Met IVOROL poetsen Buitenland. i een wereldcoalitie hem Duitsch- land tracht op te dringen. De koortsachtige spanning, die over Europa ligt, is in werkelijkheid een stuk genezingscrisis van dit zieke werelddeel. Men mag zoo'n koorts nietschuwen, wanneer men gezond wil worden en wij willen gezond worden." geeft een frissche mo <d met witte tanden, lvorol (Nu uw recept) Tube 60—40 en 25 ct. Binnenland. Uitvoerverboden. In verband met de ontwikke ling van den internationalen toe stand heeft de Nederlandsche regeering besloten eenige uitvoer verboden af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voorzie ning van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen der halve een preventief karakter. Indien de hier te lande aan wezige voorraden zulks toelaten, zullen dispensaties van deze uit voerverboden kunnen worden ge geven. Zij gelden voor de vol gende artikelen: Wol, wollen garens, wollen en halfwollen dekens, militair-laken, sokken van wol. Ongesponnen katoen, katoenen garens, dekens van katoen, afvai van ongesponnen katoenenlinters. Hennep, jute en vlas, al dan niet bewerktde garens, kabels, touw en koord mede hieronder begrepen, alsmede nieuwe ledigt juten zakken en juten doek. Verbandwatten en verband- stoffen. Kinabast, zwavelzure kinine en andere zouten der kina-alcaloiden, kamfer en chloroform. Leder, huiden en vellen, uitge zonderd van hazen, van konijnen, van reptielen, pelterijen, lakiedei en zeemleder, laarzen en schoenen van leder. Plantaardige looistoffen en looi- extracteD. Vliegmachines en onderdeden en toeoehooren daarvan. Latex, al dan niet bewerkt- rubber, rubberbanden en rubber- atval. Cement van alle soorten, ce- mentkimker, gips en kalk. Punt- of prikkeldraad, vertino blik in bladen, strippen en band Metalen en meiaallegeerin- gen in a. koeken, blokken, schuitjes, gietelingen, korrels of audert grondstotvorm. b. in poedervorm. c. in siaven, biaden, draad, plaat, buis- of kabelvoim, in baiken of andere geprofileerd- vormen. Atval van metalen en metaal legeeringen. Ijzererts, tinerts, zinkerts, man- gaauerts, magnesiuineris en pyriei. Binzolkoolwatersioffen, pnenoi, naphtaline. Teer, asphalt en asphaitbitumen, meoe daaronder begrepen in ver dunden of geëmulgeerden toe stand. Aether, acton, chloorkalk, cal- ciumcarbid, glycerine, chilisal- peter en salpeterzuur, zwavel en zwavelzuur. Ontplofbare stoffen. Wapenen, munitiën, optische glazen en optische instrumenten, vuurleidingsinstrumenten, zoek lichten, alsmede onderdeden en toeoehooren daarvan. Tegen het hamsteren. Op vragen van mevr. Bakker— Nort betreffende het nemen van maatregelen tegen het hamsteren" heeft de minister van Economi sche Zaken als volgt geantwoord Het is den minister bekend, dat in het bijzonder in de laasu dagen veel personen er toe zij- overgegaan levensmiddelen vooi eigen gezin op te slaan. De minister acht deze handel wijze zoowel uit nationaal ah uu sociaal oogpunt zeer afkeu renswaardig. Door deze egoïs tische handelwijze toch kan inder daad een billijke distributie vai levensmiddelen, wanneer die noo- dig mocnt blijken ir tijden van nood, worden bemoeilijkt. Ue minister heett reeds voot be reidende maatregelen getroffen om dit hamsteren tegen te gaan. Een wetsontwerp ter zake heeft reeds zijn departement verlaten. Indien dit ontwerp wet wordt, zal het mo gelijk zijn, dat de overheid tot in beslagneming van abnormalevoor- raden, zoowel bij particulieren als bij handelaren, kan overgaan. Overigens wijst de Minister er met nadruk op, dat de voorraden van de meeste levensmiddelen een angststemming geenszins recht vaardigen. Wanneer het publiek rustig blijft en zich onthouden zou van het inslaan van voorraden, zal de behoeftevoorziening op normale wijze kunnen plaats vin den. Juist door dit hamsteren worden de voorraden geringer en worden de prijzen opgedreven, waardoor niet alleen de belangen van de andere landgenooten, die zich afzijdig houden, worden benadeeld, maar ook de nood zakelijkheid van het nemen van overheidsmaatregelen ten aanzien van de distributie van levens middelen wordt verhaast. Wacht a voor ondeugdelijke gasmaskers. De dienst der Volksgezondheid van het Departement van Sociale Zaken schrijft Er bestaan gegronde redenen om te vermoeden, dat onverant woordelijke elementen trachten in deze dagen van internationale spanning gasmaskers aan het publiek te verkoopen, welke niet voldoen aan de van overheids wege gestelde eischen en dan ook met zijn voorzien van het offi ciëde goedkeuringsmerk. Derge ujke ga maskers bieden den dra ger get i enkelen waarborg, dat zij hem bescherming geven tegen mrlogsgassen. Het bezit van een dergelijk masker is een gevaar, rnidat men in geval van nood Jaarop vertrouwt en dit vertrou wen met verlies van gezondheid of leven zal kunnen bekoopen. Het publiek wordt derhalve met ttlem aangeraden bij aankoop van een gasmasker te letten op het nficiëele goedkeuringsmerk. Dit )esiaat uit twee ovale ringen, waarin boven een kroon, links de letter G, rechts het getal 37, onder de letters S.Z. en in het midden het nummer. Dit merk komt op het gelaat stuk en op de filterbus voor. Jp beide onderdeden moeten .evens voorkomen het jaar van .anmaak en naam en adres van jen fabrikant of importeur. De medewerking van het pu- rliek wordt verzocht om te voor- Komen, dat ondeugdelijke gas- naskers in omloop worden ge- oracht Bij aanbieding van gas maskers welke niet van het goed- Keurmgsmerk zijn voorzien, waar- >chuwe men den directeur van Jen keuringsdienst van waren in iet gebied, waarin die aanbieding plaats vindt, zoo noodig door usschenkomst van de plaatselijke jolitie. Herhalingsoefeningen uitgesteld. De regeermgspersdienst meldt De opkomst van de dienst plichtigen, behoorende tot de Koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in werke- lijken dienst moeten komen voor nerhalingsoefening, is tot nader order uitgesteld. Kinderverlamming sterk afgenomen. Uit de wekelijksche opgave in de Staatscourant blijkt, dat het aantal aangegeven gevallen van kindei verlamming over de week van 18 tot en met 24 September voor het geheele land nog slechts 30 gevallen bedraagt. Verleden week bedroeg het totaal nog 54. De politieke toestand in Europa. Volgens berichten uit München is tusscöen Daladier,Chamberlain, Hitler en Mussolini hedennacht jvereenstemmmg bereikt inzakt Je Tsjechoslowaaksche kwestie, waarvan in nadere conferenties de modaliteiten zijn vastgesteld. Over de toepassing der regeling 'S een gedetailleerd en nauwkeurig memorandum opgesteld, dat aan Praag is medegedeeld, zoodra de termen er vin definitief waren vastgesteld. Dit memorandum vormt een plan tot geleidelijke ontruiming der gebieden, die aan Duitschland zullen komen. In de eerste plaats zullen de gebieden, waarin de Duitsche bevolking onbetwistbaar in de meerderheid is, tusschen 1 en 10 October door de Tsjechen moeten worden prijsgegeven onder con trole van een internationale troe penmacht. Ten tweede zal ten aanzien van de gebieden, waar de Duitsche bevolking minder dicht is en waarvan Tsjechoslowakije niet a priori een aanhechting aan Duitschland toegeeft, een inter nationale commissie, waarin niet alleen Duitschland, Groot Briitan- nië, Frankrijk en Italië, maar ook Tsjechoslowakije zitting zou heb ben, geroepen zijn om alle ge schilpunten op te lossen, welke de toewijzing der gebieden zal opwerpen, zoowel ten aanzien van de souvereiniteit als van de oeco- nomische en financieele conse quenties. De taak dezer inter nationale commissie, die aldus in de plaats komt van het plebisciet, zal snel ten uitvoer moeten wor den gelegd en in ieder geval in staat moeten stellen tot afbakening der nieuwe grenzen en tot de daaropvolgende inbezitneming te gen eind November. De besprekingen. De besprekingen in den Führer- bau, die gistermiddag tegen één uur begonnen waren, nadat de heeren door Hitier ontvangen waren en aan een koud buffet iets gebruikt hadden, zijn on onderbroken tot over drieën voortgezet. De eerste bijeenkomst was vooral gewijd aan kwesties van procedure en geen oogenblik gedurende de besprekingen heb ben de vier regeeringschefs zich afgezonderd voor een aparte ge- dachtenwisseling. Om drie uur gingen de delegaties de lunch gebruiken in de onderscheidene hotels. Daladier en zijn mede werkers begaven zich naar de Vier Jahreszeiten, waar Göring in het restaurant lunchte aan een tafeltje niet ver van de Franschen. Hitler had Mussolini aan het noenmaal genoodigd; tevoren had hij reeds tweemaal op dien dag een onderhoud met den Duce gehad, n.l. In den trein tusschen Kufstein en Munchen en na aan komst te München, toen Hitier tegen half elf uur een bezoek bracht aan het Prins Karei Paleis, waar Mussolini.zijn intrek heeft genomen. Voordat de besprekin gen om half vijf hervat werden, had Daladier Chamberlain in zijn hotel opgezocht. In den Führerbau zijn aan de delegaties afzonderlijke zalen als werkvertrekken ter beschikking gesteld. Tot het gebouw hebben alleen de naaste medewerkers van Hitier en zijn buitenlandsche gas ten toegang en het plein vóór het gebouw is geheel afgezet. Ook de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers werden niet toegelaten. Gistermiddag zijn de bespre kingen hervat en gedurende vier uur ononderbroken voortgezet. Zij eindigden om half negen, waarna de delegaties op uitnoodiging van Hitier deelnamen aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Hiertoe uitgenoodigd waren ook een vrij groot aantal leidende Duitsche personen. Om tien uur werden de be sprekingen weer voortgezet, tot diep in den nacht. Een taak voor neutrale troepen. Naar gemeld wordt, bestaat de mogelijkheid, dat Nederland ver zocht zal worden troepen "be schikbaar te stellen voor een tijdelijke internationale bezetting van zekere Tsjechische gebieds deelen. De idee van een inter nationale bezetting van Tsjechisch grondgebied maakt deel uit van het voorstel voor de uitvoering van het Engelsch Fransche plan, dat Frankrijk en Engeland aan Praag hebben voorgelegd en met zekere voorbehouden door Praag is aanvaard. Zooals gemeld, bevat het een voorstel voor de onmiddellijke bezetting door Duitschland van een gebiedsstrook tot aan de Tsjechische verdedigingswerken. Daarna wordt er in het plan ge sproken over een internationale bezetting van de gebiedsdeelen, die onder het Engelsch-Fransche plan aan Duitschland zullen wor den afgestaan. Deze internationale troepenmacht zal tot taak hebben orde en toezicht te houden op de evacuatie van de Tsjechische be volkingsgroepen. Nederland is in dit verband nog niet bij name genoemd. Er wordt in het plan klaarblijkelijk alleen van een be zetting door neutrale troepen ge sproken. In diplomatieke kringen wordt echter te verstaan gegeven, dat Nederland en Zweden, welke landen ook bij het Saar-plebisciet troepen beschikbaar hebben ge steld, in de eerste plaats in aan merking zouden komen. De Vrede verzekerd? Het vraagteeken achter dit woord heeft eigenlijk geen zin. De vrede is gelukkig-geen oogen blik verstoord geweest, zooals men zich dat voorstelde, zoodai we nog volop in vrede leefden en ook in onze naburige landen. I Maar het scheelde zeer weinig en daarom lag die vraag tot heden nacht nog ieder op de lippen. Hedenochtend ruim vijfuur wer den we opgeschrikt door de telefoonschel en met spanning namen we de microfoon op om te hooren het geruststellend be richt, dat men tot overeenstem ming was gekomen in München en wel ten aanzien van een aantal punten, hierna te melden. Ons eerste werk was toen maar in korte zinsnede „de vrede is voorloopig verzekerd" onze lezers per bulletin te verblijden met dit bericht. We hadden ook kunnen zeggen de oorlog van de baan, maar dat woord „oorlog" wen schen we maar zooveel mogelijk uit ons woordenboek te verban nen. Velen vernamen dit bericht met vreugde en ook aan ons bureau werden, zoodra het licht het toe liet, de bepalingen met belang stelling gelezen. Het was een wate opluchting, die wel geheel Europa tot dankbaarheid zal heb ben gestemd. De besprekingen in München zijn laat in den nacht geëindigd, maar den staatslieden was blijk baar geen offer te groot om zonder bloedvergieten tot oplossing te komen. Dank en hulde vervult iedereen voor dat werk. Naar van officieele zijde ver luidt, komen de voornaamste be palingen hierop neer: De bezetting van Sudeten- Duitschland door de Duitsche troepen begint op 1 October. Elk der vier landen is afzon derlijk verantwoordelijk voor de verzekering van de te nemen maatregelen. De ontruiming moet op 10 October voltrokken zijn zonder vernieling van eenige inrichting. Vastgesteld is de volgorde waar in de ontruiming geschieden zal. Een internationale commissie bepaalt de gebieden waarin een volksstemming zal worden ge houden en bepaalt tevens de de finitieve grenzen. De Sudetenduitschers, die zulks wenschen, moeten ontslagen wor den uit militairen en politiedienst. De gevangenen, die wegens politieke delicten vrijheidsstraffen ondergaan, moeten in vrijheid worden gesteld. De Poolsche en Hongaarsche minderhedenkwesties moeten bin nen drie maanden in onderling overleg geregeld zijn. Zooniet, dan zullen zij het onderwerp vor men van een nieuwe bijeenkomst der vier regceringshoofden. De overeenkomst te München gesloten zal aan Tsjechoslowakije worden voorgelegd, welk land vier en twintig uur heeft om zijn beslissing te kunnen nemen. Uit vorenstaande valt de con clusie te trekken, dat een wereld oorlog vermeden is en zelfs een oorlog tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije vrij zeker niet zal uitbarsten. Chamberlain vertelt. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen, welke zich de laatste weken achter de schermen hebben afgespeeld. Hieruit is gebleken, dat Hitier hem telkens voor feiten heeft gesteld, welke de Engelsche minister-president allerminst had verwacht. Ten aanzien van de reis naar Berchtesgaden, zeide Chamber lain o.m. het volgende. „Alle gevaar voor critiek ten spijt, overwoog ik, dat er in deze crisis belangen op het spel ston den, waarbij zoovele millioenen menschelijke wezens betrokken waren, dat andere overwegingen niet in aanmerking konden ko men. Ik moet mijn verbazing bekennen over de warme toe juichingen, waarmede deze po ging allerwege ontvangen werd en de verlichting voor het oogen blik was een aanwijzing van den ernst, waarmede men den toe stand beschouwde. Bij mijn eerste bespreking met Hitier, kwam ik spoedig tot de slotsom, dat de toestand veel dringender was, dan ik mij had voorgesteld. In hoffelijke, doch geen twijfel latende termen zette Hitier het Duitsche standpunt uiteen, en hij voegde er categorisch aai toe, dat hij liever dan te wachten, bereid was een wereldoorlog te riskeeren. Op een bepaald punt beklaagde Hitier zich over een Britsche be dreiging, tegen Duitschland, waar op ik antwoordde, dat hij een onderscheid moest maken tus schen bedreiging en waarschu wing en dat hij een goede reden had om zich te beklagen indien ik hem in de gedachte liet, dat Engeland onder geen omstandig heden, ten oorlog zou gaan tegen Duitschland Ik kreeg zoo sterk den indruk, dat Hitier een onmiddeliijken in val in Tsjechoslovakije op het oog had, dat ik hem vroeg waar om hij mij had toegestaan naar hem toe te reizen, waar dit klaar blijkelijk toch tijdverknoeien was. Hitier antwoordde, dat hij, indien de Britsche regeering hem de verzekering kon geven, dat zij het beginsel van zelfbeschikkings recht aanvaardde, bereid was de middelen te bespreken om dit ten uitvoer te brengen. Maar indien ik hem zou ant- woon en, dat een dergelijk be ginsel aoor de Britsche regeering niet overwogen kon worden, dan waren verdere besprekingen nut teloos. Natuurlijk, zoo vervolgde Chamberlain, was ik niet in staat om op dat oogenblik een zooda nige verzekering te geven, maar ik nam op mij om mijn ambtge- nooten te raadplegen, indien Hit- Ier af wilde zien van daadwerke lijke vijandigheden, totdat ik den tijd had gehad hun antwoord te vernemen. Hij gaf mij deze ver zekering onder de voorwaarde, dat in Tsjechoslovakije niets zou geschieden van zoodanigen aard, dat hij gebonden zou zijn en deze verzekering bleef sindsdien van kracht". Chamberlain zette hierop uit een, dat Engeland en Frankrijk er spoedig in slaagden, om de Tsjechoslovaaksche regering zoo ver te krijgen, dat ze toestemde in een afstand van alle gebieden, waar meer dan 50 pet. der be volking uit Duitschers bestaat, aan het Duitsche Rijk. Ook de nieuwe Tsjechoslovaaksche re geering onder generaal Sirovy gaf haar fiat hierop. Zoo toog hij welgemoed naar Godesberg. Tot zijn ontnuchte ring vernam hij hier echter dat de meegebrachte voorstellen den Duitschen Führer niet vergenoeg gingen. Hitier eischte nu een af stand op zeer korten termijn en onmiddellijke bezetting van het Sudetenland door Duitsche troe pen. Hitler's befaamde memorandum, met daarbij de kaart, werd Cham berlain gedurende het laatste on derhoud dien avond overhandigd, waarbij Chamberlain voor het eerst in het memorandum de tijdsbepaling van 1 October op merkte. ln verband daarmede, aldus Chamberlain, heb ik zeer open hartig gesproken. En heb ik met allen nadruk, welke te mijner be schikking stond, uitgewijd over de risico's, welke opgesloten

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2