Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Be witte Bloei» So. 52 DINSDAG 4 OCTOBER 1938 54^ .ïaairg. J. C. VINK - Axel. Dierendag. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het is bekend4 October is de dag der dieren Wanneer op den eenigen dag in het geheele jaar, welke in het bijzonder gewijd is aan het wel zijn der dieren, ieder slechts één oogenblik stilstaat bij de betee- kenis daarvan, dan zou stellig een groot resultaat bereikt worden Het is daarom, dat de Neder- landsche Vereeniging tot be scherming van Dieren ten krach tigste opwekt, om op den 4den October, die, als sterfdag van Franciscus van Assisië, interna tionaal is vastgesteld als de dag van het dier, een oogenblik stil te staan bij de nooden, welke onze medeschepselen teisteren. Ondanks het vele werk, dat door genoemde vereeniging sinds haar oprichting in 1864 is ver richt, ondanks de talrijke verbe teringen, welke zij dikwijls, dank zij de medewerking van de Over heid, tot stand heeft mogen bren gen, is het ook heden ten dage nog dringend noodzakelijk, dat zij haar nimmer verslappend»3 aandacht aan het dier wijdt Want groot is nog het leed der weerloozen, die het vermogen missen, hun ellende onder woor den te brengen, maar die deson danks of misschien juist daar om menigmaal ten prooi zijn aan de ergerlijkste uitbuiting en verdrukking. Dat de belangen van den nood- druftigen mensch aandacht ver dienen wie zal het ontkennen Géén waar dierenbeschermer zal alle hulp, welke kan worden ge geven, uitsluitend voor het dier opeischen GeenszinsOok in de oogen van den ijverigsten dierenbeschermer zullen de tal rijke organisaties, welke ter leni ging van menschelijk leed worden gesticht, meestal een voortreffelijk doel voorstaan en velen, wien de bescherming van het dier ter harte gaan, stellen zich met min stens even groote toewijding in dienst van de lijdende mensch- heid. Het een behoeft het ander FEUILLETON (Dultsche vertaling). Mevrouw Von Rotterswyl stond op. U hebt gelyk. Ik zal mij terstond aaokleedeo en dan hoop ik, dat u met mij meerijdt naar het bureau van politie. Ik zal met u meegaan, me vrouw de barones. Toen de barones haar verlaten had, zag Heloïse mei een zege vierenden bok om zich heen. Nu zal ik mijn diamanten weldra terughalen 1 juichte zij in haar hart. XIX. Dat zal nu de laatste avond zijn, zeide Brand opgeruimd, ter wijl hjj met Wilke naar de speel zaal ging. Dan gaaD we met den nachttrein regelrecht naar Rotter dam. Ik heb eeu ware reiskoorts en kan nauwelijks het uur van vertrek atwachten. Ik zal ook vrouw Fortuoa can loflied ziDgea, als wij de keeluaht inademen, antwoordde niet uit te sluiten, of, juister misschien het een houdt nood zakelijkerwijs het ander in. Welke zou de aanvaardbare grondslag zijn van een samen leving, waarin men wel het leed der menschen zooveel mogelijk zou trachten te verzachten, maar waarin het dier vergeten zou worden Vergeten... dat is immers zoo vaak het geval Vergeten liggen in ons kleine land duizenden en duizenden honden, dikwijls levenslang, aan een keten geklonken, in voort durende ontbering aan alles wat hun bestaan het volkomen trooste- looze zou kunnen ontnemen. Vergeten zijn dein beschamend kleine kooitjes gevangen ge houden vogeltjes. Vergeten zijn kistkalveren, trek honden, circusdieren en andere gevangen gehouden slachtoffers van amusementsgelegenheden, af gebeulde paarden, gestrande olie vogels, aan noodelooze proeven blootgestelde laboratoriumdieren en op wreede en pijnlijke wijze geslacht vee. Vergeten werden zij door de menigte en slechts enkelen ver hieven hun stem te hunner ver dediging. Maar, nu reeds drie-kwart eeuw heeft de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van Dieren en hebben later ook andere soortgelijke organisaties van klei neren omvang zich hun lot aangetrokken. De hulpelooze verschoppelingen, de misbruikte vergeten, afgesloofde en voortge jaagde stumpers vinden rust en onderdak, een goed tehuis of een humanen dood in en door de vele asyls der vereeniging (vooral niet te verwarren met zooge naamde ,asyls"-annex dieren handels). Haar inspecteurs met politioneele bevoegdheid zijn paraat en in staat, bij wer kelijk lijden van dieren in te grijpen, zoo noodig door krachtige middelen. Zij laat het veever- voer dat, met haar medewer king, door de Overheid aan strenge eischen gebonden werd Wilke. Ik heb vannaoht een lee- I ij keu droom gehad. Ba, ik voelde deD strop mijn hals knellen en toen ik wakker werd, was he* eerste, dat ik deed, naar mijn bedreigde keel te grijpen en te voelen, ot dat vervloekte koord er nog om zat. Bet moet een nare gewaarwording zjjn, als je de groDd zoo onder de voeten weg zinkt. Brand glimlachte gedwongen en onwillekeurig verwijdden zjju vin gers zjjn zwierige das. De nachtmerrie, arme jon gen Tegenwoordig is het op hangen uit de mode en om eeD paar valsche kaarten denkt nie mand meer. Zoo En als de heelo histo rie eens aan het liebt kwam, viel Wilke hem fluisterend en met een schuwen blik in derede. Je bent hier vaD spionnen omringd de oude barones bijvoorbeeld. Onzin Voor dat oudje ben ik niet bang meer. Zij heeft mjj nu al drie maanden den tijd ge laten om de p'aat te poetsen en zal nn op het laatste oogenblik wel geen kwade vermoedens ki y- gen. Nu volgt zjj het spoor te Breslau, als een gier, die op 'a lammetje loert. De heele provin cie SüetuB wordt ichorp in het oog controleeren en in woord en geschrift wordt zonder onder breking propaganda gemaakt voor een mildere, juistere opvatting van 's menschen plicht ten op zichte van het dier. Door het uitgeven van een eigen geïllustreerd orgaan, dat in groote oplaag wordt gedrukt, is de vereeniging in staat, aan haar streven groote bekendheid te geven. (Aan ons redactiebureau is dit blad gratis verkrijgbaar). Op dezen eenigen dag van het gansche jaar, 4 October, die aan het welzijn der dieren gewijd is, vraagt de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van Dieren, bureauPrinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage, van ieder belang stelling voor de zaak welke zij voorstaatzij vraagt ieder, iets te doen, zij het nog zoo gering, in liet belang van het medeschep sel, dat, meestal geneel weerlods, aan menschelijke willekeur is overgeleverd. Daden des Vredes. Beter laat dan nooit is de ge dachte, die we koesteren bij het geven van de volgende berichten. Ongetwijfeld heboen velen in de dagbladen gelezen van de geest drift, die het volk in binnen- en ouitenland toonde aan degenen, die tot behoud van den vrede hebben meegewerkt. Maar toch willen ook wij in onze kolommen die berichten nog vastleggen en kan het toch als bevestiging dienen van onze gevoelens en ook die onzer lezers, als we lezen, hoe dankbaar en verheugd men was over het succes van Chamberlain en wat daarmede in verband staat. De vrede is gered. Hitier, Mussolini, Chamberlain en Dala- dier zijn tot een overeenstemming gekomen over den afstand van net Sudetenland door Tsjecho- siowakije aan het Duitsche Rijk. De overeenkomst van München komt neer op een compromis, hetwelk zoo ongeveer den groot gehouden. Neen, mijn joDgen, mevrouw Von Rotterswyl zat niet meer voor Nemesis spelen en on danks onze wederzydsche anti pathie, wil ik een heele flssch champagne ophaar welzyn ledigen. Ik heb al een paar flosscheu bij Küqd laten bezorgen en wy zullen vanavond nog eeD8 recht geDoe- gelijk by elkaar zitten byschen. Heb je al gepakt? Ja, alles is in orde. Ik heb nog maar een paar kleinigheden er bij te voegen en daD gaat de koffer dicht. Hij nam zijn vriend onder den arm en liep met hem den tuin van het speelhuis in. Lacnend drukte hjj op de deur klink, terwijl hjj vergenoegd mom pelde Dat zal me een lustig leven tje te Baltimore zjju 1 Gearmd traden de bondgenooten het speellokaal binneD. Vau liever lede kwamen er meer bezoekers. Brand bad reeds te voren de tafeltjes laten gereed zetten en de veusterluikeu doeu sluiten. Küuu, de kasieieiu, ruim de het overscnot van de gerecuten van de taule d'note in de aau- grenzeude kamer op. Het waren meestal jongelieden, den knapenleeltijd nauwelijks out. sten gemeenen deeler vormt van het Fransch-Britsche plan en het befaamde memorandum van Hitier. Beide partijen hebben dus water bij den politieken wijn gedaan. Het kan weinig zin hebben, dunkt ons, om minutieus na te meten, wie de meeste concessies deed. Laten we dankbaar zijn in het diepst van ons hart, dat de vrede bewaard is gebleven en dat dit geschiedde op een naar omstan digheden bevredigende wijze. Uuitschland, het nationaal-soci- alistische Duitschland heeft erva ren, dat er grenzen zijn aan de lankmoedigheid, de meermalen reeds gelaakte lankmoedigheid der Westersche democratiën. Het Derde Rijk weet, dat indien het zijn dreigement, vervat in Hitiers ultimatum aan Praag had doorgezet er een ontzettende oorlog ontketend zou zijn. Deze wetenschap kan niet anders dan nuttig, uitermate nuttig zijn voor de politieke ontwikkeling in de naaste toekomst en misschien zelfs voor zeer langen tijd. Men vergete hierbij vooral niet, dat de Führer zoowel in zijn besprekingen met Chamberlain als openbaar in zijn redevoeringen in het Berlijnsche Sportpaleis met grooten nadruk heeft verkondigd, dat het nu uit is met Duitscnland's territoriale ambities in Europa. Hij ging zelfs zoo ver, Polen als het ware het rustig bezit van den befaam- den corridor, den uitweg naar de Oostzee, dwars door Duitsch grondgebied, te garandeeren. Zelfs als men op het standpunt wil staan, dat deze verklaringen onder den druk der omstandig heden werden afgelegd, en dat aan de oprechtheid er van ge gronde twijfel bestaat, dan nog zijn ze van beteekenis, omdat ze dan bewijzen, dat Hitier den oorlog toch ook schuwt en ca hij voorshands geen mogelijxheiu ziet zonder een oorlog, welke zelfmoord voor Duitschland zou beteekenen, verdere territoriale ambities te verwezenlijken. Wij gelooven, dat voor Europa thans een periode van ontspanning wassen, die Brand voor zijn speel tafel had aangeworven en die voor huD plezier op de badplaats waren. Sommigen kwamen zelfs van de universiteiten in de nabijheid om deu Zaterdag en Zondag te Wies - baden door te brengen. Meestal echter waren het kindereu vau ryke lui, die crediet en vermogen hadden, die, nog onervaren en lichtgeloovig, gemakkelijk te ver leiden waren en nauwelijks de beteekenis van een wissel ot een schuldbekentenis, die zy zoo licht vaardig teekeDden, begrepen. Het duurde met lang ot het spel was iu vollen gang en B auci's scherp oog bewaakte de kas, «oodat daar het drievoudige inkwam van wat er uitbetaald werd. Het geluk scheen dien avond aan de zijde van de bank te blijven. Brand's geoefende hand streek onophoudelijk de glinsterende goudstukken op en schoot maar zelden een karig wiDstje over de groene tatel terug. Een doodsche stilte heerschte in de ruime kamer; aileeu de stem van den bankhouder klonk met eeu eentonig geroep en menigmaal viel een gouoVuk op dbn vloer. Eensklaps hoorde men op de trap eeD vreemd gedruisoh. Het geluid vau aware voetstappen na- en betere verstandhouding zal aanbreken. Onze dankbaarheid daarvoor gaat in de aardsche sfeer uit naar den grijzen Engelschen minister president. De heer Chamberlain is de man geweest, die wat menschelijk gedaan kon worden voor het behoud van den vrede, heeft gedaan. Hij spreidde een volharding en een wilskracht ten toon, welke de bewondering van de geheele wereld ten deel viel. Hij schuwde noch verlies van prestige, noch persoonlijke erva ringen, welke voor een deftigen Engelschman bijkans beleedigend schenen. De vrede, het kost baarste goed van de menschheid, vormde het eene en eenige doel van zijn ongemeene werkzaam heid, zijn boven allen lof verheven inspanning en opoffering. Indien er ooit een Nobelprijs voor den vrede verdiend is, dan is het thans door Chamberlain. Vredesboodschap. Alvorens uit München te ver trekken heeft Chamberlain, zooals men weet, nog een onderhoud met Hiiler gehad. Na afloop dezer conferentie werd de vol gende gemeenschappelijke ver klaring der beide staatslieden gepubliceerd „Wij hebben vandaag een ver dere bespreking gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-Engelsche betrekkingen van de allereerste beteekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het ondertee- kende verdrag en het Duitsch- Engelsche vlootverdrag als sym- oolisch voor den wensch van onze beide volken nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten ook andere vragen, die onze beide landen aangaan, te behandelen volgens de methode van overleg en er verder naar te streven eventueele oorzaken van meeningsverschillen uit den weg te ruimen, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede van Europa". derde al meer en meer; zooveel bezoekers konden op dit uur te- gelyk niet komen. Met duidelyke sporen van angst op het bleeke gelaat stond Brand te luisteren; eensklaps sprong bij op en staaide bevend naar de deur, waarin eeu donkere gedaante ver scheen. Het was een inspecteur vau politie. In naam der wet, sprak hij met forsche stem, gij zyt mijn arrestant. E cige politieagenten drongen achter buo superieur naar binnen eu omsingelden de ontstelde spe lers, die verbleekt naar de o»ge- noode gasten staarden. To a volgde eeu paniek, vensters wer den iDgeslagen, een ieder trachtte te ontvluchten, doch te vergeefs, de kamer lag te hoog. Iu wilde wanhoop stoimden de jongelieden op de dienaren vau bet gerecht in, om den uitgang te bereiken. Brand zocht met Wilke door een zydeur te ontsnappen, maar toen h(j die met bevende hai.rieu had geopend, fl kkerde hem een sabel tegen en een sterke vuist omklemde zijn aim. (Wordt Temlgd). AXELSCHEgfi COURANT 32)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1