AKKERTJES 'EN EXTRA Landbouw. Even twee uur barstte aan de Van Alkemadelaan een geweldig gejuich los. In een open calèche, bespannen met vier paarden, reed H. M. de Koningin, met Prinses Juliana en Prins Bernhard op het terrein, waar de troepen voorbij zouden trekken. Nauwelijks had de Koninklijke Familie haar plaatsen ingenomen, of de klanken van de Koninklijke Marinekapel werden hoorbaar. Onder het spelen van den Marine-df fileermarsch stelde de Marinekapel zich voor de Ko ninklijke loge op. Dan de com mandogroep: luitenant generaal v. Voorst tot Voorst, hoofdkwar tier, inspecteur der infanterie, gen.- majoor W. N. A. Hackstroh en de inspecteur der Kon. Maré chaussee, kolonel J van Selm. Buitengewoon indrukwekkend was als besluit der groote mili taire revue de paradevlucht der 87 militaire vliegtuigen, onder bevel van den res. luit -generaal M Raaymakers. Te circa tien minuten over half vier passeerden op 400 m hoogte de luchtstrijdkrachten. De comma d 'groep, bestaand' uit drie vliegtuigen, de groep va' den inspecteur der militaire lucht vaart, welke kenbaar was aai Ora je wimpels, vloog aan hei hoofd op circa 150 m. afstand voor de eerste groepen, hef es kader der marine. Het eskader der landmacht vloog aan hei hoofd van de tweede groep Eerst passeerde de geheele luchtmacht in de richting Sche veningen en daarna kwamen de toestellen in formatie terug. Nadat de colonne het d fileer punt was overgevlogen, maakte de jachtgroep zich los, keerde terug en vormde een „W" in de lucht, als besluit van de eerbie dige hulde van de weermacht aan H. M de Koningin. Deze lucht- manoeuvre werd door de toe schouwers met groot enthousias me begroet. Te kwart voor vier was het machtige militaire schouwspel ge ëindigd. De ondercommandanten werden bij H. M. ontboden en mochten woorden van grooten lot vernemen uit den mond van de Vorstin. Te vijf minuten voor vier reden de rijtuigen weer voor, de vors telijke personen namen afscheid van den commandant van hei veldleger, de Kon. Militaire kapel zette het Wilhelmus in, de eere- wacht presenteerde het geweer, van den mast van het paviljoei' daalde de Koninklijke standaard Luid gejuich weerklonk, toen d Koninklijke Familie naar den Ruigenhoek terugreed. Door ongeveer 15 000 mar werd aan dezen wapenschouw deelgenomen, n.l. 659 officieren. 12.631 onderofficieren, korporaal en manscnappen, benevens 1817 paarden, 115 kanonnen, 40 cai& sons, 245 personen- en vracht auto's en 30 pantserwagens en pantserrupsauto's. Dagorder Na afloop van het défi dei weermacnt heeft de luit.-generaa Van Voorst tol Voorst, adjudam in b. d. van H. M. de Koningin, commandant van net veldleger, een dagorder tot de deelnemende troepen gericht, waann hij namens Hare Mijesteit de Koningin aan alle commandanten en onderdee len hoogstderzelver groote inge- nomenneiden buitengewone waar deering betuigde voor de uitne mende wijze waarop de ouder- deelen van de koniuK ijk - marint en de komn«iijke landmacht, zoo te land als in de lucnt, zoomede de kolo iiale reserve, vertt-gen woordigende het Kminkiijk Ne- derlandsch I idische leger, neden hebben ged fiieerd. Hare M .j steit verzocht daaraan toe te voegen, dat de door de gezamenlijke troepen op zoo in drukwekkende wijze tot uiting geDracnte hu de een onvergetelijk oogenbhk van haar leven heeft gevorm Ook voor de uitvoering van de getruff-n vooroereidtng, welke leidde tot een onöerispelij- ken voorbij marsen, had Hare Ma jesteit niets dan lof. Hulde te 's Gravenhage. Het i? natuurlijk niet doenlijk van de vele feestelijkheden, die alom in ons land plaats hebben en nog zullen worden gegeven, melding te maken. We bepalen ons daarom voorloopig tot de Residentie en onze gemeente. 's Ochtends om 10 uur was voor het paleis aan H. M een aubade gebracht door 2000 zan gers, o.m bijgewoond door H K.H. Prinses Juliana en Z. K H. Prins Bernhard, Ministers, B. en W. van 's Gravenhage en het feest comité. Het koor werd begeleid door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van dr. Walther Boer. Het eerst werd gezongen „Wees begroet met jubeltonen", het be kende Kroningslied en geëindigd werd met het Wilhelmus, dat door de duizenden omstanders hartroerend werd meegezongen. Een enthousiaste geestdrift maakte zich van de menigte meester, toen H. M. staande op net balcon alien met buigingen Jankte. Later begaf zich het gemeente bestuur met den Raad ten Hove om H. M geluk te wenschen en mama de comitéleden van het teest. Van het Lange Voorhout reed Ie Kon. stoet in langzaam tempo aar het Noordeinde en weer werd er gejubeld en gewuifd. 's Middags werd op het Malie veld het hoogtepunt van de vie ring van den jaardag bereikt, toen H. M de huldiging van di Haagsche burgerij in ontvangsi lam. Een groep oud Indische mili airen, praalwagens, oude unifor men e kleederdrachten uit Oost en W st, schepen en allerlei allegor.sche voorstellingen trokken m optocht voorbij, vormend een schitterend geheel. Vorstelijke geschenken. Dinsdag werden door de Indi sche zelfbestuurders aan het prin selijk paar verschillende geschen ken overhandigd. Door den sul tan van Deli werd aan de Prinses en den Prins aangeboden een ca- sette, i ïhoudende een waaier van ^oud op fluweel, een gouden vaas met zilveren sirihbladeren en eer, gouden bloemtak. Voorts bood de sultan een ge schenk aan voor Prinses Beatrix, n.l. een geheel in handwerk ver vaardigde goud bestikfa draag- Joek, alsmede een cassette, inhou dende een gouden rammelaar in Jen vorm van het driedubbel* ceremonieele statie-zonnescherm gedekt door een kroontje vai oriljanten en de gebruikelijk, franje vervangen door schelletjes, m welke cassette in zilver en toepasselijke inscriptie is aange bracht. Door den sultan van Langka werd aangeboden aan Prinses Juliana een byouteriekistje, geheel vervaardigd van ivoor, versierd net fraaie ornamenten in goud. Een bijzonder vak is aangebreid voor den kostbaren juweelen arm band, die ter gelegenheid van naar huwelijk door de ingezetenen mn Nederlandsch-Indië aan H K. H. werd aangeb"den. De Prins mtving een fiimcassetfe, waarn een zestal fiims. Een daarvan geeft het huwelijk weer van de Jochler van den sultan, terwijl Je vijf andere folkloristische op- iamen uit Langkat toonen. D, cassette is vervaardigd vanlndiscn ebbenhout en gevoerd met goud kleurig fluweel; Een gouden bord en een gouden lepel kreeg Prin ses Beatrix, eveneens in een cas sette van Indisch ebbenhout. De sultan van Pontianak bood aan voor de Prinses een antiekt ■>maragd en enkele gewezen sa rongs, doorstikt met goud- en zilverdraad; voor Prins Bernharu een gouden kris en voor Prinses Beatrix een gouden poederdoos. De sultan van Boeloengan bood aan Prinses Juliana een kralen mandje aan van Dajaksch werk, aan Prins Bernhard een Dajakscn zwaard en voor Prinses Beatrix een gouden schotel. Geseh-nk vhd d« kunstenaars aan H S. de Koningin. Tijuens het veroiijt van H.M. de Koningin te Amsterdam, zal het bestuur der maatschappij „Rembrandt" aan H.M. een album met aquarellen, teekeningen, et sen en litho's van schilders-leden der „Maatschappij Rembrandt" als geschenk tei gelegenheid van flare Majesteit's 40 jarig regee ringsjubileum aanbieden. Het omslag is uitgevoerd in wit schapenleer en versierd met een gekroonde W Grorijngsche oorkonde voor H M de Koningin. Op initiatief van het district Groningen en Drente van de KNA.U. wordt ter gelegenheid van het regeeringsjubileum een estafette georganiseerd van Gro ningen naar Amsterdam. Op 8 Sept. vertrekt de eerste loopt-r uit Groningen. Ongeveer tachtig sportlieden zullen aan deze esta fette deelnemen en ieder zal drie K.M afleggen. De aan te bieden oorkonde zal in een koker, welke voorzien is van de wapens van Nederland en van de provincie Groningen worden overgebracht. Op 9 S pt. des morgens te half elf zal de oorkonde op het paleis aan den Dam worden aan geboden. Ook door andere dis tricten zal een dergelijke loop worden georganiseerd. Veertig jaren Koningin Een film van Polygoon. Ter gelegenheid van het regee ringsjubileum van de Koningin necfi, schrijft de N. R. Crt., Po lygoon een documentaire film, getiteld Veertig jaren Koningin, samengesteld, welke waard is gezien te worden. De ontwikke- ing van het geheele uiterlijke ieven in het Koninkrijk wordt in vergelijkende beelden duidelijk en aangenaam getoond, zonder dat daarbij het Karakter van de film uit het oog wordt verloren. De muziek is uitgevoerd onder leiding van Max Tak. De veranderingen op staatkun dig gebied, zooals invoering van vrouwenkiesrecht en evenredige vertegenwoordiging, de gelijkstel- ing van openbaar en bijzonder onderwijs, totstandkoming van de vele sociale wetten, worden vluch- ig aangestipt en voorts worden o.m. vergelijkingen getroffen tus- 'Cnen toestanden van veertig jaar geleden en nu, wat betreft wegen bouw, verkeer, brandweer, sport, woningbouw, enz. Belangrijke werken, zooals de groote sluizen en havens, de in poldering van de Zuiderzee, wor den nog eens extra in het licht gesteld en ook wetenschap en kunst o.m. de promotie van de Koningin tot doctor honoris causa zijn niet vergeten. Voor ie prestaties op industriëel ter rein, de radioverbindingen met I 'dië, en de vestiging van het Nederlandsche gezag in den ge- heelen archipel met de goede gevolgen daarvan, wordt ook aan- Jacht gevraagd. Natuurlijk ont- oreken herinneringen aan de oor logsjaren niet. Het slotstuk van de film, geeft feestelijke en droeve beelden uit net Koninklijke gezin in de afge- niopen periode. In de geheele reeks van beelden wordt mede Joor de begeleidende woorden van Kommer Kleijn, te kms de aandacht gevestigd op heigeen de Koningin voor ons volk heeft verricht en hoe zij Haar taak heeft vervuld. Een wapperende Neder- andscne vlag is het laatste beeld dat een symbool is voor deze adrukwekKende film van de vredige en voorspoedige ontwik- Keling van ons volk. De S D. A. P en het Ragoerlngxjubileam. De neer Koos VorrinK, voorzit ter der S.D.A.P. heeft Zondag middag in het openluenttheater van Berg en Bosch te Apeldoorn in een rede ter herdenking van net 35jarige bestaan der plaat selijke afdeeling van de S.D.A.P. opgemerkt, dat het bijna samen vallen van dit jubileum met het veertigjarige regeeringsjubileum van de Koningin voor hem aan- leiemg was het vele goede te gedenken, dat in die periode onder leiding van de Kuningm tot zegen van het Nederlandsche volk tot stand was gekomen. Hij noemde het een gemis in de samenstelling van het officieele regeert.igsgedertkboek, dat daarin niet het aandeel der S.D.A P. in de culturcele en maatschappelijke ontwikkeling is opgenomen. Vol gens spr. weet deze partij zich geplant in en geboren uit den Nederlandschen stam. President Lebrun. Ter gelegenheid van het regee ringsjubileum van Koningin Wil- helmina heeft President Lebrun aan H. M. een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Op het oogenblik dat Neder land het jubileum van Uwe Maje steit viert, is het mij aangenaam. Haar met mijn eerbiedige groeten mije oprechte gelukwenschen aan te bieden en Haar te verzoeken, de welgemeende wenschen, die ik uitspreek voor Haar persoonlijk geluk, dat van de Koninklijke 1 amilie, alsmede voor den bloei van Haar koninkrijk, wel te willen aanvaarden". Luchtbescherming. De Minister van Bmnenland- sche Zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen een onderzoek in te stellen naar de beantwoording van de volgende vragen a. welke afbakening dient te worden gegeven aan de taak van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming? I b. op welke wijze kan die I vereeniging het best haar taak vervullen c- op welke wijze kan die vereeniging het best door de aangesloten locale organisaties worden gesteund In deze commissie is benoemd tot voorzitter jhr. mr. J. W Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit zijn o.m. bevorderd tot grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Prof. Mr. P. J. m. Aalberse, Minister van Slaat, oud Minister van Arbeid en van Arbeid, Han del en Nijverheid, lid van den Raad van Siate Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Siaat, oud-Minister van Fi nanciën en van Binnenlandsche Zaken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dr. F. E. Posihuma, oud-Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voorzitter van het Centraal Instituut tot Bevordering van het Normale Handelsverkeer tusschen Nederiand en andere landen. Bij Koninklijk besluit zijn o.m. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau D. Kudde, lid van de Provin ciale Siaten van Zeeland te Zoulelande Mr. M. W. G. van der Veur, secretaris der gemeente Middel burg F. Bisschop, secretaris der gemeente Vlissiigen; J. C. Goemans, ontvanger der gemeente SeroosKerke (S.) P. WiaSe, penningmeester van de Gewestelijke Landstormcom- missie „Zeeland te St. Laurens A. C de Oude te Zierikzee, ltd van het hootdbestuur van de Zeeuwsche LandDuuw-Mij Dr. J. J. van der Harst'te Koudekerke is toegekend de eere-medaiile, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons aan H. F. Meijer, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Breskens S. W. Serlé, gemeente-veld wachter te Wateriandkerkje A. Fruijtier, oud-wegarbeider bij den Prov. Waterstaat in Zee land te Hontenisse J- Guignot, landbouwer, in dienst van den heer 1. van Cruij- ningen te Zuidzande, Uitvoer van aardappelen en groenten naar België De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft ons het volgende Onder dagteekening van 22 Juni 1.1. vaardigde de Belgische regeering een kon. besluit uit, waarbij onder het motief van een betere controle het aantal douane kantoren waarlangs uitvoer uit Nederland naar België plaats vond zeer werd beperkt. Voor Zeeuwsch Vlaanderen bleef o.m. alleen het kantoor aan de Paal," aan de uiterste oostgrens daar voor opengesteld. Dit beteekende een groot ongerief voor de in West-Zeeuwsch-Viaanderen ge vestigde exporteurs, nog te meer toen dezer dagen bleek, dat die maatregel ook toepasselijk werd verklaard op voor doorvoer naar Frankrijk bestemde producten. Dit beteekende voor velen het maken van een omweg vanpl m. 125 KM., aangezien veel pro ducten met motorvrachtwagens worden vervoerd en alzoo ook een stijging der vervoerkosten met een niet onbelangrijk bedrag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen, die terstond na het bekend worden van den maatregel de tusschen- komst der Regeering inriep, om te verkrijgen dat ook het grens- kantoor te Stroobrugge, nabij Aardenburg, ten behoeve der exporteurs uit het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen voor den uit voer zou worden aangewezen, ontving thans bericht van den Minister van Economische Zaken, dat de daarover met België ge voerde onderhandelingen tot re sultaat hebben gehad, dat de Belgische regeering zich heeft verbonden het grenskantoor te btroobiugge ook voor den meer- gemelden uit- en doorvoer aan te wijzen. Aangenomen kan wor den, dat binnen enkele dagen het kantoor Stroobrugge voor den invoer van Nederlandsche aard appelen en groenten geopend zal worden. De onderhandelingen over het openstellen van meerdere douane- siations zullen worden voortgezet. Zoekt naar den Coloradokever. De Inspecteur, üootd van den PiameDziektenkund'gen Dienst te Wapeningen schrijft ons In verbaud met de groote be langen, die er verbonden zijn aan een tjjdige en volledige uit- roeung van alle vindplaatsen van den Coloradokever nog in dit jaar, is het gewensebt, dat alle ver bouwers van aardappelen nog eenmaal hun gewas nauwkeurig op de aanwezigheid van den kever of van vraatsporen der larven onderzoeken. Het gaat er hierbjj om vast te stellen, of er kevers, eventueel ook iarven, op het loof aanwezig zjjn of dat de aanwezigheid vau groepjes planten met aangevreten bladeren vastgesteld wordt. Als dit laatste het geval, is, wjjst dit er op, dat aldaar larven aan de planten gevreten hebben en dan is het zeer waarscbymjjk dat deze zich thans als pop óf als kever daar ter plaatse in den frond beviftüen. Dit zal d*n 7'7;<y Ifóoïcteef digtVfxA cfeÏÏaruf Een kokf "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 'AKKERTJES". Voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou,, Griep en Koorts. Bij Apothekers en Drogisten. 1 Doos van 2 stuks - 2 stuivers. J. jj Koker met glazen buis vanl3 Snel en Hoofdpijn. Kiespijn t|| goed helpen hierbij altfid een poeder of cachet van Mfinhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ijnhardtjes 2 st. 10 ct. Doos 50 ct.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2