puike Aardappelen d'amYs T Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. BEËINDIGING ZOMERT IJ Ad verten tien. „Opfok van het Belgisch Trekpaard". Woensdag 5 October a.s., Voor winterprovisie te bekomen MELS VERSTRATEN, Zomer- en Winterhoeden M. NOBELS-OOSTDIJK, Axel. J. HOLLEBEK, lagen in het volharden in zulke voorwaarden en in de verschrik kelijke consequenties voor allen, als een oorlog het gevolg was. Ik verklaarde dat taal en toon van het document, dat ik liever als een ultimatum, dan als een memorandum kwalificeerde de publieke opinie van neutrale landen diep zou schokken en ik verweet den Rijkskanselier bitter, dat hij gefaald had op eenigerlei wijze nrijn pogingen tot verzeke ring van den vrede te beant woorden. Niettegenstaande deze ronduit gesproken woorden ging het gesprek op vriendschappe- lijker wijze verder, dan welk daaraan voorafgaand onderhoud ook. Hitier zetde mij, aldus Chamberlain, dat hij mijn pogin gen waardeerde en daar dankuaar voor was. Hij was echter van meening in zooverre geantwoord te hebben, dat hij de militaire operaties, welke hij in het voor nemen had, had opgehouden en in zijn voorstellen aan Tsjecho- slovakije een grens bood, welke zeer veischilde van die welke hij genomen zou hebben als gevolg van een militair conflict. Ik geloof dat ik hieraan, aldus Chamberlain nog moet toevoegen, dat ik voor ik van Hitler afscneid nam onder vier oogen nog enkele woorden wisselde met hem, welke naar ik geloof niet zonder belang zijn. Huler herhaalde met diepen ernst wat hij mij reeds te Beich- tesgaden had gezegd, namelijk dat dit de laatste zijner territoriale ambities in Europa was. Hitier had met den wensch in het Rijn andere menscnen dan Duitschers op te nemen. Met Engeland wilde hij goede vrienden zijn en als slecnts deze Sudetenduitsche kwestie op vreedzame wijze un de wereld zou zijn geholpen, zou hij de besprekingen hervatten. Het was waar, voegde hij daaraan toe, dat er nog een onaangename kwestie was, namelijk die van de koloniën, maar daarvan kan nooit een oorlog het gevolg zijn." Tot zoover de uiteenzettingen van C-hamberlain. Men ziet hicruu duidelijk, dat de crisis, die wij beleven onmiddellijk het gevolg is van de overdreven eischen van Hitier, en dat de tegenpartij dan toch wel alles, wat mugeiijk was gedaan heett, om een oorlog te voorkomen. Cnamberlain heeft in het Lager huis verder nog meegeueeld, dai hij aan Mussolini de volgende boodschap nad toegezonden „ik heb vandaag een laatste beroep tot Hitier gericht, opuat hij zich onthouden zal van ge bruikmaking van geweld tot op lossing van het Sudetenduitsche probleem, dat, daar ben ik zeker van, zou kunnen worden opgelost door een korte bespreking, die hem het geheele essentieele ge bied met de bevolking zou geven en dat evenzeer de Sudeten- Duitschers zou beschermen als de Tsjecnen gedurende ue over- draent. Ik heb aangeboden mij onmiddellijk naar Beiltjn te be geven om een regeling t». bespre ken met de Duitsche en Tsjechi sche vertegenwoordigers en, wan neer de rijkskanselier dtt wenscht, ook met de vertegenwoordigers van Italië en Frankrijk. Ik ver trouw dat Uwe Excellentie den Duitschen rijkskanselier er van in kennis zal willen stellen, dal gij bereid zijt u te doen vertegen woordigen en hem aan te sporen mijn voorstel te aanvaarden. Ik heb reeds den waarborg gegeven dat de Tsjechiscne beloften zul len worden uitgevoerd en ik ver trouw, dat een volledige overeen stemming in den loop van de week bereikt zou kunnen worden." Mussolini heeft zich naar aan leiding van deze boodschap tele fonisch met Hitler in verbinding gesteld en uit dat telefoongesprek vloeiden de uitnoodigingen voor da conferentie te Mü.icnen voort. Het spreekt vanzeil, dat deze con ferentie allerwegen de hoop op een vreedzame oplossing aan zienlijk heeft verlevendigd. AXEL, 30 September i938. In verband met en als gevolg van den hachelijken toestand die dezer dagen heerschte worden Vanwege de „vereeniging voor luchtbescherming" ook in onze gemeente proeven genomen met geluidversterkers om de bevol king te waarschuwen in geval er gevaar uit de lucht mocht drei gen. Men versta ons dus goed, dat het „proeven" zijn, zoodat niemand zich ongerust make, als hij buitengewone signalen nourt. Wegens te dure aanschaffing van sirenes tracht men hetzelfde re sultaat te bereiken, door eerst punt voor punt en later op 8 plaatsen tegelijk de signalen te geven. We melden dit dus, op dat de bevolking zal weten, wat er in dat geval gaande is. Rheumatische pijnen Mijnnaruijes doen deze snel ver dwijnen. 12 stuks 50 ct. Sportief eerbetoon. Donderdagmiddag schonk de vereeniging „Oranjeruiters" alhier aan een harer leden die zijn groene bruiloft vierde, een bij zondere attentie. Toen de bruid stoet de feestzaal in „Het Cen trum" zou betreden, hadden een achttal ruiters, waarbij twee ama- zone's een eerewacht gevormd met hun paarden. Een en ander lokte natuurlijk nogal belang stelling. Schooldag. Woensdag werd alhier in de Qeref. Kerk de jaarlijksche school dag gehouden, uitgaande van den Scholenbond „Land van Axel". In de middagvergadering, welke te half vier een aanvang nam, besprak deer P. van Nes, hoofd inspecteur van het Lager Onder wijs te 's-Gravenhage de ver schillende eiscnen, die in dezen ujd aan de Chr. scholen gesteld worden, terwijl in de avondver gadering, welke aanving te 7 uur, dezelfde spreker optrad met een ooeienderede over het onderwerp: „Het zaad zal hem dienen". Beide vergaderingen waren, mede misschien door de beang stigende tijdsomstandigheden, ma tig bezocht. Zaamslag. Maandagmiddag waren alle leden in de gehouden raadsver gadering tegenwoordig. Verschil lende ingekomen stukken werden aangenomen voor kennisgeving. Een verzoek van L. de Putter, Kierk-bode-concierge, om eenige vahuoging van salaris, zoo mo gelijk door periodieke regeling, zal behandeld worden bij de be- nandeling der begrooting. Het verzoek van de hoofdbesturen der verschillende ondtrwijzersorgani- iics om adhaesie te betuigen aan net door hen aan de regeermg gezonden adres betreffende ver laging der leerlingenscnaal werd afgewezen. Het bestuur van den Grooten Huissenspolder had een verzoek om ontheffing van de jaarlijks te betalen bijdrage van 1300, voor den Keiweg van den Reuzenhoek tot aan den dijk bij Jac. Machielseti, welke volgens net destijds afgesloten contract blijvend moet worden betaald. Zij meenen, dat dit onbillijk is en dat hun voorvaderen er in zijn geloopen. Bedoeld wegsgedeelte heeft volgens de toelichting van B. en W. gekost f 14,612,56. Ge durende de jaren van opneming der leening tot de algeheele aflos sing zal aan rente betaald zijn f 10328. Totaal dus f 24,940,56. Tot en met 1937 is door den polder aan bijdragen betaald i 12450 ln 1978 zai de polder terugbetaald hebben de door de gemeente betaalde kosten zonder de betaalde jaarlijksche onder- noudskosten. Dhr. Haak gaf in overweging dit verzoek aan te houden, om de polder de gelegenheid te geven door middel van afkoop er van af te komen. De voorzitter achtte aanhouden niet gewenscht, zoodat □et verzoek met de stem van dhr. H de F e ij te r voor werd afgewezen. ln de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veldwachters, werd op verzoek van den Com missaris der Koningin een wijzi ging aangebracht. Een capitu- lantenverórdemng, waarover reeds verschillende malen met hoogere autoriteiten was gecorrespondeerd» werd op aandrang met aigemeene stemmen vastgesteld. Het gemid deld bedrag per leerling der op nbare school over 1936 werd vastgesteld op f 10.75. Dt reke ningen van Burgerl. Armbestuur, vrijwillige brandweer, christelijke bewaarschool en vrijwillige bur gerwacht werden goedgekeurd. Voorloopige vaststelling geschied de van de rekening dienst 1937. Aangeboden werd de gemeente- begrooting voor 1939. Algemeene instemming vona het voorstel van B. en W. om de opcenten op de personeele belasting met 10 te verlagen en te brengen op 140. Enkele leden wilden nog verder verlagen, doch nadat van de zijde van B. en W. was aangedrongen om, gezien den toestand, waarin we leven, voorzichtig te zijn, werd alzoo besloten. De opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting werden vastgesteld op 75. Van dhr. M. de Blaaij werd 29 c.A. grond aangekocht voor wegsverbetering, voor f 900. Van M. Galle en Wed. C. de Bokx werden de perceeltjes gelegen voor hun woningen aangekocht voor de door hen aangevraagde prijs van f 5. Dhr. Koopman achtte deze handelwijze van aan koop niet in^orde en vond dat er, voor men tot den aanleg van een nieuwen weg overgaat, overeen stemming moet zijn met de eige naars der betrokken perceelen. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente in het onderzoek voor dezen weg niet is betrokken ge weest, aangezien dit wegsgedeelte behoort bij het Prov. wegenplan. Bij de rondvraag wees dhr. Koopman op het verschil van aanvang der verlichting in de buurtschappen en de kom en verzocht in de buurtschappen tegelijk met de kom de verlichting te ontsteken. Dhr. Maas vestigde de aandacht op den put aan het Veer en op de pomp te Othene. Dhr. Hamelink verzocht in de Val een plaats aan te wijzen voor het deponeeren van huisvuil. Door B. en W. zullen deze dingen nader worden besproken en onderzocht. Dhr. Haak meende dat er een lijst circuleert voor aansluiting bij de waterleiding. Hij zou daar over willen spreken in besloten vergadering. De voorzitter deelde mede, dat na afloop dezer vergadering hier toe gelegenheid zal worden ge geven. Hierna sluiting. De leden der afdeeling der B.V L. te Zaamslag hebben dezen zomer weder enkele Zaterdag middagen geoefend met K.S.O. geweer. De vier hoogst geschoten series werden voor de wedstrijd gerekend. De uitslag is als volgt Buiten mededinging: C. J. van Vessem 193 punten. Ie prijs J. van de Velde 189 punten, 2e A. Wilhelm 189, 3e F. Hamelink 188, 4a J. J. van Ham 187, 5e G. de Zeeuw 187, 6e P. de Blaeij 186, 7e Jac. Dieleman 182, 8c J. J, van Doese laar 181, 9c J Bakker 180, 10e J. M. de Pooter 178, lie B. de Groot 174, 12e C. van Dixhoorn 174, 13e L. Verberkmoes 173, 14e J. Lourens 159, 15e J Kolijn 158 en 16e P. Balkenende 140. Maximum aantal punten 200. Bij Kon. Besluit is met in gang van 1 November 1938 tot lid van het bestuur der water- keering van den Calamiteuzen Nieuw-Neuzenpoider benoemd, A. van Hoeve Jz. te Terneuzen. Maandag is te Terneuzen gearresteerd de 71 jarige D. dej., verdacht van minderwaardige han delingen met minderjarige kinde ren. De verdachte, die reeds eerder voor een dergelijk feit is veroor deeld, is naar het huis van be waring te Middelburg getranspor teerd. De Zeeuwsche Pers. Zaterdag hield de onderlinge vereeniging De Zeeuwsche Pers ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan te Middelburg een bij zondere bijeenkomst, waarbij aan enkele autoriteiten en de leden een noenmaal werd aangeboden. De voorzitter, dr. S. S. Smeding, hoofdredacteur van de Mtdb. Crt., richtte zich bi) den aanvang tot den Commissaris der Koningin en beSloot daarop een telegram te zenden aan de Koningin. Na afloop van het maal hield de voorzitter een rede over „het eigen recht der pers", en na deze rede werden door den Commis saris en andere heeren woorden van waardeering gesproken aan het adres der vereeniging, waarna de samenkomst overging in een huishoudelijke vergadering. Ambachtsschool. Dinsdag werd door het bestuur der ambachtsschool voor Terneu zen en Omstreken aanbesteed het aan- en verbouwen der am bachtsschool. Hiervoor werd o m. ingeschreven als volgt K. Dieleman, Zaamslag f55 300 Mannaert, Hulst 55 300 J. van 't Hoff, Hoek 50 800 Wed. De Theije, Terhole 49 8<)0 M. J. Galle, Zaamslag 49.800 Gebr. Van Driessen, Lamswaarde 48 400 C. C. Nobels, Terneuzen 46 8U0 A. J. de Visser, Zaamslag 46 290 1. Luteijn, Terneuzen „46O00 C. H H. Wisse, Zaamslag 46 000 S. J. Mielen, Terneuzen 45.800 J. v. d Bent, 45 745 P. W. Nieuwelink„ „45 300 H. v. d. Velden 45,200 P. de Waal, Kuitaart 44 444 P. F. Voet, Kloosterzande 44 097 J. Wisse, Axel 43 289 Gebr. v.d. Poel,Terneuzen, 42 800 J. H. Rijnberg, „41 900 Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 OCT. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeverer Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. de Ruitei Nam. 2 Ds. Vink, van Hoek Hedenavond 8 uur samenkomst in den nood der lijden Ds. J. S. Post Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Dhr. A. Visser, student te Rotterdan Nam. 2 Dezelfde 's Av. 6 Dezelfde Politierechter te Middelburg ln de zitting van 27 Sept. 1938 werden o.m. de volgende zakei, behandeld E. M K., 37 j., huisvrouw var Th. J. L., zonder beroep te Si Jansteen, verdacht van beleed- ging, f5 boete of 3 dagen hechi P. F. E., 65 j-, zonder beroep te Philippine, wegens als voren, f 10 boete of 5 dagen hecht. Pn. d. C., 58 j., werkman tt- Sas van Gent, wegens als voren, f IC boete of 5 dagen hecht. M. V. S., huisvrouw van J. F. v. G., 26 j., zonder beroep tt Axel, wegens als voren, f 10 boete of 5 dagen hecht. Jongen overreden en gedood. Gistermiddag om kwart voor vyt is op den rijksstraatweg ter hoogte van caté Custers te Hout- Blerick het negenjarig zoontje van de familie Beks door een auto overreden en gedood. Hot ventje speelde met z(jn autoped en reed daarbjj achter een pas- seerenden autobus om den weg over te steken met bet noodlottig gevolg, dat b\j door den van den anderen kant komenden auto van den sigarenhandelaar S. uit Blerick werd gegrepen. Militairen naar huis Het A. N. P. seint ons uil Den Haag De Minister van Defensie maakt bekend, dat in verband met den verbeterden nationalen politieken toestand de dienstplichtigen in werkeltyken dienst v«>or herha lingsoefenfngen iu genot van groot verli.f zullen worüen gestelu op de datums, waarop dit in gewone omstandigheden zou heb ben plaats gehad. Hieronder vallen niet de grens- bcwapenlngstroepen. O uk de vóói mobilisatie zal niet plaats vinden. Bij voortgaande ontspanning zullen de voorbereidende maat regelen geleidelijk worden inge trokken. Aan de burgemeesters van alle gemeenten is een telegram gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat de circulaire van 28 Sept. wordt ingetrokken. Volgens deze circulaire zou in alle plaatsen weer distributie van levensmiddelen worden inge voerd, hetgeen dus nu niet meer noodig wordt geacht. Londen, 30 Sept. Uit Piaag wordt gemeld, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering het bestuit van de conferentie te Munchen heeft aanvaard. Dat zij hare goedkeuring aan het plan heeft gehecht, is nader off.ciëel be vestigd. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengenter openbarekennis: dat ingevolge het Koninklijk besluit van 14 Maart 1938 (St. Bl. No. 380) waaiDij, in vcioand met art 2 der wet van 23 Maart 1918 (Si. Bl. No. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St. Bi. No. 130) is bepaald, dat in 1938 de vervroeging met één uur van den wetteiijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (St. Bl. No. 236) zal eindigen den TWEEDEN OCTOBER a s. le drie uur ln den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om 3 uur in den nacnt van 2 OctoDer a s. (of wanneer men zien op den EERSTEN OC TOBER a.s. ter rusie begeeft één uur achteruit gezet worden. AXEL, den 27 September 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARiS. Over dit onderwerp zal ir. GEURDEN uit Gent spreken voor de Ver. v. Oud-Leerl. der Landbouwschool te Axel, op te 7 ure, in „riet Centrum" alhier, tedere belangstellende is welkom. Bevelanders en Roode Star, aan o i 11 ij k e n p r ij s, bij Tuinier, AXEL. BELEEFD AANBEVELEND. Vanal 1 October wegens op-» heffing totale uitverkoop van nog anc voorrauige aan enorm lag» prfjzen. Zomerhoeden vanaf f 0.50—f 1 en Winterhoeden vanaf f0.50 en nooger. Haast U want deze opruiming duurt slechts kort. Beleefd aanbevelend, SINGELWEG 57. Biedt aan alle soorten BLOEM BOLLEN voor glas, pot en tuin, HAAGPLANTEN, ROZEN en HEhSTtRS, VRUCHTBOOMEN- BESTRIJDINGSMIDDELEN, enz. Aanbevelend. Kleine advertentiën. GEVRAAGD: Net meisje van 9 tot 2 uur. Aanmelden Prins Hendrikstraat 7,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 5