PDROL Binnenland. Landbouw. 6i De koniag der Belgen te I'arfls Eenvoud. Met dat woord is wel het best de indruk weerge geven, welke het bezoek van den koning der Belgen Woensdag onvergetelijk aan Parijs heeft na gelaten. Men had geen bijzondere voor bereidingen gemaakt. Het offi- ciëele bezoek van den Belgischen koning aan Parijs zal pas in Februari van het volgend jaar plaats vinden. Leopold 111, de koning der Belgen, hield een rustige rede bij de onthulling van het ruiter standbeeld voor wijlen zijn vader op de Place de la Concorde. De rede des konings ontroerde door haar menschelijkheid. Het was niet meer de koning, die sprak, het was de zoon, die naast zijn moeder en zijn zuster in eerbied gebogen stond voor het beeld, dat Frankrijk aan de na gedachtenis van zijn vader, den koning-soldaat, heeft gewijd. Koningin Elisabeth arriveerde streng incognito, prinses Marie José kwam vroeg met de gewone expres van Rome aan. Er waren geen feesten georga niseerd. Een eenvoudig déjeuner op het Elysée, en een eenvoudige plechtigheid op het Cor.corde- plein en later bij het graf van den onbekenden soldaat. Een intieme receptie aan de Belgische ambassade in de stille rue Aguesseau. Dat was alles. Maar het maakte dieper indruk dan vele luide feesten en fanfares deden bij vroegere vorstelijke bezoeken. Mdb. Crt. De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het centraal bureau voorde statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 19 t.m. 24 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen mei werkloozenkas waren aangesloten 566.010 personen (waaronder 75.107 landarbeiders). Ir. Steveas. Zondag a.s. zal ir C. T. O Stevens, voorheen directeur der Rijks Landbouwwinterschool te Goes en thans Inspecteur van den landbouw te Den Haag, zijn zil veren jubilé vieren als Rijks ambtenaar in dienst van den land bouw. Ir. Stevens heeft van die 25 jaren er 22 in Zeeland door gebracht. Geboren op 12 Jurn 1891 te Bergen op Zoom werd hij reeds in 1913 te Goes adj landbouwconsulent en is succes sievelijk opgeklommen. De heer Stevens was onaf scheidelijk aan Zeeland g bondei slechts de hooge titel van Inspec teur kon hem naar Den Haai voeren. En hoe gaarne men hem die vereerende benoeming gunde, toch zag men ir. Stevens noode uit deze piovincie vertrekken. Het meest typeert wel zijn populariteit, dat nij in alle kringen even sympathiek optrad en zich vrienden maakte, zoodat alleen ingewijden wisten, dat hij een geloof had en tot een partij be hoorde uit hoofde van dat geloof Maar nimmer kwam dit uit in zijn werk, noch in de tallooze geval len, dat hij als autoriteit van zijn belangstelling in landbouwzaken deed blijken. Het liefst is hem altijd het landbouwonderwijs ge weest. Ongetwijfeld zullen tal van landbouwmenschen uit alle kringen en zelfs buiten dat ge bied van hunne sympathie doen blijken. De heer Stevens is voor de Zeeuwen onvergetelijk. Hiermee willen we sluiten, want we zijn verzekerd, dat in vakbladen nog veel en veel meer over zijn be minnelijk en ontvankelijk karakter zal worden geschreven, afgezien van zijn werkkracht op verschil lend gebied. Als V m(J vraagt (Nadruk verboden.) Men moet weten van geven ta TAB nemea, Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGIS Justabletten MAGGI5 JUS au tuindersbedrijf zou men ook kunnen zeggen men moet geven om te nemen, of zooals de ouden zeiden de cost gaet voor de baet. Dus eerst uitgeven en dan nemen; eerst bemesten en zaaien, daarna oogsten. Dat staat met elkaar in heel nauw verband. Het zaaizaad en pootgoed moet van prima kwaliteit zijn. Wie meent, dat bet met een mindere soort ook wel kan, komt bedrogen uit op het eind. En de bemesting moet ook in orde zjjn. Zonder die geven het beste zaad en de mpest uitge zochte poolers geen behoorlijke oogst, tenzij er zooveel stille reserve in den grond is, dat deze voldoende is voor een goede oogst. Maar met die reserve tast men het bodemkapitaal aan. En dat zal zich wreken. Voor goed bemesten z\jn kennis en overleg noodig. Hooger op brengsten moeten n l. ook met aan zekerheid grenzende kansen voordeel geven. De hoogere oogsten, die men kan krijgen, moeten meer opbrengen dan de meerdere kosten, die wij er voor uitgeven. Daarom moet met overleg gehandeld worden. Zoo weten wij b. v. dat de zwavelzure ammoniak goedkoop is en een heel goede stikstolmest, mits tijdig aangewend en mits de kalktoestand van den bodem in orde is. Door deze zwavel zure ammoniak tydig aan te koo pen, heeft men ze ter beschikking wanneer men in het voorjaar vroeg, of zelfs in den herfst, in de stikstofbehoefte van den bo dem en van het gewas voor een deel wil voorzien. Dit komt dus voordeelig uit. Maar vergeet daarbij niet, dat de bodem ook Kali en tosforzuur noodig heeft. Voor de laatste kan men bij ge- oruik van zwavelzuren ammo niak het best slakkenmeel nemen, lat een flinke hoeveelheid kalk oevat. Maar daarom mag men leze meststoffen niet tegelijk geven. Als U mjj vraagt, zou ik zeg «en maak van de gelegenheid gebruik, vul thans de stikstof- behoefte ten deele aan met de ^oedkoopezwavelzureammoniak Straks kunt ge de rest aanvulleD met sneller werkende andere nikstot meststoffen. M--n moet met overleg hande len om wat geld te kunnen over leggen. B. J. AXEL, 14 October 1938. Reeds eenigen tijd is men druk doende tot het organiseeren van een bazar voor de chr. zangver- eeniging „Asaf" en de chr. har- monievereeniging „Hosanna" al hier. Nu de tijd nadert, staken we belangstellend ons licht eens op om te speuren hoe ver men met de voorbereiding stond. Natuurlijk hebben de Septem berfeesten ter eene en de drei gende oorlogsfakkel ter andere zijde eenige stagnatie veroorzaakt, maar nu men weer in rustiger sfeeren verkeert, is de datum vastgesteld en vernamen we van welwillende zijde schriftelijk eeni ge gegevens, die we hier maar woordelijk laten volgen Opening op Maandagavond 24 October, waaraan gekoppeld de twee volgende dagen, 25 en 26 October a.s. Dat vervroegd be gin is een gevolg van de aan gekondigde luchtafweerdag op 27 Oct., waarbij heel Axel in 't donker moet zijn. Overigens zal een en ander nog nader per ad vertentie en strooibiljetten worden bekend gemaakt, terwijl een mu zikale rondwandeling van Ho- In om boeren- I sanna °P Maandagavond 24 Oct. van 7 tot 8 uur n.m. met lichtbak het kijk- en koopgrage publiek zal trachten bij elkaar te trom melen. Wat de bazar zelf zal bieden Wat alles door nijvere dames handen en ook heeren hebben niet stilgezeten vervaardigd is, overtreft de stoutste verwachting. Wat winkeliersr en particulieren ons met gulle handen hebben toegestokenook daar sta je paf van, terwijl gaven in natura, waarbij kippen, konijnen, kana ries enz., niet ontbreken. Tal van atlracties, waaronderzelfs een zgn. Russisch biljard, zijn aanwezig Bakkerij, met de bekende Oggels koffie- en theeschenkerij, zal voor streling der tong, en de band van dhr. Jan Wisse voor die van het gehoor zorgen. De schrijver durfde verder niet over meer ruimte beschikken, om nog meer te melden. We kunnen het er echter voorloopig mee doen en zullen ter gelegenheid gaarne van nadere bijzonderheden mel ding maken. A! was het alleen maar, om hetgeen beide vereenigingen ook aan toonkunst presteeren en daar door de sympathie onzer stedelijke bevolking, en zelfs van de om geving, oogsten. Een Clir. huishoudschool. Dinsdagmiddag werd alhier in een locaal van de chr. lagere landbouwschool een huishoud school geopend, welk is gesticht op initiatief van dhr. C. de Put ter alhier en door de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, waarvan,zooals bekend, dhr. De Putter voorzitter is. Toen dhr. De Putter de bij eenkomst met gebed had geopend en daarop was gezongen Psalm 46, hernam hij het woord, om de aanwezigen te verwelkomen. In de eerste plaats het Dag. Bestuur van Axel, dat voiledig aanwezig was, en vervolgens de afgevaar digden van het Prov. bestuur van den C.B.T.B., van de gewestelijke afd. in Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen, het bestuur der Ver- eeniging van chr. Piattelandsvrou wen, het personeel der school, de leerlingen en tenslotte de plaatselijke pers, die gaarne ge bruik maakte van de vriendelijke uitnoodiging om bij de opening tegenwoordig te zijn. Vervolgens wees spr. erop, dat de CB T.B, getuige de land bouwschool, al jaren bezig is om de jongens voor hun vak en later maatschappelijk leven klaar te maken, maar dat men ook dacht eveneens voor de meisjes iets te moeten doen. Dit bleek intus- schen niet zoo eenvoudig, want men heeft vele moeilijkheden moeten overwinnen. Taaie vol harding en moed hebben echter ook in deze bereikt, dat ons werk met succes bekroond is, zei spr., zoodat ook uiteindelijk Minister Slotemaker de Bruine beslist heeft, dat deze school Rijkssteun zal ontvangen. Spr. zeide den Minister daarvoor van deze plaats namens het bestuur hartelijk dank. Ook dankte spr. de afd. West Z.-Vl. voor den steun, want éen derde der kosten moest aanwezig zijn, evenals de noodige leerlingen en leerkrachten. Dank ook zei spr. tot het ge meentebestuur van Axel, dat hoe wel het geen financieelen steun kon geven, toch door de aan wezigheid hier sympathie betoont en ongetwijfeld een volgende maal wel zal kunnen bereiken, dat financieel steun verleend wordt. Vervolgens dankte spr. de lee- raressen, mej. E. Vermeulen, van Goes, en mej.J. van der Staal, van Vlissingen, voor hare bereidwil-1 ligheid om hier les te geven Mej. Vermeulen is nog vreemd en pas uit Bodegraven in Zeelanc aangeland, doch mej. Van der Staal heeft men meer ontmoet in West Zeeuwsch Vlaanderen. En als derde kracht zal optreden dhr Booy, dien men allen kent, als hoofd der chr. landbouwschoo en van wien men verzekerd is dat hij ook voor de meisjes zijn taak met nauwgezetheid zal ver vullen. Van de inspectrice, mej. E. Smit was bericht van verhindering ge komen. Toch wilde de voorz ook haar van hieruit danken voor de ondervonden medewerking. De 20 leerlingen, die op één na (wegens familie-omstandighe den) aanwezig waren, wenschte spr., dat zij door vlijtigen arbeid en trouwe onderwerping aan den wil der leerkrachten vrucht zullen dragen van het gegeven onderwijs en zij daar steeds met dankbaar heid aan terug zullen denken Vervolgens wees spr. op het contact met de Vereen, van Chr, Plattelandsvrouwen, wier advies meermalen is ingewonnen en die met raad en daad bijstonden. Aan haar bestuur werd de taak van Commissie van Toezicht op dezen cursus opgedragen. En tenslotte dankte spr., om niemand te vergeten, allen die behulpzaam geweest zijn aan de stichting dezer school. Het woord werd nu gegeven aan den Edelachtb. heer F. Blok, burgemeester van Axel, die na mens het Dag. Bestuur dank zei voor de uitnoodiging tot deze plechtigheid. Spr. herinnerde er aan, dat destijds dit college een voorstel tot subsidieering had ingediend, doch de meerderheid van den Raad was van andere gedachte, al kan spr. gelukkig constateeren, dat die niet voort sproot uit antipathie, maar uit hoofde van andere redenen. Gij hebt, zei spr., intusschen toch doorgewerkt en spr. felici teerde het bestuur, dat door vol harding de school er is gekomen. Het doet spr. genoegen, dat deze in Axel is gevestigd en hij hoopt, dat zij moge strekken tot zegen van de leerlingen, als toekomstige bevolking van Axel. Mej. van der Meulen wenschte op te merken, dat zij inderdaad onverwacht voor het feit werd gesteld om in Zeeland te gaan werken, maar ze vond dat niets erg. Zij hoopte en geloofde, dat zij ook hier prettig zal kunnen samenwerken met de leerlingen, het bestuur en collega's. Ook dankte zij dhr. de Putter voor haar benoeming en wenschte hem geluk met dit welslagen, want spr. wist, dat er veel tegenstand en moeite was geweest. Dhr. Booy zeide eveneens van nabij te kunnen wijzen op een berg van werk, dat het den voor zitter heeft gekost eer men hier tezamen was, en spr. had daar in hooge mate waardeering voor, maar in plaats van daarover uit te wijden, gaf hij liever in over weging om even te pauseeren en de leermiddelen, enz. te bezich tigen. De voorzitter stemde daar in toe en zoo trokken alien naar het aangrenzend leslolafl. Hier stonden in hoefijzervorm verschillende tafels en leermid delen tentoongesteld. Na de bezichtiging van een en ander, zooals gascomforen, petro leumstellen, potten en pannen, alles in laden geborgen, nam mej. Vermeulen nogmaals het woord, om het leerplan uiteen te zetten. Zij deed dit op amu sante en bevattelijke wijze en verheelde niet de jonge dames erop te wijzen, dat bij mannen (die nu nog jongens zijn) de weg naar het hart door de maag gaat zoodat er een dubbele roeping zit in de spijsbereiding. Spr. hoopte, dat de lessen met toewijding zullen gevolgd worden, maar ook thuis een en ander in de practijk zal worden toegepast. Zij zou het daarom zeer op prijs stellen, dat ook de ouders eens een kijkje kwamen nemen. Mej. van der Staal, die de afd. nuttige handwerken heeft, gaf eveneens eenige wenken hoe ge werkt zal worden en dat, al zal er ook wel eens geborduurd worden, in hoofdzaak de aan dacht wordt gevestigd op ver stellen en zelf maken van een voudige huishoudelijke kleeding- stukken, enz. Enkele naaima chines en electriscne strijkijzers waren daarvoor aangeschaft. De cursus duurt een jaar en na voldoend resultaat zal een diplo ma worden uitgereikt met of zon der aanteekening, maar men moet den examendag niet als een va- cantiedag beschouwen, werd ge zegd. Hierna nam het gezelschap de oude plaatsen weer in en werd thee rondgediend. Dhr. J. A. Dominicus, van We- meldinge, secretaris van de prov. afd. van den C.B.T.B., nam nu het woord en wees op het vele, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche leden van den C.B.T B. al tot stand hebben gebracht en keurde daarom ook goed, dat na de vele con ferenties, correspondentie, reques- ten het eindelijk gelukt is dezen cursus hier te krijgen, al zag hij gaarne, dat er ook in West Z. VI. een was. Maar vooral Axel kon als voorbeeld genoemd worden van werkkracht en voortvarend heid, gezien ook het vroegere werk van den oud-president, dhr. Joh. de Feijter. Spr. herinnerde aan de gewassenkeuring, poters bewaarplaats, lagere landbouw school (de eerste in ons land) en nu de chr. huishoudschool, als eerste in de provincie. Spr. feliciteerde de stichters en allen die hierbij betrokken zijn, om tenslotte eenige loftuigingen te doen hooren aan de vrouwe lijke secte. Mej. Mina de Feijter Jd. sprak namens de chr. Plattelandsvrou wen. Zij zei o.m., dat de cursus op zijn plaats was, want dat we leven in een tijd van ontwikkeling en vooruitgang, ook van de vrou wen, en wenschte Qods zegen toe op dit werk. Ook zal het bestuur gaarne de taak als commissie van toezicht aanvaarden. Dhr. Booy gaf hierna nog in korte trekken weer, waaruit zijn taak in de cursus bestond en wees dan op eenvoudige scheikunde, boterbereiding, eenvoudige boek houding, kennis van groenten en "ruit, enz. Waar het uur van scheiden genaderd was, dankte dhr. De 3utter nogmaals allen voor het gesprokene en hoopte, dat de ;*oede wenschen in vervulling zullen komen, om tenslotte voor te gaan in gezamenlijk dankgebed en 's Heeren zegen af te smeken op wat hier is tot stand gekomen. Bieten pooien tegen kloven in de handen Doos 3U, Tuoc 45 et. Bij Apotn. en Drogisten. De Waterleiding wint veld in deze streek. In 1935 begonnen met Terneuzen, Hulst en Sas van Gent zijn later aangesloten Axel, St. Jansteen, Koewacht, Graauw, terwijl Dins dag j 1. ook de Raad van Zuid- dorpe besloot tot toetreding, na dat de directeur der Z. VI. Wa terleiding Mij., ir. Dikotter een en ander had uiteengezet. Als dan Graauw en Zuiddorpe zijn aangesloten, zullen er 7092 woningen met ruim 30.000 in woners van kunnen profiteeren. Bij het dezer dagen te 's- Gravenhage gehouden examen slaagde voor het diploma ge- meentifinanciën eerste deel o.m. de heer J. W. Kusee, ambtenaar ter secretarie te Zaamslag. ta Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu rig engemakkelijk klaar te maken. In vijf minuten tijds hebt U van één justablet circa 'h L. bruine jus gereed. En U kunt er zo veel soorten jus mee makenbief stukjus, pikante saus, spekjus, kortom Maggi's Justabletten zijn een uitkomst. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2