Binnenland. Landbouw. op de handelsbalans wordt min der, vele ii dustrieë i ij naar het binnenland overgeplaatst, er is veel geld beschikbaar gesteld voor steun aan den landbouw, wegen en spoorwegen zijn aan gelegd en worden op het oogen- blik nog op groote schaal ge bouwd, de vrouwen zijn gemobi liseerd om het verzet tegen den vijand te versterken. België. De Belgische K mer heeft met 117 tegen 53 stemmen en 4 ont houdingen het wetsvoorstel ter regeling van het taalgebruik in het leger aangenomen, waarbij o.a. Vlaamsche en Waalsche re gimenten worden ingesteld. Volgens de verschillende be palingen komen aan de militaire academie een Vlaamsche en een Fransche afdeeling. De minister van Defensie heeft echter het recht cadetten van een te sterk bezette afdeeling naar een andere over te plaatsen. Hoofd- en opper-officieren moeten beide talen kennen en een examen af leggen, om hun kennis van beide talen te bewijzen. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Nationale jeugdhulde. Zooals indertijd is gemeld, is in dit voorjaar op een vergadering van vrijwel alle jeugdorganisaties van Nederland te Utrecht besloten een algemeen comité te vormen voor een jeugdhulde aan H. M. de Koningin. Bijna alle jeugd-organisaties verklaarden zich bereid deel uit te maken van het algemeene comité en wezen hun vertegen woordigers aan, terwijl ook een uitvoerend comité is benoemd Het centraal bureau van de jeugdhulde is gevestigd in Den Haag, Javastraat 44a. Toen deze zaken geregeld waren, is overgegaan tot het inzamelen van gelden, noodig om deze hulde te fi .anderen. Daarbij is van het standpunt uitgegaan, dat het voor iedere jongere mogelijk moest zijri ook financieel deel te nemen aan deze betooging. Ten slotte is het volgende definitieve plan aanvaard Op den avond vóór den nati- onalen feestdag, 5 Sept., zullen als inzet van de officiëele viering van het regeeringsjuoilcum langs de geheele Nederlandsche grens en kust, telkens met 8 kilometer tusschenruimte. en in de provin ciale hoofdsteden door de j ugd, in hoofdzaak door de padvinders, vrtuidevuren ontsteken wurden. Dit zal het sein zijn, dat Neder land, en in het bijzonder de Nederlandsche jeugd, zich voor bereidt op de plecntige herden king van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op den ochtend van den nati- onalen feestdag, rekening houdend met kerkelijke samenkomsten ter plaatse, zuilen in alle gemeenten van ons land de jongeren voor de raadhuizen, ot anders op daartoe geschikte plaatsen met vlaggen, banieren en muziek samenkomen. Het ligt in de bedoeling dat de burgemeester van elke ge meente de gemeentevlag zal toe vertrouwen aan de verzamelde jongeren, waarvan een deputatie met deze vlag naar Amsterdam zal gaan. Aan de vervaardiging der vlaggen wordt druk gewerkt Waar gemeentelijke of provinciale vlaggen niet bestaan, worden zij met medewerking van den rijks archivaris in Den Bosch vast gesteld. De deputatie zal voor de ge meenten met 10,000 of minder inwoners uit 3 personen bestaan, uit gemeenten boven de 10,000 inwoners gaat voor elke volgende 10,000 één persoon meer met de deputatie mede. Deze vlaggen worden per auto, liefst met open auto's, uit alle plaatsen van het land naar Amsterdam gebracht, waar des avonds de betooging van jong Nederland aan H.M de Koningin op den üain plaats heeft. Behalve de gemeentevlag- $en gullen ook deputaties van 5 leden van alle vereenigingen, die aan deze betooging mededoen, met hun vaandel aanwezig zijn. Zij scharen zich allen tegen het vallen van den avond op den Dam, waarheen zij met muziek korpsen van jongeren, van een bepaald punt uit, opgetrokken zijn. Daar zullen zij, als de Koningin op het balcon van het paleis verschijnt, uitdrukking geven aan de trouw van de jeugd van alle gemeenten van ons vaderland, door het neigen van de vlaggen. Vooraf wordt dan als plechtige inzet „Wilt heden nu treden" gespeeld en gezongen. Tot slot van de plechtigheid zal het 1ste en 6de couplet van het Wilhel mus gezongen worden. Aan de vlaggen zal dan een wimpel be vestigd worden, als herinnering aan deze plechtigheid, en den volgenden dag zal in elke ge meente de vlag weer door de jeugd aan den burgemeester worden teruggegeven. De symboliek van deze betoo ging schuilt hierin, dat op deze wijze de jeugd aan haar nationale eenheid uiting geeft door het brengen van de vlaggen van alle gemeenten naar den Dam, ten aanschouwe van de Koningin, aa#n wie zij trouw betoont. Er wordt aan gedacht Ned- Indië, Suriname en Cur^ao bij deze huldiging in te schakelen. In de plaatsen, waar geen jeugdverenigingen zijn, is de hulp der Oranjevereenigingen in geroepen. Kerkelijke herdenking. Door de regeering is aan de verschillende kerken het volgende schrijven gericht: 's Gravenhage, 27 Juni 1938. Het aanstaand jubileum van Hare Majesteit de Koningin stemt tot ootmoedige erkentelijkheid. De regeering zou het op prijs stellen, indien op 5 September e k. de kerkgenootschappen aan leiding konden vinden deze heu gelijke gebeurtenis plechtig ker kelijk te herdenken. De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers. (w.jj.) H. COLIJN. Prinses Juliana en Z.K H. Prins Bernhard, terwijl aan den minister van binnenlandsche zaken een telegram werd gezonden, waarin de vergadering haar waardeering en vertrouwen uitte in het beleid van den minister op het terrein van den radio-omroep. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter, de heer G. de Clercq, dat de A.V.R O- geworden is tot een der bloeiendste, wel varendste, geachtste en invloed rijkste instellingen, welke ooit aan onbaatzuchtig particulier ini tiatief zijn ontsproten. De directeur, de heer W. Vogt, gaf een overzicht van den toestand van het omroepsbedrijf. Het bedrijfsoverschot bedroeg ruim een half millioen gulden tegen ruim 434 duizend gulden in 1936. De belegde reserves bedroegen op 1 Januari j.l. ruim 2.5 millioen gulden of 1 ton minder dan in 1936, daar staat tegenover dat veel waardevol on roerend goed werd verworven. Het aantal leden gaat in stij gende lijn. In 1938 hoopt men de 200.000 te overschrijden. De luistervinkbijdragen gingen ach teruit. door Zeeuwsch Vlaanderen te doen maken. Wekelijks zullen dergelijke tochten worden inge richt. In verband hiermede zal op Zaterdag a.s. een proeftrip worden gehouden, waaraan door verschillende autoriteiten zal wor den deelgenomen, o. a. door den Commissaris der Koningin in Zeeland, leden van Ged. Staten, verschillende journalisten, het bestuur van de Prov. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, enz. Men zal om 9 uur uit Viissingen I vertrekken De rondrit door Z.- I Vlaanderen Oostelijk en Westelijk deel is als volgt: Ter Neuzen, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Axel, Sas van Gent, Sluiskil, Philippine, IJzendijke, Schoon dijke, Oostburg, Sluis, Cadzand, Groede, Breskens, alwaar om 16,45 zal worden ingescheept In de verschillende plaatsen waar zich V. V. V.'s bevinden, zal worden opgehouden voor het laten afstempelen der toeristen boekjes en zal de een of andere versnapering worden aangeboden, terwijl te Hulst zal worden ge luncht. De nationale film. De minister van binnenland sche zaken heeft een schrijven gericht aan de burgemeesters in den lande, waarin hij eraan her innert, dat ter gelegenheid van de viering van het a.s. regeerings jubileum van H. M. de Koningin nen nationale film, getiteld «Veertig jaren" vervaardigd wordt. Deze fiim zal binnenkort gereed komen. De minister vestigt er de aan dacht op, dat deze herdenkings- fi m, die in zijn samenstelling door personen van iedere richting en leeftijd kan worden aanvaard en gewaardeerd, stellig kan bij dragen tot een juiste wijze van herdenking door de bevolking. De gemeentebesturen kunnen op verschillende wijzen het ver- toonen van deze film bevorderen. Zonder nader erop in te gaan, op welke wijze dit in ieder bij zonder geval zal kunnen geschie den, doet de minister een beroep op de medewerking der burge meesters, om bij te dragen tot het welslagen van deze nieuwe wijze van herdenking. De Koningin op reis. Zaterdag is H M. de Koningin met gevolg vertrokken naar Zwit serland en Zondagmorgen in Bazel aangekomen. Des middags werd de reis per auto naar Luzern en het Vierwoudstedenmeer voort gezet. Vandaar wordt een pas- sentocht ondernomen, waarbij ongeveer geheel Zwitserland door gereisd'wordt. De reis zal 10 a 12 dagen duren. De A.V.R.O. De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft Zateidag in Den Helder haar elfde jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Bij den aanvang der bijeen komst werd besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin uiting wordt gegeven aan gevoelens van eerbied en ver knochtheid. Een dergelijk tele gram werd gezonden aan H.K.H, AXEL, 5 Juli 1938. De Oranje-Bazar. Ook Vrijdagavond mocht de bazar zich nog verheugen in een druk bezoek en heerschte weer een gezellige stemming. Daar nog niet alle voorradige goederen een kooper hadden gevonden, werd tot de autoriteiten het ver zoek gericht, om ook den Zater dagmiddag en -avond nog te mo gen benutten, op welk verzoek gunstig werd beschikt. Nog tal van bezoekers kwamen opdagen en vooral de Zaterdag avond bracht heel wat drukte met het verloten van verschillende prijzen en tot slot werd nog bij opbod het resteerende aan den man gebracht. Onderwijl werd door nijvere handen met het opruimingswerk begonnen en tot slot bracht de voorzitter der feestcommissie, de heer J. M. Oggei een woord van dank aan allen, die hadden mee gewerkt aan het welslagen van deze bazar, en hoopte, dat in September allen als Axelaars onder elkaar in eensgezindheid en op waardige wijze het jubileum onzer geëerbiedigde Koningin zouden vieren. Inzonderheid prees spreker nog het werk der dames, die onafgebroken in de consump tietent werkzaam waren geweest. Het batig slot is nog niet be kend, daar nog niet alle rekenin gen bij den penningmeester zijn ingekomen, doch dit zal in elk geval niet teleurstellen. Zaterdag ging het gerucht dat de vrachtrijder L. alhier te Mechelen met zijn auto in botsing zou zijn gekomen en zelf het leven erbij had ingeschoten. Gelukkig is dit bericht ten zeerste over dreven, al is er iets van waar. Van betrouwbare zijde vernemen we, dat L. door een gemeente-auto te Mechelen werd aangereden, waarbij de wagen zwaar bescha digd werd, doch L., die zelf chauffeerde, er met een kwetsuur aan het been afkwam. Ofschoon hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen, heeft L. toch j.l. Zaterdag nog de thuisreis per trein kunnen aanvaarden. De wegwerken aan de brug ondervonden heden eenige vertraging, doordat er veel passage was, wegens de veulen- keuring eensdeels en ten andere door het weer. Men is nl. juist bezig aan het verbreeden van de- brug. Hierdoor ondervindt ook de tram eenige stagnatie, want nu is de tramlijn opgebroken, zoodat de rijtuigen maar rijden tot de Zeestraat noordelijk en tot aan de brug, zuidelijk daarvan. 1 rips door Zeeuwsch- Vlaanderen. Door de Prov. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer zijn onder handelingen gevoerd met de di recties der Prov. bootdienst op de Wester-Schelde en de Z.-Vl. Tramw. Mij. om toeristen, welke op Walcheren vertoeven, ook op een gemakkelijke v:j|?e een tochtje Zomersproeten SPRUTOL Chr. Hist. Unie. Zaterdag werd te Goes de jaar lijksche landdag gehouden van den Kamerkring Middelburg van de Chr. Hisi. Unie, onder voor zitterschap van ds. Steinz. Als sprekers traden op mevr. Brys- Kieyn, te Bilthoven voor de vrou wengroep, dhr. A. Fortgens, te Voorschoten voor de jongeren groepen en jhr. prof. mr. de Sa vornin Lohman, met een slot woord. Veulenkeuring. We leven weer in den tijd, dat de paardenfokkerij hoogtij viert. Na de officiëele Junikeu ringen volgen de particuliere keu ringen en zoo zijn achtereenvol gens IJzendijke (waar de vorige week een fokdag gehouden werd), Hulst, dat gisteren en Axel dat heden haar veulenkeuring had, voor Zeeuwsch-Vlaanderen weer plaatsen geweest, waar honderden paardenfokkers en belangstellen den samenkwamen, om er een collectie paarden en veulens te bezichtigen voor een liefhebber om van te watertanden. Geen wonder dan ook, dat die keu ringen door geheel ons land de aandacht trekken en ook vreem delingen uit de paardenwereld hierheen komen, om er hun voor deel te zoeken voor hun stallen We ontmoetten zelfs een speci- alen verslaggever van de N. Rott. Crt., die als deskundige zijn blik liet gaan over de vooral hier ver toonde keurcollectie veulens en van wien we den indruk kregen, dat hij vol belangstelling en be wondering was over de kwaliteit der hengstveulens en merrieveu lens niet alleen, maai ook over die der moederpaarden en stam vaders welke aan de lijn stonden. Wij als leeken kunnen hierover moeilijk oordeelen, maar gehoord de meening van kenners zijn we overtuigd, dat ook de vakbladen lofwaardige artikelen zullen be vatten ovei wat Axel en omge ving in het artikel paarden kan presenteeren. De jury, bestaande uit de h.h. P. Dekker, te Borssele en C Sieijaert te Graauw voor de mer rieveulens, metj. van 't Westeinde te Niedorp en L. H. Koopman te Nieuwerkerk voor de hengstveu lens had een zware taak, zoodat het niet te verwonderen is, dat de afloop later was, dan men verwacht had. Temeer, waar eenige honderden fokkers achter de lijn niet-officiëel meekeuren is het aan te nemen, dat de keur meesters hun taak ernstig op vatten. K Er waren 79 veulens ingeschre ven en 4 stamvaders. De uitslag der keuring was als volgt le Klasse, Merrieveulens, ge- bor«n vóór l Mei, le prijs Clara, van A. de Moor, Sluiskil. 2e Beatrix, van wed. J. Diele- man, Carma, van A. Dees, Sluis kil, en Laura, van J. van Hoeve, Sluiskil. 3e Acrona, van A. Dees, vnd., Rosa, van S. Oudenaerde, Zuid- dorpevan Pr. Vervaet, West dorpe, en Paula, van Jac. de Putter. 4e Beatrix, van A Dees vnd., Dalia, van A. de Kraker, Zaam slag, Truus, van M. Puylaert, Zuiddorpe, en Paula, van L. de Regt, Zaamslag. Eerv. verm. Trui en Tilly, van M Puylaert, vnd. 2e Klasse, Merrieveulens, ge boren na 1 Mei. le prijs Camelia, van W. Staal, Stoppeldijk. 2e Beatrix, van M. van Fraaijen- hove. 3e Beatrix, van Jac. de Putter en 4e Paula, van Wed. de Nijs, Terneuzen. Eerv. verm. Lizette, van Iz. de Feijter, en Bertha, van J. de Klerk, Zaamslag. 3e Klasse, hengstveulens, geb. vóór 1 Mei. le pr. Freddy, van W. Staal vnd. 2e Dragon, van A. Kindt, Hoek, Avenir, van P. Dieleman, Zaam slag, en Benno, van J. van Hoeve, Sluiskil. 3e Paul, van A. Dekker, Zaam slag, Diamant, van A. van Waes, Zuiddorpe, Adolf, van C. de Feij- ler, Vogelwaarde, en van C. de Putter. 4e Benno, van H. Kerckhaert, van Gebr. Daelman, West- dorpe, Marius, van S. van Hoeve en van Gebr. Daelman vnd. Eerv. verm. Barra, van J. van Hoeve en Albert, van Jac. de Putter. 4e Klasse, hengstveulens, geb. na 1 Mei. le prijs Dragon, van J. Ser- rarens, Ossenisse. 2e Paul, van W. Staal vnd., en Paul, van E. Verhelst, Westdorpe. 3e van C. de Putter, en Clairon, van H. Bonte, Koewacht. 4e Joop, van W. den Hamer. 5e Klasse, hengsten met af stammelingen. le prijs Acron, van Corn, de Feijter, Vogelwaarde, 2e Bcyern, van H. Bonte, Koewacht, 3e Bloc, van „De Verwachting" Axel, en 4e Harold, van C. de Putter. Waar geen woonplaats staat vermeld, is Axel bedoeld. De prijzen bestonden in fraaie me dailles. Deze veulenkeuring, die de eerste is, welke, na ontbinding van de vereeniging „Arbeid Adelt" weer werd gehouden door de Vereen, van Zeeuwsche Fokkers, en ook de eerste is, waarbij de veulens naar leefiijd werden ge splitst, kan alleszins als geslaagd worden beschouwd, al werkte het buiïge weer niet erg mee. Steun Koolzaad. Naar aanleiding van de bin nenkort aanvangende uitzaai van in 1939 te oogsten koolzaad, deelt men mede, dat het in de bedoeling ligt voor den koolzaad- oogst 1939 zoodanige maatregelen te treffen, dat de telers kunnen rekenen op een richtprijs van 1 15 per 100 kg. boerenschoon zaad. Paardententoonstelling-Parijs. De Nederlandsche regeerinf heeft jhr. J. van Vredenburchj algemeen voorzitter van de Ver eeniging Stamboek voor het Ne derlandsche trekpaard (B.T.) en Dr Ir. A. Sevenster, rjjksland- bouwcoüKulenc voor Nederland en Frankrijk, aangewezen als regeeringsgedelegeerden op de- nationale paardententoonstelling, welke van 7 11 Juli te Parijs gehouden wordt. Teeltpremie voor vlas. Het ligt in de bedoeling voor vlas van den oogst 1938, waar voor taxatie van de opbrengsL is aangevraagd, een teeltpremie te geven, op een wijze, overeen komende met die van het vorige jaar. Voor zoover de telers hun vlas mochten verkoopen, wordt hun in hun eigen belang aangeraden, onmiddellijk na den verknop een trsrlcoopbriefjtt aan de landbouw» verdwijnen spoedig door 'n pot Drogisten

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2