V Ruyter" roept ook nu weer het alg.Nederl. Comité „Onze Marine" alien op uiting te willen geven aan hun belangstelling. Het comité stelt zich ook thans voor gelden in te zamelen tot een blijvend geschenk aan alle op varenden, als uiting van het Nederlandsche volk in zijn be langstelling voor de Marine in het algemeen en het personeel der Marine in het bijzonder. Naast dit geschenk, stelt het comité zich voor den Comman dant van het schip aan te bieden een album, waarin o.m. worden opgenomen de handteekeningen van allen, die een bijdrage be schikbaar hebben gesteld. Ieder, die een bijdrage aan het comité heeft gezonden, ontvangt een kaartje, waarop de handtee- kening kan worden geschreven om in het album te worden ge plaatst. Openbaar en bijzonder onderwas Op 31 Dec van het vorig jaar bedroeg de bevolking der scholen voor gewoon lager onderwijs 1-144 074. .Hiervan kwamen voor de openbare school 364 776, voor de bijzondere school van ver schillende schakeering 779 298 leerlingen. De katholi. k- scnolen alleen telden er 464 068. Met andere woorden de openb school kwam nog niet voluit tot 32 pet., de kath. school over schreed de 40 nog met een half pet. lentie aandringen op onmiddellijke opheffing van de teeltbeperking voor het rundvee. AXEL, 27 Mei 1938. Het mooie weer van de laatste paar dagen brengt gelukkig de menschen in zomerstemming. Overeenkomstig hiermede wordt hedenmiddag alhier het zwembad geopend, natuurlijk in de hoop, dat er ook dezen zomer door de liefhebbers van de zwemsport een druk gebruik van zal worden ge maakt. Eerste kamer. In de Eerste Kamer is het wets ontwerp inzake tijdelijke voor ziening tot versterking van de opbrengst der inkomstenbelasting en der dividend- en tantiè nebe- lasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de dffensie zonder debat en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde waren 18 riatura lisatieontwerpen, vermeldende de namen van pl.m. 360 aanvragers. Ze werden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Verder werden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aan genomen de herklasseering van kantongerechten en de wijziging der maximum-formatie van ge rechtshoven en rechtbanken en de verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der Alge- meene Landsdrukkerij voor 1937 en 1938. De T. P. R O. In den nacht van den eersten op den tweeden Pinksterdag zal de V.P.R.O. zijn regelmatige uit zendingen naar Amerika aanvan gen. Deze omroep verzorgt reeds geruimen tijd 3 maal per week een uitzending naar Zuid-Afrika Thans worden uitzendingen in den Zondagnacht naar Amerika ter hand genomen, welke t.ztt. gevolgd zullen worden door uit zendingen in den nacht van Woensdag op Donderdag. Vleeseh gekocht tan Duitschland. Naar de „Tel" meldt, heeft de Veehouderijcentrale in opdracht van het departement van S >ciale Zaken 4000 ton Argentijnsch be vroren vleeseh van Duitschland gekocht door middel van een ruiltransactie tegen een belangrijke partij stroo, tuinbouwproducten en boter, welke Nederland dus nu aan Duitschland kan leveren. Tegen Bulten landsch Vleeseh Door den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij js aan den minister van economische zaken een adres gezonden, waarin zij erop wijzen, dat de komende invoer van een hoeveelheid bui- tenlandsch vleeseh overeenkomen de met pl.m. tien mill, kg., groote verbazing, ntet alleen in hunne kringen, maar in het geheele land heeft gewekt, dat zij van oordeel zijn «jat een dergelijke vleeschinvoer lijn rechten strijd is met een beperking van den aanfok van kalvffen in ons eigen land, redenen waarom zij, afgezien van andere belangrijke factoren die zoowel tegen dezen vleesch invoer als tegen de kal verteelt* beperking zouden zijn aan te voeren, met klem bij Uwe Excil- Landdag Centrale Bond PTT Gisteren werd in Het Centrum alhier de landdag gehouden van de drie Z.VI. afd., nl. Hulst, Zee land IVe district en Neuzen van den C.B.P.T.T. Een kleine 200 bezoekers waren hierbij tegen woordig. De opening geschiedde door dhr. J Wijna alhier, als voorzitter van de samenwerkende afdeelingen. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer H. M. Roos, bondsvoorzitter te Den Haag, de bestuursleden van de afd. Goes en Vlissingen, en de afgevaardigden uit het IVe district. Spr. hoopte dat het voor allen -•en gezellige dag zou worden en gaf na het zingen vanhetBondslied het woord aan den Bondsvoor- itter, dhr. Roos voornd. Deze begon met te wijzen op de razende snelheid, waarin de gebeurtenissen zich in dezen tijd opvolgen. Hij herinnerde aan de oorlogsjaren en het Verdrag van Versailles, waarvan zich thans nog de funeste gevolgen doen gelden. Het productieproces, dat in de oorlogsjaren was ingesteld op de oorlogsbehoeften, is overgegaan op de vredesbehoeften en dat neeft de boel in de war gestuurd. Spr. haalde eenige voorbeelden aan, die ais gevolg van een en ander tot loonsverlaging hebben geleid en automatiseering van het postbedrijf. We gevoelen die moeilijkheden, doch het einde is nog niet zichtbaar. Niet ontkend mag worden, dat deze automati seering dienstig is voor het groote publiek. Doch het Staatsbedrijf gaat verder dan noodzakelijk is en daarmede zijn de vakorganisaties het niet eens. Spr. wees ook op de nachtposttreinen, welke een groote verbetering zijn, doch zie daarbij eens op het personeel, wat daarvan gevergd wordt. De eerste bestelling heeft op het platteland een revolutie te weeggebracht en nu zit men reeds te pluizen of in de 2e en 3e bestelling bezuinigd kan worden. Steeds is door de organisatie's gestreefd naar vaste positie's en vaste dagtaken, doch thans spreekt men van overheidswege reeds van inkrimping met enkele uren, met als gevolg weer dalende loonen. Spr. wees hierbij speciaal op de positie der hulpbestellers en locale krachten. In algemeene trekken werd een overzicht gegeven van de veran derde tijdsomstandigheden, waar aan de menschen zich met hunne positie's niet hebben kunnen aan passen, omdat alles te snel is gegaan, wat ook de groote werk loosheid mede tengevolge had. Het gaat steeds verder met op schuiven en inkrimpen, wat tot een hopelooze situatie leidt. Het is dan ook een zegen, dat we in Nederland nog onze vak- vereeniging hebben, die als massa de zaken kan schragen en onder steunen, omdat het individueel niet meer mogelijk is om al de moeilijkheden te overzien. Als centrale vakvereeniging kunnen we overal doordringen en zoo noodig den vinger leggen op de wonde plek. Spr. roerde nogmaals de positie van de hulpbestelleis aan, die binnen eenige maanden wel radi caal zal gewijzigd worden. Deze locale krachten hebben feitelijk dezelfde verantwoordelijkheid en aanspraak op rechten als de vaste ambtenaren, dus ook op pensioen, enz. Het Staatsbedrijf volgt in deze een verkeerde taktiek, doch men mag van de organisatie niet eischen, de heerschende misstan den binnen enkele dagen op te lossen. Wel mag geëisebt wor-1 den, dat tje vakbeweging haar I best doet om de positie's te ver beteren. Het bondsbestuur staat niet boven de leden, doch naast de leden, als collega's naast col lega's, en daarom is het zoo'n zegen, dat we van tijd tot tijd samen mogen komen om de pro blemen onderling te bespreken. We schudden dan het zakelijke eens van ons af en houden alleen het collegiale over, en dat is ook zoo goed om den vriendschaps band onderling nog te versterken. Wat wij in het verleden hebben gewrocht is niet voldoende en wij moeten dan ook op den ingesla gen weg voortgaan in onderlinge goede samenwerking. Na deze rede, die grooten bij val oogstte, werd het geheele groote gezin van de post, zooals het hier bijeen was, op de gevoe lige plaat vastgelegd en daarna vereenigde men zich aan een allergezelligste koffietafel. Nadat de inwendige mensch wat versterkt was, volgde een pauze, waarna de bijeenkomst op meer feestelijke wijze werd voortgezet met de vertooning van een paar mooie films. Vervolgens werd het programma allergezelligst voort gezet met .voordrachten, begeleid met pianospel. Een woord van lof is hier wel op zijn plaats voor de twee heeren en een dame, voor de wijze, waarop zij zich van hun taak kweten. Steeds viel een hartelijk applaus hun ten deel. Verder zorgde de Concordia-band voor muzikale afwisseling. Nadat het officiëele programma was afgewerkt, werden nog woor den van dank gesproken door dhrn. Wijna vnd. en Vasseur als voorz. van de afd. IVe district voor den goeden loop van zaken op dezen landdag en deorganisatie daarvan. Alles liep, dank zij de goede organisatie, vlot van stapel en bijzonder opvallend was de gezel lige en kameraadschappelijkesfeer, die deze samenkomst van de bij het P.T.T.-bedrijf betrokken men schen met familie en andere ge- noodigden kenmerkte. Naar we vernemen is na gehouden conferentie tusschen de vakbeweging en de werkgevers het loon voor erwtenplukken be paald op f 1,75 voor Nederland sche en f 1,70 wanneer geplukt voor Belgische fabrieken. In verband met de stopzetting van steun en werkverschaffing op 12 Juni a.s., is de Axelsche Be sturenbond voornemens een open bare protestvergadering te beleg gen op nader te bepalen datum, waartoe alle arbeiders en werk loozen zullen worden uitgenoo- digd. Op deze vergadering zal men, gezien de toestand geschapen door de bovengemelde maatregel, de toestand nader onder het oog zien. Het Bestuur van V.V.V. deelt ons mede, dat zooals ook uit de advertentie in dit blad blijkt, op Pinksterdrie des avonds door de Harm. „Concordia" een marsch- concert zal worden gegeven, dus niet door de mondharmonicaclub „Bravo" uit Terneuzen, zooals de Axelsche correspondent van de „Terneuzensche Courant" heeft gemeld. Weer wat voorbarig dus. Handboogschteten. Gisteren werd alhier door de handboogmaatschappij „Ons Ver maak" een gaaischietinggehouden waaraan door 64 schutters werd deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door A. Waterschoot te Klooster- zandede le zijvogd doorC.de Clercq te Neuzen 2e zijvogel door R Verhelst te St. Jansteen le kalle door Abr. Buisse te Overslag, 2e door J. de Bot te St. Jansteen. Onze oud-stadgenoot de heer P. Zonnevylle behaalde te Utrecht het diploma voor adsp. bouw kundig opzichter B. N. A. Klein festival. Morgen zal te Zaamslag het zgn. klein festival gehouden wor den, waaraan behalve door de plaatselijke harmonie, ook wordt deelgenomen door de harmonie „Concordia" van Axel en „Elk naar zijn krachten" van Hoek Bij gunstig weer zal dit onge twijfeld velen tot een uitstapje naar ,'t durp" lokken. Zendlngsfeest. Dit jaar zal het Oost Zeeuwsch- Vlaamsche zendingsfeest weer te Zaamslag worden gehouden en wel op 7 Juni a.s. op een weide aan de Axeische Straat. CRÈME N. V. W aterleidingmaatschappty „Zeeuwsch Vlaanderen". Aan de dezer dagen door den Raad van Commissarissen aan de vergadering van aandeelhouders overgelegde balans met winst- en verliesrekening over 1937 met toelichting en het verslag van den Directeur betreffende den toestand der vennootschap, is het volgende ontleend De drinkwatervoorziening bleef nog tot 5 gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen beperkt. De Raad van Commissarissen was samengesteld als volgt: B. A. Th. M. Truffino te Hulst, voorzitter, Mr. P. H. W. F. Tei legen te Terneuzen, vice-voor- zitter, Mr. P. Dieleman te Mid delburg, commissaris aangewezen door Ged. Staten van Zeeland, verdere commissarissen Th. M Overmaat te Aardenburg, Mr. G. P. J. M. de Kerf te Sas van Gent en F. Blok te Axel, en B. I. Zon- nevijlle te Terneuzen, secretaris, tevens plaatsvervangend directeur. Directeur: Ir. G. P. M. Dikötter. Ten behoeve vari den t.z.t. te Terneuzen te bouwen watertoren, eventueel in combinatie met een' kantoorgebouw en opslagplaatsen, werd het terrein en gebouwen van de voormalige vlasfabriek „'t Zwaantje" bij publieke ver- kooping aangekocht. Buiten de 5 gemeenten in Oos telijk Z.-Vlaanderen maken deei uit van de vennootschap de ge meenten Oostburg, Aardenburg en Breskens. Inmiddels hebben de gemeente raden van Philippine, Cadsand en Retranchement in beginsel tot toetreding besloten. Omtrent de waterwinplaats wordt meegedeeld, dat daaraan, door alle batterijen tegelijk in werking te zetten 150 M3. water per uur kan worden onttrokken. In de laatste 11 maanden van het vorig jaar is in totaal 290.746 Ms. water onttrokken. De hoedanigheid van het alge- leverde water was, zoowel che misch als bacteriologisch, goed Per 31 Dec. 1937 had het hoofdbuizennet een totale lengte van 91.709 M. Het aantal af sluiters bedroeg 325. Brandkranen waren geplaatst, in de gemeente Ter Neuzen 200 Axel 114, Hulst 79, Sas van Gent 88 en St. Jansteen 60, totaal 541. In .1937 werden 733 nieuwe dienstleidingen aangelegd, zoodat er in totaal zijn te Ter Neuzen 1672 (284), Axel 773(110), Hulst 479 (197), St. Jansteen 121 (69), met aangesl. gem. 15 (5). De tusschen haakjes geplaatste 1937^ ^6Ven *oename aan in Het aantal aangesloten wonin gen bedroeg per 31 Dec. 1937 in het geheele voorzieningsgebied 3211 of rond 54 pet. van het totaal aansluitbare aantal volgens de raming van 1935 Verdeeld over de gemeentpr, waren aangesloten te Ter Neuzen 63, Axel 56, Hulst 44, Sas van Gent 52 en St. Jansteen 24 pet. Naar den toestand per 31 Dec 1937 is de gemiddelde jaaront vangst per aangesloten woning over het geheele voorzieningsge bied f 18,50. In 1937 werd aan watergeld ontvangen f69 103,11 daarin is begrepen f 9 814,28 voor levering aan bedrijven. De ontvangst we gens vergoeding voor 'brand kranen bedroeg f2.730,83. De verlies- en winstrekening sl uit met een verlies van f 6 463,28. In de rentabilfteitsrekening was voor het eerste exploitatiejaar een verlies van f9502 becijferd, zoo dat in werkelijkheid het verkregen resultaat is meegevallen. Betreurd wordt, dat niet alle gemeenten naar de mate van hun grootte daaraan hebben meege werkt. Naast gemeenten met een zeer behoorlijk aansluitingsper centage zijn er, die op dit punt beneden de verwachtingen zijn gebleven. Wanneer door de be sturen dier gemeenten wordt mee gewerkt om ook aldaar het aan sluitingspercentage op te voeren en in overeenstemming te brengen met de raming voor het jaar 1938 te stellen op 60 pet. dan ontstaat een bloeiend bedrijf en alleen daarmede is Zeeuwsch- Vlaanderen gebaat. Werkzoekenden. Het aantal ingeschreven werk zoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen gedurende de maand April was als volgt Aardenburg 3, Axel 242, Bier vliet 53, Breskens 36, Cadsand i 1, Clinge 49, Eede Graauw c a. 80, Groede 19, Hoek 114 Hontenisse 135, Hoofdplaat 35,' Hulst 79, Koewacht 14, Oostburg 38, Nieuwvliet 5, Overslag 4, Philippine 33, Retranchement 16,' Sas van Gent 104, Schoondijke 14. St. Jansteen 88, St. Kruis 2, Sluis 46, Vogelwaarde 126, Wa terlandkerkje 2, Westdorpe 80 IJzendijke 26, Zaamslag 106, Zuiddorpe 29, Zuidzande 4, Ter Neuzen 596, totaal 2189, waar onder 1056 landarbeiders. Handelsregister. Kamer van Koophandel en kabrieken T©or Zeeuwsch- Vlaanderen. Nieuwe inschrijvingen S. M. Cijsouw, Groede, cos- tuumnaaien, handel in manufac turen, kruidenierswaren enz. Hoefsmederij Eduardus Kindt, Vogelwaarde. E. Kalle, Westdorpe, winkel in kruidenierswaren en manufacturen. Wijzigingen S. J. de Bruijne, Schoondijke, schildersbedrijf. Café De Zwaan, Zuidzande. Gebr. Calle, Hontenisse, schil dersbedrijf enz. De Volharding, Westdorpe, bier brouwerij. J. Frelier, Groede. P. L Jonkheijm, Stoppeldijk. A. Lion, Hulst. W. Oostdijk, Sluiskil. Firma J. Visserkoole, Axel. Opheffing P. Apers en Zoon, Zuiddorpe, A 38, timmerlieden en aannemers. De Kampioen. Het A.N.W.B.-blad kwam op 21 Mei jl. uit als Zeelandnummer, d.w.z. in een reeks artikelen werd Zeeland beschreven, maar ook tal van foto s uit alle deelen onzer provincie werden afgedrukt, zoo- aat het geheele blad aan Zeeland is gewijd. Zelfs werd er in ge schreven, dat het eiland Zaamslag verging, toen op last van Prins Maurits op 17 Juli 1586de dijken waren doorgestoken. Dat zal dus om de inneming van de veste Axel te doen geweest zijn Zoo wordt ook menig stukje historie uit het Zeeuwsche land opgelicht. Een mooie reclame voor het toe ristenverkeer naar Zeeland is dit nummer zeker te noemen. Het verkeer met België. Men meldt aan de N. R. Crt. De Belgische minister van finan ciën heeft aan de Belgische grens- ontvangers bericht, dat de bepa ling van het laatste lid van pa ragraaf 9 van het ministerieele besluit van 1 December j.l., krach tens welke bepaling geen tijdelijke vrijstelling van inkomende rechten en taxen meer wordt verleend voor Nederlandsche vrachtauto's voor betaald goederenvervoer, welke ledig België binnenkomen en van welke bepaling de inwerkingtre ding telkens van maand tot maand werd uitgesteld, thans voor on- bepaalden tijd is opgeschort. Ledige Vrachtauto's van Neder landsche ondernemers kunnen dus ook in het vervolg op triptiek of gtiijkwaardig document in België worden toegelaten. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk. P. van Ungeveide, Qudeweg 49, een weldaad voor Uw huid

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2