Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Pe witte Bloei», No. 30 DINSDAG 19 JULI 1938. 54* Jaafg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ïJi. ik Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 12 Juli 1938. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. van Bendegem, wethouders; A. Th. 't Gilde, C. T. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; Secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 10. Tractatie schoolkinderen. Van het feestcomité is het vol gend schrijven ontvangen Edelachtbare Heeren. Waar de schooljeugd, bestaande uit onge veer 1200 kinderen, door uwe subsidie ad f 250 bij de geboorte van Prinses Beatrix met eenig onthaal en een sobere herinnering verrast kon worden, wat tot vol doening der ouders en verdere bevolking strekte, zult u onge twijfeld bij het a.s. regeerings- jubileum onzer geëerbiedigde vorstin (alzoo een feest van hoo- ger orde en grooter beteekenis) het onthaal en de blijvende her innering in gelijke mate ruimer willen stellen. Om daaraan te kunnen voldoen verzoekt het feestcomité, wanneer u de verzorging daarvoor aan haar wilt toevertrouwen, daartoe een subsidie van f 500 te willen verstrekken. Evenals door het vorige comité is geschied, zal t.z.t. ook weder rekening en verantwoording wor den ingezonden. Dit schrijven is geteekend door J. M. Oggel en A. van Maale, resp. voorzitter en secretaris van het comité. B. en W. zeggen in het pre advies dit streven te waardeeren, maar kunnen niet voorstellen het gevraagde bedrag te voteeren en willen f 350 beschikbaar stellen. Dhr. 't GILDE wenscht deze aangelegenheid niet te bezien uit sluitend uit het oogpunt van liefde voor het Vorstenhuis en in het bijzonder tot H. M. de FEUILLETON (Duitscne vertaling;. Neen, antwoordde hij treurig, ik heb de wereid leeren verachten, Brand is de eenige, die zich bij mij heeft aangesloten, aan hem alleen heb ik eenige aangename oogenblikken te danken, waaronder ook deze. Verja zag hem vriendelijk aan. Hij beviel haar sieeds meer, misschien wel omdat zij niet dikwijls gewoon was zoo te spreken. Doctor Brand wil hier conversatie honden, sprak zQ, hij heeft mij ook een bezoek beloofd; maar, liet zij er schalks op volgen, als gij de wereld haat, kan ik onmogelijk hopen, u ooit in onzen kring te kunnen begroeten. Als ik de wereld in '(algemeen haat, heeft dit tot gevolg, dat ik en kelen, die er toe behooren, des te hoo- ger vereer. Zoudt u mij willen ver gunnen, mijn vriend te vergezellen U zuil mij sieeds welkom zijn, mijnheer Gerrald, antwoordde de ba rones. Weliswaar verbiedt de hofrouw elk grool feest, maar vrlendscnapsbe- zoeken zijn wel geoorloofd. Marie had elk woord met innige vreugde aangehoord en wierp een snelleh blik op hem. Hij zag dien en glimlachte. Daarna werd zij weder door Brand in beslag genomen, die haar een belangwekkend vertoog hield •ver de ontwikkeling der lentektemen, waarbij hij nu en dan een kleine vet- geld king met de liefde inketmensckelijk Koningin. Daarin wil hij niet onderdoen voor één van de an dere leden van den Raad en óók i niet van het College. De Raad zal vrijwel unaniem bezield zijn met gevoelens van dankbaarheid t.o.v. het naderende 40-jarig re- geeringsjubileum. Spr. wenscht deze zaak evenwel uit een ander oogpunt te beschouwen en zich daarmede te plaatsen op het standpunt van de realiteit en dat is in het algemeen en niet alleen dat men als regel openbare fees telijkheden moet willen en kunnen vieren uit de particuliere baten, die ervoor ingezameld worden. En door het welslagen van de openluchtbazar heeft de Axelsche bevolking zeer onlangs pas ge toond er werkelijk wat voor over te hebben en naar hem uit ver trouwbare bron een paar dagen geleden medegedeeld werd, zal er een batig saldo van deze bazar zijn, dat de f800 ruimschoots zal overtreffen. Spr. denkt, dat met f 1000 door het feestcomité een zeer waardig feestprogramma kan worden sa mengesteld. Men moet daarom dit verzoek ook eenigszins beschouwen uit een gezichtshoek van recenten datum, ofschoon het hier ook bijna 2 maanden ligt. Indien het feestcomité geweten had, dat er een netto overschot van meer dan f 800 zou komen, dan waren zij waarschijnlijk wel iets matiger geweest met hun wel wat ruime aanvrage van f 500. B. en W. hebben dat blijkbaar ook aange- voelt, maar niet in die mate, dat zij thans toch nog f 350 voor feestelijkheden wenschen te vo teeren. Men moet z.i. de tering echter naar de nering zetten en waar reeds f 25C (voor dit jaar voor feestelijkheden uitgetrokken) op de begrooting is opgesnoept, gaan B. en W. in dit opzicht z.i. nu te ver. Een bedrag van f 200 had gezien het resultaat van de fancy fair meer in de lijn gelegen, doch spr. wil ook niet krenterig zijn en de traditie helpen volgen hart liet doorvloeien. Rondom het gezelschap was het stil en plechtig en uit het jonge groen klonk een lied „Zag een knaap een roosje staan, Roosje op de heide" VIII. Pluto draafde op zijn dageüjkschen wandelrit bedaard langs den straatweg naar den „molen". Daar aangekomen wierp zijn berijder een knecht de teugels toe en sprong de steenen stoep op. Aan de deur trad Gerrald, met den hoed in de hand hem tegemoet. Stoor ik n vroeg Brand, Ik kom slechts voor een paar minuten. Volstrekt niet, waarde vriend, verzekerde Theobald voorkomend, Ge komt juist bQtQds om mijn gast te zijn. 't Is mg een aangename afwisseling in uw gezelschap te kunnen dlneeren. O, laat ik u niet geneeren, weerde Brand af. Ik kom u maar alleen iets vragen. Daarover later. Dat zon wat moois zgn, als ik u na drie minuten weer liet heengaan I Ik weet wel niet, of u misschien elders een Lucullusmaal wacht ja, als dat het geval is, moet ik met mgn eenvoudigen middagkost daarvoor wg* ken. O neenThuis verzuim ik niets en ik zou gaarne aan uwe uitnoodiging boven eike andere de voorkeur geven, maar Geen „maren" als 't n blieft I Ge weet, dat u mg welkom zgs en als vriend kunt gg komen en gaan. Hg liet den advocaat binnen, die eindelik de HltneedtginK aannam, en bewaren, dat in elk geval de tractatie van de schoolkinderen van gemeentewege zal geschieden. Een ander lid van de Bazar- commissie stelde zich zelfs op het standpunt dat het feestcomité thans royaal voor deze f800 zou kunnen feesten en in het geheel geen subsidie van de gemeente meer noodig zou zijn. Welnu, ik wil het dan nog wat ruimer opvatten en laat de gemeente dan f 250 voteeren, zuiver voor de tractatie der schooljeugd. Het feestcomité heeft dan wer kelijk geen klagen. In afwijking van het voorstel stelt spr. dus voor f 250 uit te trekken voor de jubileumfeesten, daar hij de mee ning is toegedaan, dat de kosten van het feest voor een zoo gering mogelijk deel op de belastingbe talers moeten afgewenteld worden. Dhr. FANOY Aangezien het comité geld vraagt voor de kin deren en niet voor de feesten, ben ik vóór het voorstel van B en W. Dhr. SEGHERS meent ook, dat f 350 aan den hoogen kant is, temeer omdat hetgeen de kinderen krijgen eigenlijk van zeer weinig waarde is. De VOORZ. betoogt, dat de laatste tractatie heeft bewezen, dat f350 werkelijk noodig is.; het comité heeft er toen zelfs nog geld bijgelegd. Als we ieder schoolkind wat geven, komen we daar niet mee toe. En als dhr. 't Gilde aanspoort om zuinig te zijn, dan is dat ook de meening van B. en W. Daarom willen we geen f 500, maar f 350 geven. Dhr. SEGHERS: Maat die f 500 zijn gevraagd eer het bazar geweest is. De VOORZ.De bazar staat hier eigenlijk buiten, evenals het feestcomité. Het gaat erom, wat de gemeente doen wil voor trac tatie van de schoolkinderen. Dhr. SEGHERS: Als het feest comité daar buiten staat, kon de gemeente ook wel iets doen, om iets binnen te krijgen. De VOORZ.Vermakelijk heidsbelasting Dhr. SEGHERS Neen, maar De kamer, waar de jonge fabrikant zQn bezoeker bracht, was zeer gezellig ingericht. Je pruilhoek mag gezien worden, dat moet ie zeggen, merkte Brand op. Maar gevoelt ge u niet dikwijls neer slachtig in deze eenzame kluis O ja. bekende Gerrald. Het kan hier dikwijls zeer terneerdrukkend zijn, vooral als men zoo alleen en verlaten zit en er allerlei herinneringen opko men, wanneer het om u heen zoo stil is en donker, dat men zijn gedachten niet kan verzetten. Hij nam een pistool van den wand en reikte het Brand toe. Zie eens, dat is ook een zeer antiek wapen, waarin je belang zult stellen; het is nog van mijn grootvader afkomstig. Verbeeld u dat wi] tegen woordig nog met zulke dingen moesten schieten. Brand nam het wapen in de hand en ondersocht vol bewondering de onderwetsche inrichting. Ronduit gezegd, begrijp ik niet, waarde vriend, waarom gij u zoo geheel van de wtreld afzondert, zeide hij losweg, terwijl hij de haan op en neer deed klappen. Het zou mij niet verwonderen, als ge In alle opzichten een hypochrondlst werd Je rouwtijd is om, en ofschoon ik het je volstrekt niet ten kwade duld, dat je geen lust hebt in luidruchtige gezelschappen en die zooveel mogelijk verraadt, vind ik niettemin, dat ge overdrijft. Te veel medicijnen hebben steeds een tegen overgestelde uitwerking laat mij nn eens uw geneesheer zijn, om n van die zwartgalligheid te geneien. Ge weet, dat Ik n begrijp en het boven dien oprecht met u meen. Geef u dus gerust aan mijn tergen over en wees als staangeld voor een carousel of iets dergelijks. Daar hebben de kinderen iets aan, maar wat de vorige keer is gegeven, was van weinig waarde. De VOORZ.: Het is ook niet gemakkelijk om daar altijd in te slagen. De eene keer is het eens dit en de andere keer wat anders. Dhr. C. VAN BENDEGEM zou willen, dat in dezen het initiatief uitging van de gemeente, dan staat men zuiverder. De VOORZ. zegt dat dit vroe,ger zoo was, maar later is gezegd door een feestcommissie, laat ons het doen in samenwerking met B. en W. en dan vonden we dat ook goed. Dhr. C. VAN BENDEGEM achtte het hierom goed, dat als B en W. zeggen we hebben dat noodig, dan gelooven we dat, maar als het comité het doet, dan heeft de Raad er niets mee te maken. De VOORZ. vindt, dat als men in kleinere gemeenten een kwartje per kind rekent, wij toch niet te royaal zijn met f350 voor 1200 kinderen. De vorige keer hebben de kinderen o.a. een beker gehad en nu zal het weer iets anders zijn. Dhr. OGGEL zegt, dat de feestcommissie nu ook gerekend heeft er iets bij te moeten leggen, omdat men niet toe zal komen. Maar bovendien heeft men toch kunnen lezen, hoe het geld is besteed en dan kan men oordeelen da! het niet teveel is. Nu het de Koningin geldt, dachten we wat royaler te moeten zijn en daarom wilden we den Raad daar toe in de gelegenheid stellen. Wil men dat niet, dan kan het ook zuiniger. Dhr. DIELEMAN vindt de trac tatie wat eenzijdig. Het is goed, dat de kinderen nooit vergeten worden, maar was hel ook niet goed, dat aan oude en arme menschen gedacht werd en die ook iets kregen De VOORZ.Die gedachte hebben ook B. en W. en daarom zal dit geschieden in overleg mei het Armbestuur. Bij de geboorte der prinses is dat ook gebeurd. verzekerd, dat ik de juiste dosis sal weten toe te dienen. Gerrald reikte hem met een zucht de band. Ik dank u voor uw goeden wil, Brand, antwoordde hij treurig, maar tk zal alleen den weg moeten afleggen, dien ik hu eenmaal betreden heb. Ik heb twee krachtige middelen gevonden, die oude wonden het best heelen chamelijke inspanning en die van den geest dit zijn de eenige pleisters. En daarna rust en een kleine ontspanning, liet Brand er op volgen, terwQI hij het spottend glimlachje bedwong, dat om zijn lippen speelde Op dit oogenblik werd aangekondigd dat opgedischt was en Theobald noo- digde zijn gast aan tafel. Het gesprek der belde heeren was «eer levendig en de champagne droeg het hare er toe bQ, om Gerrald nit sijn droefgeestige stemming te brengen. Dit vergemakkelijkte de taak van Brand om. toen zQ onder een kop koffie een sigaar rookten, zQn plan de campagne te vervolgen. Mij dunkt, wij moesten in de sociëteit eens 'n glas bier gaan drinken. Het is bijzonder warm voot Mei.... Heb je volstrekt geen lust in een verfrlsschenden dronk Na, daar ziu ik hier ook wel raad op weten. Mijn oude wijnkelder is nog ruim voorzien. Daar heb ik geen oogenblik aan getwqfeld. Maar laten wij dte wfln- keur tot een anderen dag ubstellen en vandaag een paar oude kennissen op zoeken en ons met een glas port ver sterken. Eerlijk gezegd heb Ik geen lust en die kennissen te ontnoeten, Het i« een pfiniök gevoel voer mü, hen Dhr. DIELEMAN Kunnen die f150 dan daar niet bij voor dat doel De VOORZ. maant in dezen tot voorzichtigheid en wil liever geen bedrag noemen, maar het overlaten aan B. en W. en het Armbestuur. Met de stemmen van dhrn. 't Gilde en Seghers tegen, wordt besloten f350 beschikbaar te stellen. 11. Oninbare posten. B. en W. stellen voor om den staat van oninbare posten, zooals die door den gem.-ontv. is inge diend (bedragende f5 10 plus f 1.40 aan vervolgingskosten) vast te stellen. Dhr. FANOY ziet dat er hon denbelasting onbetaald is ge bleven en vraagt of als iemand een hond kan houden, waarom hij dan ook niet de belasting kan betalen. Spr. weet niet wien het aangaat, want er staan alleen namen, zonder nadere aanduiding, maar z.i. kon daarop worden gelet. Dhr. OGGEL licht toe, dat er menschen bij staan, die reeds vertrokken zijn en ook, die ge deeltelijk hebben betaald, maar voor een bedrag van 2 kwartjes kan men iemand moeilijk b.v. te Rotterdam achterhalen. Z h.s. wordt de staat gehand haafd. 12. Aanbieding rekeningen. Voor nader onderzoek van de gemeenterekening wijst de Voorz. als commissieleden aan dhrn. A. de Ruijter, C. van Bendegem en P. de Jongeen voor de reke ningen gasfabriek, vleeschkeuring en armbestuur dhrn. Fanoy, Seghers en Van de Bilt. Waar de rekeningen staande de vergadering nog niet gereed waren, zullen we de eindcijfers daarvan bij een volgende gelegen heid mededeelen. Dhr. FANOY zegt, mede we gens waarneming van het notaris kantoor te Terneuzen, geen tijd beschikbaar te hebben voor dit onderzoek. opnieuw onder de oogen te komen, nadat ik hun gezelschap zoo lang vermeden heb. Maar mfin waarde Gerrald 1 riep de advocaat uit, wiit ge dan altijd den kluizenaar spelen Ik keur het goed, dat ge niet weer in den ouden toon wilt vervallen, het is u bekend, hoe ik daarover denk, maar ge moet u niet aan allen omgang onttrekken, er zijn zooveel booze tongvn, die er een on gunstige uitlegging aan zouden kun nen geven, nu men geen reden meer heeft om u met den rouw te veront schuldigen en dit zou uw crediet al wil ik u niet zeggen rechtstreeks uw reputatie als soiled industrieel afbreuk kunnen doen. Tneooald zag hem verlegen aan. Onmogelfik, hoe zou men... Ge kent de wereid nog niet. Wat ge tot dusverre van haar gezien hebt, was niets dan een masker. Ik heb te lang achter de schermen rondgezien om niet het klatergoud van het echte te hebben leeren onderscheiden. Het is hier te D.een echte troep babbel kousen en iemand als g|, die nu een maal de nieuwsgierigheid hebt opge wekt, moge zich keeren en wenden hoe hij wil, iedereen zal altijd wèt van hem te vertellen hebben. Geloof mq, Ger rald, ik kan uw toestand beter be- oordeelen, omdat ik van alle zqden de verschillende meeningen hoor en van allen het mqne denk. Dat men achter uw plotselinge afzondering al het mo- iqke ei onmogeiqke zoekt is een feit, dat ook uzeif niet onbekend kan zön. (Wordt mvolgdJ AXELSCHEffl COURANT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1