Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. 8e witte Bloes» Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES No. 47. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 54e Jaafg. J. C. VINK - Axel. Net kweeken van een sterk volk Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De wetten der erfelijkheid, voor zoover wij ze thans kennen, be rusten op de waarnemingen van Mendel, die sindsdien ten volle zijn bevestigd door resultaten van plantenkweekersen dierenfokkers. Men kan ze zelf met betrekkelijk geringe onkostencontroleeren door kruisingsproeven met verschillend gekleurde bloemen b.v. En al vrij spoedig zijn sommigen op het idee gekomen, dat er ook op menschen volgens de wet van Mendel ex perimenten genomen konden wor den. In theorie is dit natuurlijk volkomen waar. De erfelijkheids- wetten, die voor een bepaald ge was of voor een zeker hondenras gelden, gaan ook voor menschen op. Doch in de practijk stuitte men op 't bezwaar, dat de men schen zichzelf nog beschouwen als iets anders dan proefdieren in een fokkerij. De Duitsche regeering stelt zich echter op een ander stand punt Zij wil van het Duitsche volk maken, wat er van te maken is en volgt daarbij, voor zoover dat mogelijk is zonder al te veel verzet te ontketenen, dezelfde richtlijnen als een veebezitter ten opzichte van zijn dieren. In po sitieve richting valt er weinig te doen men kan „uitgezochte exem plaren" van het menschenras niet dwingen om een huwelijk met elkaar aan te gaan. In negatieve richting kan men echter wel iets bereiken door sterilisatie van on- gewensche elementen. Op den duur zullen dan, naar men hoopt, alle zwak- en krankzinnigen, alle geestelijk minderwaardigen uit sterven. Tegen hen richten zich voor namelijk de nieuwe Duitsche wets bepalingen. Lijders aan erfelijke ziekten, zooals t.b c., worden er niet door getroffen, zelfs niet de lijders aan de beslist erfelijke bloedsziekte, al is over laatst genoemd punt wel lang en breed gedebatteerd. Men heeft zich op het standpunt gesteld, allereerst die elementen te laten uitsterven, FEUILLETON (Duitsche vert-ling). Eenige minuten later stond Marie, met een kloppend hart en een blos op de wangen, in de groote zaal van het hotel. On willekeurig zag zij om zich heen en streek de krullende lokken van het reine voorhoofd, door een zwarte voile omlijst, als om tie marmerwitte blankheid des te meer te doeu uitkomen. Haastige voetstappen klonken door het voorvertrek. Marie oDtstelde en drukte de hand op het hart. H ij ia 't, die badert. De deur wordt opengestooten 6b Theobald staat tegenover haar, ademloos van het snelle leopen. Marie I riep hrj uit, met van vreugde bevende stem. Hoe dank ik u, dat gy mij vergunt afscheid van u te nemen t Hij reikte haar beide handen toe en zag haar met een van geluk stralendeu blik in de oogen. Ik kon je niet laten heen- gaan sender je nog een vaarwel too te fliiitarde het jonge die de criminaliteit doen toenemen en den staat geld kisten. Er is n.l. een duidelijk veroand tusschen misdadigheid en geestelijke min derwaardigheid. Volgens Lom- brose komt 37 pet. der brand stichters, 32 pet. der dieven, 29 pet. der sexueele misdadigers uit abnormaal aangelegde families. En wat de onkosten voor den staat betreftmen heeft berekend, dat in den loop van 75 jaren de nakomelingschap van één enkele vrouw het land ongeveer drie millioen heeft gekost aan openbare liefdadigheid, gevangenisverzor ging, enz. Zulke gevallen zijn natuurlijk uitzonderingen, evenals de tegenhanger van dit voorbeeld de familie Bach, die in vijf gene raties onder 73 nakomelingen 30 musici van naam telde. Het streven naar sterilisatie van minderwaardigen vindt men niet alleen in Duitschland, maar vooral ook in de Vereenigde Staten, waar het dateert van het begin dezer eeuw en voornamelijk gericht is tegen misdadigers. Op het oogen- blik is in 27 van de 48 staten sterilisatie toegelaten, in Californië bovendien in bepaalde gevallen verplicht. Deze gedwongen ste rilisatie is tot dusverre slechts in zeer enkele gevallen toegepast. De „vrijwillige" sterilisatie is in de laatste tien jaren bij meer dan 5000 misdadigers doorgevoerd, doch uitlatingen dezer misdadi gers na ommekomst van hun straftijd bewijzen, dat er weieens pressie op hen wordt uitgeoefend en dat zij het later betreuren, zich te hebben laten bepraten. Het motief is in Amerika ook in hoofd zaak de vermindering der crimi naliteit. Wel vindt men in de Vereenigde Staten naar schatting ongeveer tien millioen geestelijk minderwaardigen, die het land jaarlijks een milliard kosten, doch hiertegen richt zich in Amerika de eugenetische wetgeving niet, terwijl zij in Duitschland de misdadigers practisch ongemoeid laat. Zoowel de motieven als de praktische uilwerking der wet ten verschillen dus in de beide landen. Nederland onzijdig. De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Patijn, heeft te Genève in de vergadering van den Volkenbond klare taal gesproken Nederland zal in het dreigend conflict tusschen de mogendheden onzijdig blijven ons land zal niet meedoen aan economische sancties tegen wien ook; het zal geen doortocht ver- leenen aan vreemde troepen het zal tenzij ons land rechtstreeks mocht worden aangevallen niet deelnemen aan militaire ope raties. Het was te verwachten, dat Nederland dit standpunt zou in nemen. Toch schenkt het bij zondere voldoening, dat tijdig op de juiste plaats alle belangheb bende mogendheden onverbloemd te hooren kregen, wat zij van ons land wél en wat zij niet hebben te verwachten. „De Telegraaf" publiceerde reeds „Nederland laat Volken- bondspolitiek los". Deze bewering zou den indruk kunnen wekken, dat ons land zich aan zijn verplichtingen ont trekt. Niets is echter minder waar Hoe staat het met den Volken bond De leden van den Volkenbond zijn van rechtswege gemengd in de algemeene wereldpolitiek en zij hebben de verplichting aan vaard, om, wanneer met voorbij gaan of verbreking van de door het Volkenbondsverdrag deswege gestelde regelen een oorlog wordt begonnen, zich te scharen aan de zijde van den aangevallene, ten einde door gemeenschappelijke economische sancties en andere middelen den aanvaller tot rede te brengen (art. 16). Intusschen is reeds in de eerste jaren na de oprichting van den Volkenbond gebleken, dat men dit artikel zóó dient te begrijpen, dat vooralsnog een Staat niet ver plicht zal zijn, aan economische sancties ter bestrijding van een meisje, zonder op te zien. Ik ben lang met mijzelf in tweestrijd geweest en, om mjjn hart en geweten gerust te stellen, moet ik je dit laatste nor nog wijden. Dit zal mij tot zeven strek ken, zeide hy teeder. Welk een troost voor de zware uren, die my waenlen Na ik weet, dat gij mij vergiff nis hebt geschonken, zal ik met een verlicht gemoed mijn lot tegemoet gaan. Nu zal de kogel, die u ijo hart tot mik- puut k est, geen schrik meer voor mij ziju, en, io de laa'ste ure zal ik het bewustzijn beubeo, geen herinneringen van verbittering achter te laten,... Zult gij nog aan mij denken, Marie Zal ook ik in het gebed van alle verdool den begrepen zyn Diep bewogen en gekweld door folterenden aDgst over bet hart, dat zoo warm voor het hare klopte, reikte zij hem de hand en sloeg de betraande oogen tot hem op. Ja, ik zal dag en nacht voor n bidden I zeide zy met een door aandoeuing gesmoorde stem. Maar niet voor den doode, neen, voor den levende zal ik bidden. Dat G"d hem behoede, om mijnentwil, Toeu haalde zy met bevende hand een pakje uit haar kleed te TopriokijB. Sao wit lint, waaraan onwettelijk begonnen oorlog mee te werken, tenzij hij zelf de volle wetenschap en overtuiging heeft, aan welke zijde het recht staat, zoodat, mocht een der leden niet in staat zijn, zich deze weten schap en die overtuiging eigen te maken, het lid zich van in menging zal kunnen onthouden. Inmiddels heeft de wereld uit de practijk van de Volkenbonds- politiek lessen kunnen trekken. bet kon worden gedragen, was er aan bevestigd en daarop was met blauwe zijde geborduurd»God behoede u Mijn komst had nog een ander doel, ging zij voort. Ik heb een nieuwe talisman, een aanden ken voor u Doch eer ik het u "eef, moet ge mij iets beloven. Theobald zag haar vragend aan, met een weemoedigen trek om de lippen. Ik b°loot het u bjj voorbaat, fli'Sterde h(j. Zij draalde eeD oogen blik; een gloeiend rood steeg haar naar het gelaat. Een oogen blik scheen zij verward, daarna zag zij hem ern stig aan en zeide op plechtigen toon Beloof mij, Theobald, dat ge dit zegel niet zult verbrekeD, ten zij ge zwaar gewond zjjt, zóó zwaar, dat dat er bijna geen hoop meer is. Dan eerst moogt gjj dit pakje openen De laatste woorden had zij nau welijks kunnen uitbrengen, het hevig kloppen van baar hart dreigde haar te verstikken en de gedaehte, dat bjj dit aandenken misschien met reeds door de koude des doods verstijfde vingers zoude aanraken, deed haar denkers j schaduwen veer de eogon sweven, Minister Patijn vertelde te Ge nève als volgt in het kort de jongste geschiedenis Gedurende vele jaren is art. 16 nooit toegepast. Toen in 1935 bij den oorlog van Italië tegen Abessynië Red. de leden van den bond eenstemmig van oordeel waren, dat voor de eerste maal het stelsel der sancties in toepassing moest worden ge bracht, heeft Nederland niet ge aarzeld zijn plicht te doen en zijn medewerking te verleenen aan de voorgestelde maatregelen. De toepassing heeft niet het beoogde doel gehad. Men heeft deze poging moeten opgeven en op 1 juli 1936, toen de mislukking duidelijk was, heeft de Nederlandsche delegatie, te zamen met enkele andere dele gaties, hieruit de noodzakelijke consequenties getrokken. In de twee jaren, die sinds deze gebeurtenis zijn verloopen, heeft de internationale gemeen schap zich op zoodanige wijze ontwikkeld, dat een doeltreffende toepassing van de in het pact voorziene sancties in werkelijk heid onmogelijk is geworden. Verscheidene leden, en onder hen groote mogendheden, hebben een einde gemaakt aan hun deelne ming aan het werk van Gei.ève en het ideaal van de universali teit van den bond is meer en meer op den achtergrond geraakt. Thans zou deelneming aan de sancties een geheel ander karakter heboen dan zij, die het initiatief namen tot het pact en de staten, die van den aanvang af zijn toegetreden, zich voor oogen hadden gesteld. Doch zij behield haar zeltbeheer- scning, zij wist, dat zij hem bet atscbeid niet zwaar moebt maken en met een aancloeulyken glim lach reikte zij hem ae band. Ik beloof het, sprak bij ern- stig. Toen deed hij het lint om den hals on verborg het pakje op zijn borat. Hij kuste het lint, toen de hand, die bet bem gegeven baa en ouder tranen fluisterde bet jonge meisj- hem lor God oehoede u 1 XVII. Nadat Brand vertrokken was en Heinïse zicb handenwringend over tuigd bad, dai werkeijjk al haar mooie diamanten verdwenen wa ren, woelden woede en wraak zucht in haar hart en keerden zien vol haat tegen hetzelfde werktuig, met behulp waarvan zij een andere wraak had gekoeld, Ais een turie stormoe zy haar kamer op en neder, van wraak zucht vervuld en zinaende op plannen, hoe den verloren senat op de SDelite en zekerste wyze weder in haDdeD te krijgen. Woeste denkbeelden, avontnor- Ijjk, bijna onuitvoerbaar* gingen Binnen een kwartier kunt Ge die vergelen zijn en U als herooren voelen door één of twee van die AKKER.CACHETS Verscheidene staten heDDen zich dan ook genoodzaakt gezien, hun houding inzake het vraagstuk van de collectieve veiligheid opnieuw in overweging te nemen. Deze landen zijn van oordeel, dat zij niet langer het risico kun nen aanvaarden, dat zou voort vloeien uit een algemeene ver plichting om deel te nemen aan de gemeenschappelijke acties van de staten, die nu nog lid zijn van den bond. Inderdaad, het zou niet langer beteekenen, dat men zich aansloot bij een actie van de volledige internationale gemeenschap, die zich zou verzetten tegen een staataanvallerneen, wat men zou vragen van deze kleine staten zou zijn, dat zij, in een wereld, waarin de groote mogendheden, tot de tanden gewapend, tegenover elkander zouden staan, zich in een van de twee tegengestelde kampen zouden scharen. De toestand, vergeleken bij hetgeen in het pact was voorzien, zou dan ook geheel anders zijn geworden. Indien overeenkomstig het door de Locarne-mogendheden aanvaarde standpunt de deelne ming van de staten aan de ge meenschappelijke sancties onder geschikt is aan de eischen van hun eigen veiligheid, hebben thans de kleine staten het onbetwistbaar recht, om de meest nadrukkelijke voorbehouden te maken inzake hun deelneming in de toekomst aan deze gemeenschappelijke ac ties. En onze minister van Buiten landsche Zaken kwam daarbij tot de volgende conclusie Het is duidelijk, dat een kleine Staat, gelegen op een der Euro- in haar hoofd om, doch één denk beeld hield zij vast. »Wat bad hij voor geheimen met de oud» barones Vob Ri>tterswy> Daarover peinsde zy onophou delijk, dat raadsel moest zy op lossen. Wi'ke had reeds verscheidene toespelingen gemaakt, dat Brand zich voor de speurhonden moest wachten; hij had gesproken van vroegere tjjden, waaraan Brand niet gaarne terugdacht. Wat was het dan voor een hoofdstuk uit zijn levensgeschiedenis. De danseres stampvoette van ongeduld. Zy kon het in huis niet uithouden. Reeds greep zty naar haar kanten sjaal en haar parasol, om uit te gaan, toen er aaD de deur werd geklopt. Tot haar groote verbazing stond Wnke op den drempel. Heloïse zag bem aan met een toomigen blik, maar zij bemerkte aan zyn armezondaarsgezicht, dat hij onmogelijk met Brand's schur kenstreken bekend kou zjjn en den treurigen blik, waarmede by naar hare koffers en doozen keek, had de diamanten, die zjjn vriend zieh alleen voor zichzelf had toege ëigend, nog niet aien flonkeren. (Wordt Tirvoljdj, AXELSCHESJi COURANT. Volgens recept van Apotheker Dumont Nederlandsch Product

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1