Groote Hengelwedstrjjd de Kermis. Buitenland. Advertentiën. C. VAN KAMPEN. Vruchten in blik, Deze week Jubileum-Biscuits, op MAANDAG 15 AUGUSTUS, Pimshtige PrtjKffi t Ongeveer 5 uur is te Berg- schenhoek een zeer zwaar onweer losgekomen, hetwelk ge paard ging met een bevigen hagelslag. Het land was bedekt met hagelsteenen, die wel 10 mm in doorsnee waren. Aan de tuindery is veel schade toege bracht. Ook te Zevenhuizen heeft een ongekend heftig noodweer ge woed. Zeer groote hagelsteenen vernielden honderden ruiten. De Dorpsstraat werd herschapen in een stroom, waarin stukken ijs dreven De tarweoogst zou, voor zoover zij nog niet binnen was, grootendeels vernield zijn. Ook in Friesland was het hevig. Te Freischepalen sloeg de blik sem in de woning van den heer Boolsira. Zij brandde tot den grond atniets kon worden ge red. Even te voren was de boerderjj van den heer Bron te Wilp door het hemelvuur getroffen. Een begin van brand werd door het doortastend optreden der brand weer gebluscht. Voorts werd op verscheidene plaatsen vee injde weide gedood. Te Appelscha,sloeg de bliksem in de boerderij van Qiemstra aan de Nieuwe Vaart. Zij werd door het vuur geheel vernieid, doch verzekering dekt de schade. Woensdag heeft een zware onweersbui boven Rotterdam ge woed Heel wat goten en riolen bleken niet op zulk een abnor- malen toevloed van water bere kend te zijn en op tal van plaat sec kwamen groote gedeelten van de straat blank te staan. Trams werden bestormd, taxi's waren niet meer te krijgen, en waar maar een zonnescherm of een portiek wat beschutting bood groepten velen tezamen, om het geweld van de bui te ontgaan. In heel wat woningen zijn ware overstroomingen ontstaan en vele kelders zijn blank komen te staan. Ook boven Haarlem en om streken woedde het noodweer. Het tramverkeer was ruim 3 kwartier in vertraging doordat de bliksem insloeg in de trams, raakten enkele motoren detect Te Zandvoort aan Zee sloeg de bliksem in het restaurant Trianon", het licht ging uit en onder de bezoekers, die zich in de duisternis naar den uitgang verdrongen, ontstond een paniek. Op het strand werd aan teDten en badkoetsen veel schade toe gebracht. De Karimata heeft het voor schip van de Lutine verlaten en zal nu haar geluk op het achter schip probeeren. Dit feit heeft onder de Karimata-bevolking en andere ingewijden een reactie van teleurstelling teweeg ge bracht. Het vraagteeken of er nog goud gevonden zal worden, wordt iede- ren dag weer grooter. Toch gaat men door op hoop van zegen. Bij de grindgraverij en werkverschaffing te Apeldoorn is de 5 M. hooge wand van den kuil ingevallen. Daarbij i" de 54 jarige gehuwde Jonker onder het zand bedolven. De man is gestikt. Een andere werkman werd ook bedolven, doch bleef ongedeerd. Dikte is ongezond. Zwaarlijvigheid, dus de neiging om boven het normale lichaams gewicht vet aan te zetten, is schrijft Dr. van Rijn in de Vliss Crt., dan ook een lichaamstoe stand, die er in hooge mate toe bijdraagt, de gezondheid in ge vaar te brengen en den levens duur te verkorten. De vetaanzetting, door al te Overvloedigen toevoer van voed sel en te geringe lichaamsbewe ging nog bevorderd, beteekent een overbelasting, verhoogt den temperamenten druk in de buik holte, belemmert de werking van het middenrif, verhoogt de weer standen in den bloedsomloop, Overbelast het hart en vermin dert het algemeene weerstands vermogen van het organisme. Doch niet allean da activiteit van het lichaam vermindert met de toeneming van de vetaanzet ting dit is ook het geval met de werkzaamheid van den geest. De energie, die de slanke, be weeglijke mensch naar buiten uitstraalt, slaat de dikzak in zijn vet open met het besef van dit onvermogen plegen depressies en minderwaardigheidsgevoelens in te treden. Kindje gestikt. Te Horst kwam de familie Tacken tot de ontdekking, dat bun vijf es een halve maand oud dochtertje, dat buiten op een matrasje lag, was overleden. Het meisje, alwaar men nog eenigen tijd tevoren naar had gekeken, lag met haar gezichtje op de matras en heeft zich waarschijn lijk niet om kunnen draaien, zoodat het daarin is gestikt. Deen werkloozen Te Ouderkerk aan den IJsel kan het stempellokaal Maandag gesloten worden, daar er te dezer plaatse geen werkloozen meer zijn. Alle personen, die als werkloos stonden ingeschreven, zijn bij de Rykswerkverschaffing geplaatst. Merkwaardig familiebericht. In enkele Bataviasche dag bladen verscheen d d. 1 Aug. j.l het volgende familiebericht Geboren BEATRIX dochter van Bernard de Bas en Juliana de Bas Leidelmeijer, St. Carolus Ziekenhuis, 1-8-1938, Parapat- tan 34. De wijkverpleging te Batavia. Het Zendingsbureau te Oegst- geest vraagt ons plaats voor het volgende In het jaar 1936 stond het Comité voor Medische Zending op West-Java voor een groote moeilijkheid. Uitbreiding van den arbeid was noodzakelijk, maar de financiën daartoe ont braken ten eenenmale. Over name of stichting van een hoofd ziekenhuis was voorloopig uitge sloten. Toen besloot men over te gaan tot het stichten van een wijkverpleging in Batavia, die den naam Sawah Besar kreeg. Met den naam „wijkverple ging" is deze onderneming eigen lijk onvoldoende getypeerd. De opzet was, dat van uit een eigen gebouwtje, waar polikliniek kon gehouden worden en ook een beperkte gelegenheid was voor opname van patiënten, een ver pleegster direct contact zou zoeken met de bevolking. Hiertoe werd een vroedvrouw-verpleeg ster gekozen, opdat ook zonder directe doktersbulp een groot terrein voor haar open zou liggen, te weten dat der verlos kunde, waarbij dan onmiddellijk aansloot de baby verzorging en hieraan zoo mogelijk contact met het gezin. Het spreekt vanzelf dat deze zuster ook veel met zieken in aanraking komt, die dan voorloopig geholpen kunnen worden en door haar bemiddeling met een dokter in aanraking gebracht. De dokter treedt bij dit werk niet op den voorgrond, maar is wel altyd in tweede instantie aanwezig. Het werk van deze zuster is dushet houden van polikliniek, het doen van verlossingen in en om het wijkgebouw, het verleenen van eerste hulp en voorlichting bij zieken thuis in hun eigen om geving. Met deze wijkverpleging is het langzaam gegaan, daar was geen groote toevloed, het was er een laDgzaam kennis maken, aan passen en vertrouwen winnen en de groei ervan ging ook evenredig daarmee langzaam, maar er was geen stilstand, er zat langzame groei in. Dit wordt wel bewezen door het contact van de zuster met de menschen. Het eerste jaar moest het werk gezocht worden. Zij liep b\j de menschen dikwijls binnen onder een of ander voor wendsel, alleen om een praatje te maken en tevens om bekend heid aan hot werk te geven. Prettig was deze wijze van werken niet, het gaf het gevoel een indringster te zijn. Nu gaat dat heel wat beter. Zy is een bekende geworden. Dat wil niet zeggen, dat haar raad steeds trouw opgevolgd wordt. Integen deel, is zij door ander werk verhinderd trouw huisbezoek te doen, dan vindt zy meermalen van allerleiovervoeding, onder voeding, uitslag, of ook wel eens dood, maar ook gelukkig wel heel goed verzorgde kinderen, hetgeen haar waar nieuwen moed geeft op den ingeslagen weg verder te gaan. Maandagmiddag is in het historische kasteel van Rymenam bt) Mechelen brand uitgebroken. Dit kasteel, dat uit de zestiende eeuw dateert, is omstreeks een eeuw geleden ten deele her bouwd. Als gevolg van de groote droogte breidde het vuur zich snel uit. Ondanks alle moeite, die de brandweer zich getroostte, tastte de brand, die in de dak balken ontstaan was, ook de beide verdiepingen aan en ver nielde oa. enkele schilderijen uit de 16de en 17de eeuw. De schade wordt op verscheiden millioenen franc geschat. Twee geweldige branden hebben gewoed in ver uiteen gelegen streken der Philippijnen. Duizenden personen zyn tenge volge dezer beide branden dak loos geworden De schade wordt geraamd op millioenen dollars. De eene brand verwoestte om streeks een derde deel van San Pueblo in de provincie Laguna. De tweede brand ontstond in het arme gedeelte van Manilla, waar tweeduizend woningen in de asch werden gelegd en 12000 personen dakloos werden. Tydens het verrichten van metselwerk aan een der binnen muren van het klooster van St Franciscus te Assisi heeft een der arbeiders een groote party goud ontdekt, die in een holte in den muur was verborgen. Naar de abt van het klooster constateerde stamden de munten uit den tyd van Napoleon. M-n acht het waarschynlyk dat zich op andere plaatsen in het klooster nog meer van der gelijke schatten tusschen de muren bevinden. Dinsdagmiddag heeft zich over Brussel en omgeving een wolkbreuk ontlast. Gedurende ruim een uur kletterde de regen neer, waardoor heele straten blank kwamen te staan. In som mige deelen van de voorstad Laeken bereikte het water, nadat alle kelders waren volgestroomd, in de straten een hoogte van een meter. Hagelbuien, bliksem en donder wisselden elkaar ge weldig af. Ernstig vliegongeluk. Na sportvliegdemonstraties, die bij Debreczen werden gehouden ter gelegenheid van de Stepha- nusteesten en waaraan door Ne- derlandsche, Engelsche en Fran- sche vliegers werd deelgenomen, is een Hongaarsch vliegtuig, waarin 11 menschen zaten, onder wie negen journalisten, op de terugreis naar Boedapest ver ongelukt. Alle inzittenden kwa men om het leven. Het waren allen Hongaren. Op huwelijksreis verdronken. Een echtpaar, dat eerst sedert enkele dagen getrouwd was, ïb op tragische wyze om bet leven gekomen tydens de huwelijksreis. Het paar was gaan visschen in de nabijheid van Worcester (Eng.). Daartoe werd een klein bootje gebruikt. Juist op het oogenblik, dat de man een goede vangst deed, verloor de vrouw het evenwicht en viel uit het bootje. Haar echtgenoot sprong haar onmid dellijk na om haar te redden, De stroom was echter te sterk, zoodat beide drenkelingen afdre ven. Nog even worstelden zij om boven te blijven en vervol gens verdwenen zij in de diepte. Eenigen tijd Utsr zijn de lijken opgehaald, Ons Modehoekje. EENVOUDIGE SPORTIEVE JURK (Nr. 1029) Dit sportieve japonnetje, dat echter zeer afkleedend is, kan vervaardigd worden van twee verschillende materialen. Het rok- gedeelte is met een paar knoopen op de blouse geknoopt Geplooide rokken zijn op het oogenblik zeer modern Ook deze rok is voorzien van een viertal plooien, die tot kniehoogte dicht gestikt zijn Ook de kraag is vastgeknoopt op de japon De halve mouwtjes zijn wyd en poffend Benoodigd materiaal 2 25 meter van 130 centimeter breedte en 2 meter van 70 centimeter breedte Het patroon is te verkrijgen in maat 46 bovenwijdte 107 centi meter taillewijdte 90 centimeter en heupwijdte 120 centimeter Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Dit Favoriet Knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 25 cent plus 1 cent omzetbelasiing) bij het Bureau van dit blad DamesDenkt bij eigenge maakte kleeding aan een Favoriet Knippatroon Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop Hebt ge reeds succes bereikt zegt het Uw vriendinnen en ken nissen. België. Uit do officiëele bevolkings cijfers blijkt, dat het overschot van het geboortecijfer in België op het sterftecijfer over 1937 minder dan de helft bedraat van dit overschot over het jaa 1930, n.1.21 332 tegenover 46 874. Voor het Vlaamsche land was vorig jaar het geboorte-overschot 31.299, doch voor Wallonië was er een tekort van 7376 en voor Brussel een tekort van 2591. Indien de geboorten in dezelfde mate blijven afnemen, zal binnen zes jaar het sterftecijfer het ge boortecijfer voor het geheele land overtreffen. Het Nedcrlandseh te Gent. Onlangs hebben de provincies tot de gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin dezen werd verzocht, in zake het taal gebruik in België hun houding te bepalen. Het stadsbestuur van Qent heeft thans besloten, zish uit- sluitend van de Nederlandsche taal zoowel voor den dienst als voor mededeelingen aan het pu bliek te bedienen. Het gebruik van tweetalige opschriften en straatnaamborden is van geen erkend nut meer, met uitzonde ring van het hierna bepaalde ge val De opschriften en mede deelingen aan het publiek, strek kende tot het bevorderen van het toerisme, zullen in de Neder landsche taal opgesteld zijn. Onderaan zal een vertaling wor den aangebracht in de Fransche, Engelsche en Duitsche talen. De tweetalige straatnaamborden, thans in gebruik, alsook de an dere opschriften op scholen en andere offic>ëele gehouwen, moe ten trapsgewijze vervangen wor den door eentalige, uiterlijk einde 1939. Sportnieuws. Competitie-indceling. De competitie-indeeling voor het seizoen 1938—1939 in afd. IV is blijkens de „Sportkroniek" als volgt le klasse: Bleijerheide, BW., Eindhoven, Juliana, Longa, MVV., NAC., Noad, PSV., Roermond, Willem II. 2e klasse A: De Baronie, Breda, Goes, Middelburg, RBC., RCS., TSC., Vlissingen.Zeelandia, De Zeeuwen. 3e klasse AAxel, Biervliet, Breskens, Corn Boys, Hoofdplaat, Hulst, Oostburg, Sluiskil, Ter- neuzen, Tem. Boys, IJzendijke. 3e klasse BBurgh, Eiland Boys, EMM., Goes 2, Goessche Boys, Hansweert, Middelburg 2, Tetneuzen 2, Vlissingen 2, Zee- landia 2, De Zeeuwen 2. 3e klasse C: Alliance, Boei- meer, Dintel Boys, Dosko, EKC., Qudok, WVO SET Zierikzee. mggr* Het FEESTCOMITÉ vestigt de aandacht der buurtcommies, op het volgende dat bij het aanbrengen van straatversiering deze min stens 4 Meter van een beganen grond dient te blijven. Dit ift verband met de hoogte van de wagens voor den Historischen Optocht. Specialiteit in fijne Vleeschwaren en aanverwante artikelen, als: KREEFT, KRAB, ZALM, SARDINES, PILCHARDS, GARNALEN. ais: APPtLiVlOËS, PEREN, GEMBER. PERZIKEN, FRUIT, COCKTAIL. CHAMPIGNONS, ANANAS, alle soorten ZUREN. Honigs MAGGI SOEPEN en BOUILLONBLOKJES, AROMA'S, enz. Rijke sorteering BISCUITS, BAKWERK en WAFELS. Neemt proef met onze nieuwe PERMANENT-WAFELS, 20 voor 25 cent. 171/, cent per halt pond. Aanbevelend, c. van kampen. te SLUISKIL aanvang 4 uur nam., uitgeschreven door de Hengelclub T.A.S., ter gelegenheid van Hengelaars van SLUISKIL en Omstreken, leden en niet-leden doet allen mee I Inlichtingen en gelegenheid tot inschrijving bij den penning meester der Vereeniging, dhr, SMOLENAiRS, te Sluiskil, 1» -V ■ii.i.i ihiii—i-T

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3