Landbouw. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Rassenwasnzfn. De Nederlander (c.-h.) schrijft Een van de weerzinwekkendste bestanddeelen van de huidige dictaturen is wel de wetenschap pelijk onzinnige, maar propagan distisch blijkbaar voordeelige ras senleer. Het Duitsche volk, dat uit tal van rassen is samengesteld, is desondanks tot „het" Nordische ras geproclameerd. En Mussolini, die blijkbaar wat meer goedkoope populariteit noo- dig had, is een dergelijken onzin op zijn manier gaan navolgen. Waarmee alweer een denkbeel dig ras, dat natuurlijk ook weer ,het" ras ter wereld is, is ont staan. Tot welk een verdierlijking en consequente doorvoering van der gelijke theorieën voert, blijkt uit een vertaling, die de „Nieuwe Koerier" geeft van een artikel in het „Archiv für Biologie und Rassenlehre der National Sozialis- tischen Deutschen Arbeiterpartei". Het artikel is van de hand van een officier en draagt tot titel Het nut van luchtbombardementen gezien van het standpunt der rassenkeur en der sociale hygiëne in vertaling citeeren wij „De sterkst bevolkte stadswijken zullen van de luchtbombardemen ten het meeste te lijden hebben. Deze wijken worden door arme lui bewoond, die een leven zonder succes hebben geleid. Onterfden dergemeenschap, die men op deze wijze kwijt zal geraken. De ex plosie van bommen van een of meer ton zal buiten materieele schade absoluut zeker talrijke gevallen van waanzin veroorzaken en lieden met een slecht zenuw gestel zullen een bombardement niet uithouden. Zoo zullen bom bardementen ons helpen zenuw lijders ontdekken en hen uit het sociale leven uit te delgen. Zoodia deze zieken ontdekt zijn, behoeft men ze slechts nog te sterihseeren en de rassenkeur wordt er door bevorderd". Veel behoeven wij hieraan niet toe te voegen. Het woord ver dierlijking, dat wij hierboven ge bruikten, is niets te sterk, doch veeieer te zwak om de mentaliteit, die uit het gegeven citaat spreekt, te kenschetsen. Iets menschelijks is immers in dit geschrijf niet meer te vinden Wij vergeten niet, dat dit ar tikel verscheen in een land, waar niets van de drukpers komt, dat denautoriteiten niet welgeval' g s. Autoriteiten, die van oordeel zijn, dat hun land „recht" heeft op kolo"'ë Het kleine prinsesje zal dien tijd bij haar grootmoeder op het landhuis Ruigenhoek logeeren. Het hoogtepunt op den vijfden dag van het internationale con cours hippique te Aken was Maan dag het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bjrnhard op hun door reis naar Italië. Zij verschenen per auto tegen half zes op het terrein, vergezeld van Prinses Armgard, die haar beide kinderen in Quellenhof had ontvangen. 1200 arbeiders naar Daitschland In „De Arbeidsmarkt" het or gaan van den Ned. Werkloos- heidsraad, vinden we opgenomen de bemiddelingscijfers der ar beidsbeurzen naar Duitschland. Het aantal door de Nederland sche arbeidsbeurzen in samen werking met de Ned. Arbeids beurs te Oberhausen en van de Deutsche Arbeïisambter uit Ne derland in Duitschland geplaatste arbeidskrachten bedroeg in Juni 326 landarbeiders (waaronder 48 melkknechten, 152 paardenknech ten en andere inwonende knechten en 120 seizoenarbeiders), 308 veenarbeiders (waaronder 61 grensarbeiders, 6 tuindersknechts, 52 steenfabrieksarbeiders, 52 bouwvakarbeiders, 2 grondwer kers, 8 schilders, 10 mijnwerkers, 12 boscharbeiders, 5 metaalbe werkers, 3 in diverse andere be roepen. Totaal 1247 arbeiders. De vraag naar bouwvakarbeiders houdt aan. Naar melkknechten en melkers familie bestaat steeds veel vraag. De zaak-Oss. De leden van de vroegere bri- gade-Oss der Kon. Maréchaussée zijn Lij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht in beroep ge gaan tegen de uitspraak van bet ambtenarengerecht te Den Haag. Ook thans wordt de beslissing van den minister van Justitie en die van den inspecteur van het wapen bestreden. tot K.N.V.B.-scheidsrechter. Tot heden vervulde hij die functie alleen voor den Zeeuwschen Voet balbond. Te Koewacht geraakte gis teren een span paarden op hol. Een 8-jarig meisje geraakte er onder en brak een dijbeen. Hevig schreiend werd het kind opge nomen en onder behandeling van den dokter gesteld. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte de heer A. C. Brak man te Sluiskil. Tot hoofd der o.l. school te Schoondijke is benoemd de heer A. J. de Klerck te Kattendijke. Te Aardenburg is Vrijdag avond dhr. A uit Terneuzen, ver tegenwoordiger van de Persil- fabrieken, met een huurauto op den weg vaft Aardfnburg naar Oostburg in een bocht te Draai- brug legen een stilstaande tram wagon gereden. De voorzijde der auto is geheel vernield. De b ;- stuurder bekwam enkele hoofd wonden. oeverafschuiving aan den Onrust polder op Noord-Beveland f 9432, en het verbeteren van den zeedijk van de calamiteuze polders Ser Lippens c.a., in Z-Vlaanderen f 38.440, zoodat de totale kosten in het dienstjaar 1937-1938 niet minder dan f735 912 bedroegen. Werkelijk een uitgaaf om respect voor te hebben. Mdb. Crt. ^CREME De Zaterdag-trip door Z.- Vlaanderen welke met bussen van de Z.V.T.M gehouden wordt, mag zich in een toenemende be langstelling verheugen. Zoo wer den j.l. Zaterdag met een der booten van den Prov. Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde van uit Vlissingea 40 personen aan gevoerd die dezen tocht wensch- ten mede te maken. De resul taten welke de Prov. Zeeuwsche Ver. voor Vreemdelingenverkeer zich van deze trips heeft voorge steld, voldoen aan de gestelde verwachtingen, hetgeen zeer be moedigd is voor de toekomst. Bid# Koningin #n d# BV L. Op Zaterdag 27 Augustus a.s mag de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aar H. M. de Koningin, met een défilé des middags om 3 uur voor hei paleis Huis ten Bosch teDenHaag. Des morgens om 11 uur van dien dag wordt een huldigings samenkomst van den B. V.L. ge houden in de zalen van den Dierentuin. Van de 94.000 vrijwilligers van den B.V.L. is een vertegenwoor diging van pl.m. 3000 vrijwilligers gekozen, om samenkomst en dé filé mede te maken. Voorts zullen de duizenden vrijwilligers en hun gezinnen, die niet in het bezit van een toegangs kaart zijn gekomen, de plechtig heden te Den Haag kunnen volgen, daar de K R O. de huldigingssa menkomst uitzendt, van 11 uur tot half een. De Koningin. H.M. de Koningin is gisteren per auto van het paleis Soestdijk vertrokken en is naar Den Haag teruggekeerd. De Koningin heeft haar intrek in „De Ruigenhoek" genomen. Het Prinselijk paar. Prinses Juliana en prins Bern- hard zijn voor ruim een week per auto op reis gegaan. Het eerste doel is Aken, waar Prin ses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotoer door Duitschland en Noord-lUlilf te maken. AXEL, 16 Augustus 938. BjJz Vrflw Landstorm. Gisteren werd alhier onder vee) belangstelling de schietwedstrijd geopend, welke is uitgeschreven 'oor het district Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van bovengenoemd korps. Bij afwezigheid van Overste Bruins voerde de heer J. C- Per- ant Snoep, commandant van den Landstorm-motordienst afd. Zee land, het woord, waarbij deze zijn voldoening uitsprak over de belangstelling en de reeds bij den aanvang drukke deelname. Spr. heette den aanwezigen, onder wie den heer F. Blok, burgemeester van Axel, welkom en meende uit de aanwezigheid der velen te kunnen constateeren, dat als 't moet, „we op onze mannen kunnen rekenen". Ge lukkig beleven we echter in ons land rustige en vredige dagen, zoodat de beoefening van het schieten meer sportiviteit dan verdediging beteekent. Spreker 'wenschte degenen, die den wed strijd hadden georganiseerd, even als de deelnemers goed succes toe. Hierna werd met schieten be gonnen en al spoedig bleek, dat er vaardige schutters onder de opgekomen landstormers schuilen. Reeds een paar honderd schiet- kairten zijn genoteerd. Aanst. Zaterdag wordt de wedstrijd voort gezet en zal er ongetwijfeld hard gekampt worden om de eerste te zijn. Zooals gemeld zijn er naast artistieke medailles ook fraaie luxe prijzen beschikbaar. Op de reede voor Terneuzen is Zaterdag geankerd gekomen het Amerikaansche jacht „Sea Cloud", eigendom van den gezant der Vereenigde Staten van Amerika te Brussel, dr. Davis. Het jacht dat als viermastbark getuigd is, heeft 76 man equipage aan boord en meet 2400 ton. Naar verluidt zal de Sea-Cloud" die van Antwerpen gekomen is, een drietal dagen hier vertoeven, waarna wederom naar genoemde haven gevaren wordt. Aankoop van plantaardappelen. De minister van oeconomische zaken heeft goedgevonden, aan by de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale aangesloten en in de groep A ingedeelde telers van plantaardappelen van vroege en daarmee gelijkgestelde aard appelen steun te verleenen door de Centrale te machtigen, deze aardappelen van de telers aan te koopen onder de volgende voorwaarden 1. De aardappelen moeten a. geteeld zijn op een tuin bouwteeltvergunning b. als plantgoed zy'n goedge keurd door den Keuringsdienst c vóór 15 Augustus 1938 zijn gerooid, verder behoorlijk zijn opgekuild ter plaatse, waar ge rooid is, of opgeslagen in berg plaatsen, op zoodanige wijze, dat de noodige controle kan worden uitgeoefend d. binnen een bepaald tydvak zijn geveild e. gesorteerd zyn in de maat 28—55 mm (vierkante maat), met dien verstande, dat plantaard appelen, gesorteerd in de maat 45 55 mm, niet in aanmerking komen f. by aflavericg voldoen aan de door den N.A K, gestelde eischen. 2. Om voor dezen steun in aanmerking te komen, moeten de telers die opgaven aan de centrale verstrekken, welke zij verlangt. 3. Da door de Centrale te be steden koopprijs bedraagt voor aardappelen, goedgekeurd in de klasse A 3 70 per 100 kg., klasse B ƒ3,50 per 100 kg klasse C ƒ3,30 per 100 kg vermeerderd met f 0,50 per 100 kg. als vergoeding voor het be waren. reedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend verdween zij, na nog een molen te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard gebleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, tezelfdertijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Kolossale hagelsteenen sloegen alle vensters, die op den Oos tenwind lagen, in stukken. Niet één woning, die een raam op den Oostenwind had, is ge spaard. De groote regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aange richt. By alle verlies van materieel is het gelukkig te constateeren, dat geen persoonlijke ongelukken bij dit noodweer zijn te betreuren. Om half 5 ontlastte zich boven de omgeving van Goudriaan een hevig onweer. De 50 jarige ar beider T. van E die zich met de fiets op den provincialen weg onder Groot-Ammers bevond, werd door den bliksem getroffen en was op slag gedood. De man was vader van 5 kinderen. Te Nieuweschool, is de woning van den heer Waay door den bliksem getroffen. Er ontstond geen brand, maar de bliksem veroorzaakte een waren chaos. De schoorsteen en een aantal pannen werden van het dak ge slagen, de ramen werden uit de muren gerukt en de inbeedel werd door elkaar geworpen. Da vrouw des huizes werd bewus teloos op den grond gevonden. Zij bleek door den bliksem te zijn getroffen, waarbij baar de kleeren vrijwel van htt lichaam waren gescheurd. Zy had brand wonden opgeloopen en was voorts ook gewond door rondvliegende meubelstukken. Tydens het zeer hevige onweer dat zich boven het buurtschap Langeveen ontlastte, zyn in het gezin D. moeder en zoon door den bliksem getroffen. De 21- jarige D. werd aan een zijde verlamd. De moeder geraakte evenals haar zoon buiten kennis. Hoed afgeloopen. Toen gistermiddag twee alhier gestationeerde manschappen van de Kon. Marechaussee te paard op dienst trokken, schrok een der paarden van de walsmachine, die op den Kinderdijk in werking stond. Het paard begon te stei geren en verloor het evenwicht, zoodat het achterover viel met ruiter en al. Deze viel echter gelukkig naast het paard en kwam er wonder boven wonder met den schrik en een krommen sabel af. Ook het paard bleef ongedeerd. Naar we vernemen, is dhr, W. C. Oppeneer alhier aangesteld De calamitenzs waterkeeringen. Het is bekend, dat als regel de waterkeeringen der calamiteuze polders (dat zijn de noodlijdende polders, die ondanks de heffing van hoog of zeer hoog dijkge- schot de lasten niet kunnen dek ken met de gewone inkomsten en dus hulp noodig hebben) veel geld kosten. Het gewone onderhoud aan de calamiteuze waterkeeringen kostte I over 1937-'38 in totaal f 138.780, verwerkt aan 21 polders en wa terschappen. Behalve deze kos ten zijn nog in het belang der zeewering of oeververdediging uitgevoerd de navolgende wer ken a. het treffen van voorzie ningen in betrekking tot den be kenden, op 14 December 1936 ontstanen dijkval bij den Willem Annapolder op Zuid Beveland aan de W.-Schelde, voor f 197.865; b. het uitvoeren van zinkwerken steenbestorting aan den onder letter a genoemden polder, voor I f293 695; c. het aanvullen en onder profiel brengen van den dijk langs den Willem Anna polder eveneens een gevolg van genoemden dijkval, benevens het opruimen van den kistdam aan de binnenzijde van den dijk, welke was geplaatst voor het ge val het geheele dijklichaam was bezweken, met inbegrip van eenig bij- en meerwerk, voor f 57 699. Uit het bovenstaande blijkt, dat de totale kosten aan den Willem Annapolder bedroegen f549 260, waarbij nog komt voor gewoon onderhoud f1154, welk laatste bedrag is begrepen onder boven genoemd bedrag ad f 138 780. Verder kostte het treffen van voorzieningen als gevolg van de op 22 Februari 1937 voorgekomen Paarden door trein gegrepen, Vrydagmiddag werd een span paarden, die een ploeg trokken, onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, bij het passeeren van een onbe- waakten overweg nabij Lewe- dorp, door een motortrein, ko mende uit de richting Middel burg, gegrepen. Een paard werd ongeveer 150 meter meegesleurd en totaal verminkt. Het andere paard brak een poot en moest worden afgemaakt. De motortrein werd totaal ontzet en kon op eigen kracht niet meer verder het treinverkeer tusschen Roosen daal en Vlissingen moe9t tydens het opruimingswerk, dat ver scheidene uren in beslag nam, van Goes af tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg, dat het veel ver traging ondervond. Noodweer. Vrijdag heeft een ongekend noodweer Hindeloopen en omge ving geteisterd Omstreeks halt vyf kwam met een dreigend zwarte lucht de hoos uit het IJsselmeer aanwer- velen. Zy nam haar weg over het schiereiland, waarop Hinde loopen ligt. Esn groote, zwarte kolom, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omboog, dat zij tegenkwam het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen op het gebied wer den er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten draaibrug, werd van haa/ steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, vonden bjj hun terug komst kruiwagens bout en ge» Tusschen Zaltbemmel en Gel- dermalsen is de bliksem geslagen in een heistelling, staande nabij de spoorbaan Utrecht—'s Herto genbosch. In haar val kwam de stelling op de bovenleiding van de spoor terecht, waardoor deze werd vernield en het ver keer met electrisch6 treinen niet langer mogeljjk was. De bliksem is geslagen in een der bekendste en grootste boer derijen te Kleingenhoul bij Beek (L de Printhagenhof, van den heer Franssen-Morckelbach. Er ontstond brand. Twee paarden een stier en veertien varkens konden nog tjjdig in veiligheid worden gebracht8000 Kg zaai- gerst van den nieuwen oogst, koren, gerst van de vorige oogst, een groote voorraad meel, melk, de landbouwwerktuigen, enz., gingen verloren. De schade wordt op 15 A 20.000 geschat en door verze kering gedekt. Vrijdagavond sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de boerderij van den heer Voorst te Borculo. in een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. Het vee kon met moeite worden gered, doch de geheele oogst ran hooi en rogge ging verloren. In de buurtschap Geesteren onder de gemeente Tubbergen is tengevolge van het inslaan van den bliksem tot den grond toe afgebrand de boerdeiy be woond door den landbouwer Wil* demors. Slechts eenige meubels en het vee konden gered worden. De geheele inventaris, waaronder pas ingehaalde rogge en hooi, gingen in vlammen op. Doordat de bliksem insloeg ig de landbouwschuur van den landbouwer J. Kottink te Gees teren tot den grond toe afge brand. Ook de oogst en booj gingen verloran. s een weldaad voor Uw huid

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2