De Hoerenkamer. MidenslaDdscursus Ie Axel. CAAAÜABIMM, liS - Aï3l. Het Sterfhuis ier erflaters C eekenhaken Driehoeken eekenpapier eekencahiers eekeninkt, enz. ;t Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. luchtbeschermingsdienst. Advertentien. Kantoor van W.A.DEN BQGGENOE te Axel, Nieuwstraat 24. 120 zeer lange gave Zoo juist ontvangen 1500 K.G. WITTE KOOL, Vervoer Kleioplaveiselkeitjes Zaterdag 15 October 1938, publiek verkoopen wereld en enkelen in Duitschland nog niet schijnen te weten, dat het volk van 1938 niet het volk van 1918 is. 2. De nationale bewapening, waarvoor ik nu bijna zes jaar lang heb gestreden. 3. De beveiliging van het rijk. Geen mogendheid ter wereld zal het gelukken, ooit door dezen muur te breken. 4. Wij hebben ook buiten- landsch-politieke vrienden ge wonnen. De as, waarover men in het buitenland zoo dikwijls heeft meenen te kunnen spotten, heeft bewezen, dat zij ook in de ernstige uren stand houdt. Duitschland staat tegenover staatslieden, die eveneens den vrede willen. Alleen regeeren zij in landen, welker innerlijke op bouw het mogelijk maakt, dat deze staatslieden ten allen tijde afgelost kunnen worden door anderen, die vrede niet zoo zeer op het oog hebben. In Engeland zou na een Chamberlain ,een Duff Cooper, een Eden of Chur chili kunnen komen, wier doel is direct een wereldoorlog te be ginnen Hierdoor wordt Duitsch land genoodzaakt, waakzaam en op verdediging bedacht te zijn Hitier noemde voorts den „Joodsch-internationalen wereld vijand, die in het bolsjewisme zijn uitdrukking gevonden heeft", en de macht van „een interna tionale pers, die slechts van leu gen en last leeft", die Duitschland noopten om voorzichtig te zijn Ik heb derqalve, aldus Hitier, besloten de uitbreiding van onze versterkingswerken in het Westen met verhoogte energie voort te zetten, en ik zal thans de beide groote gebieden van Aken en Saarbrücken, in deze versterkin gen betrekken. SpaBje. In een regeeringscommuniqué wordt gemeld, dat de zeer felle aanvallen, die de rechtschen ge richt hebben op de heuvels 350 en 341 van den Co! de Coso afgeslagen zijn. Omtrent de luchtstrijdkrachten werd medegedeeldVrijdagnacht heeft een buitenlandsche lucht macht verscheidene raids op Barcelona en verschillende plaats jes aan de Catalaansche kust ondernomen en slachtoffers ge maakt onder de burgerbevolking. Het groote rechtsche hoofd kwartier deelt mede, dat in den Ebrosector de rechtschen hun linies hebben verbeterd en ver scheidene aanvallen der regee ringstroepen hebben afgeslagen, Bombardement, Zaterdagavond is, naar uit Bar celona gemeld wordt, een per sonentrein gebombardeerd door een rechts vliegtuig. De locomotief en verscheidene rijtuigen, die vol reizigers zaten, werden omverge worpen en vlogen in brand, waar door een paniek ontstond. In totaal zijn 15C personen gedood en meer dan 300 gewond. Vrijdagnacht is Valencia tot driemaal toe gebombardeerd. Te half een lieten zes vliegtuigen 50 bommen vallen, waarvan er eenige in de haven terecht kwamen. Een kwartier later wierpen drie vlieg tuigen dertig bommen op de haven, zonder evenwel schade van beteekenis aan te richten- Te 1.10 uur liet een toestel acht bommen vallen in de wijk Grao, waardoor vier huizen vernield werden. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Het toestel werd onder vuur genomen en nam de wijk in de richting van Castellon. Italiaansche troepen terng. De Italiaansche regeering heeft in overleg met generaal Franco besloten tot onmindellijke terug trekking der Italiaansche vrijwil ligers in Spanje, die 18 maanden aan het front gestreden hebben. Het aantal repatrieerenden zou 17.000 tot 18 000 man bedragen. De Italianen zouden een deel van het materiaal van infanterie, ar tillerie en luchtmacht in Spanje laten. Ook de technici zouden nog eenigen tijd blijven. Ook eenige vliegers blijven in Spanje. Sedert het begin van den oorlog lijn 4000 Italianen gesneuvelden 8000 gewond; In republikeinsch Spanje dreigt bij den aanvang van den winter de hongersnood. In het door Franco bezette gebied is de voed selvoorraad nog voldoende, doch er is gebrek aan kleeren, zoodat men ook daar het naderen van den winter met schrik tegemoet ziet. De mislukking van de laatste offensieven heeft daarenboven be wezen, dat de oorlog veel langer duurt dan Franco heeft beweerd. Ook de nationalisten wenschen thans een minnelijke schikking en verwacht niet veel meer van mi litaire beslissingen. Uit Genève wordt gemeld, dat achter de schermen wordt onder handeld over het vertrek der bui tenlandsche troepen uit het natio nalistische Spanje. De Duitsche technici zouden reeds weg zijn ook over het naderend einde van den burgeroorlog worden bespre kingen gevoerd, waarbij afgevaar digden der Zuid-Amerikaansche naties als tusschenpersonen op treden. In de volledige commis sie van den Volkenbond heeft de Spaansche premier Negrin voor gesteld, een internationale com missie naar Barcelona te zenden om te constateeren, dat de bui tenlandsche vrijwilligers thans ge heel zijn verdwenen. Anti-Roomsche betoog!ogen. Zaterdagavond hebben te Wee- nen ongeregeldheden plaats gehad na een predikatie van kardinaal lnnitzer in de Kathedraal. De kardinaal behandelde in zijn preek de verhouding tusschen staat en kerk. Ongeveer 8U00 personen waren in de kathedraal. Na afloop hield een deel hunner een betoo ging, welke de aanleiding vormde tot een tegendemonstratie. Daarbij werden de ruiten van het paleis van den kardinaal ingeslagen, terwijl enkele belhamels naar binnen wisten te komen, huisraad op straat wierpen en dat ver brandden, Zondagavond, toen de kerk gangers de kerk verlieten, werden zij begroet met gejoel van hon derden leden der Hitlerjeugd. De politie dreef de menigte uiteen en zette de naburige straten af. Tot laat in den avond bleven de betoogers door de stad marchee- ren, waarbij zij uitdagend zongen „Marcneert verder, kameraden, nang de Joden op, schiet de priesters neer Ooggetuigen melden, dat terwijl een groep betoogers het paleis bestormde, een andere groep in de pastorie drong. Daar werden verscheidene priesters aangevallen en een zestigjarige geestelijke werd uit het venster op de eerste verdieping op de binnenplaats geworpen, met het gevolg, dat hij een hersenschudding bekwam en beide beenen brak. Nog minder boter. Opnieuw hebben de Duitsche huisvrouwen een teleurstellende mededeeling ontvangen. Van haar winkeliers hebben zij namelijk moeten vernemen, dat zij voort aan nog minder boter zullen krij gen dan tot nu toe het geval was. Door de schaarschte aan vet was de Duitsche regeering er reeds geruimen tijd geleden toe overgegaan, boter en andere vet- soorten te distribueeren. Allengs, is de hoeveelheid boter, die wekelijks per hoofd der bevolking werd verstrekt, verminderd en nadat deze onlangs van 250 tot 200 gram was gere duceerd, zal zij voortaan nog slechts 175 gram bedragen. In verband inet dezen maatregel wordt in de Duitsche bladen aangekondigd, dat meer margarine beschikbaar zal worden gesteld. Sportnieuws. Aiel III—Hoek I 3-3. Niettegenstaande storm en regen was het Zondag vroeg aantreden voor de voetballers alhier. Reeds om halt één begon de wedstrjjd Axel III-Hoek I, die gespeeld is voor de compe titie van den Z.V.B. op het Axelsche terrein, daar Hoek momenteel geen speelveld beett. Beide partijen bleken aan elkaar gewnagd en sleefats met het kleinst mogelijke verschil (3-2) wisten onze stadgenooten te winnen. Axel I—Halst I 5—0. Het eerste elftal bleef op den goeden weg en klopte na een weinig spannenden stryd Hulst met 5—0. De Hulstenaars zyn er niet op vooruitgegaan en speciaal de voorhoede is zwak. Gelukkig voor hen, dat ze een goeden doelverdediger hadden, anders had de nederlaag nog zwaarder geweest. Met den wind in den rug waren da Oranjemannen dadelyk sterker en reeds na 5 minuten was het 10, door toedoen van de Hul- stersche achterhoede, die hierby niet vry uitging. Toch hield Hulst kranig vol tegen wind, totdat uit een hoekschop no. 2 ontstond. Verder dan 2—0 kon den onze stadgenooten het voor de rust niet brengen. In de tweede helft verwachtte men meer aanvallen van Hulst, doch dat is anders geloopen. Tegen wind speelden onze stad genooten, die in de pauze bun natte Oranjeshirts door blauwe hadden vervangen, beter, ot men kan ook zeggen dat Hulst slechter speelde. In elk geval, de be zoekers hadden niet veel meer in te brengen en na het missen van een paar gemakkelijke kan sen, werden ze bootdzakeiyk in de verdediging gedrongen. Nog driemaal wist Axel te doelpunten, waardoor de einduitslag tot 5 0 werd opgevoerd. Terneazen. Ondertrouwd. 27 Sept. Adriaan van Cadsand (van Axel), 22 j. en Johanna de Zeeuw, 22 j. 28. Adriaan Pypelink (van Hoek), 21 j. en Janneke de Kraker, 21 j. 29. Jan Pau- lusse, 26 j. en Elisabeth van der Hoott, 23 j. 30. Iziiak Kaan, 34 j en Maria Zegers, 32 j. Geboren. 22 Sept. Louise, d. van Euuard Lausu en Elisabeth de Ruoy. 24. Johannes, z. van Alphonsius van Hecke en Louisa u Haens. 25. Levina, d. van Jacobus Hamelink en Janneke Dieleman. Reinier, z. van Ja cobus Harms en Tanneke van de Voorde. 28 Emma, d. van Joseph de Soomer en Margareta Laur» ys. Adnaantje, d. van covert van der Peijl en Adri- aantje Leenheer. 29 Rosalia, d. van Barnardus de Koeijer en Bertha Notié. Henny, z. van Ludovicus van den Hemel en oertha Haers. Marie, d. van Jacob Walhout en Cornelia Scheele. 30. Adriaan, z. van Hermanus de Pooter en Suzanna Wisse. Overleden. 24 Sept. Anna Piorussen, 85 j., d. van Cornelis en Jacoba Versluis (te Zaamslag). 29. George Will, 60 j., echtg. van Johanna Visser. (Tern. Crt.) Loop der Bevolking. Wegens de te hooge legesgelden volgens de bestaande verordening in de gemeente Axel, is het ons te bezwaarlijk een geregelde lijst van vertrokken en ingekomen personen te melden. We hebben ons tot het Gemeentebestuur gewend om daarin verandering te krijgen. Daarop wachtend melden we dus den loop der bevolking voor die gemeenten in de omgeving, waar een meer soepele toepassing ingang vindt. Red. TERNEUZEN. Gevestigd C. M. den Ouden, religieuse, van H. en L. Zwaluwe. M. Andriessen, van Gent. J- D. de Man, crisis-controleur, van Oostburg. L. Dezutter, fabrieksarbeider, var. Westdorpe. J. A. Zanders, sloeproeier, van Oostende. C. G. Dieleman, zonder, van Heinkenszand. H. A. M. de Meijer, van Nij megen. N. A. van den Bos-Jacobs, van Westdorpe. Vertrokken l N. Bijl, schipper, naar Papen* drecht, A. Stoelwinder, schilder, naar Velsen. P. J. de Bruijne, dienstbode, naar Zaamslag. (Tem. Crt.) Marktberic bt en AXEL, 8 Oct. 1938. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,30. wintergerst 7,75-8.00 zomergerst 7,90—8,10, haver 6,00 —6,25, groene erwten 8,50— 10.00 bruine boonen 15,U017,50, duivenboonen 0,00—00,00, paar denboonen 0,00—0,00, blauw maanzaad 20,00—22,00, karwet- zaad 00,00— 00,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 7,00 -8,50. HULST, 10 Oct. 1938. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,50, wintergerst 7,50—7,75, zomergerst 7,75—8,20, haver 6,00 —6,25, erwten 9,00-10,—, paar denboonen 8,50—9,00, duiven boonen 9,0010,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 18,00 -20,00, lijnzaad 0,60— 0,00 blauw maanzaad 20,00—22.00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00— 00,00. Rundvee aanvoer 13,verk. 7. Varkens 18, 10. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 4,60. Op Dondepdag 27 October aansi. wordt in de Provincie Zeeland een oefening gehouden in den Die oefening zal plaats hebben van 14,45—16,15 uur en van 20,00—22,00 uur. De gtheele bevolking zal aan de avondoefening moeten deel nemen door er voor te zorgen, dat geen licht uit de gebouwen uitstraalt, ook met aan de achter- of bovenzijde. De straatverlich ting zal gedoofd worden. Ik reken er op, dat de bevolking van Axel spontaan haar mede werking zal verleenenik vestig er evenwel de aandacht op, dai opzettelijke tegenwerking oorzaak zal kunnen zijn om met den straf rechter in aanraking te komen. De Burgemeester van Axel, BLOK. Axel, 11 October 1938. Aan hen, die dezer dagen een circulaire hebben ontvangen oi nog zullen ontvangen, ter ver krijging van steun of voorwprppt met het doel een Axelsche Boerenkamep als merkwaar digneid onzer gemeentp te sticn ten, wordt vpiendelijk ver zocht deze circulaire aan tt houden, tot deze door een der commissieleden wordt afge haald. HET BESTUUR. De cursus begint 33 October a.s. in hotel „'s Lands Welvaren". Duur der volledige cursus één jaar- Inlichtingen en inschrijving elke Donderdagavond tusschen 7 en 7.30 uur in bovengenoemd hotel. Middenstanders stelt niet langer uil, het is Uw belang. E. F. VAN KEMSEKE. Leeraar Boekhouden M. O. On Dinsdag 18 Octobep 1938, vooim 10 uup zal t. o. van ohr. A. DIJKSTRA, ten ver zoeke van dhr. J. VERDURMEN te St. Nicolaas, in het openbaar worden verkocht wassende te Axel, aan de le Verkorting op een weide, in gebruik bij de Fam. J. P. van Cadsand. Te vergaderen ter plaatse. Betaling contant. voor den inmaak. L. M. HERREBOUT, Prins Mauritsstr. 29. ïoor rekening Provincie ZEELAND. GEVRAAGD PRIJSOPGAVE voor het vervoer en wederopslaan van een partij kleinplaveisel- keitjes, groot 2480 ton, van de opslagplaats ie Terneuzen naar Zaamslag. Prijsopgave uiterlijk 14 October 1938 bij den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Ter- neuzen, Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Het vervoer der keitjes is ge- oonden aan zekere voorwaarden, welke te verkrijgen zijn bij den Ingenieur voornoemd en den Technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, Axelsche- straat 28, Terneuzen. De Notaris H. A. VAN DALSUM ie Hulst, zal op om twee uup, itr lieiotrge van Honoké van den Bos. voor de famdit SERAF. DE CLERCQ- M1CHIELSENS, aan den Kanaaldijk te Axel, sectie E 691, groot 151 centiaren. Te aanvaarden in eigen gebruik. Betaling 14 November 1938.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3