Ket Centrum Bioscoop - Axd. 40 i A B EN KOM JE OOK BIJ DE BRANDWEER Buitenland. Laatste Meuws. Adverienlien. Zaterdag 1 en Maandag 3 October, aanvang 8 uur, Een klucnt met JOE E. BROWil De toestand in Europa. Het is Vrijdag wel een dag van bijzondere spanning geweest voor het wel en wee van Europa en laat in den nacht bereikte de ongerustheid een hoogtepunt, toen bekend gemaakt werd, dat de besprekingen tusschen Hitler en Chamberlain geen verderen door gang konden vinden en dat de Britsche premier den volgenden ochtend weer naar Engeland zou terugkeeren. Allerlei geruchten deden de ronde, waarvan de juist heid vooralsnog niet te controlee ren viel. Algemeen werd echter de toestand als hoogst kritiek beschouwd. Dit moge blijken uit de volgende berichten, die in den laten Vrijdagavond en Zaterdag verspreid werden De besprekingen te Godesberg zijn mislukt. Men moet aan nemen, dat Hitler Chamberlain de gevraagde waarborgen heeft gt- weigerd om het Sud;tengebied niet te bezetten alvorens de grens in gemeenschappelijk overleg af gebakend zou zijn. Chamberlain heeft Vrijdagavond alleen nog maar een afscheidsbezoek aan Hitier gebracht en de geheele Engelsche delegatie keert Zaterdag per vliegtuig naar Londen terug. President Benesj heeft de mo bilisatie van het geheele Tsjecho- slowaaksche leger binnen 6 uur bevolen. Alle verbindingsmiddelen zijn gevorderdde particuliere luchtvaart is verboden. In Zuid-Duitschland trekken voortdurend troepen in de richting van de Tsjechoslowaaksche grens. Vliegtuigen zijn voortdnrend in de lucht. Alles is in oorlogs gereedheid. Oorspronkelijke berichten over een algemeene invasie in het Sudetenduitsche gebied zijn in den loop van den dag gebleken overdreven te zijn. Wel wordt van Tsjechische zijde gezegd, dat S.S. en S.A. mannen zich hier en daar hebben gemengd in de incidenten in het grensgebied. Overigens heerscht rust in het Sudetenland. Deze berichten klonken al heel onheilspellend, temeer daar later nog melding werd gemaakt van gedeeltelijke mobilisatie in Frank rijk en België en ook in ons land de manoeuvres werdenafgebroken. Onwillekeurig dacht men terug aan dien anderen Vrijdagavond, in Augustus 1914, toen overal algemeene mobilisatie werd afge kondigd. Zou een nog ontzetten der wereldbrand zich herhalen, vroeg men zich angstig af Gelukkig bestaat er nog hoop, dat men tot een meer vreedzame oplossing komt, zooals uit verdere berichten valt op te maken. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen telefoneerde Vrijdagavond Hitier heeft Chamberlain Don derdag te verstaan gegeven, dat hij in de naaste toekomst de Duitsche troepen Tsjecho-slowa- kijfc moest laten binnenrukken. Dit is de reden, waarom de be sprekingen Vrijdag niet op het vastgestelde uur zijn hervat. Chamberlain heeft tevergeefs bij Hitier gepleit. Hij heeft hem er op gewezen dat hem in het En- gelsch-Fransche plan alles werd aangeboden, wat hij verlangt en dat het derhalve volkomen on redelijk zou zijn desondanks een militaire oplossing te forceeren. Hij heeft hem er voorts aan her innerd, dat Frankrijk's verplich tingen tegenover Tsjechoslowa- kije, zoolang het nieuwe plan nog niet is verwezenlijkt, onver minderd blijven bestaan en dat Engeland nog steeds vastberaden achter Frankrijk staat. Hitier heeft zich daardoor niet van zijn standpunt af laten brengen. Hij heeft volgehouden, dat zijn troe pen Tsjechoslowakije moesten binnenrukken en daar niets aan te veranderen was. Op dit punt zijn de besprekingen vastgeloopen. Chamberlain heeft nu Vrijdag een brief aan Hitier gezonden, waarin ftij| hem opnieuw tot andere ge dachten trachtte te brengen en tevens een verslag van de be sprekingen van Donderdag heeft vastgelegd. Dit laatste is ge schied om de wereld, voor zoover het noodig mocht blijken, duide lijk te kunnen toonen, waarom de besprekingen zijn vastgeloopen Inmiddels is ook de mobilisatie van het Tsjechoslowaaksche leger afgekondigd en zijn de troepen het Sudeten-Duitsche gebied weer binnengerukt, waarbij het hier en daar tot schermuiselingen moet zijn gekomen, hoewel men goed doet aan alle sensatioueele be richten niet te veel waarde te hechten. Vrijdagnacht heeft Chamberlain nog een langdurig ond-erhoud met Hitier gehad, dat tevens als af scheidsbezoek gold. Aan journa listen verklaarde de Britsche pre mier het volgende,Om den vrede van Europa te redden, zullen wij nog heel wat zwaren arbeid te verrichten hebben". Zaterdag is de Engelsche dele gatie per vliegtuig uit Keulen naar Engeland teruggekeerd. De eischen van Hitier. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Hitier de volgende eischen heeft geformuleerd in zijn nachtelijke conferentie met Chamberlain, waaraan vier brieven waren voor afgegaan Praag moet zich voor 1 Oef. bereid verklaren de Cechische troepen en de Cechische politie onmiddellijk uit het Sudeten- Duitsche gebied terug te trekken, opdat direct daarna kan worden overgegaan tot bezetting van dat gebied door de Duitsche troepen en de Duitsche politie. Alle Sudeten-districten, waar meer dan 70 pet. Duitschers wonen, zullen onmiddellijk wor den bezet; in andere, waar de Duitsche bevolking geringer is, moeten volksstemmingen gehou den worden. Daarna moet over gegaan worden tot een uitwisse ling van de Duitsche en Cechische bevolkingsgroepen. Het memorandum bevat verder een nauwkeurig plan voor de ontruiming, welke in de eerste dagen van Oct. moet geschieden. Ook de details voor de volks stemming zijn vastgesteld. Naar verluidt, zou Duitschland bereid zijn de nieuwe grenzen van Cechoslovakije te garandee ren, indien Polen en Hongarije dat eveneens doen. Als gevolg van besprekingen tusschen de Engelsche en de Fransche ministers te Londen, waaraan ook nog generaal Game- lin, de chef van den Franschen eneralen staf, heeft deelgenomen, heeft Chamberlain, met de volle dige instemming van de Fransche ministers, besloten een persoon lijke meedeeling aan Hitier te richten, tot behoud van den vrede. Een boodschap van Roosevelt. Gisteren heeft president Roose velt een telegram gezonden aan Hitier en Benesj, waarin hij een beroep op hen beiden doet ten gunste van den vrede. De president zegt daarin Uit naam van 130 millioen menschen in de Ver. Staten en terwille van de geheele mensch- heid, doe ik een hoogst ernstig beroep op U geen onderhande lingen af te breken, die vooruit zicht geven op een vreedzame, eerlijke, opbouwende regeling van de twistpunten. Ik herhaal nog eens met nadruk, dat, zoolang de onderhandelingen voortduren, de geschilpunten kunnen worden overbrugd. Zijn zij eenmaal af gebroken, dan is de rede ver bannen en laat het geweld zich gelden. En geweld levert geen oplossing op voor het welzijn van de menschheid. Rede van Hitier. Gisteravond heeft Hitler in het Sportpaleis te Berlijn zijn aange- condigde rede over de buiten- andsche politiek gehouden. De bijeenkomst werd geopend door Goebbels, die de verklaring, dat het geheele Duitsche volk op dit beslissende oogenblik achter Hit- Ier staat, besloot met den slag zin i ^Führer# beveelt wij volgen", In zijn rede behandelde Hitier allereerst de blijken van vrede lievendheid, welke hij tegenover Polen, Engeland, Frankrijk en andere landen in de afgeloopen jaren heeft gegeven, alsmede de totstandkoming van de spil Rome- Berlijn. Er bleven toen nog twee pro blemen, waarbij tien millioen Duitschers buiten de grenzen van het Rijk waien betrokken. Ten aanzien van Tsjechoslo wakije zeide Hitier: „Dit is de laatste territoriale eisch, welken ik stel in Europa, doch ik zal dezen niet prijsgeven". Verder verklaarde hij alleen voor de Duitschers te spreken, hoewel hij natuurlijk medegevoel heeft met de Slowaken, Hongaren en Polen. De vriendschappelijke houding van Italië in dezen zal nooit ver geten worden en, indien ooit Italië in een dergelijke positie zou komen, dan zal Duitschland te hulp snellen. Hitier liet zich in dit verband zeer fel uit tegen den president der Tsjechoslowaaksche repu bliek, en verklaarde Benesj heeft oorlog en vrede in de hand. Of hij zal den Sudetenduitschers de vrijheid geven öf wij zuilen deze vrijheid halen. Hitier handhaafde het memo randum, dat hij Chamberlain ter hand had gesteld, met name den daarin gestelden termijn van 1 Octobei, waarbinnen het nader omschreven gebied zou moeten worden ontruimd. Mobilisatie-drukte. Parijs heeft Zaterdag den gt- heelen dag sterk onder den in vloed geleefd van de aangekon digde gedeeltelijke mobilisatie. Weinig gezinnen zijn er dan ook, waar niet minstens één familielid zich naar het in het mobilisatie- boekje aangegeven verzameloord moest begeven. In de Parijsche stations, vooral die, welke het Noorden en Oosten van Frankrijk bedienen, heerschte onafgebroken een groote drukte. Echtgenooten, verloofden, vaders en moeders ondernamen den moeilijken gang naar het station om een dierbaar wezen een laatst tot weerziens" toe te roepen. Gelijk het in dergelijke om standigheden steeds gaat, waren zij die vertrokken, kalmer dan zij, die achttrbleven. F i 1 m n i e u w s. De film „Veertig jaren" in Het Centrum. Overal in den lande is geest driftig feest gevierd ter gelegen heid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin en naar aanleiding van dit jubileum is ook de Nederlandsche film Veertig jaren" vervaardigd. Van af Vrijdag zal men in Het Centrum mee kunnen leven met de voornaamste gebeurtenissen gedurende die 40 jaren van lief en leed, jaren van groei en bloei, technischen en socialen vooruit !?ang, artistieke evoluties en poli tiek gebeuren, jaren, waarin de dingen en ook de menschen ver anderden, doch waarin één band sterk was en sterk bleef: de band tusschen Nederland en het Oranjehuis. De film vertoont beelden uit iet leven van twee Ntderiandsche amilies, vanaf het kroningsfeest n 1898 tot het jubileumjaar 1938, beelden van schoone en droevige herinneringen, van vreugde en ontroering, dankbaarheid en liefde. -Iet zal zeer interessant zijn alles te kunnen volgen in deze speel film ontwikkeling op allerlei gebied, verbetering van arbeids toestanden en belangrijke feiten uit den loop der jaren, zoowel in als buiten ons Vorstenhuis, beel den uit de 4 oorlogsjaren, her- nneringen aan broodkaarten, een heidsworst, enz., verder de jaren van voorspoed, doch ook van crisis. En zoo gaat het voort met droeve en blijde gebeurtenissen, ook in het Oranjehuisde dood van Koningin Emma en Prins Hendrik, verloving en huwelijk van Prinses Juliana met Prn s Bernhard, tot de geboorte van Prinses Beatrix. Het geheel is samengeweven tot een prachtig filmwerk, met in de hoofdrollen Lily Bouwmeester. Ank van der Moer, Cees Laseur en Matthieu van Eijsden. Ongetwijfeld zal deze film ook alhier, evenals elders in den lande, groote belangstelling trek ken. die ze dan ook ten voile waard is. Naast deze film wordt er ook nog prachtig bijwerk geleverd, zooals de intocht in Amsterdam, de huldebetooging op den Dam, natuurtafereelen, enz. Het zal dan ook de moeite waard zijn een bezoek aan Het Centrum te brengen, om al dat mooie en interessante te aan schouwen op het witte doek. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Sportnieuws. Axel—IJzendtyke 13—0. Het is Zondag een ware doel- puntenregen geworden in den wedstrijd tegen IJzendijke, dat met deze zware nederlaag al heei slecht is begonnen, ofschoon het spel van de bezoekers in het begin het beste deed verwachten. Ze begonnen met eenige goede aan vallen, die met een beetje meer geluk best een of meer doelpunten hadden kunnen opleveren. De Oranjemannen hadden tot hiertoe nog niet veel fraais laten zien, doch toen uit een plotselingen aanval het eerste doelpunt ont stond, kwam de gang er in en na 20 minuten was het reeds 30. IJzendijke had daarna met veel meer in te brengen en stond bij 14e rust dan ook reeds met 6—0 chter. Onmiddellijk na de hervatting werd de score opgevoerd tot 70 n verder is het zoowat een spelletje van kat en muis gewor den, waarbij alleen nog belangrijk was, hoeveel doelpunten Axel nog zou maken. Het is 13—0 ge worden en met een beetje meer gelukkige schoten hadden er nog wel eenige doelpunten bij kunnen komen. Maar eerlijk gezegd was het ook welletjes. Axel speelde veel beter dan de vorige week in Terneuzen, terwijl IJzendijke over het algemeen ook niet zoo zwak speelde, als deze verpletterende nederlaag zou doen vermoeden. De andere uitslagen in deze afdeeling luiden Terneuzen—Sluiskil 7—1 Breskens—Tern. Boys 80 Corn. Boys—Hulst 2—4 Biervliet—Hoofdplaat 2-2 Sluiskil II- Axel II 3-6. Voor de competitie van den Z V B. speelde Axel 11 te Sluiskil tegen het 2e elftal van Sluiskil. Onze stadgenooten startten goed en wonnen den wedstrijd met 6-3. Londen. In de nota, die Zondagavond door den Tsjechischen gezant aan Lord Halifax is overhandigd, zegt de Tsjechische regeering, da> de eischen van Hitler in hun ttgen- woordigen vorm volkomen en onvoorwaardelijk onaanvaardbaar zijn. Tegen deze nieuwe en wreede eischen, aldus de nota, gevoelt mijn regeering zich tot den uitersten tegenstand genoopt. Wij zullen ons verzetten en God sta ons bij. Tsjechoslowakije verklaart, dat de twee groote werkenjke demo- cratiën hun zullen bijstaan. Londen. Hedenavond te 8,20 Amsterd. tijd zal Minister ChamDerlain van uit Dowmngstreet een rede houden voor de radio. Aatobotsing. Vanochtend zijn nabij Oude water twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Vijf per sonen werden ernstig, vijf en iwintig licht gewond Marktberichten. AXEL, 24 Sept. 1938. Ter marxt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00- 7,50, wintergcrst 7,75—8,00 zomergerst 7,75—8,20, haver 6,00 -6,25, groene erwten 8,75— 10,00 öruine boonen 15,00—17,— duivenboonen 0,00—00,00, paar- denDoonen 0,00—0,00, blauw- maanzaad 20,00—23,00, karwei- zaad 00,00— 00,00, geel mosterd zaad 00,00- 00,00, lijnzaad 6,00 —7,50. HULST, 26 Sept. 1938. Aimer waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,25, wintergerst 7,70—7,75, zomergerst 7,75—8,25, haver 6, 8,25, erwten 8,75— 9,50, paar- denooonen 8,50—9,00, duiven boonen 9,00—10,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 16,00 17,00, lijnzaad 7,00— 7,50, blauw maanzaad 20,00—22,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00- 00,00. Rundvee aanvoer 16, verk. 8. VarKens 22, 15. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 4.50. Voor de vele blijken van belangstelling op den 14den dezer ontvangen, be tuig ik mijn liarteljjken dank. Wed. P. C. VAN BENDEGtM. VRIJDAG 30 SEPT., ZA 1ERDAG 1, MAANDAG 3 OCT. De nationale film Het boeiende verhaal van twee Nederlandsche families tusschen kroningsfeest en regeeringsjubileum, een verhaal van veel bewogen gebeuren, van vreugde en droefenis, van groei en evolutie, van dankbaarheid en trots, van Nederland en Oranje VERDER UITGEBREID BIJWERK, HULDEBETOOGING o'd DAM, INTOCHT IN AMSTtRuAM, AUBADE OP DEN DAM, TEWATERLATING ms. „ORANJE", enz. NATUURFILM 1 Hermannsland, een reis door het stamland van Z. K. H. (90) Prins Bernhard, en een TEEKENFILM Uitsluitend wordt dit vertoond: VRIJDaü 30 SEPT. 8 u; ZATERDAG 1 OCT 4 u MAANDAG 3 OC T. om 4 u. wordt er bij venoond, als bijweik, de fiim Prijzen Balcon f 1, Parxei l U,75t u Rang 1 0,50, 2e Rang 10,30 Voor scholen f0,15 per kind. (Plaatsbespreken aanbevolen) 0. a.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3