Binneulat d. Landbouw. Gemengd INieuws. In Zuid-West Polen, in de omgeving van Zwierci, is de bliksem in een aamal boerderijen geslagen, die tot den grond toe afbrandden. Verscheidene per sonen vonden hierbij den dood. De te velde staande gewassen hadden veel te lijden van de zware hagelbuien. Een Jaoansch verkeersvlieg tuig is Zaterdag even voor de landing op het vliegveld van Giren (O 'Stkust van Formosa) van dertig meter hoogte gevallen. De bestuurder en vier passagiers kwamen om het leven. De Old Bailey heeft een vrouw ter dood veroordeeld, die een kindje van vier weken, het kind van haar man bij een andere vrouw, uit den trein had gegooid, waardoor het was overleden. De ju-y heeft de vrouw voor gratie aanbevolen. het postkantoor alhier na 12 uur vaor den postdienst gesloten. Tot 12 uur worden al de onder- deelen van dien dienst behandeld, óók girozaken. Op dien dag vervallen de 2e pakketpostbestelling, alsmede na 12 uur alie lichtingen der buiten- brievenbussen, uitgezonderd die, aansluitende op de verzending voor de nachttreinen. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons j te berichten, dat begin Juli wordt begonnen met het vervolgen van a. de afslagen P. rsoneele B lasting 1938, gedateerd in April, waarop dan nog niet l/i deel zal zijn aangezuiverd, en b. de aanslagen Inkomsten Belasting 1937 '38, gedateerd in Januari 1938, die dan nog niet geheel zijn afbetaald. Hulde van schilders. Naar gemeld wordt, heeft het bestuur van de maatschappij „Rembrandt" te Amsterdam het plan opgevat, H.M. de Koningin, ter gelegenheid van het veertig jarig regeeringsjubileum, een por tefeuille aan te bieden, bevattende kunstwerken, aquarellen, teeke- ningen en grafisch werk van schildersleden. Het bestuur heeft van den particulier secretaris van H M. de Koningin, baron Sixma van Heem stra, een schrijven ontvangen, waarin meegedeeld is, dat H. M de Koningin zeer gaarne deze portefeuille zal ontvangen. Ook met het 25 jarig regeerings jubileum heeft de mij «Rem brandt" destijds een portefeuille met kunstwerken aangeboden. Het ligt in de bedoeling thans de aanbieding te doen geschieden in het Koninklijk Paleis tijdens het bezoek aan de hoofdstad. Volgens den wensch van de Koningin zal de portefeuille een zeer eenvoudig karakter dragen. Op de buitenzijde zal een W. met kroon worden aangebracht. Hofjager Spek. Hnfjager W. Sp< k, die bij het auto-ongeluk in November met Prins Bernhard b trokken was, is nog niet geheel hersteld Wel blijft zijn toestand vooruitgaan. Van hervatting van zijn werk is nog geen sprake. Het is voor namelijk een storing van de zenuwen, waarmee hij te kampen heeft. Hij wordt thuis verpleegd Prins Bernhard heeft hem onlangs nog bezocht. Gevaarlijke snelbinders. De geneesku dige en pharma- ceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezond heid schrijft Sinds mijn laatste waarschu wing ten aanzien van het beves tigen van gummi-snelbinders aan fietsen, zijn weer verschillende ernstige gevallen van oogverwon dingen voorgekomen, welke door deze snelbinders zijn veroorzaakt Ik kan het publiek er niet met genoeg klem op wijzen, dat het er in zijn eigen belang op moe» letten, dat de metalen ring van den snelbinder zoo aan de fi ts verbonden is, dat hij niet kan losschieten. Oranje-Bazar en Oranje-Landdag Er heerscht thans heel wat bedrijvigheid op het terrein bij villa „Beatrix" aan de Zeestraat. Kramen en tenten worden opge slagen en hier en daar versiering aangebracht om de honderden bezoekers in de komende dagen het zoo gezellig mogelijk te ma ken. °Een bijzonderheid dient ver meld en wei, dat, om aan de attracties deel te nemen men, inplaatst van geld, bonnen aan het personeel moet geven. Deze bonnen worden op het terrein te koop aangeboden en wel tegen 5 en 10 cent betaling. Deze methode vergemakkelijkt het weik van het secretariaat. Voor di avonds zal een prach tige verl chting worden aange bracht. Opgeluisterd wordt de bazar verder door strijkmuziek. Hopen wij op gunstig weer, me dewerking van het publiek om deze bazar te steunen en alles komt in orde. Hoe grooter op brengst nu, hoe grooter feest in September. Ook op het terrein nabij de Witte Brug is men druk doende om alles in orde te brengen voor den Orat je-Landdag, georgani seerd door de Chr. Oranje-ver- eeniging alhier. Zooals bekend zullen een 4 tal bekende sprekers optreden met belangwekkende onderwerpen. Het is te hopen, dat het weder morgen beter is, want zoowel voor den landdag als voor de bazar is mooi zomerweer een r-erste vereischte, wil men van welslagen verzekerd zijn. Laat ons inmiddels het beste hopen en moge een verkwikkend Öranje- zonnetje een en ander toelachen. den hierover, als zou er een goed loon in te verdienen zijn, zijn dus niet alleen voorbarig, maar ook bezijden de waarheid. Men houdt er niettemin den moed in. In een kreek aan de Ouden- burgsche Sluis werd door hen gelaars het lijk gevonden van den 45 jarigen A. de Block, die sedert begin der vorige week vermist werd. Zijn rijwiel werd naast hem gevonden. Vermoedelijk is de man aan den ter plaatse zeer gevaarlijken wegdraai in het water gereden. Het slachtoffer is af komstig van Wachtebeke en on gehuwd. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kwam, vermoedelijk tenge I volge van slecht zicht, een diesel tram der ZVTM ter hoogte van het café van v. d. Vijver aan de Isabellasluis, in botsing met een vrachtauto, bestuurd door P. van W uit Hulst. De rechterkant van de dieseltram werd totaal inge drukt, de auto kwam er vrij goed af. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor* Voor hel Zaterdag te Ter- neuzen gehouden eindexamen R. H. B. S. met vijf jarigen cursus slaagden de heeren J. Wisse, H. P. Augusteijn en J. de Feijter, allen te Axel; J. O. Huinetnan, J. Stuffken, J. L. Wiskerke en mej. P. W. Westerhof, allen te Terneu- zen; J. C. de Louw, van Antwer pen, en N P. Uyt den Bogaerd, van Sas van Gent. Afgewezen 2 candidaten. Tot burgemeester van Clinge is bij K. B. benoemd met ingang van 1 Juli a.s. de heer P. V. M Vercauteren, thans wethouder dier gemeente. Meisje verdronken. Het elfjarig dochtertje van den arbeider E. van Waes te Aarden- burg is Zaterdagmiddag in een kreek nabij die gemeente verdron ken. Het meisje was met eenige andere kinderen in de kreek gaan baden. Met nog een speelkame- ïaadje waagde zij zich waarschijn lijk te ver in het water. Beide kinderen verdwenen in de diepte. Het jongetje kon tijdig op het droge wurden gehaald. Bij het meisje waren de levensgeesten reeds geweken. Ook kunstmatige ademhaling mocht nietmeer baten. uit de groote belangstelling van paardenliefhebbers en van paar- denhandelaren. in tegenstelling met verleden jaar, was er echter maar een matige handel en de prijzen waren ook lager. Ver leden jaar werden er maar 2 veulens aangevoerd, nu zagen wij er verschillende, evenals in 1936 liep de prijs tusschen f 100 en f 120. Éénjarige paarden haalden hoogstens f 175 tegen verleden jaar f 225tweejarige kwamen met hooger dan f 225, tegen f275 in 1937; driejarige gingen voor hoogstens f300 (v j f325) j ;n werkpaarden voor f350, ver leden jaar f 450. Dit zijn dan ongeveer de hoogste bedragen, dus ook ver schillende dieren gingen voor minder in andere handen over Er was vanwege de „Dieren bescherming" weer gezorgd voor goede drinkbakken voor de paarden. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Komen aanloopenDuitsche herder (reu). Adres Kazerne Kon. Marechaussée, Axel. Muzikale rondwandeling. Morgenaven om 9 uur zal de Chr. harmonie „Hosanna," ter eHegenheid van den jaardag van Z.K H. Prins B-rnhard, een mu zikale rondwand ling door de gemeente maken, vertrekkend vanaf de Landbouwschool. Naar we vl nemen, zal ook Concordia om 8 uur een muzikale wandeling door de stralen male i en daarna op het bazarterrein musiceeren. Alfiu, 28 Juni 938. Naar we vernemen, zal ook dit jaar weer onder ieiding van burgemeester Blok een beroep worden gedaan op houders van auto's, om de ouden van dagen een prettigen dag te bezorgen en de verdere onkosten te bestrijden door de opbrengst van een te houden bloempjesdag. We wenschen hen, die dit mooie werk behartigen, goed succes. De vlag er op. Op het in aanbouw zijnde stad huis waait heden de driekleur, als teeken, zooals het in vakterm luidt: dat „de kap erop staat". Behalve de toren, is dus nu de hoogte van het gebouw bereikt. Postdienst. Op 29 Juni a.s., den verjaardag van Z. K, H. Prins Bernhard, is Erwten plukken De door zoovelen met spanning verbeide erwtenpluk-campagne is weer aangebroken. Via de ar beidsbeurs alhier zijn alle werk- loozen uit onze gemeente in dezen seizoenarbeid geplaatst. M^n aan vaardt dit werk, dat s< m; zeer loonend kan zijn, met graagte. Maar ook vele kleine midden standers of „zelfstandigen", wier bedrijf wel één of meer arbeids krachten kan missen, vrouwen, jonge meisjes, ja zelfs ouden van dagen (d.w.z, menschen boven 65 jaar), ziet men hier in koorts» achtige haast aan den arbeid, zoodat men zonder overdrijving zeggen kan, dat een 400-tal men schen uit onze gemtente in dit werk emplooi vinden. Aangezien bij deze arbeid het gewicht de maatstaf is voor de geleverde arbeidsprestatie, is het geringe gewicht der erwten wel een groote handicap, waardoor in het aller gunstigste geval maar de helft kan verdiend worden van het vorig jaar, Berichten in sommige dagbla- Besmettelijke ziekten. In de weck van 12 tot en met 18 Juni kwamen in de provincie Zeeland 8 gevallen van roodvonk voor, n.l. 4 te Sas van Gent (waarvan een 3de en 4de gevai in één gezin en een 3de geval in één gezin), 2 te Terneuzen (in één gezin) en één in de ge meenten Aardenburg en Sluis. Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen Aan het jaarverslag 1937 van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, ontleenen wij, dat het aantal afdeelingen 67 oleef, hei aantal leden daalde van 3688 tot 3533. Op 31 Dec. waren in dienst 67 verplegers en 122 verpleegsters. Op 1 Jan. werden 442 mannen en 426 vrouwen verpleegd, totaal 868 patiënten opgenomen wer den 92 mannen en 89 vrouwen, totaal 181. Ontslagen zijn 57 mannen en 51 vrouwen; met verlof gingen 46 mannen en 48 vrouwen. Op 31 Dec. waren nog 22 mannen en 20 vrouwen met verlof. Overleden zijn 33 mannen en 37 vrouwen. Op 31 Dec. waren in verpleging 444 mannen en 428 vrouwen, totaal 872 patiënten. Het aantal ver- pleegdagen was 319.616, het ge middeld aantal patiënten 875. De winst- en verliesrekening wijst een eindcijfer aan van f131.536 met een goed saldo van f 28.082. M. Crt. Handelspaarden. De jaarlijksche paardenmarkt te Middelburg gaf j.l. Donderdag weder een groote drukte. Ten eerste door het grooter aantal paarden dan verleden jaar, n.l. 356 tegen 293 in 1937. Zoo men uit deze cijfers ziet, heeft deze paardenmarkt nog steeds goede reden van bestaan. Dit bleek ook Bestrijding Colorado-kever. In enkele bladen heelt er be richt gesiaan, vermeldende, dar de bespuitingen met loodarsenaat van aardappelplanten, die thans in Zuid Westeljjk Nederland we gens het optreden van den Co lorado-kever is voorgeschreven, niet zou gelden voor de kleine perceeltjes, zooals die by wo ningen en in particuliere tuinen voorkomen. Dit bericht is niet juist. Door den Plantenziektenkundigen Dienst is de begpuiting van alle aardappelplanten, ook die op kleine perceeltjes, voorgeschre ven, omdat daardoor alleen de volledige uitroeiing van den Colo rado kever bereikt kan worden. Indien de bespuiting met voor zichtigheid wordt uitgevoerd, zal zy ook in tuintjes, waar naast de aardappels andere, c oor spoe dig verbruik bestemde gewassen staan, toegepast kunnen worden, zonder dat er gevaar voor ver- giftiging dezer gewassen gevreesd br-noett te worden. Dat de be spuiting met groote voorzichtig heid moet worden uitgevoerd, spreekt vanzelf, omdat er met pen vergiftige vloeistof gespoten wordt, en deze dus niet mag terecht komen op gewassen (aardbeien, sla, e d.), die spoedig verbruikt worden. Door het bedekken van deze gewassen met courantenpapier oi zakken tydans de b-spuiting kan geheel voorkomen worden, dat de ver giftige vloeistof er op terecht komt. Alleen in zeer byzondere ge vallen, b.v. indien een rjj aard appels tusschen aardbeien in staat, moet van bespuiting wor den afgezien. De aardappels moeten dan zoo spoedig mogelyk gerooid worden en tot den dag, waarop dit geschiedt, moet zeer nauwkeurig erop gelet worden, of daaria de kever of vretery van de roode larven van den Colorado-kever voorkomt. Van den regel, dat ook de kleine perceelen met loodarse naat bespoten moet worden, zal dus slechts in zeer weinige ge vallen afgeweken behoeven te worden. Ieder aardappelteler bedenke, dat het voorschrift inzake de bespuiting voor allen geldt en dat niet-uitvoering ervan een strafbaar feit is, waartegen in het belang van alle verbouwers met gestrengheid zal worden opgetreden. Ter voorkoming van misver stand wordt er op gewezen, dat ook alle te velde staande vroege aardappelen bespoten moeten worden. 1 wee kinderen verdronken Vrijdagmiddag om 5 uur zyn ic da gemeente Liane twee kin deren uit bet gezin Leduc in de Maas verdronken. De meisjes, zeven en twaalf jaar oud. keerden uit school huis waarts en zouden, na even thuis te zijn geweest, haar ouders gaan opzoeken, die aan bet hooien waren. Het gezin woont dicht bij de Maas en de kinderen begaven zich op pad Daar hun ouders, die ongeveer 600 meter verder aan den arbeid waren. Da kinderen zyn op hun korte wandeling door nog onopgehel derde oorzaak te water geraakt. Eenige andere kinderen, die in de buurt aan het spelen waren, kwamen plotseling met de mede- deeling, dat zij iemand in het water hadden zien liggen. Om wonenden gingen op onderzoek uit en een schipper kwam met een dreg opdagen. Na tien mi nuten gelukte het hem het oudste meisje op te halen. Het kind gat nog taekenen van leven, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Uit de verhalen, die de kinderen deden, bleek spoedig, dat er nog een tweede meisje in het water was gevallen en inder daad haalde men later het lyk op van het 7-jarige Truusje. De oever van de Maas in de bocht, waar het ongeluk gebeurd is, is zeer steil en brokkelig. Er loopt een stroomgeul dicht langs den oever. De politie te Kerkrade heeft aangehouden de minderjarige dienstbode J. N., aikomstig uit Eijgelshoven, wegens diefstal in dienstbetrekking. Ten nadeele van mevr. B. had ze ontvreemd een portamonnaie met geld, een gouden ring met diamanten en andere gouden en zilveren sieraden. Den ring, ter waarde van 60, had ze ver kocht voor 2 50 de diamant jes had ze uit den ring verwij derd en op straat weggeworpen. Al het gesiolene is in beslag genomen. Ze heett een volledige bekentenis afgelegd. Het vorig jaar is ze wegens diefstal tot 4 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk veroor deeld, met een proeftijd van 3 jaren. Prins Bernhard loodst on willig zeilbootje in veilige haven. Een sterke Zuidwestenwind was Zaterdag j.l. oorzaak, dat tal van zetlDooijes op de Loos- drechtsehe plassen met moeilyk- ueden te kampen hadden. Een zeilbootje, bemand met twee personen, kon met geen moge- lykneid de richting naar een der Loosdrecntsche havens houden. Steeds sloeg het bootje weer uit den koers en teneinde raad be sloot men maar at te wachten ot er hulp zou komen opdagen. Deze verscneen vlugger dan men dacht, waut van een raceboot at bad men de moeiiijaiieaen waarmede de zeilers te Kampen Uadden, opgemerkt. De raceooot zette koers naar het zeilbootje en stevende met volle kracht op de onfortuinlijke zeilers af. Nadat was bijgedraaid, werd den zeilers een touw toegeworpen en spoedig was dit vastgemaakt. De raceboor, met het zeilbootje op sleeptouw zette vervolgeus koers naar de haven van „Otten- home" te Loosdrecht. Alvorens de haven bereikt werd, vonden de zeilers echter gelegenheid de inzittenden van de raceboot, die hun de redding had gebracht, goed op te nemen en tot hun niet geringe vreugde bemerkten zy, dat zich onder hen Z. K. H. Prins Bernhard be vond. Vlak voor de haven werd het touw losgegooid, het zeil bootje liep de haven binnen, terwyl de raceboot weer naar het midden van de plassen voer. (De Crt.) Een niet alledaagsch gevecht* Breda heett de p imeur gehad van het min ot meer vermake lijke tooneel, dat een suhsucuut- offlcier van justitie in een der caié's in de binnenstad in een hevig gevecht was gewikkeld met eenige Tiiburgschestudemen dia teveel aan Bacchus hadden geofferd,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2