Voedt Uw huid 'snachts met Purol De Feesten te Axel. Binnenland. schatting van uitstekend inge lichte zijdp zouden in geheel China 25000 man Japanscb- troepen lijdende zijn aan chol> r of malaria. O k te Nansjang is cholera uitgebroken. Zes en vijftig Japansche vlieg tuigen hebben Hankau en de voorsteden Woetsja <g en Ha^jane gebombardeerd. Vele bommen kwamen ep dichtbevolkte wijken in de omgeving van de rivier neer. Het aantal slachti ff-rs is nog niet bekend, doch men schat dat eenige honderden burgers zijn gedood. Vergeefs trachtten de vliegtuigen de waterleiding van Hankau te vernietigen, Japansche vliegtuigen hebben ook Kanton en omgeving gebom bardeerd. Viermaal werden de steden Sjekloeng en Pakonghau aan de spoorwegen Kanton-Kau- loen en Kanton-Hankau onder vuur genomen. De Chineesche troepen blijven vorderen in de richting van Kioekiang meldt het Chineesche Persbureau. Zij hebben een ver rassenden aanval gedaan op de Japansche stellingen ten Noorden van Sjaho. De vijand vluchtte in alle richtingen en liet vijfhonderd kisten granaten, twee machinege weren en andere voorraden achter De Chineesche luchtmacht heeft d vlootconcentraties bij Kioekiang opnieuw gebomoardeerd. Twee Japansche oorlogsschepen zijn gezonken, verscheidene ernstig beschadigd. Ten Noorden van den Jangtse wordt de Japansche opmarsch door de overstroomingen onmo gelijk gemaakt. De steden Hwangmei, Woesueh en Soes- oeng staan rondom in het water, waardoor de Japansche gemecha niseerde afdeelingen tot werkloos heid gedoemd zijn. Ook rondom Taihoe en Wangkiang is het land overstroomd. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormnjps, vlekjes, pukkels en u'tslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. De Rijksmiddelen. Zoowel de directe als de in directe belastingen hebben in de afgeloopen zeven maanden aan merkelijk meer opgeleverd dan was geraamd. Het zuiver bedrag van de ko hieren der dirrcte belastingen be droeg ultimo Juli j.l. f87 204853 tegen f79 731 114 op uitimu Juli van het vorig jaar. De grondbelasting wijst met f 10 484 542 op eind Juli j.l. tegenover t 10.334 789 vorig jaar, thans een meerdere opbrengst van f 149.752 aan. De inkomstenbelasting wees eind Juli een zuiver bedrag aan van tó3 179.3u9. tegenover het vorig jaar 146 963 756 of f6 215.552 meer. tmd Ju i 1938 was de vermeerd ring tegenover eind Juni vorig jaar f2 564 798 Voor de verinogensoeiaMi,,tr was de vooruitgang f462 112 (13 524.419 nu tegen t 13 oö4 3u6 het vorig jaar) en voor de verdedigingsbelas ling f533 352 (f8 493 148 tegen f 7 959 79o). Wat de belasting van de doode hand betreft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juli f 1.523435 tegen f 1.410.465 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang bctee- kent van f112 970. De overige indirecte middelen hebben in de maand Juli van dit jaar opgebracht f39 455 079 waarmede zij de maandeiijksche raming ad f35 768.750 met ruim 3.68 millioen hebben over schreden. Keuring van koplampen. Door de beschikking van den minister van waterstaat, dd. 13 Augs. 1938, schrijft de K.N.A.C., is een zeer belangrijke wijziging gekomen in de voorschriften in zake de keuring der koplampen van motorrijtuigen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met ingang van 1 Jan. 1939 alle koplampen van een goedge keurd soort dienden te zijn, of dat daarop een door den minister vastgesteld goedkeuringsmerk diende te zijn aangebracht. De genoemde datum is thans gewijzigd in Januari 1940, zoodat tot dan met ongekeurde lampen mag worden gereden, Een uil zondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motorrijtuigen wordt izemaakt voor motorrijtuigen, die na 31 December 1938 ingevoerd of hier te lande vervaardigd wer den. Voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zij van goedgekeurde Koplampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt, heeft zorg te dragen, dat daarop goedge keurde koplampen zijn gemon teerd. Inmiddels verdient het reeds thans aanbeveling, bij den aankoop van een nieuw motor rijtuig levering van goedgekeurde koplampen te eischen. Momenteel kan de datum van invoer van een motorrijtuig blijken uit het nationaliteitsbewijs. Na invoering van de nieuwe wegen verkeerswet, hetgeen thans ieder oogenbiik verwacht kan worden, krijgt ieder motorrijtuig een „voer- tuigenbewijs", waaruit zijn leeftijd kan blijken. De sultan van Langkat. De sultan van Langkat (Lang kat is het Noordelijkste deel van het gouv. Sumatra's Oostkust). Zijne Hoogheid Toeankoe Mach- moed Abdul Djalil Rachmat Sjah, is met zijn gemalin, dochter en gevolg in deresidentie gearriveerd. Op Woensdag 3 Aug, is Z. H te Genua aangekomen, waar hij ontvangen werd door verschillende haven-aut riteiten, alsmede door den consul-generaal der Neder landen, reisde de sultan met ge volg door Europa en bracht ook een bezoek aan Genève. Aan de Nederlandsche grens werd de sultan verwelkomd door den controleur eerste klas, den heer Van Duuren, die aan Z H. gedurende zijn verblijf in Neder land is toegevoegd. Z.H. deelde mede, zeei ver heugd te zijn de reis naar Neder land te hebben gemaakt. Reeds bij het vernemen van de heuge lijke tijding van de verloving van Prinses Juliana en Prins Berrihard, had hij het plan opgevat om naar Nederland te gaan, teneinde de huwelijksfeesten bij te wonen. Hiervan is toen niets gekomen, daar zijngezondheidstoestand toen niet zoo schitterend was. Maar bij de jubileumfeesten van Hare Majesteit wilde hij zeker niet ontbreken, waarom hij de uit voering van zijn plan had uit gesteld tot deze gelegenheid. Er was aan het station-staats- sp >or te Den Haag groote belang steiling, temeer daar dedochteis, evenals de sultane, gekleed waren in kabajah en goud-doorweven sarong. Behalveofficiëele personen, was daar een groot aanlal vrienden en kennissen. Retds op het perron hadden eenige jongere landge- nooten van den sultan hem door een kniebuiging begroet. Besluiten wij met de vermel ding, dat de sultan diverse ge schenken uit zijn land voor de koninklijke familie heeft mede gebracht, waarbij het zij ten overvloede vermeid ook de jongste telg van het Huis van Oranje, Prinses Beatrix, uiteraard niet is vergeten. groote beteekenis mag worden geacht. Het betreft een uitgestrekt aan- slibbingsgebied langs den bene denloop van de Parana-rivier, den hoofdstroom van den Rio de la Plata. Deze zgn. „Delta" kan in menig opzicht vergeleken worden met ons eigen rivierenland en eilandgebied. Op de grondslagen, welke thans door de in aanhef vermelde over eenkomst voorloopig zijn afgerond zullen onder de auspiciën van de N V. Grondverbetering- en Ont ginningmaatschappij (Orontmij) twee Nederlandsche vaklieden, t.w. een landbouwkundig en een waterbouwkundig ingenieur, ter plaatse een volledig onderzoek gaan instellen, hetwelk in geval van gunstige bevindingen zal wor den uitgewerkt tot een vast plan. in het kort samengevat zal dit onderzoek behelzen den aard en omvang van de bedijkings- en andere waterbouwkundige werk zaamheden, alsmede cultuurtech nische voorbereiding, benoodigd om deze landerijen gereed te ma ken voor een intensief agrarisch bedrijf, waarin wellicht de hoofd plaats zal toekomen aan veeteelt en zuivelbereiding. Naar Argentinië. In onze jeugd hoorden we vaak een straatliedje dreunen met als inhoud: „Dan gaan we naar den Argentijn, dan moeten wij niet werken". Nu zal het andersom worden en zal als de plannen doorgang vinden men juist naar Argentinië gaan om wèl te gaan werken. Tusschen de regeering van de Argentijnsche provincie Buenos Aires en een Nederlandsche groep van franciers en uitvoeiders is naar gemeld wordt over eenstemming bereikt inzake het in studie nemen van een omvang rijk project, hetwelk zoowel uit een oogpunt van werkverruiming als ook wegens de daarop aan sluitende gelegenheid tot koloni satie met Nederlandsche boeren voor onze volksgemeenschap van Mochten we reeds enkele malen mededeeling doen van wat in hoofdtrekken door de feestcom missie op haar programma was gebracht, thans zijn we, dank zij de medewerking van den vol- ijverigen secretaris dier commis sie, den heer A van Maale, den bekenden voorzitter onzer plaatse lijke V.V.V., in de gelegenheid om het officiëele programma, ook in onderdeden te vermelden van de verschillende feestelijkheden, die in ons oranje-lievend stadje zullen plaats hebben. De aanvang is op a.s. Zaterdag 27 Augustus met een winkelweek, georganiseerd door V.V.V., ter gelegenheid van het 121/s-jarig bestaan dezer vereeniging De 60 medewerkende winkeliers en neringdoenden zullen gedurende den termijn van 27 Augustus— 10 September voor iederen aan koop van 50 cent een enveloppe uitreiken, waarin zich een letter bevindt. Wie 32 enveloppen met een letter heeft, welke tezamen de woorden vormen „Wilhelmi-a Koningin der Nederlanden, kun f en uit de 60 beschikbare prijzen (10 hoofdprijzen, w.o. een ameu blement) een prijs bekomen. Nadere inlichtingen geeft natuur lijk het bestuur van V.V V. Maar behalve met de winkel week worden de feestelijkheden nog ingezet met een festival, eveneens door de jubileerende V.V.V. uitgeschreven. Hieraan nemen deel een tiental corpsen, resp. uit Axel, Biezelinge, Terneuzen, Goes, Zaamslag, Bier vliet, Hoek en Sluiskil, welke worden opgesteld om 2 30 u. aan de Zeestraat en dan in optocht met vroolijke marschmuziek een wandeling door de stad maken, waarbij bezocht worden de West straat, Noordstraat, Nieuwstraat, Stationstraat, Wilhelminastraat, Byiocqueplein, Pr. Hendrikstraat, Kerkdreef, Koestraat, Weststtaat en Markt, waar de stoet ontbon den wordt. Hierna worden verschillende concerten gegeven op een tweetal kiosken, welke resp. opgesteld worden nabij het spoorwegstation en aan de Zeestraat. Op de kiosk op de Markt vol gen om 6 uur en 8 uur een twee tal extra-concerten, nl. van de mondharmonicaclub te Biezelinge en van de harmonie uit Biervliet, waarmee dan het festival officiëel is geëindigd. Op Woensdag 31 Augustus worden 's ochtends om 7 uur de huldigingsfeesten ter eere van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H.M, de Ko ningin ingeluid, waarna op den trans van den molen van dhr. Misseghers door leden van de Chr. harmonie Hosanna te 8 uur eenige koraalnummers zullen wor den uitgevoerd. Kinderfeesten. De middag van dien dag is speciaal bestemd voor de school jeugd, al zullen natuurlijk zeer vele ouders en belangstellenden gaarne ooggetuige zijn van wat de jeugd uitvoert. Om 2 uur worden door de kinderen geza menlijk eenige feestliederen ge zongen, waarna zij zich naar de weide begeven van dhr. D. van Cadzand (tegenover de katholieke school), waar hun een groot kin derfeest wordt bereid en tractatiën zullen plaats hebben. Om 8 uur 's avonds begint een zanguitvoering van „Orelio" alhier op de Markt, gevolg door een concert van „Hosanna". Verlichting, enz. Officieel zal er dan verlicht worden, waarbij ongetwijfeld dan de buurtcommissie's zullen aan sluiten. Terloops zij reeds ge meld, dat die verlichting iets aparts zal zijn, gehoord wat hier en daar wordt voorbereid. Ook aan de versieringen wordt in alle stilte hard gewerkt. In bijna alle wijken worden daartoe garage's en bergplaatsen beschik baar gesteld en sommige buurten brengen er teeds de stemming in door het avondwerk te beëindigen met gearmd en zingend „een paar straatjes" rond te wandelen. Het zal de moeite loonen, om reeds dien avond Axel te be zoeken, teneinde de versieringen te bezichtigen. Men weet het Axel heeft in dat opzicht een goeden naam Op Donderdag 1 September worden de feesten vervolgd met een Sprookjesoptocht Deze zal bestaan uit 8 groepen, n.l. Klein Duimpje, Hans en Qriet, Sneeuwwitje, Doornroosje, Rood kapje, Asschepoester, Kleermaker met kabouters en de Gelaarsde Kat De optocht zal natuurlijk met muziek worden begeleid. De rondgang begint om 2 uur en is bepaald als volgt Zeestraat, Markt, Walstraat, Armendijk, Buitenweg, Niéuw- straat; Stationstraat, Oudenweg, Nieuwendijk, Wilhelminastraat, Pieter Paulusstraat, Prins Mau ritsstraat, Prins Hendrikstraat, Oude Wijk, Weststraat, Koestraat, Oosterstraat, Julianastraat, Prins Hendrikstraat, Kerkdreef, Kerk straat, Noordstraat, Weststraat, Oranjestraat. Voorwaar een groote wandeling die misschien nog wel gewijzigd of bekort wordt, al naar de krach ten der deelnemertjes. Om 6.30 uur krijgen we een turnuitvoering te zien van de chr. gymnastiek vereniging alhier, eveneens op de weide van dhr. van Cadsand. Het programma bestaat uit 9 nummers, vrije oefeningen, brug-, bok- en rekspringen door jongens en meisjes, onder begeleiding van muziek. Te 8 uur geeft daarna de chr. zangvereert. Asat een zanguitvoe ring en om 9 uur Concordia een concert, beide op de Markt, ter wijl dan weer de straatversierin gen zullen worden verlicht. Ge- wenscht is het misschien daarbij de gasverlichting voor de straten te beperken, opdat de versiering meer uit zal komen. De historische optocht die als het neusje van den zalm voor den laatsten feestdag is be waard, belooft een schitterend schouwspel te vormen van vors ten, edellieden, historische figuren, middeleeuwsche tafereelen ruiters, officieren, soldaten en landelijke poorters. De stoet zal om 2 uur aan den Nieuwendijk zijn opgesteld als volgt le. Prins Maurits met adjudant, edellieden, adellijke dames, ruiters en voetvolk. 2e. Wagen Overwintering op Nova-Zembla. Barentz, Heems- kerek en zeelieden. 3e. Prins Frederik Hendrik, prins Hendrik Casimir, adellijke dames met hofdames, burgemeester en schepenen, ruiters. 4e. Wagen De Zilvervloot met admiraal Piet Hein en 9 man schappen. 5e. Prins Willem V, 3 edellieden, Ds Jan Scharp, burgemeester en schepenen, groep voetvolk. 6e. Wagen Thee visite einde 18e eeuw, dames en dienstmeisje. 7e. Koning Willem III, officieren van 's Konings Huis, burgemees ter en wethouders, eerewacht in hoerendracht. 8e. Wagen: Hoorn des over- vloeds. 9e. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met gevolg en sol daten. 10e. Wagen: Prinses Juliana in Axelsch costuum met meisjes. De in den stoet voorkomende vorstelijke personen stellen die genen voor, welke destijds Axel hebben bezocht. Behoudens wijziging zal de vol gende weg worden bewandeld Stationstraat, Noordstraat, Markt, Armendijk, Buitenweg, Nieuw straat, Wilhelminastraat, Pieter Paulusstraat, Prins Mauritsstraat, Prins Hendrikstraat, Oudewijk, Weststraat, Zeestraat, Oranjestraat Kerkdreef, Koestraat, Oosterstraat, Julianastraat, Prins Hendrikstraat, Kerkdreef, Kerkstraat, Markt, Gentsche Vaartstraat, Noordstraat, Stationstraat, Oudenweg. Na deze wandeling zal bij warm weder het bezichtigen van water sport verfrisschend aandoen. Mogelijk dat daarom op het pro- I gramma is gezet, dat om 5 30 Zwemwedstrijden zullen plaats hebben, bestaande in 12 nummers. Borstcrawl, rugslag en school slag, 100 en 50 M. voor heeren en dames. Voorts polowedstrijd tusschen de clubs van Axel en Terneuzen, tobbetje-, parapluie- en eieren- zwemmen voor jongens en meisjes. Te 8 uur volgt dan weder een groot concert van de Kon. Harmonie uit Hulst en na afloop hiervan wordt het officiëele programma besloten met een groot schitterend vuurwerk. Negen kunstvuurwerken zullen als speciale nummers worden ge monteerd en afgestoken bij de Kleine Kreek, met afwisseling van luchtschoten, drijvende fonteinen, vulkanen, kanonades, luchtkrakers, vuurpijlen, bommen, bengaalsch vuur, in diverse kleuren. Het slotstuk wordt gevormd door de Koninklijke kroon, waar onder de buste der Koningin, g flankeerd door de jaartallen 1898 1938, alles in diamantvuur. Toch zijn hiermede de feeste lijkheden nog niet beëindigd, want behalve dat de winkelweek nog voortduurt, zal op Zaterdag 3 September door V.V.V., die h a a r jubileumweek nog viert, nog een bijzondere attractie worden gegeven. Zij zal dan om 3 uur doen optreden een interna tionaal gezelschap van artisten op het gebied van dierentemmen, snelteekenen, acrobatiek, jonglee- ren, clownerie, muziek, enz. Een en ander zal plaats hebben op een weide achter de villa Beatrix aan de Zeestraat. Om 8 u. krijgen we dan nog een slotconcert door de harmonie van Schoon- dijke en hiermede hopen we dan een in alle deelen geslaagde feestweek achterden rug te hebben. AXEL, 19 Augustus 1938. Morgenavond zgl bij gunstig weer de harmonie „Concordia" alhier een bezoek brengen aan de wijken Spui en Magrette, teneinde de bewoners aldaar te vergasten op enkele muziek nummers. Ongetwijfeld zullen de muzikanten weer gastvrij worden ontvangen.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2