Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Elke poetsing met Ivorol is een ware GOEDE RAAD No. 16. VRIJDAG 87 MEI 1938 J. C. VINK - Axel. Nerveuss Kinderen Feuilleton Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagveormiddag 11 ure. „Mijn kind is zóó nerveus", herhaaldelijk wordt deze klacht door moeders geuit. Zeer zeker is dit met vele kin deren het geval. Zij zijn over gevoelig, onrustig, zij kunnen hun gedachten niet concentreeren, zijn humeurig en gevoelen zich dood ongelukkig. De moeder vraagt zich af, hoe haar kind zoo overgepnkkeld komt, doch denkt er in den regel weinig aan, dat kinderen vaak een beeld zijn, van de omgeving, waarin zij leven. Indien in een gezin voortdurende onrust heerscht, in welken vorm ook, kan het jonge teere menschen levenlje niet tot een krachtige per soonlijkheid uitgroeien, het wordt onrustig en onzeker. Er zijn gezinnen te over, waar de kinderen niet anders zien, dan ouders, die elkander geregeld te genspreken, waar geen onderlinge harmonie heerschthet kind is hiervan de dupe, wordt nerveus omdat het geen richtsnoer heeft. Het gebod) dat vader gegeven heeft, wordt door de moeder in getrokken of verzacht, straffen worden toebedacht, doch niet uit gevierd, dreigementen en veel ver bieden, zijn in het gezin een ge woonte gewordende kinderen weten niet, waar zij zich aan te houden hebben. Onwillekeurig neemt het kind de gedane op dracht of het verbod niet serieus op, of zal door dwingen zijn willetje weten door te zetten. Hoe vaak zijn kinderen niet getuige van heftige tooneelen tus schen de ouders Ook minder ernstige dingen werken verkeerd op het kinder leven in, zelfs allerlei oogen- schijnlijk kleine dingen. De eene dag is het eten niet op tijd klaar, dan weer zijn er andere dingen, die verwikkelingen geven, waar door vader ontevreden is en zwijgt, moeder schreit, of boos door m kamer loopt. Iemand slaat mei de deuren en het kind is getuigt van deze tafereelen, wordt angstig en kan dit alles niet vatten. Was niet een oogenblik geleden alles rustig in huis en zat hij niei prettig te spelen, terwijl moeder zat te naaien Waarom werd Naar het Eogelsch. (Slot) Je hebt toch, hoop ik, het Bandeel nog vroeg Hunter hem angstig. Dat zal wel zijn bij mijn pa pieren. Kijkt u maar eens in dezelfde lade. Daar ligt een por tefeuille. Bunter zocht haastig en vond ouder brieven van directeuren en regenten het geelgeworden stuk dat een tiende van het kapitaal in een snel groeiende onderneming vertegenwoordigde. De oude heer mompelde veel binnensmonds en sprak eindelijk luid op zijn toon van meerder» beid vader zoo boos en waarom huilde moeder Het jonge kind kijkt van den een naar den ander, weet niet of hij naar vader of moeder zal gaan, en voelt zich ongelukkig door de gedrukte atmosfeer. Is het dan wonder, wanneer dergelijke tooneelen zich afspelen in de omgeving van het kind, dat de nervositeit van de ouders op hem overgaat Instinctief zal het aanvoelen, dat de atmosfeer als met electri- citeit geladen is. Telkens zal het bang zijn voor de herhaling van nieuwe scènes, zelfs als het zijn ouders iets drukker dan anders met elkaar hoort spreken, wordt het angstig en schrikt van alle ongewone geluiden in zijn om geving. Voor velen dezer kinderen is het een zegen, als de tijd aan breekt, dat zij naar school gaan, waardoor hun gedachten afgeleid worden. Volkomen rustig wordt de gedachtengang voor deze kin deren echter niet, zoolang de ver houdingen in huis niet beter wor den. Het zal zich moeilijk weten te concentreeren, krijgt aanmerkin gen omdat het niet oplet, fouten maakt en voelt zich doodonge lukkig zijn nerveuze aanleg maakt, dat het zich opzij gezet voelt, waardoor het in zichzelf gekeerd en veelal verlegen wordt. Is het kind iets ouder en krijgt 't huiswerk mee van school, dan zal het dit rustig moeten maken en niet telkens door moeder dan om dit, dan omdat er worden afgehaald. Het was in zijn werk, raakt er uit en zal zijn gedachten daarna veel minder gemakkelijk concentreeren, zal soms weer van voren af aan moeten beginnen om er weer in te komen. In andere gevallen werkt de kleine behuizing of bezuiniging met brandstoffen er evenmin toe mede, om het kind een rustig, apart plaatsje te geven. Er is bezoek, waardoor het niet rustig Kan werken, het gesprek leidt hem af of wel de andere zusjes en oroerijes doen luidruchtige sp.l- letjes in dezelfde kamer, mis schien gaat ten overvloede de radio nog, waardoor alle rust verdwijnt. Het weiken wil niet vlotten, hetgeen hem onrustig en nerveus zal stemmen. De ouders zullen er samen toe Wat een zakenman 1 Die wist niet eens, dat hy een ka pitaal bezat 1 Daar had hij zich du, eeDige jaren achtereen, uitgeput in goede raadgevingen en sombere voor spellingen en die Roger Benson had ze alle versmaad. Tegen zijn advies in was hij een goed tooneelschrijver geworden, en rijk bovendien, omdat hij eenmaal in zijn armoede goedhartig was ge weest voor eeo anderen strijder om het bestaan. Hunter was er sprakeloos vaD. Roger bleet rustig. Geld en welstand door een bloot toeval. Hoe was net mogelijk, dat papa HuDter zoo opgewonden was over blind toeval en zoo onverschillig voor het verdiende succes I Och, het heele leven was een dobbelspel. Eu was het soo'u groote verdienste, daarin gelukkig mede moeten werken, dat de omgeving van het kind rustig is, wil het zich ontwikkelen tot een krachtige persoonlijkheid. Onderlinge grieven en mee- ningsverschillen moeten zoo wei nig mogelijk tot huiselijke con flicten leiden. Beide ouders moe ten tot zichzelf weten in te keeren als zij beginnen te voelen, dat er geen innerlijke harmonie bestaat en zich afvragen, wat zij moeten doen om hun levenshouding te veranderen. Het kind, beider kind, mag niet het gevoel hebben, dat vader en moeder vijandig tegen over elkander staan, want zulks zal zeker niet nalaten physiek en psychisch een slechte werking op hem uit te oefenen. Orde en rust zijn noodig om het kind tot een geestelijk, krach tig mensch te doen opgroeien, terwijl een regelende dagverdee- ling waaraan streng de hand wordt gehouden, eveneens noodig is. Kinderen moeten niet aan fa miliefeesten of andere genoegens boven hun leeftijd deelnemen, het gevolg hiervan is, dat zij iaat naar bed gaan en slecht slapen. Laat het kind de ontspanning hebben, die bij zijn leeftijd past, en het is noodig, dat de ouders zich hiervoor opofferingen getroosten, zich genoegens of uitgaan moeten ontzeggen, dan is dit een ge biedende eisch in het belang van het welzijn van het kind. Waarachtige ouders, die hun plichten tegenover het kind be seffen, zullen deze niet als een druk gevoelen, doch zullen ze liefdevol volbrengen. De Koningin naar Amsterdam Van officieele zijde meldt men, dat H.M. de Koningin op 16 Juni e.k. te Amsterdam aanwezig zaï zijn bij de onthulling van het mo nument van wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder. ILzoek van Koning Leopold. Naar gemeld wordt, is het ot ficieel bezoek van den Koning der Belgen aan H M. de Koningn thans bepaald op 14 November. Koning Leopold zal dien dag in de hoofustau aankomen. De Ko ningin zal eenige dagen ten Pa leize op den Dam vertoeven. De duur van het bezoek staat nog niet vast. te zijn Er moeit toch één winnen. Hij voelde booidpijD 't laatste halt uur was te vol van schok kende ontroeringen geweest Hij was nog zwak en vermoeid eD meneer Hunter hinderde hem Hij wilde zoo graag alleen zijn met Nancy, om haar te hooren zeggen dat ze hem liefhad om hemzelt en hem bewonderde om alles wat bij had gedaan voor haar. 't Is heel aardig, zei hij werktuigelijk heel aardig, als 't waar is. Maar ik geloof niet, dat ik 't noodig heb. Nancy, geef mij je hand. Dat geld voor het aandeel, wat heb ik er eigenlijk voor ge daan Maar dat stuk is vbd mij. Ja, Nancy, van mij en voor jou. 't Is goed werk, dat zeggen ze allen, 'i£*l om geld genoeg op- De uitgaven voor Drfeasie. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging en verhooging van het acht ste hoofdstuk (defensie) der rijks begrooting voor het dienstjaar 1938. In de memorie van toe lichting zegt de min. van defensie o.m. Met het opnemen van de kosten van uitbreiding van het contingent en verlenging van den eersten oefentijd in de defensiebegrooting voor 1938 moest uiteraard gewachi worden tot het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet tot wet zou zijn verheven. Behalve met de hoogere kosten van het grootere contingent, dai in 1938 onder de wapenen komt, is in het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting voor 1938 even eens rekening gehouden met ver schillende uitgaven, welke reeds in 1938 moeten worden gedaan voor voorbereidende maatregelen en aanschaffingen ten behoeve van de grootere voorjaaisploeg 1939 Op grond van het bovenstaande zou de gewone dienst verhoogd moeten worden met f9.427.644 Voor verhooging van den kapitaal dienst voor kazernebouw is een bedrag van 22 000.000 opgebracht. Vreemdelingen in het Kletdingb< dr(jf. De regeeringspersdienst meldt De wet van 22 April 1937 toi regeling van het zelfstandig uit oefenen van beroepen en bedrij ven door vreemdelingen (Staats blad r.o. 628) opent, gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, dat vreemdelingen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelfstandig mogen uitoefenen, zon der dat zij daartoe schriftelijk ver gunning hebben verkregen. Na onderzoek van de toestanden in het kleedingbedrijf is gebleken, dat er aanleiding bestaat dit be drijf onder de werking van de wet van 22 April 1937 te brengen. De minister van Economische Zaken heeft derhalve besloten de totstandkoming van een Kon. be sluit te bevorderen, waarbij voor de zelfstandige uitoefening dooi vreemdelingen van het kleeding bedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. Onder kleedingbedrijf wordt hier verstaan het bedrijf bestaande in het vervaardigen, vermaken of herstellen van: 1. confectie- en brengen om van te leven. Z* zeggen, dat 't beste «tuk is van dit seizoen. Ëeteekent dat niet iets, lieve? Hunter had werk zijn ergernis te verkroppen Hy had als knap ad vocaat en handig zakenman jaren lang gewerkt om er te komeD En daar was me zoon joDgeo, die vaD de rechtsstudie niet wilde weten en naar goeden raad niet wilde luisteren; zoo'n schrijver, vol van rare, onmaatschappelijke ideeën. Die werd daar nu slapende rjjfe en bovendien een man, over wien iedereen praatte I Papa was welzoo verstandig, zijD gedachten voor zich te honden, toen hij met zijn dochter naar het hotel reed. Nancy verkoos te Londen te blijven, tot Roger beter was. Lang behoefde zij Diet te wach ten. Ruit en sorgsame verpleging braehten hem In 'n week tijd op de maatkleederen en -kleedingstuk- ken, daaronder begrepen alle ge breide en tricot kleederen en kleedingstukken 2. hoofd-, hals-, band-, been- en voetbekleeding, met uitzondering van schoeisel 3. kleedingtoebehooren als bretels, jarretels, kousenbanden, sokop houders, mouw- en rokophouders. Het bovenbedoelde Kon. besluit zal dezer dagen in de Staatscou rant worden openbaar gemaakt. Volbsgasma'ker. Naar de N R.Crt. verneemt, kan binnenkort het beschikbaar komen van het Nederlandsche volksgas masker voor de passieve burgerij worden verwacht. De Artillerie- inrichtingen te Hembrug namen een werkzaam aandeel in de fa bricage. Het Nederlandsche volksgas masker bestaat uit een gelaatstuk van rubber, van overeenkomstige samenstelling en dikte (2 m.m.) als het legergasmasker. Aan het gelaatstuk zijn twee verstelbare banden aangebracht om het gas masker op het hoofd te bevestigen. De oogglazen zijn van celion, dus onbreekbaar ennagenoeg onbrand baar en op eenvoudige wijze in het gelaatstuk gemonteerd. Het ronde rubber inlaatventiel bevindt zich in het mondstuk, waarin de fiiterbus wordt geschroefd. Het uitlaatventiel is in het laagste gedeelte van het gelaatstuk aan gebracht en wel zoodanig, dat het met door de onderzijde van de kin kan worden dichtgeknepen. De fiiterbus weegt ongeveer 400 gram en bevat naast een uit stekend nevelfilter een hoeveelheid norit. Het volksgasmasker zal in drie maten op de markt verschijnen en voldoen aan de in het gasmas- kerbesluit van 1937 omschreven eischen. De prijs bedraagt ver moedelijk f5. Gezien d» hooge eischen, welke men bij de Artillerie-inrichtingen aan de inrichting van gasmaskers stelt, kan worden verwacht, dat ook het volksgasmasker zeer goed zal voldoen. Indlenststelling Hr. Ms „Tromp" Zeer waarschijnlijk zal in de tweede helft van Augustus de nieuwe flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp" in dienst gesteld worden. Evenals destijds voor de indienst- stelling van Hr. Ms. kruiser „De been. Samen giDgeo «ij het stuk zteD; N»ncy was verrukt, papa toeh wei een beetje trotsch over het «ueces van zijn aanstaanden schoon zoon. Van Londen reisden ze met hun dri»ën naar BlacktowD; de toebe reidselen tot het hnwebjk werden gemaakt. Toen het financieele aan de orde kwam, verooriootde Hunter zich te zeggen Als ik ja nu een goeden raad mag geven, interesseer je dan wat meer bij die Motor Company Je kont nooit wett-D 1 Succes op 't tooDeel is en b ijti wisselvallig en met aandeelen in een goede zaak ben je zeker. Robert glimlachte en gat hem de hand. Dien raad wil ih wel vol gen, papa. Schaden doet het nooit. AXELSCHE 4)

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1