Binnenland. Landbouw. Hem woonde was, die de werken deed, en dat degene die waarlijk in H m geloufden(Hem begrepen), de dingen zouden kunnen doen die Hij deed, en zelfs grootere. Daarom staan de Christenen thans voor de alles beheerschendp vraag: Kunnen wij, die belijden volgelingen van den Meester te zijn, de werken doen die Hij deed? Kunnen wij heden Zijne gedachten denken en onze vraagstukken beginnen op te lossen naar Zijne werkwijze Wat was het, dat Jezus dacht of begreep, wanneer Hij koortsen bestrafte, stormen stilte, gebrek te boven kwam, en stoffelijkheid in onderwerping bracht Deze vragen begonnen bij Mary Baker Eddy reeds op jeugdigen leeftijd vasten vorm in de ge dachten aan te nemen. Zij was een in-godsdienstig kind en ver telt in hare geschriften, hoe zij met vreugde placht te luisteren naar de verzekering van haar geestelijk-aangelegde moeder, dat God bij machte was haar uit ziekte op te wekken. En niet alleen kreeg zij de bewijzen hiervan bij zichzelve, maar op een keer, toen zij nog een klein meisje was, bedwong zij een waanzinnige. Deze was, naar het schijnt, ontsnapt en stormde de binnenplaats der school op, waar de kleine Maiy Baker aan het spelen was. Dt man was woest en zwaaide ee> knuppel boven zijn hoofd, waarop de kinderen in doodsangst dt vlu.ht namen behalve Mary Baker. Deü ging rustig naar hem toe er. nam hem bij de hand. Onmiddellijk veranderde hij van gedrag, d> arm met den knuppel viel slar langs de zijde en rustig wandeld< hij met haar naar de poort. In later jaren, hot-wel nog voorda het licht van Christian Science ii zijn volheid haar gedachten had beschenen, bracht een vrouw haai kind bij Mrs. Edoy, legde het op haar scnoot en verzocht haar, God te vragen het kind van zijne blind heid te genezen. „Mrs. Eddy heeft verklaard, dat zij hare g< - dachten ophief naar God, en hei kind toen aan zijne moeder terug gaf, met de verzekering, dat God bij machte is Zij ie kinderen te bewaren. De moeder keek naar de oogen van het kind en zac dat zij genezen waren". (Th Life of Mr y Bik r Eddy, van Sylber W lbur, bi 70). Het is duidelijk te zien, dat dr grondgedaente der Onristelijkt genezing bij M s Eddy door haar geheel aard&cne ervaring heen toi ontwikkeling was gekomen, zoo dat het volkomen natuurlijk was, dat toen zij zich jaren later aan de poorten des doods bevond, hare gedachten zien weer naai geestelijke hulp richtten. Zij vroe^ om den Bijbei en sioeg dien opei bij het negende hoofdstuk van Mattheüs. Toen zij het verhaal van de genezing van den „ge raakte" las, begon de groote waarheid waarnaar zij haar ge- heele leven gezocht had, voor haar te dagen. Zij begon den zoom van het gewaad van den genezenden Christus aan te raken, en zag het antwoord flitsten op de eeuwenoude vraag „Wat is waarheid In dat glorievolle oogenblik, en in de maanden en jaren van toegewijd vorschen en bidden, die daarop volgden, werd aan Mrs. Eddy de geneeswijze van Jezus ontvouwd, en wat Hij moet gedacht, verstaan en in praktijk gebracht hebben. Ten bewijze daarvan bevond zij niet alleen, dat zij zelve weer gezond was, maar dat zij met dit verstaan van de waarheid ook anderen kon genezen. En inderdaad zijn vele van Mrs. Eddy's demonstraties van genezing even merkwaardig als die, welke in de Handelingen der Apostelen staan vermeld. Over zulke genezingen laat zij zich in haar geschriften kort en beschei den uit, maar wij bevinden dat kanker, tering, heupziekte, waan zin, verslaafdheid aan opium en morphine, en vele andere vormen van zonde en ziekte alle spoedig in het niet verzonken voor hare bewustwording van de macht en heerltjkneid van het Woord van God. Toen zette zij zich aan het werk, om de wereld in hare ontdekkin gen te doen deelen, en ontvouwde in het leerboek „Sience and Health with K< y to the Scriptures" (We tenschap en gezondheid met sleu tel tot de Heilige Schrift) en hare verderegeschriftende Wetenschap door welke Jezus, de apostelen en de profeten zonder eenigen twij fel hunne machtige werken deden. De Koningin in Zwitserland. H. M. Koningin Wilhelmina is met Haar gevolg te Brig in het kanton Wallis aangekomen. H M heeft Haar intrek genomen in het hotel Port et Couroanne. Men vermoedt dat H. M. voornemens is eenigen tijd in het kanton Wallis te blijven. Prinses Juliana op het Zendingsfeest. Prinses Juliana heeft Woensdag ochtend een bezoek gebracht aan het Christelijk Nationaal Zen dingsfeest, dat in het bosch van het domein te Soestdijk werd gehouden. In weerwil van den stroomenden regen woonde Zij in de open lucht een samenkomst bij, waarin de Indische predikant I Ds#J. Beers voorging. De auto van Prins Bernhard in brand geraakt. Dinsdagnacht is de Auburn Cord van Z.K.H Prins Bernhard op den rijksweg Arnhem—Ede ier hoogte van het Planken Wam ouis, vermoedelijk door kortslui ting in de accu, in brand gevlogen en ernstig beschadigd. De Prins was zelf niet in deze grijze two- seater gezeten. Zij werd bestuurd door etn lid van de hofhouding, die m t den schrik vrij kwam. Je auto is naar een garage in Ede gesleept. Prins Bernhard in Groningen Duizenden menschen waren Woensdag samengekomen om den Prins, die zijn eerste bezoek aan Groningen bracht, een enthousi- rste ontvangst te bereiden. Om drie uur naderde uit de richting Assen een donkerblauwe auto, waarop de Prinselijke standaard was geplaatst De Prins, vergezeld van zijn adjudant, kapitein de Roo van Aidewerelt, zat achterin. Hij was gekleed in blauw colbertcos- uum met een bloem in het knoops ;at. Ter begroeting was aanwezig ie Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, die naast den Prins plaats nam. Tusscheneen norme menschenmassa, die den Prins hartelijk toejuichte, werd aar het stadspark gereden, waar de Groningsche Padvinders een •erewacht hadden gevormd. De Prins reed tot voot de tribune, waar hij werd verwelkomd door den voorzitter van de provinciale vereeniging ter bevordering van te paardenfokkerij in Groningen. De Prins toonde groote belang stelling voor de keuring der paarden. Na afloop der keuring werd naar de woning van den Commis saris der Koningin gereden, waar het provinciale bestuur zijn op wachting maakte. Vervolgens gebruikte Z. K. H. ten huize van den commissaris den maaltijd. Op de Groote Markt werd ten slotte een taptoe gehouden, welke ook door den Prins werd bijge woond. Prins Bernhard heeft op zijn doorreis naar Groningen ook nog een kort bezoek gebracht aan het vliegveld Edde. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren in gezelschap van den Commissaris der Koningin enkele landbouwbedrijven in de provin cie Groningen bezocht. In den vroegen oentend vertrok de Prins van de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, waar Z. K. H. zijn intrek had ge nomen. Van hier werd gereden r.aar Slochteren, waar de iand- bouwhutshoudschool werd be zichtigd. Vervolgens ging de tocht over Noordbroek en Scheemda naar Oostwold, waar proefvelden aard appelen werden bezichtigd. Van hier voerde de tocht naar Spijk, waar Z. K. H. afstapte bij de boerderij van den heer J. Post. Overal toonde de Prins groote belangstelling. Na een bezoek aan Roodeschool en Uithuizer- meden werd naar Uithuizen ge reden. In de Borg Menkema ge bruikte de Prins als gast van den Commissaris der Koningin en mevrouw Linthorst Homan de lunch. Om twee uur vertrok de Prins naar Groningen. Aan de grens der provincies Groningen en Drente nam de Commissaris der Koningin afscheid. Nationale Reisvereeniging. Dezer dagen is in Den Haag opgericht de stichting Nationale Reisvereeniging, welke zich ten doel stelt het bevorderen van kennis van- en belangstelling voor Nederland en zijn bevolking en daarnaast van andere landen en volken, waarbij aan land- en volksaard bijzondere aandacht zal worden besteed. Bijzondere aandacht zal ook worden besteed aan het Vlaam- sche land. De spelling. Alweer is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een commissie van ad vies inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal ingesteld. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter, dr. J. P. Fockema Andreae, te Bilthoven, tot leden drs. E. Broekman, te Amsterdam, Anton F. Coolen, letterkundige, te Waalre, mr. dr. J. Donner, te 's-Gravenhage, mgr. prof. dr. F. Feron, te Roermond, dr. C. B. van Haeringen, te Den Haag, prof. dr. G. van der Leeuw, te Groningen, dr. E. H. Renkema, te Den Haag, prof. dr. F. Sassen, te Nijmegen, L. Welling, te Gro ningen, C. J. J. Westermann, te Hilversum, en tot secretaris dr. H. E. Buiskool te Leiden. CREME De politiekwestie te Oss. De regeeringspersdienst meidt o m. Door sommige krantenverslagen over de zitting van het Ambte narengerecht is de indruk gewekt, dat de Minister van Justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 April 1938 ten onrechte, en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben medegedeeld, dat reeds van 1 April af tusschen hem en zijn ambtgenoot van De tensie overeenstemming zou heb ben bestaan inzake de overplaat sing van het personeel van de brigade K. M. te Oss. De Raad van Ministers acht het niet verantwoord, dat de mo gelijkheid van een indruk als vorenbedoeld blijft bestaan. Ge hoord onder meer de volkomen overeenstemmende mededeelin- gen ter zake van den Minister van Defensie en den Minister van Justitie, stelt de Raad vast, dat net buiten eiken twijfel staat, dai reeds op 1 April 1938 de Minister van Defensie zijn volle mede werking in zake overplaatsing voor zoover die medewerking krachtens de bestaande voor schriften vereischt was had toegezegd. Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het per soneel der brigade eerst op 6 April zijn getroffen, hield in geen enkel opzicht verband met eerig nader beraad tusschen beide Mi nisters omtrent de noodzakelijk heid der verplaatsingen. Het overeenstemmend oordeel van beide Ministers stond op 1 April vast en is onveranderd gehand haafd gebleven. Beroepsarbeid door gehuwde vrouwen. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering zijn advies vastgesteld inzake het voorontwerp van wet houdende beperkende bepalingen I inzake arbeid van gehuwde vrou wen. Daarbij heeft de raad zich met 25 tegen 15 stemmen uitge sproken tegen het systeem van het voorontwerp, n.l. een alge meen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen met uitzonde ringen. Vóór de doelmatigheid van het voorontwerp hebben zich uitgesproken 6 leden en er tegen 25 leden. Met 29 tegen 10 stemmen heeft de Raad zich uitgesproken vóór de wenschelijkheid, dat alvorens een wetsontwerp tot regeling der onderhavige materie bij de Staten Generaal aanhangig wordt ge maakt, een onderzoek wordt in gesteld naar 1. den omvang van het ver schijnsel in de verschillende be drijven 2. de motieven, op grono waarvan deze gehuwde vrouwei in die bedrijven werkzaam zijn', 3. de vraag, of op grond vai de aldus verkregen gegevens, eer algemeene, dan wel een regelini bedrijfsgewijze, de voorkeur ver- dient» Benzineprijs voor toeristen in België. Aan buitenlandsche toeristen, die per auto of motorfiets België bereizen, zal terugbetaling van de speciale benzinebelasting wor den verleend. Om van dit voordeel te kunnen genieten, moeten de buitenlanders ten minste gedurende drie dagen, zonder onderbreking, op Belgisch of Luxemburgsch grondgebied verblijven. De terugbetaling is vastgesteld op 50 centiem per liter, vooreen hoeveelheid van 20 liter per dag, zonder dat deze hoeveelheid 300 liter mag overtreffen voor den heelen duur van het verblijf. De oelangheDbende moet houder zijn van een getuigschrift afgeleverd door de tolkantoren. Als men benzine koopt wordt de bestelling geboekt op het ge- luigscnrift door den verkooper. Dit getuigschrift mag met aan derden worden afgestaan. De terugbetaling heeft plaats in de tolkantoren bij het verlaten van het land, vóór 1 October. Eendeneieren niet toegestaan. Blijkens het in St.bl. 857 afge kondigd Koninkl. besluit mogen eendeneieren of deelen daarvan met gebruikt worden bij de be reiding van eet- of drinkwaren, noch ook aanwezig zijn in per- ceelen, waar eet- of drinkwaren worden bereid, tenzij de directeur van den keuringsdienst van waren voor het gebied, waarin die be reiding plaats vindt, van deze bepaling schriftelijk ontheffing heeft verleend Eendeneieren mogen niet aan wezig zijn in winkels of voor het publiek toegankelijke verkoop plaatsen of op markten, waar eendeneieren voor verbruikers worden verkrijgbaar gesteld, tenzij voorzien van een duidelijk lees- oare en duurzame stempel-aan- duiding„Eendenei 10 minuten koken", overeenkomstig nader door den minister van sociale zaken te geven voorschriften. Ook mogen eendeneieren niet worden vervoerd in voorwerpen waarin zich ook eieren van andere vogels bevinden. Het OraDje-spel. Volgens een schrijven van den particulieren secretaris van de Koningin, heeft H. M. bij uitzon dering de opdracht aanvaard van net Oranjespei„Wij willen blij ven wat wij zijn", dat geschreven is door den heer W. 't Hooft, noofd der Herv. school te Goesj ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubiltum. Dit spel zal vertoond worden als inleiding op het eigenlijke Oranjefeest te Goes, onder leiding van den regisseur Kommer Kleijn, >p 3 September. Nederlanders in Vlaanderen vieren leest. Men meidt uit Gent: Ter ge legenheid van het veertigjarig cgeermgsjubileum van H M. de koningin zal de vereeniging van 'ederlanders te Gent op Zaterdag ;U Sept. a.s. een plechtigen her- enkings- en feestavond houden. Prof. J. Funke zal een feestrede uitspreken. Voorts bestaat het voornemen een estafette-fakkelloop van Gent naar Den Haag te organiseeren ten einde ter gelegenheid van het algemeen huldebetoon, H. M een huldigingsoorkonde aan te bieden. De fakkel zal plechtig worden ontstoken in de feestzaal van het consulaat der Nederlanden te Gent, op den avond voorafgaande aan de estafette. Er zal dan tevens aan alle Nederlanders in de provincie Oost-Vlaanderen woonachtig gelegenheid worden gegeven de oorkonde te teekenen. Óp den verjaardag van H. M. de Koningin, Woensdag 31 Aug. wordt een groot kinderfeest gehouden. Om het Zeeuwsche pachtbureau. Op de te Middelburg gehouden vergadering van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond werd door den voorzitter, den heer De Putter, meegedeeld, dat het voor stel door de drie C. L. O.'s ge daan, om te trachten tot overeen stemming te komen inzake de oprichting van een pachtbureau, I een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de verschillende organisaties. Uit de ingekomen antwoorden hebben de drie C. L. O.'s de conclusie getrokken vooralsnog van verdere bemoeiingen in deze te moeten afzien. Huishoudelijke voorlichting ten plattelande. De stichting „Huishoudelijke voorlichting ten plattelande" heeft thans in iedere provincie een landbouwhuishoudleerares aange steld voor het geven van voor lichting op huishoudelijk gebied. De werkzaamheden dezer leera- ressen zullen in de eerste plaats bestaan uit het afleggen van huis bezoeken, het geven van korte cursussen voor vrouwen en doch ters van kleine boeren e.d. AXEl», 8 Juli 1838. De agenda voor de a.s. Dinsdag alhier te houden raadsvergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Voorstel op het verzoek vati het N.V. Nat. Publiciteits Bureau om eenige papiermaanden in de kom der gemeente te plaatsen. 4. Voorstel op het verzoek van Ged. St. om met de Gekro een contract te sluiten over het on bruikbaar maken van alle cada vers, afvaldeelen van slachtdieren en ondeugdelijke vleeschwaren. 5. Verzoek van de Oudercom missie van de o. 1. school om een schoolartsendienst op de lagere scholen in te voeren. 6 Voorstel tot vaststelling van een besluit, waarbij de voorwaar den van plaatsing van een geld- leening zijn opgenomen. 7. Voorstel op het verzoek van de Directie der Z.V T M. om uit- keering van de subsidie bestemd voor de autobusdienst Axel Koewacht—Hulst vanaf 1 Mei '38. 8.^ Voorstel op het verzoek van P. Groothaert om vergoeding als bedoeld in art. 13 der L. O. wet 1920 voor zijn 2e kind. 9. Voorstel op het verzoek van de wed. P. J. Smolenaers om terusgaaf van verlofsrecht. 10. Voorstel op net verzoek van het Fecstcomné om een bedrag beschikbaar te stellen voor de tractatie der schoolkinderen bij de feestelijke herdenking van het regeeringsjubiieum. 11. Voorstel tót vaststelling vart' de oninbare posten dienst 1937. 12. Aanbieding van diverse reke ningen. Bij gunstig weer hoopt de1 Clir. harmonie „Hosanna" aanst. Zaterdagavond een concert te geven op het Marktplein. Vertrek repetitielokaal half negen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1* Officier of the Day marsch, R. b. Hall. 2. Preludium, H. Gerhart. 3. l'Atiente fait Mourir Fantasie, G. Gadcnne. 4. Voix Rcumaines Concertwali, M. J, H. Keiselt een weldaad voor Uw huid

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2