i). „AMBACMMLANG" J. C. VIHK, AVONDVAKTEEKENSCHOOL. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Gemengd Nieuws. Buitenland. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 20 September 1938, Advertentien. Vereeniging Prijs 60 cent. er lang in bleef. Eindelijk viel de slag en hoorde men den eersten prijs noemen bij den naam van het echtpaar Vos-Meijer, die door bestuur en concurrenten werd gelukgewenscht. Het afhalen der prijzen werd zoo geregeld, dat Donderdagavond om 5 uur alle prijzen moeten zijn afgehaald. Een goede regeling is het halve werk, zei de voorzitter; hij weet het bij ondervinding. Hiermede is de laatste handeling aan de door V.V.V. georganiseerde feesten verricht. Ofschoon weer veel arbeid aan voorbereiding en uitvoering van een en ander is besteed, kan het bestuur toch met voldoening daarop te rugzien en ook degenen die ervan pri fileerden, zullen aangename herinneringen aan deze dagen behouden. We laten hier de winners van de 10 hoofdprijzen volgen le prijs, ameublement, be staande uituiltrektafel, 2 zetels, 4 stoelen en theemeubel, C. Vos- Meijer. 2e pr., een regenmantel, Mevr. Van Oeveren. 3e pr., een theekast, Mej. Anna Geelhoedt. 4e pr., een Weckstel met 6 flesschen, Mej. R. Boeije-Faas. 5e pr., een barometer, H. Pro voost. 6e pr., een deken, J. v. Dtmme. 7e pr., een bakoven, Borgt. 8e pr., koffer met boodschap- tasch, P. Schijven. 9e pr., 4 beddelakens, Mej. J. de Smidt-Schieman. 10e pr., een vogelkooi, Mej. M. Robijn. Niet alledaagsch. Te Krabbendjjlte siapie Woens dag dnr. E. L>-ys, oud 76 jaar nog eens in bei nuweiijKsoouij-- met mej. J. Loboezoo, oud L6 jaar. Groote Oeiangsielling was er voor deze ecbtvereemging. Het Noorsche stoomschip Mand ligt sinds eenige dagen onder politiebewaking in de buitenhaven van Vlissingen, om dat de landing van de Cninee- scne bemanning geweigera wordt. Lie reeaerij wil de Mand n.i. opleggen en traent de Cnineezen daar te doen almonsteren om bet schip met een geheel Noorscne bemanning te laten terugkeeren. De Cnineezen probeerden Maan dagavond laat. ondanks het ver bod om aan wal te gaan, het schip te veriaten. Het is daarbjj tot moeilijkheden met de marechaussee gekomen, die zeits in de lucut heett moeten BChieien. De Cnineezen zijn toen maar aan boord gebleven. Nader wordt gemeld, dat de moeilijkheden met de Mand Woensdag zijn opgelost. Granaten opgebaggerd. Bij het uitbaggeren van de Kaikhaven te Dordrecht zjjn twee granaten van EngeUch fabrikaat opgehaald. De grootste bleek nog geheel intact te zjjn, terwijl de kleinste niet geheel compleet was. Men heelt niet het minste ver moeden, hoe de granaten, die reeds jaren in het water moeten heboen gelegen, in de Kaikhaven terecht gekomen kunnen zijn. Schip gezonken. Het Zweedsche m s. „Nippon" metende 4000 ton, op weg van Yokohama naar Antwerpen en Botterdam, is ten Oosten van het vuurschip „Wandelaar" in aanvaring gekomen met een ver moedelijk Belgischen treiler, wel ke nog drijvende kon blijven. Vervolgens kwam de „Nippon" in botsing met het 3000 ton me tende' Eiauscne 8 s. „Aisne'dat op weg was van Le Havre naar Antwerpen. Het schijnt dat de „Aiane" de „Nippon" heeft ge ramd. Het Zweedsche moior- semp is kort na ae aanvaring gezonken. De sleepboot „Goliath" is onmiddellijk uit Vlissingen vertrokken voor huipverleeuing en later ook de sle^pbooten „Baitic* en „Best, De bemao- ning van de „Nippon" li gered. JCr zyu 2(7 personen In Zeebrugf geland en 27 ander zijn aan boord genomen van de sleepboot „Go liath". Een record. De „Nieuw Amsterdam", die uit New York vertrok op Dins dag 6 September om 12 u. 4 m plaatselijken tijd en Dinsdagmor gen te 6 u. 42 m. Amsterdam- scben tijd te Rotterdam aankwam heeft den overtocht volbracht in 6 dagen, 13 uur en 18 minuten. Dit is de kortste reis >uur, bin nen welken tot nu toe een Na- derlandsch schip het traject over den Atlantischen Oceaan heeft afgelegd. Te Sifii heeft een bakker zich trachten te bevoordaelen door inplaats van boter eeD liebte machine olie voor zijn bakwerk te gebruiken. De noodlottige gevolgen lieten niet op zich wachten. Ia een ommezien van tijd lagen 160 menscben in het ziekenhuis met vergiftigingsver schijnselen Zestien van hen waren er zeer slecht aan toe, o a. de bakkersvrouw zelve. De bakker is gearresteerd. Bjj een oefeningsvlucht in het Noorden van de proviacie Buenos Aires zijn twee marine vliegtuigen omlaag gestort. De eene machine vloog bij het neer komen in brand. De beide in zittenden kwamen om bet leven. Van de bemanning van het an dere toestel werd de piloot, een ofHcier, op slag gedood, terwijl zij a begeleider zeer ernstig werd gewond. Baitenlandsch overzicht. Er is in de afgeloopen dagen in en om de Sudeten-Duitsche kwestie heel wat gebeurd Het begon met de reis van Runcimans rechterhand Ashton Gwatkin naar Londen, waar hij aan Chamber lain, Halifax en Simon verslag over den stand der onderhande lingen tusschen de Tsjechische regeering en de Sudeten-Duit- scners uitbracht. Daarop volgde de bekende rede van Simon, waarin deze het Britsche stand punt in de Tsjechische kwestie nog eens verduidelijkte. Den vol genden dag liet de Londensche regeering sir Neville Chamberlain, den Engelschen ambassadeur te Berlijn, haast je-rep je naar de Britscne hoofdstad overkomen, terwijl Runciman te Teplitz een langdurig onderhoud onder vier oogen met Henlein had. Sinds dien doen vele oncontroleerbare geruchten de ronde, wordt in En geland de reclametrom geroerd voor een nieuw, nog niet bekend gemaakt plan, dat den grondslag zou kunnen vormen voor een be vredigende oplossing van hetTsje chische nationaliteiten vraagstuk. Het is geen geheim men behoeft er de Engelsche en de Duitsche bladen maar op na te slaan, dat het tusschen Lon den en Berlijn op het oogenblik met al te best botert. De mee ningen over den gang van zaken in Tsjecho-Slowakye loopen in de beide groote hoofdsteden on getwijfeld sterk uiteen. Terwille van de objectiviteit willen wij de beide standpunten naast elkaar stellen. De meening van Downing Street Voor alles is de Engelsche re geering van meening, dat zij zich met mag laten verleiden tot een politiek van dreigementen, zooals sommige heethoofden in het link- sche kamp gaarne zouden zien. Men gelooft, dat door een houding van redelijkheid, gepaard aan het vastberaden voornemen geen vre- desverstoring in Europa te ge- doogen, meer bereikt zal kunnen worden. Men geeft te kennen, dat de nieuwe plannen, welke thans uitgewerkt worden, of wel licht reeds uitgewerkt zijn, de basis kunnen vormen voor een bevredigende oplossing tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers. En daarna zal, volgens Engelsche opvatting) het slotwoord aan Hitier zijn* Indien hij wil, kin hij diegenen tot zwijgen brengen, die onrust trachten te stoken, kan hij de groeiende spanning op het vasteland doen afnemen en kan hij een regeling bevorderen, die den minderheden in Tsjecho- Slowakye een groot aandeel zou schenken in het leven der natie. Wat Berlijn denkt Wanneer men nu op het oogen blik de Duitsche pers leest, krijgt men den indruk, dat men in offi- ciëele kringen te Berlijn gebelgd is over de richting, waarin de Engelsche bemoeienis met Tsje cho-Slowakye zich sedert eenige dagen ontwikkelt. Men meent, dat men thans in Engeland bezig is, de schuld voor een eventu- eele mislukking van Runciman's bemiddelingspogingen reeds bij voorbaat den Sudeten-Duitschers in de schoenen te schuiven. Bo vendien wil men in de Engelsche perscommentaren op Simon's rede lezen, dat Engeland in geval van een gewapend conflict niet alleen daarin verwikkeld zal worden, doch tevens dat het dan aan de zijde van Praag zal staan. De Duitsche bladen verzetten zich in het bijzonder tegen de Engelsche meening, dat een even tueel gewapend conflict niet te isoleeren zou zijn. Zoo schrijft de Deutsche All- gemeine Zeitung „De bewering, dat een conflict niet te locali- seeren is, druischt lijnrecht in tegen de politieke ervaringen van onze generatie. Juist het tegen deel van de Engelsche theorie is o.a. bevestigd in Spanje en Oost- Azië. In geval het werkelijk niet gewenschte geval van een gewa pend conflict zich zou voordoen, zijn wij een andere meening toe gedaan dan Simon. Juist dan zou het er in de eerste plaats om gaan, het conflict te localiseeren". Intusschen is het laatste woord over deze kwestie nog niet ge sproken. Maar dat het spannend is, valt niet te loochenen. Dat ziet men blijkbaar in Engeland in en daarom is gister de minister president van Engeland, Chamber lain bij Hitier op zijn verblijf in Duitschland geweest om die kwes tie eens persoonlijk te bespreken. Een daad die alleszins te waar- deeren en te prijzen is. Want hoe men het beoordeeie, in elk geval is de bedoeling daarvan loch in hoofdzaak om den vrede le bewaren. Meende men eerst, dat Cham berlain, die met veel eer te Munchen en Berchtesgaden is in gehaald, eenige dagen aldaar zou vertoeven, tot aller verrassing lezen we, dat hij heden weer naar Londen terugkeerde, om te onderhandelen met het kabinet en daarna de besprekingen met Hitier voort te zetten. Het Reuter-persbureau meldt, dat Chamberlain om 8 40 in zijn notel is teruggekeerd en er zeer vermoeid en in gedachten verzon ken uitzag. Hij trok zich on middellijk op zijn kamer terug. Het optimistische standpunt dat in Berchtesgaden heerschte bij zijn komst, maakte in den avond plaats voor pessimisme. Het comminiqué, dat nieuwe onder handelingen in uitzicht stelt, gaf echter weer hoop. De discussie tusschen de beide staatslieden heeft twee en een half uur geduurd, maar naar ge meld woidt, in vriendschappelij- ken geest. Hopen we, dat die geest ook in de volken herleeft. Het is toch in wezen ook voor de Duitsche menschen, die 1914- 1918 en volgende jaren mee maakten, inderdaad geen kleinig heid om weer dergelijke rampen tegemoet te moeten zien. Of is men er zóó onherstelbaar krank zinnig, dat men nóg spreekt van een frohen Krieg (vroolijke oor log) Het lijkt soms zoo. We zouden daarom zoo gaarne zien, dat in groote bladen en door vredesvereenigingen eens dagelijks aan die ellende werd herinnerd, opdat het volk in een angststem ming kwam, inplaats van in een geest van verzet. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Egeri Konrad Henlein, de leider der Sudeten-Duitsche partij, vaardigde gister de volgende proclamatie uit: „Mijne volksgenooten. Als drager van uw vertrouwen en in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid, stel ik voor de geheele openbare meening vast, dat het onderdrukkings systeem van het Tsjechische volk met het inzetten van machine geweren, pantserwagens en tanks tegen het weerlooze Sudeten- Duitsche volk zijn hoogtepunt bereikt. Daardoor heeft het Tsjechische volk voor de oogen der geheele wereld getoond, dat een samen leving in één staat definitief on mogelijk is geworden. De ondervindingen van een twintigjarige heerschappij van ge weld en vooral de zware bloedige offers der laatste dagen verplich ten mij te verklaren 1. In 1919 werden wij met ont houding van het ons plechtig toegezegde recht op zelfbeschik king tegen onzen wil in den Tsjechischen staat gedwongen. 2. Zonder ooit te hebben af gezien van het recht op zelfbe schikking, hebben wij onder de zwaarste offers alles geprobeerd om in den Tsjechischen staat ons bestaan te verzekeren. 3. Alle bemoeiingen het Tsje chische volk en de dragers van zijn verantwoordelijkheid te be wegen tot een eerlijk en recht vaardig vergelijk zijn mislukt door een onverzoenlijken wil tot ver nietiging. In dit uur van Sudeten-Duit- schen nood wend ik mij tot u, het Duitsche volk en de geheele geciviliseerde wereld en verklaar: Wij willen als vrije Duitsche menschen leven. Wij willen weer rede en arbeid in ons vaderland Wij willen in het Rijk opgenomen worden. God zegene ons en onzen gerechtvaardigden strijd. Met groote snelheid hebben de feiten elkaar de laatste dagen opgevolgdEerst Hitiers rede, welke nog mogelijkheden open liet, maar een opzweependen in vloed op de Sudeten-Duitschers heeft gehad, daarna vechtpartijen en het afbreken van de onder handelingen in Tsjechoslowakije, nieuwe eischen van de Sudeten- Duitschers, waardoor het onweer met de minuut naderde en ieder oogenblik dreigde los te barsten een geheel nieuwe constellatie, waardoor de vooruitzichten geheel zijn veranderd. Wat zal het wor den De gedachtenis van Masaryk. Woensdag was het een jaar geleden dat Masaryk, de presi dent-bevrijder van Tsjtcho-Slo- wakije, overleed. Naar het Tsje- choslowaaksche persbureau meldi vierde het land op vrome wijze de herinnering aan deze groote figuur. Alle Tsjechische bladen wijden groote geïllustreerde artikelen aan den Tsjechischen staatsman en filosoof, waarin zij wijzen op d( droeve toevalligheid, dat de eerste verjaardag van den dood va> hem, die zooveel hield van zijn land, den vrede en de geheele menschheid, juist valt op een oogenblik, dat al datgene, wai den grooten doode zoo na aan het harte lag, wordt bedreigd. Het A. N. P. seint ons Uit Berchtesgaden. Algemeer bestaat hier het gevoelen, dat het afhangt van de vraag, hoe de toestand in Tsjecho- Slowakije zal blijven, dat de beide staatslieden Chamberlain en Hitier elkaar op nieuw zullen ontmoeten. Uit Praag. Het feit, dat Cham berlain zoo spoedig naar Londen weer ontboden is, beteekent voo> Praag, dat men er te Berchtes gaden tijdens de besprekingen over den toestand geen doekjes om gewonden heeft en de voor stellen van den Führer in ernstigt overweging zijn genomen. Voorts verheugt mep zich over het feit, dat de pogingen toi overeenkomst Van de beide diplom maten zullen Zegevieren. Verwacht wordt, dat de bespre kingen tusschen Chamberlain en Hitier a.s Dinsdag zullen worden hervat. De Fraasche minister president zou dan eveneens aan de besprekingen deelnemen. Deze zullen dan gehouden worden in Godesberg, waar groote voorbereidingen worden getroffen voor het hooge bezoek. Zoo is reeds een gedeelte van Hitler's lijfwacht daarheen gezonden. De besprekingen zullen dan in een kasteel van Hitier piaats heb ben, waar ook voor de journalisten een afzonderlijke kamer wordt ii g richt. Uit Den Haag. Hunne Kon. Hoogheden Prinses Juliara tn Prins Bernhard zullen H. M. de Koningin niet vergezellen in den stoet naar het Ridderhof aanst. Dinsdag tot het openen der Staten-Generaal. Sportnieuws. Het competitierad van den K. N. V B. begint Zondag op volle toeren te draaien en als het weer zoo blijft als thans wordt het een goede inzet. Axel 1 begint met een uitwed strijd tegen de Terneuzensche Bc ys, de nieuwelingen in de 3e klas en deze wedstrijd kan door onze stadgenooten wel gewonnen worden. Hier ter plaatse moeten we nog een weekje wachien, want de aanvankelijk vastgestelde wed- stiijden voor het 2e en 3e elftal van Axel tegen Hontenisse, zijn om te beginnen door den Z.V.B. inmiddels weer uitgesteld. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Gtmeeniehuize zal worden gehouden. Axel, 16 September 1938. De Burgemeester, BLOK. Geboren IET zoon van P. H. ESSELBRUGGE en J. J. ESbELBRUGG.-— Dekker. Axel, 15 Sept. 1938. Prins Mauritsstraat 4. T AXEL. voor den nieuwen cuiaus, wciKe Degin October zal aanvangen. Aangifte vóór of op 28 Sep tember as, bij voorkeur des avonds na zes uur bij den neer Joh J. Hoebé, Pieter Pau- 'USSlraal 22. Om toegelaten te worden moet men den leeftijd van 12 jaar nebben bereikt en het leerjaar volgen van een lagere school. Het Bestuur, A. E C. KRUYSSE, Voorz. A. ESSELBRUGGE, Secr. DINSDAG 20 SEPT. Opening der Staten-Generaal, rijdt een bus. Nog plaatsen beschikbaar. JAC. VAN MEURS, Koestraat 31, Axel. VERKRIJGBAAR BIJ: Boekhandel. ii n m-

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3