Stop dien hoest ABDIJSIROOP AKKER' S varstèrkle peesehe kruispunten, omgeven door machtige staten, alle belang zou h bben bij het handhaven van een collectieve veiligheid, welke niet anders dan een waar borg zou kunnen zijn voor het bestaan zelf van dit land. Maar het is eveneens duidelijk, dat een zoodanige Staat bij gebreke van een werkelijke collectieve veilig heid meer dan onverstandig zou doen, indien hij ingeval van een Europeesch conflict zich aan de zijde zou scharen van een der partijen. Door zich zoo goed mogelijk te wapenen om met alle kracht waarover hij beschikt zijn grenzen te verdedigen tegen iedere inbreuk op zijn integriteit, van welken kant deze ook moge komen, en door aldus een gewa pende en effectieve neutraliteit te handhaven, doet zoodanige staat zijn nationalen plicht, en met deze houding daarvan ben ik diep overtuigd zal hij tegelijk de Europeesche zaak het beste die nen. Aldus Minister Patijn. De bewering van „De Tele graaf", dat Nederland de volken- bondspolitiek zou loslaten, werkt misleidend. Ons land doet aan zijn verplichtingen niet tekort; het maakt slechts gebruik van hei recht om onzijdig te blijven een recht, dat ook door het grond- verdrag van den Volkenbond is erkend. Zelfstandige onzijdigheid is ook thans voor Nederland de aange wezen politiek. In deze dagen van spanning is het een heele geruststelling te weten, dat Re geering en Volk in ons land vastbesloten zijn aan de beproefde politiek van niet-inmenging onder alle omstandigheden constquem vast te houden. Dankbetuiging van de Koningin De burgemeester van Amster dam Ontving van de Koningin hel onderstaande telegram „Bij het einde van de viering ter herdenking van mijn 40 jarige regeering, wensch ik U, mijnheei de burg meester te verzoeken, mijn diep gevoelde erkentelijkheid en dank te betuigen aan de be volking van Amsterdam voor d> ontvangst, zoo vol geestdrift er uit het hart komend, die zij mij heeft bereid. Wil dien dank ook overbrenger aan de huldigings-commissie en aan allen, die onder haar be zielende leiding en in voortreffe lijke samenwerking zich zooveei moeite hebben getroost en er zoo bijzonder in geslaagd zijn, om deze week van mijn verblijf te maken tot een aaneenschakeling van luisterrijke plechtigheden en feesten, die, in de schoone om lijsting van de versiering en ver lichting der hoofdstad, tot een niet te vergeten schouwspel ge- w rrden zijn en mij het treff -nd bewijs zijn geweest van de liefde en eensgezinde aanhankelijkneio van Amsterdam voor Mij en mijr Huis". w g. W1LHELMINA. Nederland en België. Naar aanleiding van het feit dat koning Leopold Zondag j.l. den plechtigen dankdienst in de Ned. Herv. Kerk te Brussel, ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van Koningin Wilhel- mina bijwoonde, vestigt de Ant- werpsche onpartijdige courant De Dag de aandacht op wat zij noemt: „Een beteekenisvol ge baar van den Belgischen vorst". „Zonder de politieke beteekenis van dit feit te willen overdrijven, aldus het Antwerpsche blad, mee- nen wij toch dat het de bedoeling van den Belgischen vorst was, zoodoende, niet alleen aan de Nederlandsche Koningin en het Huis van Oranje, maar tevens aan het geheele Koninkrijk der Neder landen een bijzonder blijk van sympathie te geven. Komende in de onrustige tijden welke wij thans beleven, verkrijgt het ko ninklijk gebaar van zelf een be teekenis welke verder gaat dan die van een hoffelijke formaliteit gewisseld tusschen twee bevrien de vorstenhuizen. We zouden ons al heel erg moeten vergissen indien wij daarin niet het bewijs mochten vinden van een oprechte solidariteit welke geen vastlegging m oorkonden of traktaten behoeft om twee landen die dezelfde in ternationale belangen hebben en op dezelfde wijze aan hun vrijheid en zelfstandtgheid zijn gehecht, nauwer dan ooit met elkaar te verbinden. Zoo toch zal menig leelnemer aan den plechtigen tankdienst de aanwezigheid van koning Leopold hebben begre- oen". Landbouw. bestrijden, want noch ten ge- meentehuize, noch bij de heeren doktoren is er iets van bekend. Bij gunstig weer hoopt de chr. haimonievereen. „Hozanna" a.s. Zaterdagavond op haar beurt de buitenwijken te onthalen op eenige muzieknummers. Naar we vernemen is ook door de Directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram-Mij. een ge schilderde ruit toegezegd voor ons nieuwe stadhuis en zal ook de „Vereen. Ambachtsschool" te Terneuzen dat voorbeeld volgen. Te Terneuzen is bij het begin van de Van Steenbergen- laan, waar bij de J. Huizingabank een Beatrixboom is geplaatst, om dat boompje een fraai sierhek geplaatst. Dit is op zichzelf niets bijzonders, maar dit feit krijgt beteekenis, als men weet, dat het hek vervaardigd is door leerlingen van de Ambachtsschool aldaar en door deze instelling aan de ge meente is geschonken. Maandag is het in tegenwoor digheid van het Dag. Bestuur en vele belangstellenden door den burgemeester, dhr. mr. Tellegen. aanvaard. mede-scholieren een toespraak tot den directeur en de leeraren. 's Avonds hielden de leerlingen nog een gezellige bijeenkomst j onder leiding der H B.S.-club. Een pompstation. Nabij de gemeente Eede op Belgisch gebied te Stroobrugge zal een modern pompstation wor den gebouwd, ten doel hebbende de Nederlandsche en Belgische grenspolders van het overtollige water te ontlasten en voor over stroomingen te behouden. Het station zal ruim 7 millioen frank kosten. De Nederlandsche pol ders zullen daarin 221/2 frank per ha en de Belgische 15 frank per ha betalen. Het totaal der landerijen, dat door het station zal worden be streken bedraagt ruim 20 000 ha. Steun voor koolzaad. Wij vernemen van bevoegde 'ijde, dat de steun voor koolzaad 'an den oogst 1938 zal bedragen, voor zoover het volgens de ge- >telde voorschriften verkocht is avoor 25 Juli 1938 f4.50 per 100 kg, b. in het tijdvak 25 tot n met 30 Juli 1938 f4,75 per 100 kg, c in het tijdvak 1 tot en met 6 Aug. 1938 f5,— per 100 kg, d. in het üjdvak 8 tot -n met 27 Aug. 1938 f 5,25 per 100 kg. Dinsdag herdacht de heer A. 1. B. Schirris amanuensis-con cierge aan de R. H. B. S. te Ter neuzen den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst van genoemde instelling was gekomen. Des morgens vond in het gymnastiek lokaal een huldiging van den ju bilaris plaats. De leeraren met hunne dames alsmede de echtge- noote van den heer Schirris be vonden zich aldaar. De directeur der school, de heer ir. Westerhof, sprak den jubilaris toe. Aan mevr. Schirris werd een bloemenhulde aange boden, terwijl den jubilaris na mens den directeur, leeraren en leerlingen een gouden horloge met inscriptie werd overhandigd. De RHB8 te Temeazen De burgemeester voegt hieraan zijn persoonlijken hartelijken dank toe aan geheel de burgerij en aan allen, die tot het welslagen van deze herdenkir.gsweek op zoo treffende wijze hebben bijge dragen. Fransche lof. Met ir. Van Helden heeft een verslaggever van de Epoque een bezoek gebracht aan de Zuider zeewerken. Hij toont zich vol bewondering over wat hij hoorde en zag wegens de grootheid van het werk, dat er aan den gang is, den eenvoud van degenen, die het volvoeren en de rust, die er over ligt. Hij brengt dit resultaat met het jubileum van de Koningin in verband, noemt H M de Konin gin, die de Zuiderzee overwon en eindigt Overal heb ik de diepe en onbevangen liefde van een volk voor het regeerende huis opge merkt. De Nederlanders kunnen trotsch zijn op dit bewind, dat door de drooglegging van de Zuiderzee voldoende voor de Jiiatorie gekenmerkt wordt» AXEii, 16 September i938. De agenda voor de aanst Dinsdag te houden Raadszitting luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden Bouw commissie en Gascommissie. 4. Verzoek van de N V. Bat. Import Maatschappij om gemeen tegrond in de Julianastraat te ver krijgen voor het plaatsen vaneen benzinepomp-installatie. 5 Verzoek van M. Mieras om een perceel bouwgrond te koopen in de Wilhelminastraat en om ontheffing van de bepaling om binnen een jaar een strook grond te bebouwen aldaar. 6. Adres van de afd. Terneu zen en omstreken van den Ned. Bond van hotelhouders, enz. om verlenging van sluitingsuur voor de diverse drankwetlocaliteiten. 7. Verzoek van dhr. H. P. Dieleman-Koole om vermindering van huur van het Bireka-apparaat. 8 Vaststelling van de kosten per leerling aan de openbare lagere school over 1936 9 Vaststelling van diverse be sluiten, in verband met het on gegrond verklaren van het beroep, inzake de niet goedkeuring van de Gcmeentebegrooting dienstjaar 1938 (in verband met de ver hooging van 20 opc. voor de Pers. Bel.) 10. Vaststelling van diverse rekeningen over 1937. 11. Idem Begrootingswijziging dienst 1938. 12. Aanbieding van de be grootingen over 1939. Niet waar 2 Reeds op het laatst van de vorige week ging alhier het ge rucht, dat een geval van kinder verlamming in onze gemeente was geconstateerd. Het was inderdaad een gerucht, gelukkig. Maar nu dat praatje aanhoudt, achten we het nuttig dit yan deze plaats te Wezen we reeds in ons vorig nummer op het 25-jarig bestaan dier stichting, thans is dit jubi leum op eenvoudige wijze ge vierd, Woensdagmiddag was een groot aantal personen, w.o. de leerlingen van enkele lagere scholen en ook tal van belang stellenden uit de omgeving naar het sportterrein a daar gekomen om getuige te zijn van het too- neelspel „Esmoreit", dat tot in houd had de diefstal van het koningskind van dien naam en het eerherstel op 18 jarigen leeftijd. Het stuk was in middeleeuw- sche dichtmaat geschreven en werd verdienstelijk door de ver schillende personen, die daarin hun rol hadden en in Oost-Euro- peesche kleedtj uit dien tijd op kwamen, voorgedragen. Vooraf ging echter een wel komstwoord van den heer ir. Westerhof, directeur der R.H B S., die dankzegde voor de mede werking aan de korte en snelle voorbereiding van dit spel, dat door leerlingen der school werd opgevoerd. Gaarne had hij de viering op meer feestelijke wijze gezien, doch ook van Rijkswege werd daarvoor geen steun toege zegd en wenschte men in verband met het opheffen van een 15-tal andere H.-B. scholen aan dit feit liever niet zooveel ruchtbaarheid te geven. Spr. dankte intusschen ook den directeur en leerlingen van de Ambachtsschool, die een fraai decor hadden vervaardigd. Dank zij ook het gunstige weer slaagde een en ander uitstekend. Na dit openluchtspel was er gelegenheid tot receptie in de school. In gezellige sfeer werden directeur en leeraren met hunne dames gecomplimenteerd door zeer vele bezoekers, ook van elders. We bemerkten onder hen oud- leerlingen, oud leeraren, den oud directeur dr. Ten Bruggen Cate, vele ouders van leerlingen en oud leerlingen. Een en ander gaf getuigenis van warme belangstelling voor deze nuttige stichting. Een der leerlingen, dhr. M. Cohen Stuart hield namens zijn De werkloosheid in Z VI. Opgave van het aantal inge schreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch Vlaanderen gedu rende de maand Augustus Axel 54, Breskens 16, Clinge 14, Graauw c.a. 11, Hoek 59, Hontenisse 33, Hoofdplaat 3, Hulst 39, Fhilippine 13, Sas van Gent 36, St. Kruis 1, Sluis 2, Vogelwaarde 30, Westdorpe 27, Zaamslag 21 en Terneuzen 430. Totaal 789, waaronder 171 land I arbeiders. Te Vlissingen is Woensdag aanbesteed het bouwen van 154 arbeiderswoningen voor de wo- ningbouwvereeniging aldaar. Inschrijvers waren o.a.Voet en de Waal, Hontenisse f 402 340, Firma Gebr. v. d. Poel, Neuzen f 372,000. Laagste was P Groene- weg, Rotterdam f333,000. Zneland en Oranje. In de Midb Cit. wijdt de heer Chr. Hondius eenige woorden van dank aan de Middelburgsche be volking voor de huldiging en feestviering dezer dagen gebracht ten aanzien van onze Koningin. Natuurlijk zou dit elke plaats kunnen gelden waar gefeest is, maar blijkens het slot van bedoeld schrijven geldt dit toch in 't bij zonder Zeeland. We lezen daar o.a. het volgende als historische feiten, waaruit blijken kan, dat in deze provincie meer dan elders reden tot feestviering was, want het is een feit, zegt de schrijver, eenig in onze historie, dat een vorstin veertig jaren ons land heeft bestuurd op een wijze, die de bewondering opwekt van alle volken. En daarbij mochten Zeeland en Middelburg niet achterblijven. Hoezeer heeft H. M. met ons volk ook met ons Zeeuwsche volk medegeleefd gedurende al die jaren! Wie herinnert zich niet het bezoek van de Koningin in de door den watervloed van 1906 geteisterde streken Wien komt niet voor den geest de te paard gezeten Koningin Wilhelmina bij de bezoeken aan de verschillende kampementen in Walcheren gedurende de oorlogs jaren, om ons tegen een overval uit zee te beveiligen, waarbij H. M. zich persoonlijk op de hoogte stelde van de voedselvoorziening der militairen Den jongeren mag dit ailes wel eens worden herinnerd door ons ouderen, die dit alles beleefd hebben. Ja, ook Middelburg en gansch Zeeland hebben getoond nog de zelfde liefde te koesteren voor Oranje als onze voorouders uit de 17e en 18e eeuw. Toen andere gewesten den jongen Prins Willem III in 1651 van zijn ambten vervallen hebben verklaard, weigerde Zeeland daar mede in te stemmen en toen Holland hem bij „eeuwig edict" als stadhouder uitsloot van de regeering, deed ook Zeeland daar aan niet mede, maar bereidde te Middelburg de Regeering en de bevolking hem bij een bezoek aan Zeeland een luisterrijke ont vangst en in 1672, toen ons land door Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen werd aangevallen, was Zeeland de eerste provincie die dezen Prins als stadhouder uitriep en toen in dat jaar de regeering radeloos, het land reddeloos en het volk redeloos scheen, was 't de zwakke, maar moedige Prins van Oranje, die alle mannelijke inwoners te wapen riep en den moed verlevendigde, door zijn reddend woord „des noods bij de laatste schans sneuvelen", en die met Gods hulp de eendracht herstelde en den vijandterugdrong. En toen in 1747 andermaal een Fransch leger onze grenzen over schreed was Vere de eerste stad, die den Frieschen stadhouder Willem IV als stadhouder ook van Zeeland uitriep, welk voorbeeld onmiddellijk door Middelburg ge volgd werd en daarna door gansch Zeeland. Ten allen tijde is het Oranje geweest, die ons volk heeft be schermd tegen buitenlandsche vij anden, maar ook steeds partij gekozen heeft voor de burgerij tegenover een overheerschende regeeringskliek en dat voorbeeld heeft onze geliefde Koningin steeds nagevolgd. Toen ik in 1898 het voorrecht genoot te Amsterdam de inhul diging bij te wonen, heeft mij onder meer ten zeerste getroffen de opvoering van het historisch tooneelstuk van Schimmel. „Het jaar 1672", en ik zou onze jonge ren wel willen aanraden dit too neelstuk uit de oude doos te lezen en zoo mogelijk op te voe ren; daarvoor zal zeker hun liefde voor Oranje nog worden aange wakkerd. Predikbeurten te A.xel. ZONDAG 18 SEPT. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/« are Ds. Elenbaas, van G'-niked Nam. 2 Zendeling Poot In beide diensten collecte voor de zending. Geref. Kerk. Voorm 9.30 uie Ds. J. S. Post Nam. 2 30 Derelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Lteskerk Nam. 2 V.V.V.-nieuws. Woensdagavond werd op de bovenzaal der dames Lozanne de uitslag bekend gemaakt van de goede oplossingen van het letter raadsel. Onder groote belang stelling heette de voorzitter, dhr. Van Maale de aanwezigen wel kom, inzonderheid den EdelAchtb. heer Burgemeester. Ter vergadering bleek, dat 75 w's onder het publiek waren gebracht, met als resultaat 71 goede oplossingen, een uitslag, die alle verwachtingen te boven ging. Daar slechts 60 prijzen waren aangekondigd, werden daaraan nog 11 troostprijzen toegevoi gi, bestaande uit waardebons van i 1, zoodat aan alle goede oplossers (sters) een prijs werd toebedacht. In doodsche stilte werd geluisterd toen de prijzen en namen werden afgeroepen dergenen, die tot de gelukkigen behoorden. Het duurde lang, eer de eerste prijs aan de b$urt kwam, aoodat de spanning WW welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen wor den verdreven door een krachtig en uiterst doeltreffend werkend middel de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruidenmiddel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende wer king op aandoeningen der ademhalings organen wordt erkend en geroemd. Boven dien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-be- dwingende stof welke er bestaat, namelijk decodeine"De nieuwe versterkte Akker's Ardb'siroop vereenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der genees kruiden en de snell e zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdij siroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flac. 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. r-ïf>e grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik»

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2