Met Dampo geen verkoudheid bij groot en klein Binnenland. Zij, die de opvatting zijn toe gedaan, dat Frankrijk en Engeland al jarenlang veel te lankmoedig zijn geweest; dat slechts dreige ment met geweld Duitschland en Italië tot de orde vermag te roepen kunnen niet anders dan de over eenkomst van München betreuren Zij daarentegen, die meenen dat alle huidige narigheid het onafwendbaar resultaat is van de fouten der vredesverdragen, kun nen niet anders dan voldaan zijn voldaan over het feit, dat een der ergste fouten thans wordt gecor rigeerd. Er is uiteraard op beide op vattingen het een en ander af te dingen; d.w.z. men kan tusschen beide in gaan staan, zeggende dat correctie der vredesverdragen inderdaad noodzakelijk is, doch dat de wijze van corrigeeren er heel veel toe doet. Duitschland heeft thans in luttele jaren tijds door middel van het dreigement meer verkregen, dan Hitier zelf toen hij aan het bewind kwam wellicht voor bereikbaar hield Daarin kan een gevaar, een groot gevaar schuilen. Want dit staat vastzonder dat er ongelukken gtbeuren, is deze methode van aangekondigd geweld niet duur zaam toe te passen. Misschien hebben wij thans het punt be reikt, waar de toepassing onver biddelijk moet ophouden. De Duitsche Führer heeft er zich ten aanzien van Tsjechoslovakije nog maar net van kunnen bedienen. Het scheeide heel weinig, of een nieuwe wereldoorlog was er het gevolg var, geweest. De vraag rijst hierwaarvoor, voor welke doeleinden zou Hitier opnieuw kunnen gaan dreigen En daarmee zijn we bij de kern van de politieke problemen van dezen tijd. Wat wil het Duitschland van Hitier: de hegemonie in Europa, zooals degenen beweren, die zoo teleurgesteld zijn over de overeen komst van München Wil Hitier, dat vrijwel ons geheele werelddeel naar zijn pijpen zal dansen, dat het Derde Rijk met zijn nationaal socialistische ideologie opper machtig wordt Wie dit gelooft, stelt zich voor, dat het in de bedoeling der Duitsche machthebbers ligt zich eerst meester te maken van Oost Europa. Oost-Europa met zijn graanvelden, zijn petroleum ^Roe menië en zijn ertsen, en om dan vervolgens hun wil op te leggen aan het Westen, zoonoodig met wapengeweld. Voorstellingen als deze zijn min of meer fantas tisch, d.w.z. ze staan los van een nuchteren zin voor de realiteit. Maar als het waar zou zijn, dan, ja dan kan de overeenkomst van München niets anders dan uitstel van executie beteekenen, dan kan men een nieuwen wereldoorlog gerust onafwendbaar noemen. Overheersching van een bepaalde mogendheid in Europa in den hierboven geschetsten trant is eenvoudig niet denkbaar. Elke poging daartoe moet op een ge wapend conflict uitloopen. Chamberlain, die met Hitier onder vier oogen heeft gesproken, gelooft er niets van, dat dit het eigenlijke doelder Duitsche macht hebbers is. Laten we hopen, dat de ontwikkeling van den politie- ken toestand hem in het gelijk zal stellen. President Benesj. Zooals we per bulletin hebben gmeld, is de president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, Benesj, afgetreden. Naar verluidt hebben de Duit- schers hierop een sterke pressie uitgeoefend. Uit de rede, welke de Führer te Berlijn heeft gehou den, bleek duidelijk, dat hij een persoonlijken afkeer van Benesj had en van betrouwbare zijde te Praag wordt medegedeeld, dat Hitler heeft beloofd edelmoediger te zijn in de onderhandelingen, wanneer Tsjecho-Slowakije een ander staatshoofd zou heboen. Verder wordt vernomen, dat generaal Sirovy zal optreden als president der republiek, tot een opvolger van Benesj zal zijn ge kozen. Deze verkiezing moet ge schieden door Kamer en Senaat tezamen. |n zijn brief; waarin hij zijn want elke verkoudheid geneest er vlug en radicaal mede. Pot 50 cent. Gronte doos 30 cent. Bij Apothekers en Drogisten. aftreden heeft medegedeeld, heeft Benesj o.a. geschreven, dat het handhaven van zijn positie een hinderpaal zou kunnen vormen voor den nieuwen toestand, waar voor men thans staat, vooral in verband met den internationalen toestand en met het oog op een snelle ontwikkeling van de samen werking met de buurstaten. Er is een nieuwe regeering ge vormd, welke regeering zal pogen kalm het land economisch en sociaal te hervormen en tevens zal zij streven naar ontwikkeling van de internationale vraagstuk ken. Benesj is overtuigd, dat zij hierin zal slagen. In een radiotoespraak tot het volk heeft Benesj de redenen van zijn aftreden uiteengezet. Hij zeide o.m.„Ik was van plan na de totstandkoming van het accoord van München af te treden, doch achtte het gewenscht te wachten totdat een sterke regeering was gevormd. De vier groote mogend heden hebben besluiten genomen, zonder dat wij geraadpleegd zijn. Ik zal geen woord critiek of blaam uiten. De geschiedenis zal oor- deelen, doch ik zal blijven zeggen, dat de offers, die men van ons verlangd heeft, onrechtmatig wa ren. Ik wil de belangen van mijn land niet in den weg staan. Als overtuigd democraat voel ik, dat mij niets overblijft dan af te treden. De staat zal zichzelf opnieuw moeten vinden." Dr. Eduard Benesj is in 1884 geboren. Zijn ouders waren arme boeren, t ch wisten zij hem een goede opvoeding te geven. Hij studeerde aan de universiteit te Praag, te Paiijs en te Dyon, waar hij in 1908 promoveerde in de rechtsgeleerdheid. Toen de wereldoorlog uitbrak, was hij reeds een der leiders van de Tsjechische nationalisten en korten tijd later werd hij de rech terhand van Masaryk. In 1915 begaf hij zich naar Parijs om als journalist en diplomaat te werken voor de bevrijding van de Tsje chen. Bij de oprichting van den nieu wen staat Tsjecho-Slowakije in 1918 werd dr. Benesj minister van buitenlandsche zaken, welke functie hij tot 1935 bekleedde. In 1935, bij het aftreden van Masaryk als president van de republiek, werd Benesj tot zijn opvolger gekozen. Ministerpresident generaal Si rovy heeft eveneens voor de radio gesproken en o.a. gezegd „Met alle smart, welke een oudstrijder, die heeft medegewerkt aan het oprichten van dezen staat, kan gevoelen, vervul ik hier een zeer moeilijke taak en deel ik u mede, dat de president der republiek, ïduard Benesj, is afgetreden. Hierdoor heeft hij een schitterend voorbeeld van zelfverloochening gegeven. Te Karlsbad dreigt een tekort aan bier, tenzij spoedig nieuwe voorraden worden aangevoerd. Woensdag was geen Pilsnerbier meer te krijgen. De correspondent zegt verno men te hebben, dat Dinsdag, op den dag van aankomst der Duit sche troepen. 10.000 vaten bier waren verbruikt en dat Maandag voor het invallen van den avond al het beschikbare Pilsnerbier in vaten was opgedronken. Er is opdracht gegeven in de dorpen nieuwe voorraden op te doen. Mr. Oud, burgemeester ran Botterdam. De regeeringspersdienst meldt Dezer dagen is de publicatie te verwachten van het Koninklijk besluit, waarbij mr. P J. Oud, oud-minister van financiën, lid der 2e Kamer der Staten-Gene- raal, met ingang van 15 October .s. is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De nieuwbenoemde burgemees ter van Rotterdam is 5 December 886 te Purmerend geboren. In de laatste twintig jaar heeft mr. Oud in het Nederlandsche politieke leven een belangrijke rol vervuld. Van zijn verkiezing in 1917 tot zijn benoeming als minister van financiën in het ka binet Colijn 1933, is hij ononder broken lid der Tweede Kamer geweest. Hij is lid van het hoofd bestuur van den vrijzinnig-demo- cratischen bond, waarvan hij secretaris-penningmeester is ge weest. In de Tweede Kamer is bij sinds het optreden van het tegen woordige kabinet leider van de vrijzinnig-democratische fractie. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den nieuw be noemden burgemeester van Rot terdam ais lid der Tweede Kamer te bedanken. Hij zal dan worden opgevolgd door mr. K. Bijlsma, notaris te Franeker, lid van het hoofdbestuur van den vrijz. dem. bond. „Kerk en Vrede" en het Byksambtenaren-verbod. Het hoofdbestuur van de ver- eeniging „Kerk en Vrede" heeft het volgende schrijven gericht aan den voorzitter van den Minister raad te 's-Graveiihage Excellentie, Blijkens een publicatie van „Het Volk" 'van 23 September 1938 inzake de door Uwe Excellentie gepubliceerde verklaring betreffen de wijziging van Ait. 97 van het Algemeene Rijksambtenarenregle ment in het Staatsblad No. 351, is door U de vereeniging „Kerk en Vrede" op de lijst van voor Rijksambtenaren verboden ver- eenigingen geplaatst. Met dit besluit hebt U te ken nen gegeven, dat het lidmaatschap van „Kerk en Vrede" voor U be teekent, dat de Overheid niet onder alle omstandigheden staat kan maken op hen, die lid zijn van genoemde vereeniging. Het mag U bekend zijn - -in het verborgene hebben wij nimmer iets gedaan en het zou ons een aanleiding tot ernstig protest zijn, indien wij werden gelijk gesteld met organisaties, die er onder- grondsche practijken op na hou den dat de leden van „Kerk en Vrede" loyale burgers van hun land wensc'nen te zijn en dat zij bereid blijven alles te doen, wat tot het welzijn van ons volk strekt, echter onder dit oprechte voorbe houd, dat zij om des Evangelies en des gewetens wil aan de toerusting tot en de uitoefening van het oorlogsbedrijf hun mede werking niet mogen verleenen. Waar gij Uzelven geroepenacht te regeeren naar den maatstaf van christelijke beginselen en de beste tradities van gewetensvrij heid, zooals deze tot nog toe onder ons volk geleefd hebben, hoog te houden, daar verwachten wij, dat Gij deze onze overtuiging zult eerbiedigen. Wij gevoelen ons gedrongen ook in dezen donkeren tijd ons standpunt onwrikbaar te blijven innemen, dat Evangelie en oor- logsdienst onvereenigbaar zijrj daarnaast zijn wij van harte bereid te verklaren (om alle misverstand uit te sluiten), dat wij ons vader land in elk ander opzicht die diensten willen bewijzen, die wij schuldig zijn te doen. Wij kunnen niet nalaten er U op te wijzen, dat ons met deze maatregel een onverdiende smaad wordt aangedaan. Hoezeer aller eerst gehoorzaam aan datgene, wat wij als onze Evangelische roeping verstaan en onderworpen aan het gebod van Christus, wil len wij ook onze plicht betrachten ten behoeve van ons volk en doen wat in cns vermogen is. In de Grondwet ligt voor iedere staatsburger, dus ook voor den Rijksambtenaar, het recht veran kerd om, indien zijn geloofsover tuiging en geweten dit gebieden, de Overheid op andere wijze te dienen dan door den militairen dienst. Wij meenen derhalve, dat Uw besluit voor een bepaalde categorie van loyale staatsburgers een groote onrechtvaardigheid be- teekent, terwijl het een sfeer van onbillijke verdenking om onze vereeniging schept* Ter rechtvaardiging van hen, die om des gewetens wil de be ginselen waaruit onze vereeniging leeft, niet mogen verloochenen en die tevens als ambtenaar zoo getrouw mogelijk hun taak wen- schen te vervullen, hebben wij gemeend Uwe Excellentie het bovenstaande te moeten mede- deelen, terwijl wij de hoop uit spreken, dat gij op grond van het in dit stuk medegedeelde alsnog Uwe beslissing zoudt kunnen herzien. In eerbiedige afwachting namens het hoofdbest. van „Kerk en „Vrede" (w.g.) M. v. d. Voet, voorz. J. Hugenholtz, secr. Ammerstol, 1 Oct. 1938. Terugkeer van de troepen. Dinsdag zijn de troepen, die op last van de regeering onder de wapenen werden geroepen ter versterking van de grensbe- veiliging, naar de mobilisatiecen tra teruggekeerd, hetgeen met eenige feestelijkheid gepaard ging. In Groningen, Assen, Dordrecht, en Maastricht hebben de troepen voor de militaire en burgerlijke autoriteiten gedefileerd. Te Maastricht trokken, vooraf gegaan door stafmuziek van het zesde regiment infanterie uit Bre da, de troepen, ter sterkte van' bijna 3000 man, de stad binnen. Zij werden door de bevolking hartelijk toegejuicht. Aan de man schappen werden bloemen uitge reikt, die zij verder op de geweren of op hun uniform meedroegen. De troepen arriveerden om on geveer 1 uur op het Marktplein, waar voor de autoriteiten werd gedefileerd. Behalve luit-gene raal Rcynders waren o.a aanwezig de burgemeester van Maastricht en luit.-kolonel Haan, territoriaal bevelhebber van Zuid-Limburg Een hardt je bij AXEL,, 7 October 1938. Hoewel het meestal voorwerpen van geringe waarde zijn, die wor den gemeld onder de rubriek „gevonden voorwerpen" blijki toch, dat deze rubriek goed wordt gevolgd, want nadat elders tever geefs was geadverteerd, kwam deze week de eigenaar toch in het bezit van een beurs met f 20, die hij verloren was en dank zij de vermelding in ons blad, dat de beurs als gevonden was ge deponeerd, weer terug kreeg. Eer ook aan den eerlijken vin der, daar hij evenals de eigenaar het geld goed gebruiken kon. Met het gure najaarsweer is ook de bietencampagne weer in getreden, zoodat men zelfs spreekt van bietenweer. En nu moge het vervoer veel sneller en beter zijn dan vroeger, voor de menschen, die de bieten moeten uitsteken en kappen is het niet alles, dat de regen hun in het gezicht slaat, en de modder om de ooren spat. Wat dit betreft hebben degenen, die aan de verbetering van den Kinderdijk werkten, het toch maar keurig getroffen, zoodat nu de bamis invalt de laatste steentjes gelegd zijn en de versperring is verwijderd. Alleen het voetpad wacht nog op voltooiing. Het is een pracht- weg geworden. De buitengewone windstoo- ten van Woensdagavond hadden ook nog tengevolge, dat aan het woonwagenkamp alhier een ve hikel omsloeg en een daarin staande kachel brand veroor zaakte. Met alle krachten pro beerde men zooveel mogelijk te redden, waarbij de menschen nog min of meer ernstige brandwonden opliepen. Toevallig was dien avond de brandauto in die richting ter oefe ning uitgereden, doch men haci er niets van bespeurd, zoodat het met den brand niet zoo'n vaart zal geloopen hebben, Ernstig verkeersongeluk. Men zou haast kunnen zeggen „tengevolge van het stormweer van j I. Woensdag" is nabij de Magrette op den Prov. weg onder deze gemeente een ernstig auto ongeluk gebeurd, Dhr. K. van der Hooft, rustend landbouwer alhier, vertoefde Woensdag op de graanmarkt te Terneuzen en zooals meer ge beurt namen een viertal per sonen dankbaar het aanbod aan, om dhr. van der H. op de thuis reis naar Axel te vergezellen. Dit waren dhrn. C. Hamelink, Jac. Millenaar, B, de Visser Bz. en J. den Engelsman. Onderweg al deed de motor niet normaal en adviseerde dhr. Hamelink, die het als autobezitter kon weten, om even op 't Spui te stoppen en een en ander na te zien, daar een paar cylinders weigerden. Alzoo werd gedaan en eenigen tijd daarna reed men verder, onder stroomenden regen en sterke rukwinden. Waarschijn lijk in de meening, dat een auto naderde, haalde de bestuurder uit, doch hierbij slipte de wagen ver moedelijk door een rukwind en reed daarbij een wielrijdster aan, een elfjarig dochtertje van de familie Hamelink te Spui. Zij werd licht gewond, doch de fiets werd onbruikbaar gemaakt. Erger was het intusschen met de auto gesteld. Deze geraakte via een boompje, dat afknapte, van den weg en kantelde wegens de helling eenige malen om. Toen de wagen stil lag, maakte men zich vrij, maar bleek dhr. H. er reeds te zijn uitgeslingerd. In allerijl werd dhr. J. Bakker ge waarschuwd, die in de nabijheid woont en telefonisch geneeskun dige hulp inriep. Toen de dokter aanwezig was, kon deze weinig hoop meer ge ven De man had een zware hersenschudding bekomen tenge volge van ernstige hoofdwonden, terwijl later bleek, dat hij ook een been gebroken had. Om nog het mogelijke te bereiken werd hij met een ziekenauto naai Ter- neuzen gebracht, doch onderweg is de man reeds overleden. De mede-inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af, maar de auto was uitwendig zeer be schadigd, doch kon op eigen kracht voort, zoodat van het springen van een band, zouals elders gemeld, geen sprake is, De man was 47 jaar en woonde met zijn echtgenoote bij zijn vader, dhr. P. van der Hooft, in. Wat ons garnizoen betreft, dat is blijkbaar met stille trom vertrokken. Ongemerkt is nu de een, dan de arder huiswaarts getrokken. Gelukkig maar, dat het hier rhet een sisser afliep, want als men hoorde, dat hier nu reeds door een schildwacht in zijn ijver werd geschoten, weet men Thans versterkt door Codeine A KKER 'S v&istèn£te immtjjtiiÊvr. .mm tegen hoey-, griep, bronchitis,am iun% Fine, OVfltu i 1.60. f3.40. f 4.SQ. Alom verkrijg^ Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 cl - 12 stuks 50 e». Een oud middel in nieuwe samenstelling De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoest- bedwlngende „codeïne", ma ken tezamen AKKEP.'s Abdij siroop tot ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsiroopzalook Uw borst- benauwdheden kunnen ver lichten, ook voor U de vast zittende en prikkelende slijm losmaken, Uw afmattende hoestbuien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volgde raad „Neem bij 't minste kuchje AKICER's Abdijsiroop die U snel helpt. SERPVLLI ACGNITUM Eenige der 20 kruiden

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2