Landbouw. Gemengd JNieuws. Buitenland. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. Bescherming tegen Luchtaanvallen. ALGEMEENEGEDRAGSREGELS. Advertentiën. Iedere gift is welkom en zal in dit biad verantwoordt worden, onder mottovoor het kind. Verre tocht van een luchtballon. H. K. Uankeu SO jaar. Heden, 21 October, wordt de heer H. A. Hanken tachtig jaar. Wel zeer weinigen hebben zulk een werkzaam leven achter zich als deze tachtigjarige. Toen de heer Hanken op ruim 77jarigen leeftijd het directeurschap van den Wiinelminapolder neerlegde, brak daarmede nog geen periode van rust aan. Vele functies worden nog door hem bekleed. Zoo is hij bv. nog voorzitter van de veilingvereen. „Zuid Beveland", van de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaardenstamboek, van de Zeeuwsche Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij, van de commissie van toezicht voor de Rijksiandbouw-winterschool te Goes. Moge het hem gegeven worden, nog langen tijd werkzaam en actief te kunnen blijven, want dat is ongetwijfeld het schoonste geschenk dat ook de heer Hanken zicnzelf toe zal willen wenschen Predikbeurten te ^.xei. Voorm. 91/» ure Ds. 'an Oeverei. Nam. 2 Dtzelf je Geref. KerK. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 Dcaeitde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 Kwakzalver. Voor de Roiibraamsche recht bank heeti zien te verantwoorden geüad de 51 jange koopman J B. te Rotteruam, ate reeas ette lyke malen wegens kwakzalvery lerecnt gestaan Deelt. Het zou aau zijn schuld te wy ten geweest zyu, aai een van zyu „patiënten" vry plotseling was gestorven. Het Deirot hier de 59 jarige J. de Laat te Jssel- monae, die lydende was aan een ernstig hartklepgebrek. Hy meende, dat de medische wereld hem met deze kwaal niet meer kon helpen- Zoodoende kwam hy by den kwakzalver B terecht, die hem eenige kruiden voorschreef. Deze kruiden moesten dage lijks genuttigd worden, waarbij de patiënt ongeveer vier liter voent tot zien moest nemen. Deze benaudeling heeft het Blacmofior een week vol kunnen houden. Het vele vocht kon hij in zyu zieke licnaam echter niet meer verdragen en hy staakte het innemen eter kruiden. Eeni ge weken later, op 13 Aug. 19o7 stierf hy aan een hartverlamming. In zyn requisitoir acntte de officier grove scnuld van ver nachte aanwezig en het ten laste gelegde volkomen bewezen. Spr. meende, dat hier de hoogste strai, die men in zulke gevallen kan opleggen, op zyn plaats is en elacnie een gevangenissirat voor eten tyd van negen maanden. Een week vr(J wenën. Het was dezer dagen 25 jaai geleden, dat in net nieuwe siaus- gedeeite van Den Bosch, over de Aa, de eerste woningen wer den geOouwd. Tnaus wonen in dit gedeelte 1Ö.U0U a 17 OUU Bosscnenaren. De z.g. „Oranje wykwas ae eerste wyn die loi stand kwam en du was voor de sticating „Volkshuisvesting" re den om leest te vieren. Het bleek, dat er veertien „zilveren" huurders waren, die van den bouw ai tot nu toe steeds in dezeitde huizen hadden ge woond. Zy kregen een extra cadeautje, doen alle bewoners kregen oy wyze van feestgaveeen week vrij wonen. Tengevolge van een stortzee is Woeusaagountend van Hr. Ms. Trump ter nougie van net Haaks iiuuiacnip eeu jeugdig mairoos over boord geslagen en verarou- k«Bi Een inwoonster van Muiden heeft naby haar woning een bal lon gevonden, waaraan een kaart was bevestigd, waarop een adres stond. Met behulp van een post beambte, beeft zy de kaart ver zonden naar Engeland. Zij kreeg thans een brief, waarin bet be stuur van het ziekenhuis aldaar haar gelukwenscht met het teit, dat de balion, die te Muideu is gevonden, den grootsten afstand heeft afgelegd, n.l. 525 K M. Als pryswinster van den ballon wedstrijd werd haar een chèque van een pond sterling teege zonden. In de Fremerystraat te 's- Qravenzande is een ongeluk ge beurd, waarvan de 6 jarige J.N het slachtoffer is geworden. Het kind zat op een fiets, welke langs het trottoir stond en welke eigen dom van een buurmeisje was. Op het oogeublik, dat een vracht auto voorby reed, viel de fiets om en bet kind geraakte onuer aen auto. Met een scnedelfrac- tuur is het naar het ziekenduis gebracht, waar hy is overleden. Te Veldhoven ontstond door onbekende oorzaak brand in het üuih, bewoond door A. Hensel- mans. In een oogwenk stond net geheele huis in licnteriaaie, zoodat niets meer kon woiden gered. Ook het naastgelegen uuis vatte vlam en brandde tot den grond toe at. Een paard kon met moeite worden gered. Oneerlijke klerk. De politie te Arnhem heeft den klerk J. W. M., die werk zaam was aan de gemeente gas labrtek aldaar in arrest gesteld. Het was aan het licnt gekomen dat M„ die reeds twee en twintig jaar in gemeentedienst was, zien gedurende twintig jaar aan frau duleuze handelingen heelt schul dig gemaakt. Hij heelt jaarlyks een bedrag van ongeveer dui zend gulaeud verduisterd, zuodat ae gemeente voor ongeveer J 20 000 is benadeeld. De fraude Oestona nierin, dat M. kieme be dragen acnier hield oy ae ver rekening met de ataemers van de muntmeters. Bovendien had hij verschillende bedragen zeif geincasseerd. De bejaarde arbeider Wie- nen, uit Grathorst, werkzaam op de melkfabriek der fit ma Van Heel te Kampen was Woensdag morgen bezig met net scnoon maken van een koperen zt ei. Hy kwam te struikelen, met net gevolg, dat de zeef kantelde en op zyn arm viel. Du iicnaams- deel werd door de zwaarte van de zeet geheel veroryzeid. De oude man is naar net ziekenhuis gebraent, waar men aen arm geamputeerd heeft. Gevolg van roekeloosheid. Dinsdagmiddag is een 13-jarige jongen het slacnioffsr geworaeu van zyn roekeioosneid. Hijkwam op zyn fiets van Diemen en bieid een viactnauto vast om zien te laten sleepen. Waarscnyuiyk aoor den kracütigen wind raakte nij de macüt over zijn stuur kwyt, met het gevolg, dat hy onder de achterwielen van den auto tereent kwam. Hij was vry wel op slag dood. Kunst en Letteren. „De Wandelaar." We ontvingen weer het October" nummer van „De Wandelaar", bel geïllustreerde maandblad, dat is gewijd aan natuurstudie, natuui- 3 scherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme en iedere maand om te keurig wordt verzorgd door den uitgever, A. G. Schoondeibeek te Laren. We wezen er reeds meer op, dat het vooral voor natuurliefhebbers een genot is, om dit blad ter be schikking te hebben. Wie onder hen wegens slecht weer of om gezondheidsredenen niet naar buiten kan, neme „üe Wandelaar" en hij is toch buiten. Woord en beeld geven dien in houd op innemende wijze weer; daar zijn trouwens de namen der schrijvers en de leiding van dhr. A, V, Fey borg voori Vrede of niet. Des Führers rede te Saar- brücken en de toespraken van Eden en Churchill bewijzen, dat de besprekingen te München de politieke haat en de internationale tegenstellingen in Europa geens zins hebben doen verdampen. In den roes van vreugde over het behoud van den vrede, waren er duizenden en duizenden, die een paar weken geleden meenden, dat alle domme politieke narigheid nu zou verdwijnen, dat ons we relddeel nu het begin van een nieuwe verdraagzamesamenleving stond. Zij zijn leelijk ontnuchterd en sommigen hunner slaan als gevolg daarvan op het oogenblik weer te veel naar den anderen kant doorde overeenkomst van München was niets anders dan mistel van executie, beweren ze thans; eenmaal zal, wat nu voor komen werd, er toch van moeten komen. Nog heden geldt, dat de ge volgen van de overeenkomst te München nog lang niet zijn te overzien. Alle conclusies, welke uit deze overeenkomst worden getrokken, zijn op zijn minst voorbarig. Het eenige houvast, dat de overeenkomst ten aanzien van de toekomst van Europa geeft, is, dat ze ernsrige fouten, welke in 1919 te Versailles wer den begaan, corrigeert. En dat op zichzelf beteekent zonder meer winst; ook al wil men dan nog zooveel rekening houden met de nu niet bepaald elegante wijze, waarop de correctie plaats greep. Wat dat betreft mag men, dunkt ons, vooral niet vergeten, dat fouten, als te Versailles gemaakt, nu eenmaal niet anders dan met aanwending van min of meer gewelddadige methoden te ver beteren schijnen Maar die onzekere gevolgen zouden nog veel erger geweest zijn als de oorlog wasuitgebroken. Hitier zal te eeniger tijd weer met eischen komen, zoo heeft men de laatste dagen herhaaldelijk vernomen. Want een dictator kan van het „dynamisme", waarop zijn tirannie feitelijk gebaseerd is, nooit afstand doen. Dergelijke uitspraken zijn fra sen, waaraan men niet veel be- teekenis hoeft toe te kennen. Eischen, als Hitier tot dusver stelde en ingewilligd kreeg, zijn immanent aan een zoo dwaze samenleving als het Europa na den wereldoorlog. Anders gezegd de eischen lagen als het ware al gereed in de vredesverdragen. Natuurlijk beteekent dit op zich zelf allerminst, dat Hitier, zoodra de voorraad is uitgeput, een mak en bevredigd staatsmannetje zal worden. Wat de toekomst voor onze Europeesche samenleving in petto heeft, kan geen mensch weten. Voor onbekookt optimisme was in de dagen onmiddellijk na de overeenkomst van München zeer zeker geen reden. Er is echter evenmin reden voor het zwart gallige pessimisme, afkomstig van degenen, die Hitier en zijn Derde Rijk haten en uit dien hoofde door zijn jongste succes zeer onaangenaam getroffen werden. 144 millioen gulden. Dit opschrift geeft onwillekeu rig aanleiding tot een ongeloovig gezicht, en tóch is het juist Maar het gebeurde niet ih Ne derland, doch in Engeland. Het cijfer toch geeft een beeld van de bijna onberekenbare kos ten, die zelfs de voorbereiding, welke gedurende enkele dagen wordt genomen, om het gevaar uit de lucht te bestrijden, met zich brengt. Volgens een mededeeling in de „Daily Telegraph" bedroegen de kosten der genomen voorzorgs maatregelen in de tweede helft van September daar te lande, ruw geschatVoor de luchtbescher ming van de burgerbevolking ten minste 144 millioen gulden. Voor de vloot beliep het tusschen 72 en 106 millioen gulden, voor het leger tusschen 11 en 18 miliioen gulden, voor de luchtvaartafdee- iing ten minste 18 millioen gulden. Gegevens over de luchtbescher ming in Nederland in September lijn nog niet bekend. Het zou o.i. wel aanbeveling verdienen, indien er eens een dergelijk bedrag als door eenige landen is bekostigd, werd besteed om een reclamecampagne te voe ren in de oorlogszuchtige staten, teneinde de bevolkingen te winnen voor het idee „nooit meer oorlog" alleen, maar ook tegen de „expan sie-zucht. die tot oorlog leidt Axel, 18 Oct. '38. Hooggeachte Redactie, Veritas schrijft in Uw blad van 18 dezer een ingezonden stuk, gedateerd 10 October. Dit schrijven bevat een op merking over een advertentie in „De Zeeuwsche Koerier", van 14 October geteekend door het be stuur van de VERAO Ik hoorde van terzijde, dat Veritas helderziend is en daarom reeds op 10 October wist, water op 14 October zou geadverteerd worden Door Veritas wordt verder een lans gebroken voor de winkel weken, iets wat zijn goed recht is. Dat echter Veritas anderen wil aanzetten dingen te doen, die verboden zijn, of te probeeren ontheffing te verkrijgen van een verbod, is uit organisatorisch oog punt bezien, er vlak naast. Wat het reglement van het C B.R. betreft, daaruit is artikel 35 aangehaald, waarin het verbod voor het geven van cadeaux is vastgelegd Wat de ontheffing in allinea 2 betreft, moet Veritas bedenken, dat de oorspronkelijke bedoeling was, deze ontheffing te verieenen voor b.v. het geven van een vlag getje of mascotte bij aankoop van een nieuw rijwiel Veritas schrijft verder: „m.i." Zie, daar zit de knoop juist. Niet, wat Veritas inziet, is de bedoeling van het bewuste artikel; maar wat het bestuur in zijn nadere toelichting schreef. Het gaat niet om het inzicht van U, heer Ve ritas, maar om het organisatorisch bedoelen, waarvan U schijnbaar een poover beetje begrip hebl. doe het C B R over winkelweken denkt, zal U duidelijk zijn, als U opslaat de „Ned. Rijwielhandel" van 26 Nov. 1937, no. 39. Onder het motto „Winkelweekmisère schrijft het bestuur daar o.m. „Onze bezwaren tegen de zgn. „winkelweken komen in hoofd „zaak hierop neer. dat men niets anders weet te verzinnen althans te organiseeren dan een of andere variant op het al-oude gokken, met dien verstande, dat in dit geval de „bankhouder", de win kelier, er altijd bij inschiet. Hij „moet voor de prijzen zorgen en „bovendien den last van heel veel „rompslomp dragen, waar niets „tegenover staat- Knoeien met vastgestelde prijzen is meestal „een nevenverschijnsel, want men „wil het publiek weglokken van „de ramswinkel, warenhuizen enz. „en dus moet men toonen vooral „bijzoo'n „prachtige gelegenheid" dat men toch voordeeliger is. En verder leert ge „Instede dat de winkelier zijn zeer speciale en delicate taak vervult, d.i. het publiek m e t passende advertenties „voorlichten en advisee „ren en zeer individueel bedie hart is toegelaten, maar om wat art. 35 van den beginne af is geweest. Voor het bestuur VERAO, de voorzitter, H ZEGERS. nen daarin ligt juist zijn kracht tegenover de ramswinkels treedt hij toe tot een gezel schap kermisgasten. Een ieder „zal moeten toegeven, dat er geen „serieuze zaken gedaan kunnen „worden in een „hela-hnla-stem „ming". Bij het publiek komt „het berouw na de zonde, tol „schade van den winkelier." Dit is, mijnheer Veritas, het inzien van het C.B.R. over art 35. Het bestuur van VERAO heeft in dien geest de advertentie geplaatst en onderteekend. U vindt deze advertentie in dit blad nog eens afgedrukt. Uw advies aan den Rijwiel handel is zinloos onorganisato risch gezwam. Misschien is angst voor één of andere bokserzaak Uw raadgever geweest. Als U erkend rijwielhandelaar is (wat ik vermoed), leer dan leven naar d n geest van het Algemeen RegLment en niet naar l wal u( wu de hardheid van Uw De Burgemeester van AXEL, overwegende, dat de op 27 Oct. 1938 te houden oefening in de luchtbescherming het voorschrij ven van algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt. Gezien de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ver leende goedkeuring. Gelet op artikel 12 der Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Stelt vast de volgende gedrags regels, welke zullen gelden op 27 Oct. 1938. ii, den namiddag van 2 45 unr4 15 uur 1. Bij het sein „luchtalarm", hetwelk gegeven zal worden door middel van sirenes, en dat zal bestaan uit achter elkaar herhaalde 3 stooten met de sirenes gedurende 2 mii uten, is ieder verplicht onmiddellijk den openbaren weg te verlaten en berging te zoeken in huizen, café s, portieken, als anderszins. Nadat de vliegtuigen zijn gepasseerd of nadat ver ondersteld wordt dat bommen zijn geworpen zal dit door loeien der sirenes worden bekend gemaakt. Het pu bliek blijft in de huizen, alleen het personeel, behoo- rende bij den luchtbescher mingsdienst, begeeft zich naar de bestemde posten. Ieder is verplicht degene, die zich daartoe aanmeldt, in zijn huis als anderszins toe te laten en dekking te ver schaffen uitgezonderd zijn woningen met ernstige ziekten. 2. Motorrijtuigen en andere voertuigen moeten rechts van den weg worden geplaatst. Trekdieren moeten aan hoo rnen e.d. stevig worden vast gebonden en onder toezicht blijven van de geleiders. 3. Niemand, behalve het lucht- beschermingspersoneel en de politie, mag zich buiten nood zaak op straat begeven. 4. Het onder 1 t/m 3 gestelde geldt totdat het sein „lucht alarm geëindigd", beslaande uit het luiden der klokken van de Roomsch-Kaiholieke en de Nederlandsche Her vormde Kerk, is gegeven. 5. POLITIE Hiertoe behooren alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie bezoldigd of onbezoldigd. HULPPOLITIE: Hiertoe be hooren aite personen, daartoe door hem, Burgemeester, aangewezen en voorzien van een legimitatiebewijszij zullen rond den linkerboven arm dragen een witten band met daarop de letter P in zwarten inkt. Niet naleving van de boven vermelde gedragsregels Is straf baar, waarvoor wordt verwezen naar d« B< kenamaklng d d 19 October 1938, eveneens bc rek king hebbende op de bescher ming tegen luchtaanvallen. Axel, 20 October 1938. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Namens het gehele personeel der Rijks ti. B. S. te Neuzen dank ik alien,, die op enigtiiei wijze blijken hebben gegeven van hun belangstelling in en medeleven mei deze scnool bij gelegenheid van het 25 jarig jubileum ervan, De Directeur, Q. WKSTÊRHQft ZONDAG 23 OCT. 1938. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3