Axelsche Courant. AKKERTJE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Na. 21. Vrijdag 17 Juni 1938 Landbouw. Oiemeiigd Meuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. ABONNEERT AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede ld lad. De Coloradokever in Z••enwseh Vlaanderen. In de kringen van den Zeeuw schen landbouw heerscbt onge- Doodeiyke veclftpartfl. Dinsdag omstreeks half elf arriveerden in het café van den öeer Goes te Hilvarenbeek een viertal jongelui uit Tilburg, die waren gekomen om kermis te vieren. Het bleek noodig, dat de caféhouder, wegens bun ge drag, de bulp der politie inriep. Kort hierop verscheen assis- tentie. De politiemannen poog den da feestvierenden naar bui ten te krijgen. Plotseling echter gaf eea der mannen den opper wachtmeester een klap iu het gezicht. Hierby ontstond een vechtparty buiten het cató waar bij de marechaussee de sabel trok. Eén der bpschonken mau nen zag kans ééa der wapens ai te nemen en sloeg daarmede naar de marechaussees, die de vermissing duurde de be langstelling voort. Paris Soir had de zaak in han den genomen en eenige arbeiders op dezelfde plek aan het graven gezet, want dr. Simkov bleef er by, dat de zandhoop onvoldoende doorzocht was. Na drie uur gra ven is de moeite beloond, nadat men op de gedachte gekomen was, aan den kant van den berm den grond te doorwoelen, waar de knapen het laatst gezien wa ren. Juist had de dokter zich bij ben gevoegd toen men een lyk vond. De vader raake zoo over stuur dat bij moest worden weg geleid. Daar er opnieuw een in storting dreigde moest de grond geschoord worden, alvorens met het verder graven kon worden begonnen Na lacgdurigen arbeid is bet tweede lyk ook gevonden. genomen. We waren de over tuiging toegedaan, dat wij als plaatselyke vakbonden mans genoeg waren om deze zaak te behandelen. Maar genoeg, u mag u vast overtuigd houden, dat er wel groote behoefte of noodzaak zal moeten bestaan, voor wy nog met elkaar zullen confereeren. Op dergelyke ma nier kan dit ons inziens niet meer. Voorts sprak u, wat door uw organisatie en de A B B. in den lande werd en nog wordt gedaan in 't belang der arbeiders. Het is u mhr. de voorzitter toch wel bekend, dat door uw afgevaardigde voor de verhooging der loonen in de werkverschaf fing in Zeeland geen voet verzet is en hij er niets voor heeft gedaan Dat de vertegenwoordiger van Bij Examens en Openbaar Optreden. Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 40 en 75 ct. rustbeid, want de gevreesde Coloradokever is weer gesigna leerd Op verschillende plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen is het insect aaugetroff-n en Dog steeds houden de berichten over zyn aanwezigheid aan. Ir. A Ovinge, Rykslandbouw consulent te Goes, tot wiens res sort o a. Zeeu WNCb-ViaandereD behoort, deelde mede, dat vao een plaag thans zeer zeker nog geen sprake is, doch dat waak zaamheid alleszins is gebodeu De planienziektenkundige diens heeft dan ook onverwijld maat regelen getri ft n om ui'breiding te voorkomen. L)aar tn Zeeuwsch Vlaanderen slechts individueele kevers zyn aangetn ff n en om dat men ze behalve op aardappel velden ook op bietenvelden heeft gevonden, is men de meening toegedaan, dat zy door den storm der vorige week uit B lg naai ons land zijn georeven. Door vernietiging van de afge dwaalde ex mplaren hoopt men paal en pertt te kunnen stellen aan het Coloradokever gevaar Intusscuen schijnt de Colorado kever de Wester-Scbelde reeds gepasseerd te zyn, want gisteren werd uit Waarde op Zuid Beve land bericht, dat ook daar een exemplaar was gevonden N R Crt. Koele en natte z<>iu> r verwacht H«t Kon. Ned M -t. Iustnuu' te De Bilt deelt mede, dat de berekeningen over de seizoen- verwacntiügen tot resultaat ge ven, een gemiddeld iets te kouden zomer. Misschien zal alleen de maand Juli te warm ziju. Wa' den neerslag betrett, wijzen de berekeningen op een vrij belang rijk teveel aan regen, maar de waarde van deze verwachting is slechts gering. Een maand- voorspelliag voor den regen is niet te geven. Van deze mededeeling zyn, op verzoek, aan den hoofddirecteur van het Kon. Ned Mit Instituut te De Bilt, afschriften verkrijg baar. Weensdag is te Wolvega bij bet atbreken van een bouw vallig buis, in eeD kelder, iD een oude bus, een bedrag van f 3700, hootdzakelyk bestaande uit brief je» van 10, gevonden. Eet waren allemaal nieuwe bank briefjes, zoodat hieruit kan wor den opgemaakt, dat de eigenaar regelmatig zijn schat heeft na gezien Het laatst was het huis bewoond door W. v. d. Molen, die oogenscbynlijk algemeen in behoeftige omstandigheden ver keerde, maar zich steeds zelt heelt gered. In Maart is hy overleden en toen men na de begratenis zyn woning onder zoent, vonden de erfgenamen reeds een bedrag van 525, oe nevens een spaarbankboekje va ongeveer f 1000 De scnat zal de rechtmatige erfgenamen, die het bedrag best kunnen gebrui ken, ter bead worden gesteld, daardoor genoodzaakt waren hun revolver te trekken. Door de schoten die gelost werden werd ééa der mannen, een zekere Verhagen, onmiddellijk gedood, -en vrouw zwaar gewond, terwijl ééa der politiemannen en vier andere bezoekers door de schoten werden getruff-n. Een genees neer kon bij den beer V. slechts den dood constateeren. De vrouw, waarschyolijk de vrouw van V., was stervende, terwijl de mare chaussee zwaar gewond was B-ide zwaar gewonden en het stuff lyk overschot zyn per zie kenauto naar bet ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De toestand van de beide «lacütoff <rs was gisteren goed. H*t slacntuffsr was vader van acht kinderen. Hokvast. Maandag vierde de weduwe W BrinkVan Boven te Olde- broek, haar lOOsten verjaardag De weduwe woont in by haar eenige nog in leven zijnde 61 jarige dochter. Sedert haar ge boorte woont de weduwe Briuk in hetzelfde huis. Albino-musschen. Iu een boscb te Kelmond Beek is eeu nest met AiOino-musschen gebonden. Deze musscben met wit gevederte zyn een zeldzaam heid in de L.mburgscha vogel wereld. Liji.en van 2 jongens gevonden Op 28 Aoril j.l. zyn twee zoons van dr. Simkov, 11 en 18 jaar oud, op geheimzinnige wijze ver dwenen. Het laatst waren zy gezien, toen zij speelden by een zandgroeve te Bouviers. Ver- scniltende veronderstellingen werden gemaakt, men dacht aan ontvoering, vlucht of moord. Tot twee keer toe werd de zand groeve doorzocht, zonder resul taat. De vorige week werd op nieuw gegraven. De stoff-lyke resten van beide jongens zijn toen gevonden, zoodal het wel vaststaat, dat zij in de zandgroeve door neerstortend zand zyn be dolven. Het verdwijnen van de twee jongens heelt diepen indruk ge maakt. Niemand is van het on geluk getuige geweest. De af- graverij bevond zich in de buurt vaD het ouderlijke huis en de onderstelling lag voor de hand dat zy door een zandstorting bedolven waren. Aangezien de vader hertrouwd was evenals de moeder, werd gedacht aan een ontsnapping van de jongens wegens ongenegen heid met de tweede moeder. De ouders lieten niets onbeproefd om licht in deze duistere zaak te ontsteken. De vader loofde 50 000 trancs uit voor wie aan wyziugen kon geven, die tot de upsporing van de jongens zou miaea en nentte zich door de radio in een ontroerend beroep tot ben, ingeval zij het ouderlyk Duts ODtloopen waren. Tet het laatst toe hoopte de vader hen nog levend te vinden. Ondank* den langen tijd linds Op een onbewaakten over weg tusschen Neutra en Topolt- 8Cbany (in Siovakye) is eeu boerenwagen door den trein ge grepen en geheel vernietigd. In den wagen bevonden zich ae burgemeester van hei Moravische dorpje Bystriczka met zijn acht kinderen hy werd, met twee der kinderen, op Blag gedood, terwyl de overige kinderen zwaar gewond werden Drie hunner verkeeren in levensgevaar. Het stadje Ludsen, in Oost- Letland, niet ver van de Rus sische grens gelegen, is Zaterdag g-iieisterd door een brand, zooals Letland nog niet gekend heeft. Ongeveer een derde van bet stadje, 212 huizen, is vernield, waaronder 17 openbare gebou wen, twee kerken, de kazerne van een regiment infanterie, be stuur»- en pelitiegebouwen. Meer dan honderd menschen hebben verwondingen opgeloo pen, sommigen zijn ernstig ge woud. Het aantal oakleozeH be draagt meer dan 2000. Een groot Amerikaanscb bombardementsvliegtuig is tij dens een hevigen storm, die met onweer gepaard ging, bij een boerderij te pletter geslagen. Het vliegtuig was 's morgens mei acht officieren en minderen aan boord uit Rantoul in Illinois ver trokken, waarna men er niets meer van geüoord had. Eerst eenige uren later werd het wrak gevonden alle inzittenden waren omgekomen. Eon vrouw, die zich in de nabyüeid bevond, verklaarde, dat het vliegtuig onmiddellijk nadat er een zware donderslag weerklonken had, neerplofte. Er volgde een ontploffing, waar na de machine in brand vloog, met het gemelde noodlottige gevolg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 15—6—'38. Mhr. de Redacteur. Beleefd verzoeken ondergetee- kenden een plaatsje in uw veel gelezen blad, om eenige opmer kingen te maken tegen den voor zitter van de Axelscne Besturen bond, die volgens verslag der protestvergadering in uw blad, zeer op zijn plaats zullen zyn. Bij voorbaat onzen dank. Geachte voorzitter A.B.B. Het spijt ons, dat wy eenige opmer kingen tegen uw gezegde moeten maken, wy zyn zuiks niet gewoon om politiek iets tegen elkaar uit te spelen. Dat is u wel dujdelyk gebleken met uw open brief aan oos aores, en wy vertrouwden dat wij met elkaar op den goeden weg waren. Maar we hebben ons deerlijk vergist, volgens het geen door u op de proiestver- gadering is gezegd en als wy nadden kunnen denken dat van deze materie een politieke zaak zou gemaakt worden, dan had den we om neer zeker in acht het N. V. V. ongelimiteerd het gebruik van de machine be pleitte in de vereeniging van den Bedrijfsraad, also! er nog geen werkloosheid genoeg is En u kunt u zelt toch wel herinneren wat door de A. B. B. is gedaan voor de collecte van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds hier ter plaatse Is dat die betere waar voor die paar centen meer contri butie U weet toch ook wel als voorziiter van de A B B dat alle officiëele circulaires voor steun en werkverschaffing gelyktydig aan alle drie ae vakcentrales worden gezonden en u zegt dat bet C. N. V. er niets van atwist. Zulks vinden wy droevig. U weet zeer goed, dat op 24 Maart aan de vertegenwoordigers oer vakcentrales een overzicht van de gemeenten waar steun en werkverschaffing zou worden stopgezet, is gezonden als zeer vertrouwelijk, met het verzoek zorg te dragen dat zulks nog uiet naar buiten bekend werd en u weet ook zeer goea, dat de vertegenwoordigers van het C.N, V. daar ook zoig voor dragen dat zulks gebeurt. U weet ook als voorzitter van de A. B B dat de goedkeuring pas op 28 April na een bespre king tusscnen de drie vakcen trales met den Inspecteur aan den Minister is toegezonden. We hadden andere propaganda van u verwacht mhr. de voor zitter. Ot zit er ae ver'39 al in Hoogachtend, De Chr. Besturenbond, Het Bestuur. Terneezen. Gehuwd. IS Mei. Fredenk ae Smit (van Middel burg), 26 j. en Reimera Köaler, 27 j. 19. Luaovicus Dobbeieir, 25 j. en Pieternelia Moorings, 27 j. Jan Bakker (van Hoek), 23 j. en Jacomina de Kraker, 23 j. 2d. Jacobus Bedet, 27 j. en Elisabeth van den Hout, 25 j. L Juni. Jan van Drongelen, 32 j. en Susanna Loof, 26 j. Govert Simons, 29 j. en Cornelia Dees, j- Geboren. 13. Johann, z. van Johann Dietrich en Catharina de Bree. 14. Willem, z. van André Hameiynck en Leunije Augusteiju (wonende te Sas van Geyt). 15. Elisabeth, d. van Gusiaaf Verwiliigen en Alma de Coninck. 20. Michiel, z. van Cornells Hamelink en Suzanna Riemen». 22. Adriaan, z. van Pieter de Ridder en ^anneke van Es. Elisaueth, d. van Cor nells van Beudegem en Cornelia de Rnus. 23. Aunana, d. van Aaolt van Oppen en Aagje Kiaassen. 24. Frederik, z. van Jau van der Peyi en Jonanua Flicks. 26. Cornelis, z. van Wiiiem Rouw en Neeltjo Rouw. 27. Pieterneiist, d. van Jacobus Geensen eu Helena van der Hoot*. Framjoisa, a. van Joris Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt Ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk I Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIE Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts overvalt! Bareman eu Maria de Ridder. 30. Christina, d. van Anthonie Nieuwelink en Rachel Dieleman. Auna, d. van Willem van Son en CathariDa van den Hurk (van Vogelwaarde). 31. Nelly, d. van Antonius Kavelaars en Alice Guilliet. Hendrikus, z van Arnoldus Bleumink en Gertrude van den Bogaard. Albertus, z. van Krijn Dees en Cornelia de V sser. 3 Juni. Frida, d. van Frederik Sonnega en Drikje de Vries. Overleden. 15. Catharina Verbruege, 75 j., wed. van Jan van Looy. 16. Cornelis de Vos, 78 jechtg. van Leuntje Oppe neer (won. te Zaamslag). 19. Maria van Wijck, 78 j., wed. van Geerard Meulenberg. 24. Adriana de Visser (van Zaam slag), 89 j., d. van Jacobus en Neeltje Bolleman. 30. Francina de Bruijn (van Axel), 53 j echtg. van Cornelis Jansen van Rosen- daal. I Juni. Pieternelia van Tatenhove (van Axel), 79 j., wed. van Cornelis van de Velde. (Tem. Crt.) Zaamslag. Gehuwd. 12 Mei. Cornelis Roose, 23 j en Tanneke Buijze, 21 j. Cornells Herrebout, 27 j en Janna Duerink (van Axel), 23 j. 19. Leendept Die leman, 30 j. en Pieternelia Die leman, 32 j. Pieter de Jonge, 26 j. en Levina Hamelink, 26 j. 25. David Bareman (van Axel), 26 j. en Janneke Pladdet, 24 j. Klaas Slotema, 33 j. en Adriana Rouw, 32 j. Geboren. 5. Maria, d. van Levinus Mechielsen en Sara de Pooter. 13. Debora, d. van Cornelis Schoevers en Willemina Hamelink. 16 Frans, z. van Frans Dekker en Janna Pjjpe- link. 19. Adriaantje, d. van Foppe de Boer en Geertje den Boeft. 24. Helena, d. van Jan Deurwaarder en Adriaantje Kosten. Overleden. 14. Megchelina van de Velde, 80 j., d. van Jan en Martha de Braai. 16. Cor nelis de Vos (overl. te Terneuzen) 78 j., echtg. van Leuntje Oppe neer. 24. Adriana de Visser (overl. te Terneuzen), 89 j., d. van Jacobus en Neeltje Bolleman. 28. Jan Schieman, 80 j., wedn. van Jacoba Meyer. (Tern. Crt.) op de

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3