KOOPJES Groote Opruiming van Haarden, Kachels, Fornuizen, Huishoudelijke Artikelen, enz. M. S. VAN EENENNAAM, Kerkstraat, Axel. Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Auto-rit voor Ouden van Dagen. Advertentien. Maatkloermaker Zwem- en Poio-club AXEL. Donderdag 14 Juli 1938, De partij Bouwland De partij Bouwland De partij Bouwland, Gedeelte Goesschendijk Z ij k a n t d ij k Zijkantdijk Ingezonden Stukken. vanaf 15 JULI Hulst heeft het onderzoek in handen- Heden had onder groote be langstelling van de ingezetenen van Hulst de plechtige uitvaart plaats van den zoo jammerlijk omgekomen vader met zijn doch tertje. Kosteleoze R(jwielmerken. De Rijksontvanger te Terneuzen verzoekt ons te berichten, dat tot het bekomen van een kosteloos rij wielwerk 1938-39 voor de ge meente Axel de navolgende re geling is getroffen De aanvragen kunnen worden ingediend in de Openbare School te Axel op de Dinsdagen 19 en 26 Juli en op de Donderdagen 21 en 28 Juli a.s., telkens van 7 tot 9 uur 's avonds. Het uitreiken der merken ge schiedt daarna uitsluitend op Dinsdag 2 Aug. en Donderdag 4 Aug., wederom 's avonds van 7 tot 9 uur. Ten huize van den dienstge- leider worden geen aanvragen behandeld. Bezoek aan Zeeland. Plm. 100 deelnemers aan he in ons land gehouden wordende Internationale Aardrijkskundig congres nemen deel aan de ex cursies door Zeeland, die van Maandag tot Zaterdag plaats heb ben. Gisteren werden de deelnemers te Middelburg ontvangen. Dinsdag is Oestemd voor een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de boot van 9 uur wordt naar Terneuzen gevaren en van daar gaat een deel der bezoekers langs het kanaal naar Sas van Gent en dan naar de waterleiding werken om zoo Hulst te bereiken. De anderen gaan, eveneens onder deskundige leiding, naar het verdronken land van Saeftinge en eindigende noochtendtchtook te Hulst, waar te 12 uur op het raadhuis een ontvangst plaats heeft bij monde van den burge meester. Na deze ontvangst wordt de lunch gebruikt in hotel de Graan- beurs. Des middags wordt via Phi lippine naar West Zeeuwsch- Vlaanderen gereden en wel tot Sluis. Na het bezichtigen van het oude stadje en gebruik van „Café cramique", wordt de tocht voort gezet met een bezoek aan het Zwin en aan de duinen bij Cad- zand. Voor Woensdagmorgen staat op het programma bezichtigen van Middelburg en officieele ontvangst op het stadhuis. Des middags autotocht. Voor Donderdagmorgen ver meldt het programma bezoek aan Vlissingen. Des middags zal Zuid-Beveland bezocht worden. Vrijdag komt Schouwen en Duiveland aan de beurt, waar heen om 9 uur afgereden wordt. Zatermorgen wordt lerseke met de oesterbedrijven enz. met een bezoek der dames en heeren vereerd en van daar gaat het naar Bergen op Zoom, waar de afscheidsiunch wordt gehouden. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 Juni toten met 2 Juli kwamen in onze pro vincie 15 gevallen van besmette lijke ziekten voor, n.l. 14 gevallen van roodvonk, 8 te Biervliet (in één gezin), 2 te Sluis en één te St. Annaland, Terneuzen, Sas van Gent en Tholen. Te Aardenburg kwam 1 geval van diphtherie voor, De A. N. W. B. De Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond, de A.N.W.B. hield dit jaar zijn algemeene jaarver gadering te Vlissingen, waar de leden werden ontvangen ten Stad- huize door het gemeentebestuur. Des middags werd in Britannia de algemeene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den verleden jaar opgetreden nieuwen voorzitter, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem. in deze vergadering werd het jaarverslag over 19371938 uit gebracht waarin in de eerste plaats herdacht wordt het aftreden van den heer Edo J, Bergsma als voorzitter, welke functie hij ge durende 53 jaar heeft vervuld. Met groote waardeering wordt vermeld het feit, dat Prins Bern- hard het eere-voorzitterschap van den A.N.W.B. op zich heeft willen nemen. Een belangrijke beschouwing treffen wij in het verslag aan over de Nederlandsche verkeers- politiek met ernstige klachten over de onhoudbare belastingen. Reeds ruim f 1.750.000 heeft de AN W.B. voor de bebakening der wegen uitgegeven het aantal wegwijzers is gestegen tot 3855, het aantal richtingsborden tot 874, het aantal paddenstoelen tot 458 doch het aantal waarschuwings borden daalde op 666, dit laatste in verband met de wegenver betering. Een plaquette voor het gedu rende 50 jaar onafgebroken lid zijn van den Bond, ontving o a. de heer W. Kakebeeke te Goes. De Coloradokever. Op verschillende plaatsen in het Zuidwesten van ons land zijn in de laatste dagen nog kevers en larven van den Coloradokever gevonden. De Plantenziekten- kundige Dienst vestigt hierop nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht van alle aardappelverbou wers, omdat daaruit de nood zakelijkheid van een zeer zorg vuldige uitvoering van de voor geschreven bespuiting van alle aardappelvelden in het daarvoor aangewezen deel van ons land blijkt. Ook verder is nauwkeurig toe zicht op de aardappelvelden noo- d g, opdat elke aanwezigheid van kevers of larven ot wel van spo ren van vretery van deze op gemerkt en aangegeven wordt en de noodige verdere maatregelen kunnen worden genomen. Het is nu nog mogelijk, de vorming van baarden van het insect te voorkomen, door dit volkomen uit te roeien op alle plaatsen, waar het voorkomt. Dit kan echter alleen bereikt worden, als het bespuiten en controleeren der velden met de grootst mo gelijke zorg wordt uitgevoerd en daartoe moet iedereen medewer ken. Laat men toch inzien, dat het hier om enorme belangen gaat en dat degene, die nalatig ot onverschillig is, een groote ver antwoordelijkheid op zich laadt, daar een onvoldoende uitroeiing op de eene plaats zijn nadeeligen invloed tot op grooten afstand daarvan uitoetent. Laat iedereen zijn plicht met nauwgezetheid vervullen. Tegen overtredingen van de verplich ting tot bespuiting zal met ge strengheid worden opgetreden. Vliegongeluk. Vrijdagmiddag is naby Schel- lingwoude (Amsterdam) aan het einde van het Buiten IJ een Ne- derlandscb marinevliegtuig van geringe hoogte neergestort. Onmiddellijk is van het vlieg kamp Schellingwoude een vlieg tuig opgestegen en ter assistentie vertrokken. Ook een sloep van de marine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Er bevond zich een boot van den dienst op Marken in de nabijheid terwjjl visschers van het IJsselmeer eveneens te hulp snelden. De sloep van de marine heeft een der vliegers naar het vlieg kamp vervoerd. Het ter hulp gesnelde watervliegtuig heeft den (weeden inzittende bij de hangar van het vliegtuig afgegeven. Bij het ongeval is de korporaal J. K. C. V. van Huiten, uit Nieu- wedtep, om het leven gekomen. De andere inzittende, die ge wond is, was de leerling-onder officier vlieger H. F Hassels. De verongelukte machine, dia van Schellingwoude was opge stegen om naar het vliegveld De Mok te gaan, was ean marine» watervliegtuig. Felle brand. Vrijdag heeft te Tiel een felle brand gewoed, die, omstaan in den toren van de kerk van de H. Dominicus, door den hevigen wind werd aangewakkerd en tot ver in den omtrek waarneembaar was. Het grootste gedeelte van de kerk is door het vuur ver woest. De brandweer moest zich in hoofdzaak beperken tot de aangrenzende gebouwen. De brand werd ontdekt door 'n kerkbezoeker, die een uit vaartdienst had bijgewoond. Toen hü buiten kwam, ontdekte hij dat in den toren brand was ont staan. Reeds sloegen de vlam men naar buiten. In groote haast moest het in de kerk aanwezige stoffelijke overschot naar buiten worden gebracht, want het duurde niet lang of het vuur deelde zich aan het geheele gebouw, een der grootste kerken van de Betuwe, mede. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast, doch men vreest, dat deze te wijten is aan de onvoorzichtigheid van schilders, die op den kerktoren werkzaam zijn geweest. In een dorp bij Jeruzalem heeft een Arabier een heel Joodsch gezin vermoord. Hy had eerst den vader en de dochter doodgeschoten. By hun begrafenis verborg hy zich op het kerkhof, waar bij op den stoet schoot en de moeder en den zoon doodde. Een autobus, waarin zich zestig personen bevonden meerendeels kinderen die op een schoolreisje waren is op een overweg van de spoorlijn Stral- sund—Rostock in de nabijheid van laatstgenoemde plaats door een personentrein gegrepen. Er werden drie kinderen zwaar en tien licht gewond. Een jonge grootvader. De jongste grootvader van Italië is signor Ettore Fernice, die te Napels een kapperszaak heeft en reeds op 33 jarigen leef tijd een kleinkind kreeg. Hy werd in 1903 geboren, trouwde toen hy 16 jaar was en kreeg binnen het jaar een dochter, die, het voorbeeld van baar vader volgend, eveneens op 16 jarigen leeftijd in het huwelijk trad (in 1936) en in datzelfde jaar reeds aan een zoon het leven schonk. 350 millioen luistervinken. Er waren einde van het vorige jaar in de geheele wereld 87 500.000 radio-ontvangtoestel len met 350 millioen luisteraars. In Europa, met uitzondering van Sovjet-Rusland, bevonden zich 31.200.000 toestellen met 125 millioen luisteraars. Sportnieuws. Voetbal. De uitslag van den Zondag j.l. alhier gespeelden voetbalwedstrijd tusschen een Axel-combinatie en R.I A. I van Westdorpe eindigde met een 4—1 overwinning voor onze stadgenooten. Zwemmen. Zaterdagmiddag werden te Ter Neuzen zwem- en polowedstrijden gehouden, georganiseerd door de Terneuzensche Zwem- en Polo Club De belangstelling van het publiek was groot. De wedstrijden bestonden in schoolslag, vrije slag, rugslag, zwemmen onder water en polo (Terneuzen tegen Sas van Gent 3-3). Ook werden demonstratie's ge geven door de Terneuzensche reddingsbrigade. Schaken. Dr. Euwe heeft vanmorgen de partij van Landau gewonnen en is daardoor kampioen van Neder land geworden. gesteld worden wel ernst om het Axelse publiek te leren met de nodige stilte, de op de markt ge geven concerten aan te horen Het schijnt dat Zaterdag j.l, toestemming was gegeven tot het houden van een concert en een verkoping van bloemen tegelijk Dat dit niet in orde was, was op het gezicht van de bloemver koper te zien, want hij wou het publiek herhaaldelijk met gebarer te kennen geven, dat hij wel graag nog wat groter mond wou opzetten, maar wijzende op de politie begreep hij dat dai onder het geven van een concert niet paste. Dit pleit voor dt bloemverkoper. Maar toch lijkt me zoiets on gewenst. Dit behoort anders ge regeld te worden. H. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat op Zaterdag den 16 Jali a.s een Bloempjesdag zal werden gehouden, uit welker opbrengst de kosten zullen wor den bestreden voor de autorit voor ouden van dagen. Jonge meisjes fvan 12 jaar en ouder) die zich willen belasten met den verkoop van Bloempjes op dien dag, kunnen zich ver voegen op de Secretarie der Ge meente, vóór den 15 Juli 1938. Axel, den 11 Juli 1938. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Met ingang van 11 JULI wordt door d. Hieronder vermelde bakkers a<n. nun clientele een dividend boekje uitgereikt A. DE JONGE. J. DE HULLU. Gebr. MARIJS. A. KESBEKE. W. P. DE RIDDER. P. SCHEELE. CH. SCHEELE. W. RU1JTENBURG. W. HERMAN. E. VAN HhCKE. ABR. LOOF. ADR. LOOF. W. W1SS1NK. P. WESI VEER. A. GEENSEN. A. DlbLEMAN. Het Bestuur der A. B. V. Jonge Dames en Heeren, welke hun medewerking hebben verleend aan de Oranje-Bazar worden uit- genoodigd ter vergadering op Vrijdag 15 Jali as, des avonds ten half negen op de bovenzaal van „Het Centrum". DE BAZARCOMMISS1E. Zegt het voort I De ondergetcekende maakt hiermee aan het geaent publiek van AXEL EN OMSTREKEN bekend, dat ik mij als heb gevestigd. Beleefd aanbevelend, D. SCHUTZ Gedip. Kleermaker. Weststr. 7, Axel. lederen VRIJDAGAVOND van 7— 8 30 uur zw>m en sport- oefening uitsluitend voor de leden. Opga.e mervooi bij den oadmeesicr. HET BESTUUR. Nuiaris FaNOV te Axel, is voornemens op nam. 3 uur te Tcineuzcn, in net hoiel „lJcs Pays Bas", ten verzoeke van de Erven van dhr. jAN DE FEIJTER, publiek te «eikoopen Koop 1. te Zaamslag, Zaamslagpolder, aan de Veerstraat, kad. sectie F nos. 400, 400öis, 401, 402, 403, 404, 405, 406 en deel 407, samen 8 58 43 H.A. (19 gem. 79 .oe), verhuurd aan J. Dees Uzn. tot 1 Oct. 1941, voor t 38. per 44 A. 56 c.A. f 732 05 per jaar. Koop 2. te Terneuzen, Kleine Zeve- naarpolder, kad. sectie H nos. 40 en 41, samen groot 3.95 80 H.A. (8 gem. 265 roe), ver huurd aan Abr de Feijter rooven oogst 1938; kiaver- land 1 Dec. 1938, opleg voor klavers f50.— huursom f 325. - per jaar. Koop 3. SLOOT en HALVE WEG te Hoek, Wijckhuizenpolder, kad. sectie K nos. 135 en 142, samen groot 1.21.64 H.A. (2 gem. 219 roe), ver huurd aan Abr. de Feijter tot 30 Sept. 1938 voor f 68.47 per jaar. Koop 4. te Hoek, kad. sectie D nos. 388 en 390, samen groot I.37 60 H.A. (3 gem 26 roe), verhuurd aan Abr de Feijter lot 28 Febr. 1939. Boom- prijs i 700.—. Koop 5. te Terneuzen, Kl. Zevenaar,' kad. sectie H ged. no. 221 Hh groot 22 A. 35 c.A. (150 rut), verhuurd aan J Tolle naar tot 28 Febr. 1941 voor f4.— per jaar. Boomprijs f90.-. Koop 6. Terneuzen, Goesscie polder, kad. sectie H no. 240, groot 39 A. 50 c.A. (266 roe), ver huurd aan J. Tollenaar tot 28 Febr 1941 voor 1 6 per jaar. Boomprijs f 110. Betalenkoopsommen uiterlijk 1 Sept. a s., onkosten binnen 6 dagen. Te aanvaarden: in genot huur bij betaling koopsom. Grond- en polderlasten vanaf 1 Sept 1938 Door halve inkoopsprijs te koop als nieuw een rond Brei- macnine en gebruikte Waschma- cnine. A. v DRIEL, Wilhel- ininastraat 50, Axel. Een vergissing P Mijnheer de Redacteur, Is het bij dcgene(n) die hier voor verantwoordelijk moei(en) lö tot So procent korting-,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3