Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Witte tanden, frisse he mond en een schoone tons: No. 29. VRIJDAG 15 JULI 1938. 54#1 Ja&fg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagveormiddag 11 ure. Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en zeer zuinig. Tube 60. 40 25 ct. Doos 20 ct. Zitting van 12Juli 1938. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. van Bendegem, wethouders; A. Th. 't Gilde, C. T. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; Secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZ. opent de verga dering met het gebedsformulier en stelt de agenda aan de orde, nadat hij heeft medegedeeld, dat dhr. A. P. de Ruijter verhinderd was de vergadering bij te wonen. Met verwijzing naar hetgeen reeds in ons vorig nummer is medegedeeld, geven we hierbij nog de onderstaande aanvulling: 1. Notulen. De notulen der beide voor gaande vergaderingen werden zonderhoofdelijke stemming goed gekeurd. 2 Ingekomen stukken, enz. Ten aanzien van de regeling met de artsen (e) vraagt dhr. C. VAN BENDEGEM of hun ver goeding ook verhoogd wordt, aangezien er maar f800 beschik baar is op de begrootir.g, zoodat alleen hetgeen door dr. Bom werd genoten, zou kunnen worden ver deeld. De VOORZ. deelt mede, dat dit zal worden geregeld, zooals men tot hiertoe gewoon was en dan bij de behandeling van de be grooting voor 1939 over een nieu we regeling kan worden gespro ken. Naar aanleiding van het schrij ven vande gascommissie (g) merkt dhr. C. VAN BENDEGEM op, dat men hem blijkbaar verkeerd heeft begrepen. Spr. zegt alleen geconstateerd te hebben, dat de accountant op zijn rapport had gezet, dat de voorraad kolen niet te controleeren was. De vraag liep hierover, of zulks te voor komen was en als nu de hoeveel heid kolen wordt geschat, zooals in bedoeld schrijven is weerge geven, dan is het dus wel te controleeren en is het bezwaar van spr. ook ondervangen. 1. Aangaande de onderhandelingen met de gemeente Vogelwaarde over den Vleeschkeuringsdienst is dhr. HAMELINK minder goed te spreken en hij gelooft dat ook de gemeentenaren daarover minder tevreden zullen zijn, als dit mis mocht gaan. Door aansluiting bij Axel zou de kring toch vergrooten, terwijl als dat niet gebeurt, Bosch- kapelle vervalt en wij verlies krijgen, doordat de kring dan kleiner wordt. Het schijnt hem toe, alsof men hier van den kring Axel liever iets afneemt. De VOORZ. merkt op, dat men hierover niet kan oordeelen, daar een definitieve regeling nog niet getroffen is. Dat komt eerst later aan de orde. Dhr. VAN DE BILT Om welke reden is Vogelwaarde zoo ineens veranderd De VOORZ.Het lijkt hun goedkooper. Dhr. VAN DE BILT is er niet erg gerust op en gelooft, dat de keuringsveearts denkt, dat als er voor hem peen voordeel aan is. hij er niets om geeft. Spr. wil maar zeggen, dat de Raad moet oppas sen, dat hij er niet in loopt en b.v. als er een paar gemeenten sijn, die misschien ruzie hebben of krijgen. Axel daar niet de dupe van wordt. Spr. heeft er zoo iets van gehoord, maar kan niet alles zeggen. Dhr. HAMELINK is overtuigd, dat de meerderheid van Axel denkt ten opzichte van Vogelwaarde: Kom maar bij ons. B. en W schijnen anders van meening te zijn. En nu zou spr. gaarne zien, dat dit college wist, of het de Raad al of niet aan zijn zijde had De VOORZ. zegt, dat B. en W nog in onderhandeling zijn en hij beschouwt dat als voorbereidende werkzaamheden, waar men niet op vooruit kan loopen. Dhr. HAMELINK Er worden dus onderhandelingen gevoerd en als die nu uitloopen op een be sluit, dan zou dat misschien niet in overeenstemming kunnen zijn met de meening van den Raad. Die onderhandelingen moeten niet gevoerd worden namens of als B. en W., maar namens de be volking van Axel, die denkt voor deel te hebben uit de aansluiting De VOORZ.Om dat te kun nen beoordeelen, dient men op de hoogte te zijn. Als het zoover is gekomen, dat een voorstel kan worden ingediend, dan zal reeds in de volgende vergadering hier omtrent alles worden medege deeld. Dhr. OGGEL gelooft toch, dal dhr. Hamelink in zijn recht is, want als het besluit gevallen is, is het te laat. Als de Raad van meening is, dat hij nu op de hoogte moet gesteld worden met den stand van zaken, zou dat z.i. in een besloten vergadering heel goed kunnen en ook spr acht het beter, dat de Raad tijdig ingeiicht wordt. Men kan dan oordeelen of het beter, is om Vogelwaarde er niet bij te nemen, zooals ook B. en W. van meening zijn. De VOORZ.: Maar dan zag ik graag, dat ook de Inspecteur er bij was. Dhr. OGGELDat acht ik niet noodig. Het is geen be zwaar, dat ook zonder den In specteur de Raad ingelicht wordt. De VOORZ acht de tijd daartoe nog niet gekomen en die zaak is ook niet aan de orde. Dhr. FANOYAls het niet aan de orde is, waartoe dient dan die mededeeling De VOORZ.B. en W. waren van meening, dat we den Raad in kennis moeten stellen, hoever die zaak gevorderd is. Maar nu wil dhr. Oggel nog een stapje verder gaan, maar dat is niet voortgekomen uit den boezem van den Raad. Dhr. OGGEL: Dhr. Hamelink heeft er toch naar gevraagd. Dhr. HAMELINK meent ook, dat als de Raad voor een fait accompli staat, het te laat is Die zaak is al geruimen tijd han gende. Spr. heeft er eens inlich tingen over gevraagd te Vogel waarde en gehoord, dat men daar reeds had besloten om bij den kring Axel te komen, terwijl na de onderhandelingen Vogelwaarde weer verwezen wordt naar Hon- tenisse, Spr. meent toch, dat in die aansluiting bij Axel iets zit, dat Axel weer meer van beteeke- nis doet zijn, als centrale plaats. Men kan op het standpunt staan om alles te doen om Axel grooter te maken, maar ook denken, dat hoe minder hier gebeurt, hoe gemakkelijker het is. Afgezien van het directe voordeel ziet spr. toch in de aansluiting vooruitgang. De VOORZ. gelooft, dat dhr. Hamelink verkeerd is ingelicht. De stukken worden hierna z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. j Vervolgens zegt de Voorz. nog te moeten antwoorden op een paar vragen, die in een vorige vergadering zijn gesteld. Ie. Aangaande de vraag van dhr. Van 't Hoff, of waar is, dat de gemeente 40 jaren lang ieder jaar f 1000 subsidie geeft aan verbetering van den weg naar Drieschouwen. De VOORZ. moet inderdaad bevestigen, dat destijds dit be sluit is genomen. Dhr. VAN 't HOFF dankt voor het antwoord, doch is daarover niet tevreden. Er zal wel niets meer aan te doen zijn, maar in elk geval weten we nu, dat de gemeente voor dien weg f40000 betaalt. Maar spr. merkt op, dat dit geen gelukkig besluit is ge weest, want die verbetering was toch gekomen, omdat het een verkeersweg is voor Zeeuwsch- Vlaanderen en niet voor Axel alleen. Ook blijkt, dat Axel niet veel van het wegenfonds profiteert. Boven de Schelde is dat anders en dus is het wel noodig, dat de Raad voortaan niet te lichtzinnig met subsidie-aanvragen voor we gen moet omgaan. Als spr. rond kijkt, weet hij niet in hoever Axel van het wegenfonds profiteert. Spr. merkt op, dat vöör de Kin derdijk, die f 40D00 kost, ook de Buthdijk f 30.000 heeft gekost en raadt daarom den Raad van Axel aan voortaan voorzichtiger te zijn. Dhr. OGGEL verdedigt het be sluit door te zeggen, dat het een lijdenshistorie werd om den Kin derdijk verbeterd te krijgen, ter wijl het hard noodig was. Ook zat toen bij den Raad de bedoe ling voor, dat het werk spoedig zou gebeuren want aan dit werk was ook de traverse in de Kerk- dreef verbonden, en het zou een belangrijk werkobject zijn voor onze werkloozen. Het is echter steeds uitgesteld. En als men zegt, dat hier geen verbetering in den omtrek is aan de wegen, dan wijst spr. op de wegen naar Hulst, Terneuzen en Koewacht, zoodat de automobi listen nu wel iets voor hunne wegenbelasting krijgen. En zoo zal ook de weg naar Zaamslag wel worden verbeterd. Dhr. VAN 't HOFF wil dan waarschuwen, dat daar door ons niet te veel voor geofferd wordt, want dergelijke wegen behoeft Axel niet te bekostigen. Koe wacht heeft ook niet bijgedragen aan dien weg. De VOORZ. zegt dat dit niet juist is, want Koewacht heeft wel degelijke zware offers gebracht aan dien weg. Zonder steun van de gemeenten en polders worden trouwens geen tertiaire wegen gelegd. Daar moeten zij een be paald percentage voor bijdragen» Dhr. VAN 'T HOFF ontkent dat cn weet gemeenten genoeg, die goede wegen krijgen, zonder er aan te betalen in Holland en Brabant. De VOORZ.Dat is iets anders. Men moet onderscheid maken tusschen primaire, secundaire en tertiaire wegen. Dhr. HAMELINK wijst even eens op dat verschil en zegt dat de wegenbelasting wordt verdeeld in een Rijks-fonds en een Prov. fonds, maar dat altijd getracht wordt ook de gemeenten te doen bijdragen. Een 2e vraag was van dhr. 't Gilde, aangaande de houding van B. en W. t.o.v. het Perk polderveer. De VOORZ. zegt, dat het waar is, dat B. en W. zich daar voor hebben verklaard en een desbe treffend verzoek hebben gesteund. Dhr. 't GILDE zegt eenigszins onaangenaam verrast te zijn ge weest, dat het gebruikelijke schrif telijke antwoord niet bij de pre adviezen voor deze verg. was en aangezien (daar de Perkpolder- plannen toch door zullen gaai. inmiddels) het nu eenigermate beschouwd kan worden als te zijn mosterd na den maaltijd, heeft hij zich niet verder meer ii deze aangelegenheid verdiept, ai wil hij ongeprepareerd -- ei toch een kleinigheid van zeggen Liever was hem n.l. geweest, dai deze zaak niet door B. en W er. comité was behandeld, maar den Raad ware voorgelegd, waarmed. hij geenszins wil beweren toi oordeelen bevoegd te zijn, daai heel wat aan deze zaak vast zit. Dit dus voorop stellende, n 1. dai het in dezen uiterst moeilijk is een standpunt te bepalen en in te nemen, heeft hij na het lezen van de berichten in de bladen van de door B en W. aan de Perkp.-plannen verleende stem zich afgevraagd of B. en W. zich daarmede niet op glad ijs hebben gewaagd en hun boekje te buiter zijn gegaan. Zij hebben zich toch immers opgeworpen als de re presentanten van Axels Raad, zonder dat de kwestie in de Raau zelf aan de orde is geweest. Zijn zij nu in deze materie zoo door wrocht en hebben zij alles zoo danig bestudeerd en onder de knie, dat zij een oordeel kunnen uitspreken Nogmaals leg ik er den nadruk op geen enkele Raad hiertot capabel te achten, maar dan ligt het zeker niet op den weg van B. en W. in dezen zelfstandig een advies te formeeren en steun aan een actie als deze te verleenen Nochtens zijn er tal van gemeente besturen geweest, zooals Bergen op Zoom, Vogelwaarde, Halsteren, Ossendrecht, Woensdrecht, Zuid en Westdorpe, Graauw, Clinge, St. Jansteen en Raadsmeerderheid van Hulst geweest, die van hun sympathie voor de inpoldering van Saeftinge en het plan .Noord" hebben blijk gegeven. Zou iemand durven ontkennen, dat de zoozeer voorgestane vlug gere verbinding met Holland voor ons geïsoleerd Zeeuwsch-Vlaan- deren een levensbelang is en dit nog meer en meer wordt met den dag, gezien de toeneming van hei snelverkeer en de vertraging van de boot-overzetveeren op de Wes terscheide Dat is immers een levenskwestie En gaat er geen bijzondere bekoring uit van de plannen tot inpoldering van het verdronken land van Saeftinge, waarbij wij voor het economische voordeel ook een geweldig object van werkverschaffing zouden hebben. Dit moge oppervlakkige rede neering lijken, doch is het niet ruimschoots de moeite tot over denking en grondige bestudeering waard Het valt daarom te betreuren, dat door het ageeren van B. en W. voor de Perkpolderplannen het algemeen belang van Zeeuwsch- Vlaanderen wel wat uit het oog is verloren. De VOORZ. zegt, dat B. en W. het verzoek gesteund hebben, ter bespoediging van het Perk polderplan en hij gelooft niet, dat zij hun boekje te buiter. zijn ge gaan. Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt de minderheid van het college te zijn geweest, die niet voor dien steun was. Dhr. OGGEL zegt, dat het zgn. plan .Noord" veel bezwaar op leverde en zelfs België er tegen op kwam. Dhr. Fanoy zegt, dat voor hem vaststaat, dat België daar niets mee te maken heeft. Dhr OGGELDat kan, maar eer men daar van doordrongen is, loopt er een heele tijd heen en als het Perkpolderveer klaar is, Kunnen we toch voort. Dhr. C. HAMELINK wijst erop, Jat die kwestie breedvoerig ook loor de Prov. Staten is besproken en er zelfs een hetse was tegen net Perkpolderplan. Tenslotte hebben de Prov. Staten een keuze gedaan en is den Minister mee gedeeld, dat het Perkpolderplan zou worden uitgevoerd, ofschoon dat nog lang met vast stond. En wat hebben Ged. Staten toen ge daan De gemeenten bezocht om steun te krijgen voor het Perkpolderplan. En daarna heeft toen de Minister gezegd, dat hij toestemming verleende, op grond van het verlangen van Ged. St. en onderscheidene gemeenten. Mijnheer de Voorz. aldus vervolgt spr. U begrijpt dus, dat hier de vraag rijst, of B. en W. maar adhaesie moeten betui gen zonder kennis van zaken Bovendien is ook niet B. en W. n e t college, om zoo iets te doen, zonder et den Raad in te kennen. En nu kan men wel zeggen net .Noordplan" gaat toch niet door, maar dat wist men toen nog niet en spr. is overtuigd, dat als het den Raad was gevraagd en wetende wat er aan vast hing, deze wel vóór het Noordplan zou hebben gestemd, En daarom is in deze door B. en W. van Axel een lichtvaardig besluit genomen. Spr. ziet in, dat de Minister straks zal zeggen: Nu kan Oost- Z.-Vl. het met één veer af, evenals West. Z.-Vl. Maar spr. wijst dan op het verschil, dat West. Z.-Vl. maar één weg behoeft voor Zee land en Holland en Oost Z.-Vl. daarmee niet gebaat is, want het Perkpolderveer vormt een groote omweg om in Middelburg of Vlissingen te komen. (En via Breskens dan Red.) In dat geval vindt spr. het jammer, dat de beslissing zóó gevallen is. Het Noordplan zou een goede verbin» ding zijn geweest voor Holland en voor centraal Zeeland had4«tt AXELSCHE w COURANT O

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1