Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Een wapenschouw. Op 31 Augustus a.s. zal H. M. de Koningin gedurende 40 jaren het grondwettelijk oppergezag over zee- en landmacht hebben uitgeoefend. Te dezer gelegenheid zal, zooals we reeds meldden, de weermacht op 29 Augustus a.s. de Koningin een eerbiedige hulde brpngen in den vorm van een défilé, waaraan de koloniale re serve, onderdeelen van de Ko ninklijke Marine, van de Konink lijke landmachten vliegtuig-eska ders van de marine en landmacht zullen deelnemen. De wapenschouw te Den Haag zal ongeveer 5 kwartier duren H. M. zal plaats nemen onder een baldakijn tusschen den Porno- stationsweg en de nieuwe ka zernes. Er zuller. tribunes wor den opgericht voor militaire en civiele autoriteiten en g noodig- den. Het publiek zaï worden toegelaten op het duinterrein, als het ware een natuurlijk amphi theater vormende aan weerszijden van de Van Alkemadelaan en zal voorts langs den geheelen op- marschweg en afmarschweg de troepen kunnen gadeslaan. Er kunnen 60 000 toeschouwers een plaats vinden. Hoewel het défi in de eerste plaats als hulde aan H. M. de Koningin is bedoeld, wil het evenzeer een beeld geven van de weermacht in haar tegenwoordige vernieuwde of zich modernisee- rende gedaante. H t défilé wordt geopend door de troepen te voet. Hoofdgroep 1 bestaat uit de koloniale reserve, koninklijke marine met muziekkorps troepen te voet der landmacht en de vaandels met regimentscomman danten en vaandelwachten der 13 regimenten infanterie. In dezen groep zijn 4 muziek korpsen ingedeeld. Daarop volgen de marechaussee en de politietroepen te voet, de inrichtingen van militair onderwijs en het detachement der kustar- tilierie. Hoofdgroep 2 wordt gevormd door de bereden troepen, die in draf zullen defileeren. Hoofdgroep 3 defileert even eens in draf en bestaat uit 8 re gimenten veldartillerie. En Hoofdgroep 4 bestaat uit de gemotoriseerde troepen. Zij defileert met een snelheid van 25 K.M. per uur. Deze groep vooral geeft een indruk van de voortgeschreden moderniseering in de Koninklijke landmacht t.a.v. motorisatie en mechanisatie. ring, te geven door de christelijke turnvereeniging, 8 30 zanguitvoe ring, te geven door de christelijke zangvereeniging „Asaf", 9 uur muziekuitvoering, te geven door de harmonie „Concordia". 2 September: des n.m. 2 uur prachtige historische optocht. 5.30 zwemwedstrijden, georganiseerd door de Axelsche Poloclub, w.o. polowedstrijd Axel—Terneuzen, 8 uur groot concert, te geven door de Koninklijke Harmonie van Hulst, daarna schitterend vuur werk. 3 Septemberom 3 uur groot internationaal variétéprogramma, met een staf van buitenlandsche artisten. Des avonds om 8 uur slotconcert door de gerenomeerde harmonie van Schoondijke. 27 Augustus en 3 September zijn ingericht door de V. V. V., alsook de jubileum-winkelweek met letterraadsel, welke aanvangt 27 Augustus en waaraan prach- 'ige prijzen zijn verbonden. Een 60 tal winkeliers hebben zich voor deze winkelweek aangemeld. Axel gaat dus weer op een waardige wijze feestvieren. De miudenstand ingeschakeld. Eenigen tijd geleden heeft de federatie van Nederlandsche ver- eenigingen voor den kantoorboek handel en aanverwante vakken aan alle kamers van koophandel een circulaire g zonden betreffen de den centraien inkoop van kan- toorbenoodigdheden, schoolbe- hoeften, enz. door gemeenten. De Vereeniging van Nederland sche gemeenten heeft thans in samenwerking met bedoelde fede ratie een regeling tot stand kunnen brengen, waardoor het den ge meentebesturen mogelijk isgewor den den plaatselijken middenstand bij de distributie van bedoelde benoodigdheden in te schakelen. AXfiij, 14 Aug us us 9 <18. De groote dag nadert en dt voorbereidingen voor het feest worden dringender. Overal wordt dan ook ijverig .gekroond" in garages en allerlei lokalen. Ook het olfic ëele progrogram- ma heeft nu vasieu vorm gekregen Thans kan worden medege deeld, dat het programma difiu- ticf is vastgesteld en luidt als volgt: Zaterdag 27 Augustus Groot muziekfeest met avondconcerten, georganiseerd door de V. V. V. 31 Augustus: Om 7 uur klok gelui, 8 uur koraaimuziek, 2 uur zang door de schoolkinderen, waarna groot kinderfeest met tractatie voor de schoolkinderen, 8 uur zanguitvoering Alg Zang vereeniging „Orelio", 9 uur con cert te geven door de christelijke harmonie „Hosanna" en straat- vei lichting. 1 Septemberdes n.m. om 2 sprookjesoptocht, 6,30 turniutvoe- Het prachtige zomerweer met zijn warme dagen, dat nu reeds enkele weken aanhoudt, geeft ruim stof tot genieten in allerlei vorm. Vacantiegangers vooral profiteeren daarvan in ruime mate. Zij kunnen de schoo- ne natuur in, die vooral in de vroege ochtenduren op z'n mooist iszij kunnen genieten van de watersport, het stedenschoon be wonderen of wel door de lande lijke dorpen wandelen en deze toetsen aan de beschrijving, die de letterkundigen daarvan geven in hunne werken. Plaatselijk hier geeft onze ge meente en omgeving ook alle gelegenheid om het oog te ver- I lustigen. Wie van den buiten houdt, ziet daar de welige velden met schoven goudgeel graan en kan den landman ijverig bezig zien met het werk, dat van hem in den oogsttijd wordt gevergd. Wagens, bespannen met forsche Zeeuwsch Vlaamsche paarden zien we af en aan rijden, mannen zijn bezig de zware schoven op hun vorken de hoogte in te torschen en de voerman tascht die kundig zoodanig tot een hoog voer, dat het zonder ineen zakken over het hobbelige land kan worden bin nengereden, waar in de koren schuren de boer zijn schatten (dank zij den crisissteun) verza melt. Och, voor ons plattelanders is dat alles gewoon proza, maar de stedeling ziet dat met andere oogen aan en ja, ook wij kunnen het poëtische erin zien, als we er oog voor hebben en het materia lisme even wegdenken, maar ons geestesoog doen kijken. Te midden van al die kleuren schakeering van groene en bruine tinten, afgewisseld door water plassen en vlakke wegen, de menschen in de verte als poppe- jes op het land ieder voor zich zijn taak te zien vervullen het is ^en schilderij, waardig door den grootsten kunstenaar op het doek te worden gebracht. Vraagt het maar den schijnbaar lusteloozen visscher, hoe hij dat alles naast de blikken op zijn dobber kan bewonderen in stille, eenzame rust, slechts verbroken door het suizen van bladeren en riet om hem heen, als het avond is en door het vroolijk, drukke gekweel I der vogelen in den ochtend. O, het is alles zoo schoon voor dengene, die wandelend dat alles wil aar voelen en daarin bewon deren wil het werk van den Schepper. We denken ons een Zondagochtend voor, als alles rust en men in de ochtendzon de dauwparels ziet schitteren op het groene tapijt, terwijl wij wan delen tusschen akkers en weiden. Hoe kan dan het verlangen in een mensch opkomen om te looven HQm, die dat alles wrocht en Dien te danken voor alle heer lijkheid, die daarin te genieten valt. Hoeveel leed wordt ook daarin verzacht en hoeveel ge zondheid wordt daarbij opgezogen bij het zien van al dat schoons, het rieken van die grazige geuren en het hooren van allerlei klanken, zoowel van de loomige koe, als van de drukke leeuwerik, zoowel van den ruischenden wind als van de doffe hoeven van het vroolijk dravende paard en van de zoemende bijen als van de spartelende visschen. Men zou het dan alle lang slapers willen toeroepen sta op, gaat wandelen en geniet Het kort, doch hevig onweer dat hier gisteravond woedde, is gelukkig afgeloopen. Een paar zware slagen deden ongelukken vermoeden, doch behalve dat een straal is afgeslagen op een goal- paal op het voetbalveld, de elec- trische pomp aan de wegwerke van den Kinderdijk storing onder vond evenals ook de radio-cen trale alhier, hebben we van niets gehoord. De vacantiereis van Ter- neuzen naar Oostende per „goed- koope" trein van de lijn Mechelen- Terneuzen gaat niet door, wegens te weinig deelname. Er waren over het traject Hulst, Axel, Neuzen en Sas van Gent slechts 90 deelnemers. Intusschen zijn deze teleurgesteld evenals de directie van de Spoorweg-Mij., die haar best deed het publiek in de gelegenheid te stellen voor weinig geld een mooie reis te maken. Diefstal ait strandtenten. Te Cadzand was aangifte ge daan van enkele diefstallen uit aldaar aan het strand staande tenten en wel gedurende den tijd, dat de bewoners daarvan hun tent hadden verlaten om te gaan baden. Daar hiermede ook den goeden naam van de badplaats mee gemoeid is, is het geen wonder, dat de burgemeester van Cadzand met den gemeente-veld wachter aldaar op lofwaardige wijze ijverige pogingen in het werk stelden om daaraan paal en perk te stellen, door de misdadi gers op te sporen. Het was hun ter oore gekomen, dat naast de tent, waaruit goe deren ontvreemd waren, dien dag een tent had gestaan van enkele jeugdige zgK. kampeerders uit Axel. Omdat echter op die datums (7—8 Aug.) zooveel Axelaars het strand te Cadzand bezocht had den, was het voor de Cadzand- sche politie haast ondoenlijk, om daaruit de daders op te sporen en werd de hulp ingeroepen van den te Axel-Kijkuit wonenden rijksveldwachter C. M. Beke, wien het gelukt is de gezochte personen op te sporen. Een drietal jongens werd voor het afnemen van een verhoor door den burgemeester en ge meente-veldwachter, die daartoe uit Cadzand naar Axel waren overgekomen, geleid en hebben een volledige bekentenis afgelegd, zoodat verbaal is opgemaakt. Het faillissement van C M. van Tatenhove, bloemist te Axel, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Een Jabilenm tocht door West Z.-Vlaanderen. Men meldt ons Ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal ook Breskens feest vieren daarbij is van be- teekenis, dat op 't programma voorkomt een historische tentoon stelling betreffende Zeeuwsch- Vlaanderen. Als men even het rijke histo rische verleden van dit landsdeel bedenkt, kan die tentoonstelling zeer belangwekkend worden. Maar wat voor onze sport vrienden van meer belang is: op het programma komt voor 'n auto- en motortocht door Z. Vlaanderen. Behalve dat daarbij de bedoeling voorzit op eenige plaatsen historische punten of gebouwen te bezoeken, zal deze tocht geleid worden langs wegen, waardoor zooveel mogelijk het landelijk schoon dezer streek onder het oog der deelnemenden wordt gebracht. Overtuigd als we zijn, dat veler. Z.-Vlaanderen al te weinig kennen en ook niet weten hoeveel lande lijk schoon daar te genieten valt, mogen we onzen sportvrienden aansporen aan dezen tocht deel te nemen, ze zullen zich daarover in geen geval beklagen. De tocht, waaraan elke automobilist en motorrijder kan deelnemen, zal gehouden worden op Maan dag 29 Aug. a-s. De tocht eindigt te Breskens, waar bij tijdige opgave gelegen heid zal zijn in het Tentoonstel lingsgebouw gemeenschappelijk te lunchen. Op het menu zuilen, hoe kan het ook anders in een visschersplaatsje, garnalengerech- ten voorkomen. Een nlenw bedrtyf. Op initiatief van prof Sjollema heeft het Centraal Bureau uit het Landbouwcomité te Rotterdam te Kolhorn een nieuw bedrijf opge richt, n.l. een Lucerne-drogerij, waar de frissche Lucerne-klaver uit de Wieringermeer wordt ver werkt tot een kostelijk eindpro duct, het Lucernemeel. In minder dan geen tijd is de klaver in stukjes van een paar centimeter gehakt. De gesneden lucerne wordt door lange pijpen gevoerd, die verwarmd zijn. Thans wordt per etmaal ongeveer zeven duizend kilogram lucerne ver werkt. Drie ploegen zijn gestadig bezig, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Meer water dan melk. Vestigingswet en overnemen van zaken. Dinsdag werd te Terneuzen door notaris Fanoy te Axel ten verzoeke van de erven van mej. de Wed. W. Dieiemande Mul, geveild het fabrieksgebouw en de daarbij behoorende woning met aanhoorigheden, w.o. een boom gaard, gelegen op een terrein tusschen de 2 kanaalarmen, groot 98 aren 95 centiaren. Kooper werd de heer G. Klaassen te Terneuzen voor f7100 Van schrik gestorven. Toen Zondagavond tijdens het onweder de vrouw van L. te Hoofdplaat zich met haar dochter naar huis spoedde, volgden kort op elkaar een paar hevige don derslagen. De vrouw werd waarschijnlijk door schrik bevan gen en zakte bewusteloos in el kaar. Men droeg haar binnen in het café van dhr. Scherbeijn, waar zij vrijwel onmiddellijk over leed. Het gebeurde is des te tragi scher, daar de beide vrouwen terugkeerden van het sterfhuis van haar overleden vriendin. (Br. Crt.) Bevorderd tot officier-vlieger van de 3e naar de 2e klasse is o.a. dhr. J. L. den Hollander, geboren te Axel, Waarschuwing. De heer N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen, schrijft ons het volgende Het blijkt mij in de laatste weken, dat verschillende personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, meer bepaald in het zgn. Land van Hulst wonende, naar aanleiding van advertenties relaties aanknoo- pen voor het overnemen van zaken in Rotterdam. Meestal betreft dit water- en vuurneringen, waarbij annex krui denierswaren. Aan hen die daar voor onderhandelingen aanknoo- pen, wordt volgens mij verstrekte inlichtingen wijs gemaakt, dat de Vestigingswet of een sperverbod de overname dier zaken niet in den weg staat, en wordt op grond daarvan ook reeds handgeld ge stort. Zij beloopen de kans dit als verloren te moeten beschou wen. Ik meen daarom dringend te moeten waarschuwen, dat men voor een of andere zaak, die onder Vestigingswet of sperverbod valt (bijv. broodverkooperszaak of een zaak waarin kruideniers waren worden verkocht) geen vaste verbintenis aangaat of een betaling doet, zoolang men niet in het bezit is van een vergunning van de desbetreffende Kamer van Koophandel en Fabrieken of van den Minister van Economische Zaken (dit laatste naar gelang van het bedrijf dat er bij betrokken is.) Luchtbescherming. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald, dat op Woensdag 26 October a.s. eeiie namiddag- en avondoefening in de luchtbescherming zal worden gehouden, welke evenals op 16 Mei 1936 de geheele Provincie zal omvatten. De veehouder v. d. K. uit Nieuwkoop komt de twijfelachtige eer toe, een record te hebben gevestigd op het gebied der melkvervalsching. Hij had kans gezien niet minder dan 56 procent water bij de melk te doen, zoodat hier eigenlijk melk bij het water was gedaan. De ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Alphen aan den Rijn moest dan ook verklaren, dat hij het zóó sterk nog nergens had meege maakt. De veehouder, die zich des wege moest verantwoorden, had zelf ook wel geweten, dat het met zijn melk lang niet in orde was, want toen de chauffeur van de melkfabriek het dagelijksche kwantum kwam halen, waarbij hij op den voet werd gevolgd door de ambtenaren van den keurings dienst, kreeg hij tot zijn verbazing te hooren, dat er dezen ochtend geen melk was mee te geven. De bus stond echter klaar op het erf en hoewel de veehouder nog een poging had gedaan het ding met zijn waterigen inhoud omver te schoppen, waren de ambtenaren juist even vlugger geweest, zoqdat men nog net een monster had' kunnen nemen. Wel is waar verklaarde de melkmixes voor den kantonrech ter, dat het de bedoeling was geweest, het product tot karne melk te verwerken, omdat zijn knechtje er bij ongeluk een hoe veelheid water in had gedaan, maar daar het onderzoek was verricht naar aanleiding van klach ten, welke over v. d. K. waren ingekomen, vond dit verhaal niet veel geloof. Het O.M. wilde rekening hou den met de minder gunstige financiëele omstandigheden, waar in verdachte verkeert en eischte daarom f 300 boete subs, twee maanden hechtenis. De kantonrechter verminderde deze straf nog tot f200 subs. 2 maanden. M. Crt. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 14 AUG. 1938. Ned. Herv. Kerk. Voorm 91/, ore Nam. 2 Ds. van Oiveren D zelfde Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ore 'sAv. 6 30 Leeskerk Ds. Vink, vaa Hoek Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9,30 are Leeskerk Nam. 2 De moord te Vlisslagen in Maart 1937 gepleegd op het echtpaar Lauwreins is nog niet geheel tot klaarheid, alhoewel de justitie over bekentenissen en gegevens beschikt, die reden geven de 3 aangehouden ver dachten uit Maassluis niet los te laten. Een bericht, dat hun in vrijheidstelling eerstdaags zal volgen, mist dus allen grond, volgens de N. R. Crt. Het noodweer van gisteren heelt in alle deelen van het land schade veroorzaakt. Het ergst heelt het onweer gewoed in het Oosten des lands. Te Arnhem was het hemelvuur niet van de lucht en deden zware slagen deurea en ramen rammelen. In plassen stortte de regen neer, zoodat straten blank stonden en kelders onder liepen. Ook in de omgeving werd veel waterschade aangericht en ont- ■tond vertraging in trein- en tram verkeer. Te Delft en Schiedam sloeg dt blikBem op de elec. spoorleiding, xoodat het verkeer vertraagd werd,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2