Pe witte Bloei» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Gebruik eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is No. 19. VRIJD A 6 10 JUNI 1938 54<- Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid. in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50*/» besparing. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 ct. .Eerste J31ad. Vrede in Europa? We lezen het volgende in de ,N. Rott. Crt." Zal de vrede in Europa gehand haafd blijven? Ziet de toekomst er weer beter uit, nu wij eemge kritieke dagen achter den rug hebben Zal de positie van Tsjechoslowakije geen aanleiding zijn voor een nieuwen wereld oorlog? Dit zijn de vragen, welke op het oogenblik van mond tot mond gaan. Vragen, waarop men een antwoord verwacht van diegenen, die in hun dagelijkschen arbeid studie moeten maken vai. de vraagstukken van de interna tionale politiek. Maar aan u, lezer, die met deze vragen op uw lippen rondloopt, zullen zij het antwoord daarop schuldig moeten blijven. Meenen zij dai antwoord toch te kunnen geven, dan heeft het niet meer waardt dan het oordeel van den waar- zegger, die reeds jaren tevoren vrede en oorlog weet te voor spellen. Maar niemand, die zien ernstig bezighoudt met de vraag stukken en spanningen van het oogenblik, die wil trachten een verantwoord oordeel te geven en aan wien het vergund is van tijo tot tijd een steelschen blik U werpen in de diplomatieke centra van ons werelddeel, zal een oor deel durven geven, dat langer dan een week vooruitziet. Want de vraag, hoe zich de situatie in dt toekomst zal ontwikkelen, is af hankelijk van zooveel onzekere factoren, van zooveel subtiele verhoudingen, welke zich dage lijks wijzigen, en waarvan nie mand kan zeggen, hoe zij er volgende week uit zullen zien, dat ieder oordeel van vandaag morgen achterhaald en verdwenen FEUILLETON (Duitsche vertaling) Vroeger werd die tabriek door waterkracht gedreven, zoodat men haar neg algemeen >de molen» noemde. Tijaens het leven zijner moeder had bjj er zieh weinig om bekommerd, toen bad by andere zaken in 't hoofd. Maar na dacht hy er weer aan zoozeer hy ze Vroeger verwaarloosd had, nam de molen» na al zyn tijd ea werk kracht ia beslag. Hy herinnerde zich du, dat meD hem al vroeger opmerkzaam had gemaakt, dat de administratie en het opzicht in slechte handen waren en begreep na, dat hy aan dat wanbeheer een einde moest maken. Den dag na de begrafenis reed h(j er heen. Wel zagen de knechts hem ver baasd aaa, toen hy zoo beslist optrad om zijn reobten als eigenaar ta doen gelden. De meeste» ken den beu ternauwernood, terwijl de opzichter niet den miusten last ••heen te hebben em hem de jeugeli la handen te geven. Hy kan zijn in de stroomen van nieuwe feiten. Maar Engeland dan, zal men protesteerend zeggenEngeland heeft toch voor twee weken door een krachtige houding den vrede gered, zoo kan men dagelijks booren. Maar wat is Engeland Engeland is geen begrip, geen statisch wezen, waarmede men kan rekenen van vandaag op morgen. Ook Engeland is maar een samenstel van meeningen, geen eenheid, maar een dynamisch heen en weer spelen van allerlei krachten. Er is geen Engelscht- meening er is slechts een resul tante van een reeks meeningen, welke verandert van week toi week, van dap tot dag. Meer dan voor iets anders geldt dat ten aanzien van het Tsjechoslo- waaksche vraagstuk. Er heerscht geen communis opinio tusschen het kabinet en het ministerie van buitenlandsche zaken. Weliswaar zijn de ver schillen op het oog miniem, maar hun gevolgen worden groot, in dien het op practische daden aankomt. Er is geen communis opinio in het Engelsche kabinet, in de Engelsche pers, in het En gelsche volk. Wil men de uiter sten, niet de theoretische, maar de practische, welke alle binnen het bereik der mogelijkheden liggen Zij worden gevormd eenerzijds door een groep, hoofd zakelijk van jonge conservatieven, welke deze gelegenheid wil ge bruiken om Engeland een defini tieve houding tegen Duitschland te doen aannemen, en daarvan blijk te doen geven, om het krachtig naast Frankrijk te doen staan met een garantie van de onschendbaarheid van Tsjechoslo wakije, andeizijdsch door een groep, welke de Times als haar spreekbuis heelt, welke niet op ziet tegen een afscheiding van het Sudeten-Duitsche gebied van den Tsjechoslowaakschen staat, welke had zieh zijn jongeD patroon zoo geheel anders voorgesteld als dien man, die zoo fier voor hens stond en was niet voorbereid op het onderzoek, dat Gerrald instelde. Ean ware chaos van bedrog en dievery kwant aan den dag. De boeken waren verwaarloosd, de rekeningen niet bijgehouden, over al touten en versuim, onafgedaan werk lag bergen hoog opgestapeld en maanbrieven van schuldeiacners lagen bij pakken in den lessenaar De fabrieksgebouwen bestenden uit een blok bnizeo aan het einde van de voorstad. Het middelpunt werd gevormd door een breed, vierkant binnenplein, door arbei derswoningen en werkplaatsen in gesloten en aaa de oostzijde be grensd deor de epziehterswoning, waaraan de scharen en stallen grensden. De arbeiders, deor den opzichter aangehitst, hadden zich tot open lyke dienstweigering laten ver voeren. Wie waagt het my hier tegen te spreken klonk Gerralds kalme stem uit boven de muitende ar beiders, die met wilden gedwongen wordeu zien aan de nieuwe maat regelen te onderwerpen. De oproermaker* drongen dieb- »er op hem tee, Hij stond tegen een program heeft, dat verder reikt dan een Duitsche persstem nu durft te vragen. Waar staat precies Chamberlain Niemand zal het u kunnen zeggen en wij hebben eens spottend hooren opmerken, dat zijn oordeel heen en weer gaat tusschen den Maan dag, waarop hij het gastvrije huis van Lady Astor verlaat om zich naar zijn bureau te spoeden en den Vrijdag, waarop hij opnieuw zijn schreden daarheen richt. Wat wil Duitschland? Weten wij daarvan meer dan dat op het oogenblik geen Duitsche troepen aan de Tsjechische grens staan over de vraag of zij er ge weest zijn (wij spraken nog nie mand, die hen daar gezien heeft, al wordt het van andere zijde volgehouden) wordt hevig ge streden dat men geen milli- oenen zal opofferen om andere millioenen te krijgen. Maar wal weten wij van de innerlijke ge voelens van de groote groep raadgevers van Hitier? Hoe kunnen wij zeggen, wie morgen, wie overmorgen het oor van den leider zal hebben Op het oogenblik is de situatie rustig de laatste Duitsche nota aan Praag stelt vier vragen teneinde nieuwe botsingen te vermijden en zij gaan alle zoo weinig ver, dat Praag zondei moeite daaraan kan voldoen. Maar morgen reeds kan de situatie veranderen, indien de omstandigheden zich wijzigen. Zoo komen wij dan ten slotte bij Tsjechoslowakije, het land, dat in het middelpunt staat van alle moeilijkheden. Het land, dat innerlijk misschien meer verdeeld is dan alle andere landen. Het land waar de partijen het er alle over eens zijn, dat zij voor zijn onafhankelijkheid zullen vechten, maar voor het overige voortdu rend met elkaar sttijden om zelfs in deze dagen nog een positio neel voordeel op een andere groep te behalen. De k.uken van de de heuten leaning van de molen beek geleund ec hield zyn strengen blik op hen gericht. Ik, riep de opzichter uit. Wij laten ons niet commandeeren door zoo'n jongen snuiter, die zelt geen begrip heelt, hoe het werk moet gedaan worden. U weet van de geheele zaak niets at, mynheer Gerrald, maar treedt op, alsot wy allen stommerik ken en kwajon gens zijn, die zich door een hoogeD toon uit het veld laten slaan en hun mond handen. Jawel, morgen brengen I Wat wilt u eigenlijk hier, waar ik tot dusverre de lei ding heb genad Wat Ik wil? sprak Theobald met een vernietigenden blik. My dankt, dat de boeken daar wel bet antwoord op geven. Hij hield hem een bundel pa pieren voor, dieD hij in een ver waarloosden toestand gevonden had. Waar zijn de jaarrekeningen, de leveriugsbedraaen en de ont- vangstlijsten Moet dè,t admini stratie beeten, om aóó de zaak te laten verloepeu, en daa nog zoo brutaal mogelijk te vragen, wat da eigeuaar wil? Kyk de paardeuaiallon eens aan, zy vellen byua in en toeh staat er een som geboekt voor beteelde rejwetie- binnenlandsche politiek werkt met de hoogste bezetting. Weekoverzicht. Vliegtuigen boven Frankrijk Ons oude werelddeel schijnt niet tot rust te kunnen komen. Nauwelijks is men er met veel kunst en vliegwerk in geslaagd, de gevaarlijke spanning in Mid den-Europa iets te doen afnemen, of Spanje dreigde opnieuw aan leiding tot een algemeenen Euro peeschen brand te zullen worden. Zoo zijn de bewoners van d Fransche dorpen in de nabijheid van de Spaansche grens gedu rende de Pinksterdagen wreed in hun landelijke rust gestoord Vliegtuigen van onbekende natio naliteit, zonder herkenningstee- kens, zijn gedurende de beide dagen over het Oostelijk ge deelte van de Pyreneeën gevlogen en zij hebben op den eersten dag ook bommen laten vallen, welke gelukkig slechts materiëele schade hebben aangericht. Zij kwamen uit en verdwenen weer in de richting van Spanje. Nu zijn er gedurende den Spaanschen burgeroorlog voort durend vliegtuigen verdwaald en boven Fransch gebied terecht gekomen. Maar de vliegtochien van de beide Pinksterdagen kun nen niet gerekend worden tot nel soort verdwaiingen en het af werpen der bommen berustte zektr niet op een vergissing. Het feit, dat de vliegtuigen den tweeden dag terugkeerden in de zelfde formatie, siuit vergissingen vrijwel uit. Men moet wel aan nemen, dat het inderdaad de be doeling was, een vlucht boven Fransch grondgebied te maken. Tot welk doel en aan wien be hooren deze vliegtuigen Vra gen, die voorloopig nog raadsels zijn en het misschien ook wel zullen blijven. Barcelona beweert, dat de kosteD 1 Wear is dat geld ge bleven, opzichter? En hoe hebi gij het durven wagen, bet tuin- terrein zonder uiyn voorkennis te verkoopeD In welken toestand hebt ge de sehnren en de machines gelaten Woedend trad da man op hem toe. Vraag maar tae, klaag my maar aan, jongeheer, ik zal mg wel weten te verantwoorden I Maar dat ééue wil ik n wel zeg gen, toen uw vader nog leefde stond bet hier met het beheer niet beter en toen zijn wij iederen dag vooruitgegaan. Maar in uw kren terigheid denkt u misschien, dat er wel eens een voordeeltje voor ons afvalt en daarom komt a zelt eens loeren. Maar dat is geen zaakje voor ens, onder zoo'n toe zicht willen wij met werken, wy laten ons niet bespionneeren, mijn volk zoomin als ik 1 U hebt das maar te kiezeu of n weer heen wilt gaan en alles by het oude laten, of dat wij geen steek meer voor n uitvoeren. Man, antwoordde Gerrald bedaard, ik sta hier op myu eigeu grond en het zon er al baal raar mat my nitsien, als ik «oor myu opsiahter da plaats Koest ruimen Geen duimbreedte wyk ik va» vliegtuigen aan Franco behooren en Franco op zijn beurt ver klaart, dat het vliegtuigen van de republikeinen geweest moeten zijn. Beide lezingen zijn moge lijk. Het is aannemelijk, dat de vliegers van Franco getracht hebben met hun bommen den spoorweg, die van Toulouse naar het republikeinsche Spanje leidt, reeds op Fransch gebied te ver delen. De érnst van een derge lijk vergrijp aan de goederen van anderen behoeft niet te worden onderstreept. Anderzijds echter is het geenszins onmogelijk, dat de vliegtuigen aan Barc< 1 >na be hoord zouden hebben. De me thode, juist dat te doen, wat van den tegenstander verwacht mag worden, is als strijdmiddel niet onbekend en men is bij vroegere gelegenheden niet steeds aan den indruk ontkomen, dat ook in den Spaanschen burgeroorlog daarvan gebruik is gemaakt. In Barcelona kan men nog zeer goed de mee- <ing huldigen, dat bij een uit den burgeroorlog voortvloeiend inter nationaal confl ct, het republikein sche Spanje slechts kan winnen. Men mag onder de huidige (im>tandigheden aan de Fransche regeering een woord van lof niet onthouden. De raid boven Fransch gebied had zeker ernstige gevolgen kunnen hebben, indien het kabinet-Daladier, dat tn het binnenland reeds met zoovele moeilijkheden (e kampen heeft, een oogenblik het gezonde ver stand zou hebben verloren. Dit is gelukkig niet het geval ge weest de Fransche regeering is Krachtig, maar volkomen rustig opgetreden. Zij is niet begonnen met beschuldigen, maar met een grondig ond-rzoek, terwijl zij anderzijds de maatregelen heeft getroffen, die een herhaling van een dergelijk incident wel on mogelijk maken. De Pyreneeën- grens is thans zoodanig versterkt, dat avontuurlijke ondernemingen, hier ea als jelui dat Diet bevalt, dan kant ge allen myueutwege apmarcheeren Eq wat moet er dan van de tabriek worden vroeg de opziehtar mat een valseh glim lachje. Dat is m ij n zaak, ant woordde Gerrald. In ieder geval sluit ik haar liever, dao jon er not; ééu dag den baas te laten speleD. Goed 1 Gnat dan allen maar naar de leerlooierij 1 riep de op ziener nit. Daar zyn de bazen zoo schiokkig met en de loouen beter. Gerrald keek hen met over elkaar geslagen armen aan. Zoo? Jelai schijnt Diet eens te weten, dat de leerlooierij fail liet is Ais door den bliksem getroffen deinsden de arbeiders achterwaarts. GHoott hem niet, hjj wil ons maar afschrikken 1 riep de opzichter nit. De looierij staat er oeter voor dan ai zijn molens by elkaar, Kyk maar eeus hoe da sehoersteenen routen 1 Bangma kerij, anders niet. (Wordt tertelfd). AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1