Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. N«. 28 DINSDAG 12 JUM 1938 54- Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De stand van den oorlog. Er hebben zich aan de fronten in China de laatste veertien dagen nauwelijks feiten van groote be- teekenis voorgedaan. Doordat de overstrooming van de Gele rivier vijandelijkheden aan het vroegere Noordelijke front onmogelijk heeft gemaakt en alle militaire bewe gingen daar geblokkeerd heeft, is alle Japansche actie geconcen treerd in het dal van de Jangtse. Doch ook hier zijn de vorderingen niet van groote beteekenis ge weest. De oorzaak daarvan zal wel gezocht moeten worden in het feit dat de grootere Japansche oorlogsschepen die deelnemen aan den tocht naar Hankau langs de Jangtse, de versperring in de rivier bij Matang, welke door de Japanners geheel vernield heette te zijn, nog niet hebben kunnen passeeren. Den kleineren sche pen is dit wel gelukt, doch de kruisers, die ook deel uitmaken van deze Japansche vloot kunnen er niet voorbij komen. Dit is van groote beteekenis voor den opmarsch van de Ja panners, want de oorlogsschepen moeten hem met hun geschut dekken. En zij moeten dus on geveer gelijk op gaan met de langs den oever voortrukkende troepen. Hankau moet veroverd worden en wel in zoo kort mogelijken tijd. Wanneer de schepen dus niet verder kunnen dan moet de infanterie het alleen probeeren, doch men kan wel zeggen dat op het oogenblik het plan van opmarsch van de gecombineerde land- en zeestrijdkrachten als in de war ligt. De Chtneezen heb ben daar van kunnen profiteeren door een aanval te doen op eenige strategische punten vlak bij Pengtseh. Dit ligt ruim dertig kilometer Oostelijk van Hoekau, welke laatste plaats de Japanners hebben veroverd. De Chtneezen zitten dus op het oogenblik tus- schen Hoekau en Matang, dus tusschen de Japansche vloot en FEUILLETON (Duttsche vertaling). 12) BraHé bleef hardnekkig aan haar zgde en liet Theobald slechts tyd om een paar vluchtige woorden met haar te wisselen, welstandshalve kon deze dus niet anders dan zijn paard aan de andere zQde brengen Marie bloosde verlegen en scheen niet weinig verrast te zijn. Ais ik mij niet vergis, heb ik de eer uw overbuurman te zQn, freule, sprak bQ. Zij beefde, toen zij de klank van die voile mannenstem hoorde, van wien tot dusverre slechts gedroomd had. Ik heb uw naam dikwijls hooren noemen, mijnheer Qerrald, antwoordde z| fluisterend, en naar uw huls ge keken, dat er zoo oud en eerwaardig bitzict. Theobald kon zijn blik niet van dat lieve gezichtje afhouden, dat met groote blanwe oogen verlegen tot hem opzag. Voor de eerste maal kon hij baar in zQn onmiddellijke nabijheid aanschouwen Was zij eigenlijk wel schoon? Haar gelaatstrekken waren niet onberispelijk regelmatig, maar vol uitdrukking en wat er de grootste bekoorlijkheid aan gaf waren die zachte, sprekende oogen, waarin zich het tteder gevoel van hahr rein, jengdig hart zoo helder afspiegelde. Nietwaar, ons oud koopmanshuls 2let er nog zoo kwaad niet uit vroeg hN glimiachtad. Minheer «rand wei de legerstrijdkrachten en al zullen zij zich daar niet kunnen handhaven zij zullen den ver deren opmarsch naar Hankau weer wat vertragen. Iedere vertraging is voor de Japanners belangrijk en gevaarlijk, maar een vertraging voordat zij Kioekiang bereikt hebben aan de Jangtse is dubbel belangrijk, om dat ook hier een groote versper ring in de Rivier ligt, welker kracht door het hooge water ver minderd is en welke dus voordat de Japanners zoover zijn, nu nog opnieuw door de Chineezen te versterken valt. Hierdoor kan een nieuw langdurig oponthoud ont staan voor de Japanners, die juist met hun opmarsch naar Hankau zoo veel haast hebben. En dit niet alleen om redenen van pres tige, maar ook, omdat de Japan sche oorlogsschepen, zouden zij hun doel niet bereikt hebben, vóórdat het water van de Jangtse weer zakte, óf onverrichterzake zouden moeten tarugkeeren of opgesloten zouden raken, doordat de Jangtse verder naar Hankau toe alleen bij hoog water is te bevaren. Van de onmogelijkheid om in het Gele Rivier gebied te vechten maken de Japanners voorts ge bruik om nu eindelijk te trachten Sjansi met meer doeltreffendheid te bezetten. Zij melden omtrent hun operaties in deze provincie, dat zij in het Zuiden de Chinee- sche roode troepen verdrijven. Maar deze troepen zijn in dezen oorlog al drie keer uit het Zuiden verdreven en ze verschenen dan in het Noorden terug en verdre ven op hun beurt de Japanners uit het Zuiden. Veelzeggend is het Japansche succes in Zuid Sjanst dus nog niet. N. R. Crt. De overstroomingen in China. Men heeft reeds veel kunnen lezen over de overstroomingen van de groote rivieren in China. Het eerst steeg het water in de Gele rivier in het Noorden, nu is ook het water van de Jangtse omhoog gekomen. In beide ge- tenminste in verrukking over den ge vel en den inwendlgen bouwsifj'; bi] heeft er ook nog een aantal oude schatten en wonderen in ontdekt, die bij niet vermoed had er te zullen vinden, curiositeiten, waartoe een smaak voor antiek behoort. Zijn er ook geheime deuien, kel ders en kruisgangen? Tante Vetja is daar altijd zoo bang voor, ais zij bi] ons is, zelde Marie schertsend, met een schalkschen blik op de barones. Zijn kalmte had ook op haar een weldadige uitwerking. Er zijn bij ons zoo oneindig veel hoeken en poi- talen eer men eindelik boven komt, en 's nachts moet men niet aan spoken gelooven, anders is men er bi ons leeiyk aan toe. En daarboven, aan dat venster, waarvoor de rozen staan, is zeker uw rik? vroeg hi langzaam, Ik geloof, dat ik u dikwijls aan dat venster zie, freule. Mama heeft mi de bovenkamer aangewezen, antwoordde zi met een lichten blos. Ik heb het daar geheel naar min eigen smaak ingericht en daar al min kostbaarheden verzameld, de rozen, de vinken en kanaries en tante Barbara. Marie, hoe lang is de vrouw van den minister toch weer op reis? Je hebt het mi zooeven meegedeeld, viel tante Veija in, Vijf dagen, luidde het antwoord, waarop mevrouw Von Kartegg haar donkere oogen tot den knappen ruiter opsloeg. Hi beviel haar blikbaar. Toen wendde zi zich weder tot haar protégé en gaf hem verder haar in structies. Tante Barbars, herhaalde Theo- kali peinzend. Is dat ■iaickita het vallen is het hooge water van invloed op de krijgsbedrijven. In het gebied van de Gele rivier is militaire activiteit onmogelijk geworden in dat van de Jangtse kan dit het geval zijn. In het begin hebben de Japanners van het hooge water geprofiteerd. Zij konden met hun oorlogsschepen vrij gemakkelijk de rivier opvaren en de snelheid van het wilde water maakte dat de versperringen welke de Chineezen in de rivier hadden gelegd om de Japansche oorlogsbodems tegen te honden gemakkelijker opgeruimd konden worden dan onder normale om standigheden het geval zou zijn geweest. Intusschen geheel op geruimd zijn de geduchtste van die versperringen niet en er wacht nog een heel sterke bij Kieoe- kiang. Te Sjanghai, dat geheel aan het einde van de Jangtse ligt, is men den oorlog nog allerminst vergeten. De spanningen in de stad en tusschen de daar gele gerde buitenlandsche troepen en de Japanners is nog altijd zeer groot en de vrees voor incidenten blijft bestaan. Bovendien doen Chineesche guerillakrijgers van zich hooren in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Sjanghai leeft nu door het hooge water weer in het bijzonder mee met de krijgsbedrijven hooger op de rivier, omdat men de beteekenis van den waterstand voor de beide partijen kent en omdat men uit wat de rivier komt afdrijven veel van den uitslag van de gevechten meer het binnenland in kan lezen. Italië. Mussolinie heeft een inleiding geschreven tot een werk, waarin beschreven wordt hetgeen het fascisme in de vijftien jaren van zijn bestaan heeft tot stand ge bracht. De Duce herinnert eraan, dat het eerste tijdperk van het fascistische bewind gekenmerkt werd door het leggen van de fundamenteele basis, het tweede tijdperk door de verovering van Ltbye en de verzoening tusschen kerk en staat, terwijl het derde portret in olieverf, dat dicht bij uw venster hangt Marie knikte zwijgend. En rekent u dat portret onder uw schatten Wat kon hij toch zondetlinge vragen doen I Ja, bekende het jonge meisje, terwijl zij de oogen tot hem opsloeg. Ik boud veel van die oude tante. Zi] is dikwijls mijn eenig gezelschap ge weest, wanneer ik zoo geheel alleen was en treurig, omdat niemand zich om mij bekommerde. Zij heeft mij altijd begrepen en Hebt u daarom die vriendin nit de galerij naar het stille bovenkamertje gebracht Met een raadaelachtigen strakken blik zag Theobald ernstig op haar neder. Neen, antwoordde Marie treurig. Mama is niet zeer ingenomen met dat portret, maar omdat het al zoo lang op den zolder stond, heeft zij het daar gelaten. ZQ had zelfs niet gaarne, dat ik het by my nam, dat deed my leed en daarom kreeg dat portret dubbele waarde en begon ik er allengs van te houden. Ik was immers altijd alleen, Barbara eveneens, wy pasten zoo goed by eikaar. Kent u de geschiedenis, die aan dat portret verbonden is? Een schaduw zweefde over haar gelaat en bqna uitdagend wierp zy het hoofd in den nek. Ja, ik ken de geschiedenis van die Barbara Qerrald en toch heb ik haar liefDat is wonderlik, niet waar mQaheer Qerrald, Koim en vrymuedig zag i| op. een lichte bios bedekte haat wangen en haar lippen plooiden zich tot een tijdperk het roemrijke tijdperk genoemd mag worden, aangezien hierin het tweede Romeinsche keizerrijk geboren is. Over gaande op den toestand in Spanje, zegt de Duce, dat de burgerstrijd zich thans duidelijk ten gunste van Franco keert, ondanks de Fransch-Russische hulp. Door in Spanje op te treden, hebben de zwarthemden op internationaal terrein de bolsjewistische machten ontmoet. Hier is het eerste con flict tusschen twee revoluties, die van de vorige eeuw en de fas cistische revolutie. Het fascisme ducht den strijd niet, welke be slissen moet over het lot der continenten. De oorlog in Afrika heeft de richtlijn bepaald van de Italiaansche buitenlandsche poli tiek, welke zich thans grondvest op de as RomeBerlijn en den driehoek Rome—BerlijnTokio. Het groote werk van opbouw, zoo besluit Mussolini, zal be kroond worden met de oprichting eener kamer van fasces en cor poraties, welke de logische op lossing zal vormen van het vraag stuk der nationale vertegenwoor diging en der wettelijke samen werking tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de nationale politiek en oeconomie. Duitschland. Het Duitsche Staatsblad bevat een verordening van Goering als leider van het Vierjarenplan, welke tot doel heeft, het verbergen van de Joodsche aard van onder nemingen tegen te gaan. Een Duitsche staatsonderdaan al dus het eerste artikel die op grond van egoïstische motieven ertoe medewerkt, het Joodsche karakter eener onderneming ter misleiding van de bevolking of van de ambtenaren bewust te verbergen, wordt met tuchthuis, in minder zware gevallen met gevangenis, doch niet beneden één jaar, en met een geldboete gestraft. Volgens par. 2 is eveneens strafbaar degene, die voor een Jood een overeenkomst sluit en daarbij onder misleiding van de glimlach, welke haar gelaat nog meer deed uitkomen. Het was alsof plotseling een zonne straal zijn gelaat bescheen. Op dit oogenblik moest hy echter juist z|n aandacht wijden aan zqn paard, dat begonnen was te steigeren. Tante Barbara zal u daarvoor zegenenen ook die andere, ging ntj met haperende stem roort, terwyi hy den teugel vaster aantrokdie haar bemind heeft. Toen hoorde hy dat tante Verja hem riep. Wat is uw verlangen, mevrouw de barones? Myn verlangen is, dat u hier komt om my een paar vragen te beantwoorden, zeide de barones vroo- lfjk. Ziet u niet dat u byna in een sloot valt, mynheer Qerrald? Jonas, rqd toch eens midden op den weg i Theobald keek naar den weg. In derdaad was zyn paard nauweiyks een haarbreedte van de sloot af. De schaamte welke hy, die een goed rniter was, daarover gevoelde, zoowel als de eigenaardige glimlach van Brand, Joe gen hem het bloed naar ae wangen. Hy Het het rijtaig voorby, wendde syn vos om en stak over naar de andere zyde. Wat moet gq beiden een inter- ressant gesprek gevoerd hebben, schertste de schoene vrouw, dat u niet eens den afgrond zaagt, die aan uw voeten gaapte 1 Of maakte de gear der bloemen a duizelig? A propos, Marie, je verliest daar een rous I Braad lachte laid en mompelde I .Charmant", terwijl Theobald de ba* rbnea ernstig aanzag. wederpartij het feit verzwijgt, dat hij voor een Jood optreedt. België. Herinnerend, hoe Leopold III zelf eene deels Vlaamsche opvoe ding heeft genoten, en hoe hij herhaaldelijk blijk gaf van inge nomenheid met de Nederlandsche beschaving, schrijft .De Tijd": Dat het voorDeeld, om zijn kinderen een Nederlandsche op voeding te bezorgen, aanstekelijk heeft gewerkt bij de Waalsche en Fransen sprekende aristocratie van België, is zeker met de geringste verdienste van 's konings sympa thie voor Nederland. In dat sedert méér dan een eeuw verfranschte eigen wereldje van GrooterBius- sel treedt nu, als de nieuwste mode, de Noord-Nederlandsche gouvernante op. De kinderen der gefortuneerde of hooggeplaatste Belgen moeten nu ook Neder- iandsch leeren sprekenja, goed Nederiandsch, zó >der dialect en mét distinctie. Men capituleert niet voor het Vlaamsen, maar voor de taal, die men het Vlaamsch tot voorbeeld stelde in den tijd, toen men het nog bestreed. Zie daar de verheugende gevolgen van net koninklijk voorbeeld, dat thans het Belgische Hot het ver franschte burgermilieu van België voor oogen houdt Dat de nieuwe richting der Belgische buitenlandsche politiek, enkele jaren geleden door Koning Leopold zelf aangekondigd, nu ook een véél betere kans geeft, aan de, niet langer louter theo retische, maar nu ook practische toenaderingspogingen tusschen Nederland en Bcig.ë, schijnt ook een gevolg var. net persoonlijk initiatief van Koning Leopold te zijn. Voor 'n grondwettig vorst vereischt dit alles, natuurlijk on eindig veel tact. Vourai in 'n land als België, waar tot voor kort letterlijk ailes nog onder de anti-Vlaamscne psychose lag. De reeds zichtoare resultaten eener kentering doen de zelfstan digheid van Konmg Leopold des te meer waardeeren. Het is een gebrek van my, dat ik mq door elke on/erwaente gebeur tenis van myn sink iaat brengen, sprak hy, met een poging om te giimlacaeu. Ojk ben ik inderdaad een groot lief- neboer van bloemen en als men zoo eensklaps een zeidzame bloem op zijn weg ontmoet, is dat een treffende verrassing. Ik heb in den laatsten tijd zoo weinig gelegenheid gehad om met dames om te gaan, dat dit aangenaam toeval wel in staat is, mij verlegen te maken. Verja's spotterny verstomde onder zyn ernstigen buk. ik heb verleden jaar met leed wezen uw verlies vernomen, sprak uij deelnemend, en besef temeer uw droef heid, omdat ook' ik voor eenige jaren aan bet sterfbed mqnei moeder neb gestaan. Doch de op. ffeiende liefde van myn man heelde oe wond en de vele bewyzen van vriendschap, die ik dageiyks ontving, droegen er ook veel toe by om my afleiding te verschaffen. U staat geheel aiieea, aietwaa. Geheel alieen I Hebt u gt. a familie, met wie gQ kum veikseren Hij schudde weemoedig het hoofd. Niemand op de geheele wereld! Vetja ontroerde door den toon, waarop hy dit zeide en gevoelde op rechte belangstelling voor den knappen jonkman, die zoo verlaten was. U leeft geheel afgezonderd van de wereld, naar ik gehoord heb, her nam zy, hebt gy ook geea vrienden meer, by wie gij iw hart kunt uit star ten (Wordt mtoigdj AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1