J. C. VINK, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentiën. ZONNEGLOREN". Prijs 60 cent. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een blauwe regenjas J. Heijns- dijk, Singelweg 11. In hooger beroep. Door C. Sch., 44 jaar, veekoop man, wonende te St. Jansteen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelburg- sche rechtbank van 14 October j.l., waarbij hij wegens „aan zijn schuld te wijten zijn, dat een ander zwaar lichamelijk letsel be komt", is veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel ver dwijnen. 12 stuks 50 ct. V.V.V.-nieuws. De V. V. V. Winkelweek. De voorzitter van de V. V. V. alhier schrijft ons Tot op heden gaven zich reeds een 60-tal winkeliers op voor de winkelweek. Het wordt de inte ressantste en schoonste winkel week tot heden toe gehouden. Op speciale wijze zal voor de deelnemende winkeliers reclame worden gemaakt. Zaterdagavond worden de laat ste formulieren ingewacht. Indien de voorteekenen niei bedriegen, is de,mogelijkheid nie uitgesloten of St. Nicolaas za toch Axel komen bezoeken. De volgende week zal hierom trent meer kunnen worden mede gedeeld. De winkeliers welke alsnog toezegden deel te nemen, houder dus rekening er mede, dat na Zaterdag geen gelegenheid meei bestaat voor het inleveren der formulieren. Ook fruithandelaren, galanterie winkels en ijzerhandelaren gaven zich thans op. Op het station te Leiden is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 72 jarige heer H. v. d. P, uit 's Oravenhage, op tra gische wyze om het leven is gekomen. Met zjjn echtgenoote was de heer v. d. P. op tamiiiebezoek geweest te Leiden en wilde naar Den Haag terugkeeren. Hij stapte echter in aeu trein naar Amster dam en bemerkte ziju vergissing eerst op het laatste oogenblik. Zijn ecntgenoote zag nog kans op het perron te stappen, voor dat de trein zich in beweging zette. Den deer van der P. even wel gelukte dit niet meer. Hy sprong mis en geraakte bekneld tusscnen den trein en het perron waar hem het hootd verbrijzeld werd en de man op slag werd gedood. Naar de „Alkmaarscbe Crt." verneemt is te Alkmaar de heer K., hootd van een openbare Bchool, gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Een en ander zou in verband staan met een overtreding vau do zedelijkheidswetten. Met f 400 op stap. Te Den Haag moest de 17 jarige loopknecht T. van R. voor zjjn patroon een som van 400 naar een bank brengen. De jongeman was evenwel spoorloos verdwenen. Zaterdag heelt ny zich by de politie te Maastricht aangemeld. Te Euknuizen is de 24 jarige arbeider de Wit by het veincnten van werkzaamneden in een vleeschrookery door den stroom van bet lichtuet getroffen en op slag gedood. Waarschyuiyk neeft de man met een staat yzer een loshangenden draad naar zich toegetrokken, waarvan de isolatie gefect Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is de 68 jarige ds. Witkop uit Schagerbrug ter nauwernood aan den dood ont snapt. Toen hij zich na een be- zoek aan zijn zoon in Den Helder per auto huiswaarts begaf, reed hy met een matige snelheid langs het Noord Hollandsch kanaal. Door den dikken tpist verloor hy den weg uit het oog, reed van den berm af en voordat hij de kans kreeg te remmen, reed hy het water in. Ds. Witkop behield zijn tegenwoordigheic van geest, liet den auto vol water loopen. Toen deze byna vol was opende hjj een van de portieren en kon hij zonder veel moeite op het dak klimmen. Inmiddels was het ongeluk opgemerkt. De schildwacht van het vliegkamp de Kooy had leeds alarm gemaakt en een groepje militairen spoedde zich naar de plaats van het on geluk. De leerling-onderofficier- vlieger Otten begaf zich tot zyn middel in het water en met baud- reiking en behulp van een ladder slaagde by er in ds. Witkop van zyn weinig benijdenswaardige plaats af te krijgen. Later op den avond is de auto op het droge gebracht. Rijke „armlastige". Een Zwollenaar, die wegens openbare dronkenschap opge bracht was, bleek, bij louilleering in het bezit te zyn van 7000. Bij een onderzoek kwam aan het licht, dat de man ondersteuning van het kerkelijk armbestuur ontving en dat hij zich voor re kening van de gemeente in een ziekenhuis had Jaten verplegen. Van het armbestuur had hij in totaal 152 50 ontvangeD, terwijl ny de gemeente voor 56 25 benadeeld had. Het onrecnt- matig getrokken steunbedrag, als mede de ziekenhuiskosten wer den van de 7000 afgehouden. Voorts werd een vervolging tegen den man ingesteld. Weer heeft een typhoon Japan geteisterd en vooral hevig nmsgehouden op het eiland Kioesjioe, waar ca. 200 personen zijn gedood, een gelijk aantal vermist en 600 gewond. Dertig du zend persouen zijn dakloos geworden en ruim 2000 huizen vernield. De typhoon, die van den Sullen Oceaan naar het Noorden trok en boven het Zuidelijk ge legen eiland Kioesjioe de grootste kracht had, richtte daar ook het grootste onheil aan. Doch ook andere plaatsen werden even eens zwaar getroffen. Toen de typhoon Tokjo bereikte, kwamen tienduizend huizen onder water te staan, waarvan vele zijn in gestort. Duizenden hoornen zijn ontworteld, de scnolen zijn ge sloten, het tramverkuer gestaakt, evenals de telefonische en tele grafische verbindingen. Door de inlijving van het Sudetengebied. is de bevolking van het „groot-Duitsche Ryk" toegenomen met 3 595 000 tot een totaal van 78 700 000 Het Sudetengebied ib even dicht be volkt als het overige Duitsch- land, maar is meer geindustra- liseerd. Ruim de helft der be volking leeft van de industrie, een vierde deel van den land en boschbouw, en een achtste deel van handel en verkeer. Kersipaketten. De lijdende vrouwen an kin deren van Spanje en China zul len met Kerstmis eenigermate opgebeurd worden door geschen ken, die in de genoemde landen zullen worden verstrekt door be middeling van het Amerikaan- sche Roode Kruis. Er worden groote voorraden bijeengebracht aan snoepgoed, voedsel en medi camenten. Deze zendingen gaan zoowel naar de regeeriugagezin- Qen als naar de nationalisten in Spanje. Naar China gaan 500 Kerst bakjes, inhoudende potlooden, kryt en speelgoed, alsmede noten en confituren. Al deze zendin gen worden bekostigd van de bijdragen, door kinderen gestort in het Roode Kruufonds Ame- rikaanscne kmderau h bb-n aaar kleine bijdragen in geld alge- staan, Te Dunowpark in Essex zyn twee bombardeervliegtuigen in de lucht met elkaar in bot sing gekomen en brandend neer gestort. Daarbij zijn zes perso nen om het leven gekomen. Zaterdag zyn bij Chathal twee lesvliegtuigen van de Engel- sche luchtmacht verongelukt. Drie inzittenden zijn daarbij om het- leven gekomen Ons Modehoekje. België Allerwegen heeft het de aan dacht getrokken, met welk een vastberadenheid het kabinet Spaak in de spannende dagen van einde September maatregelen heeft ge troffen teneinde de zelfstandig- heidspolitiek te kunnen handha ven. Eerst thans lekt echter uit, dat zich juist in die dagen een uitermate betreurenswaardig in cident heeft voorgedaan, dat in de kringen, welke de politiek des konings aanhangen, scherp ge laakt wordt. In de laatste week van September werden tusschen Sedan en Luxemburg in Noord- Frankrijk groote hoeveelheden troepen samengetrokken, waar onder een aanzienlijk getal negers. Dit veroorzaakte onder de be woners van de aangrenzende Bel gische provincies groote angsl voor een Frar.schen inval en doortocht. In den Kabinetsraad werd veel tijd aan bespreking hiervan gewijd en besloten in een nota aan Parijs op de onwenschelijkheid daarvan te wijzen. Wij citeeren hier verder den Brusselschen „Standaard": „Nog tijdens den kabinetsraad werd aan de hooge ambtenaren het besluit van de regeering om trent het verzenden dezer diplo matieke nota ter uitvoering mede gedeeld. De diplomatieke dienst van het departement van Buiten- landsche zaken deed bezwaren kennen tegen het verzenden van zulk een nota aan Frankrijk. Het voornaamste bezwaar was dat zuik een nota Parijs zou ont stemmen. De kabinetsraad be raadslaagde over de geopperde bezwaren, zette deze terzijde en bleef bij zijn besluit. En toch werd deze nota niet verzonden. Toen in een nieuwe vergade ring van den kabinetsraad vragen werden gesteld omtrent het ant woord door Frankrijk gegeven op deze nota, moest eerste-minister Spaak bekennen dat zij niet was verzonden geweest, omdat de di plomatieke diensten van het de partement van buitenlandsche za ken opnieuw hun bezwaren had den doen gelden, steeds onder de zelfde overweging, dat het niet opportuun was Frankrijk met zulk een nota te ontstemmen". Dat dit is voorgevallen is zeer pijnlijk. Het mag wel eens dui delijk worden gezegd dat een in cident als dit allerminst geschikt is om de resten van argwaan weg te nemen, welke in Nederland jegens de Belgische buitenland sche politiek gekoesterd worden. Misschien onder den indruk van de halve mobilisatie, mis schien omdat de gemeentepolitiek minder belangrijk geacht wordt, maar voor de raadsverkiezingen, die in 2208 van de 2672 gemeen ten plaats vonden, bestond weinig belangstelling en slechts matige strijdlust. Wellicht heeft dit te vens veroorzaakt dat groote wij zigingen achterwege zijn gebleven. In het algemeen hebben de re- geeringspartijen zich weten te handhaven en waar zij hierin niet slaagden, legden zij het loodje tegen de Katholieke Vlaamsche volkspartij, tegen de Vlaamsche Nationalisten of tegen de candi- daten van de concentratielijsten, welke samengesteld waren uit Vlaamsche Nationalisten, Katho lieke Volkspartijers en Rexisten. Nochtans is het de vraag of het resultaat van de concentratie zoo danig is, dat het experiment van samenwerking tusschen deze drie groepen uitbreiding zal ondergaan en een factor in de landspolitiek zal worden. Aanwijzingen in die richting zijn er op het oogenblik niet; al is het mogelijk dat het gemeenschappelijk uitoefenen van het bewind in tal van dorpen en steden tot nauwere voelingname op het plan van de landspolitiek >71 V-O EEN GEKLEED TOILETJE Nr. 1087 Wanneer men dit model ver vaardigt van zijde, verkrijgt men een zeer elegant toiletje, dat vooral heel geschikt is als visite toilet of middagjaponnetje Het mate riaal is zijde in de moderne tint Bordeaux rood De blouse is aan den voorkant ingehaald Men kan de beide ingehaalde stukken ver binden met een ajourrand De rok is glad doch loopt een weinig klokkend uit De eenige garnee ring bestaat uit een paar bloemen boven aan den hals Benoodigd materiaal 2 50 meter van 130 centimeter breedte of 4,50 meter van 90 centimeter breedte Het patroon is te verkrijgen in maat 40bovenwijdte 86 centi metertaillewijdte 70 centimeter, heupwijdte 98 centimeter Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur Dit Favoriet-Knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 25 cent (plus 1 cent omzetbelas ting) bij het Bureau van dit blad Dames I Denkt bij eigenge maakte kleeding aan een Favoriet- Knippatroon Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het llw vriendinnen en ken nissen. Koopt de noodige stof bij onze adverteerders. leidt. Zeker is dit echter geens zins. Succes boekte de concen tratie te Deinze, Edegem en Scho- .ten en voorts in de meeste Ant- werpsche voorsteden. Ook in Tongeren zegevierde de concen tratie. Het gevolg hiervan zal zijn dat het schepencollege van liberalen en socialisten vervangen wordt door Vlaamsch-nationalis- ten en Katholieken, waardoor een einde is gekomen aan een bewind dat weigerde de tweetaligheid (conform de wel) af te schaffen. Weldra zal Tongeren van uiterlijk geheel Vlaamsch zijn, dank zij de concentratie. Te Antwerpen leüei socialisten en liberalen sterk verliezen, waardoor de Katholiek-. Partij de sterkste werd. Vermel den wij tenslotte dat de Rexisten hier en daar ook in het Waal- sche land sterk verloren. Zuid Afrika. Tijdens de vergadering van den Volksraad op 8 S ptember jl. hebben eenige afgevaardigden der Nationale Partij hun standpunt uiteengezet t. o. v. de defensie politiek der regeering. De regeering heeft nl. een voorstel ingediend om een leening van 6.000.000 pond st. voor de landsverdediging aan te gaan, welk bedrag volgens de natio nalisten voor de bescherming van de Unie alleen veel te hoog is. Zij gevoelen er nieis voor dat Zuid-Afrika een gedeelte der Brit- sche herbewapening bekostigt, daar de Unie door niemand be dreigd wordt. Het raadslid Erasmus heeft dit volgens het verslag van „Die Transvaler" minister Piron rond uit verklaard: „Suid Afrika het nie vijande nie. Ons enigste ge vaar is ons assosiasie met Enge land, ons enigste vijande sal vir ons gemaak word deur Brittanje. en dit als gevolg van die beleid van die Regering en die verklaring van generaal Smuts". Ook vergelijkt spreker de po sitie van de Unie met die van Holland en Portugal wat betreft Oost Indië en Mozambique. Wanneer Engeland deze landen zou steunen bij een agressie van Japan bijv., dan doet Engeland dit slechts in zijn eigen belang. Zoo moet ook de bescherming gezien worden, die Zuid-Afrika van de Britsche vloot ten deel zou vallen. Evenmin als Holland en Portugal dank aan Engeland verschuldigd zijn, mag Zuid-Afrika hiertoe verplicht worden. De Burgemeester van AXEL betuigt hiermede zijn dank aan allen, die waren mgedcciu bij de diensten tijdens de Luchtbeschermingsoefening op 27 Oct. 1938 en op zoo stipte wijze hun taak hebben vervuld. Dien dank verdient ook de gansche bevolking voor de mede werking zoowel bij de middag oefening als bij de verduistering. Dank zij die medewerking, is tijdens de oefeningen duidelijk gebleken, dat door die samen werking alles uitstekend is geslaagd. Axel, 28 October 1938. De Burgemeester van Axel, BLOK. Ondertrouwd P. DEKKER Fzn. K. OQGEL Edr. Huwelijksvoltrekking D.V. 10 Nov. Huwelijksbevestiging in de Qeref. Kerk door den WelEerw. Heer Ds. J. M. Mulder van Ermslo 2L/i uur. Stationstraat 21. Noordstraat 41. Gelegenheid tot feliciteeren Dinsdag 8 Nov. 71/,,—9 uur Noordstraat 41. De Bazar-commissie van Asaf en Hosanna betuigt haar harteltyken dank, aan allen die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt om den door haar opgezetten Bazar te doen slagen. De bezitter van lot no. 161 wit op de bloemenstandaard met bloemen wordt verzocht zijn prijs, legen inlevering van genoemd lot, af te halen bij 1. J. BRAKMAN, Prins Hendrikstraat 53, terwijl allen die nog vorderingen hebben die zoo spoedig mogelijk gelieven in te dienen aan het zelfde adres. Axel Koopt a s Zaterdag 29 October een speldje voor VERKRIJGBAAR BIJ "SoekhandeL Wiittrw J.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 4