Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V7 laan deren. No. 62 DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 54" Jaarg. Buitenland. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De West-Earopeesehe politiek. Duitschland en Italië zullen tezamen bemiddelen in het ge schil tusschen Tsjecho-slovakije en Hongarije over de door Tsjecho-slovakije aan Hongarije af te stane gebieden. Een eenigs- zins pikant besluit, als men be denkt, wat er ruim vier weken geleden te München werd over eengekomen een nieuwe confe rentie van vier, voor het geval Praag en Boedapest het niet eens zouden kunnen worden. Nu het zoover is, blijkt men Frankrijk en Engeland er niet meer bij noodig te hebben. Als de gewoonste zaak ter wereld negeert men (de Duitsch „men") Parijs en Londen. Blijkbaar vond Hitier het niet eens meer noodig de Engelsche en de Fransche regeering ook maar zijdelings te erkennen in de onder havige aangelegenheid. Duidelijker kon nauwelijks be wezen worden, dat Duitschland en Italië thans de beide groote Westersche democratieën be schouwen als een uitgeschakelde partij ten aanzien van midden- en Zuid-oost-Europa. Het Do- nau-gebied en de Balkan zijn onder het gezamenlijk toezicht van Duitschland en Italië geko men, Frankrijk en Engeland heb ben hier vrijwel niets meer in de melk te brokken. Men behoeft zich hierover niet al te zeer te verwonderen. Ze is uiteraard een logisch gevolg van de overeenkomst van Mün chen en zal door Chamberlain en Daladier, toen ze den Tsjecho- slovaakschen prijs voor het be houd van den vrede betaalden, zijn voorzien. Immers voor den afstand van de Sudeten-Duitsche gebieden aan het Derde Rijk vormde Tsjecho-slovakije een pro- Fransch bolwerk tegen den Duit- schen expansie-drang in Zuid oostelijke richting. Door dit bol werk te laten sloopen, gaf men het Zuidoosten willens en wetens aan de Duitsche invloedmachi prijs. Door dit gebied aan FEUILLETON (Dmtsche vertaling). Dat werkte ais een eleetrisehe venk ander de wachtende menigte. Jmehend stellen zy zicb ia pos- tuar en Lohteld wryft ziek in de handen bij het voorgevoel vaa wat er komen zal. De vlaggen wap peren aan de masten en wuiven als 't ware den naderenden een engeduldigen greet tegen; van den helderblauwen hemel lacht de zon op het groen neder en een drie werf donderend hoera verwelkomt den kranigen otfieier, die op een vorig ros de wijd geopende poort binnenrijdt. Voor het bordes hield hy stil, groette met de blanke sabel, zyn toespraak werd met gojubel over stemd en, alle voorsenritten en teestregelingnitbet oog verliezend, drong de menigte om hem heen. Als Theebald honderd armen had gehad, zoo het nog niet ge noeg geweest zyn om al de handen te kannen drukken, die kom in bigde en hartelijke be groeting worden toegeitekon, .Weibel! I riep Lohteld eem* Duitschland en Italië over te laten, hebben Frankrijk en Enge land oorzaken van mogelijke nieuwe wrijving doen ontstaan, tusschen de „as-mogendheden" onderling. Economisch bracht dit voor hen vrijwel geen opoffe ringen mee. Geen van beide landen heeft groote economische belangen in Z.O.-Europa. Hun voornaamste handelswegen loo- pen in andere richting. Alleen uit hoofde van politieke doel einden bemoeien ze zich met de economische bewegingen in mid den-Europa en op den Balkan. Geheel anders staat het echter met Italië. Dit land heeft hier economische belangen, welke het onmogelijk kan prijs geven. Italië is min of meer de natuurlijke concurrent van Duitschland in het Zuidoosten van ons wereld deel. Het heeft er daarom belang bij, dat de Duitsche invloed binnen bepaalde lijnen blijft en zal naar men zonder twijfel te Parijs en Londen hoopt ten slotte zijns ondanks genoodzaakt zijn daarnaar zijn politiek optreden in te richten. Italië zal het ge wicht van zijn buitenlandsche politiek verplaatsen, zoodanig, dat Duitschland rekening moet houden met de mogelijke her leving van de combinatie Frank rijk, Engeland en Italië contra het Derde Rijk. En daarmede is dan het begeerde evenwicht be reikt. Frankrijk en Engeland zouden er dan gerust op kunnen zijn, dat Duitschland niet te machtig wordt door middel van een hegemonie in het Donau- gebied en den Balkan. Droevige toestanden. Het schijnt een stilzwijgende overeenkomst tusschen de Duit sche en de Poolsche instanties te zijn, dat zoo weinig mogelijk bekend wordt gemaakt omtrent de ontzettende tragedie, die zich thans afspeelt aan de Poolsch- Duitsche grens, waar duizenuen uit Duitscnland verdreven Pool sche Joden wachten op toelating tot Polen en op den afloop der desbetreffende onderhandelingen klaps uit, met eem haastigen druk den arm zyner dochter grypoDd, de patroon draagt den lauwerkrans van je freule Opgewonden weei hij op den groenen krans met bot blauwe lint, die om Theobalds hals hmg. Hoera klonk het vreugdevol van de lippen van het trouwe meisje, dan was die ook voer hem gevlochten Innige hartelijkheid sprak ait haar toon, toen zij hem haar ruiker toereikte, met de woorden Wees welkom, mijnheer Gorraid* XXV. Tante Verja stond naast Marie en paste een krans van blauwe kiekjes op het blonde haar der jonge treule. Heel aardig zoo, ma petite, verklaarde zij met een goedkeu rend hoofdknikje. Je zult er uit zien als 'n boschuimt met dien krans. Ga zitten en sehuil den spiegel wat naar my toe. Was 'teen inval van jezelt om jo tot verwelkoming van onze bravo ■tryders met eikenloof en boseh- bloemeu te sierou Marie zag glimlaohond tot kaar schoene taste op. Wat soa my botor geput hebben, daa do kleuren van het zegevierend vaderland F Ik meen, dat zy in de balzaal ook wel ge dragen knnnen werden. Denkt n, tante, dat mijnheer Gerrald ook zal komen Verja zag, dat de kleine meisjes hand beetde. Het is te hopea 1 Het zou mij tenminste spijten hem niet in uniform te hebben gesproken. Ik zeu den jongen held wel eens een beetje ijdel willen maken, doer hem te zeggen, dat die hem zoe goed kleedt.... Wil je dit takje nog opgestoken hebben of moot het maar los blyven hangen Verja trad aen paar sebreden achteruit om het blonde kepja in oogeDsebouw te nemen. Zjj was tevreden. Op dit eogeoblik werd er zacht aan de deur geklopt en de kame nier trad binnen. Mevrouw de barones laat vragen, of de dames zoo spoedig mogelijk naar beneden willen komen. Graaf Van Raven is zeo- evea uit Frankfort kior aangeko men. Barones Voa Kartegg maakte bedaard haar fonkelende brace letten los. Zoodra da freule gereed ii. tails* wty kimeii DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. te Berlijn. Vooral het groote leed der weerlooze kinderen is huive ringwekkend. Te Beuthen-Kattowitz kwam een trein met 4000 Joden aan, van wie 2500 in den stikdonkeren nacht door moerassen en over de velden naar de z.g. „zwarte grens" werden gedreven. Onder hen bevonden zich zwaar-zieken. Men veroorloofde hen niet eens, de meest noodzakelijke warme klee- ren mee over de grens te nemen, omdat zij zonder bagage sneller zouden kunnen loopen. Door de voortdurend door S.A.-lieden ge uite dreigingen om de Joden sneller voorwaarts te doen gaan, raakten zoo verneemt het Joodsche Tel. Agentschap bij een behoorende familieleden van elkaar verwijderd. Vele kinde ren jammerden om hun ouders, en de zwakkere kinderen vielen neer en bleven achter. Onder deze groep bevonden zich 18 weeskinderen, die door de S.A. uit het Joodsche weeshuis te Frankfort waren weggevoerd, ter wijl een deel der ongelukkigen voorts bestond uit tallooze zieken, die men uit het ziekenhuis had weggehaald. In het grensdorp Radzonkowa viel een Joodsche vrouw neer een bracht een kind ter wereld. Naar de Manchester Guardian van 3 Nov. j.l nog verneemt, be vinden zich 6000 Poolsche Joden in geïsoleerde kampen in de grenszone. Weliswaar wordt hun voedsel verstrekt, doch zij zijn zonder voldoende kleeding, en de voor de gezondheid zeer ongun stige omstandigheden, waarin zij zijn gedwongen te verkeeren, heb ben een epidemie veroorzaakt onder de kinderen van influenza en mazelen. Het laatste binnen gekomen bericht deelt mede, dat wederom 30 kinderen naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht, van wie eenigen in hoogst ernstigen toestand ver keeren. Te Zbaszyn bevinden zich nog 6000 in een onbeschrijfelijke nood toestand. Een aantal hunner kun nen geen plaats meer krijgen in ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. de tenten, en moeten in de barre kou in de open lucht den nacht doorbrengen. Alle vluchtelingen, die te War schau, Krakau, Lodz en andere Poolsche steden aankomen, ver keeren in een toestand van vol ledige lichamelijke uitputting. Bijna aan allen moet onmiddellijk geneeskundige hulp worden ver schaft. Reeds zijn ambulances naar de grenzen vertrokken, ten einde daar aan de bezwekenen hulp te verleenen. Alleen reeds in Zbaszyn zijn meer dan 400 uit Duitschland gedeporteerden zeer ernstig ziek. 1044 der aldaar verblijvenden zijn ouder dan 60 jaar, en ongeveer 60 procent der ongelukkigen zijn zonder geld en zonder voldoende kleeding. Naar het Joodsche Tel. Agent schap uit Warschau verneemt, zijn 6 personen, onder wie een achttienjarig meisje, waanzinnig geworden. Vreeselijk is de aan blik der ouders, die hun kinderen hebben verloren, en van de kin deren, die om hun ouders roepen. Geheel verstard ligt in den hoek van een stal de 82 jarige grijsaard Mosche Schusttrzijn eenige zoon stierf onderweg tijdens de treinreis naar de grens. Het is begrijpelijk, dat de gedeprimeerd heid onder deze vluchtelingen steeds meer toeneemt. - Nadat rijkscommissaris Bürckel zijn groote rede tegen de Kerk, de Tsjechen en de Joden had uit gesproken, zijn in Weenen acht dagen lang pogromachtige uit spattingen aan de orde van den dag geweest. Op den Vrijdag avond hebben groepen van 2 k 300 personen de groote Joodsche wijk Leopoldstadt opgezocht, en daar den geheelen nacht zonder verhindering door de politie alle synagogen en Joodsche leerscho len vernield en de Thorarollen en leerboeken op straat geworpen. Tegelijkertijd heeft men de be vreesde bewoners uit hun huizen gehaald en hen gedwongen, deze heilige wetsrollen en boeken te verscheuren. Bij deze waarlijk Groote Hemel Graaf Yon Raven riep Marie ontsteld uit, toen de deur aehter de kamenier dicht was. Wat sou hy du wil len, ud juist vandaag, nu hy weet, dat wij naar hot otflcrersbal gaan Zeg eens, Marietje, mag je dien Hasso wel ljjden F vroeg Verja plotseling met aen ver- soheudeu blik ep het jonge meisje. Openhartig, ma chère, ik wil de waarheid weten. Neen tante - zeker niet 1 betuigde Marie, zoo oprecht eu suel, dat er aan haar woerden niet viel te twijfelen, Goddank 1 zaide Verja met een zneht van verlichting. Ik zou ook nset zulk een Deel met giaag opgescheept willen zitten I Maar rep je wat, kiDd, want ik heb een verbazenden lust in coi fi turen. Vroelijk lachend reikte zij het meisje de blauwe sortie toe. Boneden wandelde intusscheD oion file Hasso van den oenen spiegel naar den anderen, keek sous met welgevallen naar syu glimmend gelakte schoenen en speelde met sya sterk geparfa- meerden zakdoek. De ende barones zat swygtnd in eau armstoel. Ha en dan «terp ity TlaehUgats blik ep daa onbeschrijfelijke tooneelen huil den de Arische toeschouwers, voor het meerendeel vrouwen, van plezier. Daarop werden de papiersnippers op een hoop ge worpen en aangestoken, waarna de Joodsche bevolking de resten in het water moest werpen. In dezen enkelen nacht werden 20 bedehuizen geheel verwoest en de waardevolle voorwerpen geroofd. In de volgende nachten werden de overige synagogen op gezocht geen enkel bedehuis werd overgeslagen, ofschoon een aantal op etages of op binnen plaatsen niet gemakkelijk te vin den is Dit is dus wel een dui delijk bewijs, dat deze plunde rende groepen tevoren nauwkeu rig wisten, waar zij hun slag moesten siaan I In de joodsche gaarkeukens werden eveneens de installaties stukgeslagen, en het voedsel met zand en glasscherven onbruikbaar gemaakt. Een Evangelische boodschap. De Christelijk-Evangelische Ver- eeniging te Genève heeft aan den opperrabbijn een boodschap ge zonden, welke is onderteekend door 150 van haar leden. Dit ontroerende document werd in de sy,ia£oge voorgelezen en maakte op de leden der Israëlietische gemeente te Genève een zeer diepen indruk. De leden der Christelijk-Evan gelische Vereeniging, die door Frank Thomas werd gesticht, en door ds. M. Eug Hecier wordt gepresideerd aldus de bood schap richten tot den heer opperrabijn Poliakof en tot zijn gemeente de uitdrukking van hun oprechte Christelijke deelname en protesteeren op besliste wijze tegen de hatenswaardige ver volgingen, welker ongelukkige slachtoffers de Joden als hun broeders tegenwoordig zijn. Zij stellen er pi ijs op, tegenover de leden der Joodsche gemeente tot uitdrukking te brengen, dat zij de kracht gevoelen van den band, door welke God hen ver- eenigt. Wij beschouwen het ais kostbaar goed, dat werd gegeven. jongen fat, die du voor de piano balt hield, de klep opsloeg en z ch met uitgestrekte beecen op net krukje ervoor nederzette. Zoo, wil je een lied teu beste geven De barones aam baar kanten zakdoek eu haar waaier van don seboot en legde die naast zieh op eou tafeltje neder. Ik heb ja nog nooit booren zingen, Hasso. Nu, otu ta zingen beu ik kort voor 'n bal ook niet gedispo neerd. Daartoe heb ik rust, stem ming, inspiratie noedig en van daag heb ik al dieD vervelenden spoorrit van Frankfort naar hier aehter don rug. Neon, zingen niet, wel wat spelen. Bij begon een polka opde toetsen te trommelen. Ou» den mond der oude dame speelde een glimlach, die een mengeling van bitteren spot en weemoed was, also! zy vsd een laDg gekoeaterden droom afseheid nam. Onmerkbaar werden de por- tièies geopend en Verja's «chaik- saae gezietnja vertoond zieh. Zy drukte zaont laehend haar zakdoek tegen do lippen en parodieerde daarna do wiegelende bewegingen ▼M dCB pietjespeler. (wwdt fgHflgd). AXELSCHEffi COURANT

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1