3 i Binnenland. diep, dof gerommel dat den bo dem zacht doet trillen. Valt de bom echter vlakbij dan hoort men haar omlaag suizen. Dit geluid nu blijkt één van de meest angstaanjagende geluiden te zijn, welkt bestaan. Men heeft het gevoel alsof een geweldige metalen vleugel met enorme snel heid de aarde nadert en uitein delijk neemt dit suizen zoo in omvang toe, dat men gelooft dat de hemel invalt. Schrijver die dit eenmaal van vlakbij mee maakte, had door dit geluid zoo'n angst gekregen, dat hij den bominslag zelf niet hoorde. Toch valt de schade steeds zeer mee. De auteur van het artikel bespreekt dan eenige voorbeelden van een bominslag, waarbij hij gewag maakt van het feit, dat hij nooit gezien heeft dat een huis in zijn geheel was ingestort, wel verscheidene malen dat bij een bominslag een zijwand opengereten was en een verdie ping gedeeltelijk ingestort, maar de rest van het huis bleef staan. In Maart van dit jaar werden er echter een soort bommen ge bruikt, die inderdaad een veel grootere uitwerking hebben. De bommen zelf zijn k ein. Vallen zij midden op straal dan ontstaat er een gat ter grootte van een bord, dat niet dieper is dan drie centimeter, maar de huizen aan beide zijden zijn ingedrukt. Voor deze bommen heeft zelfs de meest laconieke Spanjaard een diep ontzag en hij vlucht met bliksemsnelheid wanneer de si renes loeien. Maar terecht wijst de schrijver er op dat ook deze bommen niet almachtig zijn Wanneer men weet van welken aard zij zijn, hoe zij ontploffen enz. kan men zich ook hiertegen beschermen. Zijn algemeene raad echter is zich naar schuilkelders te be geven. Op straat zijnde, gaat men naar een openbare schuilgelegenheid Ook onder de huizen van meer verdiepingen vervaardigd uit ge wapend beton, kan men zich rustig in den kelder begeven. Deze huizen storten niet in, ver diepingen worden wellicht door boord, scheuren zullen ontstaan en stukken steen vliegen weg maar het huis in zijn geheel blijft staan en diegenen die zich in den kelder bevinden worden niet onder het puin begraven. Onder huizen van baksteen kan men eveneens zich bescherming, mits de schuilkelder stevig onder stut is. Maar lijkt de kelder ook maar eenigszins zwak en kan men aannemen dat bij het in storten van het huis de zoldering niet bestand is tegen het gewicht, dan is er slechts één raad volgens onzen auteur. Wij laten hier woordelijk zijn advies volgen „Wie nog eenigen moed en koelbloedigheid bezit, begeeft zich naar de bovenste verdieping dus direct onder het dak, gaat in bed, op een divan of een matras liggsn, legt een gewat teerde deken over zich heen, een kussen over het gezicht en wacht. Gebeurt er niets en dat zal in 99 van de 100 gevallen zoo zijn, dan heeft men den aanval in prettige omstandigheden doorleeft. Treft echter een bom het huis, dan suist men wel eenige verdiepingen naar beneden, doch goed inge pakt in matrassen, dekens en kussens, en het belangrijkste men ligt bovenop en wordt daar door ook het eerst gevonden door de reddingsbrigade. Diegenen die in zoo'n geval in een kelder zitten kunnen twee dagen wachten tot men hen bereikt heeft." Men ziet hieruit, dat de angst, die voor bommen bestaat of ge wekt wordt, ook wel overdreven kan zijn nieuwe station van de N.Z H R M. geopend had, met een extra boot naar Harlingen vertrokken. Van daar begaf de Prins zich later op den middag naar Oostmahorn, vanwaar Z K.H. per douaneboot naar Schiermonnikoog vertrok. Bij de aanlegplaats op Schier monnikoog stond een auto klaar, welke den Prins naar het hotel Van der Werff heeft gereden. De Prins zal tot Vrijdag op het eiland vertoeven en jacht maken op wild, waarvan het eiland zeer rijk voorzien is. Eerepromotie. Bij aanwezigheid van eenige honderden genoodigden, waarbij tal van ministers en andere hoog geplaatste burgerlijke en militaire autoriteiten heeft in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van de fensie, den heer J. J C. van Dijk, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid Deze bijzon dere plechtigheid viel samen met de herdenking van den 58sten dies natalis van de Vrije Univer siteit te Amsterdam. AXEL, 21 October 1938. Misschien ten overvloede, na hetgeen van officiëele zijde is bekend gemaakt en na wat wij erover schreven, maar toch willen we ieder op het hart drukken om de gegeven voorschriften nauw keurig en stipt op te volgen, welke worden noodig gevonden bij de luchtbeschermingsoefening. Men denke er wél aan, dat nu niet als in 1936 het publiek vtij gelaten wordt, wat zij doen wil, maar dat op de gezegde uren zij doen en laten moet, wat is voor geschreven. l'rin es Juliana p E-1 Loo. Woensdagmiddag om een uur is Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto op het paleis Het Loo aangekomen voor een verblijf van enkele dagen. Prins Bernhard op Schiermonnikoog Prins Bernhaid ts nadat mj \Voensdag op Terschelling het De ieerlingenschalen. Dezer dagen vergaderden de samenwerkende onderwijzersorga nisaties ter bespreking van de actie, die gevoerd wordt voor ver iaging der leerlingenschalen. Met het bekende adres hadden reeds instemming betuigd bijna 300 ge meentebesturen en de besturen van ruim 400 Christelijke en bijna 900 Katholieke scholen, zoomede de oudercommissies van 350 openbare scholen, terwijl nog dagelijks nieuwe adhaesiebetui- gingen binnenkomen. Een adresbeweging bracht in weinig dagen de instemming van 120 hoogleeraren en verschillende instellingen van hooger onderwijs, 80 rectoren en rectrices van open bare en bijzondere gymnasia en lycea, 90 directeuren van hoogere ourgerscnolen en handelsscholen en verschillende directies van openbare leeszalen en volksuni versiteiten. In November zal in elke pro vincie een openbare vergadering worden gehouden ter ondersteu ning van de actie, Eindelijk werden plannen in overweging genomen voor een groote advertentiecampagne om de aandacht van het groote pu bliek te vestigen op de noodzake lijkheid van verlaging. Naar de Oost. Te Nijmegen is in de kazerne der Koloniale Reserve een pers conferentie gehouden, ten einde nader ingelicht te worden over de voorbereiding, die de jongens aldaar ondergaan, eer ze geschikt worden geacht voor Indië. Ze worden daar nl. drie maanden in observatie gehouden, d w z. hun gangen worden in allerlei bijzon derheden nagegaan en de jongens staan onder voortdurend toezicht en controle. Dat er veel liefhebberij voor „koloniaal" is, blijkt wel uit de volgende gegevens, die we ont- leenen aan een verslag in de „Mdb. Crt." Op de vraag of er veel aan vragen waren werd geantwoord „Massa'sEn denk niet dat het allemaal desperado's (rade- loozen of wanhopigen, Red.) zijn. Allerminst! Het gros der jongens komt uit een goed miüeu en velen hebben een behoorlijke opleiding genoten. In het tijdvak van 1 Augustus 1937 tot 31 Juli 1938 nebben zich schriftelijk aange meld 19,166 candidaten. Hiervan zijn er voor de keuring opge roepen 4674, en van dit aantal werden er ruim 1600 goedgekeurd. Deze 1600 jongens kwamen dus in Nijmegen in dienst, maar in hun proeftijd werden er nog 468 naar huis gezonden, op grond van latere afkeuring, van niet- voldoen, op eigen verzoek of anderszins. Zoo bleven er dus nog geen 1200 manschappen over, die de loopplank betraden. U ziet, dat er wel een geweldige selectie wordt toegepast". De werkloosheid zal o.i. ook wel een factor zijn, die de jongens dringt, om aan de vei veling een einde te maken. De bazar. De werkzaamheden ter voor bereiding van de bazar van Asaf en Hosanna te houden in de Herv. Zondagschool van Maandag 24 tot 26 Oct. a.s. (zie adverten tie) schieten goed op. Om niet in herhaling te vallen, spreken we nu niet over de ge maakte en ontvangen goederen, welke alle billijk geprijsd worden. We kunnen ook nog meedeelen, dat voor amusement aanwezig zullen zijn een rad van avontuur, twee ballenwerp-toestellen, de bekende puut, een schietbaan, een biljart en mogelijk nog meer vanzelf ook een paar grabbel tonnen. Op Maandagavond zal de ope ning plaats hebben, waartoe de EdelAchtb. Heer burgemeester Blok is uitgenoodigd. Sociale verzekering Woensdagavond werd alhier een sociale verzekeringsfilm ver toond en toegelicht door dhr. A de Bruijn, inspecteur van de V O.V. te Middelburg. De ver tooning had plaats in samenwer king met de bestuurdersbonden alhier en werd door velen bij gewoond. Het stadlinls. Van welwillende zijde mochten we het onderstaande overzicht ontvangen, omtrent het stadium, waarin de voltooiing van ons nieuwe stadhuis zich bevindt Zij, die de laatste vier a vijf weken niet op de Markt of in de Gentsche Vaarstraat zijn geweest, zullen thans groote veranderingen constateeren. Zooals bij alle bouwwerken, is het ook bij ons toekomstig raadhuis, dat de op bouw vrij vlug gaat, de muren en het dak, kortom de romp ver rijst zienderoogen; dagelijks kan men veranderingen zien. Maar wanneer men eenmaal aan de inwendige afwerking begint, dan lijkt het of er niets meer aan gedaan wordt en het werk stil ligt- Het is dan nu ook voor namelijk door werkzaamheden buiten het eigenlijke raadhuis, dat er groote veranderingen zijn ge komen. Het voornaamste daarvan is, n.l. het overblijfsel van de westelijke zijgevel, welke tot voor kort nog stond om als afschutting dienst te doen. Doordat deze weggebroken werd, kreeg de Gentsche Vaartstraat een zeer ruimen ingang en is daarmede opgenomen in de rij van behoor lijke straten. De trottoirs werden reeds gedeeltelijk gelegd en too- nen al duidelijk dat, wanneer straks het geheel gereed zal zijn, hier van een zeer belangrijke verbeteringgesproken kan worden. Behalve het uurwerk en het verfwerk is het gebouw uitwendig vrijwel geheel voltooid. Inwendig wordt met voortvarendheid ge stadig doorgewerkt. De indeeling en het doel van de vertrekken beginnen steeds duidelijker te spreken. De vleugel, waarin de conciërgewoning is ondergebracht zal deze week geheel gereed ko men. De geheele kelderverdieping zal in den loop van de volgende week als opgeleverd worden be schouwd, met uitzondering van nog eenig verfwerk. De tegelvloeren en de hardhout- vloeren zijn op enkele meters na alie gelegd en zoo is het nage noeg met alle onderdeden. De tijd is zeer nabij, dat de timmerman de laatste spijkers slaat en de metselaar zijn laatste specie heeft verstreken. Dan is nog het woord aan den schilder en den electricien en daarna aan den stoffeerder, om het geheel hiervoor werden reeds opgeroe pen. Nog ongeveer een zestal weken en dan zou feitelijk de volgens het bestek gestelde ter mijn verstreken zijn. Met zeker heid is natuurlijk nog niets te zeggen, maar naar het schijnt zal deze datum toch niet veel over schreden behoeven te worden. Er moet echter nog te veel gebeuren, om nu reeds een duidelijke om schrijving te kunnen geven van alle vertrekken. Wanneer men echter weet, dat er 15 kantoor- en vergaderlokalen zijn, 15 plaat sen voor berging (waarvan 11 in de kelderverdieping), 5 vertrekken behoorende tot de conciergewo ning, plus de noodige gangen, portalen, vestibules, hall,enz. enz., dan kan men zich wel voorstellen, dat er binnen heel wat te zien en te beschrijven is. Zooals gezegd, dit bewaren we tot een volgende keer. Thans rog een enkel woord over het bewijs van medeleven van ver schillende zijden. Dit moge blij ken uit de vele cadeaux, welke reeds werden toegezegd. De gedachte, om in de ramen van de raadzaal het vereenigingsleven te symboliseeren, had veler in stemming, getuige de medewer king welke wordt ondervonden van diverse groepen en vereeni- gingen. Reeds werden de volgende schenkingen gedaan of toegezegd: 32 glas-in-lood-paneelen wer den geschonken doorDe Zeeuw- sche Landbouw Mij., de Chr. Boeren- en Tuindersbond, Vereen. Axelsche Boerenkamer, Christe lijke school, de A. R. kiesver eeniging, Chr. Oranjevereeniging, Concordia, Orelio, Asaf, Ho sanna, Chr Jougdcentrale, School vereeniging Spui, Voetbalvereeni- ging Axel, Ambachtsbelang, Groe ne Kruis, Wit-Gele Kruis, R. K School, R. K Boerenbond, R. K. parochie, de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramw. Mij., afd. van de Vara, S.D A P., Kiesvereeniging, Land Ruiterijvereeniging. Van de vier paneeien in de trouwzaal werden er geschonken door den heer pastoor één voor de R. K. Kerk, terwijl ook de Ned. Herv. kerk en de Geref. Kerk eveneens ieder een paneel gaven. Door den Raad der gemeente wordt gegeven een fraai groot raam voor de hall, door den heer burgemeester een tweede en door de heeren wethouders een derde raam in dezelfde hall. De ambtenaren der gemeente gaven gezamenlijk een fraai tegel tableau, voorstellende de Markt met het oude raadhuis. De Axelsche radio-centrale gaf een luidspreker op haar aanslui ting aan het distributienet. De Vereen, voor Vreemdelin genverkeer heeft gemeend haar keus te moeten laten vallen op een nieuwen ambtsketen voor den burgemeester. De directie van de Gem. gas fabriek en die van de l'Azote- fabrieken hebben toegezegd niet achter te zullen blijven. De verzekeringsmaatschappij Holland te Dordrecht toonde haar belangstelling door het geven van een fraaie klok.. De Onderlinge Brandwaarborg Mij. te Middelburg gaf enkele fraaie schrijfbenoodigdheden. De ambachtsschool te Terneu- zen deed een belangrijke schen king in den vorm van een fraai ijzeren hek voor het raadhuis. Voorts zijn nog verschillende toezeggingen gedaan, waarop we tot heden niet vooruit kunnen loopen. Woensdag werd nabij de grens onder de gemeente Over slag een veeauto aangehouden met stuks jongvee. De auto had men even voor de aanhouding juist voorzien van een Belgisch nummerbord. AKKER 'S v&tstenfdbe. Door de Provinciale boot „Koningin Emma" komende van Hoedekenskerke, werd op de Schelde ter hoogte van De Griete aangetroffen het motorschip van beurtschipper Voerman, varende den dienst Sas van Gent—Rot terdam Van het motorschip was een gedeelte van de deklading weggeslagen en daar de motor stiPwas gevallen, dreef het stuur loos rond. De „Koningin Emma" heeft hierop hel motorschip op sleeptouw genomen en behouden in de haven te Terneuzen binnen gebracht. Tern. Crt. Voor het verkeer. De Afdeeling Wegen en Ver keer van den B.B.N. deelt mede, dat met ingang van 31 October 1938 tot nadere aankondiging de draaibrug over het kanaal door Walcheren te Middelburg, in ver band met te verrichten werkzaam heden aan die brug, buiten ge bruik zal worden gesteld. De brug zal worden vervangen door een schipbrug, waartoe gebruik zal worden gemaakt van de schipbrug over het Marinedok te Vlissingen. In het belang van vrachtauto houders vestigt de B B.N. er de aandacht op, dat het verboden zal zijn, de schipbrug te berijden met motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen met een totaal ge laden gewicht van meer dan 4000 K.G. Voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft o.m. gesiaagd de heer P. A. Neeteson te Hontenisse. Bij K. B. van 18 October 1938 zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Retrancheinent, A. 1. Leenhouts; V.V.V.-nieuws. Officiëel kan thans worden medegedeeld, dat dit jaar de door V.V.V. te organiseeren St. Nico- laas Winkelweek zal gehouden worden van Zaterdag 19 Nov. tot en met Maandag 5 Dec. Als bijzondere attractie van deze winkelweek diene dat er twee soorten van prijzen zullen zijn, n.m. voor de grooten en prijzen voor de kinderen. Tot op heden werden de volgende branches opgegevenbakkers, manufacturiers, rijwielhandelaars, schoenwinkels, kruideniers, meu- belwinkeis, sigarenwinkeliers en slagers. Tot uiterlijk 29 Oct be staat nog gelegenheid de invul- formulieren in te zenden. Na dien lijd worden zij niet meer in ontvangst genomen. Verschei dene winkeliers welke vroeger huiverig waren voor deelneming, gaven zich thans op. Prachtige prijzen zoowel voor grooten ais kleinen zullen worden aange kocht. De winkelweek zal alle voorgaande overtreffen. Wat het kinderfeest aangaat, zal vermoedelijk ook doorgaan. Of St. Nicolaas zelf naar Axel zai komen siaat nog niet vas', tenzij men van particuliere zijde hierin met een kleinigheid wil tegemoet komen. De feesten der V.V.V., zooalsbaankoers en festival brachten dit jaar een leegte in de kas. Verwacht wordt, dat zij die van genoemde festiviteiten ruimschoots profiteerden eens een gaan te kleeden", Gegadigden J Philippine, F. J, L. M. d'Hooge. tot burgemeester der gemeente kleine bijdrage aan de ViV.V, doen toekomen. Zoodra U een lepel Abdijsi roop hebt ingenomen voelt U al direct de verzachtende, clijmoplosBende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder af gemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER'p Ab dijsiroop aan haar samen stelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krach tig hoeststtllende stof codeï ne. Terecht zegt men thans: 'sWerelds beste Hoestsiroop SERPYUI Eenige der 20 kruiden SÜ39HEn£S£ES33SBE8£i&nnR53B2£BH| tegen hoest,griep, bronchitis, asthma. Flac. 90 ct., f 1.50, f2.40. f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2