„AMBACHTSBELANü" Nette leerling Voedt U w huid 's nachts ld e t P u r o 1 Landbouw. Buitenland. Laatste Meuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Advertentiën. Vereeniging AVONDVAKTEEKENSCHOOL. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN belasting van rechtspersonen, die, naast de winstbelasting van 2 procent, naar een tarief van 8 pet. wordt geheven van de ge maakte bedrijfswinsten. Voor ieder kind, dat voor af trek in aanmerking komt, zal een zeker bedrag der belasting, dat voor iederen belastingschuldige hetzelfde is, worden teruggegeven, doch uiteraard nooit meer dan aan inkomsten- en winstbelasting is betaald. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer Mr. J. R. H. van Schaik. Prinses Jnliana. Woensdag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in een ge sloten auto naar Soestdijk ver trokken. H. M. de Koningin is eveneens uit Amsterdam vertrokken om zich naar Soestdijk te begeven De Z. L M. Aan het kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, op Maandag 19 Sept. 1938 te Goes, is het volgende ontleend. Bij den aanvang der vergade ring werd het nieuw benoemde adv lid van het Dag. Best., dhr. Ir. M. Vink, Inspecteur van de Rijkswerkverschaffing in het bij zonder welkom geheeten. Om. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Op 6 Sept. j.l. heeft de Z.L.M. een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin in verband met Haar 40-jaiig regeeringsjubileum. Naar aanleidir g hiervan ontving de Z.L.M. een schrijven, waarin namens H. M. dank wordt be tuigd voor deze gelukwenschen. Namens de Z.L M. heeft een deputatie deelgenomen aan het défilé voor de Kon. Familie op den Dam te Amsterdam. De Directie van den Wieringer- meer heeft medegedeeld, dat er voorstellen in behandeling zijn om in de komende jaren op de daarvoor in aanmerking komende grondsoorten in den Wieringer- meer, in meerdere mate dan tot nu toe, aandacht te schenken aan het beschikbaar stellen van kleine bedrijven van pl.m. 10 H.A. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de rundveeteelt- regeling. Het Dag. Best. was van meening dat de rundveestapel niet verder moet worden beperki dan thans het geval is. Het Dag. Best. heeft gevraagd de moncpolieheffi.ig op fruit vooralsnog niet te verlagen. Wel zijn de opbrengsten van sommige fruitsoorten lager dan normaal, doch de oogst van appelen, uit gezonderd enkele zomervariëteiten kan bevredigend worden geacht. Een der zusterorganisaties heeft er de aandacht op gevestigd, dat de export van fijne zaden uit Nederland in den laatsten tijd in toenemende mate schijnt te worden bedreigd door knoeierijen en heeft het Landbouw Comité verzocht te willen bevorderen dat deze uitvoer wordt gecontroleerd krachtens de Laadbouwuitvoer- wet. Het Dag. Best. besloot dit verzoek te steunen. Voorts is verzucht in verband met de voortdurend dalende graanprijzen de Crisisinvoerwet op deze producten van toepassing te verklaren, evengoed als dit met talrijke industriëele artikelen het geval is. Met belangstelling en instem ming werd kennis genomen van den inhoud van een rapportover landbouwordening samengesteld door een commissie uit het Land- bouw-Comité. Besloten werd een subsidie van f 60 te verleenen aan het Vee voederbureau Zeeland. Besloten werd medewerking te verleenen aan het tot stand kumen van een regeling voor de stand aardisatie van consumptiemelk, zooals wordt voorgesteld door de 3 centrale landbouworganisaties fn de F.N.& want zij wordt er zoo zacht Ook vetwormpjes, vlekjes, Mend- en klauwzeer. Onder Hontenisse doet deze besmettelijke ziekte zich weer voor in den Mitspad. Gedroogde suikerbieten als veevoeder. Zooals bekend is, heeft de minister van economische zaken opdracht gegeven tot het onder zoeken van de mogelijkheid, sui kerbieten tot veevoeder te ver werken. Aangezien eenige jaren geleden reeds proeven waren genomen het verslag van het provinciaal veevoederbureau voor Zuid-Hol land over het seizoen 1936—'37 vermeldt b.v. dat zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan ad viseerde de commissie het nemen van een proef met gedroogde suikerbieten op groote schaal, opdat het dan mogelijk zou zijn, een definitief oordeel te vellen omtrent de waarde van het ge droogd product voor de veevoe ding. De minister kon zich met dat voorstel vereenigen, zoodat voor het seizoen 1938'39 gedroogde suikerbieten beschikbaar zullen worden gesteld. De suikerfabrieken te Halfweg en Puttershoek hebben zich be reid verklaard bij voldoende be langstelling ieder ca. 1250 ton gedroogd product te fabriceeren. Deze fabrieken zullen aan fa brikanten van veevoeder en aan coöperatieve vereenigingen de ge legenheid geven tot inschrijving voor de afname van gedroogde suikerbieten, waarvoor wordt ge garandeerd een suikergehalte van minstens 60 pet. en een vochtge halte van hoogstens 10 pet. Mdb. Crt. AXEL, 23 September i938. Nadat Dinsdagnamiddag de raadszitting was gesloten, bleef men nog een paar uur niet- officiëel bijeen. Dit samenzijn werd benut om het nieuwe stad huis, dat dagelijks zienderoogen zijn voltooiing nadert, eens ge zamenlijk te bezichtigen. Woensdagavond had in „Het Centrum" alhier een alge- meene ledenvergadering plaats van de „Axelsche Zwem- en Poloclub", onder voorzitterschap van den heer L. Hamelink. Na een woord van opening en welkom aan de aanwezige leden reikte de voorzitter allereerst de medailles uit aan de winnaars (essen) van de zwemwedstrijden op 2 Sept. j.l. Een medaille werd uitgereikt aan M. Mattelé als snelste zwemmer, aan G. v. Dorsselaer ais snelste schoolslag zwemmer, aan J. de Danschujter als snelste rugslagzwemmer, aan mej. E. van Meurs als snelste schoolslagzwemster en aan de dames A. v. Fraaijenhove, M. v. Fraaijenhove en A. Neyt, winna ressen van de 3 maal 50 Meter estafette voor dames. Er was één ingekomen stuk, waarin mevr. V. Acker-Bockstaele bedankte als bestuurslid. Het bestuur is samengesteld uit de heerenL. Hamelink, le voorz., P. Huijssen, 2e voorz., M Wondergem, secr., L- P. Bakker, 2e secr., mej. M. v. Fraaijenhove, penningmeesteresse en dhr. Va.i Avermaete en mej A. Neyt, com missarissen. Besloten werd aan te sluiten bij de K.N.Z.B. Als naam voor de club werd met alg. stemmen gekozen A.Z C. (Axelsche zwem- club). Hierna deed de penning meesteresse het flnanciëel verslag over dit jaar. De inkomsten be droegen f 59.95, de uitgaven f 55.08, batig saldo f 4.87. Als laatste punt werd daarna behan deld het samenstellen van het reglement. De vereeniging telt thans 32 leden. In den tuin van den heer J. M. Oggel prijkt thans een herfstplant van buitengewone af meting. Het is een zonnebloem die een hoogte heeft bereikt van 3 M„ de omtrek van den stengel is 16 c.M,, terwijl een saadbel en mooi, zuiver en gezond door. ckels en uitslag verdwijnen er do< met een middellijn van 33 c M., en een omtrek van 103 c.M., 2.2 K.G. weegt. Het aantal zaad korrels blijft voorloopig nog een raadsel. Gisteren werd alhier ten overstaan van Notaris Fanoy en ten verzoeke van de kinderen C. Overdulve, verkocht het woon huis met schuurtje, varkenshok, erf en tutn, te Axel-Sassing, groot 3 aren. Kooper werd dhr. D. J. van Drongelen, alhier, voor f 560. Zaamslag. Onder zeer veel belangstelling vierde het echtpaar F. Hamelink Van Drongelen, wonende in de Griete, j 1. Maandag zijn 60-jarig huwelijksfeest- Naast de talrijke gelukwenschen met dit heuglijke feit, kwam ook de burgemeester in den loop van den dag de echtelieden complimenteeren, waarbij hij een in het kader van dit feest passend cadeau over handigde. Des avonds bracht het muziekgezelschap De Volharding een serenade, hetgeen in deze anders zoo rustige buurt veel volk op de been bracht. Een Nijnhardfiiebij Droevig ongeval. De 6-jarige P. Cleys, speelde Dinsdagmiddag met zijn vriendjes bij den opbouw van de kermis te Nieuw-Namen. Hij liep daar bij onder een kermiswagen die verplaatst werd. Het voor- en het achterwiel liep over het hoofdje van de kleine dat totaal verbrijzeld werd. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk. A. J Vettenburg, Kanaalkade 62. Predikbeurten te &.xel. ZONDAG 25 SEPT. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» are Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 are D'. J. S. Pest Nam. 2 30 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 are Lees berk N"".2 De Europeesche toestand. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn seint: Het is nog slechts enkele dagen geleden, dat in vrijwel de geheele wereldpers de aandacht was ge concentreerd op slechts één moei lijkheid, n.l. om Duitschland dui delijk te maken, dat het Engeland toch heusch volle ernst was met zijn aankondiging niet lijdelijk te kunnen toezien, dat er aan de integriteit van Tsjechoslowakijt zou worden gemorreld. Als Duitschland nu maar wilde inzien, dat door alle andere me thodes oorlogsgevaar zou ontstaan dan zou de zaak wel in orde komen. Zoo werd toen uit de westelijke hoofdsteden bericht. Weinige dagen later vloog Chamberlain naar Berchtesgaden met de boodschap, dat Engeland en Frankrijk het nu goed vonden, indien een deel van het Sudeten duitsche gebied dadelijk, een ander deel na een volksstemming van Tsjechoslowakije zou worden afgescheiden. Ongetwijfeld zal Chamberlain veel te hooren en vooral veel te merken krijgen, waarbij hij zal denken, zoo was het niet gemeend. Nu heeft Praag onvoorwaarde lijk toegestemd. Dit heeft veel moeite gekost, maar deze moeite hadden Engeland en Frankrijk zich kunnen besparen, want nu geeft het niets meer. Het is te iaat. De Poolsche en Hongaarsche aanspraken hebben een geheel nieuwe situatie doen onstaan. Doe dit 1 of 2 X per week. Tube 45, Doos 60—30 ct. Want in den tijd, waarin Cham berlain de handen vol heeft ge had met het inhalen van de toe stemming van Engeland en Frank rijk, alsmede van Tsjechoslowa kije voor hetgeen hij heeft voor gesteld, heeft Hitler in samenwer king met Italië de inschakeling van Hongarije en Polen als actieve factoren tegen Tsjechoslowakije weten te bewerkstelligen. Deze groote verandering heeft zich vol trokken in enkele dagen. Gisteren heeft dan minister Chamberlain Engeland weer per vliegtuig verlaten om thans te Godesberg door Hitier te worden ontvangen. Hitier verblijft in hotel Dreesen, terwijl Chamberlain in hotel Petersberg aan de overzijde van den Rijn zijn intrek heeft ge nomen. Chamberlain werd op het vlieg veld te Keulen door Von Ribben- trop en andere nationaal socialis tische autoriteiten verwelkomd. Te 16 uur werd hij door den Führer aan den ingang van diens hotel begroet, waarna de bespre kingen een aanvang namen. Na drie uur en een kwartier keerde Chamberlain naar den Petersberg terug. De besprekingen zouden heden worden voortgezet. Zie verder laatste nieuws. Filranieuws. In de schaduw ran de guillotine Het Centrum biedt Zaterdag en Maaudag een paar bjj uitstek interessante en boeiende fi ms. Het hoofdnummer van boven staandea titel handelt over de woelingen tijdens de FranscDe revolutie, naar den werelnbe roemden roman van C> artes Dickens. We kunnen de fi m liefhebbers aanraden deze 6 m, vol spanning, sensatie en mee slepende gebeurtenissen, te gaau zien, want het is waarlijk iets bijzonders op dit gebied. Van begin tot einde zal men alles volgen, dat in de beelden op bet doek is vastgelegdde groote verschrikkingen eener revolutie, de bestorming der bastille en niet te vergeten de roerende liefdesverwikkelingen en al wat daarmede verband boudt. Het is een werk, algemeen bewonderd in de grootste bios copen. Het verliefde spook. Dit is een fiim, eveneens vel spanning en verrassingen, maai van geheel ander karakter. De avonturen en gebeimzinmgheden volgen elkaar in een lange reeks op en naast ernstige, zij u et ook vrooiyke momenten, zooals uit den titel trouwens wel valt op te maken. Ook deze fiim zal by de bezoekers ongetwyield in den smaak vallen. Uit Londen Te Ascn zouden berichten zijn ontvangen, dat de Tsjechen in den vroegen morgen zijn begon nen met de herbezetting van hei Sudeteniand. De troepen zijn in hun opmarsch gestuit op een af- deeling van het Suddenvrijkorps 50 Duitschers zouden zijn gtduod. Uit Godesberg Naar veriuidt heeft Minister Chamberlain per brief aan Hitier medegedeeld, dat hij het ge- wenscht acht de voortzetting van de gehouden besprekingen uit te stellen tot later op den dag. Rijkskanselier Hitier zou even eens per brief hebben geant woord. Uit Praag: Vanmorgen zijn 120 militaire vrachtauto's van hieruit ver trokken. Uit Moskou De Sovjct-regeering heeft aan de Poolsche regeering medege deeld dat zij het onontbeerlijk acht het Sovjet-Russisch-Poolsci niet-aanvalspact op te zeggen, in dien de Poolsche regeering haa troepen op Tsjechoslowaakscn gebied laat oprukken. Axel, 23 Sept. 1938. Aan alle Vereenigingen en instanties, zoowel als particuliere bedrijven en personen van Axel. Eenigen tijd geleden stelde de Raadhuiscommissie, op aandrang van eenigen, de gelegenheid open iets aan te bieden voorplaatsing in hel nieuwe Raadhuis. Om daaraan eenigen vorm te geven deed de Commissie aan diverse vereenigingen en instanties een circulaire toekomen, terwijl daarnaast in de Plaatselijke Pers een algemeene mededeeling werd geplaatst. Achteraf blijkt nu echter, dat meerdere instanties werden ver geten en de Commissie dus in haar bedoelen niet ten volle is geslaagd. Voorop stellende dat het de wensch der Commissie steeds is geweest en nog is om allen in de gelegenheid te stellen, doet zij langs dezen weg een laatste oproep aan de bevolking, desge- wenscht alsnog, maar u i t e r 1 ij k 1 October a. s., aan onzen Burgemeester mededeeling te doen van voorgenomen schenkingen, om het even of het voorwerpen tot versiering of gebruik, dan wel een gebrandschilderd raam van glas in lood voor een der lokalen betreft. De aanbiedingen vooral voor de ramen zijn zoovele, dat er later wel geen kans meer zal zijn een nagekomen aanbieding te accepteeren. De Voorzitter der Commissie, BLOK. SÊKÊg^ Burgemeester en Wet- houders van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat tot leden zijn benoemd a. vai de Gascommissie, de heeren A. VAN 'tHOFF. F. DIELEMAN. A. TH. 'T GILDE. b. van de Bunwoommissie, de heeren A. P. DE RU1JTER. C. HAMELINK. A. TH. 'T GILDE. Tot^ plaatsvervangende leden, de heeren A VAN 't HOFF. B. SEGHERS. Tot adviseerend lid, de heer: P. LE FEBER. Axel, 20 September 1938. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. TE AXEL. voor den nieuwen cursus, welke oegin October zal aanvangen. Aangifte vóór of op 28 Sep tember a sbij voorkeur des avonds na zes uur bij den heer Joh J. Hoebé, Pieter Pau- lusstraat 22. Om toegelaten te worden moet men den leeftijd van 12 jaap nebben bereikt en het zevende leerjaar volgen van een lagere school. Het Bestuur, A. E C. KRUYSSE, Voorz. A. ESSELBRUGGE, Secr. gevraagd ter drukkerij van dit olid, Loon ns*? overeenkomst, Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ei - 12 stuks 50 ei

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3