Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- VI aan deren, witt© Bloes» No. 48. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938. 54e Jaafg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITÜEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Opening der Staten Generaal. Het sprookje. Het is heden weer de dag van het jaarlijksche sprookje. Want zooals men die stoet ziet rijden, waartusschen de met 8 paarden bespannen gouden koets met ge- pruikte lakeien op de paarden en in de koets zelve een vorstin, die door allen wordt toegejuicht om haar beminnelijkheid, lijtu dat immers een sprookje Vooral bij een zonnigen herfst dag als heden, waar nog meer de schittering van goud en galons en kleuren een tooverachtig beeld geeft aan de rij van zooveel ruiters in gala te paard en hofrijtuigen, die de koets voorafgaan en volgen. De belangstelling. Geen wonder dat weer dui zenden bij duizenden en meer zelfs dan op andere jaren uren aan uren sionaen te wachten langs den geheelen weg, om ge tuige te zijn van dit scnouwspel. En als altijd waren de drommen daar het dientst, waar het meeste te bewonderen valt, n.l. in den omtrek van het Koninklijk Paleis, waar te 1 uur de stoet afreed en bij het Binnenhof, dat reeds eenige uren vóór de stoet daar ter plaatse stil houdt vóór den met rood fluweel en goud overhuifden in gang, een tooneel dat een en al levendigheid en schittering biedt, door de aankomst der in ambts gewaad of uniformen gekleede autoriteiten, die, meerendeels door hun dames vergezeld, de plech tigheid komen bijwonen. Onnoodig te zeggen dat ook langs den weg dien de stoet heen en terug reed Noordeinde, Heul- straat, Lange Voorhout, Korten Vijverberg en Binnenhof de be langstelling heel groot was, bui tenshuis maar ook niet minder binnenshuis, want aan de overal geopende vensters zaten bewoners en gasten opeengehoopt. Vertrek van het paleis. Even vóór 1 uur verliet de Koninklijke Eamilie, toegejuicht FEUILLETON Dit verzoende naar en bracht haar op een nieuw denkbeeld, waaraau zij gevolg wilde geven. Mijnheer Wilke vroeg zij, wat verscnatt mij het genoegen Ik ontmoette Brand zooeven, was bet op verlegen toon gegeven antwoord, en boorde van hem, dat n vertrekken wilt. Ik kon het met gelooven en wilde my per soonlijk overtuigen, of de jobs tijding waar was. Dat is heel aardig vaB u, zeide Heloïse vriendelijk. Het verheugt mij, n de verzekering te kunnen geven, dat ik misschien nog eenige dagen bhjt. Ga zitten, men ami en blijt my een paar uurtjes gezelschap houden. Het is warm vandaag en een vertris- scneude drouk zal u goed doeu. Glimlaoheod stak zij bem de hand toe. Toen werd het Wilke nog wartaer otn het hart dan bui ten onder de brandende zon en hij verzekerde met piompo galan terie, dat by het ets een groote «er taiebftwd*, lij* «benut door de menigte, en onder de tonen van het oude Wilhelmus, gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel, het Paleis De aldaar opgestelde eerewacht van Grenadiers, presenteerde de ge weren en diep neeg het Regi mentsvaandel, toen de Koningin insteeg in de prachtige gouden koets, terwijl uit de verte over de stad het eerste der minuut- schoten daverde, welke van het Malieveld uit, tijdens den duur der plechtigheid uit een batterij van vier kanonnen werden afge geven. Het breede lint van het Groot kruis van den Ned. Leeuw tooide de Koningin. De stoet werd geopend door een detachement cavalerie, waarbij de Standaard van het korps en de trompetters, die van tijd tot tijd schetterende fanfares aan hieven. Dan volgden te paaid een rij knecht-majoor en twee rijknechts de eerste kamerheer-ceremonie meester, in een rijtuig met twee paarden bespannen, met één lakei naast elk portier acht kamerheeren, in twee rij tuigen, elk met twee paarden be spannen, met één lakei naast elk portier de grootofficierer., volgens rang van benoeming gezeten in twee of drie rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, met twee lakeien naast elk portier de dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, in een rijtuig met twee paarden bespannen, met twee lakeien naast elk portier; de opper-ceremoniemeester, in een rijtuig met twee paarden be spannen, met twee lakeien naast elk portier de Koningin, gezeten in een statiekoets met acht paarden be spannen, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets; de chef van het militaire huis en de gou verneur der Koninklijke residentie te paard, reden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter vriendin gezelschap te mogen hou den. Tot acht unr was hij vrij, maar daD was zyn tijd iD beslag genomen. W lke had weinig met elegante dames verkeerd, met kokette too- ueelprinsessen nog Dooit en dus werd hij des te meer verstrikt door de kunstgrepeo der danseres, die met vertrouwelijk saus gê >e dicht bij zijn stoel leunde en hem schalks in de oogen keek. Heloïse kon allerbetooverendst zijn als zy wilde. Nu had zy het er op toegelegd haar bezoeker te slaan iu dnzeitde kluisters, waarin zelfs prinsen van den bloede had den gesmacht. Zy had reeds laag bespeurd, dat hij aiet van de snuggersten was, wel geschikt voor de rel van een header van een speelhol, maar tegenover een zoo verleidelijke vroaw met ziohzelt verlegen. Zij had gemerkt, dat Brand hem niets van de diaman- tan gezegd had, natuurlijk omdat hij ze voor zich alleen wilde be houden. Hierop bouwde zy haar plan. De eene vriend moest den anderen verraden. Boven ait de kast n»m zij een flisch met dnnDeu hals, zette die op de tafel en schonk den pare lenden wyn in de glazen. Het wfti Tokajrer, dia kat bleed rung het portierde officieren der landmacht van het militaire huis te paard, reden naast en achter de staatsiekoets, volgens een door den chef van het militaire huis aan te geven regeling een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. Op het Binnenhof. De tallooze vensters der open bare gebouwen vertoonden weer 'tzoo levendige schouwspel van genoodigden uit ambtenaren- en andere kringen, die niet moe werden de Koninklijke familie toe te juichen en toe te wuiven met handen en zakdoeken. Di geweren werden gepresen teerd, terwijl de Koninklijke Mili taire Kapel die, zooals nu al eenige jaren gebruikelijk is, van het Koninklijk Paleis in allerijl weer naar 't Binnenhof was ge sneld ook hier het Wilhelmus, oude toonzetting, ten gehoore bracht, totdat de Koningin het gebouw was binnengetreden. In de Ridderzaal. Intusschen had hier de ver- eenigde vergadering van de Sta- ten-Generaal plaats gehad onder voorzitterschap van dhr. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, die daartoe bij Kon. Besluit was be noemd. Na de opening dezer zitting om half een deed de voor zitter den griffier van de Eerste Kamer het Kon. Besluit van de benoeming tot voorzitter voorlezen en benoemde deze de commissie van ontvang en uitgeleide voor H. M. en wachtte men verder de komst van de Koningin af. De ministers, hoofden van mi- nisteriëele Departementen en de leden van den Raad van State vereenigden zich te een uur mede in de Ridderzaal. De bevelen der officieren en het spelen van het Wilhelmus waren de voorteekenen, dat H. M. in aantocht was. De kamerheer-ceremoniemees- ter, die met luider stemme de aankomst der Koningin in de zaal had aangekondigd nam, met de overige Kamerleden rechts van door do aderen jaagt. Wilke hield van een goed glas wijn, hoewel hij niet veel kon verdragen. Nu Heluïse hem het glas toereikte eu hij vau hetzelfde plekje mocht driukeu, dat haar roode lippeu zoeeven hadden aangeraakt, zette nij het met dubbel genot aan den mond om het tot den bodem te ledigen. De danseres had het gordijn dichtgetrokken het zou licht speel de op het dooker purperen wierp eeu rossigen weerscnyu op naar weelderige gestalte. Zy zat met de baud onder net heotd en zag hem vlak in het gelaat, terwyl zy hem steeds tot drinken nit- noodigde en, wanneer by aarzelde, hem daartoe opwekte deor met hem te klinken, Brand is by my geweest, viDg zy aan. Maar ik ben boos op bem. 't Is alleen zijn schuld dat ik zoo spoedig vertrek. Heeft ny n niets verteld Geen woord 1 antwoordde Wilke, terwijl hy herhaalde malen met een zakdoek over zyn voor hoofd streek. Zi)t u boos op hem, aiadeuaoiBalle Eu waarom, als ik vragen mag. De Fra> 9 use nam haar glas aohteloos ep en dronk hem toe. Waarom aeu ikketverzwy- den Troon plaats. H. M. werd ontvangen door de commissie, welke, voorafgegaan door den lsten kamerheer-ceremoniemees ter, de acht kamerheeren, de grootofficieren en den opper- ceremoniemeester H. M. geleidde naar den Koninklijken zetel. Deze commissie ging vóór H. M. uit. De dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, de chef van het militaire huis, de gouverneur der Konink lijke residentie, de eerste stal meester en de officieren van het militaire huis volgden onmiddellijk achter H. M. Zoodra de Koningin op den troon was gezeten, plaatsten de dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais zich ter zijde achter H. M. De grootofficieren en de gou verneur der Koninklijke residentie rechts, de officieren van het militaire huis en de eerste stal meester links van den troon. Daarna las H. M. met duidelijke stem de troonrede voor, voor welker inhoud we verwijzen naar de volgende pagina. Onmiddellijk na het uitspreken van deze rede verhief de heer Duymaer van Twist zijn stem en riep luide „Leve de Koningin", welke uitroep algemeen overge nomen werd. Nadat de zitting door de Ko ningin was geopend, werd H. M. door de commissie voorafgegaan door den opper-ceremoniemeester, naar de ontvangkamer geleid. De eerste kamerheer-ceremonie meester en de acht kamerheeren gaan den opper-ceremoniemeester vooraf tot aan de ingangsdeur van de vergaderzaal. De dienstdoen de groocmeesteres en de dienst doende dame du palais volgden H. M. tot aan de ontvangkamer De grootofficieren, die H. M eveneens gevolgd zijn, begaven zich met de overige personen naar de voor hen bestemde ont vangkamer. De dames en heeren, die in den stoet de Koningin vergezelden, stapten tijdig in hun rijtuigenevenzoo begaven de bereden officieren van het mili- gen Het betreft een zekere ba rones Von Rotterswyi I Ge zult er wel uiets van weteo. Rotterswyi Wel, wat is er met haar 1 Hij vertelde my, dat hij haar vroeger gekend had.maar de ken nismaking Diet van liefelykeo aard was maar drink toch, mynheer Wilke Van geen liefelyken aard Hahaha 1 Z^i hy verder niets Op een volgenden keer zou hy mij de heele geschiedenis ver tellen, anfwoordde H«!<>ïie met een •ror«chenden blik ep zijb gla zige oogen. Maar neen, tot een volgenden keer wil ik niet wach ten. Ik blijf er by, morgen ver trek ik. O neei, dat niet mijn engel 1 riep Wilke met een luiden laeh uit. Neen, daar komt niets van. Wat er tussohen die oude heks en bem bestaat, is 'n rare historie ik weet niet ot ik het wel ver tellen mag. Ziet ge na wel, dat ge geen haar beer zyt, dan uw vriend Brat d Ik zal dadelijk myo ka menier schellen, ooi de kuffors te pakken, W lke hield haar arm tegen. Wat 'n drittkopje schertste hij mat «en dikke tong! Wacht taire huis zich tijdig naar hun paarden (behalve de adjudant en de ordonnans-officier van dienst, die eerst later opstegen). De Voorzitter sloot, nadat de commissie in de zaal was terug gekeerd, de vereenigde vergade ring. Te ruim half twee werd op dezelfde wijze en langs denzelf den, doch in omgekeerde volg orde gevolgden weg, naar het Paleis teruggereden, onder het knallen der saluutschoten. In de stad heerscht verder den geheelen middag een gezellige drukte, want het is weer Prins jesdag De rijksmiddelen. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen was het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen ultimo Augustus j.l. f 100 895.721 tegen f90 290.783 op ultimo Ajgustus van het vorig jaar of wel ruim f 106 millioen meer. Eind Juli waren deze bedragen resp. f87 204.053 en f 79.731.114, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van ruim f7.47 mil lioen. De grondbelasting wijst een meer opbrengst van f 144 356 aan. De inkomstenbel. f8921.587 meer. Voor de vermogensbelasting was de vooruitgang f692.542 en voor de verdedigingSDelasting f 655 655. De belasting van de doode hand gaf f 190 797 meer. De overige (indirecte) middelen hebben f 1.437,039 minder opge bracht. Geschenk roor H M de Koningin. Zaterdag heeft H. M. de Ko ningin in audiëntie ontvangen acht Duitsche burgemeesters van in Nassau geiegei steden, die haar, ter gelegenheid van haar veertigjarig regeeringsjubileum namens de negen Nassausche steden een geschenk kwamen aanbieden uit het stamland van het Huis Oranje Nassau, waar nog steeds zoovele historische eerst af, ot ik soms wat vertellen wil, scnaijo. Zoo iets heb je nog van je levee met gehoord, myn snot-s Ja, die Braüd is 'n scha vuit, naaar, dat moet ik zeggen, zoo'n kop wordt er onder de galg maar zelden gevonden maar toch is hy rijp om te bengelen, hahaha I Zoo, vertel eens, m'n waar de H-loïse moest zich geweld aan doen om zijn nabijheid te dulden. Ja da's ma 'n historie stotterde Wilke, het glas opnieuw aan zijn uaoud brengende Dat oude spook van 'n barones dan, is 't is haas: niet te gelooven ook eenmaal jong geweest en zij moet er even liet uitgezien hebben als- d'r mooie doehter, de aangebedene van dien knappen jongen, je weet wel, dien Molen- prins.,., ja kent bem óóz wel, zegNon, ze logeerde hg een vriendin, op zoo'n nilenest van 'n kasteel, hoe 't heette weet ik niet meer. Die vriendin was de verlooide van onsen vriend Brand, die toen geen Brand heette, maar zich doodgewoon my oneer de graats liet noemen en te Stntt- gart een sw<et sloeg alsot-ie esc Iudiioht nabob was, |Wor4f urvolgd), AXELSCHE® COURANT (Üuuscne verlating). -r ■<- 29)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1