PERKAMENT nor luptüuppei. Ingezonden fctukken. Adverteiitien. Zoo juist ontvangen Een prachtsorteerino Boekhandel J. G. VINK, trein niet te hebben opgemerkt. Op den overweg werd de vrachtauto gegrepen en over de daarDjj liggende spoorbrug ge worpen, zooaat de wagen aan den overkant bleet liggen. De bestuurder, de 23-jarige B., kwam in het kanaal tereent. Het bleek, dat hjj beide beenen gebroken bad. Hij werd in ernstigen toestand opgenomen en naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De andere inzittende, de 36- jarige M had de hand verwond. De auto nad een matigen gang zij is uit elkaar gescheura. Vrijdagnacht heeft in het calé-restaurant Splendid op den Ëadnuisweg te Scneveningen een brutale diefstal plaats gehad, waarbij een geldkistje inhouden de 842 is buitgemaakt. Dit kistje, waarin de ontvang sten van den dag worden gede poneerd, neemt de gérant, die boven het restaurant slaapt, eiken avond mee naar zijn ka mer. Dit had hü dien nacht even eens gedaan. Midden ia den nacnt werd njj wakker en hoorde het gepiep van zyn kamerdeur. Toen hij opstond om te kijken of er onraad was, bemerkte nij, dat het bewuste geldkistje was verdwenen. Biijkoaar was een indringer door de geopende deu ren van de slaapkamer naar bin nen gekomen en op dezelfde wijze verdwenen. Een hond, die van viieBinauhines houdt De heer H. vau Urk mag zien verheugen in het bezit van een hond, die dol is op vliegtuigen Dit beest is, zoodra een vlieg tuig over Urk vliegt, niet te houden. Het opmerkelijke is, dat, wanneer een der vele ljju- toestollen passeert, de hond zien beperkt tot blaffen met opge heven kop. Zoudra eenter eei. marine-vliegtuig Urk nadert, rent het dier naar nat gedeelte van het strand waar de vlieg tuigen gewoonlijk dalen. Zater dag daalden twee toestellen ui Scnellingwoude op het marine vliegkamp bij Urk. Tommy was tijdig present en toen net vliegtuig L. 8 wegroldt sprong hij op een uer dry vers. Toen het vliegtuig zich in a« lucht verhief bemerkte de waar nemer den hond, die tracnue naar boven te klimmen en onder wijl aan de stangen rukte. Niet alleen omdat de hond gevaai liep naar beneden te storten, maar ook op eigen veiligheid bedacht, keerde de bestuurder terug en dicht bij het strana laag over het water vliegenu, wist nij den ongeweuschten pas sagier Kwyt te raken. Iu auemlooze spanning zagen de vele toescnouwers toe noe Tommy in het water plofte. Het dier zwom vlug naar den wal enblafte hevig het juist passeerende toestel op weg van Amsteruam naar Kopenhagen aan. De L. 8 maakte nog een eere rondje, demonstreerde een prach tige stunt en verdween in de richting Amsterdam. Het 3-jarfg dochtertje van den rietdekker Üeers te Nieuw- Leusden heeft een boontje in de lucutpyp gekregen. Het kind kreeg net zeer benauwd en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bieek dat het boontje in een der longen zat. Men heeft nog een gedeelte van het boontje weten te verwijderen, het kind is evenwel overleden. Zaterdagochtend is het 11 jarige zoontje van de familie Scnooneveld te Middenmeer, in deu Wleringermeerpolder,terwijl hy met een vriendje aan hei visscnen was nabjj het stoom gemaal te Aartswoud te watei geraakt. Het vriendje waar schuwde oumiddetiyk eenige om wouendeu, doch het lukte hun niet den jongen te redden Nadat men ongeveer een kwar tier aan net dreggen was geweest werd net lykje opgehaald. Te Numanadorp is het 3 jarig zoontje van da familie Huiamana door dan vrashtaute bestuurd door zijn vader, over reden en vrijwel onmiddellijk gedood. Het kind stond aan den weg op zijn vader te wachten. Toen de man, dia het kind niet be merkt had, achteruit reed, is het onder den wagen geloopen, waardoor het het zware voertuig over het lichaam kreeg. Slachtoffers van het zwemmen. Bij Nijmegen is Zondag een ongeluk gebeurd, dat aan den mooien warmen dag, welke tot zwemmen en baden noodde, kan worden toegeschreven. Bij het baden in het Wylermeer te Beek bij Nijmegen is de 32- jarige heer Roelands, onderwijzer der muloschool van de Nijmeeg- sche schoolvereeniging, verdron ken. De heer R. verdween plot seling in de diepte en werd na eenigen tijd bewusteloos opge haald. Drie doktoren hebben eenige uren lang getracht de levensgeesten te doen terugkee- ren, doch hun pogingen faalden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. In het natuurbad Staalbergen te Oisterwijk is verdronken de 19- jarige van der L. uit Geldrop. Het schijnt, dat de jongen de zwemkunst niet geheel machtig is geweest. Het ongeluk is door de groote drukte in het zwembad met dadelijk bemerkt. Toen men na eenigen tijd den jongen uit het water had opgehaald, hebben iwee geneesheeren, die zich in net zwembassin bevonden, kunst matige ademhaling toegepast, hei geen evenwel geen resultaat meei nad. Zondagavond zijn twee jongens, Je 12-jange D. Krijgh en de 10- jarige D. van Herpl uit Well, bij net baden in de Maas, even ouiten Well, verdronken. Toen de jongens niet in de ouderlijke woning terugkeerden, ging men op onderzoek uit. Even buiten net dorp Well werden langs de 11vier de kleeren van de knapen gevonden. Na langdurig dreggen zijn de lijkjes gistermorgen op gehaald. De jongens waren de zwemkunst niet goed meester. Zondagavond omstreeks zes uur .s op het strand te Nieuw-Helvoet net achtjarige dochtertje van de tamilie Van Dorsen bij het baden verdronken. Zondagmiddag is het twee- nast-motorjacht Boekanier, van den heer Van Ommeren te Rotter dam, tijdens het laveeren omnoog gevaren op een strekdam nabi] den provincialen steiger bij Sta- vemsse. Schipper Boomsluiter voer met zijn motor uit om even- ,ueel hulp te verleenen, daar het schip erg slagzij maakte. Dt opvarenden zijn echter aan boord gebleven en gisteroentend is het schipper Boomsluiter gelukt het jaent vlot te sleepen, waarna het op eigen kracht in de richting zujpe is vertrokken. Zondagnacht is nabij den onbewaakten overweg in den rijks weg Meppel—Steenwijk—Kallen- kote mevrouw H. A. A. baronesse van Weideren Rengers geboren Heemstra uit Veenklooster (Fr.) uit haar auto gevallen. Mevrouw Rengers, die 72 jaar is, kwam van de autorennen op den Nürn- oergring in den Elfel en was op weg naar haar huis. Waarschijn lijk is het portier opengeschoten. Met een verbrijzeld rechterbeen is het slachtoffer naar het Diaco- nessehuis in Leeuwarden overge- oracht. Ongeluk op de kermis. Eveu voor sluitingstijd is ep Kjjkduinsche kermis een doode ijjk ongeluk gebeurd in een in richting met kleine wagentjes, welke tot een snelheid van 30 K.M. in de ronde worden gedre ven. Enkele jongelui hielden be touw niet goed vast en gingen reentop staan. Men trachite dei cuoior stop te zetten, doch de 25 jarige Y. uit Loosduinen wa reeds met zjjn hootd tegen een oout geslagen en was op slag dood. Vrucseljjk auto-ongeluk. In de omgeving van Beaufort (Frankrijk) is Zondag een vree «elyk auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee Nederlaudsts om het leven zijn gekomen. De heer en mevrouw de Roos en de heer en mevrouw Lambinon, allen uit Den Haag, waren per auto, na hun vacantie in Nice te hebben doorgebracht, op den terugweg naar buis. De heer de Roos zat achter het stuur, de heer Lam binon zat naast hem en de beide dames zaten achterin. Door het springen van een band b""gon de auto te slingeren en reed vervolgens tegen een heg. Door den schok werden de dames uit den auto geslingerd, terwijl de heeren beklemd raak ten toen de auto kantelde. Zij moeten vrijwel op slag zjjn ge dood, terwijl de dames er met enkele onbeduidende schrammen afkwamen. De heer Lambinon was ge- meente-ambtenaar in Den Haag en 35 jaar oud de heer de hoos was gepensionneerd ambtenaar. De beide dames zijn Zondag avond laat in Den Haag terug gekeerd. Treinramp in België Zondagmorgen is bij den in gang van het station St Truiden in België een ernstig spoorweg ongeluk ontstaan Daar ontspoor de het eerste rijtuig van een personentrein. Het rijtuig werd geheel verpletterd. Er zijn bij dit ongeluk 5 dooden en 10 ge wonden te betreuren. Volgens hetgeen men heeft kunnen vaststellen, heeft het ongeluk zich als volgt afgespeeld: De trein van 8 45 uur in den morgen zou het station van St. Trutden binnenrijden en daartoe net derde spoor nemen, om aan het perron te stoppen. De loco motief, de tender en de beide eerste derde-klasse rijtuigen volgden den wisselstand. Plotseling gleed het derde rij tuig van de rails, raakte een seinpaal, die omviel en die het rijtuig letterlijk verpletterde. De plaats vau het ongeluk be vond zich op slechts 100 meter afstand van het station, zoodat spoedig hulpverleening was ge organiseerd. Om half elt had men de vijf ljjken uit de puinen geborgen, evenals tien gewonden. Arend valt vliegtuig aan. Da piloot van een passagiers vliegtuig, dat zich op weg be vond van Port Moresby (aan de Papoeagolf) naar Wau, verhaalt van een merkwaardige belevenis Toen hjj namelijk het toestel met zijn 12 passagiers tot op een hoogte van 3300 meter ge trokken had, dook van ongeveer 300 meter een arend met groote snelheid naar beneden in een doeibewusten aanval op het vlieg tuig. De zware vogel raakte den metalen rand van een vleugel juist naast den motor, waardoor de vleugel zwaar beschadigd werd en gerepareerd moest wor den alvorens de vlucht kon wor den hervat. In dit gebergte, met zyn top pen van vier A vytduizend meter huizen vele arenden, die, zooals bekend, tot op groote hoogte kunnen stjjgen. Deze vogel zag bljjkbaar in de vliegmachine een rivaal in de lucht, die beslist onschadelijk gemaakt diende te worden. Noodweer boven New-York. Boven New York en omgeving heett zich een geweldig noodweer ontlast, gepaard gaande met zwaren regenval en buitenge woon tellen wind. Huizen en bruggen werden vernield, hoo rnen ontworteld, wegen bescha digd, verbindingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, wordt geraamd op verscheidene millioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den tornado verrast werd is neergestort. Drie perso nen vonden daarbij den dood. De chauffeur van een autobus verloor de macht over zijn stuur en reed den wagen te pletter tegen een borstwering. Hierbij werd een persoon gedood, terwjjl negen personen gewond werden. Tengevolge van een grondver schuiving ontstond een treinon geluk, waarbjj 14 reizigers wer- ten gewond Talrijke plaatsjes in d« omgeving werden over stroomd. Ontzettende vliegramp. In Bogota (Columbia) waar Zondag het 400 jarig bestaan van de hoofdstad werd gevierd is een vreeselijke ramp gebeurd. Een militair vliegtuig voerde boven het feestterrein waar tribunes waren opgericht, kunstjes uit. PloiseliDg stortte de machine naar beneden en vloog in brand. Het vliegtuig kwam op een tri bune terecht, waarbjj 37 men- schen, o.w. vele vrouw«n en kin deren, om het leven kwamen. Ruim 100 personen werden min ot meer ernstig gewond. Door de brandende benzine uit de tanks van het vliegtug vonden velen een vreeseljjken dood in de vlammen. Er speelden zich hier by hartverscheurende too neelen at. Alle feestelijkheden zjjn on middellijk afgelast. De kust van New Jerspy is over een lengte vao 10 K M. en een breedte van 6 K M door een cycloon geteisterd. Volgens de eerste benchteD bedraagt de schade ruim 100 000 dollar. Een onweer van zeldzame hevigheid heeft zien boven N w York ontlast gedurende twee uur was de radioverbinding tus scnen New York en Europa verbroken. Een met beton geladeü vrachtauto reed in voile vaar van een dalenden weg bjj Diuant, toen plotseling de remmen wei gerden en de bestuurder het zware voertuig niet laoger in bedwang kon nouden. Iu duize lingwekkende vaart vloog de auto, waarop zicb vijl personen bevonden, omlaag. Een wiel rijder, die niet tijdig genoeg kon uitwjjken, werd gegrepen en op slag gedood. De vrachtwagen stortte ten slotte in de Maas, nadat een der inzittenden te vergeefs gepoogd bad zich door een gewaagden sprong te redoeu de man kwam met het hootd op den grond terecht en verbryzeldt- zjjn schedel Twee inzittenden konden zwaar gewond uit de wrakstukken bevrjjd worden, de twee andere mannen zjjn ver dronken. Te Storo, een dorp, dat ten westen van het Gfardameer is gelegen, is een hevige brand uit gebroken, waarbij 40 boerenwo ningen met al wat daarbjj be hoort en de graanoogst geheel en al vernield werden. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren, doen de mateneele schade is zeer groot. Op een onbewaakten over weg naDij Washington is een per sonenauto door een sneltrein ge grepen en volkomen doormidden gespleten. Men trot den eenigen inzittende, een 59 jarigen neger, volkomen ongedeerd op de be stuurdersplaats aanzjjn handen hielden het stuurwiel nog om klemd en zijn voet rustte op het gaspedaal. Sportnieuws. Axel I—Sparta FC. 5 2. Niettegenstaande het warme weer is het Zondag een aantrek kelijke wedstrjjd geweest tus- scöen de Oranjemannen en Sparta F C. uil Zwijudrecht (B) Jammer dan ook, dat er zoo weinig publiek was, want de thuisblijvers hebben een vlotten en tair gespeelden wedstrjjd ge mist. Van begin tot einde heb ben beide elftallen zich volko men gegeven en gestreden, als gold het een kampioenscnap. Het was een lust de jongenB te zien spelen en ofschoon het Axelsche elftal sterk gewijzigd was, zat er toch leven en variatie in deze combinatie, die wat be looft voor de toekomst, alhoewel er nog een enkele zwakke plek viel te bekennen. Het spel ging vrijwel geljjk op, met Axel een tikje sterker in het veld, doch de gasten met minder aanvallen iets gevaar lijker voor het doel. Ongeveer 10 minuten voor de rust nam Sparta de leiding, doch de vreug de was van korten duur, want weldra maakte Axel geljjk en nam voor de rust zelts de leiding (2—1) Oumiddeliyk na de her- vatung maakten de Belgen geljjk en bleven daarna iets sterker, doch het succes was weer voor onze siadgeiiOOten, die kort ach ter elkaar nog 2 doelpunten maakten en daarmede den stand tot 4-2 opvoerden. Kort voor het einde kwamen ze op bjjzon- der gelukkige wijze aan het 5e en laatste doelpunt, toen de Bel gische keeper bij een doelscbop den bal legen een zyner aciner- spelers aanschopte en deze zoo in bet doel rolae. Zoo werd de kracütsvernouuing wel wat al te sterk m cy lers uitgedrukt ten voordeele van onze siaogeuooten, doen de wedstiya zeil was er over het algemeen niet minder aantrekkelyker om. Het was een fraaie demonstratie van goed voetbalspel door beide ploegen. Marktberichten. HULST, 25 Juli 1938. Aimer waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 65U—7,00, wintergtrsi U,U0—0,Uü, zumergcrsl 8,25 -9,00, naver 6, 6,5U, erwten 9,UU 10,00, paar- üenooonen 0,uu—0,0U, duiven- Doonen 0,00— (JU,(JU, witte boonen U,UU—U,UU, bruine boonen 11 ,UU 13,00, lijnzaad 0,LO— 0,u0, blauw maanzaad 0U,UU—00,1)0, mosterdzaad UU,U0—UU.UU, kool zaad Ü,UÜ—UU,UU. Rundvee aanvoer 5, verk. 2. Varkens 21, 16. Boter per Kg. 1,3U. Eieren per 1UU stuks 3,10. Axel, 24 Juli 1938. Mijnheer de Redacteur, Het zal wel bekend zijn, dat er in Axel beslaat een Commissie tot stic.i- tiug van een Axeiscne hoerenkamer, wier doel het is, ue Axeiscne boeren- kieeding van nu en vroeger te bewaren en tentoon ie stellen in ue ruimte, die ons uoor het gemeenteoesiuur wel willend is atgesiaan in net nieuwe siaunuis. Tevens is het doel der commissie, om vroeger gebruikte land- bouwgeieeüscnappen in verkiemoe mo dellen ot kleinere gereedscuappen in natuurlijke grootte lenioon ie stellen en zou een museumpje ie sucnien. bik, dié Axei liet nectt, zal zeker gaarne willen medewerken om nier, in nel middelpunt van nel Land «an Axel, ook te kunnen loonen de kieedeioracnt en hel spcuüek eigene van de Axeiscne Dueienoevoiking. Waar de Commissie niet kapitaal- kracntig is, vraagi zij om sieun in naiura van de Axelaars. Misscnien Ueooen enkelen, die de hoerendracht vroeger gedragen hebben, maar die nu met meer dragen, nog ooerenkleeding voor man ot vrouw in laden en kasten bewaard, weike zij willen atsiaan voor hel Axcische museum ot willen zij ons specifiek Axeiscne meubelen in bruik leen ot eigendom geven voor ons doel, zooais kaoinei, knopstoebn, teexen- lap, biezen matten, ouderwetsche hor ren, ut van de kleedingbeuken doe ken, schurien, dassen, rouw- en liente ruuwxieediiig, truuwpijp en meitje of oude laudOouwgereeoschappen, enz. Waar andere streken en plaatsen zich beijveren, om bekendheid te ver- knjgen, laai Axel dat Vroeger met ecie genoemd werd en de voornaamste piaais dezer streek was, niet neerzin ken tul een onoeiangnjk en vergeten piaaisje. Nu kan ïeocr aan du duel medewerken, ouor bovengenoemde vourwerpen in bruikleen of eigendom aan ons al te slaan ot door geldelijke Dijoiage dll werk te steunen, zooais al euKeicu deden. Toezeggingen worden gaarne spoedig ingewaent oij één der oiidcrsiaauue auressen. In ons nieuwe siaunuis Komt dan een Axeiscne boe renxamer, die met eere kan genoemd worden. bik kenne dan zijn stad en geschie denis en neobe haar lief' Leve Axel 1 De Commissie voor de Axelsche Boeienkamer, A. VAN MA ALE, Walstraat, J. R. DE jUNuE, Stationstraat, D. j. OüubL JZN. A. F. LSSbLbKUüGE, Noordstr. J. C. VINK, Markt, S. VAN HOEVE, Stationstraat.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3