R.K. LANiltfÜÜ ilV WiMTjiKSüHötfL - HULST. Ad verten tien. Feestcomité 1938. Donderdag 15 September 1938, V erlovingskaarten Aanvang van do nieuwe cursus nail November. Aangifte van Leerlingen, Cursus Middenstandsdiploma te Axel. onaerzyds worden vastgesteld en de noodige uitroeiings-maatrege leD zullen dan genomen worden. Waar kevers op het loof ge vonden worden, moeten deze ODmiddellyk worden verzameld en gedood om verspreiding te voorkomen. Daar bet groote gevaar voor het optreden en de uitbreiding van den Coloradokever in het volgende jaar schuilt in de haar den, die dit jaar onopgemerkt blijven en in de losse kevers, die zich nu nog in het veld be vinden, is het van bet grootste belang, dat alsnog alles gedaan wordt om de aanwezigheid van tot nu toe onopgemerkte haarden vast te stellen en de zich ver plaatsende kevers te vangen Ik doe daarom een beroep op de medewerking van alle verbou wers van aardappelen in het gebied waar de kever dit jaar opgetreden is, dat zyn dus de provincies Zeeland, Noord-Bra bant, Limburg, de Zuid-Holland sche eilanden en het westelyk deel van de Betuwe, om in de eerste heltt van S-t timber het gevraagde onderzoek te verrich ten en verder ook by het oogsten op vraatsporen te letten. Met elke vindplaats, die nu nog uit geroeid wordt, is een groot ge vaar voor uitbreiding voor het volgende jaar voorkomen. De Feesten. Woensdag vingen de huldi- gingsfi-esten alhier aan met om 7 uur het klokgelui van de Herv. kerk en om 8 uur het spelen van eenige koralen op den trans van den molen van dhr. Missighers. door enkele muzikanten uit de harmonie Hozanna. Verder had er in den voor middag officieel niets feestelijks plaats. Degenen, die met de ver sieringen nog niet gereed waren, benutten dien tijd om deze te voltooien en verlichting aan te brengen. Des middags om half tw»e verzamelden zich de leerlingen van de vier scholen met hun onderwijzers op de Markt. En ten aanhoore van de feestcom missie, den burgemeester en zeer vele ouders, broers en zusters zongen de kleinen keurig in de maat met geestdrift eenige vader landsche liederen, begeleid dooi enkele muzikanten en onder de kundige leiding van dhr. J. de Ridder, hoofd der chr. school in de Nieuwstraat. Na afloop hiervan ging het naar de weide van mevr. IJse- baert aan de Walstraat, welwillend afgestaan door den huurder, dhr. D. F. van Cadzand. Hier wachtte den jongens en meisjes een wa>r kinderfeest, waarvan intusscher door een nog grooter getal vol wassenen evenzeer werd genoten. Na muzikale clownerie werden een groote serie goocheltoeren vertoond in allerlei vorm. De werkzame professor had er uit stekend slag van de kleinen voor zich te winnen en de grooten te amuseeren, Ook de bekende pop werd weer getoond om het buik spreken te demonstreeren. Tusschen de bedrijven door ontving de schooljeugd nog eenige versnaperingen, die er letterlijk goed ingingen. Na het schoolfeest gaf 's avonds de algemeene zangvereeniging „Orelio" een zeer geslaagde zang uitvoering. Dat het kinderkoor minder in vorm was, was mis schien oorzaak dat het koor des te meer succes inoogstte. Qroote belangstelling was er voor het daarop volgend concert van de chr. harmonie „Hosanna", dat eveneens een gevarieerd en toepasselijk programma uitvoerde. Ongeveer 10 uur was dit be ëindigd. doch van naar huis gaan wilde nog niemand weten. Er werd in verschillende café's nog volop muziek gemaakt en dus wilde men nog wat plezier maken. Vooral de jeugd profiteerde daar van tenvolle. Ouderem begonnen nu de wan deling door de straten, want nu was officieel alles gereed geko men. Het is niet doenlijk om van iedere straat beschrijving tt geven, de verscheidenheid is te groot. Laten we volstaan met in één woord te conslateeren, dat Axel prachtig versierd is en vooral de verlichting overal een buitenge woon mooi effect maakt. Natuur lijk is het op de eene plaats wel eens iets minder mooi of druk dan op de andere, maar het is gevaar lijk om aanduiding te maken want als men in de finesses komt dan ontdekt men vaak op 'i onver wacht onderdeelen, die van ware smaak, groot geduid of kunstzin getuigen en oppervlakkig soms minder in 't oog loopen. Zoo telden we in een straat meer dan 100 velgen van rijwielen, op af stand en in oranje gehuld tus scnen het groen. Hoeveel W's en wapenschilden zijn er gemaakt sierlijk geschilderd en passend oevestigd Hoeveel electrische lampen, roosjes, wimpels en guir landes zijn verwerkt Dan staan er ook verscheidene eerepoorten, waarvan we toch moeten noemen de keurige mas sale poort in de Oude Wijk. E fin, wie op zijn gemak èn bij dag èn bij avond een wande ling door ons stadje Axel maakt als vreemdeling, die van de voor- Oereiding niets heeft gezien, slaat de handen ineen, van de noeste vlijt en de vindingrijkheid om met als hoofdtoon oranje en groen zooveel variatie te brengen. De burgerij van Axel heeft haar eer opgehouden en haar stadje, een paar enkele uitzonderingen daargelaten, in een feestdos ge stoken, als nimmer te voren. Jammer, dat aan die eer.een schaduwzijde kleeft. Het is n l. nog nimmer gebeurd, dat onze gemeente feest vierde en de wijken versierd waren, zonder dat het gemeentebestuur z.ch hieraan op voortreffelijke wijze aanpaste. Steeds nog werd het marktplein, waar verschillende festiviteiten plaats hebben, in feesttooi gezet, en waar nu het stadhuis in aan bouw is en aan de frontzijde nog eenige stellingen meer ontsieren dan passen, daar was het fraaier geweest als men dit had afgeleid door een versiering van het plein zelve, waar de materialen en Krachten aanwezig zijn. Desge vraagd hoorden we als motieven noemen bezuiniging en het feit, dat het gemeentebestuur elders is gevestigd. We kunnen niet anders doen, dan beamen, wat in het algemeen wordt gezegd en op zijn zachtst uitgedrukt, maakt de gemeente tegenover de vlaggen- tooi en offervaardigheid zeifs van de armste wijken een pover figuur Alleen de plaatsjes, waar onze fonteintjes in werking stonden, waren 's avonds van gemeente wege verlicht. Hiertegenover moet gezegd worden, dat ten aanzien van de schooljeugd een royaal standpunt is ingenomen en dc kinderen zich naar hartelust hebben vermaakt en ook zijn getrakteerd. Donderdag de tweede feestdag begon evenals de vorige dagen met prachtig van zonneglans stralend weer, zoodat het vlaggedoek van uit alle wo ningen een bont, doch vroolijk tffecteerend aspect vormde met het groen, oranje en wit van de deinende guirlande's en de statige poorten, zuilen en honderden versierde masten en sparren. Met haastigen ijver werd nog de laatste hand gelegd aan de wagens voor den optocht van 's middags en te 12 uur zag men bijna algemeen hel werk neerge legd om de rest van den dag weer in feeststemming door te brengen. Om 2 uur had aan de Zee straat de opstelling plaats en tegen dien tijd begaven velen zich naar de Zeestraat, toen ook de beide plaatselijke muziekkorpsen der waarts marcheerden, om zich bij den stoet aan te sluiten. Toen het sein van vertrek ge geven werd, zag men achtereen volgens langs zich heen trekken Het Dagelijksch Bestuur der feest commissie, gevolgd door de har monie Concordia, daarachter een acnttal wagens door paarden ge trokken, waarop de verschillende sprookjes zinnebeeldig, heel lief en decoratief waren voorgesteld. De moderne lage wagens met de autobanden leenen zich blijkbaar bijzonder voor praalwagens. Eerst kregen we Klein Duimpje te zien met zijn broertjes in de nabijheid van den slapenden reus. die onheilspellend met een bijl maar toch gevaarloos lag te slui meren. Ten 2e Hans en Griet in antieke kleeding voor het snoeperige huisje, waarin de fenijnige heks dreigend het onschuldige kinder- paar aanstaarde. Ten 3e Sneeuwwitje in een zacht leger slapend en bewaakt door de kabouters. Ten 4e Doornroosje in een wieg, vertroeteld door een 8tal feeën, terwijl de prins en prinses en zelfs het spinnewiel niet vergeten waren. Twee hellebaardiers flan keerden de koninklijke overheden. Ten 5e Roodkapje, bloempjes plukkend bij de wolf, om angstig van te worden. Grootmoeder zat in het huisje in afwachting op de komende dingen. Ten 6e Asschepoester met de beide zusters aan de hand. Ook hier in keurig costuum een prins en het muiltje niet te vergeten. Ten 7e de Gelaarsde Kat.' D t was wel de meest aardige groep. De legendarische koets, met het Koningspaar en de vrij natuurlijk gegrimeerde kat met zijn snorren, vormdeii symbolisch het bekende sprookje. En tenslotte kregen we de kleer maker en de kabouters. Deze druk aan 'twerk, terwijl de kleer maker met zijn vrouw in nacht gewaad beluisterden, wat de dwergmannetjes uitvoerden. Alle wagens vormden een groot bord als achtergrond, waarop in ruwe schets de omgeving der figuren was geschilderd, terwijl de wagens zelve aardig versierd waren. Na deze groepen volgde het bloemencorso, waar een fraaie arreslede in wintertooi het glans punt vormde en dan ook, ofschoon buiten mededinging, den len prijs verwierf Zij stond ten name van mej. Ida Oggel. De 2e prijs kreeg S. Wijna met een huifkar in oranje, met als passagiers een Axelsch boeren- paar met dochtertje en zoontje. Een keurig viertal. De 3e prijs was voor C. Wie mes, Fort, met een geheel met gekleurd papier versierde over dekte wagen. De 4e was voor D. v, d. Berg met autoped. De 5e voor een reclame-auto van fa. E. C. Oggel en Zn., koffie- en theehandel. De 6i voor A Nobels met een reclame van postzegelverzame laars. De 7e voor Jaap Fanoy met versierde fiets. De 8e voor mevr. Van Acker met versierde poppenwagen En de 9e voor gebr. Heijnsdijk met de „Nienw Amsterdam". Onnoodig te zeggen, dat van een en ander verscheidene kiekjes genomen zijn. De rondgang geschiedde in goede orde en overal trok de stoet belangstelling. Onderweg werden de muzikanten op een versnapering onthaald. Na dezen optocht volgde eenige pauze en te 6.30 uur trokken de Axelsche gymnasten door de stad naar de weide van dhr. D. van Cadsand In keurige turnpakjes maakten zij mede door hun marschvorm een sportleven indruk. G?en wonder dat daardoor velen zich getrokken voelden om mee te gaan om te zien wat er volgen zou. Laten we dadelijk zeggen, dat de verwachting werd over troffen en velen verrast werden door de prestaties van klein en groot, onder leiding van dhr. D. 'ansen Dz. Zoowel de rythmische oefenin gen met muziekbegeleidi' g, als ile demonstratie's op de brug en iet paard, door meisjes en jon gens, ontvingen met waardeering applaus. Ofschonn niet als zoodanig bedoeld-, was het een rchitterende propaganda voor wat de turn- sport geeft: orde, lenigheid en zelfbewust optreden. Te 8 uur kregen we een zang uitvoering van de ch zangver eniging „Asaf" met kinderkoor, 1 gevolgd door een populair con cert van de harmonie Concordia Een groote menigte op het mark- plein gaf blijk van warme be langstelling, al moet hier gezegd, dat weinig stilte was. Maar dezen keer is dat te vergeven, want het was feest en iedereen heeft dan wat te praten over wat men ge hoord en gezien heeft gedurende de afwerking van het programma. Na afloop werd nog geruimen tijd doorgefeest. Geen wonder: de jeugd is niet voldaan, als de beenen niet eens van de vloer zijn geweest. Daar is het nu eenmaal feest voor; feest zonder dans is geen feest En als het gaat als tot heden is daar ook mets tegen. De politie, die na tuurlijk voor mogelijke verstoring op haar qui vive was en dus lange diensttijden maakte, be hoefde evenwel nergens op te treden. Alles verliep naar wensch en we hopen dat ook de Vrijdag en Zaterdag met evenveel succes eindigen. AXEL, 2 Sepvember i938. Woensdag is ook de nieuwe windwijzer aan den stadhuistoren bevestigd en is deze onder de leien gekomen, zoodat de stellin gen nu tot aan de wijzerboraen zijn verwijderd. Men deelt ons mede, dat de dubbeltjestram naar Terneuzen van a.s. Zaterdag vervalt. Er is trouwens ook hier plaat selijk nog void ende te genieten, Verbetering. Aandachtige lezers zullen opge merkt hebben, dat in de datum van de proclamatie van Z. M. Koning Willem 111 in ons vorig nummer een zetfout staat, die aan de aandacht van den corrector is ontsnapt. Het moet zijn 12 Mei 1889. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Sluiskil zijn geplaatst de dames E. Kanse te Schoon- dijke, C. Koopman te St. Maar tensdijk en A. L. N. Bareman te Cadzand. Het programma, dat de har monie van Schoondijke Zaterdag avond alhier zal uitvoeren, luidt als volgt 1. The Middy, marsch, K. Alford. 2. Die Fledermaus, ouverture, J. Straus, arr. Christol. 3. Toujour ou jamais, wals, E. Waldteufel, arr. Coquclet. 4. Samson et Dalila, ta.iiasie, C. Sdint-Saëns, arr. Dupont. 5. Territorial, marsch, 6. Obé.on, ouverture, C. M von Weber, arr. Wittmann 7. Les Étinelles d'or, polka voor Piston, solist M. v. d. Boom, L. Lauglois. 8. Wals voor Clarinet, A. J Luteijn, solist J. de Zwari. 9. Princesse Czardaz, fantaste, E. Kalman, arr. Corroyer. 10. Dt filé de La Garde Rcpuon- cain, Q. Welige. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een dekzeil, A. Sorber, Juliana- straat 7. Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente (Weststraat). Filmnieuws. Zooals in de advertentie in ons vorig nummer gemeld, opent de „Centrum '-bioscoop a.s. Zaterdag le 8 uur het filmseizoen en wel m-t de fi m Broadway Melody 1938, waarvan de muziek bekend gracht kan worden, doordat deze meermalen is uitgezonden door de Vara en de Avro. De film bevat volgens de bladen voor in ffelijke variéié attracties. Aan 1en top van de cast schittert Eleanor Powell, die een charmante actrice is. Dansvirtuositeit, paar denrennen, humor, groot schouw spel en uitstekende rolverdeeling maken de film tot een onderhou- d nde rolprent vol verrassing Hieraan gaat vooraf de film Een stad op stelten, waarin de sterren Laurel en Hardy de hoofd rol hebben. Een komische film, die net in de lijn van de feeste lijkheden valt, om rustend eens Mnakrlijk te lachen. Het Feestcomité verzoekt be leefd aan de ingezetenen van AXEL de gemaakte versieringen, nz. aan te houden tot Dinsdag 6 September a s., de Nationale Feestdag. Notaris FANOY te Axel, is voornemens op a nam. 2 uur* fzomcmjd), ten verzoeke va., ücn heer AaR. DE FEljrER, op het door hem be woonde notje te Hoek, Goessche- polüer, puoliek te verkoopen Menwagen met breed be slag en toebehooren, Treem- kar, Kar op veeren, Zaai- machme (Rud Sack 1 75 M. 11 rijen), Maaimacniiie (Dee ring), Zeefdcmoien (Reform), Maaimolen, houten Rolblok, Mcstplanken, Rotslee, 1 en 2 Schaarpioeg, Aardappel- ploegje, Cultivator, diverse houten en ijzeren Eggen, Sleper, Zwingen en Aan- sentjnen, Handwiedmachme, Gareelen en Paardentuig, Beugels en Tocntnaken, Wa- geniichter, Bietenrteken, Kar- kussen, 2 ijzeren Balken, Touwwerk, Slijpsteen, enz. BETaHaG COiNTaNT. B.rgpiaais voor fietsengeen muziek ot zang wordt toegelaten. Voor Drukkerij VINK die vóór 1 Januari 1939 de leeftijd van 16 jaar bereikt moeten hebben, bij den Directeur, die op aanvrage gaarne programma en nadere inlichtingen verstrekt, De Directeur, A. E LANGENHORST. In hotel s Lands Welvaren' zal een volledige cursus worden gegeven. Duur der cursus ééa jaar. Lesgeld f 3.53 per maand. Inlichtingen eiken Donderdagavond tusschen 7 en 7,30 uur in bovengenoemd hotel. Inschrijving vóór 20 8tpt mb;ï. Aanbevelend, E. F. VAN KEMShKE, Ueraar Boekhouden M, O., tienisehesustal B 78| HUkST Z0N3AG 4 SEPT. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/, are Leeskerk Nam. 2 Ds. van Oeverea Geref. Kerk. Voorm O30 are Cmd De Ruiter (V "bereiding H. Avondmaal). Nam. 2 30 Dezelfde Voorm 9.30 are N 2 Leeskerk

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3