Cursus iu Hoefbeslag. Nette leerling HET CENTRUM - Axel Nationale Film „Veertig Jaren" Buitenland. Laaiste Meuws. de heer A. OLIJSLAGER. Cursus in Hoefbeslag Van af Vrijdag 30 September vertooning constateerd. Het betreft hier een 16-jarig meisje. De meeomg van de leiders van den Amsterdam ^chen ge neeskundigen- en gezondheids dienst, is dat door sluiting der scholen beginnende epidemie niet is te beperken gezien de groote verspreiding van de bacillen. In de staatscourant is het aan tal gevallen van de zoozeer ge vreesde kinderziekte over de atgeloopen week van 4 tot 10 September verschenen. In totaal werden deze week in geheel Nederland 59 nieuwe gevallen geteld, als volgt verdeeld Overijssel 4; Noord-Holland 4 Amsterdam 1 Haarlemmermeer l Hilversum 1Zuid-Holland 31; Friesland 1 Groningen 1 Gel derland 8 Utrecht 1 Zeeland 2 Limburg 4. De Italiaansche regeering heeft medegedeeld, dat bij het begin van het nieuwe schooljaar afzonderlijke lagere scholen voor Joodsche kinderen opgericht zul len worden. De kosten daarvan worden door de regeering ge dragen. De politieke toestand in Europa is nog steeds spannend. De spoedige terugkeer van Cham berlain na zijn onderhoud met Hitier, de besprekingen in Enge land met den daartoe uitgenoo- digden minister president en den minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, de redevoeringen van Hitler in het openbaar en de toestand in Praag maken de kwestie niet duidelijker en weinig bevredigend. Het wachten is nu maar op het resultaat van een volgende bespreking tusschen de diplomaten in Godesberg. Hitier zal dan naar luidt een meer beleefde houding aannemen en den ouden Engeiscnen premier Chamberlain halverwege tegemoei komen en besloten hebben in plaats van te Berchtesgaden, de conferentie halverwege te noudtn, nl. te Godesberg. De geheele wereld zal wel hopen, dal het onderhoud dan een gunstigci verloop zal hebben. Wat Hitier eischt. De politieke redacteur van dt Daily Express beweert te weten, dat Hitier het volgende zou neb ben voorgesteld le. Alstand door Tsjechoslo- wakije aan het Duitsche Kijk der Sudeten-Duitscne gcoieden, waai de bevolking voor 50 procent ut meer uit Duitschers bestaat; 2e. instelling van een systeem van autonome kantons in de streken, waar de bevolking een belangrijke Dunsche minderheid telt, ducn in een verhuuding van minder dan 50 procent 3e. Waarborg van de nieuwe Tsjechosluwaaksche grenzen door Duilschiand, Hongarije, Roemenië, Zuid-Slaviè en Poien 4e. Supergarantie dezer grenzen door Engeland, Frankrijk en Italië. Bij de vouisteliing van zaken sluit zien aan een beschouwing van Bourgues in de „Petit Pari- sien". Hij zegt uit inlichtingen, ontvangen uit Rome en Berchtes gaden, te kunnen afleiden, dat Hitier zijn plan inzake Tsjecho- slowakije op drie punten heett ontwikkeld le Voor de districten met een een Duitsche meerderheid „Vrije bescmkking", ua een volks stemming onder controle van Su deten Duitsche burgemeesters. 2e Voor de gemengde kantons waar zich Sudeten-Duitschers en Tsjechen bevinden een federatief steisel binnen het kader der Tsje- choslowaaksche republiek. 3e Garantie der vijf groote mo gendheden, met inbegrip van Duiiscnland, voor de nieuwe grenzen van Tsechoslowakije, welke door commissies zouden worden afgebakend. De Tsjechen De toestand in het Sudetenland lijkt war aan het kaïmceicn. Dat is dan een gevolg van het op treden der Tsjechosluwaaksche regeering, die zich door geen t?nkele bedreiging uit het veld Iaat slaan, doch met krachtige hand de rust in haar land tracht te herstellen. Dat ze daarin slaagt kan men ook afleiden uit de artikelen in de Duitsche pers, die steeds minder gelegenheid krijgt, om van relletjes en inci denten melding te maken. De Engelsche regeering heeft Zaterdag urenlang beraadslaagd over de mededeelingen, wtike Chamberlain uit Beictitesgaden had meegebracht en lord Runci- man uit Praag. Men vernam alleen, dat de Britsche staatslieden hadden be sloten om de Fransche ministers Daladier (premier) en Bonnet (buitenlandsche zaken) uit te noo- digen, direct naar Londen te ko men. Vrijwel den geheelen Zondag hebben de Engelsche en Fiansche staatslieden vergaderd. Met het volgende officieele communiqué moesten de wach tende journalisten het genoegen nemen „Na uitvoerige bespre king van den huldigen interna tionalen toestand zijn de verte genwoordigers van de Britsche en Fransche regeering het vol komen eens over de politiek, die gevoerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsje chosluwaaksche vraagstuk te be vorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daarna mogelijk zal zijn, een meer algemeene re geling in het belang van den Europeeschen vrede te overwegen. Er is intusschen uit dit officieele communiqué wel iets te halen. Vermoedelijk is de toestand aldusHitier heeft van Cham berlain geëischt, dat er een volks stemming in het Sudeten-Duitscne gebied plaats vindt, en is bi| wijze van tegenprestatie be reid te praten over middelen, om al de verbittering en de spanning de laatste jaren tusschen de auto ritaire en de democratische mo gendheden ontstaan, ongedaan te maken. De Engelsche en de Fransche staatslieden gaan nu oiijkoaar met deze „oplossing" accoord. De geheele Fransche regeering moet natuurlijk de op lossing goedkeuren. Zoodra deze is verkregen, gaat Chamberlain weer naar Duitschland, om met Hitier te praten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Tsjechen het nootd in uen schoot moeten leggen, als de groute mogendheden het eens worden over het lot van hun land. Hedenochtend werd een radio bericht verspreid, waarvan we later telegrafisch bevestiging kre gen, dat van gezaghebbende zijde uit Praag wordt gemeld, dat de Tsjechoslowaaksche regeering be sloten is de Britsch-Fransche aanbevelingen te aanvaarden, doch dat men nog meer concrete toelichtingen wenscht, teneinde in bijzonderheden te kunnen ant woorden. Nader meldt men, dat dit bericht minstens voorbarig is. Duitsche propaganda in Engeland. Dezer dagen is in Engeland een werk verschenen, dat onder de titel „Germany Speaks" de uiteenzettingen bevat van 21 nat. soc. leiders, die een opsomming geven van hetgeen in de laatste vijf jaar in Duitschland werd be reikt. De Dany Telegraph and Morning Post, die dit boek in naar editie van Juli jl. recenseert schrijft, dat vele lezers meer be lang zullen stellen in hetgeen deze opsomming verzwijgt, dan in de bijzonderheden, die wel worden vermeld. Het boek geeft aldus de D. T. een beeld van de constructieve zijde van het derde rijk, doch zeer velen wenschen meer licht omtrent de destructieve zijde. Wij zouden gaarne weten aldus het blad waarom Duitsch land zijn Joodsche medeburgers heeft onderworpen aan een ver volging, meer willekeurig dan sedert de middeleeuwen heett plaats gevonden. Het is niet vol doende, ons in antwoord daarop gegevens te verstrekken omtrent net aantal Joodsche tandartsen, wien het vóór 1933 in Berlijn goed ging, of ons te verzekeren, dat de geheele vervolging werd geprovoceerd „door de imperia listische plannen van hetJoodsche volk op Duitsche bodem". Men kan ons niet wijs maken, wat men het Duitsche volk op de mouw speldt. Wij zouden aldus de D T. eveneens gaarne weten, waar om Duitschers in het buitenland worden achtervolgd en bespion- neerd door nazi-agenten. Het schenkt ons geenerlei voldoening indien de heer Bohle ons vertelt, dat de woorden „Nazi" en „Duit- scher" synoniem zijn. Gaarne zouden wij ook weten, waarom leden van oppositioneele partijen in ballingschap of naar een concentratiekamp worden gestuurd. Het zegt ons niets, indien men ons vertelt, dat „de nat. soc. partij de eenige politieke partij in Duitschland is en dientengevolge de ware vertegenwoordigster van het volk". Dat verplaatst slechts de vraag. De Pans over rassisme. Z. H. de Paus houdt zich op nieuw bezig met de kwestie van het ia>sisme. In een toespraak, welke Hij tot een groep van 400 onderwijzeressen, leden van de Katholieke Actie, hield, zeide de H. Vader o.m. „Men zegt, dat het llaliaansch rassisme geen polemiek wil aan gaan over hetgeen betrekking heeft op godsdienst en philo- sophie. Hoe zouden werkelijk de be trekkingen tusschen de rassen niet de philosophie en den gods dienst interesseeren. Er bestaan meer of minder rijk begaafde rassen. Maar, als een rijker door de goddelijke Voor zienigheid begiftigd ras in contact treedt met een minder begaafd ras, als het gaat over landen, die koloniën bezitten of willen be zitten is het duidelijk dat het koloniseerend land voornamelijk het doel voor oogen moet hebben om te civiliseeren dat wil zeggen, het te koloniseeren land te doen deelen in de weldaden der be schaving". De H. Vader voegde hieraan toe, dat Hij niet speciaal wilde spreken over de Italiaansche ko loniën. Hij sprak in het alge meen, wanneer Hij verklaarde, dat, als men niet naar de kolo niën gaat om er de beschaving te brengen, dan is het er enkel en alleen om te doen, haar te exploiteeren. Maar, wanneer men bescha vingswerk wil verrichten, kunnen godsdienst en philosophie niet opzij gezet worden. De Paus wees er op, dat zoo Hij dit alles zeide, zulks was, omdat Hij niet kan toelaten, dat er in de wereld een opvatting verbreid werd, even verkeerd als die, welke verkondigd, dat op voeding het kan stellen zonder godsdienst en philosophie. De H. Vader besloot met den lof te verkondigen van hen, die aar andere volksstammen gaan, om hen te doen deelen in de „schatten van onze christelijke Katholieke beschaving, welke de eenige ware beschaving is, ge ëigend om goed te doen aan de menschen". Sportnieuws. Tem Boy»— Axel 0 4. Onze stadgenoe'en hebbeD Zon dag de competitie goed ingezet en de Terneuzensche Bnys met 40 geklopt Toch moet men nog niet te veel waarde hechten aan deze cyfers, want het ver toonde spel was zeer matig. Van de jongste 3e klassers was dit wel te verwachten, maar de Oranjemannen kunnen beter spelen en zullen dit tegen «ter kere tegenstanders ook mosten om serieuze gegadigden voor het kampioenschap te worden. Er was vry veel belangstelling voor deze ontmoeting, vooral langs den d\jk, waar men gratis het spel kan volgen. M t wind mee spelend was Axel voor de rust bjjna voortdurend sterker, doch het duurde nog ruim een half uur, alvorens het eerste doelpunt ontstond, spoedig ge volgd door een tweede, dat als 't ware cadeau gegeven werd. Rust 02. Na de hervatting volgde weer een onbelangrijk spel, dat nu meer verdeeld was. Aan beide zyden werden kansen gemist en het liep reeds tegen het einde toen Axel nog twee maal doelpuntte, waardoor de einduitslag 0-4 werd. De andere uitslagen in de 3e klasse A luiden SluiskilCorn. Boys 10 Hulst—Breskens 0 5 HooldplaatTerneuzen 0 3 OostburgBiervliet 4—1 Uit Londen De Tsjecmsche gezant te Lon den heeft vandaag omstreeks het middaguur verbinding gehad met Praag en met de hootüauioriteiten gesproken. Er is nog geen be slissing genomen inzake de Bntsch-Fiansche voorstellen. Uit Praag Alhier is een officiëel commu- nipué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat nog geen beslissing is genomen betreffende de Britsch Fransche voorstellen. Alle berichten die hierop vooruit- loopen, kunnen slecnts schade brengen aan den heerscnenden toestand. Uit Londen Er zullen nog geen voorberei dingen getroffen worden voor het tweede bezoek van minister Cnam- berlain aan rijkskanselier Hmer, alvorens een antwoord uit Praag is ontvangen. Mar kt b enem en AXEL, 17 Sept. 1938. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van dt Vereemging van nandelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanaeren, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,10— 7,50, wintergersi 7,75—8,UO zomergerst 7,90—8,15, haver 6,00 —6,25, groene erwten 8,50— 9,75 bruine boonen 18,U0—20,- duivenboonen 0,00—00,00, paar- denboonen 0,00—0,00, biauw- maanzaad 19,00—21,00, karwei zaad 19,00 - 21,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 5,0U —7,50. HULST, 19 Sept. 1938. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700 —7,50, wintergerst 7,50—8,00, zomergerst 7,75—8,15, naver 6,— 6,50, erwten 8,OU— 9,25, paar- denooonen 7,50—9,00, uuiven- boonen 8,009,00, witte boonen 0,000,00, bruine boonen 16,00 18,00, lijnzaad 6,00— 7,50, blauw maanzaad 20,UU—22,UU, mosterdzaad OU,00—UU,00, kool zaad 0,00- 00,00. Rundvee aanvoer 9, verk. 4. Varkens 17, 10. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuhs 4,50. Crisis-publicatiën. Persbericht. Met ingang van 12 September jl. is de mogelijknetd tot het denatureeren van aardappelen opengesteld. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij ae Districtssecreta- nssen, alsook bij de L. C. O. te Goes. De denaturatievoorschriften zijn ongewijzigd gebleven en zullen binnenkort in de landbouwbladen worden gepubliceerd. Handelaren, die zoowel bij de L. C. O. als bij de Akkerbouw- Centrale zijn georganiseerd, wor den beschouwd als handelaar en moeten hun aanvraag op de be kende wijze in duplo indienen, tenzij het een partij betreft, welke van eigen teelt afkomstig is. L. C. O voor Zeeland. Advertentien. Heden overleed zachi en kalm, in den ouderdom van 80 jaar, onze Vader, B huwd- en Grootvader, Axel, 19 Sept 1938. DE FAMILIE. Geen bezoek Het Feestcomité 1938 in eindvergadering bij een, gevoelt behoefte zijt hart- grondigen dank uit te spreken aan allen, die op eeniger- lei wijze hebben medegewerkt aan het schitterend slagen van Historischen- en Sprookjesoptocht en Bloemencorso. Tevens onzen dank aan Axel's Burgerij, die door een prachtige versiering der straten, alsmede door een schitterende verlichting de feestviering zooveel luister bijzette. Axel heeft daardoor een feest mogen vieren, het hooge en zeld zame feit der 40-jarige regeering onzer Koningin waardig, waarop we allen nog lange jaren met genoegen mogen terugzien. Het Feestcomné 1938, J. M OGGEL, Voorzitter. A. VAN MAALE, Secretaris. Axel, 19-9-'38. Hartelijk dank A. ESSELBRUGGE. Bij voldoende deelname zal dezen winter des Zaterdagsmid- uags een gegeven worüen te A x e i. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven vóór of op 24 S pt ember bij A. J. SCHIEMhN, Kijks-Onderwijzer- Hoifsmid te. Axel. gevraagd ter drukkerij van dit blad. Locn naar overeenkomst. Kleine advertentiën. VERLOREN zilveren Dames horloge, op de Prov. weg, nabij Zaamslagsche weg. Tegen be- looning bezorgen Bureau van dit blad. GEVRAAGD een Werkvrouw. Adres Bureau van dn Dlad. Biedt z.cn aan: Nette WERK- bTF-R en voor scnoonmaak. Buitenweg 16, Axel. TE HUUR: Wuon-en Wmktl- nuis, staanue Weststraat 2. Te oevragen „Het Centrum", Axel. ter gelegenheid van het Rtgeeiingsjuoiieum van nare Majesteit de Koningin. Uren en dagen worden nader bekend gemaakt. Voor beioek van scholen worden uren en prijs bij aanvraag vooraf geregeld. —..—„in.,,,, „i VOor dc belangstelling up 16 dezer betoond, in het bij zonder aan de Buurtcommissie van de Noordstraat.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3