gewitte Bloem Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw se h-Vlaanderen. No. 24 DTNSD 4 «J 28 ItTNT 1938 34» -laai'sf. J. C. VINK - Axel. Buitenland. - AV\ OO I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrck. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën warden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagraormiddag II ure. Het Roode Kruis-congres te Londen. De Roode Kruisverenigingen van vier en vijftig landen hebben, alvorens haar vijfdaagsch congres in het St. Jamespaleis te sluiten, acht en twintig resoluties aan genomen, die de bedoeling hebben de gevolgen van den oorlog te verzachten. De conferentie heeft besloten tot aanvaarding van de uitnoodiging van Zweden, de in 1942 te houden conferentie te Stockholm te doen plaatsvinden. Men heeft niet alleen het voor stel der Vereenigde St. aanvaard, dat de aanwijzing beoogde van gebiedsstrooken, die niet uit de lucht gebombardeerd mogen wor den, doch tevens hebben de ge delegeerden besloten een speciale commissie te benoemen, die de samenwerking der Roode Kruis verenigingen in oorlogs- zoowel als in vredestijd moet voorberei den. De conferentie heeft een reeks resoluties aangenomen, waarin zij het aan een nieuwe internationale diplomatenconferentie heeft over gegeven, in de eerste plaats een speciaal verdrag te ontwerpen ter bescherming van de burgerbevol king in oorlogstijd, en in de twee de plaats in een afzonderlijke conventie alle humanitaire over eenkomsten vast te leggen, die in de verdragen van Genève, Den Haag e a. zijn opgenomen. Men achtte het gewenscht, dat binnenkort een aantal militaire en juridische experts bijeen zou ko men, teneinde voor de diploma tieke conferentie een conventie voor te bereiden, welke neutrale hospitaalgebieden zou scheppen. Ten aanzien van den burger oorlog besloot de conferentie, niet slechts de zorg voor ge wonden en zieken aan te moedi gen, doch ook een menschelijke behandeling te bevorderen, spoe dige vrijlating van politieke ge vangenen, eerbied voor het leven van noncombattanten, hereeniging van gezinnen en doeltreffende FEUILLETON Reeds wil by naar haar toe snellen om baar hartstochtelijk aan zyn borst te drukken, reeds wil by baar knielend om ver giffenis, om lietde en geluk smee- kendaar gevoelt by eens klap» een steek in 't hartby drukt de band erop op bet gouden étui en de witte bloem van bet graf zijner moeder. Een buivering gaat bem door de ledendoodsbleek, docb kalm en koud wykt bij van baar, de toovermacht is verbroken. Hy ziet niet meer die verleide lijke oogen, die verblindende scboonbeid bij ziet slechts dat daar een diep gezonken schepsel in 't stot ligt en hy wendt den blik terzyde. Dit alles is baar niet ontgaan. „Wat draagt by daar op zijn hart Dat moet hem wel dier baar wezen, dierbaarder en meer waard dan ik", denkt zjj. Langzaam richt zij zicb op. Je hebt me niet meer lief, Qerrftld, dit si« ik m mw al maatregelen tot bescherming van kinderen. De secretaresse van het Ame- rikaansche Roode Kruis diende 'n rapport in aangaande de samen werking van het Roode Kruis met de regeeringen; een deel daarvan bevat voorzieningen omtrent red dingswerk met vliegtuigen. De bedoeling is, dat het Roode Kruis regelingen treft met vliegclubs en met particuliere, militaire en re- geenngsluchtvaartinstanties, ten einde aan de verplichtingen der menschelijkheid te voldoen en degenen, die in oorlogs- of vredes tijd in nood verkeeren, te hulp te snellen. Ook bestaat thans voor de eerste maal het voornemen, Roode K uis- personeel op te leiden voor zie kentransport door de lucht en voor andere menschlievende taken die de luchtvaart kan vervullen. De voedselvoorziening in Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" be- strijdtdc beweringen van sommige buitenlandsche bladen, waarin verklaard werd, dat er in Duitsch land moeilijkheden met de voed selvoorziening zijn. Het betoogt in de eerste plaats, dat er reeds jaren in Duitschland een opleving valt waar te nemen. Talrijke werkloozen zijn in het bedrijisleven opgenomen. Als ge volg daarvan is de koopkracht toegenomen; in het bijzonder trad dit aan den dag in een sterk ver meerderde vraag naar levensmid delen. Door stelselmatige opvoering van de productie heeft men ge tracht hieraan te voldoen. In den landbouw was dit natuurlijk slecnts stap voor stap mogelijk. Toch is er, volgens het blad, op dit gebied verwonderlijk veel ge presteerd. De boterproductie b v., die in 1932 419.000 ton bedroeg nad in 1937 den omvang van 517.000 ton bereikt. Vieesch en groente vertoonden eveneens een belangrijke stijging. Door import heeft men, waar noodig, de verbreeding van de voedingsbasis aangevuld. te goed, maar wie je zinnen ge boeid heett, dat is my nog on bekend. Haar oogen fonkelden als die van een tijgerin, die op baar buit loert. Wat draagt hy daar op zyn bart Zy wil bet weten, tot eiken prya. Zacm treedt zy naar hem toe. Zeg my, wat je daar ver borgen bebt, en ik laat je heen gaan. Met een verpletterenden blik ziet hy baar aan; daarop houdt by met een kalmen glimlach t gouden étui omhoog. Myn talisman, myn heilig aandenken. Zoolang ik dit bezit, ben ik tegen je verleiding ge wapend. Nog één blik de laatste en by is de kamer uit. Daar binnen eebter hett de verleidely- ke gestalte de gebalde vuist om hoog en uit een diep gewond bart sist net: „Wraak 1 VI. Ongeduldig en byna koorts achtig verlangend om zyn blond buut meisje weer te zien, reed Theobald naar D. terug. Geurig was bet groen om bem been, overal vertoonde 4e lente beer Het vleeschverbruik is thans in Duitschland hooger dan in Neder land, België en Frankrijk; het overtreft de consumptie in Zweden en Noorwegen met een derde en staat slechts achter bij Engeland, Denemarken en enkele overzee- sche landen. Het is op grond der moderne voedingsleer wenschelijkgebleken, de soort der verbruikte levens middelen hier en daar te wijzigen ten nadeele van het zeer hooge vieesch- en boterverbruik. Nog onlangs heeft het congres voor interne geneeskunde op de voor deden eener voedingswijze ge wezen, die meer dan tot dusver den nadruk op volkorenbrood en versch fruit legt. De Duitsche fruitoogst zal in 1944 drie en een half maal zoo groot zijn ais thans. Men heeft reeds voorbereidingen getroffen om binnenkort op groote schaal volkorenbrood te gaan bakken. Het blad besluit met de op merking, dat het iederen onbe- vooroordeelden waarnemer krach tens deze feiten duidelijk moet worden, dat de toestand der Duitsche voedselvoorziening niet kritiek is en dat zij reeds behoor lijk op weg is om niet alleen kwalitatief, doch ook kwantitatief aan de eischen van het heden- daagsche wetenschappelijk onder zoek te voldoen. Overvloed aan graan. Men zit in Frankrijk met een overschot van graan. Het plan om het te gebruiken voor distil latie tot alcohol is ongunstig ontvangen en zou bovendien slechts een deel van het surplus ophtffen. Verhooging van de graanreserve zou bij gebrek aan opslagplaatsen te veel kosten en tegen het gebruik van het graan als veevoeder is weer bezwaar, omdat daardoor de uitvoer van lndo-China zou lijden, dat op Frankrijk is aangewezen, sinds het China als afzetgebied heeft ver loren. De Fransche autoriteiten bestudeeren daarom de mogelijk heid van uitvoer naar Italië, dat behoefte schijnt te hebben aan lachenden, zonnigen aanblik. Theobald trok den teugel aan en nam zyn boed af, om van da vertrisscüende koelte te genieten. Glimlachend zag bij naar het fladderend stoeien van twee zwa- luweD, totdat zij zich hoog in de lucht verhieven. Op 't zeilde oogenblik vernam by snelle hoefslagen achter zich en in woeste vaart kwam een ruiter op een scnuimenC paard langs den straatweg aanrennen. Dat lykt wel de wilde jacht, door den duivel zelf aangevoerd 1 dacht Theobald, terwyi hij uit week om voor dien dolleman plaats te maken. Deze scheen eebter andere bedoelingen te hebben, want naast Gerrald's rytuig gekomen hield hy den teugel in en nam beleefd zijn hoed af. Heb ik het genoegen myn heer Gerrald te spreken Myn naam is Gerrald, ant woordde Toeobald verbaasd. Het verheugt my zeer u nog te treffen, hernam de on- bekenue ik kom regelrecht van den molen, waar ik tot myu spijt vernam, dat u reeds waart uitgegaan. Ik wilde de eer heb ben een vluohtige kennismaking te hernUuweo en u een beioek invoer van graan. Hier bestaan echter verschillende bezwaren tegen. In de eerste plaats zou Italië een langdurig crediet eischen en voorts is het vanwege het bestaan van clearing-overeenkom- sten meer geneigd graan te koopen van Hongarije, ZuidSlavië en Argentinië Uitvoer ook naar andere landen heeft bovendien nog het bezwaar, dat men ge noegen zou moeten nemen met een prijs, die lager is dan de wettig vastgestelde prijs voor het binnenland. Men zou het graan voor binnenlandsch gebruik nog hooger moeten belasten, om het verlies op den uitvoer goed te maken en ook daartegm bestaan weer bezwaren. Men zou niet alleen de boeren tegen zich in nemen, maar ook gevaar loopen dat de prijs van het brood hooger zou worden en dat ereenheime lijke beurs in granen zou ontstaan. Een goede klant. Japan is de beste klant van de Vereenigde Staten geworden voor oorlogstuig. Uit de door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceer de cijfers blijkt, dat gedurende ae zes maanden December tot Juni, de bestellingen van Japan die van China nog hebben overtroff n. Japan betrokken voor 10 800 000 gulden en China voor 10 500.000 gulden. De uitvoer van oorlogsmaterieel van Amerika naar China en Japan overschreed in de genoemde pe riode dien over het geheele voor gaande fiscale jaar. De aankoopen van de Sovjet Unie voor bewa peningsdoeleinden zijn echter sterk verminderd. Krijgslist. Wie niet sterk is, moet slim zijnAchter dit bekende voor schrift verbergt zich de eeuwige strijd tusschen het vernuft en de brute kracht. Vooral in oorlogs tijd moet de materieel zwakkere de slagen van zijn tegenstander door list en slimheid trachten te pareeren. Aan menig staaltje uit den strijd in China heeft men te brengen. Kent gy my niet meer Ik weet waarlyk niet.ik kan mij met den besten wil niet herinneren stamelde Tneo bald. Niettemin kwam dat bleeke gezicht met die scherpe oogeD en stereotiepen glimlach hem niet geheel onbekend voor. Myn naam is Brand, doctor in de rechten. Met deze woor den stelde de ruiter zicb beleefd voor. Misschien herxent u mij niet meer, daar ik maar zeei vluentig het genoegen bad te Wiesbaden aan u te worden voorgesteld. En wat verschaft my nu de eer vroeg Theobald koel en eenigszins uit de hoogte, Ik ben hier gekomen om, als 't my te E bevalt, my hier te komen vestigen, Ik ben hier echter geheel vreemd en moet op eigen wieken drjjven en daarom zou ik my zeer gelukkig achten als ik bier een bekende trot, die zoo goed zou widen zyu my omtrent verscheidene zagen in te lichten. Uw naam was de eeuige, dien ik kende eu dat is dus de misscnien «enigszins ego ïstische reden, waarom U u heb opgekocht, Ik vree», u nitt bisouder kunnen zien, dat de Chineezen deze les begrepen hebben. Toen de Japanners de vesting Amoy wilden veroveren, gelegen op het gelijknamige Zuid-Chineesche ei land, zagen ze een groot aantal dreigende vuurmonden tegenover zich geplaatst. Toen de vesting hun echter in handen was ge vallen bleek, dat dit slechts houten buizen waren, op een ijzeren onderstel geplaatst, die bedriege- lijk veel op echte kanonnen leken. Vooral de vliegers waren daar door in den waan gebracht dat de vesting krachtig werd verde digd. Verschillende berichten. Vrijdagnacht is het dorp Sao Pedro Dorio in Portugal door brand geheel verwoest. Van de 50 huizen werden er 45 in asch gelegd. De bevolking vluchtte in aller ijl, zonder iets mede te nemen. Het geheele land werd door onweer geteisterd en op vele plaatsen ontstonden panieken. Een groot deel van het Servische gebied is in de afge- loopen dagen door zware hagel buien geteisterd. De hagelkorrels vernielden den tarwe- en maïs- oogst en in drie districten zijn ook de wijngaarden nagenoeg geheel vernietigd. Ten einde hun verliezen zooveel mogelijk te be perken, zijn de boeren reeds be gonnen gras te zaaien, om ten minste in den winter voeder voor hun vee te hebben. Bij vei ordening van den Weenschen politiepresident, aldus net Duitsche Nieuwsbureau uit Weenen, is den Joden het betreden van de Weenscne parken en plantsoenen verboden. Het D.N. B. voegt hieraan toe, dat deze maatregel genomen is „om de bevolking te beschermen tegen de voortdurende provocaties." Te Divin in Slowakije zijn vier vrouwen, terwijl zij op den akker aan den arbeid waren, door den bliksem getroffen en gedood. behulpzaam te kunnen zyn, ant woordde Gerrald met beleefde terughouding, voor zoovar het tenminste uw doel ig in gezel- scnapsknngen te worden geïn troduceerd. Ik verkeer er zelf oyna niet meer, en. En ronduit gezegd hebt gjj ook volstr- kt geen keunis aan my viel Brand h>- m glimlachend ïu de rede, terwyi zyn scherpe blik zich doordringend op den jonkman ve«tigde. O, myobeer Gerrald 1 ging bjj voort, terwyi een donkere schaduw over zyn gelaat zweefde, er is een tyd geweest, waarover ik my schaam, en die u wel reden geeft my te wantrouwen; een tyd, dien ook u hebt doorleetd. Ik behoef u maar te herinneren aan de speel tafel te Wiesbaden, waar gij met volle banden het geld wegsmeet, waar gy met open oogen bet verdert tegemoet holdetdat alles deb ik aangezien en wel gevoelde ik diep in myn bart, dat ik u moest tegannouden, dat ik, uw j ugd in aai marking nemende, u voor bet gevaar moest waarschuwen.., maar i& zweeg. I,., (Werdl *wrol|d), AXELSCHES® COURANT (Duitsche vertaling).

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1