Axelsche Courant. AKKERTJE Bij kiespij n en kloppende hoof dpij n Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. No. 27. Vrijdag 8 Juli 1938 Buitenland. Landbouw. Gemengd JNieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. helpen Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) snel en goed. Doos 50 ct. Proetdoos 10 ct. Tweede 131ad. Roosevelt over goede nabuurschap. President Roosevelt heeft de vorige week den eersten steen gelegd van het gebouw der Amerikaansche regeering op de wereldtentoonstellingte NewYork Hij heeft daarbij noodzakelijk genoemd, dat de wereld de Ame rikaansche politiek van goede nabuurschap zou overnemen. In zijn rede welke werd aangehoord door meer dan honderdvijftig diplomatieke vertegenwoordigers, verklaarde Roosevelt dat indien de geest welke leidde tct de politiek van goede nabuurschap beter werd begrepen en meer actief werd toegepast, zij niet alleen gevolgen zou kunnen heb ben voor de geheele wereld in politiek opzicht, doch ook op o. conomisch gebied. Iedereen weet dat de toestand in sommige deden van de wereld wat vreemd is. Een dergelijke toestand gaat altijd vergezeld van oorlog en vrees voor oorlog. Aangezien wij ons verheugen in betrekkingen van geruchten over goede na buurschap met alle naties, zijn wij zeer geï iteresseerd bij dezen toestand. Wij zijn zeer sterk gekant tegen den oorlog en de Amerikaansche landen zijn vast besloten de gevaren voor oorlog voor zoover die uit den weg geruimd kunnen worden, langs den weg van besprekingen uit den weg te ruimen. Deze politiek heeft ook een oeconomtsch en cultureelaspect. Vervolgens bracht Roosevelt de rol ter sprake die internationale tentoonstellingen in dit verband kunnen spelen en hij noemde de tentoonstelling, welke het volgend jaar te New York zal gehouden worden in dit opzicht bijzonder interessant. De New Yorksche tentoonstel- lingzal zonder twijfel een symbool van den wereldvrede worden en een schrede voorwaarts op den weg van den vrede. Tegen luchtaanvallen. Naar Reuter uit Rome meldt, is pater Annunziato Polidori de winnaar van een prijs, welken de Italiaansche vereettiging voor luchtbescherming heeft uitgeloofd voor de beste waarschuwing voor luchtaanvallen voor huiselijk ge bruik. De uitvinding van den pater is een eenvoudig toestelletje, dat in elk huis kan worden aan gebracht in aansluiting op het electrisch licht. De bedoeling is, dat bij de eerste aankondiging van een vliegeraanval de electriciteits- maatschappij den stroom geduren de vier of vijf seconden afsluit, waardoor een alarmbel in het toestelletje begint te rinkelen. De pater heeft vier jaar lang aa 1 zijn uitvinding gewerkt; hij was uit gegaan van een alarmstelsel op de telefoon of de draadlooze, maar aangezien electrisch licht het meest verbreid is, heeft hij ten slotte dezen weg gekozen. Er zijn 170 inzendingen geweest op de prijsvraag en Polidori heeft den prijs gekregen, omdat zijn denkbeeld het eenvoudigst, het betrouwbaarst en het zu nigst in het gebruik wordt geacht. De Duce dorscht graan. In het nieuwe dorp Apriiia in de voormilige Pontijnscie moe rassen, heeft Mussounl Maandag zelf het sein gegeven tol het dorschen van het graan. Om half een b klom de Duce een stoomdorscnmachine, deed zijp jas en zij i tricot uit, zette een zwarten bril op en hield vervol gens een rede tot de enorme menschenmassa, die zich rondom hem verzameld had. Mussolini begon met erop te wijzen, dat dezer dagen een van de afschuwelijkste pogingen van het anti-Italiaansche en anti-fas cistische front, waarin het uitschot van alle volken is ondergebracht, schandelijk mislukt is, namelijk de speculatie op hongersnood onder het Italiaansche volk, ten gevolge van een mislukking van den oogst. Ofschoon het laatste woord nog niet gesproken is, kunnen wij, aldus de Duce, toch de toekomst, tengevolge van de maatregelen, welke wij getroffen hebben, rustig tegemoet zien. Het Italiaansche volk zal het voor zijn leven noodzakelijke brood hebben. Doch zelfs indien het daaraan gebrek zou hebben gehad, zou het zich nooit gebogen hebben, om hulp te vragen aan het buitenland. Kaligebrekverschijnselen bij onze gewassen. Wat de dokier is voor den m"osch, de veearts voor onze huisdieren zou de landbouwer moeten zjjn voor zijn gewassen, hebben wij eens gelezen. Ook onze cultuurgewassen lijden aan ziekten en gebreken en het is de taak van den landbouwer die te leeren onderkennen. Zoo ver zjjn w(j echter nog laug niet, ja het is zelfs opmer- keUik dat de practische land- bouwi r over het algemeen van de ziekten en gebreken welke zijn gewassen teisteren zoo wei nig afweet. B(j de keuringen te velde valt het op dat de meeste landbou wers zelts de verschijnselen van kaligebrek bij hunne gewassen niet kennen. Het ia noodzakelijk dat iedere land- en tuinbouwer toch ten minste de teekenen van voedings gebreken der gewassen leert kennen. Nu is het waar dat dit bij het eene gewas gemakke lijker is als bij het andere en ook voor de verschillende voe dingsstoffen afzonderlijk. In verband hiermee willen wij nog eens wijzen op de groote waarde der Centrale Kaliproef velden, welke over het geheele land verspreid liggen. Op deze velden worden niet alleen de opbrengsten gecontroleerd, de waarde der kalibemesting vast stellende, maar ze zijn ook van zeer groot belang voor den land en tuinbouw om de verschijn selen van kaligebrek te leeren onderkennen. Iedere landbouwer moest dan ook minstens eenmaal, zoo mo gelijk meerdere malen deze vel den bezoeken. Meer dan een maal is aan te raden om de verschijnselen in de verschil lende groeistadiums te zien. Het is een verblijdend ver schijnsel dat deze velden jaarlijks stijgende belangstelling hebben. Hieronder geven wij aan waar de velden gelegen zijn. Het cijfer tusschen haakjes geeft het aantal gewassen aan welke er op verbouwd worden Wehe (Gr.) zavelgrond (18) Finkum (Fr zavelgrond (16). Ammerzoaen (Gld.) klei (8;. Hedel (Gld.) zavelgrond (16). Groenlo (Gld.) zandgrond (12) Oodam (N.-H) klei (7). Westdorpe (Z. VI.) klei (10). Raamsdonk (N Br) klei (10) Gutrecoven (LLimburgsche Loss (13). B-halve deze centrale proef velden liggen er nog een groot aantal gewone proefvelden over het geheele land verspreid waar van een bezoek ook zeer aan te bevelen is. H v D. M. Melkauto in een sloot Te Loenen heeft zich na^ij de ni"uwe Vechtorug een auto on- geiuk voorgedaan, dat behoudens de materieels schade, nog goed it atgeloopea. Uit de richting Loenen naderde een melktrans- portauto. De bestuurder wilde onder Oud-Over bij eokele vee houders melk halen en draaide daartoe de richting van dit ge hucht in. Door onbekende oor zaak kwam de auto in den berm van den weg terecht. De zware melkauto sloeg vervolgens twee maal over den kop en kwam in een sloot terecht. Een brug wachter sprong op de kap van den wagen en wist den be stuurder te bevrijden. Deze had een vrij ernstige wond aan een hand gekregen. Ongeveer twee duizend liter melk zijn verloren gegaan. Later is de auto met takels op den wal gebracht. Familiedrama. In de Utrechtsche Dwarsstraat te Amsterdam heeft zich Dins dagmorgen in de vroegte een familiedrama afgespeeld. Daar woonde een betrekkelijk joeg echtpaar de man was 31 jaar de vrouw nog slechts 23 jaar met twee kinderen, één van 5 en één van 3 jaar. De man is zenuwlijder, reeds eenige malen is hij deswege in observatie geweest. Naar de buren meedeelen, was er meer malen oneenigheid tusschen man en vrouwzoo ook Dinsdag morgen. Om half zes, na een woordenwisseling, heeft de man zijn te bed liggende vrouw in tegenwoordigheid van de kinds ren eenige hamerslagen op het hoofd toegebracht, waardoor zij zeer ernstig verwond werd. Vervolgens holde hij naar bo ven en sprong uit het zolderraam. Hij kwam op een 10 meter lager gelegen plat neer en kreeg in wendige kneuzingen, alsmede een heuptractuur. Dinsdagmorgen is de 70- jarige veehouder J. Bouwsma, te Warns, toen hij op den weg liep, door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slacht offer was op slag dood. Dierenbescherming. Een hond, die zonder letsel op te loopen onder een motor wagen van lijn 11 in Den Haag terecht was gekomen, veroor zaakte drie kwartier vertraging in het tramverkeer. Het dier beschouwde zijn verblijfplaat als hondenhok, althans als vol doende onderdak en weigerde in te gaan op de lokroepen en bedreigingen der Hagenaars. Een stok bracht het dier niet van zijn plaats, een emmer water werd lakoniek als een niet-ver ontrustend natuurverschijnsel aanvaard, ja zelts een worst bracht den hond niet in ver leiding. Doorrijden ging niet, want geen Hagenaar beneemt een hond het leven. Er zat dus niet anders op, dan de tramwagen op te vijzelen. Toen de hond het dak boven z(jn hoofd zag oprijzen, nam hij de beenen. Tot verbetering van de V olksgezondheid. EngeUche bladen brengen ons het bericht van een vergadering, die aan de Universiteit te Car diff is gehouden door „the Chil dren's Minimum Council', een naam, dien we „vrij" zouden kunnen vertalen metRaad ter behartiging van de minimum- eischen voor het kind. De bedoeling van deze instel ling is „te verzekeren, dat geen enkel kind, tengevolge van het onvermogen der ouders, versto ken zal biyven van tenminste het min mum aan voedsel en aan verdere levensbehoetien, die voor z(jn gezoudheid noodzake i(jk zyu Bovengenoemde bijeenkomst te Cardiff was de eerste van een reeks dergelijke vergaderingen door het geheels land, met het doel om de belangstellipg van het publiek op te wekken en de noodige samenwerking te ver krijgen tusschen allen parti culieren zoowel als plaatselijke organisaties die de belangen van „moeder en kind" behar tigen. De vergadering te Cardiff drong bij de Regeering aan op maatregelen ter verbetering van de voeding, volgens haar meening het belangrijkste punt in de campagne voor „physical fitness" (lichamelijke geschiktheid). Als speciale maatregelen, die tot het doel leiden, geeft de ver gadering aan verhooging van werkloozen- steun, gratis melk voor alle school kinderen, kostelooze warme maaltijden voor behoeftige schoolkinderen, goedkoop verkrijgbare melk voor moeders en voor kleuters, maatregelen, waarvan volgens de moening der vergadering, het meerendeel der kosten gedragen zou moeten worden door'sRijks schatkist. Uit dit bericht spreekt een activiteit, die m.i. ook bier te lande niet ongewenscht zou zijn. Maetine Wittop Koning. Gedurende de maand Juni 1938. Axel. Huwelijks-aangiften. 2. Gilles Pijpelink (van Hoek), 25 j. en Maria Bakker, 22 j. Anton Willem Vinke, 24 j. en Barbara Catharina van de Wege, 22 j. 9. Adriaan Murre, 27 j. en Janna van Driel, 24 j. 16. Arie Jo hannes Petrus Geerinck (van Ter- neuzen), 25 j. en Julia Maria van Ecke, 23 j. Marinus Pieter Mi- chielsen (van Hoek), 28 j. en Adriana Riemens, 24 j. 20. Ju- lien Augustin Marie d'Hooghe (van Sas van Gent), 27 j. en Maria Louisa de Clercq, 22 j. 30. Paulus Donze (van Terneu- zen), 21 j. en Adriana Goossen, 21 j. Jozias Jan de Koeijer, 25 j. en Levina Witte, 21 j. Jaspert de Feijter, 27 j, en Maria Dees, 23 j. Gehuwd. 2. Cornells Charel Dieleman, 31 j. en Pieternella Krina Jansen, 25 j. Hendrik Leu- nis, 23 j. en Wilhelmina Johanna Meesen (van St. Jansteen), 22 j. 16. Anton Willem Vinke, 24 j. en Barbara Catharina van de Wege, 22 j. Gilles Pijpelink (van Hoek), 25 j. en Maria Bakker, 22 j. Cornelius Adrianus Ver- bunt (van Tilburg), 34 j. 'en Eli zabeth Brevet, 30 j. 23. Adriaan Murre, 27 j. en Janna van Driel, 24 j. 30. Marinus Pieter Mi- chielsen (van Hoek), 29 j. en Adriana Riemens, 24 j. Geboren. 4. Maria Tanneke, d. van Johannes van Eijk en Su- zanna Johanna de Groote. Catha rina Anna, d. van Leendert Hame link en Anna Cornelia le Feber. 6. Adriana Neeltje, d. van Jaco bus Goossen en Susanna Leuntje Hamelink. 14. Maria Wilhel mina Louisa, d. van Florimond Eduard IJsebaert en Maria Nagte- gaal. 15. Wilhelmina Mathilda, d. van Karei Cornelis Kaijser en Maria Florentina Seghers. 17. Jan, z. van Jan Koster en Catha rina de Visser. 19 Geertrui Maria, d. van Pieter Mattheus van Meenen en Cornelia Helena Jansen. 24. Elizabeth, d. van Martinus Verplanke en Neeltje de Feijter. 26. Arie Hendrik, z. van Jacobus Schoonakker en Elisabeth Hamelink. Jacob, z. van Jacob Wolfert en Jacoba Pieternella Wieland. 30. Maria Geertje, d. van Dirk Stolk en Aagtje Maria de Ruijter (beiden van Rotterdam). Overleden. 1. Pieternella van Tatenhoven, 79 j., wed. van Cor nelis van de Velde. 11. Antonia van Hove, 84 jwed. van Carolus Ludovicus Verstraeten. Terneuzen. Gehuwd. 27 Juni. Pierre de Doelder, 29 j. en Eli sabeth Cové, 30 j. 29. Jan Jansen van Rosendaal, 24 j. en Cornelia Verhelst, £3 j. 30. Cornelis Doorns, 26 j. en Pieter nella Meeusen, 25 j. Cornelis Rijnberg, 27 j. en Maria van de Vrede, 27 j. Geboren. 24. Frans, z. van Gerardus JoHkman en Cornelia Dooms. 25. Hubert, z. van Ho- noré de Nijs en Gertrud Fuchs. Cornelia, d. van Nicolaas Otto en Maria Raaijmakers. Neeltje, d. van Joos Blok en Anthonina Andriessen. Emma, d. van Theo- phile de Smet en Celina van Opdorp. 28. Dina, d. van Jacob Oostdijk en Sophia Versloot. Trudi, d. van Prosper Waelput en Emma Boddaert. 29. Juliana, d. van Dirk van den Berge en Gabrielle van Hurck. Overleden. 1 Juli. Adriana van de Vrede, 73 j., wed. van Jan Smallegange. (Tem. Crt.). Zaamslag. Gehuwd. 9 Juni. Arend Dieleman, 28 j. en Wil helmina de Meester, 25 j. Jan de Putter, 36 j. en Maria Guiljam, 25 j. 23. Jan de Ritter, 24 j. en Jacomina Maas, 23 j. Geboren. 18. Geertruida, d. van Johannes de Feijter en Sara Hamelink. Overleden. 19. Willem van Driel, 84 j., echtg. van Maria Kempe. (Tem. Crt.). Loop der Bevolking. Wegens de te hooge legesgelden volgens de bestaande verordening in de gemeente Axel, is het ons te bezwaarlijk een geregelde lijst van vertrokken en ingekomen personen te melden. We hebben ons tot het Gemeentebestuur gewend om daarin verandering te krijgen. Daarop wachtend melden we dus den loop der bevolking voor die gemeenten in de omgeving, waar een meer soepele toepassing ingang vindt. Red. TERNEUZEN. Gevestigd Nic. Bijl, schipper, van Papen- drecht, Krijn Dees, schipper, van Bier vliet. Antoinet de Graeve, dienstbode, van Sas van Gent. Gerardus Minnik, van Amster dam. Vertrokken Wed. Th. Vlaander—de Graaff, zonder, naar Axel. Levina Nijssen, telefoniste, naar Goes. Kom. Kramer, controleur, naar Amsterdam. Johanna Rijnberg, leerl. ver pleegster, naar Culemborg. Marinus Visser, ambten, bel., naar Rotterdam. Flor. Vaal, dienstbode, O 182, naar Vogelwaarde. Maria Smits, dienstbode, naar Vogelwaarde. Pierre de Doelder, 2e machinist, naar Singapore. Abramina Bilius, onderwijzetes, naar Werkendam. Maria Rijnberg—v. d. Vrede, naar Ridderkerk. Jac. Nieuwenhuize, kommies bel., naar Heinkenszand. f - Neem dadelijk 'n tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 sluks - 2 sluivers. Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla* peloosheid of als koorts overvalt (VARANTIF garandeeren de goed# UMnH"11E werking van "AKKERTJES", wan! ze bevatten een bijzondere combina- tie van uiterst geneeskrachtige stoffen* volgens recept van Apotheker Dumonl»

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 5