Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch- Vlaan deren. M U.HÜARPJJES" (mrtijden U jtijnen 12 De witte Bloeo* No. 39VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938.54* Jaafg. DE HUISDOKTER J. C. VINK - Axel. Buitenland. (Wordt *amigd), Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrljdagveormiddag 11 ure. Knap volk dat we zijn tegen woordig. Geen plek aan ons edel corpus kan zeer doen, of we hebben er onzen specialist voor. Voor de maag bellen op nummer zooveel en voor keel, neus en oor twee huizen verder. Voor den bloedsomloop en de spijs vertering nemen we een tram metje naar dien en voor den blinden darm hebben we een adresje daar. Waar is onze oude huisarts? De man, die ons van top tot teen behandelde en voor de maag pre cies even knap was als voor den buik Die goede, oude huisdokter, zooals wij hem kennen uit onze jeugd die in zijn gezellige dok- ters-coupé'tje de stad rondreed en aanbelde bij zijn oude klanten, die hij zoo heelemaal door en door kende. Onze huisdokter van vroeger, die onze familie eigenlijk om zoo te zeggen had zien ge boren worden Onze heel ver trouwde huisdokter, waar we mee konden praten ook over de dingen, die ons buiten ons ziek zijn bezig hielden. Die huisdokter wist precies, wat er omging en kwam achter onze maagkwaal langs den omweg van iets heel anders, dat er toch misschien wel een klein beetje mee te maken hadwant hij wist, waar we ons zoo zenuw achtig over maakten en die maag die reageerde daar krek op, zooals onze huisdokter dat al lang begrepen had. Die huisdokter is er misschien nog wel hier en daar bij ouder- wetsche families, waar hij over huis komt, zooals hij dat bij Oma ook al deedTegenwoordig echter hebben we voor 't meeren- deelonze kliniek en onzen spe cialist. Tegenwoordig werken de dokters met tarieven en houden zij zitting en tegenwoordig zijn we dien vertrouweling dan ook kwijt. Een dokter is toch eigenlijk zoo'n intieme in ons leven, dat we er tegen op gaan zien zoo aan die specialisten één voor één ons vertrouwen te geven. Het heele verschil zit 'mhier: Aan zoo'n ouderwetsche huisdok ter gaf je je hart en je geweten. Die was een beetje je biechtvader en als hij binnenkwam, dan voelde je daardoor alleen een zekere rust, een zekere veiligheid. Hij kende het nest zoo goed, waar je uit kwam. En hij deed met een paar poedertjes en zijn vertrouwelijk receptje honderdmaal meer aan je physiek innerlijk, dan de specia liteit met het leegpompen van je maag. Die huisdokter had, als hij je behandelde, ook een stukje van je ziel in observatie, ik hoor hem nog de trap op komen en al vragen Waar ligt de patiënt Wat is er aan het handje En als hij dan aan je bed stond en naar je keek, dan was het of-ie het van je gezicht af las. En hij vertelde onderwijl hon derd uit over dit en dat en luis terde naar het verhaal, dat vader deed. Ze hadden samen dezelfde kennissen en als hij weg was, dan draaide je jezelf weer om tevreden en rustig. Ik mis den huisdokter in het tijdsbeeld van tegenwoordig, om dat met zijn heengaan, met zijn verdwijnen er iets vertrouwelijks weg is tusschen onzelf met onszelf. Begrijpt u het? Laat ons elkander goed verstaan geen woord kwaad van onze bekwame specialisten. Zij hebben hun bijzondere studie over ons bij zondere ongemak en weten tot heel diep in de schuilhoeken van dat onderdeel de kleinste finesses. Maar ik houd zoo van onzen ouden huisdokter, omdat hij zoo alles wist en zoo combineeren kon en ons van binnen en van buiten begreep. Hij zei nooit maar 's een paar maanden naar buiten, want hij wist dat dat on zin wasvoor ons. En als het er op aan kwam, als het ern stig was, dan voelde je aan hem, DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. dat hij meeleefde hij sprak met moeder en hielp kalmte brergen. Hij zorgde zoo met zijn heele hart voor je en als hij je er door haalde, dan was hij mee gelukkig, mee blij, mee een deel van het gezin. Aanvaard dan, o, oude huis dokter en gij, doktoren, die nog niet oud zijn, maar van het zelfde slagdeze lofrede als een dank en een hartelijke aan moediging. Het echte huisgezin heeft in zijn huisdokter zijn besten vriend. G. Boter aan de galg. Zooals men weet, heeft de Engelsche regeering eenigen tijd geleden getracht een internatio nale commissie te vormen om in Spanje de uitwerking der bom bardementen uit de lucht op open steden gade te slaan. De be richten omtrent de resultaten dier uitslagen loopen rechts en links zóóver uiteen, dat een persoonlijk onderzoek gewettigd is. Men zou dan ook naar aanleiding van die waarnemingen middelen beramen om er een eind aan te maken. Maar dit laatste juist schijnt een pogen te zijn, waarvan men in Europa niets moet hebben. Althans Franco is daar sterk tegen en men wil in Europa blijkbaar allen Franco „officiéél" tot vriend houden. Gezien, dat Engeland geen medewerking op zijn streven had, is nu te Londen een Engelsche commissie gevormd, om zoo mogelijk kennis inzake de bombardementen van open steden te verzamelen. Ze gaat zich vestigen te Toulouse in Zuid- Frankrijk en is vandaar per spoedmissive te ontbieden, waar men haar in Spanje wil hebben. Ongevraagd komt ze nietde lachte, benevens een vriend, die zich docter BraBd noemde. Zoe was hij dan te Wiesbaden gebleven. Al lager en lager was bjj gedaald op den maatschappe- lijken ladder, totdat hij voor den afgrond gtond, waarin de eer vod zoo menigeen voor eeuwig ligt bedelven. XIII. Heloïse had plotseling D. ver laten, zooals zjj bad opgegeven slechts voor vier weken. Zjj had in den laatsten tjjd geklaagd over pjjn in de leden, zoedat zij niet meer in staat was te dansen od de theaterdokter had haar dan ook een attest gegeven, waarop de intendant van des hotsebouwburg haar dadeljjk het aangevraagde verlof had toegestaan. Nu zat zjj in den trein naar Wiesbaden Zij verveelde zich on dacht er over na, wat zij daar alzoo zou uitvoeren. Spelen wilde zjj niet. In denzelfden conpé zat een elegante, voorname dame, op haar lederen reistaseh stond een K met een baronskroontje er boven. Helelse kende haar als een be wonderde lieveling der D.sehe greota wereld, zij had haar near- linksche Spaansche regeering of Franco moeten haar vragen, over te komen. Vermoedelijk zal Bar celona wel gelegenheid krijgen, om haar tot het uitoefenen van haar taak te roepen. Er gaat vrijwel geen dag voorbij, dat Franco's vliegtuigen in deze gevallen zeer waarschijnlijk be mand door minder scrupuleuze niet-Spanjaarden hun ladingen bommen niet op linksche steden strooien. Het aantal slachtoffers onder de burgerij neemt echter af en is lang niet meer zoo ont stellend groot als tijdens de groote bombardementen van Barcelona, eenige maanden geleden. Maar dat daar gelaten, dan is het nog niet in te zien, dat de commissie veel resultaat zal kunnen bereiken. Het bombardeeren van open ste den, steden dus. die geen strate gische beteekenis hebben, en waar zich zoo goed als geen militaire mikpunten bevinden, is een mis dadige gruwel, maar in tijden van oorlog pleegt het op een beetje meer of minder van dien gruwel niet aan te komen. De onder havige bombardementen zullen een onafscheidelijk deel der mo derne oorlogstaktiek vormen, alle commissies ten spijt, tenzij mocht blijken, dat ze geen uitwerking hebben en den bedrijver dus alleen maar op verspilling van duur materiaal zouden komen te staan. Ofschoon het de vraag is, of het ooit tot ingrijpende maat regelen zou komen tegen die oorlogsgruwelen uit de lucht, kunnen we ons wel voorstellen, dat die maatregelen toch boter aan de galg zouden zijn, want wat zegt men reeds, dat de ar gumenten voor die luchtaanvallen zijn Dat ze feitelijk „vrede lievend" werken, omdat ze den oorlog bekortenJa, als alle menschen zoo gauw mogelijk zijn uitgeroeid, is ook de oorlog gauw klaar. Andere verdedigers beweren, dat de luchtbombardementen hu maan zijn, omdat zij de geheele bevolking in den strijd betrekkpn, en er niet enkel de beste krachten in de legers vereenigd, voor laten opkomen 1 Al deze redeneeringen beginnen haar, toch al niet overmatig groote kracht van overtuiging geheel te verliezen, nu men ziet, dat on danks de luchtbombardementen de diverse oorlogen in de wereld met buitengewone hardnekkigheid voortduren. Niet alleen in Spanje, ook in China, waar de Japanners er zich chronisch aan te buiten gaan, blijven de militaire resul taten ver bij de verwachtingen ten achter. Zelfs een alleraf- schuwelijkst geval als een paar dagen geleden het bombardement van Kanton, waar midden in de oude stad groote verwoestingen werden aangericht en honderden dooden vielen (o.a. in een Fran- sche kathedraal, welke getroffen werd) bleek niet in staat eenig zichtbaar demoraliseerende uit werking in het leven te roepen. Na het bombardement heeft de bisschop der kerk, mgr. Fuur- quette, die reeds 43 jaar in Kan ton woont, tot den correspondent van Reuter gezegd „lk vraag mij af, waarom men dit gedaan heeft. Er zijn in deze zóne nöcn kanon nen, nóch andere wapens, nóch soldaten. Ik zal de kathedraal echter niet verlatende kathe draal zal een toevluentsoord blij ven voor vluchtelingen". Typisch klinkt die verklaring dus in sirijd met den schijn. In plaats van demoraliseerend wek ken de bomaanvallen haat, af schuw en verzet in de hand. De strjjd In het Oostea. Uit Sjaugnai wordt gemeld, dat onder de Japansche troeper. aan den Jangtse cholera en malaria heerschen, ten gevolge waarvan de operaties tegen Hankau kun nen worden opgehouden. Een tot oordeelen bevoegd iemand, die ju st uit Kioekiang is teruggekeerd, schat het aantal Japansche militair..., dat ziek is op 5u00. Volgens een andere FEUILLETON (Duitsehe vertaling). Otta Wilke was iemand, zooals men er in de tegenwoordige tijden by dozynen ontmoet, oen verloo- pen genie, wiens aanleg onder betere leiding wel ten goede bad kunnen gedijen en hem tot een nuttig lid der maatschappij had kunnen vormen. Hij had gestu deerd, maar zich door het niet betalen van een eereschuld aan de Hoogeschoel onmogelijk gemaakt. Dit had zjjn toekomst bedorven. Zoo kwam hij bij toeval te Wiesbaden. Twee thaler had hjj nog op zak. Waar moest hjj heen Dat vroeg hy reeds sinds lang niet meer. Maar bij ging naar de groene taiel, zette die twee thaler in en wen er vier. Opnienw zette by in en won weer. Hy speeelde door en won onophoudelijk en et Fortuna nu aan die twee thaler een geheime toevermacht verbonden had, of wel dat de duivel in eigen per soon zijn vinger op bet rouge hield hij won over de twee- henderd thaler, De hartstocht van het spel maakte zich van hem meester, met groote oogen zag hij zjjn bezit aangroeien, met begeerige vingers raapte hij de geldstukken bijeen; onverzadigljjk, koortsachtig opgewonden, hiDgen zyn blikken aan het geinkaanbrengend ronge. Onverwacht werd een zware hand op zijn schouders gelegd. Houd op, werd hens ia 't oor gefluisterd, terwjjl twee vurige oogen hem demonisch aanzagen. Fortnna is wispeitnrig. Hy schrikte en staarde bijna beschaamd op het bleeke gelaat, dat hem vermanend aanzag; werk tuigelijk streek hy zyn geld ep. Ga met jj mede, fluisterde zijn geheimzinnige raadsman met een vriendelijken glimlach. Ge zyt een gelukskind, van harte gefeliciteerd. Maar u speelt voer de eerste maal veel te harts tochtelijk, en dat deugt niet. Toen bracht de onbekende hem naar een gelegenheid, waar de champagne schuimde en een rjjk voorzien buffet tot soupeeren uit- noodigde. En teen Wilke met verwarde hersenen de trap naar zijn armoedig kamertje opklom, had hij een nieuwe loopbaan gevonden, een toekomst, dia hem in da schitterendste kleuren tee- malen door het gordjjn van bet tooneal gezien en de schoone ba rones Ven Kartegg om haar plaats naast de edele prinses benijd. Zji wist, dat Brand en Gerrald met haar verkeerden en wilde de gelegenheid niet laten voorbijgaan om kennis met haar te maken. Een Fran9aise besehikt over een aangeboren éeance en als zjj wilde, kon Heloïse met elke dame uit de bigh life wedijveren. Pardon, Madame, hebt u er iets tegen, dat ik het portier raampje neerlaat 1 begon zy in 't Fransch. 't Is hier zoo ontzettend warm. Verja verveelde zich. Zjj sprak, als alle Russinnen van goeden hnize, uitstekend Fransch en was blijde, een gelegenheid te hebben gevonden, haar kennis te kunnen aanwenden. Het gesprek wasdaQ ook spoedig in vollen gang. De Frai^aise had bet portier raampje neergelaten. Nu nam zjj weer plaats en streek de ritselen de pleoien van haar reiscostunm terecht. Zij zag er onder haar gazen voilette allerbekoorlijkst sit. Waar gaat de ren r aar toe vroeg de barones. Z ker naar een badplaats Wie gaat daar iu dit seizoen niet heen Bien sür, Madame I woordde de Parissienne met 'n aliercharmaaisi glimlaenje. Ik ga naar Wiesbaden om daar een kuur te ondergaan en, ronduit gezegd, verbeug ik mq zeer over dia al- wisseling. Ik vind nieis vreese- lyker dan de eentonigheid. Dit was Verja naar het hart gesproken. Levendig beaamde zij die bewering en wrdra waren do dames m zoo'n druk gesprek ge winkeld, a.sol zij oude bekenden waren. De jonge barones gevoelde zieh door den eigenaardigen pikanten toon en de manieren harer reis- geuoote oijzonder aangetrokken. Het was een luchtig, aangenaam onderbond, een slagvaardig woor denspel, de tic au tac, zooals sleotits in de Fransche taai gevoerd kan worden. Verja daeht er over na, waar zjj dat geestige soubrettengezichtje met die spotachtig glinsterende oogen, dat tynbesneden, geestige wipneusje en die lacbende roode lippen meer gezien had, 't Is zeer waarschijnlijk, dat wjj elkaar te Wiesbaden zullen ontmoeten, zeide zij vriendelijk, en dan zou ik gaarne willen weten, met wie ik bat genoegen heb, AXELSCHEgg COURANT. 50 cent.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1