Pe witte Sioem Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 55. VRIJDAG 14 OCTOBER 1938. 54e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Geen huiswerk Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. Ouders, dit is een artikeltje, dat volstrekt niet gelezen mag worden door de schoolgaande jeugd. U wordt dus dringend aanbevolen zorg te dragen dat het hier onder volgende niet onder de jeugdige oogen kome, want hun oproerige harten zouden er slechts van te lijden hebben. De zaak is n.l. deze, dat in Tasmamë op de Tasmaansche Staatsscholen een onderzoek is ingesteld naar de gevolgen van het huiswerk. Let welniet naar de resultaten, doch de gevolgen. Want op de Tasmaansche Staats scholen hebben de schoolartsen zich afgevraagd, of het met het oog op de gezondheid van de kinderen, wel 'góed is, huiswerk op te geven. En wat is uit dat geneeskundig onderzoek komen vast te staan Dit, dat de leerlingen, die huis werk moeten maken, gemiddeld drie pond per cursus afvallen. U voelt, hoe ernstig deze zaak is. Kijk er Uws Marietje maar op aan, lieve mevrouw. Ze ziet een beetje pips, hè. Het is het huiswerk, mevrouw. En Uw Ca- tootje kan niet slapen Ook het huiswerk, mevrouw. En Célina heeft het in het rugje Het huis werk, mevrouw, de théma's, de sommen; de aardrijkskunde; de vaderlandsche geschiedenis. De schooljeugd heeft om zoo te zeg gen den buik vol van het huis werk. Het zit hun tot hier, me vrouw, en ze wijzen naar hun keel. Henriëtte is drie pond afgeval len. Waar zijn die drie pond gebleven In de Fransche thé ma's, mevrouw. En Sofietje is anderhalf pond aangekomen. Hoe kan dat? Bekijk haar rapport. Ze heeft niks aan haar huiswerk gedaan en nou groeit ze als kool U zult opgemerkt hebben, dat ik (ik is de paedagogische schrijver Gr. Red alleen meisjes noem. Het onderzoek op de genoemde scholen betrof ook alleen meisjes. FEUILLETON (Duitsche vertaling). Gerrald zag ernstig voor zieh. Bot bevel om voort ta ruk ken moest hier vannacht nog zyn, waut morgenochtend acht uur moeten wy ons by de intanterie aansluiten en dienden wy dus om vijf uur wel op te breken. De generaal wilde een ordonnans van de dragonders zenden, maar die zou deu weg door de wildernis toch niet gevonden hebben. Voor my ging het na toch in één moeite door en ik kende het ter rein nauwkeurig. Mjjn mansenap- pen ryden als de duivel en de paarden waren nog tamelijk Iriseh. Waarom dan anderen er aan te wagen De generaal zal uw moed weten te waardeuren, zeide Von Haldern. Hy was zeker over zyn huzaren tevreden Hij bedankte mij in naam des konings en verzekerde mij van zyn volle waardeering, antwoordde Gorrald kalm. Maar ik begrijp niet, hoe er zoo n ophef werdt gemaakt van iets, dat plicht wai, Bij de jongens zet het zich om in spieren. Hoe slechter ze hun huiswerk maken, des te sterker worden hun kuitspieren en als Willem een 2 krijgt voor rekenen, dan krijgt hij een 10 voor gym nastiek, zoodat het met de jongens zoo'n vaart niet loopt. Die vallen niet af. Jongens zijn net als later de mannen, ze groeien tegen de verdrukking in. Maar met dat al zitten wij er maar mee. Het huiswerk onder mijnt de gezondheid; ondermijnt den vrede thuis (hoeveel kabaal is er al thuis niet geweest over het huiswerk), het ondermijnt de levenslust, want je wordt er niet vroolijker op en het ondermijnt de orde thuis Als pa zegtnaar bed, dan zegt Marietjeik moet mijn Fransche thema nog maken. Het ondermijnt het huishoud boekje, want men kan gewoon aan het eind van de maand de electriciteitsrekening niet meer be talen; het ondermijnt den vrijen tijd der schoolmeesters, die al dat huiswerk nog weer moeten nazien; het ondermijnt de rust in de klas, want als het huiswerk niet af is, krijgt Piet een pak rammel en Jan moet in den hoek staan en Mientje moet honderd regels schrijven. Het ondermijnt in één woord het leven. En daarom wég met het huis werk. „Hiep, hiep, hiep, hoera hoor ik ze achter me roepen. Hebt U dan niet gezorgd, dat ze dit artikel niet lezen Ik heb U zoo gewaarschuwd. De gevaren van Chamberlains politiek. De Engelschen, die van den beginne af niets dan critiek heb ben gehad op de overeenkomst van Müuchen, mannen als Duff Cooper, Eden en Churchill zijn er van overtuigd, dat de politiek van Chamberlain Engeland reeds in een uiterst gevaarlijke positie bracht. Zij baseeren zich daarbij op de overweging, dat Duitschland, Ga nu uw arm wat ver koelen, vermaande de ritmeester, die met den majoor terugkwam. Nu zult ge morgen alleen de revolver knnneu hanteeren. Een houw over den arm n verduiveld lastig. En ik zon n raden nog 'n paar unr op één oor te gaan liggen, veegde de majoor er bij. De wachtmeesters Hoeker en Meiszner hebben mij nog nadere bijzonderheden van de schermnt seling medegedeeld en ik gevoel my verplicht u nogmaals myn volle tevredenheid te betnigen. Gefeliciteerd, luitenant. Ik zal u wegens moed, beleid en treuw voor het IJzeren Krais voordragen. Gerrald dankte; een gloeiend rood klenrde zijn voorhootd en nit zijn oogen straalde het trotsche gevoel van den jongen krygsman, die de eerste lanweren heeft ge plakt. Haldern schoof zijn arm in dien van zyn vriend en trok hem mede naar bet vuur; de anderen drongen in oprechte blijdschap om huD algemeen beminden kameraad heen. Toen wensohten zy elkaar goedennacht misschien voor 't laatst en drukten alkaar de hand al war* 'teen atsoneid raar Muwig, door de verdeeling van Tsjecho- slovakije, een geweldige stap vooruit heeft gedaan naar een Duitsche opperheerschappij in Europa. Niet al'.een heeft de ces sie der Sudetenduitsche gebieden het Derde Rijk strategisch, econo misch en militair geweldig ver sterkt, maar ook schijnt het wel haast onvermijdelijk, dat de an dere kleine mogendheden in Cen traal en Oost-Europa zich na de ervaring van de laatste weken gedwongen zullen voelen hun vertrouwen in Engeland en Frank rijk op te geven en betrekkelijke veiligheid te zoeken door een politieke en economische toena dering tot Duitschland na te stre ven. De Duitsche macht zou zoodoende tot de Zwarte Zee doordringen, Duitschland zou be schikking krijgen over de wapen fabrieken in Tsjechoslowakije, het graan van Hongarije en de pe troleum van Roemenië, en het zou daarmee in tijd van oorlog vrij wel immuum worden voor En- gelands meest doeltreffende wa pen de blokkade. Volgens deze gedachtengang had Engeland het derhalve nooit zoo ver mogen laten komen en had het tot eiken prijs zijn 250 jaar lange traditie moeten hand haven, de traditie, die het Enge land verbiedt het ontstaan van een overheerschende mogendheid op het Europeesche vasteland toe te staan. Het is juist omdat de Engelsche regeering in München met deze traditie gebroken schijnt te hebben, dat de critici van de regeering de toekomst voor En geland en Franki ijk zoo uitermate somber inzien. Het moet toegegeven worden, dat het antwoord van de regeering op deze kritiek weinigovertuigend is. Niemand zal willen ontkennen, dat het behoud van den vrede bijna elke opoffering waard is Maar het is hoogst gevaarlijk zich te ontveinzen, wat de prijs is, dien men voor den vrede heeft betaald en welke consequenties daaruit zullen voortvloeien. Dit is echter juist wat de regeering schijnt te doen. Het verwekt een eigenaardige gemoedsaandoening, het laatste samenzyn voor den slag. Toen legden zy het vermoeide hoofd ter ruste. Alleen Haldern en Gerrald za ten nog by elkaar. Het vuur was bijna uitgedoofd, slechts nn en dan vlamde het op en wierp een flikkerend schijnsel op de beide krijgsmakkers Leo von Haldern was van een by zonder karakter, meestal som ber, hetgeen hem onder deed sohynen dan hij in werkelijkheid was. Door tegenspoed en verlies van geliefde bloedverwanten was zijn jeugd verbiiterd geworden en hjj vóór zijn tijd tot man gerypt. Zyn gelaat was bleek, fijngevormd, doch door het ver driet met scherpe trekken door ploegd. Zijn zwaarmoedigheid stak soms zonderling at bij de luidruchtigheid zijner kameraden. Dit trok hem des te meer tot Gerrald aan, met wiens terug houdendheid hij zeer sympathi seerde. Het was een laDgzaam aangeknoopte vriendschap, maar die tot een band voor het leven is geworden en hen als twee breeders tezamen verbond. Hal dern was zeer ontwikkeld; zyn vtntaRd ea kaaais warden alge» Zij beroept zich er op, dat de vrede de opoffering van Tsjecho slowakije waard was, wat ook haar critici nauwelijks kunnen ontkennen, maar zij schijnt te weigeren in te zien wat de waar schijnlijke gevolgen van deze op offering zullen zijn. Zij spreekt over nieuwe mogelijkheden voor een Europeesche verbroedering en gevoelt oogenschijnlijk geen vrees, dat Duitschland een der gelijke verbroedering slechts op zijn eigen voorwaarden zou willen en dat het zijn zoo aanzienlijk versterkte positie zal gebruiken om steeds nieuwe eischen te stellen en het programma van „Mein Kampf" punt voor punt tot uitvoer te brengen. Wij zeggen met opzet dat de regeering ervan s c h ij n t overtuigd te zijn, dat Duitschlands groeiende macht geen gevaren voor Engeland in houdt. Er is namelijk reden, te gelooven, dat zij in werkelijkheid maar al te goed weet, dat de appetijt van het Derde Rijk nog niet verzadigd is. Als zij het niettemin niet noodig heeft geacht, de Duitsche expansie aan de Tsjechische grens halt toe te roepen en als zij ook, zooals zij nu verkondigt, een verbroedering met dit expansionistische Duitsch land mogelijk en wenschelijk acht, wordt men welhaast tot de con clusie gedwongen dat haar ge dachtengang in de richting gaat van een Anglo-Duitsche toenade ring, waarbij het Duitsche gevaar van het Britsche rijk zou moeten worden afgewend, door het elders vrij baan te geven. Kortom, er is reden te vreezen dat zij over helt tot het idee van een of an dere vorm van een vier-mogend- heden-pact, een verbond dus van Engeland, Duitschland, Frankrijk en Italië, dat ons werelddeel naar hartelust zou kunnen ringelooren. Het precedent voor een derge lijke algeheele heroriëntatie van het Engelsch beleid is door Mün chen reeds geschapen. Cham berlain heeft bij vroegere gele genheden reeds te verstaan ge geven, dat hij in het stelsel van een Europeesche viermanschap meen erkend. Hij diende het vaderland meer met het hoofd dan met de vuist, waarvan hy nog geen gelegenheid had gevonden de kracht op de proef te stellen. Hy was bedaard en handelde eerst na rijp beredeneerd overleg en vormde daardoor een tegen stelling met Gerrald, waarvaD hij vele touten goedmaakte, en toch was die veel jongere officier voor hem een voorwerp vao oprechte bewondering. Diens onstuimig verlangen naar stryd en gevaar maakte indrnk op bem, de stout moedigheid, op de grens van het roekeiooze, waarmede Gerrald de hem opgedragen bevelen uitvoer de, wekte in heege mate zyn sympathie en de gunstige resul taten van den rit, waartoe Gerrald was uitgezonden, vervulden Hal dern met evenveel trots alsot bij zelf de stoutmoedige ruiter was geweest. Gerralds onverschrokkenheid grerisde dikwijls aan het tarten van doodsgevaar en het was Hal- derns scherp vriendenoog niet ontgaan, dat dit voortsproot nit een ziekelyk streven om zich zooveel mogelijk aan de verschrik kingen van den oerlog bloot te steden; dat zijn makker den dood talkeni opuioaw den handuhoan CRÈME veel heil voor den vrede zag. Het is voorts bekend, dat hij Ruslands deelname aan de Euro peesche politiek met achterdocht beschouwt. Tenslotte zijn er nu reeds enkele invloedrijke Engel sche bladen, zooals de „Sunday Times", die onomwonden opeen vier-mogendheden-pact en de daarmee vrijwel onvermijdelijk samenhangende verdeeling van Europa in een Oostelijke en een Westelijke invloedssfeer, aandrin gen. Al deze teekenen zouden erop kunnen wijzen, dat de En gelsche politiek in de naaste toekomst een fundamenteele ver andering zou kunnen ondergaan. Het is daarom voor de kleine landen, ook voor Nederland, van het grootste belang om de ont wikkeling van Engeiands buiten* iandsch beleid in de naaste toe komst zorgvuldig gade te slaan. De Engelschen hebben er een handje van, om van een ander mans leer riemen te snijden. Er gingen den laatsten tijd al weer stemmen in Engeland op, om Duitschlands koloniale behoefte tevreden te stellen, niet alleen met een teruggave van voorma lige Duitsche koloniën, maar ook met offers van zekere kleine mo gendheden, die rijke overzeesche gewesten bezitten. Het bovenstaande lezen we in de Middelb. Crt., wier hoofd redacteur secretaris is van het z.g. Zeeuwsch Comné tot huldiging van Chamberlain in den vorm van een oorkonde en een geschenk dat Chamberlain intusschen niet wenschte te aanvaaiden. Laten we maar hopen, dat de daad van Chamberlain ons nooit berouwen zal. toewierp en toch telkens opnieuw gespaard bleef. De adjudant was ook de eenige, die Gerralds droo* merig mymeren begreep, wanneer diens weemoedige blik in de verte dwaalde en bij de handen voor het gelaat sloeg, nadat hy het verzegelde geheim, dat hij dag en nacht als een talisman op het hart droeg, met heete kussen had bedekt. Gerrald, begon de adjudant ernstig, 't is misschien voor 't laatst, dat wij tezamen zijn. Wat er morgenavond van ons geworden zal zijn, is ons nu nog een ïaadsel. Ik heb een voorgevoel, alsof ik ja vanavond nog alles moest zeggen, wat my op het hart ligt, omdat het my morgen misschien onmo* geljjk zal zijn. Gerrald drukte hem zwygend de hand. Je bent mjjn beste, trouwste vriend geweest, ging Haldern voort. Ik heb weinig meneehen liefgehad, ook hebben weinigen van my genouden Dooit heb ik het geluk gekend. Wat mij dierbaar was, werd my ontrukt door den dood ot de slechtheid der menaehen. (Ward! vervolgd), AXELSCHE® COURANT. 35) een weldaad voor Uw huid -

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1