Als U „Mijnhardtjes" vraagt, dan akkertjes 13 ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijnhardt, die allerlei pijnen snel doen verdwijnen De verjaardag van Prins Bernhard Alom in den lande is Woensda« de verjaardag van Prins Bernhard gevierd. De Koningin vertoefde voor de viering van den verjaar dag in het paleis te Soestdijk. In de groote steden hadden min of meer groote feestelijk heden plaats, die echter slechts ten deele tot hun recht kwamen tengevolge van het stormachtige weer. De Prins zelf heeft het défilé van eenige duizenden padvinders vanaf het paleis Soestdijk gade geslagen. Prins Aschwin was ook uit Duitschland overgekomen. Ex keizer Wilhelm, vergezeld van de Prinses van Hessen, kwam per auto naar het paleis gereden, om daar persoonlijk aan Prim Bernhard en Prinses Juliana zij gelukwenschen aan te bieden. Prins Bernhard op Soesterberg. H d nvooimiddag bracht Prins Bernnard een bezoek aan het viiegveld Soesterberg ten einde tegenwoordig te zijn bij de her denking van het 25 jarig bestaan van de Militaire Luchtvaart. Vijftien jaar geleden is hier een monument opgericht ter nage dachtenis aan de gevallen vlie gers, dat nu op een voetstuk is geplaatst en omringd door eer- fraai plantsoen. Precies om elf uur legt df Prins een krans neer bij den voet van het monument Een grooi aantal vliegtuigen circuleert boven het vliegveld, de vlaggen gaan omhoog en plechtig speelt d- muziek het volkslied door alL aanwezigen in diepe ontroering aangehoord. Verscnillende sprekers voerden het woord en vele van hoogwaar d gheiasbekP eders woonden deze picchtigneid Dij. Meer belasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 2U Dec. 1935, tot htifi g van op centen op enkele betastingen tei versterking van de middelen tor dekking van de uitgaven des rijkv Op het oogenbnk wordt, naas de 20 opcenten krachtens art. 5 der wet van 8 Dec. 1933 een heffi ig van 73 opcenten toegepast. Deze heffi -g loopt over de boek jaren, weike eindigen tusschen 1 Mei 1938 en 1 Mei 1939. Voor gesteld wordt ook de onderwer pelijke heffing van 20 opcenter thans slechts tot 1 Mei 1939 te verlengen. De heffing van alk rijksopcenten op de dividend-en taritièmebelasting loopt dan gelijk af. Bij de overweging te zijner tijd in hoeverre opcentenheffing moet worden gecontinueerd, zul len dan alle opcenten tegelijk worden bezien. Provinciale Staten. Z.-Vl. Tramw.-maatschappijen Van de in Maart 1936 door hen voor de fusie van de tram wegbedrijveninZeeland ingestelde commissie ontvingen Qed. Staten een verslag d d. 17 Juni. Uit dit verslag blijkt, dat de pogingen om de tramwegbedrijven in Z.-Vl tot een gemeenschappelijke ex ploitatie te brengen, in zooverre succes hebben gehad, dat ma*, worden verwacht, dat de fusir thans spoedig haar beslag zal krijgen. Uiteraard verheugt het Qed. Staten, dat de fusie-commis sie onder deze omstandigheden bereid is hare werkzaamheden tei zake van deze aangelegenheid nog een korten tijd voort te zetten. Qed. Staten herinneren er aan, dal in de vergadering d.d 14Juh 1936 besloten is op nader te stelten voorwaarden mede te hel pen aan de kapuaalsreorganisatie der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maaiscnappij, wanneer op een door de Staten goed tt keuren wijze tusschen genoemde N.V. en de N V. Stoomtram Maai schappij Breskens-Maldeghem overeenstemming verkregen zal zijn omtrent gemeenschappelijke exploitatie harer bedrijven. Nu die overeenstemming nog niet bereikt is kunnen worden, hebben Ged. Staten omtrent deze aan gelegenheid nog niet het gevoelen gevraagd van de commissie uit de Staten inzake de kapitaalsreor ganisatie. Het ligt echter in het voornemen van Ged. Staten om, zoodra de fusie haar beslag zal hebben gekregen, de daarop be trekking hebbende stukken ten spoedigste in handen van voor noemde commissie te stellen, op dat zij Prov. Staten ter zake van advies zal kunnen dienen. Behalve een afschrijving op de aan de N.V. Z.V T.M. verleende rentelooze voorschotten, zal er echter vermoedelijk ook een af schrijving op de aan de Stoom tram Maatschappij Breskens— Maldeghem verleende rentelooze voorschotten dienen plaats te hebben. Ged. Staten stellen daar om voor aan de krachtens het besluit van 17 Dec. 1935 be noemde commissie cp te dragen, ingeval van de N V. Stoomtram- Maatschappij Breskens-Malde- ghem een verzoek mocht worden ontvangen tot afschrijving op de haar door de provincie verleende rentelooze voorschotten, een on derzoek in te stellen. Onderzoek te duur. Bekend is, dat tegenover de plannen tot een veerverbinding aan den Perkpolder een plan bestond voor een meer noordelijk te vormen veer, het zgn. „Noord"- plan, of het zgn. plan-Bauwens Naar aanleiding hiervan werd in 1937 door de Staten van Zee landeen commissie van onderzoek benoemd naar een goedkoope, economische en snelle veerverbin ding over de Wester-Schelde. De ze commissie nu zag zich bij den aanvang van hare werkzaamheden voor het feit geplaatst, dat de minister van Waterstaat reeds een beslissing had genomen inzake de verplaatsing van de aanlegplaatsen 'an den veerdienst Hansweert Walsoorden naar bij Kruiningen en in den Perkpolder onder Honte nisse te graven. Tot aanbesteding van het eerste gedeelte van dit werk, n.l den aanleg van de haven in den Perkpolder zou destijds worden overgegaan. Daar de commissie zich door deze beslissing belemmerd ge voelde aldus meldt zij aan de Prov. Staten in de volbrenging van de aan haar opgedragen taak en zij het wenschelijk achtte, dat aan het tot stand brengen van een nieuwe veerverbinding over de Westerschelde een onderzoek harerzijds naar de mogelijkheid van een veer aan het verdronken land van Saeftinge over de Noord voorafging, richtte zij tot den minister van Waterstaat het ver zoek de uitvoering van de werke i in den Perkpolder op te schorten, totdat de commissie te zijner tijd met haar onderzoek gereed zou zijn gekomen. De minister bleek, mede op aandrang van Ged. St., hiertoe evenwel niet bereid. Noch tans meende de commissie toch een eventueele verbinding over de Noord aan een onderzoek te moeten onderwerpen, wilde zij ie haar gegeven opdracht naar behooren nakomen. Natuurlijk kost dat onderzoek geld en daarom hadden de Staten daarvoor f600 beschikbaar ge steld Maar later bleek, dat dn bedrag veel te gering was en men daarvoor wel f6000 noodig zou hebben, zoodat een verzoek bij Ged. Staten ingekomen is om dat crediet te verleenen. Ged. Staten meenen echter te moeten ontraden om dit verzoek van de commissie in te willigen. Men kan over de mogelijkheid en wenschelijkheid eener veerverbin ding over de Noord denken gelijk men wil, dit mag toch wel worden aangenomen, dat op eenige finan- cieele medewerking van het Rijk >ij het tot standbrengen en ex- ploiteeren dier verbinding niet te rekenen valt, nu eenmaal vaststaat, dat enkele kilometers rivier-af- v/aarts de verbinding Kruiningen Perkpolder er komt en daarin door het Rijk belangrijke bedragen zullen worden vastgelegd. Tenslotte wijzen Ged. Staten er op, dat voor het tot stand brengen der hier bedoelde veer verbinding, inpoldering van hel land van Saeftinge noodig is en dat zij wel willen zeggen, dat de waarschijnlijkheid hun vooralsnog gering voorkomt, gelet op de zier besliste uitspraken der daarbij betrokken ministers. Een nader onderzoek, als de commissie wenscht, kan derhalve naar de meening van Ged. Staten, slechts theoretische waarde heb ben. De toestand der provinciale financiën laat evenwel niet toe, enkele duizenden guldens te be steden aan een zuiver theoretisch onderzoek, dat, zeker in de eerst volgende jaren, tot geen enkel practisch resultaat zal kunnen leiden. AXEL, 1 Juli 1938. De verjaardag van Prins Bern hard is Woensdag voor de tweede maal in ons land gevierd. De wijze waarop de gemaal onzer Kroonprinses zich, ofschoon vreemdeling voor ons en wij voor hem, aan de eigenaardigheden van ons land en volk wist aan te passen, maakten Prins Birnhard in Nederland al spoedig populair Dit bleek bij zijn ongesteldheid ais gevolg van het auto-ongeluk, dit bleek ook nu bij zijn jaardag Dankbaarheid vervulde de natie vooral voor het geluk, dat hij over onze Koningin en vooral over Prinses Juliana bracht, die nu niet alleen Gemalin, maar ook Moeder is geworden en ons in Prinses Beatrix de hope des vaderlands neeft geschonken. Jammer, datdeZuidwesterstorm oorzaak was, dat velen de vlaggen binnen hielden en het Nederland- sche volk nu daaraan geen uiting kon geven door de vaderlandsche driekleur rood-wit-blauw uit te nangen. Toch leefde het volk in het hart met ons Vorstenhuis mede en dacht aan den jaardag van Prins Bernhard. Behalve dat hier ter plaatse een Oranje-landdag werd gehou den en een Oranje-bazar (men zie de verslagen elders in dit blad) maakten 's avonds de beide mu ziekgezelschappen een muzikale wandeling door de stad, omstuwd door een vroolijke jeugd-massa. Ook de gewone rondgang met de kleuters der fröbelscholen had weer plaats, dank zij het feit, dat het weer droog bleef. beide harmoniecorpsen en zang koren alhier. Optimisten verwachten alzoo niet anders, dan dat de dag van Woensdag zou worden een dag van geweld, een dag van daverend hoera door duizenden op de koninklijke familie en op het Oranjehuis. De gevoerde actie gaf daar alle reden voor. Hei heeft helaas niet zoo mogen zijn. En nu moge men de oor zaak van dezen tegenvaller in het vrij ongunstige weer zoeken, wie de zaak nuchter bekeek, kan zeg gen, dat de door het bestuur van de Christelijke Oranjevereeniging georganiseerde Eerste Zeeuwsch- Vlaamsche Oranje-Landdag zelfs nog aan de verwachtingen van een pessimist niet heeft beantwoord, voor wat het bezoek en de geest drift betreft. Als men weet, dat er ongeveer 500 menschen klein en groot op het terrein waren en daarvan geen honderd menschen uit den vreem de waren te tellen, terwijl twee muziekcorpsen, een zangkoor en een turnvereeniging plus n 1 verplichte bezoekers en personeel, dat er van de ruim 30 burgemees ters misschien een tiental waren en slechts één predikant maar geen enkel R K priester werd aange troffen, ofschoon, naar we verne men, allen gevraagd waren, dan is daar meer dan het weer dat een rol speelt. Waar dat meerdere in bestaat, zijn we niet bij machte te ver klaren, maar als we hoorden, dat die „Eerste Oranje-Landdag" de laatste wel kan zijn, dan is die voorspelling niet gewaagd. Jammer is dat. Want ontegen zeggelijk schoon en verh-ffend zou zoo'n betooging kumenzijn, temeer in het Zeeuwsch-Vlaam sche, dat zoo hecht aan Oranje verbonden is en ook gaarne daar van uiting geeft niet alleen, maar zelfs daarvoor ook offers wil brengen, mits men van het wel slagen van zoo'n meting ver zekerd is. Thans scheen dat vertrouwen niet aanwezig en de feiten hebben den schijn tot werkelijkheid ge bracht. Gelukkig maar, dat de gezind heid der Zeeuwsch Vlamingen aan ons Vorstelijk Huis niet evenredig is aan de belangstelling voor dezen landdag Een Oranje-Landdag. Het is bekend, dat het bestuur der Christelijke Oranjevereeniging alhier enkele weken geleden het initiatief nam tot het organiseeren van een betooging, waarbij geheel Zeeuwsch-Vlaanderen uiting zou komen geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid, die heer- schen onder de hier wonende Oranje-lievende bevolking en wel op den jaardag van Z K.H. Prins Bernhard. Deze betooging zou dan gehouden worden onder den naam „Eerste Zeeuwsch-Viaam- Oranje Landdag", op de weide van de Gebr Verstraten (aan de Eerste Verkorting) alhier of bij ongunstig weer in de Geref K rk. Een kraentige propaganda werd gemaakt. In levedige kleuren werden vele glasbiljetten opge hangen, waarop het programma stond vermeld. In stad en dorp' werden duizenden circulaires ver spreid door geheel Zeeuwsch-Vl., waarin werd opgewekt tot deel name, terwijl bovendien nog per luidspreker in een met oranje versierde auto den volke kond werd gedaan van de beraamde plannen. Plaatselijke overheden op maat schappelijk gebied werden overal genoodigd tot medewerking, ter wijl vooraanstaande sprekers van christelijk historische, anti-revolu tionaire en katholieke richting een rede zouden uitspreken, afgewis- We zullen derhalve den land dag beschouwen uit plaatselijk oogpunt en dan mogen we wel zeggen, dat de opzet is geslaagd, al kunnen dan ook de gemaakte onkosten onmogelijk door de opbrengst van entrée's en collectes enz. worden gedekt. Te ruim twee uur verzamelde men zich op de fraaie weide van de Gebr. Verstraten, waar een versierd podium voor de sprekers was opgesteld, een verhoog voor de muziek, terwijl een krachtige luidspreker was aangebracht, waardoor het gesprokene op af stand duidelijk hoorbaar was. Ook was er een consumptieteHt. Van de versiering domineerde het oranje, doch de nationale kleur rood-wit-blauw werd gemist. Er toonde zich al spoedig (plaat selijk bedoeld) flinke belangstel ling en op den weg erheen was ook druk verkeer door velen, die op afstand een en ander eens wilden bekijken. Van de Zeeuwssch-Vlaamsche burgemeesters merkten we op, die van Axel, Zaamslag, Koewacht, Hontenisse, Vogelwaarde, West- dorpe, IJzendijke en Zuidzande, voorts ds. J. S. Post, geref. pre dikant en de aangekondigde spre kers, prof. jhr. mr B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. H. Bijleveld, oud minister, te Amsterdam, en pater Borromeüs de Greeve, te Delft. De heer mr. P. Dieleman, lid van Ged St., die eveneens als spreker stond aangekondigd, was niet aanwezig. Toen de bezoekers hadden plaats genomen op de daarvoor tegenover het podium geplaatste stoelen, opende de voorzitter van deChr Oranjevereeniging, de heer W. A. den Boggende de samen komst met gebed en sprak ver deelde mede, dat de commissaris der Koningin in Zeeland, welke door het bestuur was uitgenoodigd, verhinderd was tegenwoordig te zijn wegens verblijf in het buiten land, waarna onder begeleiding van de muziek werd gezongen „Zij zullen het niet hebben", enz. Als eerste spreker werd nu ingeleid jhr. mr. Lohman vnd., die tot onderwerp had gekozen „Nederland en Oranje". Spreker herinnerde aan den band tusschen ons land en het Oranjehuis op historische gronden en tevens ook aan de rol, die Zeeuwsch-Vl. daarin heeft gehad, waardoor dit gewest is geworden een hecht bolwerk voor vorst en vaderland, getuige nog de anti-annexalie- beweging. Tenslotte wees spr. er op, dat noch het Nederlandsche volk, noch zijne vorstin een dictator naast zich zal duiden als waarvan het buitenland voorbeel den toont. Met geestdrift werd hierop het Zeeuwsch-Vlaamsch volkslied ge zongen, waarna de harmonie Con cordia een muzieknummer ten beste gaf. lntusschen had mr. Bijleveld den katheder betreden en gaf een rede te hooren over het onder werp,'tls feest in Nederland", daarbij verklarende, waarom het feest was. Spr. bestreed daarbij den laster die, naar hij zeide, door de buitelandsche pers wordt verspreid en schetste de eigen schappen van den Prins, die de harten van het Nederlandsche volk heeft gewonnen, als gemaal van onze Prinses, als vader van de lieve Prinses Beatrix, als schoon zoon van H.M. de Koningin. Na deze rede werd het Volks lied gezongen en een pauze aan gekondigd, waarin men in de groote tent gelegenheid had om eenige ververschingen te gebrui ken. Het tweede gedeelte van de meeting werd begonnen met de vertooning van eenige oefeningen van de Chr. turnvereeniging. Als laatste spreker trad hierna op de bekende R. K redenaar Pafer Borromeüs, die bepleitte, dat we ons zelf moeten blijven, nadat hij in felle kleuren had afgeteekend, hoe communisme en fascisme, bolsjewisme en N.S.B. loeren op hun kans om de macht in Nederland in handen te krijgen. Spr. spoorde aan om zictizelf te blijven en zich niet aan die hartstoenten van ongeloof over te geven, maar liever te trachten zijn ziel te redden en mocht het eenmaal zijn dat ons land werd overgeleverd aan overmacht, wij dan ons verlaten op Hem, die het dan zoo gewild heeft. De verschillende redevoeringen werden meermalen dooi instem mend applaus onderbroken en bevestigd door nog krachtiger handgeklap,als dankbaarheid voor het gehoorde. Bij het einde dankte dhr. Den Boggende vnd. de sprekers en ook de Gebr. Verstraten voor het gratis gebruik der weide Tevens beval hij de collecte aan bij den seld door muïick cn lang van de j volgens een inleidend woord en uitgang, ter bestrijding der kosten (Een koker "AKKERTJES" 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U koopt, een heeft origineele U twéé glazen buis voordeelen U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Bij Apothekers en Drogisten. Doos van 2 stuks - 2 stuivers. Koker met glazen buis van 13

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2