Axelsche Courant. AKKERTJE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 19. Vrijdag 10 Juni 1938 25 jaar tuberculosebestrijding in Zeeland. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Twofide Irilad. bereisd om zijn geliefde vereeni- ging niet op kosten te jagen. Met zeer veel waardeering herdenkt de heer Van Woelderen het werk van dezen arts. In 1929 droeg mej. E. D. v. d. Broecke, eigenares-beheerster van het zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle, de instelling over aan een stichting, en het opper toezicht er van aan het bestuur der prov. vereeniging. Zonneveld bezit thans zeventig kinderbedden. Het PrinsHyk eezin op de Pibt Hein. toestand, waarin voornoemde ouden van dagen verkeeren, met name de 65 jarigen en ouderen, die generlei uitkeering krachtens ouderdoms- of invaliditeitswet ontvangen, dringend nadere wet telijke voorziening eischt, van meening, dat het onrecht, onzen armen ouden van dagen aange daan, inzonderheid hen, die van elke ouderdomsuitkeering versto ken zijn, op voornoemden grond niet langer bestendigd mag .blij ven gelet op het feit, dat, wan neer de regeering dan een anderen wettelijken maatregel noodzakelijk acht, de benoodigde middelen daarvoor aanwezig blijken ver zoekt der regeering, de betreffende wettelijke voorstellen bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. Broederdienst. Ingevolge de Dienstplichtwet worden tot een bepaald getal vrijstellingen verleend op een be paald tijdstip. Hiervoor is echter na dat tijd stip geen gelegenheid meer, vol gens het tegenwoordige stelsel. Bij de jongste wijziging van de Dienstplichtwet zijn geen overgangsbepalingen vastgesteld met betrekking tot het verleenen van vrijstelling wegens broeder- dienst aan personen, die behooren tot een oudere lichting dan 1939 en die bijgevolg niet kunnen val len onder ajt. 20, tweede lid, der wet. Nu zoodanige bepalingen niet zijn getroffen, is het verleenen van vrijstelling wegens broeder- dienst aan deze personen uitge sloten. Ten aanzien van die gevallen, waarin het onthouden van vrij stelling onbillijk zou zijn, wordt in bedoelde aanschrijving opge merkt, dat dan de mogelijkheid bestaat tot het geven van vrij stelling wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. De Coloradokever. Bet tydstip voor bestrijding van den Coloradokever is weder om aangebroken. Als het war mer wordt, verlaat de kever den grond en begeeft zich naar aard appelplanten om zich te voeden en eieren te leggen. By flink warm en zonnig weer als nu en bij wind uit Zuideiyke richting, kunnen ook kevers uit België aanvliegen en in onze aardappel velden terecht komen. Daarom moet overal, waar aardappels groeien, weer nauw keurig op de aanwezigheid van het insect gelet worden en ais sporen ervan gevonden worden, moet daarvan onmiddellijk mede- deeling worden gedaan, opdat maatregelen voor uitroeiing ge nomen kunnen worden. Het vorig jaar is de Colorado kever op drie plaatsen in ons land gevonden. De kever is dus niet meer een bedreiging op een afstand, maar is een werke- lyk gevaar voor onze aardappel- cultuur en voor onzen uitvoer handel geworden. Met alle beschikbare middelen daartegen en met m ed e w e r- king van alle verbou wers van aardappelen in de provincies Limburg, Noord Bra bant en Zeeland kan zeer veel gedaan worden, om de gevaren voor verspreiding van den kever tegen te gaan. Laat men dus, van nu at aan regelmatig zijn gewas onderzoe ken op de aanwezigheid van kevers of larven en van de door dezen veroorzaakte vretery aan de bladeren. De kever iB 1 cM. lang, in den vorm van een groot lieven heersbeestje, met gele dekschil den waarop 10 zwarte strepen in de lengterichting. De larven zyn rood van kleur, zacht van huid en met sterk gezwollen achterlyf. Zoowel de kever als de larven vreten gaten in de bladeren der aardappelplanten. Het is vooral op deze aanduidingen van vre tery dat moet worden gelet. Volgens da bepalingen van de Coloradokeverwet is ieder, die sea kenr of larven vindt, ver plicht, daarvan onmiddellyk aan gifte te doen by den burgemeester zijner gemeente. Let op den Coloradokever. De overvloed. Mes schrijft uit het Westland aan de N. R. Crt. Nog is de zomer niet in het land, of de vernietiging van jonge groenten op groote schaal heeft weer een aanvang genomen. Achter de veilingen in het West- land zijn weer de hooge belten verrezen, waarop tienduizenden kilogrammen met zorg gekweekte producten aan bederf worden prijsgegeven. Byna 90 pet. van alle aange voerde natuursla bleef onver kocht de DuitBche betalings contingenten zyn uitgeput, het overige buitenland koopt weinig in en de binnenlandsche con sumptie is bij lange na niet in staat, de geweldige productie te verwerken. Het is een zonderlinge gewaar wording, wanneer men ziet, hoe na afloop van de veiling de kos telijke groenten op handwagens worden geladen, een paar dui zend kisten op één dag vaD één veiling, waarna de veilingkneeh- ten „naar den belt" gaan ryden. Achter de veiling, die wy be zochten, was een mesthoop van byna 80 meter in omtrek en twee meter diep in den grond. Twee loopplanken voerden er omheen, om te voorkomen, dat de veilingknechts by hun arbeid in de groenten zouden weg zakken. En nog gaat niet alle sla en spinazie aldus op de mesthoopeen deel wordt aan de koeien gevoerd bij landbou wers in de buurt. Millioenen kroppen sla gingen weg. Zon derling tijdsbeeld een over vloed, waaraan elders gebrek heerscht en dien hier niemand wenscht. Ongeluk met een schommel. Maandagavond heeft het 16- jarige meisje W. M. uit Haarlem op het speelterrein by het Noor- derbad te Zandvoort een schom mel tegen het hoofd gekregen. Met een hevig bloedende hoofd wond viel zy neer. Enkele oogenblikken later is zy tenge volge van een zware schedel- basisbreuk overleden. Dinsdagmiddag ontdekten kinderen, die over den Aals- meerderdyk in de gemeente Haarlemmermeer liepen, dat een buurmeisje van hen, een doch tertje uit het gezin B. van Gin- kel, in het water van de Ring vaart, naby ouderlijke woning, lag. Zy riepen om hulp en on middellijk kwam de moeder teeloopen en haalde het kind uit het water. In de ouderlijke woning kon een inmiddels ge waarschuwd geneesheer slechts den dood constateereo. In een garage in de Van Campenstraat te Amsterdam ver richtte een 35 jarige monteur werk aan een auto, welke op een blok iets omhoog was gezet. Plotseling schoot het blok onder den wagen weg, met het gevolg dat de monteur, die op zijn rug onder de auto lag, het voile ge wicht van den wagen op het lichaam kreeg. De man werd met een ingedrukte borstkas opgenomen in het Binnengasthuis waar by is overleden. Monsterachtige misdadigster. Dinsdag stond voor de recht bank te Luik een 58-jarige weduwe, Marie Becker genaamd, terecht, onder beschuldiging 11 personen te hebben vergiftigd, dit by 5 anderen te hebben ge tracht en verscheidene hiervan te hebben beroofd. De meeste van deze gevallen gaan tot 1935 terug. Marie Becker wist zich by rijke personen, die ziek waren, ais ziekenverpleegster in te dringen. Kort daarna overleden dan deze personen, waarby zich vergiftigingsverschijnselen voor deden. Meestal werd de trouwe verpleegster voor haar goede zorgen aan het ziekbed betoond, in het testament der overledene» Neem dadelijk 'n en wèg is Uw kiespijn, GARANTIE Wii..garandeer!v„2° s?e£« bedacht. Bovendien had zy' ver- scheidenen van haar patiënten zoowel juweelen als goud ont stolen. Ook is deze „dame", die energiek haar onschuld betuigde, er van beschuldigd een testament te hebben varvalscht. By een brand in een boer derij te Dowenowicze in Kielce (Polen) zyn tien menschen om gekomen, doordat het dak in stortte. Politieke gevangenen in Weenen mogen voor eigen re kening extra voedsel koopen. Hiervan wordt o.a. gebruik ge maakt door baron Louis de Rothschild, den bekenden ban kier, die eiken dag een hoeveel heid worstjes laat koopen en deze onder zyn medegevangenen uitdeelt. Het gerucht liep, dat hy in arrest werd gesteld en uit de voorloopige hechtenis zou zyn ontslagen, doch van offici- eele zyde wordt dit bericht ont kend. De nationale veiligheids dienst te Parys heeft verschei dene groepen internationale mis dadigers, die in de voornaamste steden van Europa agenten en handlangers hebben, opgespoord. Drie-en-twintig personen wer den gearresteerd. De meesten zyn van Italiaansche of Roe- meensche nationaliteit. ZjJ hadden er geneeg van. Te Port Vendres zyn vier Ne derlanders binnengebracht, die door sardiuevisschers op zee waren opgepikt. Het zyn vrij willigers, die aan het front van Lerida by de republikeinsche Spaansche treepen hebben ge streden, doch die er meer dan geneeg van hadden. Zy wisten te deserteeren en bereikten Ha vier dagen marcheeren de kust, waar zy in de haven van Seiva een bootje wegnamen en daar mede de Middeliandsche Zee opvoeren. Een Fransche visscher trof hen uitgehongerd aan en bracht hen naar Port Vendres, waar op het gekaapte bootje door de douane beslag werd gelegd. De vier Nederlanders werden op trans port gesteld naar het Neaer- landsche consulaat te Marseille, In een anthracietmijn bij Bchrampten in Pennsyivanië, is op een diepte van 1500 meter een instorting ontstavn, welke door een gasontploffing gevolgd werd. Tien mijnwerkers vonden den dood en vele anderen wer den gewond. In het dorp Ju vincour heeft een vrouw na een twist met haar echtgenoot haar drie kin deren van 4, 2 en 1 jaar in een riviertje verdronken. Haar voornemen was ook zichzelf te verdrinken, doch op het laatste oogenblik ontbrak haar de moed. Op den Njjl naby Maghagh» ia een veerboot omgeslagen. Dertig perionen zijn verdronken^ Dinsdag 7 Juui was het 25 jaar geleden dat te Middelburg de Provinciale Zeeuwsche vereeni ging tol bestrijding van de tuber culose werd opgericht Ter ge legenheid van dit zilveren jubi leum heeft de voorzitter der ver eeniging, de heer C A van Woelderen, burgemeester van Vhssingen, een gedenkschrift het licht doen zien, waarin een uit voerig overzicht wordt gegeven van de wijze waarop in Zeeland de strijd tegen de tuberculose is gevoerd. Het gedenkschrift wijdt eerst aandacht aar. den pioniersarbeid vóór 1913, en heeft waardeerende woorden voor het werk van dr. C. A. Duyvis te Vhssingen en van A. J. Hoorweg, arts te Heinkens- zand, die met geschroomd hebben den strijd aan te binden tegen veel onverstand en verzet, ook van de zijde der collega's en autoriteiten. In 1902 is men in Zeeland af- deelingen van het Groene Kruis gaan oprichten, doch het werd 1907, voordat afgevaardigden van een achttal Zeeuwsche Groene Kruis-afdeelingen te Middelburg bijeen kwamen om de Provinciale Zeeuwsche vereen. Het Groene Kiuis te stichten. Van een gezamenlijke actie voor tuberculose-bestrijding blijkt in onze gemeente voor het eerst uit een rapport, dat 27 Aug. 1910 werd uitgebracht door een Groene Kruis-commissie. Hoewel .het rapport concludeerde, dat stellig niet een afzonderlijke provinciale vereeniging moest worden opge richt, en dat de tuberculose-be strijding in Zeeland moest worden georganiseerd door het Groene Kruis, werd, toen bleek, dat het Zeeuwsche Groene Kruis niet krachtig en homogeen genoeg was om deze zware taak te ver vullen, 7 Mei 1913 de stichtings vergadering van de Prov Zeeuw sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose gehouden. Aanvankelijk is het de nieuwe provinciale vereeniging niet voor den wind gegaan. Aan het einde van 1914 waren nog slechts 10 leden toegetredenmedewerking van medici en Groene Kruis verenigingen ontbrak aanvanke lijk, en de Prov. Staten wezen het verzoek om subsidie van de hand. Voor 1915 werd echter een subsidie van 1 1000 toegekend en toen kon een huisbezoekster wor den aangesteld. In 1922 nam de vereeniging het besluit met de inspectrice voor de tuberculosebest'ijding mede te werken om de nieuwe organisatie der tuberculosebesi ij ling in ons gewest zoo goed mogelijk te doen slagen. De heer A.J. Hoorweg te Hein- kenszand werd benoemd tot tuber- culose-artseen subsidie van f 15000 voor 1922 en van f 20,000 in 1923 werd in uitzicht gesteld. Hierdoor werd het mogelijk in Middelburg een districts consu- latie-bureau te stichten en in verschillende plaatsen in alle deelen van Zeeland kringbureau's op te richten. In 1922 waren 35 afdeelingen aangesloten. Een ander belangrijk aandeel van het succes werd geleverd door dr. Hoorweg, die werkte en zwoegde, en die in zijn eenvoud en toewijding tegen zich zelf beschermd moest worden. Hij heeft tot op ziji 67-jangen leeftijd alles zooveel mogelijk per fi ts afgedaan. Jaar in jaar uit heeft hij door weer en wind de meest Afgelegen deelen van Zeeland Het Prinselijk paar en Prinses Beatrix hebben gedurende de Pinksterdagen het motorjacht Piet Hein als kampeerschip gebruikt. Zaterdag voer de Piet Hein naar het IJsselmeer; in verband met de weersomstandigheden werd des avonds Muiden binnen- geloopen, waarvandaan in den vroegen morgen het schip naar de Eemmonding is vertrokken en aldaar ten anker is gaan liggen. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden de Pinkstergodsdienst oefening bij onder het gehoor van ds. Blaauwendraad. Op den tweeden Pinksterdag werd des morgens naar het noorden ge varen. Gedurende dien dag maakten de Prinses en de Prins in de kleine motorboot, die de Piet Hein meevoert, nog tezamen een uitstapje. Maandagavond is het Prinselijk gezin te Soestdijk teruggekeerd. Voor de kleine Prinses Beatrix was dit verblijf aan boora van de Piet Hein haar eerste reis op de Hollandsche wateren. Bond voor staat«pensionneering. De Bond voor staatspensionnee- ring heeft Dinsdag te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. In zijn openingsrede merkte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. van Roekei, op, dat de bond bij voortduring groeit. Hij is op weg naar de 100000 leden. In de groote steden en in de deelen van het land, waar geen afdeelingen zijn, zal een intensieve propaganda worden aangevat. Het bloeiende bondsleven en de groei ende activiteit in verscheidene afdeelingen en federaties zoo ging hij voort zijn de bewijzen van de bezieling en den wil tot doorzetten in den strijd voor de actie onmiddellijk de 70 a 80.000 uitgeslotenen te helpen. Het antwoord op de vraag, wat het resultaat is van bijna 40 jaar bondsactie, kan luiden, dat de publieke opinie meer en meer ten gunste van de staatspensionnee- ring is veranderd. Aan het slot van zijn rede gaf de voorzitteruitingaan den wensch dat deze 38ste algemeene verga dering in het teeken moge staan van dienen en eendrachtige samen werking. In het jaarverslag van den se cretaris, den heer D. A. van Kre velen, hierna uitgebracht en goed gekeurd, wordt van een bloeiend bondsleven gesproken. Voor Dren the werden 10 nieuwe afdeelingen genoteerd. Deze provincie gaat naar de 10.000 leden-. Verschei dene afdeelingen in het land over schrijden de 10 000 leden. Het financiëel overzicht van 1937 vermeldt een batig saldo van f 3544,28. De begrooting voor 1939 is vastgesteld op f 20.269,28. In het hoofdbestuur werden her kozen de heeren D. A. van Kre velen (Hilversum), P. A. Vis (Hil versum) en T. G. Thyssens (Gro ningen). Met algemeene stemmen werd ten slotte de volgende motie aan genomen De bond enz., kennis genomen hebbende van de memorie van antwoord op de rijksbegrooting 1938 en de afwijzende houding der regeering ten aanzien van een voorziening in de wettelijke ver zorging van tienduizenden ouden van dagen op grond van hooge uitgaven voor verdedigingsdoel einden, waardoor geen gelden meer te vinden zouden zijn voor den socialen nood der arme oud jes, van oordeel) dat de nood- dank zij de bijzondere samenstelling die dadelijk élke pijn verdrijft I Wei ger namaak. Lel op het AKKÉR-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. UHDHli l Ik werking van AKKERTJES

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3