zouden be hoeven te betalen. olieën, 216 honing en stroop, 56 van visch, 238 van vleeschwaren, 42 van water, 32 andere eet waren en 137 waschmiddelen. Door politie en particulieren werden 72 monsters ingezonden van allerlei vorm. Als men nu leest, wat de ge volgen van het onderzoek dier monsters waren, dan krijgt men een beeld van het nut, dat deze keuringsdienst oplevert. Er wordt wel eens gezegd, dat de sommen gelds, die deze keuringen kost onmatig groot zijn, maar in ver gelijking met de „rommel" - om het zacht te zeggen die men de menschen zou laten slik ken en die tot ziekte en levens gevaar kunnen leiden, is de keu ringsdienst onbetaalbaar. Zoo werden alleen in Axel 185 inspecties verricht, 6661 partijen eet- en drinkwaren gekeurd, 277 scheikundig onderzocht, 18 buiten consumptie gesteld, 16 waarschu wingen gezonden en l proces verbaal opgemaakt. In een 6-tal staten wordt een en ander nader gespecificeerd over de verschillende gemeenten, bedrijven en goederen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een auto-cricq. A. van Aver- maete, Kanaalkade 8. Kenringsdtenst van Waren. We ontvingen het jaarverslag over 1937 van het gebied Goes en ontleenen daaraan het vol gende Onder de algemeene beschou wingen worden een aantal kon. besluiten en min. beschikkingen opgesomd. Het aantal vergunningen, dat is afgegeven voor vervoer of in voorraad hebben van melk, enz. bedroeg 1997. Er werden 11021 inspecties verricht, waarvan 7277 bij krui deniers, 1755 bij bakkers, 342 bij melkverkoopers, 613 in vee stallen en 1034 op markten, vei lingen of vischhandel. Er zijn 10527 monsters melk genomen; 91 processen werden gevoerd, 738 waarschuwingen en 773 par tijen goed werden buiten con sumptie gebracht. 72 monsters werden genomen op wijn en bier, 106 op azijn, 705 van brood, 201 op choco lade, 554 op consumptie-ijs, 19 op eieren, 104 op gebak en sui kerwerken, 326 vruchtensap en jams, 138 van kaas, 136 van koffie en thee, 239 limonades, 351 meelwaren, 590 melkproduc ten, 3Q6 specerijen, 217 spijs-1 Een inwoner ran Goes voor f6000 opgelicht. De Amsterdamsche recherche heeft Donderdagmiddag in een Kroot hotel in de hoofdstad een 44 jarigen Poolschen bankier ge arresteerd, verdacht van twee gevallen van oplichting, tot een totaal bedrag van 10.000. De man was uit Amerika terug gekomen en heeft kans gezien een inwoner van Goes een bedrag van niet minder dan zes duizend gulden afhandig te maken. Hy was met den Zeeuw in aanraking gekomen en had daarbij hoog oogegeven van zyn vele uit stekende relaties in de .haute financé" en volgens hem was het zelfs in dezen moeilijken tyd een klein kunstje om met wat kapi taal veel geld te verdienen. Wanneer de Zeeuw zorgde voor zesduizend gulden, zou hy tegen Sinterklaas minstens 15 000 gulden terugkrijgen. De jonge man liet zich door den Duitseh sprekenden Pool bepraten en stortte het gevraagde bedrag. Een tweede geval betreft een Weensche dame, die in Amster dam vertoeft, doch wier familie leden nog te Weenen wonen. Deze laatsten wenschen uit po litieke overwegingen naar Ame rika te gaan. De dame vertelde den Pool van de moeilijkheden om de vereiscfate visa machtig te worden. Geen nood, de ban kier met de vele relaties wist raad, maar had veel geld noodig en zou, om alles in orde te kunnen brengen, minstens vijf duizend gulden moeten hebben. Over zooveel contanten beschikte de dame niet. Zy wist echter vier mille bij elkaar te krijgen en met dit bedrag toog zy naar deD vri6ndelykeu helper. Noch de inwoner van Goes, noch de Oosteurijksche dame hoorden meer iets van den Pool. Zy kregen achterdocht en togen naar het hoofdbureau van politie. In verband met deze aangiften werd de Pool Zaterdagmiddag aangehouden. Van de 10 mille had hij nog een bedrag van 200 in zijn bazit. Hy houdt echter vol, dat hij geheel te goeder trouw is geweest, zoowel wat betreft de Z weedsche handelszaak als het verschaffen van de visa. Het geld zou hy naar relatiën te Londen hebben verzonden. Naar de Midd. Crt. verneemt, is de jongeman, die door den Pool bedrogen werd, de ongeveer 30jarige ongehuwde P. F. H uit Goes, die het Oostenryksche meisje reeds van vroeger kende. Dat H. zich heeft laten over halen 6000 te geven, is mede veroorzaakt door het teit, dat hem een betrekking als privé secra. tarii van den oplichter was toe- g«egdvan 60QQ dollar per jaar, 1

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2