Binnenland. Ter dood veroordeeld. In het proces tegen de wed. Becker heeft de jury op 35 van de 38 gestelde vragen een be vestigend antwoord gegeven, zoo dat het Assisenhof der provincie Luik de wed. Becker ter dood heeft veroordeeld. De wed. Becker, oud 59 jaar, was, zooais men zich herinneren zal, er van beschuldigd elf ver giftigingen te hebben gepleegd, vijf maal een poging tot vergifti ging te hebben gedaan, valsch- heid in geschrifte en vier dief stallen te hebben gepleegd tus- schen Maart 1934 en November 1936. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de wed. Becker naar de gevan genis werd teruggebracht, om singeld en getracht dezen tegen te houden. Niet minder dan een vijftigtal gendarmes was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw eischten, te verspreiden. Te Antwerpen wordt de honderdste verjaardag gevierd van het verschijnen van het be roemde werk van Hendrik Cons cience, „de Leeuw van Vlaan deren". Groote feesten zijn in de Scheldestad gehouden, naast let terkundige tentoonstellingen, con gressen en tooneeluitvoeringen 2 mlllioen «laeho-JT t*. Het aantal werkloo/en bedraagt in ons land aan officieel inge schrevenen rond 500 000. Rekent men dat gemiddeld iedere werk- Iooze de zorgen draagt voor een gezin van 4 personen, hemzelf inbegrepen, dan komt men tot de ontstellende gevolgin kking, dat een vierde van ons N derlandsch volk, direct of i direct slachtoff r is van de crisis. Hoe somber dit ook klinkt, het is de waarheid en die moet men onder de oogen zien, tenzij men een struisvogel politiek wil voeren, welke slechts naar den ondergang via een volks front a la Frankrijk kan voeren. Men behoeft geen bewonderaar te zijn van dictatuur om zich af te vragen of wij op economisch en sociaal gebied niet een en ander van de niet-democratische landen kunnen leeren. Een on loochenbaar feit is toch, dat in het niet-democratische Duitsch- land en Italië het aantal werk- loozen zeer gering is. En hoe moet het gaan met de jeugdige werkloozen, die, met weinig of geen practische vakkennis aan de ledigheid, welke „des duivels oor kussen" is, zijn prijsgegeven. Zou de steun voor levenson derhoud dezer jongelieden niet beter besteed kunnen worden door het inrichten van werkkampen, waar zij in de gelegenheid gesteld worden zich practisch verder te bekwamen en waardoor zij bo vendien veel minder gevaar loo-' pen zedelijk en moreel ten onder te gaan Hoeveel plassen en schorren liggen in ons land niet ter ont ginning voor vruchtbaar bouw land, waar honderden, zoo niet duizenden werkobject zouden kunnen vinden AXEii, 12 Juli i938. Naar men ons mededeelt zouden hedenochtend bij het bespuiten van een perceel aardappelplanten in deze gemeente weer Colorado kevers zijn aangetrqffen. Een bewijs, dat het naspeuren niet overbodig is. Men zij op zijn hoede en tracht zooveel mogelijk dit schadelijk insect uit te roeien. Zaterdagavond gaf de chr. harmonie „Hosanna" alhier op d> muziektent weer een concert Wij een bloemenverkooper terztlfdei plaats en tijd trachtte zijn waai aan den man te brengen, was de aandacht van het aanwezige pu bliek verdeeld. Hvt is ook moei lijk om een keuze te d >en tus schen de schatten van Fiora en Apollo. Koperen feest *an V.V.V. Naar wij vernem n, zal het a s' alhier ter gelegenheid van het 12,5-jarig jubileum van V.V.V. te houden, slagen. Deelname van minstens 10 muziekgezelschappen is verzekerd. Klein Festival. Zaterdag trok de harmonie Concordia naar Hoek, voor het gewone festival van het muzikaal driemanschap Axel-Hoek Zaam- slag. Een en ander had weer het gewone, prettige verloop, al had men zich het weer wat gunstiger voorgesteld. Enfin, het bleef droog en dat stemde reeds dank baar. Bij het te Goes gehouden Mulo-examen slaagden o.a. voor diploma A: J. W. van Schoute, Hulst, J. Wolfert, Axel, en F. de Zeeuw, Terneuzen. Voor diploma B slaagden o.a. A. A. van der Peijl en J. van Langevelde, te Terneuzen. Veetbalvereeniging „Axel". Vrijdag jl. hield bovengenoemde vereeniging haar 27ste jaarver gadering. Na opening door den voorzit ter dhr. J. H. Peeters, en het I voorlezen der notulen der vorige jaarvergadering volgde het jaar verslag van den secretaris. Dit verslag werd uitgebracht door den 2en secretaris, dhr. D.J Free- kenhorst, die uitvoerig uiteen zette het verloop van de competitie's van de betrokken elftallen, en verder hetgeen het afgeloopen jaar alzoo had plaats gehad. Het ledental bedroeg 56, benevens 26 juniores en 86 donateurs. Vervolgens werd door dhr. L. v. d. Berge als penningmeester ver slag uitgebracht betreffende het financieels gedeelte. Hieruit bleek dat in h:t afgeloopen jaar was ontvanger, f 1406,66 en uitgegeven i 1372,37, zooüat er een batig saldo was van f 34,29. Het ver slag van de Kascomrnissie wees uit, dat na gedane controle, boe ken en bescheiden in orde waren. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende hee- ren Peeters, Adr. Riemens en P. J Scheele met groote meerderheid herkozen werden. Als leden van de elftalci mmissie werden ge kozen dhrn. F. J. Lensen, Abr. Riemens en Adr. Riemens. Als trainer der vereeniging werd ge kozen dhr. F J. Lensen. Benoemd als leden van de kascomrnissie dhrn. A. Lippens, A. de Coninck en Jac. Verpoorte. Na nog eeni- ge zaken van huishoudelijken aard besproken te hebben, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering die een ge zellig en vlot verloop had. In de gehouden bestuursver gadering werden de verschillende functies als volgt verdeeld J. H. Peeters, voorzitter, R. Borgt, 2e voorzitter, Adr. Riemens, sec retaris, D. J Freekenhorst 2e sec retaris, L. v. d. Berge, penning meester, P J. Scheele, Adr. Koek koek, Abr. Riemens en J. v. d. Berge, commissarissen. Raadsvergadering. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier onder voor zitterschap van den heer F. Blok, burgemeester. Na het vaststellen der notulen van de vergadering van 5 April en die van 10 Mei 1.1. werd me- dedeeling gedaan van de ingeko men stukken, als volgt Vaststelling van diverse ge meenterekeningen over 1936 door Ged. Staten, met de volgende eindcijfers Gemeente-rekening. Gew. dienst. 1-komsten f252.259 67 Uitgaven f 245 338,84 Batig slot f 6 920,83 Kapitaaldienst. Inkomsten f 71 535,30 Uitgaven f 71.720,92 Nadeelig slot Gasbedrijf. Armbestuur. Ontvangsten f 12.720,15 Uitgaven f 12.808,91 Nadeelig slot f 88,76 b. Goedkeuring door Ged. St. van de begrootingswijziging voor het gasbedrijf over 1937. Idem van de samenvoeging van geldleeningen. Dit geldt de leening van 1925 oorspronkelijk groot f30 000 en per resto f 13.000, en die van 1931, oorspr. 30.000 en per resto f 9000, beide aangegaan voor aankoop van bouwterrein. Deze leeningen zijn nu gecom bineerd tot één leening van f22 000 ad 3'/8 pet. en jaariijk- sche aflos van f 1000. d. Proces-verbaai van opname der kas van den gemeente-ont vanger in Juni j.l. door den ge meente-secretaris. Hieruit blijkt, dat in kas moest zijn f28966,46, hetgeen overeenkwam met de ge toonde waarden en bescheiden. Mededeeling doorden Voorz e. f 185,62 Gewone dienst. Baten en lasten elk Kapitaaldienst. 1 ikumsien Uitgaven Batig saldo Vleeschkeuringsbedrijf. De gewone dienst sluit met baten en lasten op f5589,56 en f 77.744,66 51.447 83 48 569 11 2 878,72 dat tengevolge van het vertrek van den gemeente-arts, dhr. J. C. I Bom, met de plaatselijke genees- I heeren een conferentie is gehou den, waarbij een voorloopige rege ling is getroffen, voor de genees kundige armenverzorging in de gemeente met het recht van vrije artsenkeuze door de patiënten. De geraamde vergoeding zal onder de geneesheeren worden geregeld. Van die zijde is, met het oog op de steeds grooter wordenden omvang van die werkzaamheden, aangedrongen op een vergoeding van f 400 voor elk der met de armenpraclijk belaste geneeshee ren. Deze aangelegenheid zal bij het opmaken van de begrooting door het college van B. en W. worden overwogen, waarna den Raad een voorstel zal worden geboden. f Mededeeling, dat aan dhr. A J. Neyt 224 vierkante M. bouw grond is verkocht a f3, vooreen huis aan de Bylocquestraat. g- Mededeeling van de Gas- commissie, dat zij naar aanleiding I van de vraag van dhr. C. van Bendegem in de laatst gehouden vergadering de kwestie van de controle op het kolenverbruik hebben besproken, waarbij is opgemerkt, dat deze aangelegen heid reeds meerdere malen is besproken. Naar de directeur mededeelde, wordt de controle op de verwerkte kolen uitgeoefend, door het aantal geladen retorten te noteeren en deze maandelijks op te tellen. Voor het gewicht per lade kolen j wordt een gemiddelde aangeno men, hetwelk meermalen wordt bepaald. Door zoo te handelen komen er geen verschillen van beteekenis voor. Nu bestaat de mogelijkheid om de kolen te wegen. Dit geeft echter meerdere nadeelen. Eerst zou een vrij duur weegtoestel moeten worden aangeschaft. Uiter aard zou dit geheel of gedeeltelijk automatisch moeten zijn. De be diening daarvan eischt feitelijk extra werk voor een persoon. Daarom wordt dat in kleine en middelmatige bedrijven niet ge- daan. Alleen bijzonder groote fabrieken beschikken over goede weegtoestellen. Toch moeten ook deze bedrijven weer met gemid delden werken ten aaDzien van gewichtsverlies door indrogen, inwegen, verstuiven, enz. Naar de commissie meent be staan dan ook geen redenen om onder deze omstandigheden in deze wijze van werken verande ring te brengen. h Vervolgens deelt de gas- commissie mede, dat zij in ver band met de toezegging in de vergadering van den Raad van 30 Nov. 1.1. de voorstellen van dhr. Fanoy nogmaals ernstig onder het oog hebben gezien. Zij meent eerst te moeten recht zetten de bewering van dhr. Fanoy als zou(den) op activa worden afgeschreven (posten) die reeds afgeschreven zou(den) zijn. Dit is inderdaad een onjuiste bewe ring. Ten kantore der gasfabriek wordt een register bijgehouden, Toen in 1927 de commercieele boekhouding werd opgezet, zijn alle activa gewaardeerd op de toen geldende boekwaarde. Bij een afschrijving van 8 pet. sjaars over die bedragen komt eerst in 1939 het geval voor, dat een ac tief geheel is afgeschreven. Waar nu op geen enkele bezitting, uitgezonderd de ovens, meer dan 8 pet. wordt afgeschreven, is het onmogelijk, dat in 1937 afschrij vingen plaats vinden op bezittin gen, welke reeds afgeschreven zijn. Ten aanzien van de post ovens wordt opgemerkt, dat inderdaad één oven in 1936 geheel was afgeschreven en dat voor dien oven ook geen afschrijving is opgenomen. De andere oven is eerst op 31 Dec. 1938 geheel afgeschreven. Bovendien moet nog worden opgemerkt, dat toen in 1936 werd voorgesteld om op een oven niet af te schrijven, omdat die oven niet in gebruik was, de desbetreffende begrooting door Ged. St. is teruggezonden met de opmerking, dat men op dien oven alsnog afschrijving wenschte te zien opgenomen. Met betrekking tot de afschrij vingspercentages is de commissie, gehoord den accountant, van meening, dat een voorzichtig be heer medebrengt, aan die eenmaal vastgestelde percentages niet te tornen. Dat de gevoerde afschrijvings- politiek juist is, blijkt wel uit de feiten. Immers het bedrijf is nog steeds in staat geweest niet alleen de verplichte aflossingen te vol doen, doch daarenboven op de leeningen nog meermalen versterkt af te lossen, en daarbij ook nog de uitbreidingen uit eigen mid delen te financieren. Voorts is onze commissie met den accountant van meening, dat gasprijsverlaging nog geenszins zekerheid geeft van meer afzet van gas. Immers de groote ver bruikers hebben geen behoefte aan meer gas, ook niet bij gas prijsverlaging, en bij de kleine verbruikers zal een gasprijsverla ging niet helpen, omdat bij het meerendeel dezer niet de prijs van het gas een stimulans voor meerder verbruik is, doch zich bij dezen het feit voor doet, dat weinig gas wordt afgenomen bij gering inkomen en het verbruik slechts zal kunnen toenemen, in dien de inkomsten vermeerdéren. De commissie hoopt hierbij te hebben aangetoond, dat een rich- tig beheer meebrengt, om de afschrijvings- en prijzenpolitiek van het gasbedrijf niet te wijzigen, doch in verband met boven aan gehaalde feiten hiermede rustig door te gaan. Temeer omdat reeds in 1939 geen voile afschrij vingen meer op verschillende activa moeten worden toegepast en daarna jaar na jaar afschrij vingen vervallen. Voor zooveel noodig verwijst de commissie ook nog naar haar rapport van 1937. L Mededeeling naar aanleiding van het ingekomen verzoek van het Gemeentebestuur van Vogel waarde om mede deel uit te maken van den Vleeschkeuringsdienst Kring Axel. Zooals B.& W reeds in de vorige vergadering mede deelde zou een bespreking plaats hebben met den Veterinairen In specteur en het Gemeentebestuur van Vogelwaarde over deze aan gelegenheid. Dit is geschied en tract worden gesloten voor het onbruikbaar maken van vleesch- afval en cadavers, enz ingevolge de vleeschkeuringswet. De kosten bedragen 2 cent per inwoner en 2 cent per hectare per jaar. Een verzoek van de ouder commissie om een schoolartsen- dienst vraagt nog nader onderzoek. Met de „OLVEH van 1879" zal een leening gesloten worden ad f 39.000 tegen 3,5 pet. voor den bouw van het gemeentehuis. Op het verzoek van de Z.-Vl. Tramweg-Mij. om f 100 subsidie voor de autobusdienst naar Hulst werd gunstig beslist. Eveneens aangaande het ver zoek van P. Groothaert om f20 vergoeding voor een 2e school gaand kind. Idem omtrent het verzoek van de Wed. Smolenaars om terug gaaf van verlofsrecht ad f 18,75. Voor een feestgave voor de schooljeugd ter gelegenheid van het a s. jubileum van H.M. de Koningin werd f 350 beschikbaar gesteld. Vastgesteld werd een staat van I oninbare posten ad f6,50. En tenslotte werden aangebo den de rekeningen der gemeente bedrijven enz., waarvoor de voorz. de commissie's van onderzoek aanwees. Nader verslag volgt. Met verwijzing naar de ad vertentie in dit nummer vestigen we de aandacht op de badinrich ting alhier en gezien andere plaat sen (kreken) in Zeeuwsch-Vlaan- deren, durven we deze best aan- bevelen, voor wat verzorging en zuiverheid van het water betreft. Bovendien pleit daaroor ook het feit, dat de Zwem- en Polo club deze inrichting heeft ge kozen voor haar wekelijksche oefeningen, teneinde het zwem men nog meer algemeen te doen geschieden en opdat men zich weldra in het water even goed thuis gaat voelen als te land. Zwemsport en watersport (cano, polo en roeien) kunnen daar veel toe bijdragen. Het is daarom toe te juichen dat genoemde club zich beijvert en aanspoort het zwemmen in onderdeden te be oefenen. We vernemen, dat het plan bestaat na eenigen tijd de monstraties te geven en wedstrij den. Niet iedereen heeft tijd en gelegenheid om in een badplaats enkele weken of maanden te gaan zwemmen. Men make daarom een dankbaar gebruik van de ge legenheid, die in onze badin richting wordt gegeven. Tenslotte wijzen we erop, dat in de Vrijdagavonduren van 7— 8.3C uur dat terrein alleen be schikbaar is voor leden van de Zwem- en Polociub. Jongelui, die graag aan zwemsport doeni wordt dus aangeraden lid van die club te worden. Ernstig ongeval. Vrijdagavond omstreeks half acht heeft zich op den weg van Huist naar Terhole nabij de hoeve Hooghuis in de gevaarlijke s bocht een ernstige botsing voorgedaan tusschen een bestelauto van de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij en een motorfiets,, bestuurd door den ongeveer 45- jarigen E. B. van Jole, concierge- rjinesi uensis van de r.k* handels- dagschool te Hulst, die zijn der tienjarig dochtertje Helene achter op de duo had. Beiden werden; tegen den grond geslingerd en tijdens de bespreking kwam de 200 erns,"g gewond, dat zij eenige wenscheliikhpiri I uren later in het r. k. liefdehuis wenschelijkheid naar voren om ook deze kwestie te bespreken met het Gemeentebestuur van Hontemsse Op die conferentie is men tot overeenstemming ge komen, dat de Ki ing Hontenisse de geheele Gemeente Vogelwaar de in zijn dienst zal opnemen en de 2e Keuringsveearts van den te Hulst zijn overleden. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat nog niet vast. De auto kwam uit de richting Walsoorden en stond na de botsing geheel rechts van den weg. De motor- rijuer, die van den kant van Hulst kwam, schijnt in de bocht de Kimg Axel, welke belast is met I 'nacI1^ over het stuur te zijn kwijt de keuringen in voormalig Bosch- I fieraakt> met het gevolg, dat hij kapelle in dezelfde functie over IT!et z'in voertuig tegen de auto vloog. Het motorrijwiel schoot onder den wagen en werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Spoedig waren 2 dokters uit Hulst ter plaatse, te nemen. Zoodra een en ander vaste vormen heeft verkregen, zal men den Raad ook van onze zijde nadere voorstellen doen. Vervolgens werd besloten om gunstig te beslissen op het ver- Festival op Zaterdag 27 Augustus de kapitaaldienst met (1,177,16. .7" I guuoiig ie oesnssen od het ver I s'achto|fc.rs naar het zie- waann alle afschrijvingen worden zoek om in de gemeeme metalen £enïuis d.edtn vervoeren. Daar verdeeld over de verschillende papiermanden te p.aatsen °ndln 21J no« Würden voorzien jaren van lanschaffng dier activa. Md de GEKKO zal een con- stwvMdJ' n sacramen,en Ier won j stervenden. De marechaussee uif &«'v,vmio VdU Ufli I j'" 114 UC UULI] l ae

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2