De witte Sloe*0, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 40. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938. 54>" .laars. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eenheid door democratie. Zaterdagmiddag heeft de Neder- landsche Beweging voor Eenheid Door Democratie in de Kurzaal te Scheveningen haar provinciale zomerbijeenkomst gehouden. De opkomst van leden en belang stellenden voor deze vergadering was zeer groot, zoodat de groote zaal van het Kurhaus geheel was gevuld. Na een korte openingsrede van den heer Weiss, voorzitter van de Haagsche afdeeling, washet woord aan den heer D Hans. De heer Hans wees erop, dat het Nederlandsche volk van Wil lem van Oranje een erfenis heeft gekregen, welke ongeschonden bewaard moet blijven. Men neme juist in deze dagen, welke aan het regeeringsjubileum van de Koningin voorafgaan, een voor beeld aan onze Vorstin, die Oranjes erfenis met zich mede draagt. De vraag dringt zich op, of Oranje niet moet blijven buiten alle politiek. Het is, aldus spr., inderdaad een goede gewoonte, dat het koningschap staat boven alle partijen, want het draagt de erfenis van Oranje, welke het geestelijke type van ons volk bepaalt. Men mag de democratie niet te beperkt en te eng zien. Willem de Zwijger kende geen algemeen kiesrecht en geen parlementarisme maar hij streed voor het wezen en de centrale gedachte van de vrijheid. Deze vrijheid verdedigen wij tegen de dictatuur, omdat wij de erfenis van Oranje willen hand haven. Spr. constateerde, dat ons volk in de historie twee groote be weegkrachten kent en wel zijn godsdienstzin en zijn vrijheidszin. Deze gedachten moeten wij be waren. Oranje liet ons zijn stam huis na en wij, democraten, die nen dit Huis te beschermen, zooals Geerten Gossaert kort geleden in verzen zeide„Houdt vast, volk Nederland". (Luid applaus). Mr. J. J. Schmal memoreerde vervolgens, dat wij leven in het stormcentrum, dat Europa heet. Spr. wees op de wantoestanden in de dictatoriaal geregeerde lan den. Men verwacht van E.D D., dat zij de middelen kiest, waar door men zijn menschenplichten kan vervullen. Daarmee, aldus spr., zijn we echter niet klaar. Wat er thans gebeurt, is het gevolg van wat eerder werd ge dacht en gezegd. Mr. Schmal ging rechtstreeks in tegen de theorieën, waartegen ook E.D D. vecht. „Het gaat thans", zoo riep spr. uit, „om het geweten van Europa; het gaat om de vraag of we menschen zijn en blijven", Spr. eindigde zijn luid toege juichte rede met te zeggen, dat de menschen den goeden weg moeten vinden met hun hart, hun geloof en hun God. Na een korte pauze was het woord aan mr. P. J. Oud. Deze zou zijn korte toespraak „syn these" als titel willen geven synthese, d.w.z. het samenvoegen van noodzakelijke verschillen tot een eenheid, die deze verschillen aanvaardt en niet onderdrukt. Het vrij aanvaarden van verschil len beantwoordt het best aan zijn levensuitingen. Er zijn menschen, die in alles alleen de tegenstel lingen zien, zonder te trachten deze controversen op te voeren tot een hoogere eenheid, tot een vrijheid, welke gebonden is aan hoogere vormen. E.D D. wil de vrije ontwikkeling van de men schelijke persoonlijkheid met open oog voor het nieuwe, maar vast houdend aan het democratische beginsel. Spr. behandelde in korte trek ken de voordeelen van het partij stelsel, waarin de politieke strijd niet verarmt doch verrijkt, waarin men eerbied moet hebben voor de opvattingen van den anders denkende. Men moet steeds uit gaan van de goede trouw van een tegenstander. De beweging van E.D.D. heeft de gedachte van eenheid in het volle licht gesteld, omdat men bij alle verschillen toch één is. Spr. eindigde met den wensch, dat men over de scheidingslijnen heen elkaar de hand rijkt, opdat men den fakkel der vrijheid kan overgeven aan het nageslacht, zooals wij dien van ons voor geslacht hebben ontvangen. De vierde en laatste spreker van den middag was de heer W. H. Vliegen, die op zijn beurt constateerde, dat ons volk een vrij volk is, dat door zichzelf geregeerd wil worden. Het par lementaire stelsel ook al kan men er veel kwaads van zeggen, is volgens spr. het eenige stelsel, dat bij ons volk past. Uitvoerig behandelde spreker dit nader. Hij eindigde met den wensch, dat alle tegenstellingen mogen verdwijnen, omdat wij willen streven naar welvaart voor allen door democratie. Plechtigheid in de Nieuwe Kerkte Delft Na de bijeenkomst in het Kur haus, waar 75 nieuwe leden zich aanmeldden, begaven vele leden van de beweging zich in 40 autobussen naar de Nieuwe Kerk te Delft. Omstreeks half zeven kwam het gezelschap daar aan. Nadat allen zich om het praal graf van Willem de Zwijger hadden verzameld, heeft prof. ir. W. Schermerhorn, alvorens een krans te hechten aan het mauso leum, een kort woord gesproken. Eén centrale gedachte zoo zeide spreker zal door de eeuwen heen velen hebben be zield, die in deze gewijde ruimte in een of anderen vorm getuigenis hebben afgelegd. Het was zeker steeds eerbied en dankbaarheid jegens den grondlegger van ons onafhankelijk volksbestaan. Aan Willem van Oranje is niets menschelijk vreemd geweest. Hij was ook een man van zijn tijd. De vormen, in welke hij het leven van dit volk mede heeft gegoten, waren niet dezelfde als die wij thans als behoorende bij volledige geestelijke vrijheid zouden ver langen. Maar zeker is, dat de geest, die dezen man bezield heeft en die hem op lateren leef tijd heeft gedreven tot zijn leven van strijd en offervaardigheid dezelfde is, die ook thans nog door millioenen op deze aarde als het hoogste wordt geschat. Het is goed, aldus spr., dat wij ons ook in de Nederlandsche B -weging voor Eenheid door De mocratie bewust zijn van deze dingen. Het is noodzakelijk, dat wij naast het getuigen van onze gehechtheid aan de geestelijke vrijheid weten, in den diepen zin van het woord, op welke basis wij staan. Het is daarom, dat wij vandaag het oog richten op de historie om onze basis te ontdekken. Met eerbied en dankbaarheid aan schouwen wij aan het begin van dezen langen weg de stralende figuur van Willem van Oranje, die ook als man uit de XVle eeuw met zijn andere levensvor men toch bezield was door het zelfde, dat ons ook moet bezielen offervaardigheid en strijdvaardig heid voor vrijheid en verdraag zaamheid. Ook wij aanvaarden op dit oogenblik nogmaals, in welke verscheidenheid van inzicht over de levensvormen wij hier overi gens bijeen mogen zijn, gezamen lijk dien eenen plichthet voort- dragen van den fakkel van vrij heid en verdraagzaamheid. Na de kranslegging speelde de organist, de heer Storm, het Wilhelmus en verlieten de tal rijken, die de plechtigheid bij woonden, het kerkgebouw. Zeevaartdag en vlootsehouw te Scheveningen Omtrent het programma voor den op 3 Sept. te Scheveningen te houden zeevaartdag en vloot- schouw kan het volgende worden medegedeeld. In het Kurhaus zal 's ochtends een tentoonstelling van scheeps modellen wordtn gehouden. Op den boulevard zal lucht doelartillerie worden geplaatst, Om twee uur begint in de Kurzaal een marine-bijeenkomst, waar toespraken zullen worden gehouden. Minister Steenberghe zal daarna het publiek toespreken over de beteekenis van de Nederlandsche scheepvaart en marine. Om half vier begint een défilé, waaraan adelborsten, mariniers, matrozen en de Koninklijke Ma rine-Kapel zullen deelnemen. Hierachter sluiten zich o.m. de leerlingen aan van de Zeevaart scholen. Om vier uur vangen de demon straties van de vloot en de ma rinevliegtuigen aan. Hieraan wordt deelgenomen door den flotielje- leider Tromp, de kruiser Sumatra, vijf onderzeebooten, twee torpedo booten, de kanonneerboot Brinio, vier mijnleggers, vier mijnvegers, twee nevelvliegtuigen, twee tor pedovliegtuigen en een demon- stratiegroep marinevliegtuigen. De schepen zullen ongeveer 600 meter uit de kust ligplaats nemen en van alle terrassen te zien zijn. Zij komen om 4 uur uit het Zuidwesten aan en varen ver volgens langs de heele kust. De duikbooten gaan achter elkaar in diep water duiken. De Tromp en de Sumatra vuren vijf volle salvo's af. Om kwart over vijf komen uit zee twee nevelvliegtuigen, waarop de luchtdoelartillerie in werking komt. Nadat zij over land gevlogen zijn, gaan zij een nevelscherm leggen om de Tromp en de Su matra. Dan komt de torpedo- groep vliegtuigen en lanceert torpedo's op de schepen. Om half zes komt de groote demonstratiegroep recht uit zee naar land, waarop wederom de luchtdoelartillerie op den Boule vard in werking treedt. Bij gunstig weer zal men in dat gedeelte van het programma o.m het strijken en dalen van vliegtuigen zien. Met zonsondergang illuminee- ren de schepen, die voor de kust zijn blijven liggen. Om negen uur wordt van het programma dat des namiddags is afgewerkt, FEUILLETON wires «se «e lippwt Q«" (Wordt fefvolgd). AXELSCHE COURANT (Duusche vertaling). Glimlachend overhandigde zfl haar reisgenoote haar visite-kaartje. „Verja, barones Von Kartegg", las deze. Een zeer bekende naam voor mij, madame la baronne. Wie heeft niet van u gehoord in de D.sche salons Mag ik a mijn kaarije aanbieden .Mademoiselle Heioïse Ctiênois". Nu schoot het Verja eensklaps te binnen, waar dat gezichije haar vroe ger reeds betooverd had. „Satanella Eenige oogenbltkken woedde innerlflk bij haar een sufld tusschen trots en nieuwsgierigheid, doch de laatste zege vierde. Mademoiselle Chênoisl riep zi] lachend ait. En dat hebt u mij niet reeds dadelijk verteld, maar mij in den donker laten tasien, waar het licht soo In de nabijheid is u, de artiste par excellence 1 Het doet mij bijzonder genoegen, mademoiselle, persoonlijk kennis met u te mogen maken. Voor Verja was dat juist een kolfje naar haar band. Wat had zij 3' vee' over die vrouw hooren spreken I Alleen reeds die roman met Genald loonde de moeite van een kennismaking met de heldin. Gaarne had li] naar hem gevraagd, maar sQ durfde niet, uit vrees van onbescheiden te zijn. En Brand! Wat had die al niet van Heloïses grillen en guitenstreken ver- raid zoo hartstochtelijk gekust hadj dat de vurige oagen. die tallooze har ten hadden doen ontvlammen; dat was de betooverende glimlach, die allen mannen het hoofd op hol bracht en dat bekoorlijke, elegante wezen'je was de prima ballerina, die heerscheres van het tooneel, die meest gevierde schoonheid en de verlaten minnares van den molenprins. Was dat niet interessant? Verja hield niet op met vragen, om de romantische verborgen heden van het klatergoudieven achter de schermen uit te vorschen. Hiar reisgenoote wist ook zoo aardig te vertellen. Een uur in den wagon brengt de menschen dikwijls nader tot elkaar dan een geheel jaar van stijven om gang en de wederzljdsche belangstel ling scheen bij deze twee drukke vrouwjes zeer levendig te zfln. Een schel gffluit brak eindelijk het gesprek af. Verja trok haar kleinen matelot terecht, de Fransatse knoopte haar lichtgele handschoentjes dicht en keek uit het raampje. .Wiesbaden Wat is dat snel gegaan." Op het perron was een druk gewe mel. .Marie!" riep Veija uit de coupé. Juichend verliet het jonge meisje de zijde van haar oom Frans en snelde naar het portier. Bent u daar eindelflk, tantetje! Dat is braaf van je, dat je mij, arme onbestorven weduwe, onder mi litair geleide komt afhalen, zeide Vetja lachend, Ba een hartelijke omhelzing. Taut mieux, nu heb ik moed om door dien menseheustroem heen te dringen. Adieu, Mademoiselle, au revoir I groette zij daarop haar relgenoote. Het volgiadi «ogenblik wu M tusschen de wachtende menigte op het perron verdwenen. Wie was die dame vroeg Marie. Zij zag er bekoorlijk uit. Mademoiselle Chênois. Heloïse sprong uit den conpé. Het duurde lang eer haar bagage verxorgd was en toch was zfl ongeduldig om weg te komen. Eindelijk zat zfl in de victoria, die de zonnige Wilhelnt- strasse doorreed; van verre zag zfl het badhuis, ddór is de speelbal, tii&r zal zij Gerrald wederzien. Bonne Chance I zeide zij glim lachend bij sich zelve. Nu kan het drama beginnen. Ik sta reeds op het tooneel 1 XIV. 'tls bal in het Kurhaus. Een bont gekleede menigte woelt zwierig dooreen, uitlokkend klinken de tonen van het orkest, dat een opwek kende wals speelt. Onze oude bekenden hebben sich in een groeten kring vereenigd en zijn zooeven van een wandeling door den schitterend verlichten tuin terugge keerd. In een zijzaal staan de vroo- lijke groepjes bfleen en beraadslagen wat zfl zullen doen. Wat denkt u, stelde doctor Brand voor, ais wij eens naar de spelers gingen kijken? Wij loopen er geen gevaar van verkouden te worden en verwijderen ons ook niet te ver van de bron, waaruit de Chamoagne vloeit. Bravo, aangenomen I klonk het lachend dooreen. Een jong o1fl:ier hoed Verja den arm en stapte vooruit ■aar de speelzaal, Ik sluit mij Biet bij het gezel- IChtp aas, xsids Qirrald ml gefrensta wenkbrauwen. Wil jij freule Von Rotterswyl tot cavalier dienen, Brand Stel je toch niet zoo belachelijk aanklonk het hem sissend in de ooren. Wil je door zulk een in het oog loopend gedrag weer onde herin neringen en praatjes wekken Waar om gaat hij niet mee zal men vragen en het antwoord zal zijn i Omdat hij zichzelf niet vertrouwt. Dat werkte. Gerrald beet zich op de lippen en bood Marie den arm aan, het woelde en bruiste in zijn binnenste. Zijn opg -wondenheid ontging het jonge meisje niet, Willen wij achterblflven vroeg zfl zacht. Een blos evertoeg zfln gelaat en trotsch hief hij het hoofd op. Volstrekt niet. Waarom? ant woordde hfl scherp en hij liep door de openstaande deur. Ik heb een afkeer van het spel en van hen, die er aan verslaafd zfln, hernam Marie, met een ongerusten blik op zfln verbleekt gelaat. Een onbe haaglijk gevoel maakte zich van haar meester, een angst, die haar den adem benam. Hij glimlachte even en zeide t „Ook ik verafschuw hel". Een bang voorgevoel beknelde het hart van het jonge meisje, zfl wilde hem smeeken teiug te keeren. Zfl sprak ernstig en oprecht, maar vóór d3t zfl nog had uitgesproken, keerde Brand zich om en legde waarschuwend den vinger op zfln mond in de speelzaal raag niet gesproken worden, Zfl staan aan de roulette, „R >uge", roept de eentonige stem van den crou pier uit, „trente et un 1" en bevende banden strijken haastig het |eld naar sich tec. Het balletic gonst en loopt de eentonige stem roept weder iets uit en de spelers luisteren in a lem- looze spanning. Wat snort dat bal letje. Laten wij weg gaan van hier t fluisterde Gerrald Hfl streek met de hand over het voorhoofd en wierp een onrustigen blik op Mirie. In haar blonde lokken schittert een gouden haarnaald overal waar hfl ziet goud I Hfl spoedde zich voort, naar een andere tafel. De croupier hield de kaarten in de hand. „Faites votres jeu, messieurs I" Langzaam deelde hfl de kaa-t. Weder gaat Gerrald een schok door de ziel. Hoe dikwijls heeft hij niet aan die tafel gestaan om in koorts achtige opgewondenheid op de kaarten te zetten, hoe dikwijls heeft hfl ze opgenomen, er zijn goud opgelegd om het nimmer weer te zien. Met strakke blikken staart hfl op despee tafel, zijn lippen zijn half geopend en zfln wangen gloeien koortsachtig. „Gewonnen", roept hfl eensklaps met fonkelende oogen uit. De plotselinge uitroep doet Marie opzien. Zfl schrikt van de uitdrukking op zfln gelaat. Laten wfl heengaan, mijnheer Gerrald I smeekt sij op angstigen toon. Heengaan? herhaalt hij als in e«n droom. Ji, laten wij heengaan I Zwflgend gaai hfl naar de balzaal terug, waar het orkest weder met spelen is aangevangen. Marie blflft staan. Zwaar rust haar hand op zfln arm.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1