A oi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen, witte Bloera. No. 35. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 54^ Jaafg. J. C. VINK - Axel. Toerisme. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoar eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-voormiddag 11 ure. Ieder mensch kent de behoefte aan ontspanning. De vormen waarin getracht wordt in die behoefte te voorzien zijn zoo menigvuldig dat het niet mogelijk is er zelfs bij benadering een opsomming van te geven. In al die vormen openbaart zich de bij ieder mensch levende be geerte naar ontspanning. Een der vormen die in de laatste tientallen van jaren in breeden kring belangstelling trekt en aandacht vraagt is die we noemen wanneer we spreken over het toerisme. Er is op dit gebied zooveel veranderd, dat het haast niet meer doenlijk is zich helder voor den geest te stellen hoe het nog slechts luttele jaren geleden hiermee was gesteld. Het is van beteekenis hierop de aandacht te vestigen. We leven zoo snel dat gemakkelijk wordt vergeten wat nog maar kort geleden is door leefd. De verrijkingen van het leven zijn zoo menigvuldig en hebben elkaar zoo vlug opgevolgd dat de levenswijs van nog maar enkele jaren geleden aan onze kennis ontglipt en we, wat als geweldige vooruitgang en ver rijking ons buitengewoon dank baar moest stemmen, als heel gewoon aanvaarden en er van genieten. Om hiertegen gevrijwaard te worden is het wenschelijk zich nog weer eens in het leven van de voorgeslachten te verplaatsen. In dezen tijd is er schier niemand of hij maakt gebruik van een der moderne vervoermiddelen. Men reist per tram, per trein, per auto of per fietsmen verplaatst zich van de eene plaats naar de andere. Onder de ouden van dagen zullen er nog zijn die nog nimmer van een dezer hulpmiddelen gebruik hebben gemaakt. Voor hen be stonden destijds maar twee ver voermiddelen. Men reisde met lijn 2, we bedoelen te voet of per rijtuig. De weelde van dit laatste middel gebruik te maken, konden maar weinigen zich per- mitteeren en derhalve waren de FEUILLETON (Duiische vertaling). -<■ Diep ademhalend legde de ba rones haar smalte reehterhand op het hart en sloeg den blik teD hemel. T«cd nam zjj de geel geworden papieren en borg ze weder in haar schrijfbureau, waar in een geheim vak, neg verschei dene herinneringen aan het ver leden lageD, onder andere een verdord eikeotakje, door den tjjd half vergaan, en een klein portret met de pen geteekend. De oude dame nam het met een zekeren eerbied op en boog zich diep ever de halt uitgewischte trekken het was een mannenkop, met een uit drukking van fierheid en leveos- kraeht, met krullend hoetdhaar en levendige zwarte oogen. Er scne- ■eii reeds veel tranen over de teekening gevloeid te zijn, de naam, die er onder stond, was nanweljjks leesbaar..,, »Lewin Marie trad de kamer binnen. De barones sloot het schrijfbureau en trad haar doehter met leven digheid te gemeet, meesten aangewezen op het ma ken van voettochten. Zeer velen maakten ook hiervan maar zeer spaarzaamlijk gebruik. De fami lies woonden in een dorp bij elkaar, bleven in eikaars nabijheid wonen en het gevolg hiervan was dat velen nimmer buiten den dorpskring traden. Zelfs de jon geren waren op het eigen dorps milieu aangewezen. Ze zochten daar hun vrienden en vermaken. De behoefte aan ontspanning moest in eigen kring worden vervuld. En de dorpskringen moesten geven wat nu langs tal van wegen gezocht wordt. Het gevolg was dorpsegoïsme en het benijden van elkaar, dat zich vooral uitte door de sluiting van het eigen milieu voor de jonge mannen uit andere omgevingen die het waagden een der dorps- schoonen tot huisvrouw te be- geeren. Er zou een boek zijn (e schrijven over de lachwekkende tooneelen, die zich hierdoor heb ben afgespeeldeveneens over de ernstige mishandelingen, soms zelfs ten koste van jonge men- schenlevens, die daarvan het ge volg zijn geweest. Dorpsspelen overdag, vooral des Zondags middags en dorpsdwaasheid des avonds, öf in de kroegen, óf langs de wegen, ze vulden naast den arbeid het leven. In dat stille gesloten dorpsleven is de fiets, de motor, de auto, de autobus gekomen en deze ver voermiddelen hebben alle dorps begrenzingen weggenomen. Ieder trekt tegenwoordig naar buiten. De sport heeft dit niet weinig bevorderd. En het toerisme heeft aandacht gevraagd en verkregen. Duizenden bij duizenden kennen nu hun eigen vaderland en ze zijn de grenzen over gegaan om op verschillende bodems te tre den, tal van landen te leeren kennen. De jongeren bewegen zich thans gemakkelijker in Zwit- serlands berglandschappen, dan ouders en grootouders voorheen in een naburig dorp. Het toerisme heeft organen in het leven geroepen die de vele moeilijkheden waarvoor velen Liet kind klenk het feeder, op een toon, zooals zij haar nog nooit had toegesproken. Heb je mij bef, Marie F Verlegen, nauwelijks baar oogen geloovende, vlijde het bekoorlijke jonge meisje zicb aan de borst narer moeder. O mama bracht zjj stame lend uit. Lieve, beste mama 1 Toon gebeurde iets ongehoords. De barones boog zich over het biozend gezicntje en drukte een kus op het blanke voorhoofd Wees heden reent vrooljjk, lieve Marie, lach en zing, want vandaag viert je moeder een grooten feestdag, XI. Het salon ter rechterzijde van de groote zaal had de echtgenoote van Zjjne Excellentie den minister van Buitenlandsehe Zaken tot too- neel bestemd. De breeds vleugel deuren waren deor een purper kleurig gordijn vervangen, daar nevens bedekten draperieën van dezelfde kleur de wanden en kwamen in het schijnsel der on telbare vlammen in haar volle pracht uit. De liehten der lnsters en candelabers spiegelden zich duizendvoudig at in de Venetiaan- lehe spiegels, De lange suite der werden geplaatst en die hen ver hinderden de grenzen te over schrijden, voor hen overwinnen. Taalmoeilijkheden, ze bestaan niet meer. Gebrek aan terreinkennis, het is geen beletsel. Gebrek aan tijd wordt gemakkelijk overwon nen, wijl het door de moderne vervoermiddelen mogelijk is in enkele dagen reeds enkele landen te bezoeken en rustig veel moois te bewonderen. Men vertelde ons, hoe een rentenierende bak ker, die voor het eerst de pro vincie, waarin hij woonde verliet, enkele dagen later tegen het ver bod in op eigen pantoffels een Mohammedaansche moskee in Egypte binnentrad. Dit voorbeeld, met ontelbaar vele te vermeer deren, toont hoe veel rijker het leven van dit geslacht is en voor hoeveel er valt te danken. Wie dit opmerkt, constateert tevens welk een belangrijke plaats de toeristen-organisaties in het Nederlandsche volksleven inne men. Reizen verruimt den blik. Reizen ontwikkelt. Reizen geeft een genot dat ver uitgaat boven andere genoegens, waarin naar de vervulling van de genoemde, in den mensch levende, behoefte wordt gestreefd. Het bewust ge nieten van natuurschoon, het be wonderen van wereldberoemde kunstproducten, het betreden van historisch gewijde plekken, het geeft levensverheffing en versterkt de levenskracht. Wie daarbij mag gedenken hoe wat hij ziet, de wonderwerken van den Schep per van hemel en aarde zijn, zal ook in zijn geestelijk leven ster king en verkwikking ontvangen. STATEN GENERAAL. Tegen luchtaanvallen Dinsdagavond kwam de Eerste Kamer in openbare vergadering bijeen. Bij een voorstel tot begrotings wijziging bracht de heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) de be scherming der bevolking tegen luchtaanvallen ter sprake. De andere kamen was oven schit terend verlicht, ook het rjjk voor ziene buffet en ruime gaogeD, die door kunstvaardige handen in weelderige bloemengaarden her schapen waren. Geurige planten stonden iu boeken en nissen, groepen dwergpalmen en laurier- boomeD omringden de marmereD beelden, en sierlijke guirlandes waren om de znilen in de dans zaal geslingerd. Reeds ritselden satijn en zijde over den parketvloer, blinkende uniformen schaarden zich bij de damestoiletten of zwermden om de groepjes der gasten, sterren en kruizen wedijverden met het ge flonker der kostbare paarlen, jn- weelen en rebijoen, die halt en beezem der dames, waaronder vele erkende schoonheden, ver sierden. Achter groen en bloemen ver scholen deed zich het orkest reedt hooren en de gastvrouw, een dame met een statig voorkomen in een smaakvol, prachtig toilet, liep groetend tnsschen het gezelschap door en had voor ieder een vrien delijk woord. Nu ging zij naar de eerste rij der fauteuils, die vlak tegenover het tuoueel voor de oudere en hooger geplaatste gasten bestemd waren en cam militaire afweer schijnt door de regeering voldoende te worden geacht. Spr. staat niet achter in waardeering voor ons leger, doch onze luchtmacht kan ons volk niet beschermen als het door een groote mogendheid wordt aan gevallen. Ons land moet juisi zijn kracht zoeken in de passieve luchtverdediging. De regeering stelt slechts f500.000 per jaar beschikbaar. Er is zoo goed als mets gedaan voor het verschaffen van maskers en gaskleeding. Niemand weet, waar die te krijgen zijn. De regeering speelt ge vaarlijk spel, door alles op één kaart te zetten. Dhr. Bruineman (r.k.) wenschte meer onderscheid te zien gemaakt tusschen actieve en passieve luchtverdediging. Spr zeide o a dat de regeering meer moet doen om de bevolking bewust te maken en zich meer zélf te doen prepa reeren. De regeering moet de leiding nemen. De heer De Vlucht (a.r.) con stateerde, dat de bescherming door schuilkelders in het gedrang komt. Openbare schuilkelders worden noodig geacht, doch bijna op alle aanvragen om medewer king wordt afwijzend beschikt. Wordt nu echter de gedachte van openbare schuilplaatsen losgela ten Waarom moeten van dc gemeenten dan alle bouwplannen aan het oordeel van den minister worden overgelegd De heer De Rijke (n.s.b.) achtte de door de regeering voor lucht bescherming uitgetrokken bedra gen ten eenenmale onvoldoende. Spr. voelde niets voor zulk een schijnverdediging. Spr. is tegen dit wetsontwerp. De minister van financiën, de heer De Wilde, noemde deze materie er een, die omzichtig moet worden behandeld. De regeering moet zich allereerst richten op de actieve luchtver- plaats naast een der dames, met wie zij weldra in druk gesprak gewikkeld was. De op deze wjj ze uitverkorene, met eenigszins stg®e gestalte, in zwart moiré annqae en met kostbare parelen geturnd, een zeldzame verschijning op bais en feesten, was de eude barones Vob Rotterswyl, die heden, tot groote verbazing van alle aau- wezigen, op de soirée der w is tersvrouw verschenen was. N mand begreep er iets van en d>e zonderlinge afwijking vae baar gedragslijn gaf aanleiding tot allerlei veronderstellingen. Het gorden werd bjjna on merkbaar terzijde gesoboveD en een zwart gelokt hoofd keek er door. Dadelijk werd het terug getrokken, om zich hot volgend oegeoblik tot de hand der gast vrouw neer te buigen. Welkom, lieve mevrouw Vod Kartegg 1 nep de ministersvrouw mt, terwijl zij snel een bewoo- derenden blik wierp op de sierlijke gestalte der jonge vrouw. Het doet mg zeer veel genoegen u hier te ziener is acuter bet gordijn zeker nog veel te doen Alles ii in orde, mevtoaw, antwoordde de Russin lachend Onze artieten zijn voltallig, wij «raebteu alleen oog op eeuige dediginghet zooveel mogelijk weren van vreemde vliegtuigen. Voor het leger worden nu vele millioenen besteed, daarin speelt de luchtverdediging een groote rol. Daarnaast voelt de burgerij, dat ze zelve verder in de behoefte mede moet helpen voorzien. Het inrichten van schuilplaatsen is steeds bevorderd. De regeering is steeds voorgegaan, als particu lieren studie maakten en pracli- sche maatregelen namen. Het voorzien van de geheele bevolking van gasmaskers, kost ontzaglijk veel geld. Bovendien kunnen ze maar eenige jaren ge bruikt worden. De regeering komt nu tot een post van f 500 000 per jaar. Ze moet voorzichtig blijven optreden. De minister zeide, dat de ge meenten zelve meer moeten doen en dat de burgerij zelve meer voor haar bescherming doet. In middels kan een aanvrage wel eens minder juist zijn geweigerd. De cursussen der vereeniging voor luchtbescherming achtte spr. zeer nuttig. In groote gemeenten met een eigen dienst behoort daar de leiding te berusten. In de toekomst zal er echter nog wel meer voor passieve luchtbescher ming moeten worden uitgetrokken, naast de enorme bedragen voor de actieve. Het wetsontwerp is z.h.s. aan genomen met aanteekenir g dat de n.s.b. tegen is. Mob. Crt. Opbrengst widndtghelds- posizegels. De centrale propaganda-com- missie voor de weldadigheids- postzegels deelt mede, dat dezer dagen aan de deelgerechtigde instellingen voor kindeibescher- ming het haar toekomende aandeel uit de tweeton-actie van Decem- ber-Januari j.l. zal worden over gemaakt, Uitgekeerd wordt: voorname gasten om met de voor stelling te beginnen. De hertogin is altgd stipt op haar tjjd, zeide de gastvrouw met innemende vriendelijkheid. U hebt, als onze intendante. van avond veel verantwoordelijkheid op uwe sehoone schouders geladen en as het niet onze onmisbare V-rja was, die alles in handen heeft, zon ik er me bijna beangst ov.-r maken Zij knikte haar hartelijk tee en liet haar toen aau bet gezelschap van eeuige heeren o»er, die me vrouw de barones Von Kartegg huo buide kwamen brengen in den voroi vati bun b»lboebje. Een vonk ouder de asch, fluisterde B and met een langen blik op de jouge barones. Hg bad met Gerrald een plaats m de nabijheid van net tooueel weien te veroveren Die vrouw, vervolgde hij, zich tot zijn vriend weodeode, beett een labelachtigen smaak om zich te kleeden. Ik geloot, dat, al stak zij in een grot linnen zak, z\j nog boven al de andere dames iu de meest schitterende toiletten zou uitblinken, (Wordt Torvolgd). AXELSCHEiSfSi COURANT 18)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1