Landbouw. Kechtszaken. zijn de commissaris der Koningin, maakt H. M. een rijtoer door de Stad. In het stadhuis zal de bur gemeester H. M. toespreken. Om 3 15 uur neemt de Konin gin plaats op het bordes van het stadhuis om den historischen op tocht gade te slaan. Met den trein van 4.47 uur vertrekt H. M. Hals voor het Prinselijk Paar. Maandag hebben luitenant-ko lonel P. J. A. Bartels, kapitein adjudant W. Wilschut en kapitein O. J. M. C. van Nij ïatten uit Utrecht, laatstgenoemde indertijd commandant van de saluutbatterij te Baarn, aan het Prinselijk echt paar den huls aangeboden van de patroon welke als eerste schot op 31 Januari om 9 55 uur de geboorte van Prinses Beatrix verkondde. De huls, voorzien van een zil veren band, waarop een inscrip tie is gegraveerd, werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard in ontvangst genomen. De Prins b(J den Oiympisehen d»g. Naar gemeld wordt zal Prins Bernhard zeer waarschijnlijk den O ympischen dag op 26 Juni in het stadion te Amsterdam bijwo nen. Zooals men weet zal d< voetbalwedstrijd tusschen het Nederlandsch enhetNcderlandsch- Indisch elftal een onderdeel daarvan vormen. Gtaspitkken. Het legeröeMuur heeft beslotei tot aanschdffing van gaspakken van Deensch tabrikaat ten behoevt van de ontsmcttingsploegen. Huyssen, 5 Betsy de la Berlière, van Jac. Huyssen. 5—10 jarige merries, geboren 1933—1938 (kleine maat): 1. Martha, van Jac. de Putter Pzn., 2. Idéale van Willy, van Gebr. Daelman Jzns., 3. Polka de Tieghem, van Kinderen H. Dael man, Westdorpe, 4. Hermine va Herseur, van A. de Feijter Czn., 5. Schoonheid de Wemmei, van Adr de Putter Mzn., Zaamslag, 6. Wagonnette du Marieur, van C. M van Waes vnd7. Reine Claude deW.etsbeke, van Kinde ren H. Daelman, Westdorpe, 8. Clara de Zandvoorde, van Kinde ren H. Daelman vnd., 9. Mimi de la Lijs van 't Veer, van Adr. de Putter Mzn. vnd., 10. Blondine van Alph Mangenus, Boschka- pelle. 11. Juultje, van C. de Put ter, 12 Orpha de l'Escolle, van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag, 13. Mimonie, van M. A. B. Puy- laert, Zuiddorpe. 5—10 jarige merries (gr. maat) 1. Jeanne van Batailleuse, van Gebr. Daelman Jzns., 2. Kate, van K. de Koeijer, Terneuzen, 3. Jean ne de Kieldrecht, van Jac. Huys sen, 4 Sardi van Herseur, van Gebr. Daelman Jzns. vnd 5 Co- a, van A. Ph. Buysse, Zuiddorpe, 6. Lilie de Chateur, van Adr de Putter Mzn., 7. Aurore de Cam- bron, van C. de Munck, Zuid dorpe, 8. Celesta, van P. Moort- namer, 9. Clara de Hasselt, van A. Haak, Zaamslag, 10. Epacta van Helena, van Gebr. Daelman Jzns. vnd., 11. Vitesse, van C A. Dekker. Waar geen woonplaats vermeld, 'ijn de eigenaren woonachtig te Axel. Hierna volgde het jaarverslag van den heer Dominicus, waarna nog het woord werd gevoerd door verschillende sprekers. In de middagvergadering hield de heer Marra, voorz. van de afd Friesland een rede over „De ver heffing van ons Platteland". CBTB. Preiniekeuring te Axel. Gisteren werd alhier de premie keuring gehouden van merries vanwege de Z L M. en de Prov Regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland. Op de bekroningslijst werden in volgorde geplaatst 2-jarige merries, geb. in 1936: 1. Erna van Dragon, van Gebr. J. Daelman, Westdorpe, 2. Blanka, van Jac. de Putter, 3. Dragonnt van Zuiddorpe, van A. C. van Waes, Zuiddorpe, 4. Oda van Kijkuit, van P. Moorthamer, 5 Stella van Coegors, van P. A. P. Dieleman, Zaamslag, 6e Ella, van Aug. Baecke, Westdorpe, 7. Sirent van P. A. P. Dieleman vnd., 8 Gazelle, van S. van Hoeve, 9. Gunny, van C. van Hoeve—üt Feijter, 10. Bauture de Doel, van Alph. Mangenus, Boschkapelle, 11. Vera van Elza, van H. Goet- hals, Westdorpe, 12. Bertha, vai S. de Klerk Pz., 13. Kitty, van Iz. de Feijter Hz. 3-jar merries, geb. 1935 (kl. m.j: 1. Kitiy, van Jac. de Putter, 2. Bandoia, van Jac. de Jonge, 3. Hersa, van H. Piasschaert, Koe wacht, 4. 5 Ruda van Coegors, van P A. P. Dieleman, 6 Anno van den Zeedijk, van Kinderen H. Daelman, Westdorpe, 7. Helena, van S. van Hoeve, 8. Marie van Rondeputten, van M. van Ftaaijen- hove, 9. Bet van Herseur, van Gebr. Daelman Jzns. vnd., 10. Jacinthe d'Opnain, van C. de Put ter, 11. Kora, van Aug. BdcCKe vnd., 12 Braca, van A. Pn. Butjsse, Zuiddorpe, 13. Monna, vanlz.de Feijter Hzn. 3 jarige merries (groote maat) 1. Donna van Avenir, van G.br. Daelman, Wcsidorp,, 2. Marie, van Jac de Putter, 3. Nuiy de Fumes, van Kiudeien H. Daciman vnd. 4 jar. merries, geb. 1934 (kl.m). 1. Eiza, van J. W. belleek, Vogelwaarde, 2. Gioneuse van Loose's Hof, van C. de Putter, 3. Bonne Augure, van. Jac. Huys sen, 4. Lij a van Clairun, van C. H. van Waes, Westdorpe, 5. Hé lène, van Jac. de Putter, 6. Mina, van Eug. Vernelst Westdorpe, 7. Monna, van C. van Hoeve—de Feijter. 4 jarige merries (groote maat) Roem van Fieuie, van Gebr. Daciman Jzns. vnd., 2. Delia van Luntersnocb, van Corn, de Feijter, Vogelwaarde, 3 Moua van Du- buishoeve, van W. L. den Hamer, Onder zeer groote belangstel ling werd te Kortgene de alge- meene vergadering gehouden van Jen Chr. Boeren- en Tuinders Bond. Nadat de voorzitter, de heer C de Putter van Axel de vergadering had geopend met het laten zingen van Ps. 84 6 en was voorgegaan in gebed, begon hij zijn rede met zijn blijdschap te uiten over de groote opkomst en verwelkomde vervolgens den heer Vogelaar, lid van Ged. Staten, het gemeente- oestuur van Kortgene, den burge meester van Wissekerke en Ds. Korevaar van Zaamslag, die het slotwoord zou spreken. Van den Commissaris der Ko- lingin en anderen was bericht van verhindering ingekomen. Spreker memoreerde, dat het thans 20 jaar geleden is, dat de ïfd. Zeeland van de CBTB werd ipgericht en op 1 Jan. 1.1. 1166 leden telde. Er is veel reden tot dankbaarheid als men de eerste vergadering vergelijkt met die van verleden jaar te Axel gehouden. De eischen van het sociaal- economisch leven zijn van dien aard, dat de vragen welke daar aan de orde komen, en de kwes- ues, die op dit terrein moeten worden opgelost.de belichting van uit christelijk standpunt eischen Niet overeenkomstig eenchristelijk oeginsel, overeenkomende met den Zeeuwschen volksaard, zooals ook wel verkondigd wordt, want dat oestaat niet. Tegen zulke mislei ding waarschuwt spr. Overigens zullen we onze jaar vergadering niet benutten om op andere organisaties af te geven, want dan verlagen we ons zelf en onze organisatie. Vervolgens behandelde spreker uitvoerig de crisismaatregelen en betreurde dat het zoo lang duurde eer in Zeeland overeenstemming is voor het vormen van een Pacht bureau. Wat de verhooging van de teelt heffing voor aardappelen betreft, wil spr niet ontkennen, dat dit voor de minst kapitaalkrachtigen moeilijkheden oplevert. Het feit, dat in Zeeland slechts 5 pet. aard appelen minder zijn uitgepoot dan in 1937 bewijst toch wel eenigs- zins, dat de bezwaren te hoog zijn aangeslagen. Ook kwam nog ter sprake de bekende zaak van invoer van bevroren Deensch vleesch. In zijn slotwoord wees de heer De Putter nog op de principieele taak van den Bond, n.l. het uit- AXEL, 3 Juni 1938. De aanst. Pinksterdagen bieden weer heel wat aantrekkelijks aan sport en spel in onze gemeente. Was het vroeger de kermis en het concours hippique die dui zenden hierheen lokten, thans nu dat alles tot het verleden behoort, moest men naar wat anders uil zien om wat leven en afwisselir in de brouwerij te brengen. En zoo is dan op 2e Pinksterdag door de V.V.V. en de voetbal vereniging een Holland-België wedstrijd" georganiseerd, voor bijzonderheden waarvan we naar de sportrubriek in dit nummer verwijzen. Vóór deze wedstrijd aanvangt, zal het publiek zich niet behoeven te vervelen, want een gezelschap acrobaten, evenwichtkunstenaars, of welke namen deze slangen- menschen meer mogen dragen, zullen op het middenveld op een podium kunsten en toeren ver richten, waar ieder versteld van staat. Deze heeren moeten in de groote wereldsteden reeds veel I succes geoogst hebben, dus zullen ze zeker voor Axel iets extra's bieden. Pinksterdrie kiijgen we weer andere sport, n.l. baankoers voor beginnelingen, amateurs en onaf- hankelijken. De wielersport is in deze streek ook populair, en waar ditmaal de koers door Axel gaat, zal zeker ook hiervoor groote belangstelling bestaan. 's Avonds krijgen we dan nog een tooneeluifvoering in Het Cen trum en een marschenconcert van Concordia op de Markt. Waar er bovendien Maandag weer overal dansgelegenheid is beloven het een paar drukke dagen te worden voor onze ge meente en laat ons hopen ook goede voor de neringdoenden en andere menschen, die op derge lijke dagen iets extra kunnen verdienen. Als nu het weer ook maar wil medewerken. j ij j a" wen uuiiu, n»i» nei uit- legante de Bouvdoo, van Jac. dragen van de Chr. beginselen, Intieme huldiging. Na afloop van def-premiekeuring had gisteren in de besfuurstent op het concours terrein nog een eenvoudige huldiging plaats van dhr. C. van Bendegem, in verband met zijn 30 jarigen staat van dienst bij de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkuij in Zee- en gedeeltelijk ook bij de Bij afwezigheid van den voor zitter der V. V. Z. F., dhr. P.J. J. Vael, werd Kees gelukgewenscht met dit feit door dhr. Iz de Feijter, secr.-penningm der V. V. Z. F., die hem namens het bestuur een' enveloppe met inhoud overhan digde. Hierna weid de jubilaris namens de keuringscommissie gefeliciteerd door dhr. C. A. de Bruyckere. Dhr. H. A. Hanken, voorz. der Prov. Regelingscommissie bood den jubilaris daarna persoonlijk een geldsbedrag aan. Namens de Z. L. M. werd hem eveneens een enveloppe met in- houd aangeboden door dhr. De Bruyckere, uit erkentelijkheid voor de bewezen diensten. Op de hem eigen eenvoudige wijze heeft dhr. Van Bendegem hartelijk dank gezegd voor al de bewijzen van erkentelijkheid. Oranje-Baziir. Er wordt verwezen naar de advertentie betrtffende de oproep voor medewerking aan de Oranje- bazar. Deze oproep geldt natuur lijk niet voor de 40 meisjes, welke collecteerden; deze zijn vanzelf" sprekend reeds genoteerd. Daar deze bazar vermoedelijk in de open lucht zal plaats hebben, heeft men veel personeel noodig. Zij die dus willen medewerken tot het welslagen dezer bazar, geven zich ten spoedigste op. De 2e Ronde van Axel. Inschrijvingen hiervoor komen vlot binnen. Alles wijst er op, dat Axel flinke rennen in 't veld zal krijgen. Gisteren werd inge schreven Henk de Hoog, amateur wegkampioen 1937, afkomstig uit Amsterdam. Premies door parti culieren uit te loven, moeten uiter lijk één uur voor de koers bij den penningmeester worden ingele verd, met vermelding van de be stemming. Woensdagavond werd in Het Centrum vanwege de Axelsche Besturenbond een vergadering gehouden. Het onderwerp der bespreking was: de stopzetting der steunuitkeering en werkver schaffing op 12 Juni a.s. Een 60-tal arbeiders had ge hoor gegeven aan den oproep. De voorzitter, dhr. J Dieleman, heette allen hartelijk welkom en schetste vervolgens uitvoerig de situatie, die geschapen zal worden door de aangekondigde stopzet ting. Spr. memoreerde ook de verschillende stappen gedaan door de Axelsche Besturenbond en laakte zeer het optreden van ver schillende zuster-organisaties hier ter plaatse, zoowel als de houding van het gemeentebestuur en van verschillende raadsleden. Ook bestreed hij de meening, dat Axej een landbouwgemeente was, zoo dat 's zomers allen aan het werk kunnen, zooals men wel eens zegt, neen zegt spr. Axel bestaat voor een belangrijk gedeelte uit indu strie arbeiders, voor wie in den landbouw slechts een korte perio de wenk is, voorzoover zij dan daarvoor nog geschikt zijn. Het vorig jaar wisten wij nog niet uit ervaring, wat stopzetting van steun en werkverschaffing beteekende Thans weten wij zulks wel. Wij zullen trachten dezen lijdensweg tevoorkamen, althans deze periode zoo kort mogelijk te maken, zegt spr. Hij vroeg de aanwezige werkloozen de door hem verstrek te gegevens en wenschen nuttig aan te wenden, waarmede de vergadering accooid ging. Na bespreking van eenige zaken van ondergeschikt belang, ging de vergadering uiteen. Ter vergadering van Stem bevoegde Ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij, gehouden op Woensdag 1 Juni 1938, in het hotel „Het Gulden Vlies bij Mej. M. de Lozanne alhier waren van de 59 ingelanden 55 tegenwoordig of vertegen woordigd. De rekening 1937—'38 werd z.h st. goedgekeurd met een goed slot van f 3609.34. De begroo ting voor 1938'39 werd vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op eenzelfde bedrag van f18207,12 met voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 2751.89. Het dijkgeschot werd met 25 pet. ver minderd en thans gebracht op landen le kl. f6 2e kl. f4.50 3e kl. f3 en 4e kl. f 1.50. De heer A. Th. d'Hert te Zuid dorpe, werd herbenoemd als ge zworene des polders. Vereeniging opgericht Alhier is opgericht een vereeni ging van erkende rijwielhandelaren te Axel en omgeving (V.E.R.A.O.) met het doel de belangen van den bona fiden rijwielhandelaar zoowel als van het wielrijdend publiek te behartigen en te be vorderen en den strijd tegen den knoeihandel met alle geoorloofde middelen te voeren. In het Cen trum vond een bijeenkomst plaats van de rijwielhandelaren uit Z. VI. O. D., onder leiding van den heer H. Zegers. In zijn openings woord drong spr. op krachtige wijze aan zich allen bij de ver eeniging aan te sluiten. Spr. wees er op, dat de rijwielhandelaren uit geheel O. Z. VI. hierheen ge komen waren. Daarop deed de secretaris mededeeling van de reeds bereikte resultaten. De vereeniging werd vervolgens defi nitief opgericht. In het bestuur kregen zitting de heeren H. Zegers, P. Heijman, Westdorpe, W. de Jager, j. Mangold, A. F. Mannaert, Terneuzen, T. Colsen, Hulst en J. C. Herman, Koewacht. Er tra den 24 leden tot de vereeniging toe. Die achterbleven zullen als nog een circulaire ontvangen, waarin hun de gelegenheid ge geven wordt om zich alsnog op te geven. Secretaris is de heer W. de Jager, alhier. Hmgelseizoen geopend. Het hengelseizoen is Woensdag geopend en dat was reeds direct zichtbaar aan de Kleine, Kreek, waar de oude getrouwen en de jeugd reeds vroeg present waren om te trachten het eerste „zoodje" aan den haak te krijgen. Of de vangsten goed zullen worden dit jaar, moet voorloopig nog afge wacht worden. Doch de ware sportvisscher zal ook hiermede genoegen nemen, als er dagen zijn, wanneer de visch weinig of met bijt. Ook dan is er nog veel te genieten van de hengelsport langs de boorden der kreeken en in de vrije natuur. Aan de Lezers werd een boekje toegezonden over tand- en mondverzorging met Ivorol (volgens nieuw recept) in welke tandpasta de nieuwste wetenschappelijke vinding is toe gepast. De tanden worden er prachtig wit door en de mond bijzonder frisch en rein. Gebruik wordt aanbevolen. Toen Dinsdag de heer De Visser alhier zich met zijn echt- genoote per taxi voor familiebe zoek naar Bergen op Zoom wilde begeven, werd hun reis te Schore jammerlijk onderbroken, doordat de auto, bestuurd door den chauf feur De K., vermoedelijk door te veel uitwijken naar links, in de sloot terecht kwam. De echtgenoote van den heer de V. werd dusdanig gewond, dat opneming in het ziekenhuis le Goes noodzakelijk bleek. Nieuwe school. Voor den bouw van een open bare lagere school te Sluiskil zal een perceel grond tot een opper vlakte van circa 2750 vierkante Meter worden aangekocht. Het oude schoolgebouw, dat nog steeds in gebruik is, is gebouwd aan den verkeersweg langs het kanaal Terneuzen—Genthet nieuwe gebouw zal in den Louisa- Po'der verrijzen, in het verlengde van de Spoorstraat. Zoodra de plannen voor een en ander goedkeuring hebben ver kregen, zal met den bouw worden begonnen. Zaamslag. In de Maandag gehouden raads vergadering werd afwijzend be schikt op een verzoek van enkele inwoners van Othene tot het aan brengen van een lichtpunt, aan een vlak bij de grens der gemeente staande paal van de P.Z.E.M. Tot leden van het Alg. Burg. Armbestuur werden herbenoemd dhrn. J. Verpoorte en W. M. Ferdi- nandusse. Besloten werd voor 1938 mede te werken voor beschikbaarstelling van werkloozensteun B, en tot beschikbaarstelling van tegemoet koming ingevolge art. 13 der L. O.-wet. Ook werd het besluit genomen een overeenkomst aan te gaan tot belegging van overtollig kasgeld. Bij de omvraag kwam de stop zetting der steunverleening en werkverschaffing ter sprake. Deze is voor Zaamslag bepaald op 20 Juni. Toezegging werd gedaan door B. en W. al het mogelijke te doen, om de steunverleening voortgang te doen vinden, indien dit noodzakelijk blijkt. Dinsdagmiddag is het ander- halfjarig jongetje van C. R. in de Kon. Emmastraat te Philippine in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water gevallen en jam merlijk verdronken. Politierechter te Middelburg In de zitting van 31 Mei werden o.m. veroordeeld W. d. K., 19 j., monteur te Axel, verdacht van beleediging van P. Hummelen te Axel, f20 b. of 10 d hecht. A. R., 22 jwerkman te Sint Jansteen, verdacht van het ont trekken van goederen aan beslag te Sint Jansteen, f 25 b. of 15 d hecht. A. R., 45 j., arbeider te West dorpe, verdacht van mishandeling, f 10 b. of 5 d. h.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2