I KLQOSTERBALSEM SPIERPIJNEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaan deren, Ivorol is tandpasta en mondwater tegel ij k, want No. 49. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 54* Ja&rg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagveormiddag 11 ure. Zitting van 20 September 1938. Aanwezig de heeren J. M. Ogge'> P> C. van Bendegem, wethouders en A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A- van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. de Ruijter en F. Dieleman, raads leden. la,Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. t De VOORZ. opent te 2 uur de vergadering met het gebedsfor mulier en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen van de vergadering van 12 Juli worden onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stokken. De stukken a tot en met f (zie ons vorig nummer) werden voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van de begro tingswijziging over 1937 (d) mer ken we nog op, dat deze bevat een verhooging van inkomsten ad f 9339,25 en van uitgaven f 13085,25, terwijl de uitgaven zijn verminderd met f 3746, alles op den gewonen dienst. De kapitaaldienst komt tot een overschrijving van f34722,23. ^De wijziging voor den Vleesch- keuringsdienst beloopt voor 1937 op afd. f 158,94 en afd. 11 f330,13, terwijl er een nadeelig slot was van f 75, als gevolg van minder slachtingen en verminderd keurloon. g. Het verzoek om adhaesie voor een verminderde leerlingen- schaal was onderteekend door de voorzitters en secretarissen van de hoofdbesturen van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, het Kath. OnderwijzersVerbond, het Ncderlandsch Onderwijzers Genootschap, de Unie van Chr. onderwij zers, en de Vereen, van Hoofden van Seholen. En wel op grond, dat door de Regeering geen gevolg is gegeven aan den wensch om de in de L. O.-wet 1920 vastgestelde leer lingenschalen belangrijk te verla gen, niettegenstaandd den aan drang waarmede die wensch door vele leden der Staten-Generaal gesteund werd dat daardoor groote bezwaren blijven bestaan en zelfs zijn toe genomen, a s gevolg van verdere afschaffing van boventallige krach ten dat de vigeerende scholen niet beantwoorden aan redelijke ei- schen van paedagogischen, alge meen-socialen en hygienischen aard. Bij dit adres was een uitvoe rige memorie gevoegd, waarin een en ander nader is uiteen gezet. B W. stellen echter voor om geen adhaesie aan dit adres te verkenen. Dhr. C. VAN BENDEGEM kon dit standpunt van B. en W. niet begrijpen en was van meening, dat onder deze omstandigheden niet veel van het onderwijs te recht kan komen. Vooral als er klassen of leerjaren worden ge combineerd, zooals op vele scho len het geval is en een onder wijzer het eene uur hier en het Mdere uur eider* moet zijn, zoo* het overvloedige, desinfecteerende schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheele mond. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60 40 en 25 ct. dat een goed toezicht op de klas niet mogelijk is. Zulk een be zuiniging is een verkeerde be zuiniging, die wordt toegepast op de jeugd, welke er later de dupe van wordt. De jeugd toch wordt opgevoed in de school tot toekomstige leden van de maat schappij, zij vormt er den grond slag van en dus zal minderwaar dig onderwijs zich ook daarop in de toekomst wreken. Men kan ook van meening zijn, dat de menschen niet teveel moeten weten, maar dan stelt men zich een verkeerde conclusie. Spr. stelt daarom voor, om wel adhae sie aan het adres te betuigen. Dhr. ESSELBRUGGE is het met dhr. Van Bendegem eens en dacht, dat eigenlijk wel ieder Nederlander het met dat adres eens was. Hij zal er niet zoo veel van zeggen, maar is toch ook door het voorstel van B. en W. zeer teleurgesteld. Dhr. SEGHERS ziet er ook wel het nut van in, nu het adres van alle richtingen komt. Dhr. DE RUIJTER zal zich niet over het nut van het adres uit spreken, maar gelooft, dat het niet op den weg ligt van de ge meente, om daaraan adhaesie te verkenen. Men dient zich z.i. te wenden tot de Regeering en ook die zal wel overtuigd zijn van het nut en het zal ook we! volgen, indien er geld is. Maar de organisatie's zijn er om bij de Regeering te komen. Dhr. VAN 't HOFF vraagt ofi als men toch de gemeenten om adhaesie vraagt, en er veel zijn die steunen, of het dan niet op den weg ligt om de Vereeniging van Gemeenten in Nederland aan te zoeken, en als die overtuigd is, zal er z.i. meer kracht van uitgaan, ofschoon spr. toch denkt, dat er niet veel van komen zal, want de Minister van Financiën heeft het adres naast zich gelegd Dhr. C. VAN BENDEGEM merkt op, dat hetgeen dhr. De Ruijter wenscht, reeds door de bonden of organisatie's is ge daan zij hebben actie gevoerd en zijn bij de Regeering geweest en dachten ook dat de verwezen lijking van hun wenschen in zicht was, maar dat is tegengevallen en daarom wenden ze zich nu tot de gemeenten. En als men nu bekijkt, dat de gemeenten toch de meeste kosten leggen aan het onderwijs dan is het toch te begrijpen, dat men bij de gemeenten aanklopt E dat deze dan zeggen tot de Re geering verbetert dat. De VOORZ.Het laatste dat U daar zegt, is niet juist, want het onderwijs wordt door het Rijk bekostigd en is dus Rijks zaak. Daarom is het ook, dat ik geloof, dal men hier aan het verkeerde adres is, want als het zoo door ging, dan zouden we Tweede Kamer gaan spelen, en debatteeren over 's Ministers plan nen en dan was het hek niet van den dam, want dan kwamen ze allemaal. Dhr. VAN DE BILT zegt per soonlijk ook wel voor een ver laagde schaal te zijn, maar het moet financiëel mogelijk zijn. Dhr. OGGEL vindt dit ook niet den weg die betreden moet wor den, Als we niet tevreden waren over het jegeven onderwijs, zou den we desnoods zelf een of meer krachten kunnen aanstellen. We kunnen dat doen, als we willen als de financiën het toelaten, maar over het geheel hebben de onder wijzers zich tot de Regeering te vervoegen. Spr. heeft wel de overtuiging, dat de Regeering oog heeft voor het onderwijs, maar dat het financiëel niet mogelijk is om meer te doen. Ook de Vereen, van Gemeenten zou er zich niet voor geven, om dat het ook niet op haar weg ligt. Dhr. C. VAN BENDEGEM: Dat zou wel gaan als G. S. er niet waren. Dhr. OGGEL meent, dat dit er niets mede te maken heeft, want de scholen worden alle gelijk behandeld, zoodat politiek hier geen rol speelt. Dhr. DE RUIJTER zegt ook niet op het standpunt te staan, dat de Minister botweg geweigerd heeft, maar dat het financiëel niet kon. En nu is het mogelijk, dat dit dhr. Van Bendegem het meest aan het hart ligt, maar spr. zou ook kunnen vragen, is het niet meer noodig, dat b.v. hier of daar meer sociale verzorging plaats had? Dhr. HAMELINK zegt met ver wondering sommige sprekers ge hoord te hebben. En juist uit hetgeen dhr. Oggel zei blijkt, dat het wel degelijk noodig is, dat aan den noodtoestand van het onderwijs een eind komt. De Regeering is heel goed in staat om geld beschikbaar te stellen, als het voor zaken is waarvoor zij voelt, maar nu dat hier niet zoo is, wordt het onderwijs het kind van de rekening. Als het volgens dhr. Oggel niet mogelijk is, dat de gemeenten het doen en daar is wel ieder van over tuigd dan moeten we juist de Regeering vragen, helpt ons, en ter voorkoming van verschrt ime- ling met alle kracht zeggen denkt aan ons onderwijs. Spr. acht het juist de taak van gemeentebe sturen in deze actief te zijn en dat zullen ook de organisatie's wel geweten hebben, dat dit hun laatste middel is. Dhr. 't GILDE merkt op, dat er geen enkel land in Europa is, waar zooveel voor onderwijs wordt besteed, als hier. Ofschoon hij met dhr. Van de Bilt overtuigd is dat het nuttig is een betere leerlingenschaal te hebben gelooft hij ook, dat men daarvoor bij de Regeering moet zijn. De VOORZ. zal dan, omdat de meeningen verdeeld zijn het voor stel van B. en W. in stemming brengen. Het wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen dhrn. Hamelink, Van 't Hoff, Seghers, C. van Bendegem en Esselbrugge. h. Het schrijven van de ge meente Vogelwaarde, dat zij de overeenkomst inzake de vleesch- keuring met Boschkapelle opzegt. De VOORZ. zegt, dat Axel het centrum is en Boschkapelle als nabuur hier was aangesloten. Maar nu die plaats bij Vogel waarde is gevoegd, zegt deze maar, dat doen we niet. Spr. vindt dat niet de weg, men moet hierover Ged. St. raadplegen en dan volgens advies handelen. We zijn, zegt spr. nu met G. S in correspondentie daarover en in een volgende vergadering kan dan dit schrijven worden be handeld. i. Bericht van Ged. St. naar aanleiding van een destijds in de Raadsvergadering gedane vraag, om den aflos voor 1938 aangaande de leening voor het stadhuis te verschuiven naar 1939. Ged. St schrijven, dat uiteraard de over eenkomst van een geldleening geen afwijking toelaat van hei desbetreffend Raadsbesluit. Maa ook achten Ged. St. voor da uitstel geen termen aanwezig, omdat het daarvoor volgens den Raad geldend bezwaar kan wor den ondervangen op de wijze, als zij in hun schrijven dd. 3Jum hebben aangegeven. (Door vai het op te nemen kapitaal den af los direct af te staan. Red.) De VOORZ. zegt, dat waar Ged. St. dus niet voor uitstel zijn te vinden, moet de Raad er zich bij neer leggen. Zoo wordt dn schrijven voor kennisgeving aan genomen. j. Adres van A. van Britsom, waarbij deze vraagt de noodigt maatregelen te willen nemen in de nabijheid van het woonwagen kamp, in den Buthpolder. De VOORZ. zegt, dat voor zooveel mogelijk voorzieningen van een en ander getroffen zij en pogingen om daar drinkwater beschikbaar te stellen daar mis lukt zijn. Een waterbron kan daar niet worden geplaatst, aan gezien deze óf door de jeugd öt door de gebruikers van het ter rein zou kunnen worden veront reinigd. Naar aanleiding van dat adres zou aan adressant kunnen worden medegedeeld, dat van gemeente wege zooveel mogelijk voor water zal worden gezorgd, wanneer be kend is, dat er bewoners op hei terrein zijn aangekomen. De moeilijkheid zit voorname lijk in de watervoorziening. Dhr. C. VAN BENDEGEM ge looft, dat die moeilijkheid nog grooter zal worden, als de men schen moeten wachten, tot het bekend is dat ze er zijn, want zij weten natuurlijk niet dat zoo'n maatregel getroffen is. En van gemeentewege kan het soms een paar dagen duren, eer men het weet. De VOORZ.Neen, dat weten we gauw genoeg. Dhr. C. VAN BENDEGEM: Misschien 's avonds als de men schen aan de deur staan. Maar ik vind toch, dat daar altijd water aanwezig zou moeten zijn. De VOORZ. Dat is heel moei lijk, de waterleiding is te duur en pompwater is er ongeschikt, zoodat de eenige weg is om er een tank heen te brengen, als we weten, dat er menschen zijn. We hebben dat ook met Van Britsom besproken. Dhr. FANOY vraagt, nu die buurt toch besproken wordt, of het aan B. en W. bekend is, dat het huis tegenover dat kamp, en dat onbewoond is, erg beschadigd wordt Het zou wel noodig zijn, dat daar meer acht op geslagen wordt. De VOORZ. zegt er wel acht op te hebben geslagen, maar men kan daar toch niet geregeld politie stationeeren Dhr. FANOYNeen, men moet dat niet al* een verwijt op vatten, maar het zou financiëele gevolgen kunnen hebben. De VOORZ.Daar ben ik niet zoo erg bang voor, als er menschen zijn, zal er wel op gelet worden. Dhr. SEGHERS Zou het niet mogelijk zijn, dat als er woon wagens zijn, de buurtbewoners direct een boodschap sturen, an ders kan het toch gebeuren, dat die menschen een dag en nacht zonder drinkwater zijn. Dhr. DE RUIJTER Aan over last is niet te ontkomen, maar men zou er een bord kunnen plaatsen, waarop staat, waar ze zich kunnen wenden Van Brit som kan toch geen portier worden. -De VOORZ. meent, met alle respect voor de goede zorgen, die de Raad heeft voor de woon wagenbewoners, toch te moeten opmerken, dat bij hem nog geen ernstige klachten zijn bereikt daarover en als ze er zijn, weet de politie dat gauw genoeg. Het ijn trouwens altijd dezelfde men schen, die komen, en die weten net wel. k. Wat de loonen van de losse werklieden betreft, wordt namens B en W. naar aanleiding van een vraag van dhr. C. van Ben degem, om dat loon te brengen van 26 op 30 cent per uur, medegedeeld, dat het College in deze omstandigheden daartoe geen voorstel zal doen. Dhr. C. VAN BENDEGEM zegt, dat dit niet de eerste teleurstelling is, die van die zijde komt, anders zou men er wee van worden, maar spr. vraagt toch in gemoede, of 30 cent per uur nu zoo'n radicaal voorstel is26 cent is toch be droevend, te meer, omdat men de menschen slechts tewerk stelt, als het hard noodig is en is het dan dus billik, dat ze dan redelijk betaald worden. Aan de cokes- fabriek geeft men het ook en bij de wegwerken 35 ct., maar spr. wilde aan 9 ct. verhooging niet denken, doch dit beetje kan wel. Het is toch niet goed, dat alles maar op rekening van de werk- AKKER'S ppt vgn 25 or, f 0i63!||i ipot van is 11,$ AXELSCHElfi COURANT my worden veroorzaakt door scherpe vergiftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijf heid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Klooster- baisem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede inwrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrach tige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun genezende en afleidende wer king uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stof fen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Onovertroffen tegen alle wonden, wintervoeten, gesprongen handen.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1