Landbouw. Gemengd Nieuws. Havas meldt uit GenèveEr was natuurlijk veel belang- Volgens het statistische jaarboek stelling, want ieder leeft mee met van den Volkenbond over 1937, onze ouden van dagen. Familie dat juist verschenen is, werd de aarde op 31 D-c. 1936 bewoond door 2.115 800 000 zielen. Volgens de Poolsche bladen moet de schade, aangericht door Stormen, onweders eri hagelbuien, van de laatste weken, op tien tallen mdlioenen zlo y geschat worden. Ongeveer 100 menschen zijn om het leven gekomen. Binnenland. Het Pë-inseiyk Paar. Ons Prinselijk Paar vertoeft met de kleine Prinses B -atrix thans in Heiligendam, een kleine badplaats aan de Oostzee. Zondag maakte Prinses Juliana een wandeling in de straten met de kleine in den kinderwagen Het nubliek merkte niet, dat het de P.inses was, die met Haar dochter een wandelingetje maakte. Het Roode Kruis Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft een begin gemaakt met een na tionale actie, teneinde het leden tal op te voeren tot ten minste 100.000, of, zooals het in de leuze van deze campagne heet„Ons doelin ieder huis een lid van 't Roode Kruis". Reeds geruimen tijd bestaat er, aldus het hoofdbestuur, een wan verhouding tusschen het ledental van deze groote Nederlandsche organisatie der menschlievendheid onder de persoonlijke leiding van Prinses Juliana, en de nationale Roode Kruisverenigingen in an dere landen. Het zou te ver voeren, de ledentallen van alle landen op te nemen, maar me mag toch wel weten, dat Amerika 4.904 316 leden heeft, hetgeen neerkomt op ruim 40 volwassen leden op elke 1000 inwoners, tegen Nf dei land ruim 2 leden op elke 1000 inwoners. In Europa staat Nederland op de onderste plaats, hetgeen voor Nederland, dat toch een naam heeft op te houden op het gebied van wel dadigheidszin, een absoluut on bevredigende en onaanvaardbare toestand is. En dat, terwijl hei Nederlandsche Roode K'Uis b zijn zich steeds uitbreidende humanitairen arbeid grootendeel is aangewezen op vrijwillige bij dragen van leden en belangstel lenden, en terwijl men reeds lid kan zijn tegen een contributie vai f 1 per jaar. Dat het Nederlandsche Rood Kruis thans als voorloopig eind do<4 een ledental van ten minst< 100 000 heeft aangenomen, is mei zoo maar een wHde greep. Elk. Nederlander pi fi eert direct ot indirect van den zegenrijken ar beid van het Roode Kruis. Daaron mag men zelfs hopen, dat ten slotte in ieder gezin een lid vai het Roode Kruis gevonden za worden. Een voorloopig eind doel dus, dat nog slechis een 5 pet. van alle gezinnen omvat, kan ztker niet overdreven worden ge acht. He Sumatra. Vrijdag is de kruiser Sumatra na een verblijf van elf jaar in Oost-Indië, in de haven var- Nieuwediep teruggekeerd. Er was veel belangstelling bij aankomst van het oorlogsschip. De pachtwet. Aan het departement van justitie heeft men, naar de Msb. weet te melden, de hoop, dat de invoering van de Pachtwet per 1 October zal kunnen geschieden. Het aantal radioluisteraars. Op 30 Juni bedroeg het aantal op de postkantoren aangegeven radio-ontvanginrichtingen 702390. Het aantal aangeslotenen op de radiodistributie bedroeg op dien datum 356 177. leden wenschten hun betrekkingen een goede reis en laat ons hopen, ook nog opklarend weer. Niet tegenstaande den motregen, was echter de stemming bij het ver trek uitstekend. We wenschen de ouden van dagen ook een gezel lige dag toe en ofschoon het er op het oogenblik dat we dit schrijven niet naar uitziet, ook een stralende zomerzon aan de Scheldeboorden der Sinjorenstad Dat het gevaarlijk is met brandende benzinelampen om te gaan, ondervond dezer dagen alhier een ongeveer 17 jarige jongeling. Deze was bezig zijn fiets af te branden met zoo'n lamp, toen het ding plotseling uit elkaar sprong. Hij kreeg de brandende benzine over een der armen en bekwam daardoor brandwonden, zoodat geneeskundige hulp noo- dig bleek. Het nieuwe Raadhuis. Nu langzamerhand de werk zaamheden aan het Raadhuis in een gevorderd stadium zijn ge komen, schijnen er bij verschil- lendé vereenigingen plannen te bestaan aan het gemeentebestuur voor dezen nieuwbouw een klein geschenk aan te bieden als een blijvende herinnering. Het ver dient aanbeveling dat alle ver- eenigingsbesturen, die hieraan willen medewerken, deze zaak eens onderling bespreken. Een bovenbedoeld plan is niet iets oijzonders, daar overal waar in den laatsten tijd gemeentehuizen worden gebouwd, in denzelfden geest wo dt gehandeld Inmiddels vernemen wij, dat door de commissie, belast met de nrichting van de Axelsche hoe renkamer in dien geest reeds is gehandeld en een geschenk zal worden aangeboden. De V.V.V. zal vermoedelijk ook deze week nog een besluit nemen en ook andere vereenigingen ma ken plannen. De a s. feesten. Herhaaldelijk wordt er gevraagd wat is er nu eigenlijk te doen, lezen zomer en wanneer hebben wij nu feest? Het is reeds verschillende ma len ter kennis gebracht, maar wij /.uilen het nog eens herhalen. 27 Augustus groot muziekfeest, 10 deelnemende gezelschappen. 31 Augustus: Kinderfeest. 1 Septembergroote historische >ptocht. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdacte de heer J. E. de Waal te Kuitaart. Meisje verdronken. Ter hoogte van den Zevenaar- polder, op den weg langs het kanaal van Terneuzen werd Vrij dagmiddag nabij den kanaaloever een rijwiel gevonden. Daar men meende, dat hier een ongeval was geschied, werd in het kanaal ge dregd, met het gevolg, dat het lijk van een 19-jarig meisje, dochter van den heer A. Drabbe te Sluiskil, werd opgehaald. Omtrent de toedracht van het gebeurde tast men in het duister. Te Terneuzen ontbrak hel tot nu toe aan een vereeniging die zich ten doel stelt, de bur gerij het hare te laten bijdragen tot verfraaiing van de stad. Tot dit doel is thans een vereeniging opgericht, die den naam draagt „Mooi Terneuzen". Het dage- lijksch bestuur wordt gevormd door de heeren J. C. Olijslager, A. W. Verschelling, A. Littooij, Joh. van de Ree en J. 1. de Waal. Op 15 Augustus as. zal het 150 jaren geleden zijn, dat in Zuiddorpe zich blijvend een priester vestigde. Dat was dus in het jaar 1788, in den tijd dat het de Katholieken nog maar ver gund was, hunne godsdienstoefe ningen te houden in schuurkerken. (Hulstbl.). Rykswerkverschalfing. De rijksinspecteur der werk verschaffing voor Zeeland, ir. A. J. Marktvoort wordt van Middel burg overgeplaatst naar 's-Her- togenbosch, en in Zeeland opge volgd door ir. M. de Vink, die reeds te Middelburg werkzaam is. Werkloosheidsbestrijding. Zooals men weet, heeft het Ned. R.-K. Werkliedenverbond onlangs een uitvoerig adres ge richt tot den Raad van Ministers inzake het vraagstuk der werk loosheidsbestrijding. In verband met deze actie worden thans in geheel den lande arbeidersbijeen komsten belegd. Ook in Z.-Vl. zal een drietal massale streek- pla.-bijeenkomsten gehouden wor den, onder voorzitterschap van den heer M. C. Geerts uit Hulst. Als spreker zal optreden de heer B. N. Loerakker, hoofdbestuurder van den Ned. R.-K. Landarbei- dersbond. (Dgbl v. N.-Br. en Z.) Zeeuwsche polder- waterschap* bond De Zeeuwsche Polder- en Wa de houder van het motorrijtuig woont of een vaste inrichting be zit, c.q. bij de Ontvangers der Invoerrechten en Accijnzen te Budel (station), Eindhoven, Kerk- rade (station), Maastricht en Simpelveld. Verder maakt de Minister be kend welke plaatsen tot de grens zone welke, ingevolge het ver drag, een grondgebied van onge veer 10 K.M- aan weerszijden van de Nederlandsch-Belgische grens omvat, gerekend moeten worden. Van deze gunstige regeling, welke inmiddels is ingegaan, kunnen o.a. gebruik maken houders van motorrijtuigen uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen. Vreemdelingenverkeer In Zeeland De Prov. Vereen, tot bev. van het Vreemdelingenverkeer in Zee land heeft een aardig geïllustreerd boekje uitgegeven, waarin van de belangrijkste plaatsen in ons ge west de voornaamste bijzonder heden zijn vermeld. Bovendien wordt men aangespoord te trach ten zooveel mogelijk stempels van die gemeenten in het boekje te verzamelen. Daarmede zijn zeer mooie prijsjes te verdienen. De heer Houtekamer, secr. van deze vereeniging meldt, dat hij reeds het eerste volgestempelde boekje heeft ontvangen en wel van iemand, die schreef, dankbaar te zijn dat hij door middel van dit boekje werd attent gemaakt op bijzonderheden van verschil lende plaatsen, die hem voorheen onbekend waren. Daardoor heeft hij Zeeland veel beter leeren kennen. 2 Septembersprookjesoptocht terschapsbond houdt dit jaar zijn jaarvergadering te Anna Jacoba- polder op Zaterdag 30 Juli. Behalve de gewone vereeni- gingszaken bevat de agenda een voordracht van ir. J. J van Leeu wen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat over„De verbetering der tertiaire wegen" en een voor dracht van mr. F. H. C. Losecaat Vermeer, adjunct-directeur der Nationale Borg-Mij. over„Ver zekering tegen fraude en nalatig heid door ontvanger-grifiers". Vrijstelling van motorrijtuigen belasting. Naar de A.N.W.B. verneemt, is op 30 April 1938 een verdrag tusschen België en Nederland tot stand gekomen, betreffende de fiscale behandeling van motor rijtuigen. Hierbij is o.a. bepaald, dat motorrijtuigen, die in een van beide landen ingeschreven zijn en gebruikt worden voor het vervoer van eigen producten of voor het vervoer ten eigen behoeve, in de grenszóne van het andere land AXEL, 26 Juli a938. Het weder was reg.nachtig, toen hedenmiddag de Axelsche ouden van dagen ten getale van ongeveer 160 in 33 auto's en één autobus vanuit de Oranjestraat vertrokken voor hun jaarlijksche autotochtje, dat ditmaal weer naar St, Anneke, bij Antwerpen voert, en vuurwerk. Deze feesten staan vast, alsook net Wfreldpropramma, op Zater- lag 3 September, met des avonds een slotconcert. Voor wat de aanvullingen van het een en ander betreft kan nog iets met zekerheid worden ge- '.egd. 27 Augustus en 3 Septem- ler worden door de V.V.V. ge- rganiseerd. 31 Augustus, 1 en 2 September door het Feestcomité. Verder wordt door V.V.V. een winkelweek georganiseerd en wel van 27 Augustus t.m. 10 Septem ber, waaraan verbonden wordt een letterraadsel, betrekking heb bende op het feest. Deze win kelweek gaat alléén door, als er óór Zaterdag a.s. minstens 50 winkeliers hun strookjes voor deelname hebben ingeleverd. Voorloopig kan worden mede gedeeld, dat zich voor deelneming reeds hebben opgegevenmanu facturers, kruideniers, sigaren handelaars, horlogers, rijwielhan delaren, handelaars in fijne vleeschwaren, boekhandelaars en handelaars in haarden enz. Wij meenen dat ieder nu zoo wat op de hoogte gesteld is. Voor wat betreft het verzoek van enkele winkeliers of aan de win kelweek een étalagewedstrijd ver bonden wordt, zij medegedeeld, dat hierover zal gesproken worden als de winkelweek doorgaat, doch dit kan niet vast beloofd worden. Bij het op 20, 21 en 22 Juli afgenomen toelatingsexamen voor de Rijks H. B. S. te Terneuzen, slaagden de volgende candidaten P. D. Marijs te Axel, Ca. Da. Verbrugge te Terneuzen en A. Vereecken te Vogelwaarde. Nieuwe belastingvoorschriften voor Nederlandsche vrachtauto s In België De Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland (B B N.) brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat tusschen Neder land en België een verdrag is gesloten, waarbij o m. is bepaald, dat Nederlandsche vrachtauto's, die door den houder uitsluitend gebruikt worden voor het vervoer van eigen goederen of voor het vervoer ten eigen behoeve, in het Belgische grensgebied mogen rijden onder het genot van vrijdom van autobelastingen, mits de hou der van de auto woont in het Nederlandsch Belgische grensge bied. Een lijst van in het grens gebied gelegen Nederlandsche ge meenten is op aanvrage bij den B.B.N. verkrijgbaar. Teneinde de vrijstelling te kun nen genieten moet de bestuurder van het motorrijtuig in het bezit zijn van een z.g. grenskaart, welke aangevraagd kan worden bij de Ontvangers der directe belastin gen, onder wier kantoor de houder van den wagen woont. Deze nieuwe bepaling beteekent voor vele Nederlandsche vracht autohouders, die tot dusver in België een verblijfsbelasting van frs. 40 per dag (voor dieselwagens - zelfs frs. 80 per dag) moesten Ienslotte toch tot de overtuiging betalen, een belangrijke besparing, iickornen> dat het noodzakelijk Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Twee rijwielbelastingmerken. Veldwachter Griep. Extra-teewtyzing van kalveren wegens mond en klauwzeer. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zullen de extra toewijzingen van kalveren wegens het in het najaar 1937 en voor jaar 1938 geheerscht hebbende mond- en klauwzeer binnenkort zijn vastgesteld en ter kennis van de veehouders worden gebracht. De grondslag, waarop deze toe wijzing rust, is de schade, toege bracht aan den melkveestapel. Het begrip schade dient daarbij echter niet in financiëelen zin te worden opgevat. De bedbeling van deze toewijzing is immers zooveel mogelijk te voorkomen, dat de teeltregeling belemmerend zou werken ten aanzien van het herstellen van de verliezen, welke de melkveestapel door den mond en klauwzeerepizoötie heeft ge leden. Uiteraard zijn hier de directe verliezen bedoeld, dus de gestorven dieren en de wrakken, welke geenerlei waarde meer voor de fokkerij, melkerij of mesterij hebben en om die reden direct moesten worden opgeruimd. Daar het in dezen uitsluitend de bedoeling is, in verliezen bij den melkveestapel tegemoet te komen (hetgeen reeds hieruit blijkt, dat een extra-toewijzing van vaarskalveren en niet gere gistreerde stierkalveren is ver leend), zijn voor de slacht be stemde dieren buiten beschouwing gebleven. Tevens zijn geen dieren be neden 1 jaar in aanmerking ge nomen, aangezien de identiteits bewijzen van deze dieren in het algemeen tegen andere ingewis seld konden worden. Er zullen dus alleen kalveren worden toegewezen voor de ge vallen, waarin tot den melkvee stapel behoorende dieren boven 1 jaar tengevolge van mond- en klauwzeer gestorven of in nood geslacht zijn, dan wel tot den melkveestapel behoorende dieren boven 1 jaar tengevolge van mond- en klauwzeer zoodanig wrak zijn geworden, dat zij noch voor de fokkerij, noch voor mel kerij of mesterij meer eenige waarde vertegenwoordigen. De Coloradokever. In geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zijn thans de groote perceelen aardappelen bespoten. Op ver schillende plaatsen heeft men daarbij kevers en larven aange troffen. Vele kleine tuinders opperden aanvankelijk bezwaren tegen het bespuiten van hun aardappelen, omdat zij hiervan nadeelige ge volgen vreesden, doch zij zijn en zal daarom ongetwijfeld bij dragen tot verlevendiging van het vrachtautoverkeer tusschen Neder land en België De bepalingen betreffende het gebruik van triptieken e.d. blijven ongewijzigd. De trleot Industrie. Door de drie textielarbeiders bonden is thans in Zeeuwsch- Vlaanderen medegedeeld, dat on derhandelingen met vertegenwoor digers van de vereeniging van brei- en tricotfabrikanten in Ne- was en bij weigering proces-ver baal zou worden opgemaakt. Dat de bespuiting inderdaad niet overbodig is geweest, blijkt wel uit de feiten, dat nog steeds ke vers worden gevonden in de aardappelvelden in deze streek. zijn vrijgesteld van de verplichting derland zijn gevoerd, met als re tot betaling van motorrijtuigen belasting, mits de houder van het motorrijtuig woont in de grenszóne van het land van in schrijving, of er een vaste in richting heeft, waarbij motorrij tuigen behooren. Om aanspraak te kunnen maken op de vrijstelling, moet de be stuurder van het motorrijtuig in het bezit zijn van een grenskaart van bepaald model. In de Staatscourant van 21 Juli 1938 maakt de Minister van Fi nanciën bekend, dat bedoelde grenskaart verkregen kan worden bij den Ontvanger der Directe BeUitingen, onder wiens kantoor jMsteen. sultaat een ontwerp C.A O waar in minimum loonen en verdere arbeidsvoorwaarden zijn geregeld. Deze C.A.O. zal in werking treden op den dag dat ze verbindend zal worden verklaard, waarvoor de aanvrage dezer dagen zal worden verzonden. Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Juli kwamen in onze provincie 10 gevallen van roodvonk voors n.l. 3 te Biervliet (in één gezin), 3 te Krabbendijke, 2 te Schoon- dijke (in één gezin) en één in de gemeenten St. Annaiand en St. Vrijdagmiddag is in de ma chinefabriek van de N.V. Kon, Mjj. „DeSchelde", te Vlissingen, de 46 jarige poetser B., uit Vlis- fciugen, in aanraking gekomen met een werkstuk, dat onder stroom stond. De man stortte neer en werd in bewusteloozen toestand naar de verbandkamer gedragen, waar men nog gerui men tyd heelt getracht de levens geesten op te wekken, evenwel zonder succes. Ongeluk b(j onbewaakten overweg. Even nadat de trein Vrijdag middag uit Meden muntendam was vertrokken naar Stadskanaal kwam uit de richung Winschoten een leege vrachtauto, waarmeae turf was vervoerd. Hoewel het xicat daar geheel vrij t®, schijnt da bestuurder dan naderende*

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2