Binnenland. twee torpedobooten besteld. Voorts is men voornemens, nog een opleidingsschip aan te schaf fen. De helft van dit aantal oorlogsschepen zal reeds dezer dagen aan de Egyptische regee ring worden overgedragen. H M. de Koningin op Het Loo Zaterdagavond te kwart voo- negen is H M. de Koningin van het paleis Soestdijk naar Het Lor vertrokken. Prinses Juliana bij een voetbalwedstrijd. Zaterdagmiddag her-f' H. K H Prinses juhana in het F y noord stadion te Rotterdam den voetbal wedstrijd F y -noordSparta bij gewoond, die gespeeld werd voo- het bloedtransfusiefonds van hei Nederlandsche Roode K uis. F yenoord won mH 1 0 en kwam daardoor in 'het bezit vai de door HM de K mingin uit geloofde gouden medaille. Sparta Kieeg van H K H. ook een meoa lle. Iedere speler ont ving bovendien als herinnering eveneens een medaille Zoowel bij Haar aankomst ir het stadion als bij Haar vertrek werd H K H door duizenden spoi, taan toegt juicht. De werkverschaffings en de landarbeidersioonen. Het Tweede Kamerlid Hilgenga heeft aan den minister van social zaken de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister er kenm- van genomen, dat sinds 1 Mei laatstleden in zeer vele landbouw Streken in verschillendedeelen va ons land de landarbeidersioonen. welke in het algemeen den grond slag vormen van de werkver schaffingsloonen ten plattelands iets zijn verhoogd, meestal met 1 a 2 cent per uur 2. Heeft in verband met de it vraag 1 genoemde verhooging der landarbeidersioonen reeds eei herziening van de basisuurloonen der in de werkverschaffi igen te werkgestelde arbeiders plaats ge had, en zoo niet, kan die her ziening dan binnen zeer kortei tijn tegemoet worden gezien De Brigade te Oss. Door het porsoneel 'van de vroegere brigade Oss der Kon. marechaussée, zullen, meldt De Telegraaf, voor het Ambtenaren gerecht te 's-Gravenhage, Donder dag 23 Juni te beginnen, als jetuigen of deskundigen in de diverse zaken worden voorge bracht 1. J. van Selms, kolonel-inspec- t'ur der Kon. marechaussée te 's Gravenhage; 2. A P. H. Boel- laard, oud divisie commandant der Kon marechaussée te Maastricht, 'hans te Rotterdam; 3 H. G. van Everdingen, majoor-divisie-com mandant der Kon. marechaussée 'e Maastricht 4. jhr G. A. Bo- vien, kapitem-districts comman dant der Kon. Marechaussée te Nijmegen; 5 mr. B. v d. Burg, ubst. officier van justitie bij de irrondissementsrechtbank te Den Bosch; 6. mr. A. W. Kleinen Hammans, rechter arrondisse- nentsrechtbank te 's Hertogen- Bosch; 7. dr. L. Stoltz, arts te Gss; 8 ir. M M. van Hengel te Oss, zoowel het gansche per soneel der brigade Oss der Kon. narechaussee, totaal 10 man. De behandeling zal plaats heb ben op twee punten 1. Het ntnemen van de opsporingsbe- oegdheid van de marechaussée, -velke klacht gericht is tegen Mi- ister Goseling. 2 Verplaatsing an de'brigade Oss, welke klacht 'm formeele redenen gericht moet ïjn tegen den inspecteur der Kon. marechaussée, kolonel Van Selms. Verhooging van de monopolie heffing op aardappelen uitgesteld. Van bevoegde zijde wordt ge meld, dat de minister van oeco- nomische zaken op grond van d< huidige aardappelpositie heeft be sloten, de verhooging van d monopolieheffing op den invoei van aardappelen eerst te doei. ingaan op 27 Juni. Heffing op tarwebloem B. Met ingang van gisteren is di heffing op tarwebloem B vai f 3,5U tof t 3,30 verlaagd en is hi invoerprijsverschil van t5 op i 4,8u teruggebiacht. Steun voor suikerbieten. De minister van oeconormsch zaken heeft bepaald, dat u t het landbuuw-crisistonds steun worot verleend aan faorieken op eei hoeveelheid op suiker verwerki suikerbieten van den oogst 19o8 van ten hoogste 1 575.OUO.OOu Kg tot een zoodanig Oeurdg, oat dooi de fabrieken voor gaianticDieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers f 10,25 per 1000 kg. netto zaï kunnen worden un betaald, met dien verstande, dai slecnts steun zal worden uitge keerd ten aanzien van die hoe veelheden suikerbieten, welki zoowel geteeld ais aan eemge fabriek geleverd zijn door den teler, aan wien DlijKens een dooi hem over te leggen schriftelijk bewijs ten minste een zoodanige hoeveelheid garanth bieten door de centrale is toegi wezen. Herberekening pensioenen. Dc minister van bmneniaudscne zaken heelt aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het Dij Konink lijke Doodscnap van 15 Juli 1936 a an de Tweede Kamer aangebo den wetsontwerp, tot herbereke- nmg van de pensioenen van bur genijke en militaire ambtenaren is tnjisirykM. AXEil, 21 Juni i988. Donderdagavond a.s. zal de larmonie Concordia een bezoek jrengen aan het Viliapark te Sluiskil, om aldaar een concert te I >even. Dit uitstapje geldt niet een der jaarlijksche bezoeken, zooals die ■ok aan Spui, Magrette en Scha penbout gebracht worden, doch zeschiedt op speciaal verzoek van je Directie der Comp. Neerl. de A/óte. Het zal dan ook een enigszins feestelijk karakter heb- oen en bij mooi weer, zooals we ie laatste dagen hebben, zal er ongetwijfeld veel belangstelling bestaan voor dit muzikale uit stapje. degem en den gemeente-opzichter, benevens de gemeente-politie. Om één uur was de brandweer weer in de gemeente terug. Verzekering dekt de schade. Kerkgeschiedenis. Ter gedachtenis van het feit, dat honderd jaar geleden een aantal leden van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn afgescheiden en de zgn. afgescheiden (later Ge reformeerde kerk A) gemeente vormden, en dat 50 jaar later de Doleantie oorzaak was, dat uit deze gemeente weer een aantal zich afscheidden en de zgn. do- leerende kerk(Gereformeerde kerk B) werd eesticht, is aan elk lid van de Gereformeerde kerk een werkje uitgereikt, waarin de kerk geschiedenis van Axel van af de jongste tijden tot heden is be schreven de laatste 100 jaren dan natuurlijk meer in 't bijzonder voor wat de Geref. kerk betreft. In het voorwoord van dit boekje wordt dank gebracht aan de hee- ren D. Oggel Jzn. en J. de Visser, aan wier vlijtig onderzoek dit gedenkboek te danken is. Het boekje bevat verder nog een twee tal fraaie foto's van de twee ge bouwen, de vroegere kerken A en B, terwijl de omslag is ver sierd met een lijncliché van het tegenwoordige kerkgebouw en is voor de 1800 leden, die de ge meente, volgens opgave in dit werkje, telt, zeker een welkom geschenk geweest. Vrijdagavond werd bovendien het feit alhier herHacht in een godsdienstige sam nk mst, waar in achtereenvolgens voorgingen Ds. J H Lammertsma, Ds. J S. Post en Ds. A Thielen. De predikanten Lammertsma en Thielen hadden alhier hun stand plaats respectievelijk van 1909— 1916 en 1916-1922. Brand. Hedenochtend ongeveer 10 uur werd door buren ontdekt, dat in ie schuur van den landbouwer P. de Feijter Wzn. te Spui brand was ontstaan. De echtgenoote •/an dhr. De Feijter, die met een locbier alleen thuis was, wijl de igenaar met zijn zoons op den «kker aan den arbeid waren, .chrok ten zeerste, doch haastte ich met de te hulp gesnelde ruren om te redden wat kon. Ook kwamen spoedig in de na- ujheid werkendj landarbeiders toegesneld en zuo kon men het uisraad nog redden. Van wat m de schuui aanwezig was kon nen slecnts de levende have, een paar kalveren en een varken, in veiligheid brengen, wijl men de gereedschappen, een partijtje hooi -en wagen en een kar in den steek moest laten, doordat al -.poedig het dak instortte. Inmiddels werd de brandweer grwaarschuwd, die in een mini mum van tijd ter plaatse was. Doordat een brandkraan van de waterleiding op het zoogenaamde Pootersdorp aldaar aanwezig was, nad men ook volop over water te oeschikken en was met enkele Hralen, onder leiding van den brandmeester H. J. Hoebé al spoedig het vuur gebluscht Na en half uur werd reeds met na- Dlusschen en opruimen begonnen. Het woonhuis, dat tegen het schuurtje stond bleef alzoo be nouden, maar de schuur, ofschoon van steen, werd het vuur ten prooi. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De schuur was met pannen gedekt, doch met riet gelaberd, zoodat vermoed wordt, dat een vonk uit een schoorsteen net droge riet heeft aangetast. Zooais te begrijpen, was er veel belangstelling, zoodat we een rij auto s moesten passeeren, eer we op het terrein waren. We merkten daar o.a. op wetheuder Van Ben- Axelsche Bad en Zweminrichting. Indien men de belangstelling voorde algemeene jaarvergadering onzer bad- en zweminrichting als maatstaf zou beschouwen voor de populariteit dezer inrichting, dan was het hiermede droevig gesteld, want slechts 5 personen, waarvan nog 3 bestuursleden, waren j.l. Vrijdagavond present in Het Cen trum. Van een algemeene ver gadering was dan feitelijk ook geen sprake, zoodat deofficieele agenda niet afgewerkt kon worden. De voorzitter, de heer F. N Hiemstra, drukte zijn spijt uit over deze geringe opkomst en vond het jammer, dat er zoo weinig belang stelling bestond onder de leden voor de gezonde zwemsport, ook al betrof het nu slechts een jaar vergadering. Daarop dienen de leden toch ook zooveel mogelijk aanwezig te zijn, om onderling plannen te bespreken, die tot' grooteren bloei der vereeniging kunnen leiden. En de zwemin richting staat er heusch zoo slecht niet voor, wat bleek uit het jaar verslag, dat de secretaris-pennin- meester, de heer A. Reedijk in den kleinen kring uitbracht. Het aan tal leden bedraagt thans 100. In 1937 werd op 95 dagen gezwom men. Er werden 3666 heeren- en 2824 damesbaden genomen, totaal 'lus 6490, of gemiddeld 68 per dag. Dit is toch bewijs genoeg, dat de zweminrichting in een be- hoefte voorziet. Dhr. Reedijk deed in zijn ver slag echter ook uitkomen, dat meer activiteit derleden gewenscht was; zij moeten niet alles aan het bestuur overlaten. De vereeniging moet bestaan uit contributie's en abonnementsgelden, andere in komsten kunnen vrijwel niet ver kregen worden, daar men bij organisatie van wedstrijden niet op veel betalende bezoekers mag rekenen, daar een en ander vanaf den Kinderdijk duidelijk zicht baar is. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 144 aan contributies en f340,70 aan abonnementen, zwemlessen, enz., totaal f484,70. De uitgaven bH'epen f392 71 batig saldo alzoo f91,99 Hie.van is f85 afgelost. Het batig saldo van 1936 bedroeg f28,79, zoodat in kas was f35,78. Dit alles dank zij een uiterst «uinig beheer, want men zou gaarne de inrichting nog aantrek kelijker maken. Dit bleek uit het verdere verloop der gezellige be sprekingen, die na de jaarversla gen volgden, want van bestuurs verkiezing enz. kon natuurlijk geen sprake zijn, omdat het .materiaal" ontbrak. Het bleek dan, dat het bestuur gaarne een douche bij de zwem inrichting zou aanbrengen, evenals radio-muziek, om daarvan te ge nieten in een koesterend zonnetje. Maar dat brengt meer kosten mee en zelfs de kleinste bokkespron- gen kunnen niet gemaakt worden. Er was ook een ander plan, n.l. oprichting van een polo-club, die dan wedstrijdenkan organi- seeren. Doch ook de inrichting hiervan kost centen en toch zou dit zoo mooi zijn voor de jongelui. Jammer toch, dat zoo weinig jonge veelbelovende zwemmers aanwe zig waren, om dit idee eens nader onder het oog te zien. We willen dan ook van deze plaats gaarne opwekken om te trachten dit plan tot werkelijkheid te maken. En zoo waren er meer dingen, die een attractie zouden vormen, als er maar medewerking was. I Sommigen spreken wel eens minachtend over de zweminrich ting, die toch werkelijk in een groote behoefte voorziet. Niet alleen de ouderen, maar vooral ook de kinderen profiteeren ervan. Met een gerust hart kunnen de ouders hun kinderen naar de in richting zenden om te baden, wat vroeger helaas niet het geval was. Dan gebeurde het maar al te dikwijls, dat Marietje thuis kwam met een gescheurd of met modder bedekt jurkje, Jantje met builen of door glas gewonde voeten en zoo tusschen de bedrijven door werd er. ook wel eens onderling slag geleverd in 't Kreekje, als daar zoo'n zwerm jongens en meisjes aan 't ploeteren waren zonder toezicht. Het is helaas ook erger ge weest enkele jonge levens zijn ontijdig afgesneden, toen men zich te ver waagde en de kalme golfjes zich over de hoofden der jonge waaghalzen slotenToen werd er geroepen om een zweminrich ting en toezicht. Dat alles is er nu; badbaas Piet laat steeds zijn waakzaam oog over het zacht kabbelend wateroppervlak glijden, hij kent de geoefende en minder geoefende zwemmers en zwemsters en gaat er eens eentje te ver of maken ze het te bont, dan weet Piet hoe hij op moet treden. Dat alles moest meer gewaardeerd worden. Als men ziet, wat in andere gemeenten voor de gezonde zwemsport gedaan wordt, dan is het hier nog povertjes. Daarom, steunt de bad- en zweminrichting, dan zal ook de contributie, enz. verlaagd kunnen worden, waar over ook wel eens geklaagd wordt dat die te hoog is voor de minder gegoeden. En ook andere ver beteringen en voordeelen, waar voor een lid pleitte, kunnen dan in uitzicht gesteld worden. Nog werd medegedeeld, dat het plan bestaat om dezen zomer een demonstratie te doen geven door de Terneuzensche brigade voor redding van drenkelingen, wat zeer interressant kan worden. Zoo is het nog een geanimeerde bijeenkomst geworden, die zeker vruchten zal afwerpen. De voorzitter bracht tenslotte nog dank aan onze redactie voor de medewerking en bewijzen van sympathie, steeds voor de bad- I inrichting betoond fn vertrouwde dat dit ook in ruime mate zal mogen bijdragen tot grooteren bloei en populariteit der vereeni ging. Met een woord van dank sloot hij hierna de vergadering. Tot tweeden ambtenaar ter secretarie te Sluis is benoemd de heer F. F. Solleveld, thans volontair te Terneuzen. van Gent 94, St. Jansteen 14, St. Kruis 2, Vogelwaarde 35, West- dorpe 37, IJzendijke 1, Zaamslag 36, Zuiddorpe 5, Terneuzen 548. Totaal 1068, waaronder 177 land arbeiders. Subsidie borgstellingsfondsen. De besturen van de borgstel lingsfondsen voor de Zeeuwsche eilanden en van Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben zich tot de Prov. Staten gewend met het verzoek voor 1938 een bijdrage te mogen ontvangen, berekend naar 2 cent per inwoner van de bij deze fondsen aangesloten gemeenten. Daar inwilliging van dit verzoek thans reeds een uitgave zou ver gen van ruim f2000, en in de toekomst als alle Zeeuwsche ge meenten tot de borgstellingsfond sen zijn toegetreden, van onge veer f 5000, geven Ged. Staten in overweging er niet aan te vol doen, maar evenals in 1937 totaal f 1000 beschikbaar te stellen. Zomersproeten SPRUTOL Donderdagavond omstreeks half elf is op den weg St. Jan- steen—Hulst de 47 jarige D J. de Maat, commiesdienstleider bij de directe belastingen te S'. Jan- Heen, die op het langs den rijweg liggende fietspad richting St. Jan steen fietste, door een in diezelfde r.chling rijdenden auto, bestuurd door een veehandelaar uit St. Jansteen, aangereden. De heer de M. is in zeer zorgwekkenden toestand naar het r.-k. ziekenhuis te Hulst vervoerd. De autobe stuurder is zonder te stoppen doorgereden. De bestuurder van een uit St. Jansteen komenden auto had zijn wagen, voordat de aanrijding ge schiedde, aan den kant van den weg geplaatst, omdat hij van tegenovergestelde richting een auto zag naderen, die zig-zag over den weg reed. De auto van den veehandelaar is later in beslag genomen. Diefstal te Sluiskil. Verleden Woensdag werd op klaarlichten dag, tijdens een der bezoekuren in het R.-K. Zieken huis te Sluiskil, ten nadeele van dokter R. uit Terneuzen een gou den remontoir horloge ter waarde van f 110 alsmede een gouden ring ter waarde van f 40 gestolen. Zooals gewoonlijk had dokter R. zijn gouden horloge en ring, alvorens aan het werk te gaan afgedaan en in zijn jas geborgen. De dief, vermoedelijk met dtze gewoonte bekend, heeft van deze gelegenheid gebruik (of misbruik) gi maakt en zijn slag geslagen. Het is de gemeente-politie en recherche van Terneuzen welke het onderzoek in handen heeft tot heden niet mogen gelukken de hand op de (den) dader(s) te leggen. Mede in belang van het politieëel onderzoek, is voorloopig aan deze zaak geen ruchtbaarheid gegeven. Dgb. v. N.-Br. Laffe moord. Werkzoekenden in Z.-Vl. Opgave van het aantal inge schreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen gedu rende de maand Mei 1938: Axel 81, Breskens 12. Clinge 12, Graauw c.a. 25, Hoek 21, Honte- nisse 59, Hoofdplaat 4, Hulst 61, Oostburg 1, Phlllpptne 20, Sas In het Belgische grensplaafsje Stekene, is Donderdagnacht een Nederlandsche herbergier, die daar een drankhuis exploiteert, door zeven jongelui uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die toegang tot het Cdfé wenschtea, hetgeen gewei gerd werd, aangevallen. De her bergier werd duchtig afgeranseld en tenslotte heeft een der jongelui den man met een mes zoodanig in de keel gestoken, dat de her bergier dood is gebloed. Na hun daad vluchtten de jongelui op Nederlandsch gebied. De mare- cnaussé te Hulst is er in geslaagd de daders van dezen laffen moord aan te houden. Het parket uit Middelburg is van een en ander op de hoogte gesteld. Voor het grensverkeer De B B.N.. Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, brengt het volgende onder de aandaent van belangneboenden Het douane-toezicht op perso nen, die uit het' buitenland naar verdwijnen spoedig door n por B'i alle Drogisten

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2