Hoofdpijn - Kiespijn - Ge vatte koude Landbouwdagen te Goes. De Pau« overhandigde den ring, die na 1811 spoorloos verdween. Waarschijnlijk het ft Marie Louise hem naar Oostenrijk meegenomen. E' o b-l«>fte. Mussolini heeft te Cesena Ro- magnevier bata'j >ns zwarth- mden b ë-digd. In zijn toespraak zeide Mussolini '„Bataljons. Ik vraag U thanszal er voor U in tijd van oorlog iets onmogelijk zijn Toen de zwarthemden hierop antwoordden „neen" zeide Mus solini „Eens zal ik u herinneren aan het antwoord, dat gij mij op mijn vraag hebt gegeven". Toebomstsp-calaties. Te Tokio 'bestaat een school voor brulden en deze school was in het leven geroepen, om aan vrouwen, die in het huwelijk wenschen te treden, de kunst van een goede huishouding te leeren. Tegenwoordig is het leerplan gewijzigd en worden de aanst. echtgenooten onderwezen in kun digheden, die haar te pas kunnen komen, voor het geval zij gaan trouwen met Japanners, die zich in China willen gaan vestigen. De duur van het onderwijs is uitgebreid van zes maanden tot 12 maanden en de trouwlustige meisjes maken in dit jaar o.m. een reisje in Mantsjoekwo en Noord-Cnina, teneinde daar op de hoogte te worden gebracht van de omstandigheden, die haar daar zullen wachten. Ook wordt spe ciaal onderwijs gegeven aan meisjes, die bereid zijn te huwen met oorlogsinvaliden. De school richt haar onderwijs erop den meisjes te leeren te leven van een inkomen van 50 jen per maand Sinds de oprichting van de school hebben 180 meisjes daar het diploma van volbrachte studie behaald en geen hunner is on getrouwd gebleven. Sch Iding np de scholen. Te Weeuen is met ingang van het eerstvolgende schooljaar het gemeenschappelijk onderwijs aan arische enjoodscne kinderen voor alle scholen voor voortgezet- en middelbaar onderwijs verboden. Eenzelfde verbod geldt voor kweekscholen en handelsscholen. Het aantal Joodscne leerlingen aan middelbare scholen wordt tot 2 pet. van het totale aantal leer lingen teruggebracht, waardoor dit zal dalen van 6000 tot 450. Mijnhardtj s (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos lOct. van de cnmiiéleden plaats. De erijz" beeldhouwer, de 72 jarige L Zijl, die in dit treffende mo nument zijn geheele kunnen heeft gelegd, werd aan H. M. de Ko ningin voorgesteld. Te ruim vier uur was de plech tigheid g» ëmdigd en bezocht H M de Koningin nog het paleis op Den Dam, teneinde het restau- ratiewerk op te nemen. Ruim een uur duurde dit bezoek, waar na H. M. terugkeerde naar Soest- dijk. Courmlssarissen d»*r Koningin op Soestdjjk. H M. de Koningin heeft Woens dag ten paleize Soestdijk met H. K H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Commis sarissen der Koningin in de pro vincies en hun echtgenooten een noenmaal aangeboden.- Omzetbelasting. Gisteren werd in de Tweede Kamer behandeld de Herzienine van de Omzetbelasting. Het re sultaat was, dat fruit en bokking en verschillende eigenhandig ver vaardigde kunstvoorwerpen ge heel werden vrijgesteld, terwijl het luxe tarief van 10 pet. voor damestaschjes werd gebracht op het normale tarief van 4 pet. 6hft v«n de Koningin. Van officieele zijde wordt ge meld, dat H.M de Koningin een bedrag van f 1000 ter beschikking heeft gesteld van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië ten bate van de slachloff rs van de aardbeving op Midden-Celebes. Koning Goxta f 80 j ar Gisteren her-u d minister president den Zw-ed ch n koning ter gelegenheid van diens tach tigsfen ve jaardag een bedrag van 3 330 000 Kronen ter hand gesteld, dat bij naiionale inscn ij ing was verkregen en volgens den wensch van den kor.i ig bestemd zai worden voor medische doelein den, met name voor de bestrij ding der kinderverlamming. Binuenla d. Onthulling Koningin Emma Biontim>-nt. H. M. de Koningin heeft gis terenmiddag op het Emmaplein te Amsterdam, een standbeeld van wijlen Koningin Emma ont huld. De Koningin, die verge zeld was van Prinses Juliana en Prins Bernhard arriveerde te drie uur Van Soestdijk komende, in de hoofdstad. Vele burgerlijke en militaire autoriteiten en een talrijk publiek waren aanwezig, toen de hooge gasten het op 't Emmaplein opgerichte Konink lijke paviljoen betraden. De voorzitter van het comité tot oprichting van het Koningin Emma monument, de heer J. ter Haar Jr. sprak een welkomstrede uit en gaf voorts een overzicht van het totstandkomen van het monument Vervolgens hield de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Rö II een rede. Aan het slot van zijn toespraak verzocht spr. aan H M. de Koningin het gedenk- tet ken te willen onthullen. H. M. gaf aan dit verzoek gevolg en hield daarbij een toespraak. Daarna had de overdracht van het monument aan de gemeente plaats Nadat in het paviljoen de thee was gebruikt, had een ontvangst j Dinsdagmiddag werden de Landbouwdagen te Goes geopend met een otficiëele ontvangst ten stadhuize. B-halve het hoofdbe stuur der Z L.M. en het bestuur van den kring W. Z Beveland waren tal van autoriteiten aan wezig, zooals leden van Gedep Staten, de Rijks land- en tuin- houwconsuienten, de ir. der werk verschaffing en verschillende raadsleden. De burgemeester, mr. v. Dus- seldorp begroette allen uiterst hartelijk, prees de activiteit der 7. L M., welke instelling nauw met Goes verbonden is ei w es ten slotte op het feit dat de Goessche welvaart afhankelijk is van den bloei van den landbouw en de veeteelt en de gemeente daardoor een sterk agrarisch karakter ver toont. Met vreugde constateerde spr. dat naast commerc ë-le mo tieven hartelijke wederkeerige gezindheid de banden tusschen stad en land sterker maakte. G wagend van de tegenstellingen die tusschen de Zeeuwsche or ganisaties in den landbouw aan het licht traden, wegens verschil in levensopvatting, drong spr. er op aan te zoeken naar datgene wat vereent en niet alleen te letten op wat verdeelt. Spr. hoopte voorts dat in de verschillende bijeenkomsten nut tig werk zou kunnen worden verricht en dat de tentoonstelling slagen zou. Met een zegewensch voor de toekomst besloot spr. zijn speech. Mr. D eleman, de voorzitter der Z L.M Deantwoordd'e deze toe spraak op een even hartelijke wijze. Hij wees op de aange name samenwerking tusschen Goes en de Z.L M Spr. wees op het feit, dat Goes behalve het geografisch het agrarisch centrum van Zeeland is om vervolgens eenige gebeurtenissen uit de his torie op te halen, die tot eerder Ganzenstad strekken. Spr. hoopte dat Goes onder zijn bekwame leiding groeien en bloeien mocht tot in lengte van jaren. Hierna werd de eerewijn aan geboden. Vervolgens begaven allen zich naar het Schuttershof, waar onder leiding van mr. Dieleman de hoofdb stuursvergadering plaats had. Spr. sprak een uitgebreid welkomstwoord, dank brengend aan hen die hun werkkracht gaven aan de voorbereiding van alles, Hierna deed de voorzitter ver schillende mededeelingen. Aller eerst over de Aardappelregeling 1938, die in verschillende opzich ten een verslechtering beteekende. Verweer heeft alleen gebaat ten opzichte van de minimummaat; deze is wederom teruggebracht tot 35 mM. Gevraagd is nu om de regeling '36 weer in te stellen. Besloten is nogmaals pogingen aan te wenden om te komen tot verhooging van den tarwericht- prijs, daar anders de met tarwe bebouwde oppervlakte jn Zeeland nog verder ingekrompen zal worden. Het Dag. Bestuur is tegen het opnemen van gezinsloonen in de coll. arbeidscontracten, tenzij de overheid de kosten voor haar rekening neemt. Het bestuur meent voorts, dat de huidige steunregelingen nog niet kunnen worden gemist. De aandacht der betreffende instanties is gevestigd op de hooge kosten der controle van den crisisdienst in de grensstreek van Z -VI. In verband met de dalende viasprijzen is de regeering ver zocht om een nieuwe steunrege ling ook is gevraagd om een repelpremie. Het vlas van den oogsl 1938 zal intusschen te velde worden getaxeerd. Via het Landbouw- comité is aangedrongen op een zoodanige wijziging van de steun regeling voor kleine boeren, dat deze beter beantwoordt aan het gestelde doel. Medewerking is verleend aan de oprichting van een ajuinfede ratie. Het Dag. Best meent dat de Pacntwet zoo spoedig mogelijk ingevoerd moet worden. In dit verband deelde de voor zitter mede, dat overeenstemming omtrent het Pachtbureau nog steeds niet bereikt is. Een commissie voor bodem onderzoek in Zeelaud is ingesteld. De deelname aan de bestrijding der t.b.c. onder het rundvee is grootreeds in het eerste jaar waren 14000 koeien ingeschreven Dhr. Steehouwer deelde mee, dat 50 zwaar tuberculose koeien onschadelijk waren gemaakt. Gevraagd is om de steunrege ling voor bruine boonen weer in te voeren. Aangedrongen is ook op verdere verruiming der kalvertoewijzingen in verband met het mond- en klauwzeer. Ordening voor de productie en distributie van consumptiemelk wordt wenschelijk geacht. Het Dag. Best. meent dat een landbouwraad niet wenschelijk is Samenwerking van de 3 centrale organisaties is daar boven te verkiezen. Verhooging van de monopolierechten op granen wordt wenschelijk geacht. Het bestuur is het eens met de actie van de kath. organisatie tegen de hooge keuringsgelden ingevolge de Vleeschkeuringswet Tegen de overname van crisis maatregelen van de regeering staat het bestuur critisch. Eerst wil het de voorwaarden kénnen. Na deze mededeelingen volgde nog een kleine discussie over de wenschelijkheid om de teeltrege ling voor het rundvee af te schaffen. Ir. Drost spoorde tot bezinning aan. Wel grijpt de regeiing diep in, maar men moet bedenken dat zij ook een beteren prijs voor het vee schiep. Een directe actie tot afschaffing leek hem voorals nog niet gewenscht. Nadat jhr. J. van Vredenburgh, die inmiddels ter vergadering was gekomen, verwelkomd was, werd wegens huwelijk eervol ontslag verleend aan mtj. I Cammaert te Hulst, als leerares landbouwhuis- houdkunde. De jaarvergadering. Op de algemeene jaarvergade ring te Goes der Z.L.M^ die Woensdagmorgen werd gehouden, heeft mr. Dieleman na het ope- ningsceremonieel een jaarrede uitgesproken, welke tot onderwerp had „De jonge boer en zijn medewerking aan de reconstructie van ons volk". De heer de Boer uit Leeuwar den hield een referaat over de wenschelijkheid voor de land bouwers om een pensioenverze kering aan te gaan. Na rondvraag en sluiting ver- I eenigden allen zich aan een souper I in dc Print van Oranje. I OP deze bijeenkomst heeft de regeerings-commissaris, ir. S. Lou- wes, een inleiding gehouden ovei „De huidige positie van den Ne- derlandschen landbouw en de verwachtingen voor de naaste toekomst." De Nederl. landbouw, zeide spr., is steeds meer den kant van den export opgegaan, vooral onder den invloed van den wereldoorlog. Doch in 1930 en 1931 ontwikkelde zich een toestand, waarbij de gra nen vrijwel waardeloos werden. De opleving van 1936 bracht geen blijvende verbetering. Wij zullen ons eigen hebben te maken, dat structueele wijzigingen zich in de maatschappij voltrekken en dat de economie zich daarbij moet aan passen. De positie van onzen landbouw zou gedurende de crisis hopeloos zijn geworden, indien de regeering niet ingegrepen had en die hulp kan de landbouw nog immer niet missen. Graanprijzen, suikerprijs, veeprijzen, zijn nog veel te laag en ook de boterprijs zou nog met 50 procent moeten stijgen, voor aleer de veehouder een loonend bestaan krijgt Met de afzetmo gelijkheden is het nog treuriger dan met de prijzen. Er is over productie, die alleen door inter nationale samenwerking kan ver dwijnen. De geweldige techni sche vooruitgang bracht een chaos waaruit men niet zonder leiding kan geraken. In verschillende landen heefl men door allerlei maatregelen or dening probeeren te scheppen en wij kunnen daar ook niet aan ontkomen. Bescherming aan de grtns kan ons niet meer voldoende baten. Productieregelingen zijn noodig en degene, die het voor stelt, dat bij ongebreidelde pro ductie een behoorlijke prijs te bekomen is, pleegt bewust volks- misl iding. Gelukkig heeft Nederland ook nog een zeer groote importbe hoefte, zoodat er voor den land bouw nog voldoende gelegenheid tot werken is. Het meest verwacht spr. van uitbreiding der vetproductie langs plantaardigen weg, in welk ver band hij wees op soja en kool zaad, vervolgens is er de behoefte aan plantaardige eiwitten. Ook worden er proeven genomen met het drogen van gras en andere gewassen en tenslotte is er veel uitbreidingsmogelijkheid op het gebied van granen; practisch be hoeft er geen bunder grond on gebruikt te blijven vooral als men met het nieuwe gewas, de maïs begint. Wil men geleidelijk aanpassing, dan is regeling geboden; laat men de aanpassing over aan de on gebreidelde maatschappelijke krachten, dan beteekent dit den ondergang van duizenden. Bij deze noodzakelijke leiding kunnen regeering en bedrijfsleven elkaar niet missen. Faalt de landbouw daarin, dan zal hij uit eindelijk daarvan de grootste las ten ondervinden. De landbouw moet het eens worden over de richting waarin de ontwikkeling zal gaan. Over het doel ('n behoorlijk bestaan voor den landbouw) is men het wel eens, maar over de middelen nog niet Dc regeeringsbemoei- irig der laatste jaren deed de gedachte geboren worden, dat de regeering helpen moest en dat de landbouw volstaan kon met cri- tiek. Scherp laakte spreker deze geestesgesteldheid. De naaste toekomst voor den landbouw lijkt donker. Wij moeten probeeren samen er door te komen. Het moment dat het handelsverkeer weer vrij wordt, lijkt verder af dan ooit. Er kunnen dingen aan de orde komen die den landbou wer duidelijk zullen maken, wat structueele veranderingen betee- kenen. Als dat gebeurt, dan zul len we er niet komen, wanneer ieder aan een eind trekt, maar slechts als de wil tot samenwer king en tot het brengen van per soonlijke offers er is. Als men meent nu en vooral dat het in- c^bidueele bedrijf doorgezet kan worden op den ouden voet, dan vreesdespr., die ook waarschuwde tegen de eenzijdige groepsbelan- genstrijd, dat men zich aan groote teleurstellingen zal blootstellen. (Applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruikt gemaakt. Spr. werd door mr. Dieleman hartelijk bedankt. Nadat een koffiemaaltijd de aanwezigen had versterkt, had 3 middags de rijtoer door Zuid- Beveland plaats. Ruim 100 auto's en 16 autobussen stonden op de Goessche markt gereed om de 800 deelnemers aan dezen schit terenden tocht te vervoeren. De stoet trok overal groote belang stelling en hier en daar hadden de bewoners voor een vlaggen- hulde gezorgd. De dag werd beslo ten door een feestelijk en gezellig diner in „De Prins van Oranje'L De Tentoonstelling. Op het groote terrein van den Wilhelminapolder onder Goes is j gistermorgen de landbouwten toonstelling geopend door ir. A. Roebroek, dir.-generaal van den landbouw. Na ingeleid te zijn door den heer Kranenburg, knngvoorzitter van de Z.L.M., nam ir. Roebroek het woord, die gewaagde van de landbouw-wapenschouw gehom- den op een plaats die niefalieen het centrum is van den Zeeuw- schen, maar ook van den Nederl. landbouw. Geheel Zeeland en zijn boerenstand is hier gecon centreerd zeide spr. en de Zeeuw- sche boeren laten zien dat zij niet terneergedrukt zijn door de depressie^ maar alle vermogens inspanden om te blijven wie zij zijn. De tuinbouw is hier een lichtend voorbeeld en de paarden fokkerij evenzoo. Toch zouden de goede resultaten niet verkregen zijn, indien de Zeeuwsche boer niet had een groote liefde en zorg voor zijn bedrijf en indien hij niet geloofde aan zijn eigen kracht. Dit geloof mag niet te loorgaan. De kracht van ons vaderland ligt in een zelfstandigen, vrijen boeren stand. Vervolgens weidde spr. even uit over de kwaliteit der tentoon stelling brak een lans voor de grondverbetering, die de produc tiekracht verhoogt en werkgele genheid schept; beval het land bouwonderwijs aan; hoopte dat onder Gods zegen deze expositie aan haar doel beantwoorden zou en verklaarde haar namens den Minister van Econ. Zaken voor geopend. Na deze plechtigheid maakte de dir.-generaal in gezelschap van mr. Dieleman en den heerKake- beeke een rondwandeling over het terreinhet afdraven van het prachtig paardenmateriaal had zijn bijzondere belangstelling. Het terrein leverde een bont schouwspel op. Een reusachtig wagenpark van duizend en een fel- en veelvervige landbouwma chines vanaf laag op den grond liggende tractors met rupswielen tot mastodonachtige transporteurs, de een ratelde, de ander pufte 't was al actie wat de klok sloeg. De afdeeling landbouwwerk tuigen was iets bijzonders. Ruim dertig firma's waren er met hun prachtigste en nieuwste materiaal aanwezig. Duizenden zijn langs het vele geëxposeerde heen getrokken. Het hoogtepunt van de tentoon stelling was in den namiddag de „parade van het bekroonde vee, geiten incluis, voor de eeie-tri- bune en de demonstraties met de bekroonde paarden in den ring. Ongeveer elf uur kwam het einde van dit programpunt, dat meteen ook het einde was van de geslaagde Landbouwdagen.' Tut slot is 's avonds een schit terend vuurwerk ontstoken,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2